Skocz do zawartości

If it moves, kick it


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Bez przesady, nie będę marnował PrtSc/SysRq na skośnookich ogórasów.

 

W pierwszym meczu 2. rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów Wisła Kraków tylko zremisowała na własnym boisku 0:0 z Dynamem Mińsk.

 

Dwóch kolejnych młodych piłkarzy zostało przeze mnie wypożyczonych do słabszych klubów. Jamie Ritchie (21, MC; Szkocja: 2/0) na kolejny rok wysłany został przeze mnie na Wyspy Brytyjskie, tym razem do Aston Villi, która zapłaciła za niego 80.000€, zaś Alexandre (21, DL; Brazylia U21: 2/0), który okazał się jeszcze za słaby na pierwszy zespół, wylądował w Darmstadt. Świetna gra Thompsona sprawiła, że nie miał już przyszłości w Alemannii Javier Ruiz (23, MR; Argentyna U21: 1/0) [20-1-0-0, 6.86; 4s], więc bez żalu sprzedałem go do Milanu za 11.000.000€ (50%). Z kolei Portsmouth złożyło zapytanie w sprawie polskiego pomocnika Antona Kulikowa (23, DM; Polska U21: 3/3) [6-0-0-0, 6.83; 5s], a że miałem w składzie wielu lepszych od niego piłkarzy, zgodziłem się, by przeszedł do Anglii za 7.500.000€ (50%). Udało mi się też zepchnąć niechcianego w Alemannii Isaaca Monday'a (22, D/WB/AML; Nigeria U21: 9/1) [1-0-0-0, 6.00; 2s], którego za 2.500.000€ (50%) kupiła belgijska Brugia.

 

W miejsce wszystkich tych piłkarzy sprowadziłem póki co tylko jednego — robiłem co prawda podchody pod utalentowanego pomocnika Arsenalu, Andreę Pagano, ale osiemnastoletni Włoch chciał od razu być gwiazdą Alemannii, a u mnie na coś takiego trzeba było najpierw zasłużyć, więc nie doszliśmy do porozumienia. Za to na ME U19 nieźle pokazał się prawy obrońca lubińskiego Zagłębia, Grzegorz Kroczek (18, D/WBR; Polska U21: 2/0), którego niezwłocznie ściągnąłem do naszych rezerw za 900.000€.

 

Występy piłkarzy Alemannii w reprezentacji:

— Francja U19 — Anglia U19 => 1:1 [C.Sicot 6]

— Włochy U19 — Polska U19 => 1:1 [A.Moro 6 — M.Budka 7]

— Rosja U19 — Grecja U19 => 3:0 [N.Anisimow 7; W.Anisimow 8; W.Siergiejew 9, 2 gole, MVP]

— Anglia U19 — Hiszpania U19 => 1:1 [A.Ochoa 7, 1 asysta]

— Portugalia U19 — Francja U19 => 0:1 [J.Fily 7; C.Sicot 7]

— Włochy U19 — Rosja U19 => 0:3 [N.Anisimow 8; W.Anisimow 8; W.Siergiejew 8]

— Polska U19 — Grecja U19 => 1:1 [M.Budka 8; W.Nowicki 7]

— Polska U19 — Francja U19 => 2:1 [M.Budka 7 — C.Sicot 7]

— Anglia U19 — Rosja U19 => 2:0 [N.Anisimow 7; W.Anisimow 7; W.Siergiejew 7]

 

Sezon zaczynał się dla nas 27 lipca półfinałowym meczem Pucharu Ligi z Herthą Berlin. Jako że berlińczycy pozbawili nas w zeszłym roku szans na Puchar Niemiec, zamierzałem gorąco im za to podziękować. Nie martwiła mnie nawet absencja Šimicia, który stłukł sobie udo, spadając po pijaku ze schodów, gdyż Duchemin pokazał, że jest w stanie godnie go zastąpić. Ostatecznie jedyną zupełnie nową twarzą w wyjściowej jedenastce został lewy pomocnik Robert Leitl; Roth mógł sobie pluć w brodę, że zgłosił u klubowego lekarza przemęczenie i dostał ekstra dwa tygodnie urlopu, bo wrócić do zespołu nie miało mu być łatwo. Nawet kibice dostosowali się do bojowego nastroju, jak zapanował w naszej szatni, wywieszając na prostej wielką sektorówkę przedstawiającą ruiny Berlina i napis "Payback time, motherfuckers!".

 

Berlińczycy dostali tego wieczoru w Akwizgranie to, na co zasłużyli, czyli ciężki łomot i kopa w cztery litery. Po czterdziestu ośmiu sekundach gry Wolfgang Lorenz huknął potężnie z 35 jardów, zawijając Tichonowa wokół słupka i otwierając wynik spotkania. Trzy minuty później Klaus wypuścił Duchemina prawym skrzydłem, Samoiłow zatrzymał go efektownym wślizgiem w kolano i Hertha grała w osłabieniu. W 8. minucie wykorzystaliśmy bezlitośnie naszą przewagę, Leitl pięknie dośrodkował w pole karne, a Gatto efektownym wolejem podwyższył na 2:0. Po następnych trzech minutach z kolei Pedro wrzucił wysoką piłkę w szesnastkę, Gatto strącił ją na wolne pole, a Duchemin po koźle umieścił ją w bramce i mogliśmy zwolnić tempa, bo mecz był już wygrany.

 

Po przerwie zacząłem wpuszczać rezerwowych, kolejno Barona, Thompsona i Cappiello. W 83. minucie Olivier rozciął obronę Herthy podaniem na dobieg do Barona, który miękko zagrał piłkę na długi słupek, a przesunięty do ataku Nikołajew szczupakiem pokonał bramkarza gości. Berlińczycy modlili się już o jak najszybszy koniec meczu, ale na pożegnanie, w doliczonym czasie gry dostali jeszcze gola numer pięć; piłka po szybko rozegranym rzucie wolnym trafiła do Thompsona, który wrzucił ją przed bramkę, gdzie Uwe Baron przepchnął obrońców i czubkiem buta wepchnął do siatki. Sezon zaczęliśmy czytelnym sygnałem do reszty ligowej stawki, że aby wydrzeć nam tytuł, będą musieli grać kosmiczny futbol, a w finale czekała na nas Borussia Dortmund.

 

27.07.2022 Tivoli, Akwizgran: 38.638 kibiców

LP PF Alemannia Aachen [bL] — Hertha Berlin [bL] 5:0 (3:0)

 

1. W.Lorenz 1:0

4. N.Samoiłow [HB] cz.k.

8. R.Gatto 2:0

11. M.Duchemin 3:0

39. A.Tichonow [HB] knt.

73. A.Nikołajew 4:0

90+3. U.Baron 5:0

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Leitl ŻK, M.Carlier ŻK (71. M.Cappiello), W.Lorenz, A.Nikołajew — R.Gatto ŻK (62. U.Baron), M.Duchemin (62. P.Thompson)

 

MVP: Wolfgang Lorenz (MC; Alemannia Aachen) — 9

Odnośnik do komentarza

Następnym zawodnikiem, który na rok opuścił Alemannię, był Alessio Moro (19, ML; Włochy U19), wypożyczony za 600.000€ do Auxerre. Natomiast w styczniu nasz zespół zasilić miał młodziutki napastnik FK Moskwa, Aleksandr Aleszyn (16, ST; Rosja).

 

Uwe Baron, który był o krok od przebicia się do pierwszego składu, doznał urazu uda i na trzy tygodnie musiał przerwać treningi.

 

A w finale młodzieżowych mistrzostw Europy U19 Polska z Kroczkiem i Budką w składzie pokonała rówieśników z Anglii 1:0.

 

Występy piłkarzy Alemannii w reprezentacji:

— Anglia U19 — Polska U19 => 0:1 [G.Kroczek 8; M.Budka 7]

 

Lipiec 2022

 

Bilans (Alemannia Aachen): 1-0-0, 5:0

1. Bundesliga: —

DFB-Pokal: 1. runda (Stadtlohn ?:?)

Puchar Ligi: finał (Hertha Berlin 5:0 — Borussia Dortmund ?:?)

Liga Mistrzów: —

Superpuchar Europy: finał (Chelsea ?:?)

Finanse: +107.287.740€ (w ostatnim miesiącu +6.148.849€)

Budżet transferowy: 107.511.896€ (100% z transferów)

Budżet płac: 2.000.000€ (wykorzystane 780.147€)

Bilans (Rosja): 3-1-0, 10:4

MŚ 2022: finał (Szwajcaria 4:1, Urugwaj 4:3, Chiny 2:0 — Holandia 0:0k — Argentyna 2:1 — Włochy 3:2 — Hiszpania 0:3)

Eliminacje ME 2022: grupa 3. (Estonia ?:?, ?:?; Holandia ?:?, ?:?; Łotwa ?:?, ?:?; Węgry ?:?, ?:?)

Nagrody:

— król strzelców MŚ 2022: R.Pawłow (2./7 goli)

 

Transfery (Polacy):

 

1. Anton Kulikow (23, DM; Polska U21: 31/3) z Alemannii Aachen do Portsmouth za 7.500.000€

2. Jacek Kasprzycki (30, DR; Polska U21: 18/0) z Rangersów do Newcastle za 4.000.000€

3. Piotr Szymański (25, ST; Polska U21: 1/0) z Korony Kielce do Pogoni za 2.200.000€

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Bogdan Stanciu (23, AML; Rumunia: 27/2) z Villarreal do Liverpoolu za 30.000.000€

2. Mikael Ohlsson (23, ST; Szwecja: 12/2) z Alemannii Aachen do Interu za 28.000.000€

3. Özcan Murat (24, AMC; Turcja: 13/2) z Romy do Lyonu za 27.500.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: —

Francja: Lens (Claude Michel) [+0]

Hiszpania: —

Niemcy: —

Polska: Groclin (Dariusz Fornalak) [+2]

Rosja: Spartak Moskwa (Walerij Charitonow) [+2]

Szkocja: Rangers (John Brown) [+0]

Włochy: —

 

East Stirlingshire: —; Division Two (Mark Connor)

Spartak Moskwa: 1. [—]; 29 pkt, 30:16; Priemier Liga (Walerij Charitonow)

 

Lech Poznań: 3.[ —]; 3pkt, 3:1; 2. Liga (Maciej Szczęsny)

 

Ranking FIFA: 1. Brazylia (1260; Noel Sanvicente), 2. Hiszpania (1222; Ramón Moya), 3. Anglia (1156; Adrian Boothroyd), 6. Rosja (1132; Tawariszcz Prafiesor), 12. Polska (829; Marcin Baszczyński)

Odnośnik do komentarza

W finale Pucharu Ligi zmierzyliśmy się z wicemistrzem Niemiec, Borussią Dortmund. Zagraliśmy poprawnie, ale bardzo nieskutecznie, a do tego przydarzały się nam błędy w obronie, to zaś musiało się skończyć tylko w jeden sposób. Po kwadransie gry Erhardt mimo asysty trzech naszych zawodników odegrał piłkę na lewe skrzydło do Bodego, który wrzucił ją w pole karne, a Frank strzałem głową pokonał Ortiza. Mimo to ostro gnietliśmy przyjezdnych, ale skoro Gatto nie potrafił trafić w bramkę z trzech metrów, remis nie wchodził w rachubę. W przerwie za słabego Klausa wpuściłem Walthera, który w 62. minucie dał się ograć Mangoldowi, a jego centrę do bramki skierował Reimann. Przegraliśmy na własne życzenie i ten zimny prysznic był bardzo przydatny jako moment otrzeźwienia przed inauguracją ligi.

 

02.08.2022 Tivoli, Akwizgran: 38.612 kibiców

PL F Alemannia Aachen [bL] — Borussia Dortmund [bL] 0:2 (0:1)

 

17. Th.Frank 0:1

62. S.Reimann 0:2

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus (46. D.Walther) — R.Leitl (59. R.Roth), M.Carlier, W.Lorenz, A.Nikołajew — R.Gatto, M.Duchemin (64. M.Kędziora)

 

MVP: Torsten Blank (DC; Borussia Dortmund) — 9

Odnośnik do komentarza

W rewanżowym meczu 2. rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów Wisła zremisowała 2:2 w Mińsku z Dynamem i awansowała dalej dzięki bramkom zdobytym na wyjeździe.

 

Jako selekcjoner sbornej do maksimum wykorzystywałem moje kontakty w rosyjskich klubach, dzięki czemu w styczniu do naszej drużyny rezerw przejść miało aż trzech utalentowanych, młodych piłkarzy, Leonid Gałkin (18, AMRLC; Rosja U19) z Amkaru Pierm, Roman Diemczenko (18, DC; Rosja U19) z Lokomotiwu Moskwa oraz Aleksiej Łobanow (18, ST; Rosja U19) z Zenitu Sankt Petersburg.

 

Ligę inaugurowaliśmy w Brunszwiku meczem z tamtejszym Eintrachtem. Wystarczyło nam osiem minut, by objąć prowadzenie, kiedy to Gatto dośrodkował z rzutu wolnego na długi słupek, a celnym strzałem głową popisał się Pedro. Gospodarze skomplikowali sobie życie po pół godzinie gry, gdy nieradzący sobie z Leitlem Gerber wyleciał z boiska za dwie żółte kartki. Kolejne bramki padały już po przerwie, najpierw rezerwowy Duchemin wykorzystał centrę Nikołajewa na krótki słupek, a na kwadrans przed końcem spotkania kropkę nad "i" postawił Gatto.

 

06.08.2022 Stadion Hamburger Straße, Brunszwik: 25.144 widzów

BL (1/34) Eintracht Braunschweig [—] — Alemannia Aachen [—] 0:3 (0:1)

 

8. Pedro 0:1

26. R.Gerber [EB] cz.k.

65. M.Duchemin 0:2

74. R.Gatto 0:3

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Leitl (68. R.Roth), M.Carlier, W.Lorenz, A.Nikołajew (68. P.Thompson) — R.Gatto, T.Šimić (56. M.Duchemin)

 

MVP: Pedro (DC; Alemannia Aachen) — 9

Odnośnik do komentarza

Następnym piłkarzem rosyjskiej młodzieżówki, który miał zjawić się w Akwizgranie w styczniu, był Andriej Borisow (18, ST; Rosja U19) z Szynnika. Natomiast Michał Kędziora (20, ST; Polska U21: 5/2) na resztę sezonu wypożyczony został do 1.FC Saarbrücken.

 

W 3. rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów Wisła przegrała na wyjeździe 0:3 z Milanem. Natomiast w 2. rundzie eliminacyjnej Pucharu UEFA odbył się dwumecz polsko-izraelski; Cracovia przegrała 0:1 z SC Aszdod, a Pogoń zremisowała 1:1 z Beitarem Jerozolima.

 

Mecz z Eintrachtem Frankfurt był pierwszym na rozbudowanym Tivoli, które mogło teraz pomieścić 40.250 kibiców, tak więc wszyscy w klubie czekali, kiedy pęknie granica czterdziestu tysięcy widzów na meczu Alemannii. Pękła już za pierwszym podejściem, tak więc księgowy miał powód do radości, w przeciwieństwie do rezerwowego Nikołaja Archipowa, który z urazem kręgosłupa wypadł z gry co najmniej do końca roku.

 

Na bramce Eintrachtu stał nasz wychowanek Artur Maściuch, co dodawało smaczku tej konfrontacji. Niestety dla niego Alemannii wystarczyło piętnaście minut, by przywitać beniaminka na Tivoli — Gatto dośrodkował w pole karne, a Šimić piętą wpakował piłkę do bramki. Tomek miał pecha w tym meczu, gdyż sędzia co rusz odgwizdywał mu spalonego, ale w 71. minucie udało mu się zagrać idealną piłkę do Gatto, który podwyższył na 2:0. Dziesięć minut później nieźle dotąd broniący Maściuch przypomniał mi, dlaczego nie był już bramkarzem Alemannii — Roth wrzucił miękką centrę spod linii bocznej boiska, a polski bramkarz nawet do niej nie ruszył, pozwalając Ducheminowi na ustalenie wyniku spotkania.

 

13.08.2022 Tivoli, Akwizgran: 40.227 kibiców [R]

BL (2/34) Alemannia Aachen [2.] — Eintracht Frankfurt [13.] 3:0 (1:0)

 

15. T.Šimić 1:0

33. T.Šimić [AA] n.g.

71. R.Gatto 2:0

80. M.Duchemin 3:0

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Leitl (73. R.Roth), M.Carlier ŻK (60. M.Cappiello), W.Lorenz, A.Nikołajew — R.Gatto, T.Šimić (73. M.Duchemin)

 

MVP: Roberto Gatto (ST; Alemannia Aachen) — 9

Odnośnik do komentarza

Wiaczesław Anisimow (19, ML; Rosja U21: 2/0) wypożyczony został na cały sezon do Kickers Offenbach, natomiast Christian Riedl (19, DC; Niemcy) na tych samych zasadach zasilił Fortunę Düsseldorf. Za to klubowe konto zasiliła kwota 2.500.000€ z transferu naszego byłego gracza, Brazylijczyka André, z Villarreal do West Hamu.

 

Wyjazdowe spotkanie 1. rundy Pucharu Niemiec z amatorami ze Stadtlohn mogło skończyć się jedynie pogromem, gdyż wystawiłem w nim pierwszy skład, nie chcąc, by chłopaki zgubili rytm meczowy. Skończyło się na 8:0 dla Aquisgrany, Gatto i Šimić ustrzelili po hat-tricku, a Stefan Klaus zdobył swojego pierwszego gola w czarno-żółtych barwach. W 2. rundzie mieliśmy zagrać z o wiele mocniejszym rywalem, berlińską Herthą, co oznaczało kolejną okazję do zemsty za wyeliminowanie nas z tych rozgrywek przed rokiem.

 

20.08.2022 Losberg-Stadion, Stadtlohn: 7.919 widzów

DFB-P 1R Stadtlohn [NL] — Alemannia Aachen [bL] 0:8 (0:6)

 

5. T.Šimić 0:1

26. R.Gatto 0:2

33. R.Gatto 0:3

35. A.Nikołajew 0:4

37. S.Klaus 0:5

43. T.Šimić 0:6

48. R.Gatto 0:7

65. T.Šimić 0:8

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Leitl (66. R.Roth), M.Carlier, W.Lorenz, A.Nikołajew (66. P.Thompson) — R.Gatto, T.Šimić (66. M.Duchemin)

 

MVP: Tomislav Šimić (ST; Alemannia Aachen) — 10

Odnośnik do komentarza

W rewanżowym meczu 3. fazy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów Wisła przegrała 0:1 z Milanem i trafiła do Pucharu UEFA. W fazie grupowej znaleźliśmy się w grupie H wraz z mistrzem Włoch Parmą, Celtikiem oraz Young Boys. W spotkaniach 2. rundy kwalifikacyjnej Pucharu UEFA Pogoń wygrała 1:0 z Beitarem Jerozolima i awansowała do kolejnej rundy, natomiast Cracovia tylko zremisowała 1:1 z SC Aszdod i odpadła z tych rozgrywek.

 

W spotkaniu o superpuchar Europy nie mogłem skorzystać z Duchemina, który uszkodził sobie nadgarstek na ekhm... treningu, więc jego miejsce na ławce rezerwowych zajął świeżo wykurowany Uwe Baron. Naszym przeciwnikiem była londyńska Chelsea, niewątpliwie najmocniejszy obok nas zespół klubowy Europy. Był to mecz, po którym moja frustracja sięgnęła zenitu, gdyż nie miałem pojęcia, jakim cudem nie zdobyliśmy w nim ani jednego gola. Fenomenalne zawody rozegrał bramkarz reprezentacji Włoch, Enrico Pugliese, a parę wybronionych przez niego sytuacji po prostu nie miało prawa nie skończyć się bramką. Z drugiej strony, gdyby Šimić nie przestrzelił, stojąc przed pustą bramką, moje narzekanie byłoby niepotrzebne. Ortiz też zagrał poprawnie, choć mecz kończył z rozbitą głową, ale na kwadrans przed końcem spotkania sędzia odgwizdał zagranie ręką Oliviera w polu karnym i gol Hiszpana Gonzáleza Garcíi sprawił, że już drugie trofeum przeszło nam w tym sezonie koło nosa.

 

26.08.2022 Stade Louis II, Monako: 21.350 widzów TV

SE Chelsea [2.] — Alemannia Aachen [1.] 1:0 (0:0)

 

74. J.A.González García 1:0 rz.k.

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Leitl ŻK (75. M.Venturi), M.Carlier, W.Lorenz, A.Nikołajew — R.Gatto (75. P.Thompson), T.Šimić (67. U.Baron)

 

MVP: Enrico Pugliese (GK; Chelsea) — 8

Odnośnik do komentarza

Ostatniego dnia letniego okna transferowego za śmieszne 90.000€ kupiłem z Germinalu Beerschot bramkarza belgijskiej młodzieżówki, Kevina Evrarda (19, GK; Belgia U21: 4/0).

 

Coraz bardziej żałowałem, że w przedsezonowym wywiadzie dla DSF stwierdziłem, iż nie widzę innej możliwości jak tylko kolejne zwycięstwo Alemannii w lidze. Do meczu z HSV przystępowaliśmy z debiutantem Jegorowem na bramce i nie był to debiut, jaki polski bramkarz sobie wymarzył. Najpierw w przeciągu kwadransa goście wyeliminowali nam dwóch kluczowych graczy — Lorenz z rozwaloną kostką wypadł na dwa miesiące, Gatto po prostu nie był w stanie kontynuować gry —, a potem Godmode włączył się ich bramkarzowi, Portugalczykowi António. Deżawu, psiakrew, tylko to jedno przychodziło mi na myśl, gdy António bronił jeden strzał za drugim. Jegorow nie miał tyle samo szczęścia, choć w pierwszej połowie popisywał się udanymi interwencjami. Po przerwie wszakże wszystko diabli wzięli, najpierw Martin pokonał go z rzutu wolnego, potem García dobił obroniony przez Jegorowa strzał Santosa, a w 68. minucie Carlier stłamsił Garcíę w polu karnym i Doná ostatecznie nas upokorzył uderzeniem z jedenastego metra. W szatni jasno powiedziałem, co myślę o takiej grze, ale straconych punktów nawet najbardziej wyszukane bluzgi nie były w stanie nam zwrócić.

 

31.08.2022 Tivoli, Akwizgran: 40.240 kibiców [R]

BL (3/34) Alemannia Aachen [4.] — Hamburger SV [6.] 0:3 (0:0)

 

14. W.Lorenz [AA] knt.

48. S.Martin 0:1

53. Ph.García 0:2

68. D.Doná 0:3 rz.k.

 

Alemannia Aachen: S.Jegorow — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Leitl, M.Carlier (68. P.Thompson), W.Lorenz (14. M.Cappiello), A.Nikołajew — R.Gatto (14. U.Baron), T.Šimić

 

MVP: António (GK; Hamburger SV) — 9

Odnośnik do komentarza

Tak jak Wysocki - rosyjskie.

 

Reprezentacja Rosji meczem z Węgrami inaugurowała eliminacje Mistrzostw Europy 2024, których gospodarzem była Dania. Zgodnie z zapowiedzią, w składzie sbornej przeprowadziłem małą czystkę, tak że wypadli z niej weteran Akinfiejew, a także Abramow i Stiepanian, którzy zawiedli mnie na całej linii w Portugalii. W ich miejsce powołani zostali zawodnicy, którzy albo dobrze spisywali się w rozgrywkach ligowych, albo szczególnie obiecująco zapowiadali się na przyszłość. Powołania otrzymali:

 

Bramkarze: Artiom Afanasiew (29, GK; 6/0; 1.FC Nürnberg), Oleg Kołosow (30, GK; 35/0; Bayern Monachium), Aleksandr Trietiakow (31, GK; 8/0; Inter)

 

Obrońcy: Wiaczesław Andriejew (27, DRLC; 1/0; Palermo), Pawieł Borisow (26, DC; 6/0; Villarreal), Nikołaj Mamiedow (27, D/WBR; 5/0; Real Madryt), Maksim Martynow (27, DC; —; Spartak Moskwa), Siergiej Panow (31, DLC; 63/4; Lecce), Władimir Panow (28, D/WBR; 38/0; Parma), Igor Ponomariew (30, D/WBL; 75/5; Sevilla), Dienis Sierdiukow (31, DC; 18/0; Barcelona), Wasilij Trietiakow (31, DC/ST; 51/19; Bayern Monachium), Wiaczesław Zangiew (30, DC; 60/1; Mallorca)

 

Pomocnicy: Wiktor Klimienko (28, AMC; 33/4; Atlético Madryt), Siergiej Krawczenko (23, MC; 8/0; Roma), Igor Łobanow (30, ML; 69/10; Inter), Aleksandr Nikołajew (24, AMRC/FC; 21/2; Alemannia Aachen), Wadim Popow (24, AMC; —; FK Moskwa), Andriej Romanow (23, AMLC; 9/0; Lokomotiw Moskwa), Anatolij Sokołow (23, DM; —; 1.FC Kaiserslautern), Damian Wysocki (30, DM; 84/4; Man Utd), Anatolij Żurawlew (27, AMR; 2/1; Lyon)

 

Napastnicy: Jewgienij Kalinin (31, AM/FC; 33/10; Hertha Berlin), Roman Pawłow (28, ST; 69/54; Milan), Władimir Połuchin (22, ST; 1/1; Kubań), Artiom Szapowałow (26, ST; —; Lokomotiw Moskwa)

 

Sierpień 2022

 

Bilans (Alemannia Aachen): 4-0-3, 19:6

1. Bundesliga: 9. [—]; 6 pkt, 6:3

DFB-Pokal: 2. runda (Stadtlohn 8:0 — Hertha Berlin ?:?)

Puchar Ligi: finał (Hertha Berlin 5:0 — Borussia Dortmund 0:2)

Liga Mistrzów: grupa H (Parma ?:?, ?:?; Celtic ?:?, ?:?; Young Boys ?:?, ?:?)

Superpuchar Europy: finał (Chelsea 0:1)

Finanse: +128.420.528€ (w ostatnim miesiącu +9.981.147€)

Budżet transferowy: 118.007.089€ (100% z transferów)

Budżet płac: 2.100.000€ (wykorzystane 704.900€)

Bilans (Rosja): —

MŚ 2022: finał (Szwajcaria 4:1, Urugwaj 4:3, Chiny 2:0 — Holandia 0:0k — Argentyna 2:1 — Włochy 3:2 — Hiszpania 0:3)

Eliminacje ME 2022: grupa 3. (Estonia ?:?, ?:?; Holandia ?:?, ?:?; Łotwa ?:?, ?:?; Węgry ?:?, ?:?)

Nagrody:

 

Transfery (Polacy):

 

1. Michał Wilk (28, DLC; Polska: 32/0) z Chievo do Atlético Madryt za 6.750.000€

2. Adrian Słowiński (26, ST; Polska U21: 1/0) z Arki do Wisły za 1.100.000€

3. Marcin Adamski (19, AM/FC; Polska U19) z ŁKSu Łódź do Cracovii za 825.000€

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Francisco Ballesteros (23, DC; Hiszpania: 12/0) z Milanu do Athleticu za 53.000.000€ [R]

2. Stefan Reimann (23, ST; Niemcy: 5/1) z Borussii Dortmund do Juventusu za 41.000.00€

3. Ryan Bryan (25, DM; Anglia U21: 17/1) z Evertonu do Arsenalu za 18.500.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: Middlesbrough (Steve Parkin) [+3]

Francja: Nantes (Franck Vallade) [+3]

Hiszpania: Atlético Madryt (Chuchi Cos) [+0]

Niemcy: Hamburger SV (Christophe Galtier) [+0]

Polska: Wisła (Artur Płatek) [+3]

Rosja: Spartak Moskwa (Walerij Charitonow) [+2]

Szkocja: Rangers (John Brown) [+3]

Włochy: Inter (Agostino Pecorario) [+0]

 

East Stirlingshire: 9. [—]; 0 pkt, 4:8; Division Two (Mark Connor)

Spartak Moskwa: 1. [—]; 36 pkt, 37:20; Priemier Liga (Walerij Charitonow)

 

Lech Poznań: 2.[+1—]; 21 pkt, 15:5; 2. Liga (Maciej Szczęsny)

 

Ranking FIFA: 1. Brazylia (1252; Noel Sanvicente), 2. Hiszpania (1215; Ramón Moya), 3. Anglia (1156; Adrian Boothroyd), 6. Rosja (1132; Tawariszcz Prafiesor), 12. Polska (829; Marcin Baszczyński)

Odnośnik do komentarza

Mecz z Węgrami zaczął się od mocnego uderzenia, gdyż już w 1. minucie Tolnai spróbował zaskoczyć Kołosowa z rzutu wolnego i o mały włos, a by mu się to udało. Potem wszakże przewagę osiągnęła sborna, zamieniając to spotkanie w pojedynek z bramkarzem gospodarzy. Vadon bronił fenomenalnie, tak że nie mogłem uwierzyć własnym oczom, że spotyka mnie to w trzecim kolejnym spotkaniu; najpierw zatrzymał strzał Krawczenki z dystansu, a potem chyba ze trzy uderzenie Pawłowa z najbliższej odległości. Do tego z boiska zejść musiał poobijany Nikołajew, którego zastąpiłem Żurawlewem.

 

Losy spotkania odmieniła 39. minuta, kiedy to Bodnár za uporczywą grę faul otrzymał drugą żółtą kartkę. Mieliśmy całą drugą połowę na rozstrzygnięcie tego pojedynku, lecz najpierw w 50. minucie Ponomariew sprezentował Węgrom rzut karny swoim nieprzemyślanym zagraniem ręką. Do piłki podszedł Tolnai, lecz Kołosow wyczuł jego intencje i nie dał się pokonać. To pudło załamało gospodarzy, którzy efektownie się rozsypali. Sześć minut później Żurawlew zszedł z piłką z prawego skrzydła i wystawił ją Ponomariewowi, a ten zrehabilitował się za wpadkę sprzed chwili, cudownym, podkręconym strzałem pokonując w końcu cholernego Vadona. Minutę później lewym skrzydłem zaatakował Łobanow, do piłki dopadł Pawłow, Vadon znów popisał się świetną interwencją, ale na miejscu był Krawczenko, który wpakował piłkę do bramki, zdobywając swojego pierwszego gola dla sbornej. Teraz grało się nam już o wiele łatwiej, w 62. minucie Mamiedow sprytnie wrzucił piłkę na krótki słupek, a Pawłow strzałem głową podwyższył na 3:0. Ale najładniejszy gol tego meczu padł dziesięć minut później, kiedy to debiutujący w reprezentacji Popow dobił Węgrów wspaniałym strzałem z dystansu. Eliminacje zaczęliśmy nerwowo, lecz koniec końców pomyślnie.

 

07.09.2022 Puskás Ferenc Stadion, Budapeszt: 29.452 widzów TV

EME Gr3 (1/8) Węgry [93.] — Rosja [4.] 0:4 (0:0)

 

39. L.Bodnár [W] cz.k.

50. L.Tolnai [W] o.rz.k.

56. I.Ponomariew 0:1

57. S.Krawczenko 0:2

62. R.Pawłow 0:3

73. W.Popow 0:4

 

Rosja: O.Kołosow 8 — I.Ponomariew 9, S.Panow 8, W.Zangiew ŻK 8, N.Mamiedow 8 — I.Łobanow 9, S.Krawczenko 8 (69. W.Popow 8), D.Wysocki 8, A.Nikołajew 7 (22. A.Żurawlew 9) — W.Trietiakow ŻK 9 (74. A.Szapowałow 7), R.Pawłow 8

 

MVP: Anatolij Żurawlew (MR; Rosja) — 9

 

W drugim meczu naszej grupy Łotwa przegrała 0:2 z Holandią.

 

1. Rosja 3 pkt 4:0

2. Holandia 3 pkt 2:0

3. Estonia 0 pkt 0:0

4. Łotwa 0 pkt 0:2

5. Węgry 0 pkt 0:4

 

W grupie 4 Polska po zaciętym boju wygrała 5:3 z Austrią, a Czechy pokonały Gruzję 2:0.

 

1. Polska 3 pkt 5:3

2. Czechy 3 pkt 2:0

3. Luksemburg 0 pkt 0:0

4. Austria 0 pkt 3:5

5. Gruzja 0 pkt 0:2

 

Występy piłkarzy Alemannii w reprezentacji:

— Dania U21 — Grecja U21 => 1:1 [J.Poulsen 7]

— Polska U21 — Austria U21 => 5:0 [M.Budka 8, 1 gol, 1 asysta; G.Kroczek 8; M.Wilk 7, 1 gol]

— Serbia U21 — Niemcy U21 => 0:0 [L.Conti 7; M.Stein 7]

— Węgry U21 — Rosja U21 => 0:6 [W.Fomin 10, 4 gole, MVP; M.Timofiejew 8; W.Kałasznikow 8; W.Anisimow 10, 2 asysty]

— Irlandia Północna U21 — Francja U21 => 1:2 [M.Garcia 6]

— Polska — Austria => 5:3 [s.Jegorow 6]

— Irlandia Północna — Francja => 1:1 [D.Olivier 7, 1 gol]

— Serbia — Niemcy => 0:0 [F.Keller 6; M.Carlier 6]

— Słowacja — Włochy => 1:3 [R.Gatto 6]

Odnośnik do komentarza

Kolejnym rosyjskim zawodnikiem, który zimą miał przejść do Akwizgranu, był młodziutki wychowanek CSKA, Aleksiej Kazakow (17, GK; Rosja).

 

Seria kiepskich występów zaczynała mnie trochę niepokoić, a tymczasem w 4. kolejce czekał nas najtrudniejszy w teorii mecz sezonu w Dortmundzie. Do składu na to spotkanie powrócił Ortiz, zaś za kontuzjowanego Lorenza od pierwszej minuty zagrał Brożek. Zagraliśmy dobry mecz, ale zwycięstwo nie było nam w nim pisane z trzech powodów — kontuzji, nieskuteczności Šimicia oraz pecha w defensywie.

 

Zaczęliśmy bardzo udanie, choć Šimić partaczył okazję za okazją aż do 17. minuty, kiedy to w końcu wykorzystał centrę Gatto z lewego skrzydła. Trzy minuty później nasz pech zamanifestował się po raz pierwszy, gdy w zamieszaniu pod naszą bramką Morin uderzył na oślep, Olivieri dostawił nogę, a piłki wylądowała w siatce. Dziesięć minut później środek mojej pomocy przestał istnieć, gdyż z boiska ze skręconym stawem kolanowym zniesiono Carliera, który treningi miał wznowić za miesiąc. Po dwóch minutach gospodarze prowadzili już 2:1, jako że Beckowi wyszedł strzał życia z 30 jardów, a tuż przed przerwą w ślady Carliera z identyczną kontuzją poszedł Gatto. Szatnia pierwszego zespołu powoli zamieniała mi się w szpital.

 

Druga połowa należała do nas. Wystarczyło nam sześć minut, by Šimić po solowej akcji wyrównał na 2:2, lecz potem niezwłocznie przypomniał sobie, że w głębi serca jest partaczem, i znów skupił się na polowaniu na bramkarza, co wychodziło mu perfekcyjnie. Nasze nadzieje na zwycięstwo pogrzebała kontuzja Oliviera w 70. minucie; nasz lewy obrońca zszedł z boiska ze stłuczoną piętą i treningi miał wznowić za parę tygodni. W następnym meczu mieliśmy więc zagrać bez czterech podstawowych zawodników. A sezon dopiero się rozpoczynał...

 

10.09.2022 Westfalenstadion, Dortmund: 82.629 widzów

BL (4/34) Borussia Dortmund [4.] — Alemannia Aachen [9.] 2:2 (2:1)

 

17. T.Šimić 0:1

20. Ch.Olivieri 1:1 sam.

31. S.Beck 2:1

45. R.Gatto [AA] knt.

51. T.Šimić 2:2

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier ŻK (70. D.Walther), Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus ŻK — R.Leitl, M.Carlier (29. M.Cappiello), A.Brożek, A.Nikołajew — R.Gatto (45. M.Duchemin), T.Šimić

 

MVP: Tomislav Šimić (ST; Alemannia Aachen) — 8

 

 Który to występ Gatto w reprezentacji był? A i czy Francja Kryzys jakiś przeżywa, bo widzę męczy się z IRL . Północną, oraz Duchemin gra 

 

Siódmy. A Francja w kryzysie jak najbardziej, na MŚ nie pojechała.

Odnośnik do komentarza

Plaga kontuzji sprawiła, że w pierwszym meczu grupowym Ligi Mistrzów w Parmie musiałem postawić na juniorów i rezerwowych. Na lewej obronie zagrał debiutant Venturi, na środek pomocy przesunięty został Nikołajew, jego miejsce na prawej flance zajął Thompson, a w ataku szansę otrzymał Duchemin. Nie miałem pojęcia, co z tej mieszanki wyniknie, zwłaszcza, że w ataku gospodarzy grał mój dobry znajomy Cortés, i nie oczekiwałem cudów, a jednak cud się stał, i to dwukrotnie. W 25. minucie rozegraliśmy piękną akcję, piłka wędrowała jak po sznurku między Thompsonem, Cappiello i Klausem, aż trafiła do Šimicia, który strzałem z kilku metrów pokonał Ustariego. Cud drugi miał miejsce sześć minut później, gdy Olivieri popchnął w polu karnym Orrú. Piłkę na jedenastym metrze ustawił Redaelli, ale Ortiz najpierw obronił jego strzał, a potem dobitkę. Szczęście w końcu i do nas się uśmiechnęło i z gorącego terenu wywieźliśmy komplet punktów.

 

14.09.2022 Ennio Tardini, Parma: 28.595 widzów TV

LM GrH (1/6) Parma [20.] — Alemannia Aachen [1.] 0:1 (0:1)

 

25. T.Šimić 0:1

31. A.Redaelli [P] o.rz.k.

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — M.Venturi, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Leitl ŻK (79. R.Roth), A.Nikołajew, M.Cappiello (71. A.Brożek), P.Thompson — M.Duchemin (46. U.Baron), T.Šimić

 

MVP: Tomislav Šimić (ST; Alemannia Aachen) — 8

 

W drugim meczu naszej grupy Young Boys przegrali 0:1 z Celtikiem.

 

1. Alemannia Aachen 3 pkt 1:0

2. Celtic 3 pkt 1:0

3. Parma 0 pkt 0:1

4. Young Boys 0 pkt 0:1

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...