Skocz do zawartości

If it moves, kick it


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

W 1. rundzie Pucharu UEFA Espanyol pokonał Pogoń 2:0, a FC Midtjylland wygrało 2:1 z Wisłą.

 

Mecz z 1.FC Nürnberg stanowić miał dla nas nowy początek i szansę na odnalezienie zagubionej gdzieś formy. Niestety wystarczyło pięć minut, by koszmarny błąd Olivieriego pozwolił Almeidzie na pokonanie Ortiza i uciszenie trybun na Tivoli. Nasz młody obrońca grał tak tragicznie, że po niecałym kwadransie zdjąłem go z boiska i zastąpiłem go Kellerem — niewiele to dało, Frank był w równie beznadziejnej dyspozycji i miałem jeszcze pożałować tej decyzji.

 

Tymczasem zespół chyba wyczuł, co będzie się działo w szatni w przerwie, i wziął się do roboty. Fenomenalnie na lewej obronie spisywał się Venturi, co chwila rozcinając defensywę gości precyzyjnymi podaniami. W 23. minucie jedna z takich piłek trafiła do Duchemina, który wystawił ją Šimiciowi i mecz zaczął się od nowa. Minutę później Venturi znów pięknie obsłużył Duchemina, Afanasiew obronił jego strzał, obronił dobitkę Chorwata, ale przy drugim strzale Francuza nie miał już nic do powiedzenia i objęliśmy prowadzenie. Dziesięć minut później mój humor uległ jeszcze znaczniejszej poprawie, gdy prawym skrzydłem przedarł się Thompson, a jego centrę na gola zamienił Leitl. Na nieszczęście Robert doznał w tej akcji urazu i musiał zejść z boiska — kolejna kontuzja! —, a zastąpił go Roth. Ale chwilę później Keller skopiował wyczyn Olivieriego, dał się ośmieszyć Almeidzie, przez co do szatni schodziliśmy z zaledwie jednobramkowym prowadzeniem.

 

Adresatami moich wrzasków była wyłącznie formacja defensywna, co przyniosło efekt w postaci znacznie skuteczniejszej gry w obronie. W przedzie zmianie nie uległo nic — wciąż byliśmy stroną przeważającą i groźniejszą. W 53. minucie Venturi raz jeszcze zagrał między obrońców do Duchemina, który tym razem osobiście wykończył tę akcję celnym strzałem. Francuz miał jeszcze braki kondycyjne, więc na ostatnie pół godziny zastąpił go Baron, który po pięciu minutach na boisku przelobował Afanasiewa, ustalając wynik spotkania i zapewniając nam upragnione trzy punkty.

 

17.09.2022 Tivoli, Akwizgran: 31.512 kibiców

BL (4/34) Alemannia Aachen [10.] — 1.FC Nürnberg [2.] 5:2 (3:2)

 

5. Almeida 0:1

23. T.Šimić 1:1

24. M.Duchemin 2:1

33. R.Leitl 3:1

37. Almeida 3:2

53. M.Duchemin 4:2

65. U.Baron 5:2

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — M.Venturi, Ch.Olivieri (13. F.Keller), Pedro, S.Klaus — R.Leitl (33. R.Roth), A.Nikołajew, M.Cappiello, P.Thompson — M.Duchemin (60. U.Baron), T.Šimić

 

MVP: Maxime Duchemin (ST; Alemannia Aachen) — 10

Odnośnik do komentarza

Trzy dni później w Berlinie zmierzyliśmy się z Herthą w 2. rundzie Pucharu Niemiec. Obrońca gospodarzy Samoiłow wykazał się tym razem wielkim opanowaniem, gdyż czerwoną kartkę obejrzał dopiero w 10. minucie, sześć minut później niż w Pucharze Ligi. Rozegrany krótko rzut wolny skończył się centrą Rotha z lewego skrzydła i debiutanckim golem Thompsona. Ale gra w osłabieniu bynajmniej nie przeszkodziła Hercie w prowadzeniu otwartej gry i Ortiz miał pełne roboty. Trzeba było jak najszybciej dobić rywali, ale Šimić znów zagrał nieskutecznie i w przerwie zastąpiłem go Brożkiem. Przesunięcie Nikołajewa do ataku przyniosło efekt i po trzech minutach jego podanie otworzyło Ducheminowi drogę do bramki Herthy. Ten gol dobił rywali, którzy od tej pory ograniczali się do gry w destrukcji i Alemannia w pełni zasłużenie awansowała do kolejnej rundy.

 

W tym spotkaniu swój debiut w barwach Alemannii zaliczył młody Hiszpan Ochoa.

 

20.09.2022 Olympiastadion, Berlin: 59.642 widzów

DFB-P 2R Hertha Berlin [bL] — Alemannia Aachen [bL] 0:2 (0:1)

 

10. N.Samoiłow [HB] cz.k.

11. P.Thompson 0:1

48. M.Duchemin 0:2

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — M.Venturi, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Roth (57. A.Ochoa), A.Nikołajew, M.Cappiello, P.Thompson — M.Duchemin (66. U.Baron), T.Šimić (46. A.Brożek)

 

MVP: Aleksandr Nikołajew (MC; Alemannia Aachen) — 9

Odnośnik do komentarza

W. 3. rundzie Pucharu Niemiec nadal mieliśmy pod górkę, gdyż czekał nas mecz z VfB Stuttgart.

 

Tymczasem na Tivoli zawitało słabiuchne Bochum, co pozwalało mieć nadzieję, że wygramy ten mecz bez większych problemów. Tak też było, po kwadransie gry Šimić dał nam prowadzenie technicznym strzałem z linii pola karnego, a w 57. minucie jego podanie potężnym strzałem na gola zamienił Duchemin. Ot, mecz bez historii, ale przynajmniej z happy endem.

 

24.09.2022 Tivoli, Akwizgran: 40.235 kibiców

BL (5/34) Alemannia Aachen [3.] — VfL Bochum [13.] 2:0 (1:0)

 

12. T.Šimić 1:0

57. M.Duchemin 2:0

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — M.Venturi, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus (21. D.Walther) — R.Roth (66. A.Ochoa), A.Nikołajew, M.Cappiello, P.Thompson — M.Duchemin (66. U.Baron), T.Šimić

 

MVP: Maxime Duchemin (ST; Alemannia Aachen) — 8

Odnośnik do komentarza

Nie.

 

W drugim meczu grupowym Ligi Mistrzów podejmowaliśmy Szwajcarów z Young Boys i był to mecz, który należało wygrać. Niestety poza powrotem po kontuzji Damiena Oliviera na boisku nie wydarzyło się nic wartego wzmianki; bramkarz gości obronił 11 strzałów w światło bramki, dzięki czemu wywieźli oni z Tivoli jeden punkt.

 

27.09.2022 Tivoli, Akwizgran: 33.800 kibiców TV

LM GrH (2/6) Alemannia Aachen [1.] — Young Boys [63.] 0:0 (0:0)

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Roth (63. M.Venturi), A.Nikołajew, M.Cappiello, P.Thompson — M.Duchemin (63. A.Brożek), T.Šimić (74. U.Baron)

 

MVP: Damien Olivier (DL; Alemannia Aachen) — 7

 

W drugim spotkaniu naszej grupy Celtic pokonał Parmę 2:0.

 

1. Celtic 6 pkt 3:0

2. Alemannia Aachen 4 pkt 1:0

3. Young Boys 1 pkt 0:1

4. Parma 0 pkt 0:3

Odnośnik do komentarza

W rewanżowych meczach 1. rundy Pucharu UEFA Pogoń mimo wygranej 1:0 została wyeliminowana przez Espanyol, za to Wisła rozbiła FC Midtjylland 3:0 i awansowała do fazy grupowej.

 

Wrzesień 2022

 

Bilans (Alemannia Aachen): 4-2-0, 12:4

1. Bundesliga: 3. [+6]; 13 pkt, 15:7

DFB-Pokal: 3. runda (Stadtlohn 8:0 — Hertha Berlin 2:0 — VfB Stuttgart ?:?)

Puchar Ligi: finał (Hertha Berlin 5:0 — Borussia Dortmund 0:2)

Liga Mistrzów: grupa H (Parma ?:?, 1:0; Celtic ?:?, ?:?; Young Boys 0:0, ?:?)

Superpuchar Europy: finał (Chelsea 0:1)

Finanse: +130.981.362€ (w ostatnim miesiącu +2.614.196€)

Budżet transferowy: 117.891.275€ (100% z transferów)

Budżet płac: 2.100.000€ (wykorzystane 704.900€)

Bilans (Rosja): 1-0-0, 4:0

MŚ 2022: finał (Szwajcaria 4:1, Urugwaj 4:3, Chiny 2:0 — Holandia 0:0k — Argentyna 2:1 — Włochy 3:2 — Hiszpania 0:3)

Eliminacje ME 2022: grupa 3. (Estonia ?:?, ?:?; Holandia ?:?, ?:?; Łotwa ?:?, ?:?; Węgry ?:?, 4:0)

Nagrody:

— jedenastka tygodnia: P.Thompson (1)

— piłkarz września: M.Duchemin (1.), T.Šimić (3.)

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Manuel Marchetti (28, ST; Włochy U19) z Juventusu do Basel za 4.500.000€

2. Damiano Tomei (23, DLC; Włochy) z Catanii do Al-Ajn za 325.000€

3. Ferreira (20, DC/ST; Brazylia U21: 1/0) z Salamanki do Corinthians za 130.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: Chelsea (David Beckham) [+2]

Francja: Paris-SG (David Penney) [+2]

Hiszpania: Barcelona (José Mourinho) [+3]

Niemcy: Borussia Dortmund (Wolfgang Rolff) [+1]

Polska: Legia (Janusz Nowak) [+0]

Rosja: Spartak Moskwa (Walerij Charitonow) [+2]

Szkocja: Rangers (John Brown) [+0]

Włochy: Bologna (Lorenzo Ciulli) [+1]

 

East Stirlingshire: 9. [—]; 5 pkt, 9:14; Division Two (Mark Connor)

Spartak Moskwa: 1. [—]; 43 pkt, 42:23; Priemier Liga (Walerij Charitonow)

 

Lech Poznań: 2.[—]; 30 pkt, 27:11; 2. Liga (Maciej Szczęsny)

 

Ranking FIFA: 1. Brazylia (1252; —), 2. Hiszpania (1213; Ramón Moya), 3. Anglia (1147; Adrian Boothroyd), 4. Rosja (1129; Tawariszcz Prafiesor), 14. Polska (826; Marcin Baszczyński)

 

Październik zaczynaliśmy wyjazdowym meczem z Bayernem, który najlepiej pokazał, że zwłaszcza brak Cristiana Ortiza oznacza, iż tegoroczna Alemannia była zespołem słabszym od tej z zeszłego sezonu. Zagraliśmy całkiem nieźle i zasługiwaliśmy przynajmniej na remis, ale zabrakło nam odrobiny szczęścia. Co prawda w 32. minucie objęliśmy prowadzenie, gdy Šimić skierował do bramki piłkę po efektownym strzale Nikołajewa z dystansu, ale potem indywidualne umiejętności piłkarzy Bayernu zadecydowały o losach spotkania. W 40. minucie Edwards pokonał Ortiza pięknym strzałem z 25 jardów, a w 67. minucie jego wyczyn powtórzył Groß. Na te dwa trafienia nie znaleźliśmy już odpowiedzi i doznaliśmy drugiej ligowej porażki w tym sezonie.

 

01.10.2022 Allianz-Arena, Monachium: 65.919 widzów

BL (7/34) Bayern Monachium [6.] — Alemannia Aachen [3.] 2:1 (1:1)

 

32. T.Šimić 0:1

40. L.Edwards 1:1

67. W.Groß 2:1

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Leitl (78. R.Roth), A.Nikołajew (69. A.Brożek), M.Cappiello, P.Thompson — M.Duchemin, T.Šimić (46. U.Baron)

 

MVP: Wolfgang Groß (ST; Bayern Monachium) — 8

Odnośnik do komentarza

W eliminacjach ME 2024 sborną czekały dwa teoretycznie łatwe mecze, z Łotwą i z Estonią, ale jasne było, że drużyny z Pribałtiki sprężą się szczególnie na pojedynki z matuszką Rosją. Nie mogłem w tych spotkaniach skorzystać z kontuzjowanych Łobanowa i Żurawlewa, co wymusiło na mnie zmiany kadrowe. Powołania otrzymali:

 

Bramkarze: Artiom Afanasiew (29, GK; 6/0; 1.FC Nürnberg), Oleg Kołosow (30, GK; 36/0; Bayern Monachium), Aleksandr Trietiakow (31, GK; 8/0; Inter)

 

Obrońcy: Wiaczesław Andriejew (27, DRLC; 1/0; Palermo), Kirił Anisimow (23, D/WB/ML; 2/0; Rennes), Pawieł Borisow (26, DC; 6/0; Villarreal), Nikołaj Mamiedow (27, D/WBR; 6/0; Real Madryt), Siergiej Panow (31, DLC; 64/4; Lecce), Władimir Panow (28, D/WBR; 38/0; Parma), Aleksiej Filipow (27, DC; 2/0; Marseille), Igor Ponomariew (30, D/WBL; 76/6; Sevilla), Dienis Sierdiukow (31, DC; 18/0; Barcelona), Wasilij Trietiakow (31, DC/ST; 52/19; Bayern Monachium), Wiaczesław Zangiew (30, DC; 61/1; Mallorca)

 

Pomocnicy: Anatolij Bojko (31, AMC; 46/14; Nantes), Jewgienij Dżijojew (30, AMR; 31/1; Real Sociedad), Siergiej Krawczenko (23, MC; 9/1; Roma), Aleksandr Nikołajew (24, AMRC/FC; 22/2; Alemannia Aachen), Wadim Popow (24, AMC; 1/1; FK Moskwa), Andriej Romanow (23, AMLC; 9/0; Lokomotiw Moskwa), Anatolij Sokołow (23, DM; —; 1.FC Kaiserslautern), Damian Wysocki (31, DM; 85/4; Man Utd)

 

Napastnicy: Jewgienij Kalinin (31, AM/FC; 33/10; Hertha Berlin), Roman Pawłow (28, ST; 70/55; Milan), Artiom Szapowałow (26, ST; 1/0; Lokomotiw Moskwa), Aleksiej Wiktorow (29, ST; 1/0; Szachtar)

 

Po porażce z Bayernem przyszedł czas na kolejne prestiżowe spotkanie, tym razem w Mönchengladbach. Wrócili na nie Carlier i Gatto, to zaś oznaczało, że nasza siła ofensywna znacznie wzrosła. W pierwszej połowie nie bardzo było to widać, więc w szatni zafundowałem chłopakom ostry opieprz, który niemalże od razu przyniósł pożądane efekty. W 54. minucie Carlier zagrał w uliczkę do Gatto, a Roberto położył bramkarza i strzałem od niechcenia posłał piłkę do bramki. Dziesięć minut później Cappiello, który doskonale wywiązywał się ze swoich zadań w destrukcji, zdecydował się na uderzenie z 25 jardów, który zaskoczył golkipera rywali i rozstrzygnął losy tego pojedynku. Żeby jeszcze udało się tę formę w końcu ustabilizować na przyzwoitym poziomie.

 

05.10.2022 Borussia-Park, Mönchengladbach: 53.433 widzów

BL (8/34) Borussia Mönchengladbach [13.] — Alemannia Aachen [5.] 0:2 (0:0)

 

54. R.Gatto 0:1

65. M.Cappiello 0:2

90. M.Kowalenko [bM] knt.

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri, Pedro, S.Klaus — R.Leitl (58. R.Roth), M.Carlier (77. P.Thompson), M.Cappiello, A.Nikołajew — R.Gatto (58. M.Duchemin), T.Šimić

 

MVP: Maurizio Cappiello (MC; Alemannia Aachen) — 9

Odnośnik do komentarza

Mecz z Łotyszami był pojedynkiem nie tylko o punkty, lecz i o prestiż, zwłaszcza dla gości, którzy podeszli do niego niezwykle ambicjonalnie. Tak bardzo, że już w 6. minucie za faul na Wysockim czerwoną kartkę otrzymał Blekte, znacznie ułatwiając nam zadanie. A że graliśmy w dosyć eksperymentalnym składzie, gdyż część reprezentantów przyjechała na kadrę solidnie przemęczona, był to dla nas prawdziwy prezent od losu. Dwie minuty po tym incydencie już prowadziliśmy, gdy niezawodny Pawłow wykorzystał centrę Wiktorowa, którego sprawdzałem w tym spotkaniu w roli partnera w ataku dla napastnika Milanu. Aleksiej w pełni odwdzięczył mi się na okazane mu zaufanie, grając skutecznie i efektownie. W 25. minucie Ivanovs wyszedł do wrzutki Nikołajewa, ale wypuścił piłkę z rąk i Wiktorow bez trudu skierował ją do bramki. Goście wznowili grę i błyskawicznie stracili piłkę, a Wiktorow dobrym strzałem z dystansu — brakowało nam takich graczy w sbornej — ostatecznie ich dobił. W drugiej połowie staraliśmy się nie przemęczać i bez większego wysiłku dowieźliśmy to 3:0 do końcowego gwizdka.

 

08.10.2022 Lokomotiw, Moskwa: 28.050 widzów TV

EME Gr3 (2/8) Rosja [4.] — Łotwa [66.] 3:0 (3:0)

 

6. A.Blekte [Ł] cz.k.

8. R.Pawłow 1:0

25. A.Wiktorow 2:0

26. A.Wiktorow 3:0

 

Rosja: O.Kołosow 8 — K.Anisimow ŻK 7, S.Panow 7, D.Sierdiukow 7, W.Panow 7 — A.Romanow 7 (66. W.Andriejew 6), S.Krawczenko 7 (58. W.Popow 7), D.Wysocki 8, A.Nikołajew ŻK 9 — A.Wiktorow 8 (76. W.Trietiakow 6), R.Pawłow 8

 

MVP: Aleksandr Nikołajew (MR; Rosja) — 9

 

W drugim meczu naszej grupy Holandia pokonała Estonię 3:0.

 

1. Rosja 6 pkt 7:0

2. Holandia 6 pkt 5:0

3. Estonia 0 pkt 0:3

4. Węgry 0 pkt 0:4

5. Łotwa 0 pkt 0:5

 

W polskiej grupie biało-czerwoni w mękach wygrali 1:0 z Czechami, zaś Luksemburg sensacyjnie ograł Gruzję 2:1.

 

1. Polska 6 pkt 6:3

2. Czechy 3 pkt 2:1

3. Luksemburg 3 pkt 2:1

4. Austria 0 pkt 3:5

5. Gruzja 0 pkt 1:4

 

Występy piłkarzy Alemannii w reprezentacji:

— Dania U21 — Cypr U21 => 3:0 [J.Poulsen 8, 1 asysta]

— Belgia U21 — Irlandia Północna U21 => 1:1 [K.Evrard 6]

— Norwegia U21 — Anglia U21 => 1:2 [P.Thompson 8]

— Polska U21 — Czechy U21 => 6:0 [M.Budka 10, 1 asysta, MVP; G.Kroczek 9; M.Kędziora 7]

— Rosja U21 — Łotwa U21 => 4:0 [W.Fomin 9, 1 gol, 1 asysta, MVP; M.Timofiejew 7; W.Kałasznikow 8]

— Szkocja — Szwajcaria => 2:1 [J.Ritchie 6]

— Polska — Czechy => 1:0 [s.Jegorow 7]

— Francja — Ukraina => 1:2 [D.Olivier 6 — D.Kowalenko 7, 1 gol]

— Chorwacja — Portugalia => 2:1 [T.Šimić 7, 2 asysty, kontuzja — Pedro 8, 1 gol]

Odnośnik do komentarza

Cztery dni później w nieznacznie zmienionym składzie zameldowaliśmy się w Tallinie. Gospodarze znów byli bardzo zmotywowani przed meczem z byłym imperium, ale po raz drugi wystarczyło nam pół godziny, by rozstrzygnąć jego losy. W 5. minucie Nikołajew wrzucił piłkę spod linii bocznej na długi słupek, a Romanow strzałem z ostrego kąta umieścił ją w bramce. Kwadrans później Krawczenko przytomnie dograł w pole karne do Wiktorowa, który uderzeniem w długi róg ustalił wynik spotkania. Był to mecz bez historii, Estończycy tylko raz zmusili Kołosowa do interwencji, ale takie pojedynki też należało wygrywać.

 

12.10.2022 A Le Coq Arena, Tallinn: 8.976 widzów TV

EME Gr3 (3/8) Estonia [] — Rosja [4.] 0:2 (0:2)

 

6. A.Romanow 0:1

21. A.Wiktorow 0:2

 

Rosja: O.Kołosow 8 — I.Ponomariew 7, S.Panow 8, A.Filipow 8, W.Panow 7 — A.Romanow 8, S.Krawczenko ŻK 7 (61. W.Popow 6), D.Wysocki 7 (70. A.Sokołow 6), A.Nikołajew 8 — A.Wiktorow 7, R.Pawłow 7 (61. A.Szapowałow)

 

MVP: Andriej Romanow (ML; Rosja) — 8

 

W drugim meczu naszej grupy Łotwa wygrała 2:1 z Węgrami.

 

1. Rosja 9 pkt 9:0

2. Holandia 6 pkt 5:0

3. Łotwa 3 pkt 2:6

4. Węgry 0 pkt 1:6

5. Estonia 0 pkt 0:5

 

W polskiej grupie Austria tylko zremisowała 1:1 z Luksemburgiem, a biało-czerwoni skromnie pokonali Gruzję 1:0.

 

1. Polska 9 pkt 7:3

2. Luksemburg 4 pkt 3:2

3. Czechy 3 pkt 2:1

4. Austria 1 pkt 4:6

5. Gruzja 0 pkt 1:5

 

Występy piłkarzy Alemannii w reprezentacji:

— Walia U21 — Dania U21 => 2:0 [J.Poulsen 6]

— Niemcy U21 — Słowenia U21 => 4:0 [L.Conti 9, 1 asysta; R.Leitl 7]

— Anglia U21 — San Marino U21 => 7:0 [P.Thompson 10, 2 asysty]

— Gruzja U21 — Polska U21 => 2:1 [G.Kroczek 8, 1 asysta, MVP; M.Budka 7]

— Estonia U21 — Rosja U21 => 0:4 [W.Fomin 10, 2 gole, MVP; M.Timofiejew 8]

— Holandia U19 — Polska U19 => 0:0 [M.de Vries 6]

— Norwegia U19 — Francja U19 => 0:3 [C.Sicot 8]

— Azerbejdżan U19 — Niemcy U19 => 0:2 [A.Schäfer 7; M.Stein 8, 1 gol]

— Niemcy — Słowenia => 3:0 [s.Klaus 9, 2 asysty, MVP]

— Gruzja — Polska => 0:1 [s.Jegorow 7]

— Portugalia — Azerbejdżan => 1:1 [Pedro 6, cz.k.]

Odnośnik do komentarza

W trakcie zgrupowania sbornej nie ograniczałem się wyłącznie do opracowywania schematów taktycznych — po paru tygodniach negocjacji udało mi się w końcu dojść do porozumienia z działaczami FK Moskwa, którzy za 7.000.000€ zgodzili się oddać do Alemannii swojego rozgrywającego, Wadima Popowa.

 

Wyjazdowe spotkanie Ligi Mistrzów z Celtikiem było meczem numer pięćset w mojej menedżerskiej karierze, liczyłem więc, że chłopacy sprawią mi prezent z tej okazji i sklepią Szkotów. Przez pierwsze pół godziny bardzo przeszkadzał im w tym liniowy, co rusz dopatrując się spalonego na naszą niekorzyść, ale w 32. minucie Carlier zagrał fantastyczną piłkę za obrońców, a zastępujący Šimicia Duchemin przebiegł z nią pół boiska, kiwnął Giovannelliego i umieścił ją w bramce.

 

Prawdziwe emocje zaczęły się po przerwie, kiedy to już w pierwszej akcji Gatto wykorzystał centrę Maxime'a, by podwyższyć na 2:0. Chwilę później kibicom gospodarzy szybciej zabiły serca, gdyż koszmarny błąd popełnił młody Olivieri, co skończyło się kontaktowym trafieniem Rossa. Ale na nic więcej tego dnia Celtom nie pozwoliliśmy, a na kwadrans przed końcem spotkania Gatto genialnie uciekł ze spalonego, doszedł do podania Oliviera i mocnym strzałem przełamał ręce Giovannelliego. Wynik na 4:1 dla Alemannii ustalił technicznym strzałem Duchemin.

 

18.10.2022 Celtic Park, Glasgow: 60.312 widzów TV

LM GrH (3/6) Celtic [27.] — Alemannia Aachen [1.] 1:4 (0:1)

 

1. M.Duchemin [AA] n.g.

32. M.Duchemin 0:1

46. R.Gatto 0:2

51. J.Ross 1:2

76. R.Gatto 1:3

86. M.Duchemin 1:4

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, Ch.Olivieri (59. F.Keller), Pedro, S.Klaus — R.Leitl ŻK, M.Carlier, M.Cappiello, A.Nikołajew (70. P.Thompson) — R.Gatto (76. U.Baron), M.Duchemin

 

MVP: Maxime Duchemin (ST; Alemannia Aachen) — 10

 

W drugim meczu naszej grupy Young Boys sensacyjnie zremisowali 1:1 z Parmą.

 

1. Alemannia Aachen 7 pkt 5:1

2. Celtic 6 pkt 4:4

3. Young Boys 2 pkt 1:2

4. Parma 1 pkt 1:4

 

Występy piłkarzy Alemannii w reprezentacji:

— Macedonia U19 — Francja U19 => 0:2 [J.Fily 8]

— Niemcy U19 — Irlandia U19 => 5:0 [A.Schäfer 8; M.Stein 7]

— Francja U19 — San Marino U19 => 0:1 [C.Sicot 7; J.Fily 6]

— Białoruś U19 — Holandia U19 => 0:1 [M.de Vries 8, 1 gol]

— Niemcy U19 — Szkocja U19 => 3:1 [A.Schäfer 7]

Odnośnik do komentarza

Kolejne 8.000.000€ z naszego budżetu transferowego zaklepałem na transfer bardzo utalentowanego bramkarza Werderu Brema, Andreasa Ulricha, który przy odrobinie szczęścia mógł kiedyś zastąpić w Akwizgranie nieodżałowanego Cristiana Ortiza. Zacząłem się też rozglądać za środkowym pomocnikiem, gdyż Brożkowi przestała odpowiadać rola pierwszego rezerwowego w najlepszej klubowej drużynie Europy.

 

W meczu fazy grupowej Pucharu UEFA Wisła zremisowała na wyjeździe 0:0 z Monaco.

 

Wyjazdowe spotkanie z beniaminkiem z Drezna mogło się skończyć tylko w jeden sposób, a jego bohaterem został Gatto, który skompletował efektownego hat-tricka. Roberto otworzył wynik w 13. minucie, przytomnym wolejem pakując do bramki bezpańską piłkę, na kwadrans przed końcem meczu wykorzystał fenomenalne, 50-jardowe podanie od Duchemina, uciekając bezradnym obrońcom, a parę minut później bezbłędnie egzekwował rzut karny podyktowany za faul na Pedro.

 

23.10.2022 Rudolf-Harbig-Stadion, Drezno: 26.401 widzów TV

BL (9/34) Dynamo Drezno [16.] — Alemannia Aachen [6.] 0:3 (0:1)

 

13. R.Gatto 0:1

75. R.Gatto 0:2

82. R.Gatto 0:3 rz.k.

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, F.Keller, Pedro, S.Klaus — R.Leitl (72. R.Roth), M.Carlier, W.Lorenz, A.Nikołajew (72. P.Thompson) — R.Gatto, T.Šimić (61. M.Duchemin)

 

MVP: Roberto Gatto (ST; Alemannia Aachen) —10

 

Występy piłkarzy Alemannii w reprezentacji:

— Finlandia U19 — Belgia U19 => 1:1 [K.Evrard 7, cz.k.]
Odnośnik do komentarza

Trzy dni później graliśmy na Tivoli z VfB Stuttgart, które po raz pierwszy prowadził nowy menedżer, John Terry. Šimić usiadł w tym meczu na ławce, ostatecznie wyparty ze składu przez Duchemina, dałem też odpocząć wracającemu dopiero po kontuzji Lorenzowi.

 

Goście rozpoczęli spotkanie bardzo ambitnie i Ortiz dwukrotnie zmuszony został do interwencji po strzałach Brazylijczyka Alexandre. Ale w 5. minucie znaleźliśmy na to odpowiedź; Carlier podał piłkę do Gatto, Włoch przedłużył podanie w pole karne, a Duchemin potężnym strzałem dał nam prowadzenie. Zaledwie sześć minut później Leitl fenomenalnie podał na dobieg do Gatto, który przelobował Cherchiego, i mogliśmy spokojniej prowadzić grę. W pierwszej połowie byliśmy wyraźnie lepsi, ale humory zwarzyła nam kontuzja Nikołajewa, który po brutalnym faulu odjechał do szpitala z połamanymi żebrami.

 

Gra na autopilocie skończyła się w 65. minucie, gdy Alexandre zdołał w końcu zmusić Ortiza do kapitulacji pięknym strzałem z dystansu. Przez kolejny kwadrans oba zespoły wymieniały cios za ciosem, aż w końcu Alemannia zdołała zmacać gości po szczęce i w zamieszaniu podbramkowym piłkę do bramki wpakował Carlier. Tuż przed końcem spotkania pięknym podaniem w pole karne popisał się Klaus, a Duchemin elegancko opanował piłkę i uderzeniem w długi róg posłał gości na deski.

 

26.10.2022 Tivoli, Akwizgran: 40.220 kibiców

BL (10/34) Alemannia Aachen [4.] — VfB Stuttgart [9.] 4:1 (2:0)

 

5. M.Duchemin 1:0

11. R.Gatto 2:0

44. A.Nikołajew [AA] knt.

65. Alexandre 2:1

81. M.Carlier 3:1

89. M.Duchemin 4:1

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, F.Keller, Pedro, S.Klaus — R.Leitl, M.Carlier, M.Cappiello (65. A.Brożek), A.Nikołajew (44. P.Thompson) — R.Gatto (62. T.Šimić), M.Duchemin

 

MVP: Maxime Duchemin (ST; Alemannia Aachen) — 10

Odnośnik do komentarza

Wyjazdowe spotkanie z St.Pauli było niby meczem derbowym, ale że Iain Dowie i ja znaliśmy się od dawna, brakowało w tym pojedynku iskrzenia między oboma obozami. Gospodarze zagrali niezwykle ambitnie i gdyby nie będący w życiowej formie Ortiz, mogłoby się nam solidnie oberwać. Paragwajczyk zachował wszakże czyste konto, a w 65. minucie przebywający na boisku od zaledwie trzech minut Šimić wykorzystał precyzyjne podanie Gatto, zapewniając nam komplet punktów i powrót na pozycję lidera.

 

29.10.2022 Millerntor-Stadion, Hamburg: 24.192 widzów

BL (11/34) FC St.Pauli [7.] — Alemannia Aachen [4.] 0:1 (0:0)

 

7. Ch.Adler [sP] n.g.

65. T.Šimić 0:1

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, F.Keller, Pedro, S.Klaus (73. D.Walther) — R.Leitl (82. R.Roth), M.Carlier, W.Lorenz, P.Thompson — R.Gatto, M.Duchemin (62. T.Šimić)

 

MVP: Gerardo Ortiz (GK; Alemannia Aachen) — 8

Odnośnik do komentarza

Październik 2022

 

Bilans (Alemannia Aachen): 5-0-1, 15:4

1. Bundesliga: 2. [+1]; 25 pkt, 26:10

DFB-Pokal: 3. runda (Stadtlohn 8:0 — Hertha Berlin 2:0 — VfB Stuttgart ?:?)

Puchar Ligi: finał (Hertha Berlin 5:0 — Borussia Dortmund 0:2)

Liga Mistrzów: grupa H (Parma ?:?, 1:0; Celtic ?:?, 4:1; Young Boys 0:0, ?:?)

Superpuchar Europy: finał (Chelsea 0:1)

Finanse: +131.901.567€ (w ostatnim miesiącu +866.841€)

Budżet transferowy: 102.891.275€ (100% z transferów)

Budżet płac: 2.100.000€ (wykorzystane 704.900€)

Bilans (Rosja): 2-0-0, 5:0

MŚ 2022: finał (Szwajcaria 4:1, Urugwaj 4:3, Chiny 2:0 — Holandia 0:0k — Argentyna 2:1 — Włochy 3:2 — Hiszpania 0:3)

Eliminacje ME 2022: grupa 3. (Estonia ?:?, 2:0; Holandia ?:?, ?:?; Łotwa 3:0, ?:?; Węgry ?:?, 4:0)

Nagrody:

— jedenastka tygodnia: M.Cappiello (1), M.Carlier (1), M.Duchemin (1), R.Gatto (1), R.Leitl (1), A.Nikołajew (1), D.Olivier (1), G.Ortiz (2)

— piłkarz października: R.Gatto (1.), F.Keller (2.)

— bramka października: M.Cappiello (2., vs. Borussia Mönchengladbach)

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Sékou Traoré (26, AMRC/FC; Mali: 29/10) z Zamalek do Al-Ahly (ZEA) za 80.000€

2. Ali Oulhaj (28, ST; Maroko U21: 13/9) z Raja Casablanca do CS Sfaxien za 60.000€

3. Gieorgij Kozłow (22, ST; Rosja U19) z Dynama Briańsk do Gaz-Gazu za 30.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: Chelsea (David Beckham) [+5]

Francja: Lyon (Juan Carlos Oliva) [+6]

Hiszpania: Valencia (Bartolomé Márquez) [+0]

Niemcy: Werder Brema (César Ferrando) [+3]

Polska: Wisła (Artur Płatek) [+1]

Rosja: Spartak Moskwa (Walerij Charitonow) [+6]

Szkocja: Dundee (John Gavin) [+1]

Włochy: Parma (Fabio Cannavaro) [+2]

 

East Stirlingshire: 10. [-1]; 5 pkt, 12:20; Division Two (Mark Connor)

Spartak Moskwa: 1. [—]; 52 pkt, 50:28; Priemier Liga (Walerij Charitonow)

 

Lech Poznań: 2.[—]; 36 pkt, 35:17; 2. Liga (Maciej Szczęsny)

 

Ranking FIFA: 1. Brazylia (1232; Zé Elias), 2. Hiszpania (1224; Ramón Moya), 3. Anglia (1134; Adrian Boothroyd), 4. Rosja (1116; Tawariszcz Prafiesor), 11. Polska (841; Marcin Baszczyński)

Odnośnik do komentarza

Mogłem oczekiwać, że nawet w osłabionym składzie bez trudu poradzimy sobie z Celtikiem w kolejnym meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów. I rzeczywiście, pierwsza połowa przebiegała pod nasze dyktando, co udokumentowaliśmy pięknym golem Rotha. Ale tuż przed przerwą Roberts zaskoczył Ortiza bombą z dystansu, która przełamała mu ręce, i był to punkt zwrotny tego spotkania. Po przerwie graliśmy już o wiele słabiej, zawiedli Thompson i Duchemin, a w 57. minucie seria błędów Rotha i Oliviera skończyła się golem Rossa, dzięki któremu kwestia awansu z naszej grupy pozostała całkowicie otwarta.

 

02.11.2022 Tivoli, Akwizgran: 40.125 kibiców TV

LM GrH (4/6) Alemannia Aachen [1.] — Celtic [27.] 1:2 (1:1)

 

31. R.Roth 1:0

43. P.Roberts 1:1

57. J.Ross 1:2

69. T.Kennedy [C] knt.

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, F.Keller ŻK, Pedro, S.Klaus — R.Roth (59. M.Venturi), M.Carlier, W.Lorenz, P.Thompson (59. P.de Vries) — R.Gatto, M.Duchemin (46. T.Šimić)

 

MVP: Robert Roth (ML; Alemannia Aachen) — 8

 

W drugim meczu naszej grupy Parma pokonała Young Boys 2:1.

 

1. Celtic 9 pkt 6:5

2. Alemannia Aachen 7 pkt 6:3

3. Parma 4 pkt 3:5

4. Young Boys 2 pkt 2:4

Odnośnik do komentarza

W meczu fazy grupowej Pucharu UEFA Wisła nieoczekiwanie pokonała Boavistę 1:0.

 

W lidze podejmowaliśmy Schalke 04 i był to mecz, który należało wygrać, by otrząsnąć się po wpadce z Celtikiem. Do składu powrócili Leitl z Šimiciem i odegrali bardzo ważną rolę w tym pojedynku. Po kwadransie gry Leitl zszedł z lewego skrzydła do linii końcowej i wrzucił piłkę na długi słupek, a zamykający akcję Thompson strzałem z woleja dał nam prowadzenie. W 29. minucie koszmarny błąd popełnił Hornig, zagraną przez niego piłkę przejął Šimić i posłał do pustej bramki, co pozwoliło nam na spokojniejsze prowadzenie gry. W 84. minucie rezerwowy Roth zdołał dośrodkować w pole karne, a Thompson efektownym szczupakiem zdobył swojego drugiego gola w tym meczu, zaś chwilę później Stahl ustalił wynik spotkania honorowym trafieniem dla gości z linii pola karnego.

 

05.11.2022 Tivoli, Akwizgran: 40.237 kibiców

BL (12/34) Alemannia Aachen [2.] — Schalke 04 [5.] 3:1 (2:0)

 

13. P.Thompson 1:0

29. T.Šimić 2:0

84. P.Thompson 3:0

88. S.Stahl 3:1

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, F.Keller, Pedro, S.Klaus — R.Leitl (78. R.Roth), M.Carlier (61. M.Cappiello), W.Lorenz, P.Thompson — R.Gatto (61. M.Duchemin), T.Šimić

 

MVP: Paul Thompson (MR; Alemannia Aachen) — 8

Odnośnik do komentarza

W 3. rundzie Pucharu Niemiec znów przyszło nam grać ze Stuttgartem, tak więc mogliśmy się spodziewać ostrej walki i wyrównanego spotkania. Dokładnie to obejrzeli zgromadzeni na Tivoli kibice, tyle że my w składzie mieliśmy Roberto Gatto, który w pojedynkę zapewnił nam awans i prawo gry z rezerwami Schalke 04. W 23. minucie na nietypowy dla siebie rajd prawym skrzydłem zdecydował się Klaus, otrzymaną od niego piłkę w pole karne zagrał Šimić, a Włoch precyzyjną główką pokonał Cherchiego. Sześć minut później Leitl wrzucił ostrą centrę na krótki słupek, a Gatto wykorzystał błąd bramkarza gości w ustawieniu, i te dwa gole wystarczyły.

 

08.11.2022 Tivoli, Akwizgran: 30.092 kibiców

DFB-P 3R Alemannia Aachen [1BL] — VfB Stuttgart [1BL] 2:0 (2:0)

 

23. R.Gatto 1:0

29. R.Gatto 2:0

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, F.Keller, Pedro, S.Klaus — R.Leitl (74. R.Roth), M.Carlier, W.Lorenz, P.Thompson (74. A.Brożek) — R.Gatto, T.Šimić (55. M.Duchemin)

 

MVP: Roberto Gatto (ST; Alemannia Aachen) — 9

Odnośnik do komentarza

Występy piłkarzy Alemannii w reprezentacji:

— Polska U19 — Maroko U19 => 1:1 [G.Kroczek 7]

— Hiszpania U19 — Ukraina U19 => 2:1 [A.Ochoa 7]

— Polska U21 — Maroko U21 => 2:1 [M.Budka 8, 1 asysta; M.Kędziora 8, 1 gol, MVP]

— Holandia U21 — RPA U21 => 4:0 [M.de Vries 8, 1 gol]

— Niemcy U21 — Japonia U21 => 3:0 [R.Leitl 8, 1 gol; L.Conti 6; Ch.Lehmann 7; M.Stein 7; S.Reinhardt 6]

— Szkocja U21 — Słowenia U21 => 2:0 [P.Walker 6]

— Hiszpania — Ukraina => 4:1 [D.Kowalenko 7]

— Kolumbia — Francja => 0:0 [D.Olivier 7; M.Duchemin 6]

— Chorwacja — Chile => 2:2 [T.Šimić 8, 2 gole]

— Izrael — Portugalia => 0:1 [Pedro 7]

— Polska — Maroko => 2:1 [s.Jegorow 7]

— Niemcy — Japonia => 2:0 [s.Klaus 7; F.Keller 7; W.Lorenz 7, 1 asysta]

— Szkocja — Słowenia => 2:1 [J.Ritchie 6]

— Singapur — Paragwaj => 0:5 [G.Ortiz 8]

Odnośnik do komentarza

Listopad stanowił przełomowy moment w karierze dla dwóch zawodników Alemannii, ukraińskiego obrońcy Dmytro Kowalenki oraz polskiego pomocnika Arkadiusza Brożka, którzy nie mogli się pogodzić z rolą rezerwowych. A że ja nie zwykłem akceptować niesubordynacji, obaj panowie wylądowali na liście transferowej i jeszcze zimą mieli odejść z Akwizgranu.

 

Dwutygodniowa przerwa w rozgrywkach nie wyszła nam na zdrowie i w wyjazdowym meczu ze słabeuszami z Kaiserslautern udało się nam jedynie wymęczyć bezbramkowy remis.

 

19.11.2022 Fritz-Walter-Stadion, Kaiserslautern: 48.418 widzów

BL (13/34) 1.FC Kaiserslautern [13.] — Alemannia Aachen [1.] 0:0 (0:0)

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, F.Keller ŻK, Pedro, S.Klaus — R.Leitl, M.Carlier, M.Cappiello (77. Ch.Lehmann), P.Thompson (62. P.de Vries) — R.Gatto, T.Šimić (62. M.Duchemin)

 

MVP: Stefan Klaus (DR; Alemannia Aachen) — 8

 

Występy piłkarzy Alemannii w reprezentacji:

— Polska U19 — Łotwa U19 => 1:0 [G.Kroczek 7]

— Francja U19 — Izrael U19 => 1:0 [J.Fily 8]

— Niemcy U19 — Finlandia U19 => 2:0 [Ch.Riedl 7]

— Szkocja U21 — Egipt U21 => 1:1 [P.Walker 6]

— Holandia U21 — Rumunia U21 => 3:1 [M.de Vries 7]

— Słowacja U21 — Anglia U21 => 1:1 [P.Thompson 7]

— Niemcy U21 — Finlandia U21 => 7:0 [s.Reinhardt 8; R.Leitl 9, 1 gol, 3 asysty; L.Conti 8, 1 gol, 1 asysta; M.Stein 7, 1 gol; Ch.Lehmann 7]

— Dania U21 — Bułgaria U21 => 0:1 [J.Poulsen 7]

— Polska U21 — Łotwa U21 => 6:0 [M.Kędziora 10, 3 gole, MVP; M.Budka 10, 2 asysty]

— Francja U21 — Izrael U21 => 3:0 [C.Sicot 8]

— Polska — Łotwa => 2:0 [s.Jegorow 7]

— Walia — Chorwacja => 2:2 [T.Šimić 8, 2 asysty]

— Szkocja — Egipt => 1:1 [J.Ritchie 7]

— Czechy — Portugalia => 1:1 [Pedro 7]

— Włochy — Paragwaj => 3:0 [G.Ortiz 7]

— Niemcy — Finlandia => 3:2 [s.Klaus 7, 1 gol; F.Keller 8; W.Lorenz 7]

— Francja — Izrael => 3:0 [D.Olivier 7; M.Duchemin 6]

Odnośnik do komentarza

Wpadka z Celtikiem oznaczała, że w meczu z Parmą liczył się tylko komplet punktów, a przecież graliśmy z panującym mistrzem Włoch. Ale tego dnia na Alemannię nie było mocnych; w 18. minucie Thompson kiwnął na prawym skrzydle Russo, jego centrę na gola zamienił Šimić i się zaczęło. Dziesięć minut później Gatto pokonał Ustariego z rzutu wolnego, po kolejnych pięciu minutach Roberto przejął szalone podanie Santarelliego do bramkarza i dorzucił drugiego gola, a w 35. minucie wykorzystał karnego po faulu McMahona na Leitlu i było po meczu.

 

Po kwadransie drugiej połowy znów świetnie pokazał się Leitl, a jego wrzutkę na długi słupek wykorzystał Thompson. Dopiero wtedy trochę zwolniliśmy i do głosu doszli goście. W 68. minucie Redaelli zagrał w uliczkę do Cortésa, który w końcu zmusił Ortiza do kapitulacji. Odpowiedzieliśmy po niecałych 120 sekundach, Olivier pięknie dośrodkował w pole karne, a na listę strzelców wpisał się rezerwowy Duchemin. Na pięć minut przed końcem spotkania po solowej akcji Cortés zdobył swojego drugiego gola w tym meczu i na tym ostre strzelanie się skończyło.

 

22.11.2022 Tivoli, Akwizgran: 40.199 kibiców TV

LM GrH (5/6) Alemannia Aachen [1.] — Parma [20.] 6:2 (4:0)

 

18. T.Šimić 1:0

27. R.Gatto 2:0

32. R.Gatto 3:0

35. R.Gatto 4:0 rz.k.

58. P.Thompson 5:0

68. J.C.Cortés 5:1

70. M.Duchemin 6:1

85. J.C.Cortés 6:2

 

Alemannia Aachen: G.Ortiz — D.Olivier, F.Keller, Pedro, S.Klaus — R.Leitl (72. R.Roth), M.Carlier, M.Cappiello (80. Ch.Lehmann), P.Thompson — R.Gatto (62. M.Duchemin), T.Šimić

 

MVP: Roberto Gatto (ST; Alemannia Aachen) — 10

 

W drugim meczu naszej grupy Celtic sensacyjnie przegrał u siebie 1:2 z Young Boys i ten wynik rozstrzygnął losy rywalizacji w grupie H.

 

1. Alemannia Aachen 10 pkt 12:5 Aw

2. Celtic 9 pkt 7:7 Aw

3. Young Boys 5 pkt 4:5

4. Parma 4 pkt 5:11

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...