Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

A, nie dopisałem. To działalność na ryczałt, więc bez VAT.

 

Księgowa powiedziała mi, że mogę śmiało zamawiać, bo rozliczam się tylko z przychodu.

Ryczałt to podatek dochodowy, a VAT to VAT - można więc być ryczałtowcem i płacić VAT.

Owszem, na ryczałcie rozliczasz się tylko z przychodu ale masz obowiązek przechowywania dowodów zakupu i masz obowiązek sporządzić spis z natury.

Odnośnik do komentarza

Jaką datę wykonania darowizny wpisać w przypadku przekazania pieniędzy przelewem? W internetowych wzorach umowy darowizny znalazłam tylko coś takiego: "Podpisując umowę, Obdarowany kwituje odbiór przedmiotu darowizny",a przecież w przypadku przelewu bankowego nie może to być prawda.

Czy zamiast tego mogę napisać

  1. Przedmiot darowizny zostanie wydany Obdarowanemu w ciągu 3 dni od daty podpisania niniejszej umowy na rachunek bankowy Odbarowanego o numerze 1111 prowadzony przez bank XXX
  2. Strony ustalają, że dowodem wydania przedmiotu darowizny będzie potwierdzenie wpływu środków pieniężnych na rachunek Obdarowanego.

?

Odnośnik do komentarza

Zgodnie z kodeksem cywilnym zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych. Pojęcie darowizny drobnej zwyczajowo przyjętej jest pojęciem nieostrym. W literaturze wskazano, że ocena, czy chodzi o darowiznę drobną, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętą, może być dokonana jedynie w odniesieniu do konkretnego przypadku i z uwzględnieniem jego okoliczności. Wśród tych okoliczności niewątpliwie istotne znaczenie będzie mieć stan majątkowy spadkodawcy oraz obdarowanego.

W razie gdy do dokonania czynności wymagana jest zgoda osoby trzeciej wówczas, gdy przepis wymaga formy szczególnej pod rygorem nieważności, oświadczenie obejmujące zgodę tej osoby powinno być złożone w tej samej formie. W praktyce oznacza to, że jeżeli do dokonania darowizny konieczny jest akt notarialny, to wyrażenie zgody małżonka również musi być w formie aktu notarialnego.
Czyli zgoda na dokonanie darowizny pieniężnej może być zwykłym oświadczeniem na piśmie.
Odnośnik do komentarza

No dobra, ale jesli jej nie bedzie to problem bedzie tylko, jak ta druga osoba to podwazy, czy juz sam US moze sie o to przyczepic? Czy tego zaswiadczenia nie trzeba przedstawic, tylko zachowac do ew. celow dowodowych?

Chodzi o darwizne z ojca na syna. Ojciec pozostaje w zwiazku malzenskim z druga kobieta (nie matka obdarowanego). Ona wyraza zgode, ale boje sie, czy taka zgoda nie spowoduje domniemania darowizny od 2 osób?

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Witam,

moja żona odebrała paczkę za sąsiada, taki zwyczaj. Zwyczajowo, zostawiła ją w przedsionku, tak się u nas zazwyczaj robi w bloku

i paczka zginęła |(ktoś obcy pewnie ukradł)

i teraz sąsiadka grozi jej sadem,

co robić?

działała w dobrej wierze, nie zabrała tej paczki, chciała być użyteczna i pomocna

pomóżcie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

jak się nie dogadasz, to w sądzie przegracie. było trzymać ją w bezpiecznym miejscu i ew. dać znać sąsiadowi, że bezpiecznie czeka u Was

no teraz wiem, mieszkam w malej miejscowości (ok 700 osob) i ogolnie czesto tak robiliśmy, zona wychodzila do pracy, nie chciało się jej wracac do mieszkania i standardowo odlozyla w takim przedsionku. No coz nastepnym razem bedziemy ostrożniejsi :)
Odnośnik do komentarza

Mam pytanie związane z pośrednictwem nieruchomości. Otóż rodzice podpisali umowę z biurem pośrednictwa. ale tak ogólnie w tej umowie jest tylko informacja o tym, że biuro przekazuje adresy nieruchomości, natomiast nie ma słowa o tym czy gdyby rodzice się zdecydowali na konkretne mieszkanie to czy biuro ma obowiązek sprawdzić czy wszystko jest si w sensie sytuacji prawnej mieszkania. To wynika automatycznie z jakiejś ustawy ( w "o gospodarce nieruchomościami" dopiero się wgryzam) ? Czy może wręcz przeciwnie i wcale nie wynika ? :-k

 

Może macie jakieś rady na co zwrócić szczególną uwagę zarówno jeśli chodzi o biuro pośrednictwa, jak i samo nabycie mieszkania? Bo rodzice się trochę pośpieszyli z tym biurem oczywiście nic nie sprawdzając i teraz siedzę w google i szukam...

Odnośnik do komentarza

Zakup nieruchomości od 2 osób - ojciec i syn. Wspólnego konta nie mają, wspólnoty majątkowej jako-takiej tez nie. Zapłatę trzeba uregulować po pół na 2 oddzielne konta, czy wystarczy na konto 1 z nich?

 

Nie radzę. Ostatnio była głośna historia jak to pewne małżeństwo ma na głowie komornika. Kupili nieruchomość od dwóch osób, wpłacili całość jednej i potem ta jedna zatrzymała całość dla siebie. Druga z kolei potem ścigała Bogu ducha winnych kupców poprzez komornika.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...