Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

I musi to jakoś zgłaszać o swojego pierwszego pracodawcy czy coś?

Nie wiem, czy o to Ci chodzi, ale ja pracuję w dwóch szkołach jednocześnie, na dwie różne umowy, u dwóch różnych pracodawców (miasto i powiat). Jeżeli to są dwaj różni pracodawcy, to nie trzeba tego zgłaszać (chociaż w moim przypadku raczej tak, bo musiałem zgrać plany lekcji :lol: ), natomiast gorzej jest w przypadku dwóch szkół mających ten sam organ prowadzący (w tym przypadku obowiązuje regulacja dotycząca maks 1,5 etatu).

Odnośnik do komentarza

Jeśli przedszkole ma ten sam organ prowadzący co ta praca weekendowa, to być może tak (w sensie: jedną i drugą placówkę prowadzi ta sama dzielnica, czy jak tam to jest organizowane w takich dużych miastach), bo w niektórych samorządach (moim na przykład) jest przepis zakazujący zatrudniać nauczycieli na więcej, niż na pół etatu na przykład (nie wiem, jak to wychodzi z godzinami u Twojej dziewczyny). W przeciwnym wypadku raczej nie.

Odnośnik do komentarza

mam pytanie dot. oczywiście rozliczenia podatku:

pozostaję w związku małżeńskim przez część roku, więc musimy się rozliczać z żoną osobno. tylko jedno z nas może korzystać z ulgi na dziecko? bo jeśli tak, to teoretycznie: kto z nas zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli oboje w naszym rozliczeniu skorzystamy z ulgi? ba - skoro ustawodawca każe nam się rozliczać osobno, to ja nie mam obowiązku sprawdzania pita mojej żony, a ona mojego, right?

a druga sprawa: mieszkamy w mieszkaniu należącym do mojego ojca. tato od lat mieszka za granicą i jestem faktycznie jedynym użytkownikiem od wielu lat, ale mieszkanie formalnie nie jest moją własnością. w tym roku wsadziłem prawie 50 tys w remont tego mieszkania. jak rozumiem - skoro faktury są na mnie, a mieszkanie na tatę, to nie mogę skorzystać z ulgi remontowej? adresy na fakturze są oczywiście na to mieszkanie.

Odnośnik do komentarza

Nie ma ulgi mieszkaniowej. Jest możliwość odliczenia części VAT z tyt. zakupu materiałów budowlanych - ale tutaj musisz mieć tytuł do mieszkania.

 

Ulgą rodzinną rodzice się dzielą - czyli możecie przysługującą kwotę dowolnie podzielić w swoich zeznaniach. I jeśli np podwoilibyście w ten sposób odliczenie to oboje zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności. I ustawodawca nie każe się Wam rozliczać oddzielnie - rozliczenie wspólne jest prawem, ulgą a nie obowiązkiem. Nie spełniasz po prostu prawa do ulgi. A jeżeli macie jedno dziecko i Wasz łączny dochód przekroczył 112 tys. zł to nie macie prawa do ulgi rodzinnej.

Odnośnik do komentarza

Tytułem do mieszkania jest umowa potwierdzająca, że masz prawo mieszkać w tym mieszkaniu. Odliczeniu podlegają jedynie wydatki poniesione do końca 2013 r.

 

@zovalik: powinieneś na podstawie tego PIT-8C złożyć zeznanie PIT-36 i wykazać te 50 zł jako inne źródła. Podatek oczywiście żaden nie wystąpi, bo mieści się to w kwocie wolnej ale formalnie masz obowiązek zeznanie złożyć.

Odnośnik do komentarza

Płacąc w marcu zaliczkę na podatek dochodowy od prowadzonej działalności przelałem do US dokładną (co do grosza) kwotę. Nie byłem świadomy, że należy zaokrąglać do pełnych złotówek. Jak w kwietniu przeleję tę złotówkę więcej, to będzie ok?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...