Skocz do zawartości

[FM 2009] Heart of Midlothian


fatal77

Rekomendowane odpowiedzi

W środku tygodnia zostałem poproszony do gabinetu prezesa - Romanova juniora. Siedział na swym fotelu w towarzystwie pani Julii.

- Witam trenerze, jak się mamy? - zagadnął.

- Dziękuję, dobrze - odparłem.

- Czytam właśnie prasę - i proszę - David Obua zodbywa drugie miejsce w plebiscycie na zawodnika miesiąca - ciągnie prezesina.

- Starał się chłopak i teraz zbiera owoce.

- Trenerze - kończy się Panu kontrakt - my - zarząd, właścicielstwo jesteśmy zadowoleni z postawy klubu w tym sezonie.

- Dziękuję, wykonuję swoją pracę z należytą starannością.

- Wiem. Przeto składam propozycję przedłużenia kontraktu o kolejne dwa lata - Julio podaj kontrakt - z małą podwyżeczką.

Spojrzałem na kartkę formatu A4 - 2,500 funciaków tygodniówki + premie. Hmm, w sumie nie było źle.

- Co Pan na to? - spytał Romanov.

- Jak na lato, poproszę długopis.

- Julio? - pani dyrektor aż podskoczyła do mnie z eleganckim piórem Parkera. Szast, prast i poszło. Ucieszyłem się, bo prasa już zaczęła spekulować, że mam zostać zastąpiony przez Litwinów, Bułgarów czy Bóg raczy wiedzieć kogo jeszcze.

- Oddaję pióro.

- Nie, nie proszę zatrzymać - na szczęście.

- Dziękuję, jeśli państwo pozwolicie wrócę do pracy - zawodnicy już czekają na płycie.

- A tak, tak, bardzo proszę, do widzenia.

- Do widzenia.

 

Kolejny mecz - kolejne punkty do zgarnięcia. Przyjeżdżają do nas twardziele z Inverness. Darzyłęm tą drużynę sympatią za ich góralski charakter. To jedyna drużyna z Highlands grająca w SPL. Ciśnienie podniosły ligowe wiktorie Celticu i Rangersów, którzy grali dzień wcześniej.

 

35. kolejka Clydesdale Bank Premier League

2.05.2009

Hearts - Inverness CT

Tynecastle, Edynburg (16 601 widzów)

 

1.Balogh - 2. Neilson, 23. Karypidis, 16. McGowan, 4. Wallace - 14. Palazuelos - 10. Kingston, 17. Obua, 5. Stewart, 25. Promes - 8. Gawęcki

 

Początek meczu - kilka ostrych wejść gości - tak, tak, jeżeli mamy coś ugrać to musimy gryźć murawę. Walka o środek pola trwa w najlepsze. Okazje mają Gawęcki i Barrowman, ale bramkarze dobrze wiedzą za co im płacą. 35 minuta. Palazuelos wygrywa pojedynek główkowy, piłka trafia do McGowana, który szybko zagrywa do Stewarta. Gawęcki zbiega do boku zabierając ze sobą stopera. W wolne miejsce wbiega Obua, prostopadła piłka, strzał... 1-0!!!. David Obua, po raz kolejny. Korona strzelców będzie należeć do niego. Po przerwie goście ruszają z impetem. 53 minuta. Rajd lewą stroną Munro - mija Neilsona, wrzutka, Doug Imrie... 1-1... Goście zaczynają dzielić i rządzić na boisku, moi obrońcy i Balogh zwijają się jak w ukropie. Końcówka meczu jest za to nasza. Fowler ma swoje szanse, ale niestety ich nie wykorzystuje. Byłem niepocieszony, ale remis jest sprawiedliwym wynikiem.

 

Hearts 1 - 1 Inverness

1-0 Obua '35

1-1 Imrie '53

 

Czubek tabeli:

1. Celtic 81 pkt

2. Rangers 74

3. Hearts 66

4. Inverness 57

Odnośnik do komentarza

36. kolejka Clydesdale Bank Premier League

9.05.2009

Hearts - Dundee Utd

Tynecastle, Edynburg (17 326 widzów)

 

1.Balogh - 2. Neilson, 23. Karypidis, 6. Berra, 4. Wallace - 14. Palazuelos - 10. Kingston, 17. Obua, 5. Stewart, 25. Promes - 8. Gawęcki

 

Początek meczu spokojny, obie ekipy nie forsują tempa czekając na okazję. Pierwszą mamy my, ale Stewart posyła swój strzał metr od spojenia słupka z poprzeczką. Z czasem przejmujemy kontrolę nad wydarzeniami. 25 minuta. Wallace, dobry przechwyt, podanie do Stewarta, który wycofuje do Palazuelosa. Podanie na skraj pola karnego, Promes przyjmuje piłkę i łamie akcję do środka - strzał w krótki róg - Załuska nie przypilnował kąta - 1-0!!!. Gramy spokojniej, ale na połowie rywala. Moi zawodnicy grają dokładnie. 45 minuta. Obua do Wallace'a - ten decyduje się na rajd i podanie do Promes'a, który rajd kontynuuje. Wrzutka na dalszy słupek - Kingston głową!!! - 2-0!!! Gol do szatni musi być deprymujący. Jednak goście po przerwie wychodzą odmienieni. Szukają bramek, wysoko nas atakują. 65 minuta. Flood wykorzystuje niezdecydowanie naszych stoperów i zdobywa bramkę kontaktową. 2-1. Dundee przyciska jeszcze mocniej. 84 minuta. Mamy kontrę. Palazuelos zagrywa na lewo, tam jest Obua. David posyła piękną piłkę do Gawęckigo, który jest już tylko przed samym bramkarzem. Dwaj byli piłkarze Korony Kielce toczą pojedynek. Wygrywa mój napastnik - 3-1!!!. Mecz wygrywamy, chociaż Goodwille zmniejsza rozmiary porażki w 95 minucie. Trochę się zeźliłem na sędziego, bo doliczył do meczu 3 minuty, w trakcie których nie było przerw. Nic to jednak 3 punkty z nami. Marino Promes bohaterem.

 

Hearts 3 - 2 Dundee Utd

1-0 Promes '25

2-0 Kingston '45

2-1 Flood '65

3-1 Gawęcki '84

3-2 Goodwille '90

 

Zwycięstwo daje nam jeszcze iluzoryczne szanse na wyprzedzenie Rangersów w tabeli. Ci bowiem przegrali w wielkich derbach z odwiecznym rywalem. Celtic wygrał 1-0 i tym samym zapewnił sobie mistrzostwo. To podopiecznym Waltera Smitha przyszło gratulować Celtom. Ciekawe jak się czuli. Tabela:

 

1. Celtic 84 pkt

2. Rangers 74

3. Hearts 69

4. Inverness 60

 

Tym samym 9 punktowa przewaga nad Caley Thistle dawała nam pewne podium.

Na kolejny mecz jedziemy na Ibrox Park. Podejmują nas Rangersi. Wygrana stopi ich przewagę do dwóch punktów przed ostatnią kolejką. Każdy inny wynik powoduje, że w LM zagrają gospodarze.

 

37. kolejka Clydesdale Bank Premier League

13.05.2009

Rangers - Hearts

Ibrox Park, Glasgow (50 621 widzów)

 

1.Balogh - 2. Neilson, 23. Karypidis, 6. Berra, 4. Wallace - 14. Palazuelos - 10. Kingston, 17. Obua, 5. Stewart, 25. Promes - 28. McGarry

 

3 minuta. Tracimy gola. Maurice Edu zagrywa do Naismitha. Młody Szkot sam na sam z Balghiem - 1-0. 5 minuta. Szybka riposta. Kingston pędzi prawą stroną. Nagle ścina do środka. Podanie do McGarry'ego, który obraca się z piłką i strzela - 1-1!!!!. Gospodarze zamierzają jednak wygrać. Świetnie gra jednak nasz bramkarz. Świetnie broni strzał Nasmitha i główkę Pedro Mendesa. Po przerwie wpuszczam drugiego napastnika. Na niewiele się to zdaje. Rangersi nadal mają przewagę. Dwie bomby Fergussona padają jednak łupem Balogha. Wynik się nie zmienia. Remis, który uważam mimo wszystko za dobry wynik, oznacza, że wicemistrzem Szkocji i drugim reprezentantem kraju w Lidze Mistrzów będzie Glasgow Rangers. Nam zostaje Puchar UEFA. Man of the Match - Jens Balogh.

 

Rangers 1 - 1 Hearts

1-0 Naismith '3

1-1 McGarry '5

 

Po 3 dniach odpoczynku przyszedł czas na ostatnią kolejkę Clydesdale Bank Premier League. Podejmowaliśmy u siebie ekipę z Aberdeen. Wystawiłem bardzo młodą linię obronną, gdyż chciałem zobaczyć jak sobie poradzą. W kolejnych sezonach to właśnie oni mają blokować dostęp do naszej bramki.

 

38. kolejka Clydesdale Bank Premier League

17.05.2009

Hearts - Aberdeen

Tynecastle, Edynburg (17 259 widzów)

 

12.McDonald - 13. Jonsson, 16. McGowan, 19. Rapnik, 4. Wallace - 14. Palazuelos - 10. Kingston, 17. Obua, 5. Stewart, 7. Driver - 28. McGarry

 

Mecz ten był spokojny, obydwa zespoły znały już swoje miejsca. Zaczęliśmy jednak bardzo dobrze. 2 minuta - McGarry zdecydował się na 20-metrowy rajd, po czym zagrał do Obua. David nie zastanawiał się długo - huknął z 25 metrów - bramkarz bez szans - 1-0!!! Bramka miesiąca?? Gol ustawił pojedynek. Do przerwy goście nie stworzyli sobie dogodnej sytuacji. Tuż po przerwie dostali też drugiego gola. Po przechwycie Rapnika wyprowadziliśmy zabójczą kontrę. Wprowadzony na drugą część meczu Nade zagrywa do Drivera, który ładnie gubi obrońcę i strzela obok bramkarza - 2-0!!!. Goście ratują honor trafieniem Stewarta z 58 minuty. Nie daje im to jednak żadnych punktów.

Hearts 2 - 1 Aberdeen

1-0 Obua '2

2-0 Driver '49

2-1 Stewart '58

 

Ligowy sezon kończymy zatem zwycięstwem i najniższym stopniem na podium. Na podsumowania przyjdzie jednak czas, gdyż muszę przygotować drużynę do finału Pucharu Szkocji. Może chociaż ten jeden raz w tym sezonie uda mi się pokonać Strachana. Przed meczem jednak sporo wieści. Klub opuściło kilku zawodników rezerw, oraz Adrian Mrowiec, który wrócił do FBK Kowno. Niebawem jednak zobaczymy go z powrotem w Szkocji, bowiem został zakontraktowany przez Kilmarnock. Swoją karierę w Hearts zamknął na 10 meczach, 1 golu i 2 asystach. Miał zatem swój udział w zdobyciu trzeciego miejsca.

 

Finał Pucharu UEFA

Valencia 1 - 3 Bayern Monachium

0-1 Ribery '20

0-2 Klose '26

1-2 Villa '88

1-3 Klose '90

 

Finał Ligi Mistrzów

 

Roma 1 - 3 Arsenal

0-1 Adebayor '3

1-1 Vucinic '15

1-2 Van Persie '29

1-3 Adebayor '90 k.

 

Dzień przed meczem z Celticiem wspaniała wiadomość. David Obua podpisuje nowy, 5-letni kontrakt. W klubie euforia, wszyscy w świetnym nastroju. Do pełni szczęścia brakuje tylko jednego - Pucharu Szkocji.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Finał Pucharu Szkocji

30.05.2009

Hearts - Celtic

Hampden Park, Glasgow (52 459 widzów)

 

1. Balogh - 2. Neilson, 23. Karypidis, 6. Berra, 33. Mendes - 13. Jonsson - 10. Kingston, 17. Obua, 5. Stewart, 7. Driver - 28. McGarry

 

Po raz piąty w tym sezonie przyszło mi mierzyć się z Gordonem Strachanem. Jego zawodnicy pewni siebie - moi trochę galaretowaci, ale nic to. Zaczynamy rozsądnie trzymając przeciwnika daleko od naszego pola karnego. Celtic powoli jednak zdobywa teren. 18 minuta. Nakamura przedziera się prawą stroną. Wrzutka na długi słupek. Samaras przyjmuje piłkę i odgrywa na 15 metr. Hartley... 0-1. Nauk menedżerskich ciąg dalszy? Staramy się ruszyć do przodu. Strzały z dalszej odległości Kingstona i Stewarta nic jednak nie dają. Pod koniec pierwszej połowy Celtic znowu naciska. 41 minuta. Hartley z głębi pola posyła świetną prostopadła piłkę do Vennegora of Hesselinka. Berra nie popisuje się dokładnym kryciem. Holender sam na sam z Baloghiem.... 0-2. To już raczej po pucharze. 45 minuta. Ofensywna akcja Marcosa Mendesa. Ładnie drybluje na lewej, zgrywa do Obuy, ten przenosi akcje na prawą stronę. Kingston wrzuca... Mendes - 2-1!!! Gol do szatni przywraca nam nadzieję. Po przerwie nacieramy z animuszem. 57 minuta. Obrońcy Celticu grają między sobą. Wtrąca się w to wszystko McGarry. Obrońcy tracą piłkę. Obua z 25 metrów próbuje szczęścia - 2-2!!! Wracamy do gry!!! Nie na długo jednak. 61 minuta. Rzut rożny dla chłopców z Glasgow. Wilson wrzuca na środek - Kennedy głową - 2-3. Staramy się odegrać, ale doświadczona drużyna Strachana gola już nie traci. Celtic w podwójnej koronie. W tej chwili są poza zasięgiem innych szkockich klubów. W tym sezonie nawet Rangersi im specjalnie nie zagrozili. Nam przyszło obejść się smakiem i wzdychać, gdy zwycięzcy odbierali Puchar z rąk premiera Szkocji Alexa Salmonda.

 

Hearts 2 - 3 Celtic

0-1 Hartley '18

0-2 Samaras '41

1-2 Mendes '45

2-2 Obua '57

2-3 Kennedy '61

 

Prasa nazajutrz zgodnie stwierdziła, że przebieg meczu był godzien finału. Emocje, dramatyczny pościg, niezła końcówka. W klubie jednak szału nie było. Owszem, wszyscy wypowiadali się w dobrym tonie, ale gdzieś liczyliśmy na puchar. A tak, przyszło mi piąty raz podawać rękę Strachanowi ze skwaszoną miną i obserwować jego uśmiech i protekcjonalne - Maybe next time, lad.

 

Tego dnia przyszły powołania do reprezentacji. Swoje kraje będą reprezentować: Rapnik, Berra, McGowan, Obua i Jonsson i kilku młodzieżowców. Reszta dostała już urlop i rozjechała się po świecie. Wyjechałem i ja na 10-dniowy urlop do kraju. Moi trenerzy dostali zadanie. Mieli przygotować pełen raport statystyczny drużyny. Po urlopie mieliśmy decydować o przyszłości wszystkich zawodników w klubie i polityce transferowej.

 

10 dni w moich rodzinnych Kielcach minęło jak z bicza strzelił. Nim się obejrzałem, a już koła wysłużonego Boeinga 737 dotknęły nasiąkniętego deszczem pasu lotniska w Edynburgu. Nazajutrz zjawiłem się w klubie. Na banerach zewnętrznych dojrzałem nieznane mi wcześniej logo. Jak się okazało był to nowy sponsor, który przez następne 5 lat będzie rocznie deponował 650 tysŁ na naszym koncie.

 

Zacząłem pierwsze ruchy kadrowe. Na dzień dobry zawodnicy wypożyczeni z FBK Kowno powrócili do swojego klubu. Słowacki bramkarz Marian Kello nie zaliczył w Hearts ani minuty. Co innego Adrian Mrowiec. Zagrał w 10 meczach (w tym jako wchodzący z ławki), strzelił 1 gola i miał 2 asysty. Do Kowna wrócił jednak tylko pozamykać sprawy, bowiem w przyszłym sezonie będzie reprezentował barwy Kilmarnock. Ponadto zwolniłem kilku zawodników, z drużyny rezerw, którzy nie rokowali żadnych nadziei na przyszłość. W tej grupie znalazł się Jorge Goncalves - pomocnik rodem z Portugalii, który został sprowadzony jako wielka gwiazda przez mojego poprzednika. Nie zagrał on ani razu, ale z kasy pobierał 8,500Ł tygodniowo!!

 

Potem nastąpiły mecze reprezentacji. W meczu USA - Szkocja (2-0) od 77 minuty zagrał Berra. 3 dni później zaliczył cały mecz z Rumunią (Szkoci wygrali 3-1). 90 minut na boisku prezentował się też David Obua (Uganda 1 - 1 Liberia). W 27 sekundzie zdobył ładnego gola. W meczu Australia - Bahrajn (3-0) w pełnym wymiarze czasowym wystąpił McGowan. Zaliczył asystę przy jednym z trzech goli Tima Cahilla. Z ławki wchodzili Eggert Jonsson (Macedonia 1 - 1 Islandia) i Matej Rapnik (Słowenia 3 - 1 Białoruś). Zagrali też moi młodzieżowcy. Warto wspomnieć o golu Gawęckiego (Polska U21 3 - 1 Czarnogóra U21)

 

Złożyłem też dwie propozycje transferowe. Na zasadzie wolnego transferu dołączyć do nas mogą Collins John (ST, 23 lata, Hol 2A) z Fulham, który nie poradził sobie w angielskim klubie i John de Merit (DC, 29 lat, USA 9A), który stanowił o sile defensywnej Watfordu.

 

Nastąpił czas wielkich podsumowań. Na początek tebela Scottish Premier League:

 

|Poz| Zespół | M | Z | R | P | ZdG| StG| R.B.| Pkt |

|1. | Celtic | 38 | 26 | 12 | 0 | 76 | 29 | +47 | 90 | LM

|2. | Rangers | 38 | 21 | 13 | 4 | 53 | 22 | +31 | 76 | LM

|3. | Hearts | 38 | 21 | 10 | 7 | 80 | 51 | +29 | 73 | PUEFA

|4. | Inverness | 38 | 17 | 9 | 12 | 57 | 50 | +7 | 60 | PUEFA

|5. | Dundee Ut | 38 | 15 | 10 | 13 | 55 | 47 | +8 | 55 | PUEFA

|6. | Aberdeen | 38 | 14 | 10 | 14 | 58 | 60 | -2 | 52 |

|7. | Hibernian | 38 | 13 | 10 | 15 | 52 | 51 | +1 | 49 |

|8. | Falkirk | 38 | 11 | 13 | 14 | 48 | 53 | -5 | 46 |

|9. | Motherwell | 38 | 8 | 10 | 20 | 37 | 57 | -20 | 34 |

|10.| Kilmarnock| 38 | 7 | 11 | 20 | 28 | 52 | -24 | 32 |

|11.| Hamilton | 38 | 9 | 5 | 24 | 25 | 58 | -33 | 32 |

|12.| St. Mirren | 38 | 6 | 7 | 25 | 27 | 66 | -39 | 25 |

Odnośnik do komentarza

BRAMKARZE

 

Janos Balogh Ocena - 6.96, 33 mecze, 42 wpuszczone gole, 9 meczy bez wpuszczonych goli, 1 MoM, 0 kartek

 

Postawa Węgra nie budzi może większych zastrzeżeń, ale nie jestem do końca zadowolony. Zbyt często przytrafiały mu się głupie błędy. Na ligę jest wystarczający, ale w perspektywie europejskich pucharów będę się musiał poważnie zastanowić. Janos ma problemy z obroną strzałów z dalszej odległości. W 33 meczach wpuścił 42 gole. Wg mnie dobry bramkarz w klubie, który ma bić się o mistrza, powinien mieć mniejszą liczbę wpuszczonych goli od ilości rozegranych meczów. Balogh tego kryterium nie spełnił. Niemniej jednak, póki co zostanie w klubie, choć nie wiem czy będzie numerem 1.

 

Jamie MacDonald - Oc. 6.91, 12 (1) m., 17 wp., 3 bez wp., 2 MoM, 0 kartek

 

Jamie grał na ogół w meczach pucharowych. W trakcie kontuzji Balogha zastępował go też w meczach ligowych. Jest bramkarzem o zbliżonych do Węgra umiejętnościach. Prasa trochę naciskała na mnie, żebym więcej stawiał na młodego Szkota. W przyszłym sezonie może do tego dojść. Na razie nie planuję sprzedaży Jamiego.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Moi bramkarze są fachowcami średniej klasy. Na ligę są dobrzy, ale mierzymy wyżej. Jeżeli uda mi się sprowadzić fachowca odpowiedniej klasy, to obaj wylądują na ławce (jeden prawdopodobnie na listę transferową), jeżeli nie to rywalizacja będzie bardzo ostra. Może wśród młodzieży znajdę następcę Craiga Gordona. Mam w drużynie U-19 reprezentanta włoskiej młodzieżówki.

Odnośnik do komentarza

PRAWA OBRONA

 

2. Robbie Neilson - Ocena 7.07, 40 meczy, 0 goli, 7 asyst, 0 MoM, 4 ż.k., 3.75 wślizgu/mecz

 

Dobry sezon Robbiego. Nasz defensor nie popełniał rażących błędów, dzielnie też wspierał kolegów w ataku. Może nie jest za szybki, ani nie drybluje jak Brazylijczyk, ale 7 asyst mówi za siebie. Do tego dochodzi wysoka skuteczność wślizgów i pojedynków główkowych. Robbie prezentuje też pewne cechy przywódcze, jest jednym z kapitanów drużyny, gra w klubie od wielu lat i jest jednym z ulubieńców kibiców. Zostanie z nami i w przyszłym sezonie również prawdopodobnie będzie pewnym punktem teamu.

 

18. Jason Thomson – Oc. 7.40, 2 mecze, 1 gol, 0 asyst, 0 MoM, 0 kartek, 4.00 wśl./mecz, 2 mecze w reprezentacji Szkocji U-21

 

Młodzian nie pograł wiele w tym sezonie. Prezentuje jednak pewne umiejętności i w następnym sezonie będzie grał trochę więcej. Muszę jednak widzieć progres umiejętności. Jeżeli go nie zobaczę, pożegnamy się.

 

----------------------------------------

 

Prawa obrona w tym sezonie należała do Neilsona. Spisywał się dobrze, ponadto grali Thomson i Eggert Jonsson, który również może grać po prawej stronie bloku defensywnego. Generalnie jestem zadowolony z ich postawy, swój sektor boisko odpowiednio zabezpieczali, toteż nie planuję póki co zakupów na tą pozycję. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wszyscy trzej są wychowankami Hearts.

Odnośnik do komentarza

LEWA OBRONA

 

33. Marcos Mendes - Ocena 7.06, 30 meczy, 1 gol, 3 asysty, 1 MoM, 1 żk, 2.85 wśl/mecz

 

Brazylijczyk przyszedł od nas latem i był to świetny transfer. Nie zapłaciliśmy ani pensa za znakomitego zawodnika. Dobry w odbiorze, nie popełnia błędów, szybki i bardzo pożyteczny w ofensywie.Nie boi się wziąć odpowiedzialności na swoje barki, dobrze drybluje i celnie wrzuca. Ma tylko 3 asysty na koncie, ale to wynik niskiej skuteczności moich napastników. Marcos na pewno zostaje w klubie.

 

4. Lee Wallace - Oc. 7.27, 13 (3) m., 0 g., 1 as., 0 MoM, 1 żk, 3,66 wśl/mecz, 4 mecze rep. (Szkocja U-21)

 

Młody Szkot popełnił kolosalne postępy. Nie zawodził, podłączał się do akcji ofensywnych, znakomicie drybluje, gdy trochę okrzepnie i nabierze doświadczenia, może być zawodnikiem poziomu reprezentacyjnego. Póki co jest pewnym punktem szkockiej młodzieżówki. Równie dobrze prezentuje się w defensywnie - ma niemal 98% skuteczności swoich interwencji. Zakusy na niego czyni wielka dwójka z Glasgow, ale w tej chwili nie ma mowy o zmianie klubu.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

Lewa obrona, podobnie jak prawa, to silny punkt w moim zespole. Postępy, jakie robi Wallace mogą doprowadzić do zmiany w pierwszej jedenastce.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

ŚRODKOWI OBROŃCY

 

23. Christos Karypidis - Ocena 7.02, 39(2) mecze, 2 gole, 1 asysta, 0 MoM, 7 żk, 3.21 wśl/mecz.

 

Grek jest prawdziwą ostoją naszej defensywy. Pewny i zdecydowany. Wygrywa większość pojedynków główkowych. Skuteczność wślizgów to 120 udanych na 123 wykonane. Popełnił jedynie 1 błąd, który doprowadził do utraty gola. Zrekompensował go strzelając 2 bramki. Póki co nie mam zamiaru go sprzedawać.

 

19. Matej Rapnik - Oc. 7.00, 3(2) m., 2.38 wśl, Reprezentacja: 2(2) m., 1 żk

 

Młodzian robi systematyczne postępy. W następnym sezonie dostanie więcej szans - za 2-3 lata przyjdzie jego czas.

 

6. Christophe Berra - Oc. 6.88, 38(1) m., 3g., 0 as., 1 MoM, 8 żk, 3.15 wśl/m. Repr.: 4(2) m.

 

Ten piłkarz to chyba moje największe rozczarowanie. Niby 3 gole, 6 meczy w reprezentacji, wysoka średnia w pojedynkach główkowych, ale - 6 katastrofalnych błędów, które kosztowały nas ustratę goli. Chris to bardzo chimeryczny zawodnik. Potrafi grać świetnie przez 75 minut, a ostatni kwadrans nagle zapominać o tym gdzie się znajduje. Nie tego wymagam od reprezentanta kraju, wcale nie byle jakiego. Zastanawiam się nad jego przyszłością. Mogę solidnie na nim zarobić i nie wiem czy na to się nie zdecyduję.

 

3. Seyfo Soley - Oc. 7.05, 12(2) m., 2 żk., 3.92 wśl/mecz Repr.: 2 m.

 

Seyfo przyszedł do nas na zasadzie wolnego transferu. W tym kontekście uważam jego nabytek za udany. Nie spisywał się źle. Fakt - jest trochę wolny, ale udaje mu się to zrekompensować dobrym ustawieniem. Może też grać na pozycji defensywnego pomocnika. Raczej zostanie w zespole - chyba, że ktoś zaoferuje dobre pieniądze - wtedy pożegnamy się bez żalu.

 

16. Ryan McGowan - Oc. 6.63, 11(7) m., 1 żk, 4.47 wśl/m. Repr.: 1 m., 1 as.

 

Młody Australijczyk ma papiery na solidne granie. Może grać jako środkowy obrońca i pomocnik. W tej pierwszej roli spisuje się znacznie lepiej. Nie popełnia błędów, świetny w powietrzu, dobre panowanie nad piłką. Kilka klubów z Premiership czyni zakusy, ale nic z tego. Ryan już w tym sezonie może eksplodować i szturmem wywalczyć miejsce na środku naszej obrony.

 

--------------------------------------------------

 

Środek obrony to newralgiczna pozycja. Grający tam muszą być skoncentrowani cały czas. Tego chyba brakowało moim zawodnikom. Ni było zdecydowanego lidera formacji, co okupiliśmy stratą aż 51 bramek w sezonie ligowym. Jeśli mam myśleć o europejskich pucharach nie tylko w kontekście kilku fajnych zagranicznych wycieczek, to trzeba tą formację wzmocnić. Jeden silny, doświadczony obrońca powinien załatwić sprawę. Moja młodzież musi podpatrywać kogoś odpowiedniego. Tak więc ściągnięcie porządnego DC to jeden z moich priorytetów.

 

 

DEFENSYWNI POMOCNICY

 

14. Ruben Palazuelos - Oc. 7.11, 23(2) m., 1 g., 4 as., 3 żk, 4.59 wśl/mecz.

 

Ruben jest naszą gwiazdą. To spec od czarnej roboty, ale potrafi błysnąć hiszpańskimi umiejętnościami. Zazwyczaj to on zaczyna nasze ataki, dobra dystrybucja piłek, świetny w rozbijaniu ataków przeciwnika. Wszystko super, tylko że... nie chce już z nami grać. Palazuelos chce spróbować sił w Primera Division. Nie będe mu stał na drodze.

 

13. Eggert Jonsson - Oc. 7.20, 9(2) m., 1 g., 1 żk, 5.48 wśl/m. Repr.: 5(1) m., 1 as.

 

Eggert może grać na prawej obronie, na środku pomocy i jako klasyczny defensywny pomocnik. To właśnie tam go widzę. Dobrze strzela z dystansu, świetnie gra głową i jest pracowity jak mrówka. W pewnym momencie chciał nawet odejść, ale wyperswadowałem mu, że pozostanie w Edynburgu będzie najlepszą drogą rozwoju jego kariery. Póki co czyni duże postępy, zadomowił się w wyjściowej jedenastce reprezentacji Islandii, nie ma mowy o jego sprzedaży.

 

---------------------------------------------------------------

 

Tutaj czekają nas zmiany. Raczej odejdzie Palazuelos, ale przychodzi Patryk Rachwał, ponadto w roli defensywnego pomocnika próbowałem też Michaela Stewarta, który także mnie nie zawiódł, więc będzie gorąco.

Odnośnik do komentarza

ŚRODKOWI POMOCNICY

 

5. Michael Stewart - Ocena 6.70, 21(5) meczy, 1 gol, 4 asysty, 9 żk, 3 czk

 

Niezły sezon w wykonaniu Mchaela, byłby dobry, bądź bardzo dobry gdyby nie notoryczne faule i czerwone kartki. Jeśli chce zostać musi nad dyscypliną boiskową solidnie popracować.

 

17. David Obua - Oc. 7.48, 41(1) m.., 27 g., 7 as., 10 MoM, 1 żk, Repr.: 4 m., 1 g.

 

Cóż tu dodać - liczby mówią same za siebie - absolutna gwiazda ligi, wspaniała gra, średnio 10,5 km/mecz "przebiegu". GWIAZDA pierwszej wielkości.

 

24. Rocky Visconte - Oc. 6.40, 2(1) m.

 

Młodzian nie pograł wiele, ale na treningach pokazuje, że dobrze rokuje na przyszłość.

21. Stephen Husband - Oc. 6.90, 2(4) m., 1 g., 3 as.

 

jw.

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

W tej formacji mam spokój, a w związku z planowanym dojściem Radka Majewskiego, mieć będę bogactwo. Roszad nie planuję - pierwsze skrzypce będzie grał Obua, wspierany przez Polaka, albo Stewarta, o ile ten nie będzie grał defensywnego. Na środku pomocy mogą też grać Kingston, McGowan, Jonsson, McGarry.

 

PRAWA POMOC

 

10. Laryea Kingston - Oc. 7.32, 43(2) m., 15 g., 16 as., 8 MoM, 4 żk

 

Kolejny wielki zawodnik w dużej mierze decydujący o obliczu zespołu. Za rok kończy mu się kontrakt, a póki co wodzi nas za nos. Mam dylemat co robić. Sprzedawać (inkasując niezłą sumkę), czy trzymać i proponować nową umowę ryzykując utratę zawodnika za darmo. Ciężki to orzech. Szkoda by było go sprzedawać, gdyż znakomicie się rozumie z Davidem Obua, ale teraz mogę za niego zainkasować ze 3 mln Ł.

 

28. Steve McGarry - Oc. 6.83, 10(7) m., 6 g., 5 as.

 

Ściągnięty w zimowym okienku jako prawy pomocnik, większość meczów grał w ataku - stąd jego okazały dorobek strzelecki. Jestem zadowolony z tego transferu - dobry, wszechstronny zawodnik ofensywny, z dużym ciągiem na bramkę. Może nie gra super głową, ale nie robi mu różnicy czy strzela prawą, czy lewą nogą.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Na tej pozycji może dojść do zmian. Wszystko zależy od tego, jak potoczy się sprawa Kingstona. Żal go sprzedawać - 15 goli i 16 asyst robią wrażenie. Myślę, że McGarry dobrze by go zastąpił, ale potrzebny by był zmiennik. Od biedy na prawej pomocy może grać Marino Promes.

 

LEWA POMOC

 

25. Marino Promes - Oc. 6.97, 27(11) m., 4 g., 9 as., 2 MoM, 1 żk

 

Jeden z pierwszych moich transferów - bardzo udany. Holender dobrze wkomponował się w zespół, dobry asystent, ładnie się pokazuje do gry, zawsze chce piłkę. Jeden z czołowych zawodników.

 

7. Andrew Driver - Oc. 7.00, 10(21) m,. 3 g., 8 as., 1 MoM

 

Młodziutki wychowanek pokazał dużo dobrej gry. Robi wielkie postępy, i myślę, że w nadchodzącym sezonie będzie pierwszoplanową postacią. Świetenie egzekwuje rzuty rożne. Czynią na niego zakusy Rangersi i Celtic, ale o sprzedaży Andrew nie ma mowy.

 

----------------------------------------------------------------------------------------

 

Na lewej flance mam spokój. Rywalizacja pomiędzy dwoma równorzędnymi zawodnikami może tylko wyjść na dobre mojej drużynie. Przydałby się jednak jakiś nastolatek, który na tej rywalizacji też mógłby coś skorzystać.

Odnośnik do komentarza

NAPASTNICY

 

27. Robbie Fowler - Oc. 6.52, 1(11) m., 3 g., 1 MoM

 

Doświadczony zawodnik przyszedł do nas w zimowym okienku. Nie zawiódł oczekiwań, strzelił 3 bramki, dobrze prezentował się jako zawodnik wchodzący z ławki. Być może dane mu będzie zakończenie swej kariery w Hearts.

 

9. Christian Nade - Oc. 6.48, 24(6), 9 g., 4 as., 4 MoM

 

Rozczarowanie. Tyle mogę o Francuzie napisać. Miał dobry miesiąc, ale to zdecydowanie za mało. Powędruje na listę transferową.

 

11. Gary Glen - Oc. 6.80, 1(1) m., 1 as.

 

Młodzian nie pokazał wiele, ale ma jeszcze czas. Póki co, zostanie zesłany do drużyny rezerw. Pierwszy skład to za niego za wysokie progi. Na razie.

 

15. Jamie Mole - Oc. 6.68, 3(17), 8g., 2 as., 1 MoM, 1 żk

 

Jamie ładnie się rozwija, zupełnie inny zawodnik niż opisany powyżej. Zależy mu, ciężko pracuje na treningach, w meczach pucharowych ze słabszymi rywalami zawsze był wyróżniającą się postacią. Zostanie w pierwszym zespole.

 

8. Piotr Gawęcki - Oc. 7.04, 37(2), 13 g., 11 as., 3 MoM. Repr. U21: 4m., 2 g.

 

Świetny transfer. Sprowadzony z Korony Kielce młody zawodnik miał wejście smoka - hat-trick na inaugurację ligi. Przez prasę został okrzyknięty wielkim talentem. To właśnie wszechobecne oczekiwania sprawiły, że w końcówce sezonu nieco przystopował. Gdy nieco okrzepnie i nabierze trochę boiskowego sprytu będzie groźny nie tylko dla szkockich bramkarzy.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Przednia formacja wymaga zmian. Odejdzie Nade, Glen przejdzie do rezerw, jeszcze bardziej marginalna będzie rola Robbiego Fowlera. Przyjście Collinsa Johna powinno wzmóc konkurencję.

 

 

Raport był jednoznaczny - priorytetem będzie pozyskanie środkowego obrońcy. John de Merit odrzucił pierwszą propozycję kontraktu. Nie widać też po nim jakichś wielkich chęci kontynuowania rozmów. Chyba trzeba poszukać gdzie indziej, albo poczekać, aż Amerykanin odejdzie z klubu i będzie bardziej skory do przyjęcia naszych warunków.

 

Tak oto skończył się sezon 2008/2009. Mistrzem Szkocji został Celtic. A inne kraje? Po prymat w swoich ligach sięgały: Arsenal, Real Madryt, Bayern Monachium, PSG, Sporting CP, AC Milan i Legia Warszawa.

 

13 czerwca udałem się jeszcze na kilka dni w rodzinne Góry Świętokrzyskie, spędziłem też miły weekend w Paryżu w miłym towarzystwie... Po przyjeździe czekała mnie rozmowa z zarządem i ustalenie budżetu na przyszły sezon.

Odnośnik do komentarza

20 czerwca stawiłem się w klubie na zebraniu zarządu. Miał na nim być uchwalony budżet na przyszły sezon. Prezes spytał mnie na co stać drużynę. - Na walkę o mistrzostwo - odparłem. Potem zaczęły się negocjacje z właścicielem. Po niemal dwóch godzinach spotkanie się skończyło. Na transfery sotaniemy 925.000 Ł, a tygodniowy budżet płacowy wyniesie 77 tys. Ł. Nie są to zapierające dech w piersiach kwoty, ale na sprowadzenie dobrego środkowego obrońcy powinno wystarczyć.

 

Po zebraniu udałem się do swojego gabinetu. Spojrzałem na fax. Czerwone światełko migało uporczywie. Przyszło kilka wiadmości. Propozycje sparingów i dwie oferty dla naszych zawodników. Falkirk chce kupić Jasona Thomsona za 24 tys. plus 80 tys. w ratach. Odpisałem, że poniżej 200 tys. Ł gotówką nie schodzę. Ponadto Nacinal de Madeira postanowiło wykupić wypożyczonego do nich Bruno Aguiara - Portugalczyka sprowadzonego do Hearts przez mojego poprzednika w ramach akcji skupu złomu... 65 tys. funtów mnie zadawala. Poszedłem do domu.

 

Następnego dnia miałem już odpowiedzi. Falkirk wykłada 200 tys. na Thomsona. Zgodziłem się na pertraktacje z zawodnikiem. Tymczasem Aguiar odrzucił ofertę Nacionalu i nadal jest tam tylko wypożyczony. Tuż przed południem w klubie stawił się Collins John. Miał przejść testy medyczne. Zaakceptował warunki kontraktu i jeśli lekarze orzekną, że jest zdolny do gry, 1 lipca podpisze umowę i zostanie naszym zawodnikiem. Tego dnia została ogłoszona kadra naszego zespołu U-19. Poszedłem więc na trening w poszukiwaniu perełek. Jedną znalazłem. To 16-letni Rab McKay, piłkarz który może grać na każdej pozycji w obronie i pomocy ("naturalne" pozycje - D RLC, M RLC!!!!). To melodia przyszłości, ale myślę, że dostanie szansę nawet w pierwszym zespole, zwłaszcza w obliczu sprzedaży Jasona Thomsona. Czekanie na rozpoczęcie treningów pierwszego zespołu dłużyło się w nieskończoność...

Odnośnik do komentarza
Dobry tekst, ale przed wysłaniem powinieneś kilka razy przeczytać to co stworzyłeś. W ostatniej części dopatrzyłem się jednego błędu. Dokładnie w tym zdaniu: "

 

Fakt, trochę czasem się pospieszę i poślę bez jakiejś głębszej korekty. Będę uważał.

Odnośnik do komentarza

Czerwiec powoli dobiegał końca. Piłkarzy nie było jeszcze w klubie, prezesostwa też nie, więc w spokoju mogłem planować transfery. Transakcja Jasona Thomsona doszła do skutku i obrońca przeszedł do Falkirk. Klub ten nie zamierzał jednak poprzestawać na wzmacnianiu się naszymi piłkarzami. Następnego dnia przysłali ofertę w sprawie Christiana Nadego. Podobnie uczynił francuski zespół Istres. Obydwie propozycje opiewały na 160 tys. Ł i obydwie zostały przyjęte. Tego dnia zadzwonił do mnie prezes Dundee Utd z pytaniem ile byśmy chcieli za Seyfo Soleya. Powiedziałem ze z 50 tys. Ł. Prezesina odpalił, że da 20. Po krótkim namyśle przyjąłem ofertę. Po dwóch dniach i Soley i Nade podpisali kontrakty z nowymi pracodawcami. Pora się wzmocnić.

 

Swe pierwsze kroki postanowiłem skierować do... Polski. Jednym z najlepszych obecnie obrońców w naszej ekstraklasie jest Tomasz Jodłowiec (24 lata, D RC, Polska 1A). Rosły z niego chłop, ale i wygimnastykowany. W obliczu fiaska operacji "Jay de Merit", Tomek powinien nadać się w sam raz. Moja propozycja wynosiła 800 tys. Ł. Oczywiście została przyjęta. Negocjacje z piłkarzem też nie trwały długo. 29 czerwca Polak podpisuje kontrakt. Prasa oczywiście "podłapała" temat. "Kukła buduje reprezentację Polski w Edynburgu", "Polska kolonia w Edynburgu powiększa się" - to tylko dwa przykłady nagłówków szkockiej prasy. Cóż mam zrobić - tani są, to biorę...

 

1 lipca w klubie stawili się zawodnicy, którzy mieli przejść do nas na zasadzie wolnego transferu. I tak, Patryk Rachwał, Radosław Majewski i Collins John zostali piłkarzami Serc. Następnego dnia do klubu przyjechał Jay de Merit. Stwierdził jednak, że po głębszym namyśle postanowił przyjąć naszą ofertę. Była to nieoczekiwana wiadomość, ale przyjemna i doświadczony gracz podpisał umowę. Ciasno mi się zrobiło w obronie, więc postanowiłem wypożyczyć Mateja Rapnika. Chętny szybko się znalazł. Była to Slavia Praga. Matej do końca sezonu będzie reprezentował jej barwy. To jeszcze nie koniec kadrowych ubytków. Odszedł też Ruben Palazuelos. Za jego kartę Real Valladoid musiał ziścić na naszym koncie pół miliona funciszy. Ponadto różne kluby robiły podchody pod Wallace'a i Drivera. Konsekwentnie jednak odmawiałem. Nikt natomiast nie pytał o Kingstona. On sam jednak nie kwapił się do nowej umowy.

 

10 lipca cała drużyna stawiła się w klubie. Na początku odbyło się zebranie, na którym byli obecni wszyscy pracownicy klubu. Właściciel i jego syn prezes ładnie nakreślili swoje oczekiwania względem drużyny, ustalono też wysokość premii za zdobycie mistrzostwa i pucharów, wspólnie uzgodniliśmy też wielkość boiska. Po spotkaniu zaprosiłem piłkarzy do szatni, a potem na boisko, gdzie odbyliśmy pierwszy trening. Po nim odbyła się krótka konferencja prasowa, gdzie miałem okazję zaprezentować nowych piłkarzy, już w klubowych dresach. "Nowi" poddali się gradowi pytań. Na koniec zapowiedziałem nadchodzące sparingi:

14.7 - Ross County (w)

17.7 - Hearts U19 (d)

20.7 - Hearts II (d)

23.7 - Derby (w)

28.7 - Alloa (d)

01.8 - QPR (w)

 

Przygotowania ruszyły pełną gębą. Nie forsowałem swoich piłkarzy super obciążeniami i bieganiem po lasach. Trenowaliśmy mocno, ale tak, by zachować świeżość. Dobra forma przyda się na początku w pierwszych meczach Pucharu UEFA - przystąpimy do niego jako zespół nierozstawiony, toteż możemy wpaść na silnego przeciwnika.

 

Pierwszy sparing rozegraliśmy na Victoria Park w Dingwall, z miejscowym Ross County. Mecz potraktowaliśmy jako trening. Nie ma się co rozpisywać o taktyce, składnych akcjach itp. Spotkanie wygraliśmy 1-0, po samobójczym trafieniu Derka Soutara.

Odnośnik do komentarza

Pierwszy sparing - pierwsze zwycięstwo. Wynik jest mało istotny - o wiele bardziej interesowała mnie gra "nowych". Bardzo solidne wrażenie wywarł de Merit. Praktycznie nie do przejścia, dobrze organizował grę defensywną, widać zadatki na lidera formacji.

 

Tuż po powrocie z Dingwall sprawdziłem faksy. Przyszła oferta za Wallace'a. Sunderland daje 4,2 mln funtów. Mimo to miałem zamiar odmówić. Zobaczyłem jednak inny wydruk - tym razem z naszego faksu. Ofertę... przyjął prezes. Udałem się zatem do jego biura spytać co jest grane. Prezesina wytłumaczył mi, że oferta była zbyt dobra by ją odrzucić i on - jako biznesmen - musiał ją przyjąć. Byłem wściekły, postanowiłem zawalczyć o naszego wychowanka. Zaproponowałem mu niezłą podwyżkę. Chłopak się ucieszył, ale Anglicy też kusili niezłymi pieniędzmi i perspektywą gry w najlepszej lidze świata.

 

Na kolejny tydzień zaszyliśmy się w ośrodku niedaleko Glasgow. Tam rozegraliśmy dwa sparingi wewnątrzklubowe. Najpierw pokonaliśmy naszych juniorów 2-0, po bramkach Obuy i Gawęckiego, a potem z drugą drużyną zremisowaliśmy 1-1 (Obua - Glen).

 

Sprawa Wallace'a ciągnęła się długo. Chyba jednak będzie skłaniał się ku przeprowadzce. Postanowiłem dać mu ostatnią ofertę - świetny kontrakt, jeden z najlepszych w zespole - i podziałało!! Lee podpisał umowę!! Miałem wprawdzie niezły plan awaryjny (Ściągnięcie... Rossa Wallace'a z... Sunderlandu), ale tutaj chodziło o inną rzecz. Pokazanie prezesinie, że nie może bez mojej zgody handlować piłkarzami.

 

Dobre wieści zatem przed kontrolną potyczką z Derby. W Anglii zremisowaliśmy w niezłym stylu 1-1. Gola dla nas w 10 minucie zdobył Driver, wyrównał w 70, Villa.

 

Kolejny sparing - tym razem na Tynecastle przyjechali zawodnicy Alloa. Wyjechali po dwóch godzinach z bagażem dwóch goli, które zaaplikowali im Majewski i Fowler. Kolejny dobry mecz naszego bloku defensywnego. Póki co najlepsze wrażenie robi para de Merit - Karypidis. Zobaczymy jak zaprezentują się w ostatnim meczu towarzyskim - z Queens Park Rangers. Spotkanie zakończyło się naszą wygraną. Skromną, bo 1-0. Gola zdobył ładnym szczupakiem Robbie Fowler wykorzystując świetną wrzutkę Wallace'a.

 

Tak oto dobiegł końca okres przygotowawczy. Z transferów jestem zadowolony - nowi zawodnicy raczej nie mają kłopotów z aklimatyzacją. Podczas sparingów kontuzjowanych zostało 3 graczy - Jason Mole, Piotr Gawęcki i Marino Promes. Nie będę mógł z nich skorzystać w pierwszym meczu - z Falkirk.

 

Rozpoczęła się rywalizacja w europejskich pucharach. Z Pucharem UEFA pożegnała się szybko Legia, która uległa Evertonowi 0-2 i 0-3. Do kolejnej rundy awansował Lech Poznań po dwóch wygranych z NK Maribor. W Lidze Mistrzów przez drugą rundę przebrnęła Wisła Kraków pokonując Seroki Brijeg 2-0 i remisując w rewanżu 2-2 (swoją drogą to bardzo ciekawe, ponieważ mistrzostwo Polski zdobyła... Legia). Z prezesiną i jego ojcem-właścicielem udaliśmy się na losowanie ostatniej rundy eliminacyjnej Pucharu UEFA. Panowie Romanov oczywiście snuli plany na temat wywalczenia pucharu już w tym sezonie. Ja nie miałem wesołej miny. Byliśmy nierozstawieni i mogliśmy się pożegnać z europejską przygodą już po dwóch meczach. Tak się pewnie stanie... Michel Platini - Manchester City will play... - Marcel Desailly podaje karteczkę - Heart of Midlothian... Komentować nie muszę. Litwinom też chyba opadły szczęki.

 

Przed meczem w Manchesterze zagramy z Falkirk u siebie w meczu inauguracyjnym SPL. Dzień przed kolejką w Scottish Mail ukazał się podsumowanie przygotowań drużyn grających w "kraciastej ekstraklasie"...

Odnośnik do komentarza

Tuż przed rozpoczęciem sezonu większość zespołów ma już skompletowane kadry. Faworytem do mistrzowskiego tytułu jest oczywiście Celtic. Strachan sprzedał jednak dwóch dobry zawodników - odeszli Shaun Maloney (Fulham, 5 mln Ł) i John Kennedy (West Ham, 2.5 mln Ł). Za pozyskane pieniądze Celtowie dokonali jednak cennego zakupu - na Celtic Park przybył gracz Realu Madryt - Ruben de la Red, kosztował 4 mln Ł. To właśnie Hiszpan jest największym hitem lata i piłkarzem, na którego będą zwrócone wszystkie oczy. Największy przeciwnik Celticu - Rangersi, póki co próżnują. Zapowiadają jednak transfery w końcowej fazie okienka.

 

Wydaje się, że trzecią siłą będą Hearts. Zespół ma już mocny skład, ale Kukła sciągnął kilku swoich rodaków - Patryka Rachwała, Tomasza Jodłowca i Radosława Majewskiego. Ten ostatni może okazać się transferowym hitem i nieco ligę ożywić. Do tego dołożono obrońcę Jaya de Merita i napastnika Collinsa Johna. "Serca" toczyły też morderczą walkę o swoich młodych zawodników - Andrew Drivera, Lee Wallace'a i Ryana McGowana. Ci na razie nigdzie się nie wybierają. Z klubu pozbyto się za ta kilku zawodników, którzy albo zawiedli (Christian Nade), albo nie sprostali wymaganiom (Jason Thomson, Seyfo Soley), albo chcieli po prostu odejść (Ruben Palazuelos). Niepewna jest też przyszłość Laryea Kingstona. Sąsiadem i największym przeciwnikiem "Serc" są Hibernians. Ci doznali wielkiego osłabienia - do Sunderland za 5.25 mln Ł przeszedł Steven Fletcher. To wielka strata nie tylko dla Hibs, ale i dla całej ligi. Może chociaż reprezentacja będzie miała z tego transferu pociechę. Inne "straty" to: Yves Makabu Ma Kalambay (West Ham), Thierry Gathuezi (Port Vale) i Meronare Zemmama (Inverness CT). Do klubu przyszli natomiast Andy Dawson (Hull), Neil McGregor (Motherwell), Hogan Ephraim (QPR), Andy Dorman (St. Mirren). Lukę po Fletcherze ma zapełnić iracki napastnik Yannis Mahmouy (Al-Gharrafa).

 

Z innych ciekawych transferów należy wymienić Heldera Barbosę, który przeszedł z FC Porto do Falkirk. Ta drużyna może co nieco namieszać i bić się o awans do grupy mistrzowskiej. Kupili też napastnika Hearts - Christiana Nadego.

 

Znacznie osłabiło się Dundee Utd. Gwiazda zespołu - Scott Robertson przeszedł do West Bromwich, Sean Dillon będzie przywdziewał trykot Derby, a Darren Dodds podpisał kontrakt z Gillingham. Na ich miejsce wypożyczono z Chelsea Gaela Kakutę, kupiono Ishmaela Demontagnaca (Walsall) i Kevina Foleya (Wolves).

 

Reszta drużyn raczej nie poniosła dotkliwych uszczerbków, ani znaczącą nie wzmocniła składu. Mój typ na pierwszą 6-kę sezonu?

1. Celtic, 2. Rangers, 3. Hearts, 4. Aberdeen, 5. Hibs, 6. Falkirk

 

Pewnie nastąpi jeszcze kilka zmian w zespołach, bo jeszcze cały sierpień do dyspozycji.

 

Przyszedł czas na inauguracyjną kolejkę Scottish Premier League sezonu 2009/2010. Przyjechali chłopcy z Falkirk. W pierwszym składzie wyjdzie nasz były zawodnik, Jason Thomson. Chłopak pokazał, że nie ma pretensji o ten transfer i powitaliśmy się serdecznie i życzyliśmy powodzenia.

 

1. kolejka Clydesdale Bank Premier League

10.08.2009

Hearts - Falkirk

Tynecastle, Edynburg (16 691 widzów)

 

12. McDonald - 2. Neilson, 3. de Merit, 14. Karypidis, 4. Wallace - 5. Stewart - 10 Kingston, 23. Majewski, 17. Obua, 7. Driver - 9. John

 

Początek zdecydowanie dla nas - dobre akcje skrzydłowych - Kingstona i Drivera, który ogrywał raz po raz swojego byłego kolegę. John pokazuje się z dobrej strony, absorbuje obrońców, robi miejsce kolegom. 16 minuta. Prowadzimy atak pozycyjny. Majewski do Stewarta, ten przenosi grę na prawą stronę - tam jest Neilson. Robbie zauważa jak Kingston wchodzi w pole karne - prostopadła piłka... Kingston... 1-0!!! Piękna akcja. Zaatakowaliśmy jeszcze bardziej. W słupek trafia Obua, okazję ma też John, jednak jego strzał minimalnie niecelny. 33 minuta. de Merit do Wallace'a, który gra "klepkę" ze Stewartem.Wallace podaje na wolne pole do Drivera. Andrew po raz kolejny pokazuje dlaczego sprzedaliśmy Thomsona bez większego żalu i wpada w pole karne. Wrzutka na długi słupek... Kingston - 2-0!!!. Do końca połowy nie pozwalamy przeciwnikom na nic. Początek drugiej odsłony zdecydowanie dla nas - faulowany w polu karnym jest Stewart. Kigston... 3-0!!!. Już wiem, że nie spocznę, dopóki on nie podpisze nowego kontraktu. Taki zawodnik musi zostać. W 56 minucie goście przeprowadzają akcję, piłkę na 20-stym metrze przejmuje Carr i płaskim strzałem daje iskierkę nadziei sobie i swoim kolegą. Nie popisał się McDonald, strzał nie był super trudny i mój bramkarz powinien sobie z nim poradzić. Wielkiej nerwówki jednak nie było. Wpuściłem na boisko Gawęckiego, który miał dwie okazje, jednak zmarnował je. Goli tego dnia już więcej nie padło. W ciepłe, niedzielne popołudnie Hearts pokonali Falkirk 3-1. Bohaterem został oczywiście Laryea Kingston.

 

Hearts 3 - 1 Falkirk

1-0 Kingston '16

2-0 Kingston '33

3-0 Kingston '48k

3-1 Carr '56

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...