Jump to content

[FM21] Formacja 1-4-1-2-2-1 - warianty gry


Recommended Posts

Formację 1-4-1-2-2-1 (w grze 4-3-3 DP) polecam wszystkim początkującym. Stosunkowo trudno popełnić tu rażące błędy, bo oferuje dobrą równowagę pomiędzy liniami oraz umiarkowane rozłożenie akcentów we wszystkich strefach. Z kolei bardziej zaawansowanym taktykom daje największe możliwości wyboru ról na wszystkich pozycjach spośród znanych mi formacji. Mniej predestynowana do gry środkiem oraz wariantów defensywnych. Kluczowe pozycje dla obrony to trójka środkowych pomocników, przy czym zachowanie defensywnego pomocnika determinuje role dla pozostałych dwóch. Warianty z ryglem defensywy na tej pozycji są dość trudne w ustawieniu ofensywy, bo tworzą zbyt duże luki między formacjami. Brak ofensywnego pomocnika należy rekompensować albo wysoko operującym jednym ze środkowych pomocników, albo schodzącym do środka skrzydłowym (jednym lub obydwoma). W innych przypadkach strefa przedpola rywali będzie niewykorzystana. Granicznym wariantem jest cofający się napastnik we współpracy z pomocnikiem długodystansowcem, ale pierwszy operuje zbyt często na skrzydłach, a drugi niemal wcale, więc sąsiadujące role należy wybierać ostrożnie. Innych sztywnych zależności, których nie można by rekompensować, nie zauważono.

 

Pierwszy przykład to ofensywny i szeroki wariant oferujący dużą wymienność pozycji oraz agresywną grę kosztem inicjatywy, a także możliwość płynnego przechodzenia od mentalności ostrożnej, aż do ofensywnej w zależności od rozwoju sytuacji. Domyślny ostrożny wariant domowy.

WADY: w konfrontacji z silniejszymi (z założenia ofensywnie grającymi) rywalami pozostawia zbyt wiele przestrzeni na przedpolu, słaba asekuracja na skrzydłach.

2021-03-05_09h46_13.jpg.0f0d227ff37b625eb42efad6cacf6553.jpg

 

Przykład drugi to agresywny i ofensywny wariant koncentrujący się na rozgrywaniu piłki i atakowaniu środkiem boiska.

Skuteczny przeciwko zespołom dominującym w środku pola (wszelkie odmiany z wahadłowymi). Nie dominuje posiadania, ale silny pressing zamyka przedpole wyrzucając rywali na boki.

WADY: prawe skrzydło lepiej broni, a gorzej atakuje, lewe odwrotnie oraz zbyt głębokie pozycje wyjściowe po odzyskaniu piłki.

2021-03-05_10h10_56.jpg.28bc211f622571701fad361a094a6cb1.jpg

 

Przykład trzeci to umiarkowany wariant defensywny z naciskiem na posiadanie piłki oraz szybkie ataki skrzydłami.

Szczególną krzywdę robi bardzo ofensywnie nastawionym rywalom. Rywal zmuszany jest do wystawienia trzech środkowych pomocników  (inaczej straci środek pola i... xG). Domyślny wariant wyjazdowy.

WADY: wymaga dobrych atrybutów technicznych obrońców, wobec defensywnym taktykom praktycznie bezużyteczny.

2021-03-05_09h48_58.jpg.3fa2a0b547b28343c24c487535d2247e.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
14 minut temu, verlee napisał:

Myślisz, że jest jakiś sposób na zrównoważone ustawienie 4-3-3 z pivotem bez hold position? Lubię tak grać, ale to zawsze odsłania środek.

Rozumiem, że masz na myśli powyższą formację, ale mówisz o pozycji środkowego czy defensywnego pomocnika?

Link to comment
  • 1 month later...
12 godzin temu, B0ry51990 napisał:

Czy zmiana prawego skrzydłowego na OS lub SN zmieni bardzo dużo w taktyce? Czy powinienem wtedy również zmienić pozycję prawego obrońcy?

Zmienisz schemat rozgrywania akcji prawą stroną boiska, w przypadku zastosowania SN/OS zamiast skrzydłowego będziesz musiał pomyśleć o zachowaniu szerokości rozegrania którą w tym schemacie zapewnia właśnie skrzydłowy. Tak więc trzeba zaangażować prawego obrońcę jako rolę która zapewni szerokość rozegrania i grę na obieg tak więc odpadają role typu OWS oraz wszystkie role bocznych obrońców z funkcją obrony. 

  • Like 1
Link to comment
35 minut temu, RadzioFCB1905 napisał:

Zmienisz schemat rozgrywania akcji prawą stroną boiska, w przypadku zastosowania SN/OS zamiast skrzydłowego będziesz musiał pomyśleć o zachowaniu szerokości rozegrania którą w tym schemacie zapewnia właśnie skrzydłowy. Tak więc trzeba zaangażować prawego obrońcę jako rolę która zapewni szerokość rozegrania i grę na obieg tak więc odpadają role typu OWS oraz wszystkie role bocznych obrońców z funkcją obrony. 

Brawo.

Potwierdzam i dodatkowo radzę wówczas dać SN funkcję atakowania a nie wsparcia, bo będzie systematycznie podwajał MEZ. Para SN/a + WB/s powinna wystarczyć, co zmniejszy zróżnicowanie Twoich akcji, ale zachowa spójność formacji niezależnie od ew. późniejszych zmian w poleceniach drużynowych.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Nie testowałem, ale jeżeli CN/a to raczej tak, choć wtedy prawe skrzydło bym zmienił symetrycznie do lewego.
Jeżeli CN/w to widzę dwa wyjścia:
1. Prawe skrzydło SN/a + WB/w
2. Środek pola to SP/a + PD + DM/o lub RGA.

"Nigdy nie przeszkadzaj przeciwnikowi, kiedy popełnia błąd. "

Link to comment

ostatnia sprawa i nie zawracam gitary.

1.) czy warto zmieniać MEZ na Śp? MEZ jest moim drugim najlepszym strzelcem i aż żal zmieniać jego pozycję
2.) czy przy zmianie na pozycji napastnika na głębszą i wstawienie mobilnego rozgrywającego warto zmienić ustawienia zespołowe? myślałem o zwolnieniu tempa rozgrywania
3.) czym najlepiej zastąpić PD? mam wrażenie, ze to mega zbliżona pozycja do MEZ albo SP/A i często nie wykorzystuję jego potencjału.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...