Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2008


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm... zauwazylem ze zupelnie nie warto zmieniac taktyki przed meczami. Zwlaszcza na taktyki ktore sa nowe a nasi pilkarze nie grali w nowym ustawieniu wczesniej. To ma wielkie znaczenie... I zgranie zespolu. Wygrywalem 0:2 z Ruchem Chorzow i wprowadzilem Sivakova za podstawowego grajacego w kazdym meczu Mikolajczaka. I co? Przez zle podanie do przodu Sivakova poszla kontra i padl gol. Dobrze ze wtedy zrozumialem ze trzeba sie cofnac troche i przytrzymac dluzej pilke;)

Odnośnik do komentarza

Wlasnie obejrzalem meczu Pucharu UEFA SC Braga - FC Bayern. Ciekawe na kogo byscie postawili przed meczem?:) Pewnie na Bayern:) Ja tez bym tak zrobil. A okazuje sie ze faworyt moze nie miec podczas meczu nic do powiedzenia, oczywiscie prawie nic bo swoje sytuacje mieli, dzieki umiejetnoscia indywidualnym. Braga grala szybko, zadziornie z wigorem i polotem. Momentami brakowalo jej tylko dokladnosci i troche szczescia zeby Bayern ograc. Ogladajac ten mecz doszedlem do kilku wnioskow. Po pierwsze: nowy FM naprawde jest coraz bardziej realistyczny - zdarzaja sie sytuacje spontaniczne, calkowicie przypadkowe tak jak w rzeczywistosci. Np. Lucio potknal sie walczac bark w bark z napastnikiem Bragi, padla bramka, a przeciez tak naprawde to nie powinno sie zdarzyc. Wiec Ci wszyscy ktorzy marudzą, że im obrońcy źle grają niech poogladaja mecze w rzeczywistosci:)

Po drugie: brakuje w FM czegos takiego jak taki prawdziwy kop mentalny. Przyjzalem sie teraz temu ktory w lidze jest Bayern (mowie o rzeczywistosci oczywiscie) - jest pierwszy. Ale puchar UEFA to dla Bayernu stanowczo za malo i bylo widac po zawodnikach, że nie chce im sie i nie wykorzystuja pelni swoich umiejetnosci, bo graja o pietruszke tak naprawde wiec nie maja motywacji ani determinacji, zeby ogrywac takie zespoly jak Braga lub im podobne. Braga wrecz przeciwnie. To klub ktory nie uchodzi za najsilniejszy w Portugalii, a w tym meczu walczyli do upadlego. Wiedzieli ze musza wygrac i dawali z siebie wszystko i grali bardzo agresywnie. I na boisku bylo widac ta determinacje, ta "pilkarska zlosc". Dzieki tym czynnikom determinacji, motywacji i woli walki oraz kilku przypadkom ten mecz zakonczyl sie remisem, a Braga przewazala przez cala druga polowe. Tego wlasnie brakuje mi w FM - wiekszego wplywu psychiki i czynnikow poza czysto pilkarskich na gre pilkarzy, bo watpie by w FM2008 Braga byla w stanie grac jak rowny z rownym przeciwko Bayernowi. BTW. w swoim pierwszym sezonie ogralem w pucharze UEFA na wyjezdzie Legią Bragę 2:0:)

Odnośnik do komentarza
Nie wiem jak wy ale ja już nie wytrzymuje nerwowo! Próbuje wszystkiego, ale moi pilkarze mimo przewagi i mimo licznych strzałów nie potrafią wygrać tylko przegrywają! Pomocy

 

 

Pracuj nad taktyką i obserwuj efekty. Gra się rzeczywiście inaczej niż w 2007 - co jest dobre - i tradycyjnie zajmuje nieco czasu dojście do optymalnych rozwiązań. W przeciwnym razie satysfakcja byłaby zresztą mała. Ja zacząłem sezon od paru tragicznych występów, a obecnie kontynuuję passę 10 zwycięstw z rządu (5:1 w ostatnim meczu).

 

 

Pierwszy raz w fm'ie zwolinili mnie ze stanowiska, trudno sie dziwic skoro prowadzac Bolton bylem w polowie sezonu na 17 miejscu. Teraz prowadze Aston Ville, gralem od poczatku i jest to samo. Mam mase sytuacji a nie zdobywam bramek.

 

No nic... pozostaje mi zrobic nową taktykę. Mam jednak takie pytanie. Jakie ustawienia i komu ustawic na drużynowo. Np czy srodkowi obroncy moga miec mentalność ustawioną drużynowo? Moim zdaniem jest to troche głupie ustawiać np bocznym obroncom i srodkowym mentalnosc i gre na przeciwniku na 12-13. Gralem wlasnie tak i najczesciej strzelane mi bramki padały po prostopadłych podaniach, poniewaz śr obr i boczny wychodzili do jedngo pilkarza, śr obr zostawiał napastnika ktory za chwile otrzymywal podanie. W ogole w mojej taktyce w kazdym meczu przeciwnik ma mase sytuacji sam na sam z bramkarzem.

 

Chcę zbudować drużynę od podstaw a podstawą jest niewątpliwie defensywa. Dlatego proszę o jakieś dobre rady jak ustawić linię obrony w systemie 4-4-2, chodzi mi o ustawienia indywidualne jak i wysunięcie linii obrony czy krycie. Pozdr

Odnośnik do komentarza

Może cofnij obrone. Ja stosuję takie ustawienie: krycie strefowe, gra przy przeciwniku (zespół- ok 12), podania (zespół- ok 14), odbiór (zespół- mieszane)

OŚ: nastawienie 3, swoboda taktyczna 4, rajdy i rajdy z piłką rzadko, reszta w dół na mieszane.

OP/L: nastawienie 6, swoboda 7, rajdy często, rajdy z piłką mieszane, dośrodkowania często, cała reszta na mieszane.

Takim ustawieniem straciłem tylko 5 goli w 20 meczach.

Odnośnik do komentarza

co można zmienić w ustawieniach indywidualnych napastników, żeby nie strzelali prosto w bramkarza?

mam ustawioną swobodę taktyczną na 5-6,rajdy i rajdy z piłką mieszane, strzały z dystansu na rzadko,

a moi napastnicy z reguły strzelają mocno z 10-16 metrów, co często skutkuje, natomiast jak dotychczas, żaden gol nie padł po akcji sam na sam- ominięcie bramkarza, czy też po próbie lobowania- w tych sytuacjach po prostu strzelają przed siebie- trafiając w bramkarza; :-k

Odnośnik do komentarza
co można zmienić w ustawieniach indywidualnych napastników, żeby nie strzelali prosto w bramkarza?

mam ustawioną swobodę taktyczną na 5-6,rajdy i rajdy z piłką mieszane, strzały z dystansu na rzadko,

a moi napastnicy z reguły strzelają mocno z 10-16 metrów, co często skutkuje, natomiast jak dotychczas, żaden gol nie padł po akcji sam na sam- ominięcie bramkarza, czy też po próbie lobowania- w tych sytuacjach po prostu strzelają przed siebie- trafiając w bramkarza; :-k

Z ominięciem bramkarza faktycznie nie miałem ale lobowanie jak najbardziej. U mnie Rooney większość bramek tak strzela. Ustawienia dla niego mam rajdy mieszanie a reszta na rzadko. Jest jedynym napastnikiem więc podania do niego sa na dobieg.

Odnośnik do komentarza
Z ominięciem bramkarza faktycznie nie miałem ale lobowanie jak najbardziej. U mnie Rooney większość bramek tak strzela. Ustawienia dla niego mam rajdy mieszanie a reszta na rzadko. Jest jedynym napastnikiem więc podania do niego sa na dobieg.

a czy masz włączoną opcję przytrzymywania piłki? (dla Rooney`a oczywiście)

czy natychmiastowe strzały, o których pisałem, zależą od atrybutu Decyzje?

Odnośnik do komentarza
Z ominięciem bramkarza faktycznie nie miałem ale lobowanie jak najbardziej. U mnie Rooney większość bramek tak strzela. Ustawienia dla niego mam rajdy mieszanie a reszta na rzadko. Jest jedynym napastnikiem więc podania do niego sa na dobieg.

a czy masz włączoną opcję przytrzymywania piłki? (dla Rooney`a oczywiście)

czy natychmiastowe strzały, o których pisałem, zależą od atrybutu Decyzje?

Ma włączone przetrzymywanie piłki.

Odnośnik do komentarza

Witam Serdecznie.

 

Chciałbym przedstawić swoją taktykę. Podstawowym ustawieniem jest 4-1-2-1-2 ( Diament ). Taktyką grałem 1,5 sezonu Wisłą Kraków. W skład taktyki wchodzi Domowa i Wyjazdowa. Głównym jej atutem jest zabójcza gra skrzydłami ( Ofensywni pomocnicy, i wspierani przez bocznych obrońców ), która zdaje egzamin na najszerszy lub skrajnie wąskim boisku. Dla porównania wyniki pierwszego sezonu ( Najszersze boisko u siebie ) i wyniki drugiego sezonu ( Najwęższe boisko ). Najwięcej bramek, pada po dośrodkowaniach w pole karne. Strzelane przez napastników, ofensywnego pomocnika ale także przez zamykających akcje bocznych obrońców. Również sporo ilość bramek pada bo strzałach z dystansu defensywnego pomocnika. Jedną wadą jaką zauważyłem to ze zdarzają się mecze, w których nie mamy posiadania przewagi posiadania piłki. ( Nie mówię tutaj o meczach z dużo lepszymi rywalami. )

 

 

Wyniki:

 

- 1 sezon 2007/2008

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/68814b65ef6a3fd6.html

 

- 2 sezon 2008/2009 ( Nie dokończony )

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5603b7061aa388e5.html

 

 

Charakterystyka:

 

 

- Taktyka Domowa:

Taktyka, daje dużą przewagę na boisku, zarówno w posiadaniu piłki, jak i stwarzanych sytuacjach. Akcje opierają się na grze skrzydłami. Ofensywne wejścia bocznych obrońców, dają przewagę w polu karnym i często kończą się bramkami. Ofensywny pomocnik, ma za zadanie rozgrywania akcji, jak i strzelania z dystansu. Często zdarza się ze strzela bramki, po dobitkach lub po strzale głową. Defensywny pomocnik, pozycja od czarnej roboty. Jednak strzela z dystansu, jak i otwiera drogę do bramki prostopadłymi podaniami do napastników. Gra w defensywie, opiera się na linii obrony ustawionej normalnie, oraz pułapkach ofsajdowych. ( Jeżeli nie masz szybkich obrońców, odznacz tę opcję ). W domu, dzięki tej taktyce jestem nie pokonany.

 

- Ustawienie:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d3de5da92703508f.html

 

-Polecenia drużynowe:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/69efd6aa7983debe.html

 

-Polecenia indywidualne:

 

-Boczni obrońcy:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/447eb935b8e2586f.html

 

-Środkowi obrońcy:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4328f874a15a8b43.html

 

-Defensywny pomocnik:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/96d6161bad3478a8.html

 

-Skrzydłowi:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/40c626b0e3b06e1c.html

 

-Ofensywny pomocnik:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4fcc0569ef3c0247.html

 

-Napastnicy:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/48561a2c0d5c515e.html

 

 

-Taktyka Wyjazdowa:

Jest to taktyka, której dalej główną bronią jest gra skrzydłami. Jak to na wyjazdach, główna bronią są kontrataki które są głownie wyprowadzane przez trójkę piłkarzy ( Ofensywny pomocnik, Skrzydłowi ). Bardzo wiele bramek pada właśnie po takich akcjach. Linia obrony jest bardziej cofnięta, jednak boczni obrońcy często uczestniczą w akcjach ofensywnych. Co bardzo często się udaje to większe posiadanie piłki, a więc dyktowanie warunków na boisku. Jest to taktyka zarówna dobrze spisująca się w obronie, jak i świetnie w ataku ( Z kontry, jak i pozycyjnym )

 

 

- Ustawienie:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c2505d1b92cc6276.html

 

-Polecenia drużynowe:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1f3f19bda585026a.html

 

-Polecenia indywidualne:

 

-Boczni obrońcy:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3c1110707dc15e26.html

 

-Środkowi obrońcy:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7823bd6acd97190f.html

 

-Defensywny pomocnik:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3b7768a55cfc6dba.html

 

-Skrzydłowi:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4f0f42fc0b0df349.html

 

-Ofensywny pomocnik:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dfd29d40e0f1dc2d.html

 

-Napastnicy:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3f47cda3c2a17284.html

 

 

Download:

http://rapidshare.com/files/73324055/taktyka.zip.html

 

Zapraszam, do ściągania, komentowania. Każda uwaga mile widziana. Życzę pasma sukcesów !

Odnośnik do komentarza

Jestem nowym użytkownikiem na forum, więc na początek chciałbym Wszystkich powitać. Co do moich spostrzeżeń jeśli chodzi o taktyki, wydaje mi się, że taksę należy ustawić pod zawodników, których się posiada. W 2021 roku przychodząc do Wisły Kraków zauważyłem brak klasowych bocznych obrońców i def. pomocnika. Zdecydowałem się na dość niestandardową taktykę 3-4-1-2 przy czym boczni pomocnicy dostali strzałkę do tyłu(brak bocznego obrońcy), a śp na dpś. Opś dostał strzałkę do przodu, bo często grając innymi zespołami zauważyłem, że daje to super efekt. Praktycznie wszyscy mają ustawienia indywidualne (oprócz gpp). Tylko linia pomocy ma drużynowe nastawienie. Wynik to mistrzostwo Polski(miałem być w górnej połowie tabeli), a do PP i do Puchar Ekstraklasy się absolutnie nie przykładałem. W Wiśle postanowiłem zostać na 2 sezon i wyniki są super (3:0 z Legią i 4:1 też z Legią, 6:0 Lillestrom). Jeśli taksa zda egzamin to po kilku poprawkach pewnie ją zamieszczę. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze zawodników, i o tym, e gram bez łatki.

Odnośnik do komentarza

Witam, mam pewien problem z moją taktyką w ofensywie jest dość skuteczna, jednak mam problem z obroną a dokładniej z pokryciem szybkich napasników. Nie mam zbyt szybkich obrońcow w składzie a pomimo ustawienia obrony cofniętej (nie na maxa) moi obrońcy stoją całkiem wysoko.Nie chce ustawiać obrony zbyt głęboko, ażeby uniknąć zbyt dużej luki między obroną, a pomocą. Jeszcze druga kwestia, czy krycie indywidualne wśród obrońców jest dobrym pomysłem, a może uzależniać to od klasy napastników rywala?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza

Jak byś dał zdjęcie z ustawieniami drużynowymi i indywidualnymi obrońców to będę wdzięczny. Ja np. nie wyobrażam sobie gry bez choćby jednego defensywnego pomocnika, przed linią obrony. Ten diament jakoś wszedł mi na psyche! o_O

Jeśli chodzi jeszcze o twoje tyły to powiedz kim grasz...

Odnośnik do komentarza

To tak, polecenia masz tu: http://i5.photobucket.com/albums/y164/Kabu/ustawienia.jpg

Oczywiscie sa elastyczne w zależności od rywala, taktyka 4-4-2 ze skrzydlowymi ze strzałkami na OP L/R i opcjonalnie strzałka dla defensywnego pomocnika ustawionego w drugiej linii do tyłu. Może to też być spowodowane abscencją moich dwóch czołowych DP no ale bez przesady, obrona stoi 30 m przed bramką i sobie ich mijają jak chcą. Gram Jagiellonią.

Pozdrowienia i z góry dzięki

Odnośnik do komentarza

-zmienić krycie z 1 na 1 na strefowe

-swobodę taktyczną dać na normę

-nastawienie bardziej ofensywne

-jak nie masz wystarczająco dobrych skrzydłowych to odznaczył bym grę oboma skrzydłami

-kontry stosował bym grając z lepszymi rywalami, czy to w domu czy na wyjeździe, natomiast grając z np. Polonią Bytom, Zagłebiem Sosnowiec polecał bym odznaczyć kontratak

-linię obrony dać jedno, dwa przesunięcia od cofniętej

-zobacz czy twoi piłkarze się nie męczą bo pressing jest dość mocny, może za dużo ganiają za rywalami, obrona też przy takim pressingu mimo wszystko wysoko wychodzi, dobry napastnik, kiwka i sam na sam. Ustawił bym to polecenie na dwa przesunięcia w prawo od normy

-zauważyłem że większość boisk w eFMie jest krótkich. W lidze angielskiej asystent praktycznie co po chwila zgłasza mi że na dany zespół posiada wąskie i krótkie boisko, a więc ciężko będzie o akcje skrzydłowe, nie będzie odpowiedniej ilości miejsca, co za tym idzie powinieneś grać wąsko, podaniami, mieszane (prawie krótkie), tempem mieszanym

 

To są moje spostrzeżenia, jak będziesz chciał je zastosować to odpowiedzialność pozostawiam tobie :)

Powiedz mi jeszcze czy ustawiasz jakieś polecenie linii obrony? Czy zostawiasz na domyślnych :>

 

P.S. I takie pytanie: Grasz na patchu czy czystej wersji?

Odnośnik do komentarza

"Taktyka z POprawną politycznie nazwą"

 

Postanowiłem podrzucić Wam swoją taktykę. To zmodyfikowana wersja taktyki z FM-a 2007.

Opiera się na agresywnej grze linii obrony połączonej z dość ofensywnym nastawieniem ogólnym.

Od kilku wersji FM-a stawiam na agresywny odbiór piłki, ścisłe krycie 1 na 1, cofniętą linię obrony i zapędzających się pod pole karne bocznych pomocników.

Żeby kompletnie zmylić przeciwnika dodałem do tej mieszanki kontrataki.

Wersja tej taktyki sprawdziła się w FM-ie 2007. Sprawdza się też jak na razie w FM-ie 2008.

Do tej pory rozegrałem nią sześć meczów w lidze. Pięć wygrałem, jeden zremisowałem. Bramki 19 -7.

Tabela

Sam nie wiem czy to zasługa taktyki, czy zawodników Polonii Warszawa.

Odnośnik do komentarza
-zmienić krycie z 1 na 1 na strefowe

-swobodę taktyczną dać na normę

-nastawienie bardziej ofensywne

-jak nie masz wystarczająco dobrych skrzydłowych to odznaczył bym grę oboma skrzydłami

-kontry stosował bym grając z lepszymi rywalami, czy to w domu czy na wyjeździe, natomiast grając z np. Polonią Bytom, Zagłebiem Sosnowiec polecał bym odznaczyć kontratak

-linię obrony dać jedno, dwa przesunięcia od cofniętej

-zobacz czy twoi piłkarze się nie męczą bo pressing jest dość mocny, może za dużo ganiają za rywalami, obrona też przy takim pressingu mimo wszystko wysoko wychodzi, dobry napastnik, kiwka i sam na sam. Ustawił bym to polecenie na dwa przesunięcia w prawo od normy

-zauważyłem że większość boisk w eFMie jest krótkich. W lidze angielskiej asystent praktycznie co po chwila zgłasza mi że na dany zespół posiada wąskie i krótkie boisko, a więc ciężko będzie o akcje skrzydłowe, nie będzie odpowiedniej ilości miejsca, co za tym idzie powinieneś grać wąsko, podaniami, mieszane (prawie krótkie), tempem mieszanym

 

To są moje spostrzeżenia, jak będziesz chciał je zastosować to odpowiedzialność pozostawiam tobie :)

Powiedz mi jeszcze czy ustawiasz jakieś polecenie linii obrony? Czy zostawiasz na domyślnych :>

 

P.S. I takie pytanie: Grasz na patchu czy czystej wersji?

 

To tak, odniose sie do tego wszystkiego:)

-Z kryciem pomyśle, aczkolwiek jestem zwolennikiem ustawiania zespołu pod przeciwnika, aby wyeliminować jego atuty i tu nie jestem pewien czy sprawdzi się to w kryciu strefowym.

-Swobodę taktyczną popróbuje:)

-Nastawienie jest raczej elastyczne, kieruję się tu klasą rywala i tym czy gram u siebie czy na wyjeździe. No i tu powstaje pytanie, czy granie od początku ofensywnie na wyjeździe nie jest samobójstwem?:)

-Ze swoich skrzydłowych jestem raczej zadowolony aczkolwiek mimo tego, że mam ustawioną grę skrzydłami to większość moich akcji przechodzi środkiem, nad tym się zastanowię.

-Co do kontrataku to mogłbym się sprzeczać, bo jednak stosując kontrataki napastnicy są chyba skuteczniejsi, bo z czystej pozycji raczej łatwiej jest strzelić, skoro jednak uważasz, że ze słabiakami się to nie sprawdzi to spróbuje to zmienić.

-Presing, hmm zawodnicy się nie męczą bardzo, a linia obrony ma osobne ustawienia indywidualne w tym aspekcie także nie sądze aby to była wina tego pressingu, czasem mam wrażenie jakby zawodnicy się mnie nie słuchali..

-O boiskach pomyśle jednak do tej pory grałem na raczej długich, tak czy inaczej proponując mi grę wąską z krótkimi podaniami, niejako nakłaniasz mnie do całkowitej zmiany taktyki:) Mam jednak wrażenie, że nie mam tak dobrych zawodników aby poradzili sobie w ataku pozycyjnym, właśnie dlatego zdecydowałem się na szybkie kontrataki.

 

Gram na łatce 8.0.1

 

Tak czy inaczej dzięki za analizę, spróbuje pomodyfikować taktykę i powiem ci moje spostrzerzenia:)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza

Nie rozumiem moich graczy.Gram Atletico Madryt.W pierwszym sezonie gram ścisłym kryciem i 1na1 najmniej straconych bramek(skład prawie wogóle niezmieniony).Następny sezon(2) mimo cięć budżetowych i fatalnych finansów kupuję Kompanego i Borre.Mówię to teraz prawie wogóle nie będe tracił bramek...to się ładnie przeliczyłem.Nie dość,że tracę bramki to jeszcze ich prawie nie zdobywam i przegrywam-5 miejsce w lidze na 14 kolejek przed końcem.Zmieniam taktykę na 3 środkowych pomocników i gram coś takiego jak Barca(jeśli u siebie to dwóch normalnych i jeden def. a jak wyjazd to odwrotnie).Zmieniam krycie na strefowe(1na1 kryją tylko dwaj boczni obr. i def.pomocnik)No i rozgrywając 9 meczy tym ustawieniem mój bilans:

Dom - 3 wygrane(Barca),2 remisy i porażka(Depor.)

Wyjazd-Remis,porażka,wygrana

Co mnie najbardziej śmieszy - porażka bez gry 3-1 z Albacete a mecz później potrafię tak grać z kontry jak nikt inny i rozgromić w Portugalii Sporting 5-1 (pierwszy mecz 1:1(dom))

No nic idę testować dalej.Ale moim skromnym zdaniem więcej w tej grze zależy od przypadku niż od taktyki czy umiejętności(gram na łatce 8.0.1) :-o

Odnośnik do komentarza

czy gra z kontry sprawdza sie tylko przy konkretnych ustawieniach?

czyli mentalność defensywna (ew.normalna), podania bezpośrednie, tempo szybkie?

czy "działa" też dla np tempa wolnego, podań krótkich?

jakie sa wasze obserwacje?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...