Skocz do zawartości

Marynia punktualnie, równo z budzikiem, wstaje o 5:19, czym zadziwia liczących na spóźnienie


krzysfiol

  

50 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

A wierzysz w to, że taki ksiądz poświęca całą dobę tylko na podstawowe czynności fizjologiczne (sen, jedzenie itp.) i działalność duszpasterską? Może nie jest to typowa praca od i do, ale księdzu też się należy czas na własne sprawy. Jeden może woleć w tym czasie grać na komputerze, łowić ryby, czy grać w kapeli rockowej, inny może w tym czasie zajmować się dziećmi.


BTW. ja zawsze słyszałem, że przyczyną celibatu jest kwestia dziedziczenia. Niemniej jednak jak się nad tym zastanawiam, to plebanii nie mógłby taki ksiądz zapisać rodzinie, bo nie jego własność. A aktywa finansowe i tak może (rodzicom, rodzeństwu, siostrzeńcowi itp.), więc w sumie tego argumentu też nie rozumiem. Przecież księża normalnie dostają pensję, prawda?

Odnośnik do komentarza

A wierzysz w to, że taki ksiądz poświęca całą dobę tylko na podstawowe czynności fizjologiczne (sen, jedzenie itp.) i działalność duszpasterską? Może nie jest to typowa praca od i do, ale księdzu też się należy czas na własne sprawy. Jeden może woleć w tym czasie grać na komputerze, łowić ryby, czy grać w kapeli rockowej, inny może w tym czasie zajmować się dziećmi.

wierzyć w to nie wierzę, bo wiem że to tylko słabi ludzie (jak każdy), niemniej idealny ksiądz moim zdaniem powinien właśnie tak robić.

Odnośnik do komentarza

 

 

 

Kościół zdycha bo jest przestarzały. A celibat to najbardziej idiotyczny pomysł i przykład ów niedostosowania.

 

Czy dobrze rozumiem, że Twoim zdaniem zniesienie celibatu pomogłoby KRK?

 

 

Oczywiście, że tak.

 

 

Jak takie oczywiste, to jakiś argument mógłbyś dorzucić ;)

 

 

Z punktu widzenia posługi kapłańskiej, oficjalnie stanowiony prawem kanonicznym celibat nie spełnia już żadnej funkcji. Jest fikcją. Nie twierdzę, że 100% kapłanów ma kochanki na boku, ale wizerunkowo Kościół dużo traci na często pojawiających się głosach o "uniwersalnych gospodyniach" na plebanii, czy plotkach o posiadanym potomstwie. Mnie absolutnie w niczym nie przeszkadzałoby, aby ksiądz posiadał żonę i dzieci.

Odnośnik do komentarza
BTW. ja zawsze słyszałem, że przyczyną celibatu jest kwestia dziedziczenia. Niemniej jednak jak się nad tym zastanawiam, to plebanii nie mógłby taki ksiądz zapisać rodzinie, bo nie jego własność. A aktywa finansowe i tak może (rodzicom, rodzeństwu, siostrzeńcowi itp.), więc w sumie tego argumentu też nie rozumiem. Przecież księża normalnie dostają pensję, prawda?

Ta argumentacja sięga "trochę" starszych czasów niż dzisiejsze ;)

 

Uzupełniając: aktualnie poza przywiązaniem do tradycji (bo przecież nie do Biblii) celibat nie ma żadnego uzasadnienia, tak jak i spowiedź.

Odnośnik do komentarza

 

A wierzysz w to, że taki ksiądz poświęca całą dobę tylko na podstawowe czynności fizjologiczne (sen, jedzenie itp.) i działalność duszpasterską? Może nie jest to typowa praca od i do, ale księdzu też się należy czas na własne sprawy. Jeden może woleć w tym czasie grać na komputerze, łowić ryby, czy grać w kapeli rockowej, inny może w tym czasie zajmować się dziećmi.

wierzyć w to nie wierzę, bo wiem że to tylko słabi ludzie (jak każdy), niemniej idealny ksiądz moim zdaniem powinien właśnie tak robić.

 

 

Chyba się zaczynam ciebie bać :|

Odnośnik do komentarza

 

 

A wierzysz w to, że taki ksiądz poświęca całą dobę tylko na podstawowe czynności fizjologiczne (sen, jedzenie itp.) i działalność duszpasterską? Może nie jest to typowa praca od i do, ale księdzu też się należy czas na własne sprawy. Jeden może woleć w tym czasie grać na komputerze, łowić ryby, czy grać w kapeli rockowej, inny może w tym czasie zajmować się dziećmi.

wierzyć w to nie wierzę, bo wiem że to tylko słabi ludzie (jak każdy), niemniej idealny ksiądz moim zdaniem powinien właśnie tak robić.

 

 

Chyba się zaczynam ciebie bać :|

 

mnie? Przeciez ja jestem bardzo pokojowy człowiek, tylko się troche za późno urodziłem.

Odnośnik do komentarza

A wierzysz w to, że taki ksiądz poświęca całą dobę tylko na podstawowe czynności fizjologiczne (sen, jedzenie itp.) i działalność duszpasterską? Może nie jest to typowa praca od i do, ale księdzu też się należy czas na własne sprawy. Jeden może woleć w tym czasie grać na komputerze, łowić ryby, czy grać w kapeli rockowej, inny może w tym czasie zajmować się dziećmi.

 

BTW. ja zawsze słyszałem, że przyczyną celibatu jest kwestia dziedziczenia. Niemniej jednak jak się nad tym zastanawiam, to plebanii nie mógłby taki ksiądz zapisać rodzinie, bo nie jego własność. A aktywa finansowe i tak może (rodzicom, rodzeństwu, siostrzeńcowi itp.), więc w sumie tego argumentu też nie rozumiem. Przecież księża normalnie dostają pensję, prawda?

Nie ma czegoś takiego jak stała pensja, teoretycznie waha się ona od 0 do nieskończoności ;) jest uzależniona od ofiar składanych z okazji zamawianych Mszy Świętych i tak zwanego iura stolae - ofiar z racji sakramentów i pogrzebów. Więc jak zdarzyłby się taki miesiąc, że nikt by nie dał na Msze i nie byłoby ślubów/chrztów/pogrzebów, to ksiądz nic by nie zarobił.

 

Ja uczę w szkole, więc stąd mam stałą pensję za pół etatu.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...