Skocz do zawartości

Składanie kompa - pomoc w wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem Smętkiem, ale zakup i7 do grania jest lekko bezsensowny(no chyba żeby połączyć go z jakimś potężnym gpu, ale to już imo przejaw formy nad treścią i ogromne koszta).

Składając teraz kompa poszedłbym w Skylake, czyli najnowszą serię i5, jakąś przyzwoitą(acz bez żadnych bajerów) płytę pod niego, podobnie z pamięciami(już DDR4, znacznie bardziej przyszłościowe, choć do Skylake można na upartego kupić tez płytę pod DDR3). Jeśli chodzi o zasilacz to polecam polski produkt, czyli Supremo M1 od SilentiumPC(w pełni modularny z certyfikatem 80Plus Gold, a to oznacza że dostajesz prawdziwe 550W na samej linii 12V a jakby trzeba było to i 600 przez chwilę utrzyma. Zaś w sytuacji krytycznej jak zwarcie - padnie sam nie ciągnąc niczego za sobą; skądinąd, bardzo fajna tier lista zasilaczy; warto poczytać, bo często coś z pozoru markowego, jak seria VS Corsaira, okazuje się straszną kupą). Do tego jakieś chłodzenia do procesora(Intel nie wrzuca już chyba boxowych coolerów, bo i tak niemal każdy zakładał od razu coś lepszego; nie jestem pewny czy w przypadku tego i5 tak jest, ale i tak wolałbym mieć coś lepszego niż cooler którego jedynym atutem był banalny montaż), i znów śmiało mogę polecić coś polskiego(sam mam i sobie bardzo chwalę).

Co do grafiki, to sprawa ma się tak, że najprawdopodobniej pod koniec pierwszego kwartału 2016 roku tak Nvidia jak i AMD wypuszczą karty w nowym(niższym) procesie technologicznym(co może oznaczać, że odpowiednik wydajnościowy dzisiejszej karty za 3k dostaniemy w granicach 1k), które już w pełni będą obsługiwać directx 12(który jest czymś bardzo fajnym, bo baaardzo zmniejsza poziom zależności na linii procesor-grafika). Trzeba się więc zastanowić, czy przemęczyć się do tego czasu z obecnym gpu(z tym, że pewnie trzeba i tak dodać 3-4 kolejne miesiące na to, aż minie booom na nowe karty i pojawią się jakieś tańsze wersje, na początku zawsze jest drogo), albo już teraz kupić jakiegoś GTX960 lub R9 380(zależnie od tego czy preferuje się Nvidię czy AMD, bo wydajność kart jest zbliżona). Wyjdzie chyba ponad 2k(nie liczyłem dokładnie :P), ale na takiej konfiguracji powinieneś bez problemu móc odpalić sobie każdą nową grę na maksa w full HD i mieć spokój na kilka najbliższych lat.

Odnośnik do komentarza

mam obudowę od silentumPC, którą reklamowałem 2 razy, w serwisie przeleżała łącznie 4 miesiące. dwójka znajomych zdecydowała się na zasilacze tej firmy, jeden komp do grania, jeden do biura, pierwszy spalił się sam i upalił płytę i procka, w kompie biurowym zaczęły piszczeć cewki. historia z serwisem podobnie jak u mnie, grubo ponad 2 przysłowiowe 2 tygodnie.

 

jedyne co warto od nich rozważyć - to chłodzenie procesora, moim zdaniem za podobne pieniądze lepiej wypada Raiijnteek

 

co do Skylake, trzeba pamiętać o DDR3L, których na pewno Gacek nie ma. Osobiście bardziej skłaniałbym się do Devil Canyon. płyta pod DDR4 to absurdalne koszty raczej, zresztą, poczekajmy aż Gacek napisze co ma

 

co do i7, przy obecnych cenach, nie wiem czy to nie jest dobry kierunek, ze względu na skalpy i i5 i i7 ciężko się kręci, a tak masz przynajmniej pewny takt 4,4Ghz.

Odnośnik do komentarza

 

podobny dylemat pod kątem głównie FM na początku 2011r jak kupowałem obecnego blaszaka, ostatecznie stanęło na skrzynce za 2500zł (bez karty grafiki), w między czasie dokupiłem grafikę i chłodzenie procesora, total ~4130zł. wydajnościowo FM15 i inne najnowsze tytuły po dziś dzień działają naprawdę zacnie.

zacznijmy może od konfiguracji sprzętowej jaką posiadasz ? posiadany ram(domyślam się, że masz ddr3) ma też duże znaczenie dla obecnych platform.

zakładasz zakup tylko części nowych ?

 

generalnie do grania 4 rdzenie to podstawa, i7 różni się tym, że ... ma dodatkowe 4 wątki, których moim zdaniem FM 15 nie wykorzystuje, czy FM16 to umie wykorzystać ? moim zdaniem nie.

o ile 4 lata temu różnica między i5 a i7 analiza dla gier wskazywała, że i5 jest bardziej wydajny pod gry, tak dzisiaj to już nie jest taka oczywista rzecz. napiszę o tym później

 

podaj proszę aktualną konfigurację obecnego PC, napisz czy części tylko nowe i budżet 2000pln brutto ?

 

No to po kolei:

1. Posiadany RAM to Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 (kupione rok temu) oraz Kingston HyperX 2x2GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 (KHX1600C9D3K2/4G) (kupione razem z resztą poniższego sprzętu w styczniu 2010, a więc już stary sprzęt).

Reszta konfiguracji: zasilacz Be Quiet! Pure Power L7-530W 80plus, activePFC, 2x12Vrails,2xPCI-E (BN106), procesor Intel Core i5-750 2.66 GHz (BX80605I5750) BOX, Karta graficzna HIS HD 4890 1GB GDDR5 (H489F1GP), Płyta główna ASRock P55M PRO (2xPCX/DZW/GLAN/SATA/RAID/DDR3/CrossFireX), dysk twardy kupowałem ~2 lata temu po awarii poprzedniego i nie planuję go zmieniać.

2. Tak, zakładam kupno tylko rzeczy nowych. Czuję się z tym bardziej komfortowo.

3. Tak, mój budżet jest liczony brutto. Pisząc o 2k piszę o kwocie, jaką jestem w stanie zaoszczędzić przez najbliższe dwa miesiące przy prezentach świątecznych, generalnie nie chcę szaleć (bo mam inne wydatki w perspektywie pół roku i po nowym roku mogę nie dostać od dziewczyny kolejnej dyspensy na spłukanie się zamiast inwestować w nasze nowe mieszkanie ;) ).

Tak sobie kombinuję, że płyta główna i procesor to jest do kupienia na pewno, zasilacz też, jakieś chłodzenie, a z kartą graficzną jestem skłonny zaczekać te parę miesięcy, bo jak pisałem - poza FM do gier mam xboxa i playstation.

Choć z drugiej strony kwestia płyty głównej to głównie kaprys - zaczynają mi wariować wyjścia USB i zaczyna mnie to denerwować, a jak wymieniać płytę główną, to raczej tylko z procesorem. FM przy kilkunastoletniej karierze działa całkiem sprawnie, komputer przyspieszył znacząco po kupieniu RAM. Po nowym roku i tak kupię mocnego laptopa, więc chcę po prostu odnowić PC, a nie zrobić z niego tytana inwestując 2k + przygotowane 3/4k na laptopa.

 

Bardzo Wam obu dziękuję, zaplusuję jak tylko odnowi mi się dzienny limit. ;)

Odnośnik do komentarza

Dla świętego spokoju wywal RAM, jakiegoś potężnego procesora nie potrzebujesz, i5 powinien wystarczyć. Nie ma co brać Skylake, jedna a nawet dwie generację wielkiej różnicy nie robią. Jak grafika nie pokazuje znaków, że pada to nie ma co wymieniać, chyba że chcesz. Jak tak to można kupić 760/860 etc, bo więcej nie ma sensu.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

te kostki to takie masz ? http://www.morele.net/pamiec-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-non-ecc-cl9-intel-xmp-x2-grey-series-khx1600c9d3x2k2-8gx-433757/

 

dokładny symbol to ważna rzecz. te 2x2GB możesz już spisać pod sprzedaż

Takie: http://www.empik.com/pamiec-kingston-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-cl9-dimm-xmp-beast-series-khx16c9t3k2-8x-kingston,p1065445070,elektronika-p

Kupowane właśnie w empiku, bo nie miałem pomysłu co zrobić z bonami prezentowymi.

 

Dlaczego sugerujecie pozbycie się 2x2GB? Rozumiem, że to staroć, ale macie na myśli zastąpienie ich czymś innym czy zostawienie tylko tych powyższych? Wydaje mi się, że w tym drugim przypadku komputer zwolni.

 

Dziękuję za sugestie, ale pamiętajcie, że rozmawiacie z laikiem - sugestie, żebym kupił kartę graficzną 760/860 czy by nie brać Skylake nic mi nie mówią, będę wdzięczny, jeśli będziecie podawać konkretne przykłady sprzętu, jakie mógłbym kupić. ;)

Odnośnik do komentarza

mam obudowę od silentumPC, którą reklamowałem 2 razy, w serwisie przeleżała łącznie 4 miesiące. dwójka znajomych zdecydowała się na zasilacze tej firmy, jeden komp do grania, jeden do biura, pierwszy spalił się sam i upalił płytę i procka, w kompie biurowym zaczęły piszczeć cewki. historia z serwisem podobnie jak u mnie, grubo ponad 2 przysłowiowe 2 tygodnie.

 

jedyne co warto od nich rozważyć - to chłodzenie procesora, moim zdaniem za podobne pieniądze lepiej wypada Raiijnteek

 

Cóż, przyznaję że dawniej silentumPC zdarzyło się mocno średniawe zasiłki wypuścić, ale Supremo M1 to naprawdę udana konstrukcja jest(sam wymieniłem z mocno wiekowego już Korsarza, a i poleciłem paru znajomym i sobie chwalą).

 

co do Skylake, trzeba pamiętać o DDR3L, których na pewno Gacek nie ma. Osobiście bardziej skłaniałbym się do Devil Canyon. płyta pod DDR4 to absurdalne koszty raczej, zresztą, poczekajmy aż Gacek napisze co ma

Panie, a gdzie tam. :P Tak płyty główne jak i pamięci wcale jakoś bardzo droższe nie są(a ludzie spodziewali się że będą). Można spokojnie złożyć sobie coś całkiem nowego i przyszłościowego, anie wydawać na to jakiejś szczególnie wielkiej kasy.

 

co do i7, przy obecnych cenach, nie wiem czy to nie jest dobry kierunek, ze względu na skalpy i i5 i i7 ciężko się kręci, a tak masz przynajmniej pewny takt 4,4Ghz.

Hmm, to już ma większy sens. Ale też ciekawe jak się to będzie miało do wydajności w dx12, gdzie już znaaacznie więcej będzie zależało od wydajności samego gpu.

Swoją drogą, to idąc w i7 i chcąc ciąć koszty warto się zainteresować Xeonami, których niektóre modele to pełnoprawne odpowiedniki i7, tylko z wyciętym układem graficznym. Co prawda traci się wtedy możliwość awaryjnego czy tymczasowego przesiedzenia na gpu z procesora, ale parę $$$ można oszczędzić, a moc obliczeniową mieć taką samą.

 

 

Btw, ogólnie to wziąłem się jakiś czas temu za rozwijanie zestawu który złożyłeś mi ~rok temu i całkiem fajnie to wygląda - wyciągnąłem Pentiuma i włożyłem i5 4490k(ze wspomnianą Ferą 2, bez kręcenia w spoczynku mam ~28 stopni, w pełnym obciążeniu nie przekroczyłem jeszcze 50), dołożyłem dodatkowe 4gb pamięci i teraz usiłuję wytrwać do tej nowej generacji gpu(acz własnie jakiś r9 380 mnie kusi, bo wtedy w Wiedźmina 3 mógłbym sobie śmiało poszpilać).

Przy okazji zmieniłem tez obudowę. :D Jakby ktoś szukał czegoś na najbliższe kilkadziesiąt lat, miał nieco wolnej gotówki i lubił rzeczy duże, to polecam Enthoo Pro - 14kg niezłej stali, wymienne filtry przeciw-kurzowe i masa miejsca na wszystko(a w zestawie skrzyneczka z zestawem śrubek, których zapas wystarczyłby na 5 innych konstrukcji tego typu).

 

A jak już przy polecaniu jestem - jeśli ktoś szuka jakiejś karty muzycznej z nieco lepszej półki, to niezłą propozycja jest AIM SC808. Z pozoru wygląda to jak jakiś totalny no-name, ale bebechy ma już odpowiedniej jakości - bez zbędnego rozpisywania się, bo wyczerpująca recenzja jest na Audiofanatyku.

Odnośnik do komentarza

Cóż, przyznaję że dawniej silentumPC zdarzyło się mocno średniawe zasiłki wypuścić, ale Supremo M1 to naprawdę udana konstrukcja jest(sam wymieniłem z mocno wiekowego już Korsarza, a i poleciłem paru znajomym i sobie chwalą).

dla mnie mają taką samą łatkę jak Acer. dopóki nie zrobią czegoś mega pozytywnego, nie mają szansy na moją przychylność, uważasz, że serwis też się poprawił ?

 

 

co do Skylake, trzeba pamiętać o DDR3L, których na pewno Gacek nie ma. Osobiście bardziej skłaniałbym się do Devil Canyon. płyta pod DDR4 to absurdalne koszty raczej, zresztą, poczekajmy aż Gacek napisze co ma

Panie, a gdzie tam. :P Tak płyty główne jak i pamięci wcale jakoś bardzo droższe nie są(a ludzie spodziewali się że będą). Można spokojnie złożyć sobie coś całkiem nowego i przyszłościowego, anie wydawać na to jakiejś szczególnie wielkiej kasy.

 

no tylko Gacek ma RAM, który może wykorzystać do Haswell, ale do Skylake już nie, dla niego to dodatkowy koszt. DDR4 to też dodatkowa inwestycja, może bardziej przyszłościowa, ale chyba nie na tym dziś zależy Gackowi.

 

 

co do i7, przy obecnych cenach, nie wiem czy to nie jest dobry kierunek, ze względu na skalpy i i5 i i7 ciężko się kręci, a tak masz przynajmniej pewny takt 4,4Ghz.

Hmm, to już ma większy sens. Ale też ciekawe jak się to będzie miało do wydajności w dx12, gdzie już znaaacznie więcej będzie zależało od wydajności samego gpu.

Swoją drogą, to idąc w i7 i chcąc ciąć koszty warto się zainteresować Xeonami, których niektóre modele to pełnoprawne odpowiedniki i7, tylko z wyciętym układem graficznym. Co prawda traci się wtedy możliwość awaryjnego czy tymczasowego przesiedzenia na gpu z procesora, ale parę $$$ można oszczędzić, a moc obliczeniową mieć taką samą.

 

będzie komercja, będzie można dywagować, co do xeonów… do samego FM i starego pradozernego gpu, nie ma co oszczedzać

 

 

Btw, ogólnie to wziąłem się jakiś czas temu za rozwijanie zestawu który złożyłeś mi ~rok temu i całkiem fajnie to wygląda - wyciągnąłem Pentiuma i włożyłem i5 4490k

(ze wspomnianą Ferą 2, bez kręcenia w spoczynku mam ~28 stopni, w pełnym obciążeniu nie przekroczyłem jeszcze 50), dołożyłem dodatkowe 4gb pamięci i teraz usiłuję wytrwać do tej nowej generacji gpu(acz własnie jakiś r9 380 mnie kusi, bo wtedy w Wiedźmina 3 mógłbym sobie śmiało poszpilać).

Przy okazji zmieniłem tez obudowę. :D Jakby ktoś szukał czegoś na najbliższe kilkadziesiąt lat, miał nieco wolnej gotówki i lubił rzeczy duże, to polecam Enthoo Pro - 14kg niezłej stali, wymienne filtry przeciw-kurzowe i masa miejsca na wszystko(a w zestawie skrzyneczka z zestawem śrubek, których zapas wystarczyłby na 5 innych konstrukcji tego typu).

4490k ? nie znam…

co do obudowy, za ta silentumpc dalem 300zl, twierdzac ze oszczedze 200zl wzgledem czegos markowego - duzy blad.

Czemu się pozbyć? Po pierwsze RAM powinien być jednego modelu, idealnie z jednej serii produkcyjnej. Poza tym wiek

ram nie musi byc tego samego modelu, nie musi byc z tej samem partii, wiek nie ma znaczenia. kluczowe jest napiecie pracy, opoznienie i czestotliwosc taktowania(jako drugorzedna rzecz)

 

 

te kostki to takie masz ? http://www.morele.net/pamiec-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-non-ecc-cl9-intel-xmp-x2-grey-series-khx1600c9d3x2k2-8gx-433757/

 

dokładny symbol to ważna rzecz. te 2x2GB możesz już spisać pod sprzedaż

Takie: http://www.empik.com/pamiec-kingston-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-cl9-dimm-xmp-beast-series-khx16c9t3k2-8x-kingston,p1065445070,elektronika-p

Kupowane właśnie w empiku, bo nie miałem pomysłu co zrobić z bonami prezentowymi.

 

Dlaczego sugerujecie pozbycie się 2x2GB? Rozumiem, że to staroć, ale macie na myśli zastąpienie ich czymś innym czy zostawienie tylko tych powyższych? Wydaje mi się, że w tym drugim przypadku komputer zwolni.

 

Dziękuję za sugestie, ale pamiętajcie, że rozmawiacie z laikiem - sugestie, żebym kupił kartę graficzną 760/860 czy by nie brać Skylake nic mi nie mówią, będę wdzięczny, jeśli będziecie podawać konkretne przykłady sprzętu, jakie mógłbym kupić. ;)

 

dość przeciętny zakup, ale będzie współpracował z tym:

propozycja #1

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4590-3-3ghz-lga1150-box-bx80646i54590-640864/

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4460-3-20ghz-lga1150-box-bx80646i54460-haswell-refresh-636603/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b85m-pro4-581431/

total:1100-1200zł

do czasu zakupu grafiki nie wymieniasz zasilacza, do fm i prostszych gier korzystasz z zintegrowanej grafiki, to podobny poziom wydajnosci, brak niektorych funkcji moze powodowac ze bedzie troche nizej wydajna

procesor masz mniej pradozerny niz obecny, zasilacz nie jest tutaj kwestia zmiany, za kilka miesiecy mozesz sobie kupic dobre gpu + nowy zasilacz(tak jak Grin napisał, w przyszłym roku szykuje sie przelom, jak masz konsole do gier to bym sie wstrzymał

 

propozycja #2

procek i płyta z propozycji pierwszej

grafika:http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-geforce-gtx960-4gb-ddr5-128bit-pci-turbo-oc-dvi-hdmi-dp-box-turbo-gtx960-oc-4gd5-789057/

przy tanszym procku lekko ponad budzet, karta pobiera sporo mniej niz Twoja obecna, zasilacz nie wymaga zmiany

co kart Radeona(380 miesci sie w budzecie), ale pobiera troche wiecej niz Twoja obecna karta, patrzac na wiek zasilacza, on tez do zmiany czyli robi sie jakies 2300 in total, co do tego ktora grafika lepsza… moim zdaniem GF, kto inny powie AMD, kazdy bedzie mial racje, dla fm nie ma znaczenia

 

propozycja #3 (krecimy)

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4690k-socket-lga1150-64bit-do-3-9-ghz-88w-cache-6mb-box-bx80646i54690k-647918/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z97-anniversary-z97-dualddr3-3100-sata3-hdmi-gblan-atx-651549/

w przypadku korzystania ze zintegrowanego GPU, wyjscie tylko HDMI z tej płyty

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-2-he1224-spc094-616308/

zaleta fery jest to ze wejdzie do kazdej obudowy

z wlasnego doswiadczenia polecam: http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-raijintek-ereboss-0p105250-602806/

ma jedna wade, 168cm wysokosci, musisz zmierzyc swoja bude

na razie krecic nie trzeba, wiec zasilacz moze zostac… w razie czego jest na niego miejsce w budzecie

 

w razie pytan daj znac, chyba ładowałbym się w … wariant 1 na ten moment

 

 

co do ramu 2x2gb, dyskwalifikuje go moim zdaniem napiecie pracy, powinien komputer sie uruchomic, ale moze dzialac niestabilnie lub tez moze degradowac procesor i plyte glowna, pozbyłbym się tego razem z plyta i starym prockiem

Odnośnik do komentarza

różnią sie taktowaniem w trybie turbo o 200Mhz, bez turbo 100Mhz, sam ocen czy te 140zł jest warte tej różnicy. zostawiam to do Twojej oceny. Pamietaj, ze ten procesor sie nie kreci… ale z drugiej strony to jakieś 5% wzrostu wydajności za więcej niż 5% wzrostu ceny.

 

8gb ram moim zdaniem do FM w zupełności wystarczy, DDR3 bedzie tanieć, więc to ostatnia rzecz.

wydaje mi sie, ze chłodzenie boxowe na tych dwóch procesorach będzie(do procesór K - do krecenia nie daja jezeli dobrze pamietam, a zreszta i tak trzeba wymienic)

wiec chlodzenie mozesz sobie odpuscic, jak pisalem pobiera mniej energii niz ten co masz teraz, wiec szkoda hajsu

 

jezeli koniecznie chcesz wydac hajs to pewnie zasilacz… mimo wszystko poczekałbym z tym do wymiany GPU, jezeli bardzo chcesz to zrobic teraz, to napisz za ile hajsu chcesz kupic grafike za rok ? na tej podstawie mozna mniej wiecej oszacowac pobor pradu i dobrać zasilacz.

 

z drugiej strony jak wymienisz procek na i7 4690k za 1500zł, płytę za te 350zł, chłodzenie za 170zł to masz równe 2000 ;) i wtedy taktowanie jest już nie 3,7 a 4,4Ghz. ale również Cache sie zwieksza z 6MB do 8MB, kiedys jak przesiadłem się przy podobnym taktowaniu z 3MB na 6MB to FM wpyierdolił sprint jak Usain Bolt ;) !

Odnośnik do komentarza

dla mnie mają taką samą łatkę jak Acer. dopóki nie zrobią czegoś mega pozytywnego, nie mają szansy na moją przychylność, uważasz, że serwis też się poprawił ?

Pojęcia nie mam o ich serwisie, bo nigdy nic tam nie odsyłałem(zresztą moje jedyne serwisowe przygody to dawne czasy, jeszcze w Agito, kiedy odsyłałem 3 razy walniętą Barracudę). Nie spodziewam się raczej żeby coś się z tym Supremo M1 stało(patrząc chociażby na jego recenzje w sieci). Ale zawsze też można włożyć inny zasilacz, wybór jest. ;)

 

no tylko Gacek ma RAM, który może wykorzystać do Haswell, ale do Skylake już nie, dla niego to dodatkowy koszt. DDR4 to też dodatkowa inwestycja, może bardziej przyszłościowa, ale chyba nie na tym dziś zależy Gackowi.

Oj tam, ddr3 zawsze można spylić na Allegro, niewiele dołożyć i mieć ddr4.

Ja sam zostałem na starszych pamięciach, podobnie jak na starszej generacji procka, bo miałem już płytę i ram złożoną rok temu. W sumie teraz też można tak zrobić, nie jest to nic złego. Sam po prostu budując teraz nowego PC miałbym wizję bardziej przyszłościową.

 

4490k ? nie znam…

4690K ofc, literówka. :P

Odnośnik do komentarza

Cache bardzo pomaga, jak się przesiadłem z i5-2300 na i7-4720hq różnica była gigantyczna.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

bardzo ciekawe co piszesz, oba procesory mają 6Mb Cache

 

http://ark.intel.com/pl/products/78934/Intel-Core-i7-4720HQ-Processor-6M-Cache-up-to-3_60-GHz

 

http://ark.intel.com/pl/products/52206/Intel-Core-i5-2300-Processor-6M-Cache-up-to-3_10-GHz

Odnośnik do komentarza

Nie ogarniam trybów turbo, kręcenia, nie biorę tych rzeczy pod uwagę. ;)

Dzięki wielkie za pomoc, jak rozprawię się z egzaminami i kolejnym gorszym wyzwaniem - prezentami świątecznymi, to podsumuję budżet i podejmę decyzję, teraz przynajmniej wiem między czym a czym wybierać. :) Prawdopodobnie jednak teraz wydam ile się będzie dało, bo w nowym mieszkaniu szykujemy się do remontu kuchni i pewnie przez pierwszy kwartał 2016 cała kasa pójdzie na to.

Nie wiem tylko, czy dla samego FM opłaca się aż tyle dopłacać do procesora (różnica między i5 a i7), podczas gdy za niewiele więcej miałbym kartę graficzną i właściwie załatwiony temat sprzętu na ponad rok.

Odnośnik do komentarza

 

Cache bardzo pomaga, jak się przesiadłem z i5-2300 na i7-4720hq różnica była gigantyczna.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

bardzo ciekawe co piszesz, oba procesory mają 6Mb Cache

 

http://ark.intel.com/pl/products/78934/Intel-Core-i7-4720HQ-Processor-6M-Cache-up-to-3_60-GHz

 

http://ark.intel.com/pl/products/52206/Intel-Core-i5-2300-Processor-6M-Cache-up-to-3_10-GHz

Wydawało mi się, że 2300 miało 4MB.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

turbo dzieje sie samo

 

OC jest… bardzo proste, to nie czasy gdzie bylo trzeba ustawiac pierdylion rzeczy

 

co do i5 a i7… ciezko tutaj powiedziec, FM ponoć jak doczytałem wspiera Hyper Threading czyli masz 8 a nie 4 wątki co powinno przyspieszyć rozgrywkę znacząco. jak zaznaczysz wyszstkie ligi ? FM pokaze pół gwiazdki na i7 co ma 4 rdzenie jak i co ma 6 rdzeni(12 wątków), więc… nie wiadomo jak dokładnie sie to przelozy, nikt nie robił testów

 

problem z oceną jest taki, ze o ile gry typu GTA,Diablo, wiedźmin testuja wszyscy jak sie GPu czy procki sprawuja, tak z FM nie widziałem żadnego testu… jak masz inne wydatki szedłbym w ten ciut mocniejszy i5. jak dla siebie po doswiadczeniach z i5 zaryzykowałbym i7, co pewnie sie stanie za 2-3 lata

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...