Skocz do zawartości

Bonne réaction


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

A jednak nie zostaliśmy mistrzami Secunda División. Ewidentnie nie przeczytałem wystarczająco uważnie regulaminu, ale od czego miałem asystenta; Daniel przechwycił mnie, gdy pakowałem się przed weekendowym wyjazdem w pampę, i łamaną hiszpańszczyzną wyjaśnił mi, że czeka nas jeszcze finałowy baraż z Huracánem. Byłem tym wprost wniebowzięty, gdyż dopiero co pożegnałem Federico Díaza, który za £55.000 przeprowadził się do Bośni. W tej sytuacji zupełnie nieplanowo na prawej obronie zadebiutować miał Cossú.

Transfery z klubu:
24.05.15 Federico Díaz (26, DR; Urugwaj) => Široki Brijeg (£55.000 + 20%)

Oprócz Christiana w składzie kibice ujrzeli też Ísolę, który zastąpił zawieszonego za kartki Riestrę, a także duet Acosta Isla w ataku; de León nadal był bez formy i usiadł na ławce, a Barreto po meczu z Centralem nie nadawał się do gry. Nie spodziewałem się cudów, choć w głębi ducha miałem nadzieję, że Matka Boska pomoże rodakowi, tymczasem już w 2. minucie Isla wystawił piłkę Ramosowi, który mocnym strzałem przełamał ręce Costaberríi. Ale Huracán szybko osiągnął przewagę i przeżywaliśmy ciężkie chwile. Po kwadransie gry Sosa pięknie uderzył piłkę głową, ale Eiraldi popisał się akrobatyczną interwencją, przerzucając futbolówkę nad poprzeczką. Odpowiedzieliśmy akcją Acosty z 38. minuty, po której Ramos skiksował, stojąc przed pustą bramką, a Isla uderzył wprost w Costaberíę. Trzy minuty później niewykorzystana akcja zemściła się i po rzucie rożnym Boyaro wyrównał na 1:1.

Druga połowa znów zaczęła się od naszych ataków i po dziesięciu minutach wróciliśmy na prowadzenie; Ferrero zagrał w uliczkę do Acosty, a ten strzałem po słupku umieścił piłkę w bramce. Jeszcze Isla przetestował czujność bramkarza Huracánu, a potem przestaliśmy grać. Rywale zaczęli nas gnieść niemiłosiernie, ostatni kwadrans spędzili na naszej połowie, ale w końcówce najpierw Furia trafił w słupek, a minutę później Eiraldi zatrzymał Vázqueza. Sprawiedliwości stało się zadość, wygraliśmy 2:1 i odłożoną koronację można było w końcu sfinalizować.

 

26.05.15 Estadio Luis Franzini, Montevideo: 822 widzów
B1 Oriental de La Paz (1.) — Huracán del Paso (2.) 2:1 (1:1)
V.Ramos 2, F.Acosta 54 — G.Boyaro 41

Oriental: A.Eiraldi 7.2 — F.Da Luz 6.8 (90. J.Bossel), R.Curbelo 6.8, R.Gómez 6.6 (37. J.Bicca 6.3), Ch.Cossú 6.8 — L.Ísola 6.8 — A.Machín 6.7, G.Ferrero 7.6 — V.Ramos 7.2 — F.Acosta 7.2, J.Isla 6.9 (83. M.de León)
Odnośnik do komentarza

W drugiej lidze zapadły kolejne rozstrzygnięcia i poznaliśmy jedynego spadkowicza, a została nim ekipa Rocha F.C. Następnego dnia odbyłem pożegnalne spotkanie z zespołem, na którym przedstawiłem chłopakom naszego nowego napastnika, Brazylijczyka Alfredo z Paulisty. Ustaliliśmy, że dokonam wzmocnień, które pozwolą nam utrzymać się w ekstraklasie, co spotkało się z powszechnym zrozumieniem. Smętną minę miał jedynie Argentyńczyk Bossel, który dowiedział się ode mnie przed zebraniem, że nie zamierzam przedłużyć z nim kontraktu. Ja z kolei uważnie obserwowałem Riestrę, którym interesowały się kluby z Europy, ale póki co nasz kapitan nie wachlował się znacząco folderem z biura podróży.

Transfery do klubu:
26.05.15 Alfredo (22, STC; Brazylia) => FT (eks-Paulista)

Maj 2015

Bilans: 3-1-1, 7:6
Segunda División Profesional: 1. [+1], 50 pkt, 37:23

Finanse: -£171.092 (w ostatnim miesiącu +£17.371)
Budżet transferowy: £0 (0% z transferów)
Budżet płac: £6.844 (wykorzystane £5.553)

Transfer (świat) => Romarinho (24, STC-AMRL; Brazylia); Santos => São Paulo; £3.2M
Transfer (Polska) => [brak]

Reprezentacje => 1. Urugwaj (Óscar Tabárez; 1858); 57. Polska (Waldemar Fornalik; 579)

Anglia => Man City
Argentyna => Vélez
Brazylia => Palmeiras
Chile => Universidad de Chile
Francja => PSG
Hiszpania => Real Madryt
Holandia => Vitesse
Kolumbia => Deportivo Cali
Meksyk => América
Niemcy => FC Bayern
Peru => UTC
Polska => Legia
Portugalia => Benfica
Rosja => Zenit
Urugwaj => Nacional
Włochy => Juventus

Tottenham (Guus Hiddink) => 4. (Barclays Premier League)
Barcelona (Gerardo Martino) => 3. (La Liga)
Lech (Mariusz Rumak) => 4. (T-Mobile Ekstraklasa)
Milan (Claudio Ranieri) => 6. (Serie A)
Polska (Waldemar Fornalik) => 2. miejsce, grupa F el. ME (—)

LM => Legia Warszawa => 3. runda kw. (2:0, 2:1 ze Skonto => 1:2k, 2:1 z Lewskim) => LE
LE => Legia Warszawa => baraże (1:1, 1:1k z Pandurii ###)
LE => Ruch Chorzów => 2. runda kw. (1:2, 1:1 z Goricą ###)
LE => Lech Poznań => baraże (2:1, 0:0 z Botewem Płowdiw => 4:0, 2:1 z Brøndby IF => 0:0, 0:4 z Lille ###)
LE => Wisła => 3. runda kw. (2:0, 1:1 z Rabotniczkim => 1:0, 1:3 z Astrą Giurgiu ###)

Odnośnik do komentarza

Awans nie oznaczał, że obecny skład mógł być pewien dalszej gry w biało-niebieskich barwach. Choć planowałem rozstać się z moim dotychczasowym asystentem, nie zamierzałem zwalniać go z wypełniania kontraktowych obowiązków, tak więc na początku miesiąca zajęliśmy się oceną kończącego się sezonu na poszczególnych pozycjach.

 

Bramkarze:

Yilmar Costa [13-14-5, 7.05]

Esteban Garrel [1-0-1, 7.10]

Alberto Eiraldi [13-10-8, 6.98]

 

Bramka była jedyną pozycją, z obsadą której nie miałem najmniejszego problemu. W pierwszej połowie sezonu świetnie bronił Costa, po jego kontuzji sprowadzony awaryjnie Eiraldi okazał się jeszcze lepszym fachowcem a i junior Garrel, gdy nadeszła jego chwila, spisał się nienagannie. W nowym sezonie zamierzałem dalej stawiać na Eiraldiego; spodziewałem się, że Costa zechce odejść, więc zamierzałem rozejrzeć się za jakimś utalentowanym juniorem jako dublerem dla Alberto.

 

Lewi obrońcy:

Federico Da Luz [22-0-1, 6.71]

Julián Bossel [11-1-0, 6.74]

 

Lewa strona obrony należała do Da Luza, który mógł być dalej pewny miejsca w wyjściowej jedenastce. Na moje nieszczęście jego dobrą dyspozycję zauważyły kluby z Europy, więc nie było wykluczone, że odejdzie jeszcze przed nowym sezonem. Co do Bossela nie miałem podobnych dylematów; był piłkarzem przeciętnym, a do tego obcokrajowcem, więc już od miesiąca wiedział, że nie przedłużę z nim kontraktu. Tym samym musiałem sprowadzić do Orientalu rezerwowego na tę pozycję.

 

Środkowi obrońcy:

José Da Silva [5-0-0, 6.50]

Rodrigo Gómez [24-0-0, 6.66]

Juan Bicca [12-0-0, 6.57]

Rodrigo Curbelo [25-0-1, 6.85]

 

Patrząc na wyniki naszych środkowych obrońców, ciężko było zrozumieć, dlaczego straciliśmy tak mało bramek. Właściwie tylko Curbelo nie miał się czego wstydzić; Gómez zagrał bardzo przeciętnie, a Bicca i Da Silva po prostu słabo. Taka hierarchia szykowała się też póki co na nowy sezon — Curbelo miał grać w wyjściowej jedenastce, a Gómez, którego piętą achillesową była gra w powietrzu, widziany był przeze mnie w roli rezerwowego. Da Silva miał już zaklepany transfer do Argentyny, a Biccę czekał wolny transfer po wygaśnięciu kontraktu w lipcu. Ta pozycja wymagała gruntownej przebudowy; idealnie zamierzałem sprowadzić nową podstawową parę obrońców i przynajmniej jeszcze jednego zmiennika.

 

Prawi obrońcy:

Federico Díaz [25-0-3, 6.94]

Christian Cossú [1-0-0, 6.80]

Matías Castro [8-0-0, 6.63] (L)

 

Na prawej flance przez cały sezon królował Díaz, który zasłużenie doczekał się transferu do Europy. Jesienią trochę grał wypożyczony do Orientalu Castro, ale uznał, że to za mało jak na jego potrzeby, i szybko wrócił do macierzystego klubu. W tej sytuacji sprowadzany jako zmiennik Díaza Cossú nie dość że załapał się na medal za wygranie drugiej ligi, to jeszcze na tę chwilę mógł być pewny gry w wyjściowym składzie. Mogło się to wszakże zmienić — na tę pozycję planowałem sprowadzić jednego zawodnika, ale nie przesądzałem, czy jako rezerwowego na wypadek kontuzji Christiana, czy też do gry od pierwszej minuty.

 

Panie, jak tam Freiburg sobie radzi? :)

Awans do 1. BuLi z 3. miejsca
Odnośnik do komentarza

Defensywni pomocnicy:

Ismael Pérez [1-0-0, 6.70]

Enzo Riestra [24-2-0, 6.93]

Rodrigo Viera [1-0-0, 6.70]

 

Ryglem naszej defensywy był operujący nieco w przedzie kapitan zespołu, Riestra. Nie dość, że rozbijały się na nim ataki rywali, to jeszcze dorzucił do swojego dorobku dwie bramki. Junior Pérez i psychiczny Viera, którego szybko pozbyłem się z klubu, odegrali jedynie marginalne role w tym sezonie; częściej szansę dostawał Ísola, który wszakże grał głównie na środku pomocy. Enzo był i miał nadal być naszym kluczowym graczem, ale pod niego również podchody robiły kluby z Europy, tak więc musiałem liczyć się z koniecznością sprowadzenia kogoś na jego miejsce w wypadku transferu za ocean.

 

Środkowi pomocnicy:

Miguel de Souza [14-1-1, 6.76]

Alejandro Machín [23-0-3, 6.70]

Luciano Ísola [18-0-0, 6.65] (L)

Gastón Ferrero [26-5-9, 7.08]

 

Środkowych pomocników miałem czterech, ale tylko jeden w pełni zasługiwał na to miano. Ferrero był autentycznym królem środka pola, a do tego fenomenalnie wykonywał stałe fragmenty gry i ceniłem go na równi z Riestrą. Partnerował mu zwykle Machín, lecz choć miał niewątpliwe papiery na granie, rzadko to pokazywał. De Souzę sprowadziłem jako rezerwowego i z tej roli wywiązał się adekwatnie. Nie dałem mu szansy na rozegranie meczu numer piętnaście w Orientalu, co oznaczałoby automatyczne przedłużenie kontraktu — w wieku 39 lat na pewno w ekstraklasie by nie błyszczał. Solidnym zmiennikiem okazał się ściągnięty na wypożyczenie Ísola. Plany na okno transferowe obejmowały znalezienie godnego partnera dla Ferrero oraz lepszego od Machína zmiennika dla nich obu.

 

Ofensywni pomocnicy:

Valentín Ramos [23-7-4, 6.91]

Emiliano Bernales [15-2-2, 6.71]

 

Ta pozycja w moim zamyśle miała przynosić nam sporo bramek. Pierwotnie widziałem na niej Bernalesa, lecz nękały go kontuzje, przez które nie pokazał pełni swoich umiejętności. Na szczęście Ramos dobrze go zastąpił i obu panów widziałem w składzie na nowy sezon. Niemniej jednak, obaj byli klasycznymi ofensywnymi pomocnikami, podczas gdy ja szukałem fałszywego napastnika, tak więc jakiś sensacyjny transfer wcale nie był wykluczony.

 

Napastnicy:

Maximiliano de León [22-9-5, 6.97]

Jonnathan Isla [8-0-1, 6.50]

Herman Barreto [20-7-2, 6.93]

Franco Acosta [16-4-2, 6.83] (L)

Miguel Alsina [6-0-1, 6.58]

 

Jak jasno widać, nie miałem w zespole szczególnie skutecznych snajperów. Jesienią na takowego zapowiadał się de León, ale na wiosnę nie zdobył ani jednej bramki, co fatalnie rzutowało na jego ocenę za cały sezon. Barreto zagrał na miarę moich oczekiwań jako cofnięty napastnik, zaś młodzi Isla i Alsina grywali ogony, stąd ich niskie statystyki. Za udany ruch uznać należy wypożyczenie Acosty. Na ekstraklasę to mogło nie starczyć, stąd już zrealizowany transfer Brazylijczyka Alfredo, a także poszukiwanie kolejnej gwiazdy na tę pozycję.

Odnośnik do komentarza

Czerwiec był dla moich piłkarzy okresem urlopowym, ale ja nie mogłem sobie na to pozwolić. Ciężko pracowałem nad wzmocnieniami, zaczytując się w raportach scoutów i ofertach agentów, a przez boisko treningowe przewijał się długi sznur testowanych piłkarzy. Jeden z nich, kolumbijski obrońca Camilo Saiz, zrobił na mnie na tyle dobre wrażenie, że z miejsca podpisałem z nim kontrakt; zaklepałem także lipcowy transfer defensora urugwajskiej młodzieżówki, Ericka Cabaco. Jako że spośród środkowych obrońców Orientalu tylko Curbelo zasługiwał na moje zaufanie, obaj nowi zawodnicy mogli liczyć na regularne występy w nowym sezonie.

 

Transfery do klubu:

20.06.15 Camilo Saiz (23, DC; Kolumbia U20: 16/1) => FT (eks-Envigado)

 

Rozpoczęły się też ruchy w drugą stronę, jako że otwarło się okno transferowe w Argentynie. W efekcie klub opuścili Rodrigo Viera, przenosząc się za £7.750 do C.A.I. de Chubut, oraz José Da Silva, za którego £22.790 zapłaciło Platense. Po żadnym z nich w klubie nikt nie płakał.

 

Transfery z klubu:

02.06.15 Rodrigo Viera (21, DM; Urugwaj U20: 5/0) => C.A.I. de Chubut (£7.750) [1-0-0, 6.70; 1s]

02.06.15 José Da Silva (27, DC-DR/DM; Urugwaj) => Platense (£22.790 + 20%) [5-0-0, 6.50; 1s]

 

A ostatnim akordem sezonu w drugiej lidze był finał baraży o awans do ekstraklasy, w którym Atenas de San Carlos pokonało w dwumeczu Central Español 4:3.

 

 

Segunda%20Divisi%C3%B3n%20Profesional%20

 

Odnośnik do komentarza

Podsumowanie sezonu 2014/2015

 

Anglia

Top 3 => 1. Man City, 2. Fulham, 3. Chelsea

Spadek => 18. Aston Villa, 19. Wigan, 20. Stoke

Król strzelców => Olivier Giroud (28, STC; Francja: 36/12) - 22 (Arsenal)

Awans => 1. Cardiff, 2. Burnley, 4. Reading

Puchar => Man Utd 1:0 Everton

 

Argentyna

Top 3 => 1. Vélez, 2. Newell's, 3. San Lorenzo

Spadek => 16. Atl. Rafaela, 18. Huracán, 20. Independiente

Król strzelców => Silvio Romero (26, STC; Argentyna) - 24 (Newell's)

Awans => 1. Gimnasia (LP), 2. Argentinos, 3. Patronato

Puchar => Boca 2:0 Rosario Central

 

Brazylia

Top 3 => 1. Fluminense, 2. Palmeiras, 3. Cruzeiro

Spadek => 17. Internacional, 18. Náutico, 19. Joinville, 20. Vasco

Król strzelców => Lucas Pratto (27, STC-AML; Argentyna) - 20 (Santos)

Awans => 1. Sport Recife, 2. São Caetano, 3. Atlético Paranaense, 4. América (MG)

Puchar => São Paulo 2:2, 4:0 Atlético Goianiense

 

Chile

Top 3 => 1. Universidad de Chile, 2. Audax Italiano, 3. Universidad Católica

Spadek => 13. Ñublense, 18. O'Higgins

Król strzelców => Diego Cháves (29, STC; Urugwaj) - 18 (Palestino)

Awans => 1. Coquimbo Unido, 3. San Marcos de Arica

Puchar => Universidad Católica 1:1p Cobreola

 

Francja

Top 3 => 1. PSG, 2. Lille, 3. Lyon

Spadek => 18. Nancy, 19. Stade Reims, 20. Brest

Król strzelców => Bafétimbi Gomis (29, STC; Francja: 21/4) - 27 (Lyon)

Awans => 1. Tours, 2. Valenciennes, 3. Ajaccio

Puchar => Guingamp 1:0 Tours

 

Hiszpania

Top 3 => 1. Real Madryt, 2. Atlético, 3. Barcelona

Spadek => 18. Valladolid, 19. Celta, 20. Mallorca

Król strzelców => Diego Costa (26, STC-AMRC; Brazylia: 10/3) - 22 (Atlético)

Awans => 1. Deportivo, 2. Rayo, 4. Espanyol

Puchar => Osasuna 3:2 R.Sociedad

 

Holandia

Top 3 => 1. Vitesse, 2. PSV, 3. Ajax

Spadek => 18. SC Cambuur

Król strzelców => Ola Toivonen (28, STC-AMC; Szwecja: 48/11) - 22 (PSV)

Awans => 1. VVV

Puchar => FC Dordrecht 3:2 AZ

 

Kolumbia

Top 3 => 1. Millonarios, 2. Santa Fe, 3. Deportivo Cali

Spadek => 18. Patriotas Boyacá

Król strzelców => Erwin Carillo (31, STC; Kolumbia) - 15 (Unión Magdalena)

Awans => 4. Huila

Puchar => Deportivo Cali 2:0, 1:2 América de Cali

 

Meksyk

Top 3 => 3. América (MEX), 4. Chivas, 8. Santos Laguna

Spadek => 13. Estudiantes Tecos

Król strzelców => Emanuel Villa (33, STC; Argentyna) - 27 (Tigres)

Awans => 5. Correcaminos

Puchar => Xolos Tijuana 1:1p Santos Laguna

 

Niemcy

Top 3 => 1. Bayern; 2. Hannover; 3. Schalke

Spadek => 16. Bochum, 17. HSV, 18. Werder Brema

Król strzelców => Aleksandar Mitrović (20, STC; Serbia: 19/8) - 24 (Stuttgart)

Awans => 1. Union Berlin, 2. Köln, 3. Freiburg

Puchar => HSV 1:0e Schalke

 

Peru

Top 3 => 2. Cristal, 1. Alianza, 3. Melgar

Spadek => 15. Municipal, 16. Sport Boys

Król strzelców => Johan Fano (36, STC; Peru: 14/3) - 21 (León de Huánuco)

Awans => 1. Sport Huancayo, 2. Cienciano

 

Polska

Top 3 => 1. Legia, 2. Górnik Zabrze, 3. Piast

Spadek => 15. Lechia, 16. Widzew

Król strzelców => Kamil Biliński (27, STC; Polska U21: 1/0) - 15 (GKS Katowice)

Awans => 1. Cracovia, 2. Dolcan Ząbki

Puchar => Zagłębie Lubin 1:1p Legia

 

Portugalia

Top 3 => 1. Benfica, 2. Porto, 3. Nacional da Madeira

Spadek => 15. Aves, 16. Trofense

Król strzelców => Betinho (28, STC; Brazylia) - 14 (Académica)

Awans => 1. Gil Vicente, 2. Belenenses

Puchar => Marítimo 2:1 Sporting CP

 

Rosja

Top 3 => 1. Zenit, 2. CSKA Moskwa, 3. Dynamo Moskwa

Spadek => 13. Sibir, 15. Tom, 16. Salut

Król strzelców => Felipe Caicedo (26, STC-AMR; Ekwador: 54/23) - 24 (Łokomotiv)

Awans => 1. Urał, 2. Krylia Sowietow, 4. Arsienał Tuła

Puchar => Łokomotiw Moskwa 2:2p Rubin

 

Urugwaj

Top 3 => 1. Nacional, 11. Peñarol, 2. El Tanque Sisley

Spadek => 14. Cerro, 15. Boston River, 16. Deportivo Maldonado

Król strzelców => Álvaro Navarro (30, STC; Urugwaj U20: 6/1) - 15 (Defensor Sporting)

Awans => 1. Oriental de La Paz, 2. Huracán del Paso, 6. Atenas de San Carlos

 

Włochy

Top 3 => 1. Juventus, 2. Fiorentina, 3. Sampdoria

Spadek => 18. Varese, 19. Ternana, 20. Atalanta

Król strzelców => Fernando Llorente (30, STC; Hiszpania: 41/24) - 21 (Juventus)

Awans => 1. Palermo, 2. Empoli, 4. Crotone

Puchar => Palermo 1:0 Genoa

 

Liga Mistrzów => PSG 1:0 Juventus

Liga Europy => Arsenal 1:0 Szachtar

Copa Libertadores => Newell's 2:0, 1:1 Universidad Católica

 

Złota Piłka => Cristiano Ronaldo (30, AML-AMR/STC; Portugalia: 116/56) => 550

Odnośnik do komentarza

Końcówka miesiąca była w Orientalu źródłem sporego zamieszania. Udało mi się zatrudnić jeszcze jednego kolumbijskiego obrońcę, Stephena Barrientosa, co zakończyło wzmacnianie środka defensywy. Gonzalo załatwił nam nowego sponsora, który za prawo umieszczenia na koszulkach swojego logo, zapłacił nam £82.000. Umówiliśmy się też, że rozważy nawiązanie współpracy z jakimś klubem patronackim, za to poszukiwania klubu filialnego zostały odłożone do chwili, gdy będzie nas na to stać.

 

Transfery do klubu:

25.06.15 Stephen Barrientos (24, DC; Kolumbia) => FT (eks-Atlético Nacional)

 

Ciekawie było i poza La Paz, na emeryturę po rocznej pracy z Tottenhamem przeszedł Guus Hiddink i zarząd Spursów musiał szukać nowego menedżera. Również i beniaminek urugwajskiej ekstraklasy, Huracán del Paso, rozstał się ze swoim trenerem, Miguelem Ángelem Puppo, choć tutaj powody tego ruchu były nieznane. Łotewski Ventspils złożył ofertę dla Gastóna Ferrero, która była tak niska, że nawet nie chciało mi się kwitować jej śmiechem. A ostatniego dnia czerwca z klubu odeszli wypożyczeni Ísola oraz Acosta, a także trzech piłkarzy i dwóch moich współpracowników, z którymi nie zdecydowałem się przedłużyć kontraktów.

 

Transfery z klubu:

31.06.15 Luciano Ísola (21, DM-MC; Urugwaj) => Nacional (z wyp.) [18-0-0, 6.65; 1s]

31.06.15 Franco Acosta (20, STC; Urugwaj U20: 9/9) => Fénix (z wyp.) [16-4-2, 6.83; 1s]

31.06.15 Juan Bicca (35, DC-DR; Urugwaj) => FT [12-0-0, 6.57; 1s]

31.06.15 Miguel de Souza (39, MC-DM/MR; Urugwaj) => FT [14-1-1, 6.76; 1s]

31.06.15 Julián Bossel (28, DL; Argentyna) => FT [45-3-3, 7.15; 3s]

 

Ze sztabu szkoleniowego:

31.06.15 Daniel Esteban (42; Urugwaj) => FT (asystent menedżera)

31.06.15 Gonzalo Bordad (35; Urugwaj) => FT (trener)

Odnośnik do komentarza

Czerwiec 2015

 

Bilans: —

Segunda División Profesional: 1., 50 pkt, 37:23

 

Finanse: -£98.721 (w ostatnim miesiącu +£72.371)

Budżet transferowy: £3.560 (0% z transferów)

Budżet płac: £7.802 (wykorzystane £6.619)

 

Transfer (świat) => Kevin Mirallas (27, AMR-MR/AML/STC; Belgia: 57/9); Everton => Man City; £23.5M

Transfer (Polska) => Dawid Kownacki (18, STC; Polska); Lech => Lyon; £750K

 

Reprezentacje => 1. Urugwaj (Óscar Tabárez; 1858); 57. Polska (Waldemar Fornalik; 579)

 

Anglia => [brak]

Argentyna => [brak]

Brazylia => Grêmio

Chile => [brak]

Francja => [brak]

Hiszpania => Real Madryt

Holandia => Vitesse

Kolumbia => Deportivo Cali

Meksyk => [brak]

Niemcy => [brak]

Peru => UTC

Polska => [brak]

Portugalia => [brak]

Rosja => [brak]

Urugwaj => [brak]

Włochy => [brak]

 

Tottenham (—) => — (Barclays Premier League)

Barcelona (Gerardo Martino) => 3. (La Liga)

Lech (Mariusz Rumak) => — (T-Mobile Ekstraklasa)

Milan (Claudio Ranieri) => — (Serie A)

Polska (Waldemar Fornalik) => 3. miejsce, grupa F el. ME (1:1 (T) z Tunezją, 1:2 z Izraelem)

 

LM => Legia Warszawa => 2. runda kw. (x:x, x:x z IFK Göteborg)

LE => Górnik Zabrze => 2. runda kw. (x:x, x:x)

LE => Piast => 2. runda kw. (x:x, x: x Worsklą)

LE => Zagłębie Lubin => 2. runda kw. (x:x, x:x)

Odnośnik do komentarza

Pierwszy tydzień lipca przepracowałem ciężej niż za czasów OHP w Polsce. Przede wszystkim trzeba było ostatecznie zamknąć sezon, wręczyć Gastónowi Ferrero nagrodę od kibiców, a pamiątkowe długopisy zawodnikom wybranym do jedenastki sezonu; poza jednym, dość oczywistym wyjątkiem zgodziłem się z zaproponowanym przez hinchadę składem: Costa — Da Luz, Gómez, Curbelo, Díaz — Ísola — Machín, Ferrero — Ramos — Barreto, de León. Za uniknięcie spadku i wywalczenie awansu wypłaciliśmy premie w ogólnej wysokości ponad £14.000, za to nowy sponsor przekazał na klubowe konto £20.000. Znacznie większy zastrzyk gotówki stanowiły opłaty licencyjne za prawa do transmisji naszych meczów, wynoszące £96.770, co niemalże wyprowadziło klubowe finanse ponad kreskę.

 

Niemalże, gdyż przecież musiałem wzmocnić zespół i zaraz pierwszego dnia okna transferowego na klubową listę płac wciągnięci zostali dwaj zawodnicy zakontraktowani przeze mnie jeszcze w trakcie rundy wiosennej. Środkowy pomocnik Leandro Sirino był jednym z kandydatów do gry u boku Ferrero, zaś obrońca Erick Cabaco miał powalczyć póki co o miejsce na ławce rezerwowych.

 

Transfery do klubu:

01.07.15 Leandro Sirino (24, MC-DM; Urugwaj) => Canadian S.C. (FT)

01.07.15 Erick Cabaco (20, DC; Urugwaj U20: 16/0) => Rentistas (FT)

 

Znacznie pilniejszą była wszakże kwestia sztabu szkoleniowego, jako że moich dotychczasowych współpracowników bezceremonialnie wystawiłem za drzwi. Gonzalo udostępnił na płace trochę więcej gotówki, pozwolił mi też na zatrudnienie większej liczby fachowców, tak więc po raz pierwszy nie musiałem wszystkiego robić sam. Moim nowym asystentem został absolutny debiutant Germán Laluz, którego poznałem jeszcze pod celą w Penal de Libertad; braci się nie traci etc., a poza tym nic nie motywuje piłkarzy jak facet po wyroku. Sanitariusz z miejscowej kliniki odwykowej, Claudio Machado, zgodził się popracować w Orientalu na pół etatu jako fizjoterapeuta, a były menedżer juniorów Plaza Colonia, Adrián Duce, miał mi pomagać na treningach. Do tego znalazłem też fajnego scouta w postaci Diego Ayali.

 

Dwa etaty specjalistyczne powierzyłem ludziom od lat związanym z futbolem, którzy ponadto mieli jeszcze przez rok kontynuować w La Paz swoją karierę piłkarską. Treningiem bramkarskim zająć się miał były golkiper brazylijskiego Santo André, Fábio, zaś za szkolenie młodzieży odpowiadać miał były reprezentant Urugwaju, Fabián Canobbio. I wreszcie przygotowanie fizyczne powierzyłem Leonardo Ordoquiemu, który pełnił już tę funkcję w Huracánie del Paso.

 

Do sztabu szkoleniowego:

02.07.15 Adrián Duce (38; Urugwaj) => FT (trener)

02.07.15 Germán Laluz (38; Urugwaj) => FT (asystent menedżera)

02.07.15 Claudio Machado (27; Urugwaj) => FT (fizjoterapeuta)

02.07.15 Leonardo Ordoqui (42; Urugwaj) => FT (trener przygotowania fizycznego)

02.70.15 Diego Ayala (30; Urugwaj) => FT (scout)

03.07.15 Fábio (36, GK; Brazylia) => FT (trener bramkarski)

05.07.15 Fabián Canobbio (35; AMC-MC/AML; Urugwaj: 8/0) => FT (dyrektor pionu szkolenia młodzieży)

Odnośnik do komentarza

Do pierwszego sparingu zawodnicy pracowali nad kondycją, a ja pracowałem nad składem. Wciąż jeszcze parę pozycji nie było dobrze obsadzonych, więc intensywnie szukałem kolejnych okazji. Pierwsza trafiła mi się przypadkiem, gdy Taborda zwrócił mi uwagę na byłego rozgrywającego Rocha F.C., Fabricio Fernándeza, który odszedł z klubu po spadku z drugiej ligi. Niby miałem w pierwszym zespole trzech ofensywnych pomocników, ale uznałem, że okazja jest zbyt dobra, a sam Fernández wystarczająco mocny, by nie siedzieć na ławce. Miałem nosa, gdyż następnego dnia przyszedł do mnie Emiliano Bernales i poinformował mnie, że nie zamierza przedłużyć kontraktu z Orientalem, a w styczniu przeniesie się za darmo do River Plate (URU). Emiliano z miejsca wylądował w rezerwach, a Fabricio mógł być pewien, że będę z niego korzystać.

 

Kolejnym nowym zawodnikiem na Parque Oriental został następny były piłkarz jednego ze słabszych drugoligowców, Villa Teresa, i bardzo się on nam miał przydać — Martín Arquiñarena był lewym obrońcą, a więc naturalnym zmiennikiem dla La Luza. Scouci znaleźli mi też zastępcę dla Cossú na prawą flankę; doświadczony Sebastián Masoni z Juventud de Las Piedras grywał już w ekstraklasie i wnosił do składu bezcenne ogranie na tym szczeblu rozgrywek.

 

Transfery do klubu:

06.07.15 Fabricio Fernández (22, AMC; Urugwaj) => FT (eks-Rocha F.C.)

07.07.15 Martín Arquiñarena (23, DL; Urugwaj) => FT (eks-Villa Teresa)

11.07.15 Sebastián Masoni (29, DR-DC/WBR; Urugwaj) => FT (eks-Juventud de Las Piedras)

 

Bernales był już przeze mnie skreślony, a dalszych transferów z klubu nie przewidywałem, chciałem jedynie pozbyć się szrotu z rezerw pokroju Cristiana Coitinho, który mógł zapomnieć o karierze w Orientalu.

 

Transfery z klubu:

09.07.15 Cristian Coitinho (20, M/AML; Urugwaj) => FT [17-3-2, 6.12; 3s]

 

Na kolejne wzmocnienia liczyłem z zagranicy. Udało mi się bowiem przekonać prezesa, by nawiązał współpracę z wicemistrzem Kolumbii, Santa Fe — dostaliśmy £18.960 w zamian za prawo pierwokupu naszych juniorów, sami zaś uzyskaliśmy prawo wypożyczania piłkarzy z naszego nowego klubu patronackiego.

 

15 lipca rozpoczęliśmy drugą część okresu przygotowawczego, koncentrując się na zgraniu i pracy nad taktyką w sześciu kolejnych sparingach. Na dzień dobry podejmowaliśmy argentyńskiego trzecioligowca, Villa San Carlos. Pierwsza połowa nam nie wyszła i teoretycznie wyjściowa jedenastka zeszła z boiska pokonana. Po przerwie dublerzy pokazali się ze znacznie lepszej strony — błysnęli zwłaszcza Fernández, Cabaco i Brazylijczyk Alfredo, tym większa szkoda, że ten ostatni nabawił się lekkiego urazu i jego wejście w zespół miało się opóźnić o dwa tygodnie.

 

15.07.15 Parque Oriental, La Paz: 320 widzów

T01 Oriental de La Paz — Villa San Carlos [ARG] 2:1 (0:1)

Alfredo 62, F.Fernández 87 — D.Martínez 43

Odnośnik do komentarza

Parę ciekawych informacji dotarło do mnie zza Atlantyku. Mario Balotelli ewakuował się z Mediolanu, za prawie £30.000.000 przechodząc do Chelsea. Zakończyło się też bezkrólewie na White Hart Lane — choć znów gotowość do zmiany pracodawcy zgłaszał Bernd Schuster z Málagi, ostatecznie nowym menedżerem Tottenhamu został Luís Enrique. Ja zaś zdołałem zaklepać grudniowy transfer perełki z Kamerunu, zaproponowanej mi przez agenta. Cédric Kameni był wszechstronnym obrońcą, mogącym grać na dowolnej pozycji w defensywie, i bardzo wiele sobie po nim obiecywałem.

 

Na drugiego sparingpartnera wybrałem spadkowicza z ekstraklasy, Boston River, by przekonać się, jak wiele nam do nich brakuje. Mile się rozczarowałem, wcale nie byliśmy gorsi, a nawet zdołaliśmy zaliczyć nieoczekiwane zwycięstwo po strzale Ramosa, który wykorzystał błąd bramkarza gości.

 

21.07.15 Parque Oriental, La Paz: 331 widzów

T02 Oriental de La Paz — Boston River 1:0 (0:0)

V.Ramos 66

Odnośnik do komentarza

Niestety nikt z Santa Fe nie chciał nawet słyszeć o wypożyczeniu do Orientalu. Trochę mnie to zmartwiło, bo skoro już przekonałem prezesa, że na tym skorzystamy, głupio było zadać kłam własnym słowom. Skoro nikogo nie zdołałem sprowadzić, przynajmniej się kogoś pozbyłem — Rodrigo Gómez był piątym obrońcą w klubowej hierarchii, który na grę mógł liczyć jedynie w przypadku jakiejś epidemii w składzie. Gdy więc Deportivo Maldonado zaproponowało mi, że go od nas zabierze, nie wahałem się ani chwili, luzując trochę funduszu wynagrodzeń.

 

Transfery z klubu:

24.07.15 Rodrigo Gómez (34, DC-DR; Urugwaj U20: 1/0) => Deportivo Maldonado (25%)

 

Nasz następny sparingpartner był jeszcze bardziej wymagający, zaprosiłem bowiem do La Paz innego beniaminka ekstraklasy, Atenas de San Carlos. Raz jeszcze miałem powody do zadowolenia, gdyż oba składy spisały się bardzo solidnie, a zwycięskiego gola zdobył ten, na którego bardzo liczyłem, czyli Jonnathan Isla, na papierze najlepszy napastnik Orientalu.

 

26.07.15 Parque Oriental, La Paz: 319 widzów

T03 Oriental de La Paz — Atenas de San Carlos 1:0 (1:0)

J.Isla 29

Odnośnik do komentarza

Następny transfer chyba nikogo w La Paz nie zaskoczył. Pewny plac na bramce miał Eiraldi, a Brazylijczyk Fábio okazał się dla niego solidnym zmiennikiem. W tej sytuacji zasłużony Costa skazany był na trybuny i grę w rezerwach, a to byłoby bardzo nie fair z naszej strony. Dlatego też użyłem swoich kontaktów i od stycznia Yilmar miał zostać piłkarzem Belgrano z argentyńskiej ekstraklasy.

 

Lipiec zamykaliśmy sparingiem z Deportivo Maldonado. Znów byliśmy wyraźnie lepsi, ale po błędzie defensywy straciliśmy gola. Zaraz w następnej akcji doprowadziliśmy do remisu, a po przerwie zwycięską bramkę strzelił wracający po kontuzji Alfredo.

 

31.07.15 Parque Oriental, La Paz: 333 widzów

T04 Oriental de La Paz — Deportivo Maldonado 2:1 (1:1)

H.Barreto 45+1, Alfredo 90+1 — Ivan 45

Odnośnik do komentarza

Lipiec 2015

 

Bilans: —

Primera División Profesional: —

 

Finanse: -£130.223 (w ostatnim miesiącu -£31.502)

Budżet transferowy: -£853 (100% z transferów)

Budżet płac: £7.802 (wykorzystane £8.002)

 

Transfer (świat) => Luis Suárez (28, STC-AMRLC; Urugwaj: 96/56); Liverpool => Bayern; £46.5M ®

Transfer (Polska) => Carles Planas (24, DL; Hiszpania U21: 10/0); Legia => Q.P.R.; £900K

 

Reprezentacje => 1. Hiszpania (Josep Guardiola; 1523); 61. Polska (Waldemar Fornalik; 526)

 

Anglia => [brak]

Argentyna => [brak]

Brazylia => São Paulo

Chile => Santiago Wanderers

Francja => [brak]

Hiszpania => [brak]

Holandia => FC Groningen

Kolumbia => Tolima

Meksyk => León

Niemcy => [brak]

Peru => Juan Aurich

Polska => GKS Katowice

Portugalia => [brak]

Rosja => Spartak Moskwa

Urugwaj => [brak]

Włochy => [brak]

 

Tottenham (Luis Enrique) => — (Barclays Premier League)

Barcelona (Gerardo Martino) => — (La Liga)

Lech (Mariusz Rumak) => 11. (T-Mobile Ekstraklasa)

Milan (Claudio Ranieri) => — (Serie A)

Polska (Waldemar Fornalik) => 3. miejsce, grupa F el. ME (—)

 

LM => Legia Warszawa => 2. runda kw. (1:0, 0:2 z IFK Göteborg ###)

LE => Górnik Zabrze => 2. runda kw. (3:3, 0:0 z Željezničarem ###)

LE => Piast => 2. runda kw. (1:2, 1:2 z Worsklą ###)

LE => Zagłębie Lubin => 3. runda kw. (3:0, 1:1 z Rosenborgiem => x:x, 1:4 ze Zwolle)

Odnośnik do komentarza

Po tym jak reprezentacja Urugwaju zajęła 3. miejsce w finałach Copa América, ze stanowiska selekcjonera ustąpił opromieniony zdobyciem tytułu mistrzów świata Óscar Tabárez. Jego miejsce zajął Martín Lasarte, który dopiero co osiągnął z Universidad Católica mistrzostwo Chile.

 

Sparing z Liverpoolem de Canelones zaznaczył się wyłącznie liczbą kontuzji wśród moich graczy. Z boiska przed czasem zeszli Ferrero i Alfredo, a poobijany Cabaco musiał pauzować przez dwa tygodnie. W ofensywie znów błysnął Isla, który mógł być już pewny miejsca w wyjściowym składzie.

 

06.08.15 Parque Oriental, La Paz: 314 widzów

T05 Oriental de La Paz — Liverpool de Canelones 2:0 (1:0)

J.Isla 37, 67

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...