Skocz do zawartości

W opozycji do biedy


ugh

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon 2018/2019


Cel gry: zgromadzić na koncie klubowym miliard euro (dla tych, którzy lubią cyferki: 1 000 000 000). Jednocześnie klub musi pochwalić się sprzedaniem zawodników o łącznej wartości 500 000 000 euro (pół miliarda euro).

Budżet płacowy: 295 460 euro
Budżet transferowy: 3 450 633 euro
Stan klubowego konta: 15 966 727 euro

Transfery do klubu:
Fillipe Alves (19 lat, Brazylijczyk) za 2 500 000 euro z Pachuka - Już we wrześniu ubiegłego roku spodziewałem się, że będzie problem podpisać z Dijksem nowy kontrakt. Bez pośpiechu zacząłem szukać ewentualnych następców. Młody Brazylijczyk od razu wpadł mi w oko, bo jak na swój wiek atrybuty ma genialne. W dodatku pokazuje na boisku wszystko co najlepsze. W swojej karierze rozegrał do tej pory 57 meczów (głównie 1. i 2. liga brazylijska) i jego średnia nota to..... 7.55. Niestety nie miałem wtedy ani kasy na transfery ani wysoką pensję dlatego niczego nie wskórałem. Ale dodałem Alvesa do listy życzeń. Do tematu wróciłem gdy tylko rozpoczął się okres transferowy. Ciekawe, że zapłaciłem za niego tylko 2,5 mln euro gdy jego wartość rynkowa wynosiła ponad 5 mln. Klauzuli kwoty odstępnego się nie dopatrzyłem dlatego ściągnięcie go za 'drobne' uważam za ogromny sukces. Był światowej klasy prawy obrońca o nazwisku Alves. Czas na lewego defensora o tym nazwisku.

Frank Goossens (18 lat, Holender) przesunięcie z zespołu juniorskiego - zapowiadałem ten manewr. Beauguel miał zostać sprzedany za jakąkolwiek gotówkę, a jego miejsce zająć ma ten zdolny napastnik. Nie ma dla menedżera większej satysfakcji niż widok wprowadzanego wychowanka do kadry pierwszego zespołu. Frank cały czas się rozwija, ostatnio poprawił wykończenie akcji. Szkoda, że ma niski atrybut ustawiania się. To ważne by wiedzieć kiedy i gdzie pojawić się, dostawić nogę i z sukcesem zakończyć akcje kolegów. Ciekaw jestem do jakiego poziomu skoczy jego wartość. Obecna jest po prostu śmieszna. Witamy i życzymy powodzenia z dorosłą piłką.

Marin Komar (21 lat, Chorwat) wypożyczenie z Chelsea Londyn - dłuższy moment patrzyłem na jego atrybuty i zastanawiałem, czy nada się jako zmiennik Savaniera, a kto wie, wobec wahań formy Francuza mógłby pełnić rolę podstawowego skrzydłowego. Sprowadzenie go na roczne wypożyczenie jest na tyle tanie, że postanowiłem zaryzykować. Kilka dni po zatwierdzeniu przenosin przyszła optymistyczna informacja. Odbywają się właśnie mistrzostwa świata w Rosji i Chorwacja radzi sobie całkiem nieźle. W ćwierćfinale pokonali Czechów 3:1 i najlepszym na boisku był właśnie Komar. Asysta + gol pokazują, że mimo młodego wieku potrafi poradzić sobie z większą presją niż w czeka go w Waalwijk.

Enrique Wauters (19 lat, Belg) wypożyczenie z Anderlechtu Bruksela - ze smutkiem muszę poinformować, iż Holzhauser nie zgodził się zmniejszyć wymagań płacowych (36 tysięcy euro tygodniowo), wobec czego musiałem poszukać zdolnego środkowego pomocnika. Doświadczenie ma prawie zerowe. W Belgii rozegrał tylko 3 mecze w dorosłej kadrze klubu z Brukseli. Ja zamierzam trzymać go w obwodzie i sporadycznie dawać szansę gry. Jest dla mnie niewiadomą, ale jeżeli bym w niego choć trochę nie wierzył to bym go nie zatrudniał. Pożyjemy zobaczymy.

Damir Kukec (19 lat, Chorwat) wypożyczenie z Dinamo Zagrzeb - istniało spore ryzyko, że nie będę miał w klubie żadnego bramkarza. Na szczęście Sandomierski zdecydował się przedłużyć wygasający kontrakt. Pozostało mi poszukanie kogoś na ławkę. Postanowiłem kontynuować zaciąg z Chorwacji. W tamtejszej lidze Damir radził sobie całkiem nieźle, oceny za występy były wysokie. Zapewne będą zgłaszane do mnie pretensje o nie dawaniu mu szans. Gdyby miał ich dostawać więcej, to kupiłbym jakiegoś golkipera zamiast wypożyczać.

Ersan Gavrilovic (19 lat, Serb) za 3 300 000 euro z Realu Sociedad - utrata jednego z najważniejszych ŚP zmusiła mnie do poszukania kolejnego zawodnika na tą pozycję. Z pomocą przyszedł skaut penetrujący hiszpański rynek. Atrybuty 19-latka robią wrażenie, tak jak pochwały zebrane za występy w Primera Division. Dam mu szansę od początku a potem zobaczymy. Nie brakuje nam ludzi do zadań, które stoją przed Gavrilovicem i w razie czego będę rotował.

Lucas Escudero (21 lat, Argentyńczyk) za 3 100 000 euro z River Plate - Szukanie obrońców w krajach Ameryki Południowej jest z reguły ryzykowne. Tam uczą piłkarzy techniki, natomiast mało kto dba o psychikę i siłę fizyczną, która w przypadku defensywy ma kluczowe znaczenie. Ja postanowiłem zaryzykować z dwóch powodów. Lucas z powodzeniem występował w rodzimej lidze, zbierając dobre recenzje. W dodatku dwa lata temu miał okazję sprawdzić się w Eredivisie w barwach sc Heerenveen. Nie zmienię dotychczasowych stoperów, lecz każdy słabszy występ będzie okazją dla nowego nabytku do powalczenia o jedenastkę.

Josip Radosevic (24 lata, Chorwat) wypożyczenie z Napoli - na koniec niezwykle pracowitego okna transferowego przedstawiam wam czwartego (!!) Chorwata, tym razem defensywnego pomocnika. Skauci oceniają go wysoko, na cztery gwiazdki. Ma pewne braki, ale większość elementów ważnych dla jego pozycji ma wysokie. Nie jestem w pełni zadowolony z Lopy'ego i dobrze jest mieć w obwodzie równie dobrego gracza. Ma niewielkie doświadczenie. Pojawiał się już nieśmiało w ekipie Napoli i z roku na rok prezentuje się lepiej. Doświadczył też gry w Holandii, reprezentując barwy AZ Alkmaar.


Transfery z klubu:
Guido Vadala (21 lat, Argentyńczyk) za 15 000 000 euro do Napoli - niesamowity gracz ze świetnymi atrybutami i potencjałem. Gdyby nie zawiódł w poprzednim sezonie to na pewno odrzuciłbym atrakcyjnie wyglądające 15 mln euro. Postąpiłem jednak inaczej, rozsądniej dla RKC. Nie biedujemy, natomiast wynagrodzenia na płace zżerają budżet w zastraszającym tempie. Sprzedaż pozwala nam odetchnąć i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Po podpisaniu kontraktu wartość Vadali wzrosła do prawie 30 mln euro. Będzie rządził na europejskich boiskach.

Jean-David Beauguel (26 lat, Czad) za 2 500 000 euro do Celty Vigo - jest to na pewno duży sukces. Udało nam się utargować aż 2,5 mln euro za zawodnika, który na boisku pojawiał się 'od święta'. Miałem do niego sporą sympatię. Żeby uzmysłowić innym jak bardzo udany był jego pobyt w Waalwijk, odniosę się do świata rzeczywistego. Zapytałem kolegę Holendra, który interesuje się mocno futbolem, czy kojarzy tego gościa. Powiedział, że tak, ale kariery w Holandii nie zrobił i dziś podobno już go nie ma. Ja życzę mu powodzenia w Hiszpanii.

Mitchell Dijks (25 lat, Holender) za darmo do Espanyolu Barcelona - no to Hiszpania zrobiła sobie zakupy w Waalwijk :) . Jest tylko jeden powód dla którego żałuję odejścia lewego obrońcy. Wiadomo jak wyglądają przepisy odnośnie zgłaszania zawodników do Ligi Mistrzów. Cierpię na brak rodzimych piłkarzy w klubie i nie zapowiada się na zmiany. Dijks obniżył loty, narzekał na niezaspokojone ambicje więc pod kątem sportowym nie mam czego żałować.

Josip Elez (25 lat, Chorwat) koniec wypożyczenia
Kenji Gorre (23 lata, Holender) koniec wypożyczenia
Simone Scuffet (22 lata, Włoch) koniec wypożyczenia
Raphael Holzhauser (25 lat, Austriak) koniec wypożyczenia :(
Khaleem Hyland (29 lat, Trynidad i Tobago) koniec wypożyczenia


Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 23 000 000 euro

Edytowane przez MaKK
Wielkość czcionki
Odnośnik do komentarza

Profesor - hehe widać po spadku RKC do drugiej ligi wolał przenieść się do Czech. Ciekawe, co jakiś czas będę sprawdzał jak sobie radzi.
_____________________________

Kadra na sezon 2018/2019


Bramkarze:
Damir Kukec (19 lat, Chorwat)
Grzegorz Sandomierski (28 lat, Polak)

Obrońcy:
Nikola Maksimovic (26 lat, Serb)
Bartosz Bereszyński (27 lat, Polak)
Mark Gómez (20 lat, Amerykanin)
Garry Dolan (21 lat, Szkot)
Mitch Apau (28 lat, Holender)
Fillipe Alves (19 lat, Brazylijczyk)
Lucas Escudero (21 lat, Argentyńczyk)
Darnel Situ (26 lat, Francuz)

Pomocnicy:
Jani Ohlsson (21 lat, Szwed)
Marin Komar (21 lat, Chorwat)
Joseph Lopy (26 lat, Senegalczyk)
Enrique Wauters (19 lat, Belg)
Téji Savanier (26 lat, Francuz)
Rachid Ghezzal (26 lat, Francuz)
Ersan Gavrilovic (19 lat, Serb)
Josip Radosevic (24 lata, Chorwat)
Opa Nguette (24 lata, Francuz)
Joăo Denoni (24 lata, Brazylijczyk)

Napastnicy:
Vadim Trubitsin (21 lat, Ukrainiec)
Frank Goossens (18 lat, Holender)


Mecze towarzyskie:
RKC Waalwijk - RKC Waalwijk U-19 4:0 (Trubitsin, Ghezzal x2, Apau)
RKC Waalwijk - CFR Cluj 2:0 (Trubitsin)
RKC Waalwijk - Teplice 2:0 (Savanier x2)
RKC Waalwijk - DESK 7:0 (Goossens x3, Komar, Gomez, Ohlsson, Savanier)

Edytowane przez MaKK
Wielkość czcionki
Odnośnik do komentarza

Sami z sobą nie mogliśmy grać w Superpucharze Holandii, padło więc na drugi zespół poprzedniego sezonu. Mimo wielu nowych twarzy, w wyjściowej jedenastce pojawiło się tylko dwóch piłkarzy: Gavrilovic oraz Alves. Zdecydowanie lepiej wypadł pierwszy (7.0), natomiast Brazylijczyk zawalił gola i w przerwie wpuściłem za niego Gomeza. Podobała mi się nasza dyspozycja, obaj skrzydłowi trafili do siatki, pokazali dobrą formę. Martwi mnie tylko poważniejszy uraz Ghezzala. Reprezentant Algierii nadwyrężył kostkę i fizjoterapeuci przewidują 6 tygodni, zanim wróci na boisko. Ja patrzę na pozytywne strony i cieszę się ze zdobycia ósmego trofeum w karierze.

Superpuchar Holandii 28.07.2018
RKC Waalwijk 2:1 (1:1) Ajax Amsterdam
0:1 Klaassen [41']
1:1 Ghezzal [44']
2:1 Savanier [70']

MoM: Savanier (8.3)
Widzów: 46 536

 


Podsumowanie
Moim najzdolniejszym juniorem już interesują się inne kluby. PSG zaoferowało za Mullera 250 tysięcy euro. Kpina. Jeśli go kiedyś sprzedam to za nie mniej niż 20 mln euro.

Odnośnik do komentarza

Co znaczy mieć klasowych zmienników. Pamiętacie jeszcze takiego gościa jak Nguette? Rok temu doznał w sumie niegroźnej kontuzji, ale nie mógł grać przez ponad miesiąc. Zostało to w pełni wykorzystane przez (wtedy rezerwowego) Ghezzala, który już nie oddał miejsca Francuzowi. Teraz istnieje możliwość, że będzie na odwrót. Świetne zawody zaliczył lewy pomocnik. Gol i asysta w pełni zaspokajają moje oczekiwania. Co ciekawe, najlepszy na boisku był Sandomierski. Przynajmniej zdaniem komentatorów. Ja bym jednak dał to miano piłkarzowi z pola. Nie dopatrzyłem się interwencji ratujących nam życie. Nie mi to oceniać. Cieszę się z udanej inauguracji ligi.

Eredivisie, 1. kolejka 05.08.2018
[-.] NAC Breda 0:2 (0:1) RKC Waalwijk [-.]
0:1 Gavrilovic [25']
0:2 Nguette [54']

MoM: Sandomierski (8.6)
Widzów: 19 000

 

 

Odnośnik do komentarza

lucasss - proszę bardzo: Guido Vadala.
___________________________

Sezon ledwie się zaczął a my już mamy na koncie pokonanie Ajaxu i PSV. Nie warto czarować rzeczywistości, obiektywny kibic powie, że powinniśmy przegrać. Dyspozycja niemal całej drużyny pozostawiała wiele do życzenia. Chyba tylko strzelcy obu bramek zasługują na słowa pochwały. Reszta była wycofana i przestraszona znanego zespołu. Przyjęliśmy aż 22 uderzenia, z czego 10 w światło bramki. Tym bardziej cieszy zgarnięcie kompletu punktów. Zdecydowałem się w następnej kolejce spróbować wygrać z Utrechtem, używając drugiego garnituru. Żal patrzeć jakiej klasy zawodnicy nie mieli jeszcze okazji zaprezentować umiejętności. Czas to zmienić.

Eredivisie, 2. kolejka 12.08.2018
[3.] RKC Waalwijk 2:1 (1:1) PSV Eindhoven [1.]
0:1 Narsingh [9']
1:1 Situ [45']
2:1 Nguette [59']

MoM: Narsingh (8.3)
Widzów: 11 250

 


Podsumowanie
Ekipa ze stolicy Francji postanowiła bezpośrednio zwrócić się do Mullera z ofertą kontraktu. RKC dostałoby odszkodowanie w wysokości miliona euro. Na szczęście młodzik przyjął naszą ofertę nowej umowy..

Odnośnik do komentarza

Eksperyment z wystawieniem zmienników zakończył się pełnym sukcesem. A nie mówiłem, że Nguette może zapewnić sobie miejsce kosztem Ghezzala na dłużej? Nawet gdy ten drugi wróci po kontuzji to prawdopodobnie będzie siedział na ławce. No chyba, że Nguette straci swój błysk. Narazie się na to nie zanosi. Nikt poza Goossensem nie zawiódł. 18-letni napastnik nie pokazywał się kolegom, choć miał duży udział przy golu podwyższającym prowadzenie, dlatego oceniłbym go troszkę wyżej niż 6.4. Start ligowych rozgrywek bardzo udany, lecz bez euforii. Rywale również są w formie. Ajax pokonał u siebie Willem II, 7:0 :o

Eredivisie, 3. kolejka 19.08.2018
[8.] FC Utrecht 0:2 (0:1) RKC Waalwijk [2.]
0:1 Nguette [13']
0:2 Nguette [46']

MoM: Nguette (8.8)
Widzów: 18 573

 

 

Odnośnik do komentarza

Próżno szukać wśród strzelców w dotychczasowych meczach nazwiska Trubitsina. I tym razem jego brak skuteczności mi nie przeszkadza, gdyż Ukrainiec ma niesamowity talent do wypracowywania kolegom okazji bramkowych. To on wyłożył piłkę obu skrzydłowym, dzięki czemu dwa razy pokonaliśmy golkipera Groningen. Ma już trzy asysty i jeśli utrzyma trend to pobije niesamowity rekord z przed roku (19 asyst!). Jestem też pewien, że w końcu sam zacznie wykańczać akcje. Póki co możemy się cieszyć z wyników. Z kompletem punktów współdzielimy pozycję lidera z ekipą z Amsterdamu, będącą również w znakomitej dyspozycji.

Eredivisie, 4. kolejka 22.08.2018
[9.] FC Groningen 1:2 (1:2) RKC Waalwijk [3.]
0:1 Savanier [6']
0:2 Nguette [20']
1:2 Zivkovic [26']

MoM: Trubitsin (8.3)
Widzów: 20 712

 

 

Odnośnik do komentarza

Skłaniam się ku stwierdzeniu, iż Nguette złapał życiową formę. Zawsze był mocnym punktem RKC, natomiast po raz pierwszy można mówić o jego kluczowym znaczeniu dla drużyny. Do dwóch goli dołożył dziś asystę przy premierowym trafieniu Trubitsina. Klub z Rotterdamu znajduje się w głębokim kryzysie. Na zakończenie poprzednich rozgrywek zajęli zaledwie 14. pozycję. Był moment, w którym widmo spadku zaglądało im w oczy. Patrząc na ich obecne miejsce należy stwierdzić, że kryzys trwa w najlepsze. To dobry moment, by obwieścić ostateczny upadek świętej trójcy jaką znali kibice pięć lat temu. Wyobraźcie sobie taką rzecz: po 5. kolejkach trzy najlepsze kluby wygrały wszystko oprócz jednej porażki PSV. Dlatego też nie odskakujemy innym pomimo wybornej formy. Utrzymajmy ją i w końcu oddalimy się od reszty stawki.

Eredivisie, 5. kolejka 26.08.2018
[2.] RKC Waalwijk 3:2 (2:1) Feyenoord Rotterdam [16.]
1:0 Trubitsin [5']
1:1 de Vilhena [9']
2:1 Nguette [35']
3:1 Nguette [59']
3:2 Junio [84']

MoM: Nguette (9.2)
Widzów: 11 250

 

Podsumowanie
TABELA PO 5. KOLEJKACH

Odnośnik do komentarza

No proszę, jakoś umknął mi transfer do Holandii Jakuba Koseckiego. Zdolny skrzydłowy postanowił mi się pokazać poprzez asystowanie przy bramce wyrównującej, która pozbawiła nas zwycięstwa. Ciężko jest znaleźć pozytywne aspekty dzisiejszego starcia. Może tylko dobitka Goossensa wlewa w serce nieco radości. To premierowa bramka byłego juniora RKC Waalwijk U-19. Może niepotrzebnie dokonałem kilku zmian w jedenastce, ale z drugiej strony wiedziałem, że ADO Den Haag wyrwało dwa punkty Ajaxowi i dało mi to pole manewru i nie zamartwiania się przy ewentualnym remisie. Za kilka dni odbędą się mecze reprezentacyjne i pozostaje nam się modlić o uniknięcie kontuzji z nich wynikających.

Eredivisie, 6. kolejka 01.09.2018
[2.] RKC Waalwijk 1:1 (0:0) PEC Zwolle [16.]
1:0 Goossens [56']
1:1 Filo [70']

MoM: Kosecki (7.3)
Widzów: 10 825

 

 

Odnośnik do komentarza

Skupię się bardziej na wydarzeniach z przed pojedynku w ramach 7. kolejki Eredivisie. Odbyło się losowanie fazy grupowej LM. Dziwię się jednej rzeczy. Po raz czwarty zagramy w tej fazie, dwa razy udało nam się wyjść z grupy i pomimo tego cały czas jesteśmy losowani z ostatniego koszyka. W rankingu klubów europejskich jesteśmy w 40. Kiedy w końcu dźwigniemy się wyżej? Tym razem los przydzielił nam drużyny Valencii, AS Saint-Etienne oraz tradycyjnie Manchesteru United. Widzę szansę na awans, kluczem będzie pewna gra w dwumeczu z Francuzami i jakiekolwiek punkty wywiezione z Walencji. Co do dzisiejszego meczu, drugi z rzędu remis po takiej sobie grze. Nie spodziewałem się fajerwerków, jednak remisu nie potrafię zaakceptować. Kolejną potyczkę ligową musimy już wygrać.

Eredivisie, 7. kolejka 15.09.2018
[2.] RKC Waalwijk 1:1 (0:1) sc Heerenveen [8.]
0:1 Locadia [1']
1:1 Trubitsin [47']

MoM: Bah (7.4)
Widzów: 11 250

 

 

Odnośnik do komentarza

Do tej pory nie zdarzało się wygrywać na wyjeździe, będąc stroną przeważającą. Pamiętam 3 punkty zdobyte na Arsenalu. Szczęśliwie, ale bez przesady. Natomiast dzisiejszy wynik nie dość, że fenomenalny to w pełni zasłużony. Gdyby skuteczność nas nie zawiodła to skończyłoby się na 4:0. Gavrilovic mógł spytać bramkarza w który róg chciałby dostać futbolówkę, a posłał ją nad poprzeczką. To samo Trubitsin, choć akurat on wywiązał się ze swoich zadań. Kompletnie nie spodziewałem się inauguracji z wynikiem tego typu. Starcie w następnej kolejce u siebie z Manchesterem zapowiada się bardzo ciekawie. Wciąż pamiętamy 1:7 z 1/8 finału rok temu. Węszę sensację. Wcześniej jednak wystartujemy w pucharze kraju.

Champions League, Grupa D 1/6 18.09.2018
[-.] CF Valencia 0:2 (0:1) RKC Waalwijk [-.]
0:1 Trubitsin [39']
0:2 Savanier [86']

MoM: Savanier (8.2)
Widzów: 60 015

 

Odnośnik do komentarza

Draken - ale pewnie i tak wygrywają po 4:0
_______________________

Ależ dużo złego dzieje się ostatnimi czasy. Po meczu ligowym na trzy tygodnie wypadł Alves. Później dołączył do niego Nguette (4 tygodnie). Dzisiejsze starcie dostarczyło kolejnego kontuzjowanego, tym razem prawego skrzydłowego, Komara (6-7 tygodni). Mieliśmy kilka miesięcy spokoju w tym względzie. Teraz powraca szpital i może pokrzyżować plany na następne mecze. Póki co wygrywamy. Tym razem ograliśmy pewnie u siebie drugoligowca. W pierwszych 18. minutach aż trzy razy obijaliśmy poprzeczkę bramki gości. Niesamowicie to wyglądało. Lecz zanim zdążyłem się tym faktem zirytować, prowadziliśmy 2:0. Prezentowaliśmy atrakcyjny futbol i pierwszy raz od dawna, druga połowa była lepsza w naszym wykonaniu od pierwszej. Każdy gol Goossensa sprawia podwójną radość. Nie mogę się doczekać kolejnych juniorów w kadrze pierwszego zespołu.

Puchar Holandii, 2. runda 26.09.2018
RKC Waalwijk 3:1 (2:1) De Graafschap
1:0 Ghezzal [4']
2:0 Ghezzal [20']
2:1 Jansen [44']
3:1 Goossens [83']

MoM: Ghezzal (8.9)
Widzów: 10 904

 


Podsumowanie
W 3. rundzie przyjedzie do nas Sparta Rotterdam

Odnośnik do komentarza

Draken - na razie się trzymamy mimo kilku urazów.
___________________________

Miałem przyjemność być świadkiem najdziwniejszej bramki w całej swojej karierze w FM. Gospodarze z Kerkrade wykonywali rzut wolny. Ich golkiper (notabene Polak, Kurto) wypuścił się na środkowe koło boiska. Dośrodkowanie z wolnego przechwycił niespodziewanie Escudero i z około ..... 70 metrów posłał piłkę do puściutkiej 'świątyni' przeciwnika. Zresztą co ja wam będę mówił, sami zobaczcie (GOL - głupi ten skrót, niepokazujący całej akcji i nie wiem dlaczego w tak słabej jakości). Niepokojąco długo rozkręcaliśmy się zanim doszło do poważnego zagrożenia w polu karnym gospodarzy. Zależało mi na przełamaniu więc nie będę rozwijał tematu stylu, w jakim to osiągnęliśmy. Skupiamy się teraz na Czerwonych Diabłach.

Eredivisie, 8. kolejka 29.09.2018
[14.] Roda JC 0:2 (0:1) RKC Waalwijk [3.]
0:1 Savanier [41']
0:2 Escudero [87']

MoM: Savanier (7.8)
Widzów: 19 692

 

 

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...