Skocz do zawartości

[FM 2014] Taktyczne udręki


Rekomendowane odpowiedzi

Podania na wolne pole i nekanie rywali nie gryza sie ze soba. Nekanie rywali to inaczej presing na rywali którzy znajdują sie przy piłce. Ja bym odznaczył cofnięcie do obrony ponieważ to powoduje ze cały zespół sie cofa a w fm co zauważyło sporo graczy bardziej opłaca sie cisnąc rywali i odrzucic ich bardziej od naszego pola karnego. No i zalecił bym odznaczyć niższe tempo. Jak sie ma w miare dobrych grajków najlepiej zaznaczyć wyższe tempo, jest szansa ze zabiegaja przewciwników, nizsze tempo dobre jest w koncówkach jak chcemy utzrymac wynik. Z tego co widziałem na screenach masz dobrych obrońców. Podania na wolne pole mam zaznaczone a jeżeli przez to mniej piłek dociera do graczy w przednich formacjach sygnalizuje mi to asystent w trakcie gry i odchaczam zeby zespół czesciej był przy piłce.

Zauważyłem tez ze większosc bramek tracisz na poczatku drugiej połowy. Zalecam grać na wyższym tempie w 1 połowie a na normalnym w drugiej + opcja utrzymanie piłki.

Odnośnik do komentarza

Dwóch środkowych pomocników musi mieć walory defensywne nie ofensywne. Jak przydzielisz role ofensywnemu pomocnikowi na odbieranie piłki to nie bedzie grał dobrze. Ustaw jednego DC z funkcja stoper, bedzie pełnił dodatkowo funkcje defensywnego pomocnika.

Odnośnik do komentarza

Jeden środkowy zabezpieczenie, drugi stoper. Jeden wychodzi do przodu w celu szybszego powstrzymania i przechwycenia piłki, drugi cofa sie w strone bramki jak prostopadła piłka pójdzie. Dlaczego jeden z funkcja stoper? Ze względu na to ze w ustawieniu 4-2-3-1 grając bez klasycznych defensywnych pomocników jak juz mówił przedmówca jest większa dziura miedzy formacja i zeby ja zniwelować jeden obronca wychodzi do przodu. Mozna ustawić np lewemu MC rola typowo defensywna a prawemu DC stoper. Wtedy srodkowy pomocnik i srodkowy obronca beda sie bardziej zazebiac i dziura w formacji bedzie mniejsza.

Odnośnik do komentarza

Kuchar, może nie ma to typowego związku z taktyką, ale ja przez cały sezon w treningu mam ustawione "defensywne SfG" i to też sporo pomaga, odkąd zacząłem tego używać tracę o wiele mniej bramek :).

Co do taktyki to preferuję raczej prostotę taktyczną i głównie kombinuję z rolami zawodników oraz poleceniami drużynowymi, tych indywidualnych praktycznie nie używam bo zauważyłem ze jak tylko coś tam z nimi mieszam to nie wychodzi to najlepiej :P.

Odnośnik do komentarza

Zgadzam sie, prostota taktyczna najlepiej sie sprawdza, dlatego np. nie preferuje wrzutek miekkich czy ostrych - to sam zawodnik wybiera w zaleznosci od sytuacji. Warto tez zajrzec do wykresu z jakich sektorów boiska zespół notuje najwiecej asyst i traci gole. U mnie najwiecej trace z lewego sektora ale mam lewego defensora o słabych atrybutach obronnych wiec diaqnoza tylko jedna obronca do wymiany. Kiedys nie zagłebialem sie w te statystki i wykresy ale warto naprawde poswiecic troche czasu na analize. Aha wazna sprawa to polecenia na konkretnych piłkarzy przeciwnika i odpowiednia reakcja w trakcie meczu. Dodatkowo jak któryś z przeciwników dostaje zółtą kartkę to ustawiam na niego pressing liczac ze moze pozniej dostanie czerwona. Nie potrafie stwierdzic czy daje to zdecydowanie wiekszy efekt ale na logike tak powinno byc.

Odnośnik do komentarza

Polecam http://www.pzpn.pl/index.php/Federacja/Aktualnosci/Nowy-Trener-juz-na-www.pzpn.pl

Wszystko o grze w systemie 4-4-2 i tym podobnych. Dokument pdf. Mnóstwo porad w każdym wydaniu, kompedium wiedzy o taktyce itd. Może komuś się przyda.

W numerze między innymi: charakterystyka stosowanych systemów i ustawień

atak pozycyjny - efektywność i skuteczność typowych rozwiązań

Odnośnik do komentarza

Są efekty. Mam nadzieję, że nie mówię tego w złej godzinie, ale widać poprawę w grze. Terminarz. Nie wiem czy to kwestia taktyki, czy wzmocnienia zespołu, ale wyniki są naprawdę budujące.

 

Zdobyte i stracone bramki. Poszedłem za Waszą radą, zmieniłem polecenia dla drużyny. W tej chwili mam ustawioną mentalność na kontrolę, a styl gry na zrównoważony. Ponadto:

 

- krótsze podania

- rajdy między obrońcami

- cofnięcie do obrony

- niższe tempo

- więcej swobody

 

Jednego ze środkowych obrońców przekwalifikowałem na stopera. Ogólnie wygląda to dużo lepiej (a przynajmniej tak mi się wydaje). Macie jeszcze jakieś sugestie? :)

Odnośnik do komentarza

Po wykresie widać ze gra sie poprawiła, wyniki masz świetne. Ciężko mi cos więcej doradzić bo gram zupełnie innym ustawieniem w fm 2014 i to co u mnie się sprawdza niekoniecznie bedzie pasowało do twojego systemu. Ja gram zmodyfikowanym diamentem bez skrzydłowych. Udało mi się wygrać właśnie ligę polską Wisłą Płock. Statystyki bramek po 37 meczach - 83 do 37.

W poleceniach indywidualnych moi stoperzy mieli wyłaczone opcje: krótsze krycie i więcej presingu. Teraz zamierzam to przetestować i po statystykach meczowych typu przechwyty itd ocenie czy na stałe właczyc im te opcje czy zostawić tak jak jest. Stoperowi ustawię więcej pressingu dlatego ze wychodzi bardziej do przodu.

Moja sugestia co do twoich poleceń - skoro ustawiłes niższe tempo i krótsze podania ustaw też im utrzymanie piłki, jak mawiał Leo Benhaker - skoro my posiadamy piłkę przeciwnik ma mniej okazji do zdobycia bramki.

Co do stylu gry ja gram Bardzo płynnym czyli to taki futbol totalny. No i mam zawsze ustawione podania w pole karne. Moim problemem jest bardzo niski budżet dlatego musze brać wychowanków lub kogoś z wolnego transferu, ale i tak wygrałem ligę. Gdybym może miał 4-5 lepszych graczy to i mniej bramek bym stracił.

Odnośnik do komentarza

Możesz im dać utzrymanie piłki ciekawe jakie efekty bedą, po prostu beda wymieniać wiecej podań i grac czasem mniej ryzykownie. Aha moi środkowi obrońcy maja ustawione - obroncy grający piłką, teraz w modzie jest ze rozgrywanie zaczyna sie od pierwszych zawodników przed bramkarzem, ale tez musza mieć niezłe atrybuty. czasem zdarzy sie ze jednym podaniem potrafia dokładnie obsłuzyc napastników. W nowym sezonie który teraz zaczynam zamierzam przetestować kilka nowinek. Co do tempa to wyższe jest ok. Jak zawodnicy maja niezłe atrybuty techniczne to bardziej graja z pierwszej piłki tzn dokładniej i szybciej moga wymanewrowac przeciwnika i go zmeczyc. Niższe tempo jest dobre na utzrymanie wyniku, przy mniejszym tempie akcji podania moga byc dokładniejsze. Bo wiadomo jak sie gra wryższym szybciejsze sa podania i wieksze moga byc straty piłki, ale jak ma sie techników w składzie to nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza

Mi do taktyki Kuchara średnio pasuje poleceni więcej swobody. Nie grasz jakąś Barceloną/Realem żeby tak liczyć na kreatywność swych podopiecznych. Ja tego nigdy nie daję, już częściej korzystam z opcji więcej dyscypliny, żeby gracze wykonywali po prostu moje polecenia taktyczne.

Jeśli masz dużo "ról specjalnych" (nie takie standardowe typu dwóch skrzydłowych, a np. wysunięty rozgrywający i schodzący napastnik) to spróbowałbym sztywnego stylu gry.

Odnośnik do komentarza

Szczerze to sztywnego nigdy nie próbowałem, nawet w poprzednich wersjach i nie wiem jak to wygląda. Generalnie zasada jest taka ze zawodnicy atakujący powinni mieć więcej swobody a defensywni być zdyscyplinowani taktycznie.

W prawdziwej piłce zespół np po stracie piłki sam zmienia ustawienie całej formacji przechodząc do obrony i odwrotnie przechodzac do ataku. Wszystko sie odbywa bardzo szybko i płynnie. W FMemie niestety nie mozna samodzielnie ustawić formacji w sytuacji gdy zespół atakuje i broni, sa jedynie te polecenia zespołowe i indywidualne. Np obecnie w prawdziwym meczu gdy do ataku włącza sie jednoczesnie dwóch skrajnych obrońców to defensywny pomocnik cofa sie na srodek obrony i w ten sposób zostaje trójka graczy z tyłu. W fm takie rzeczy robi za nas silnik meczowy a my nie mamy na to wiekszego wpływu jedynie troche poprzez polecenia indywidualne i meczowe ale ogólnie dla całej formacji.

Wkurza mnie czasem ze np w sytuacji gdy mój zespół sie broni to ofensywny pomocnik i cofniety napastnik za mało bierze udziału w grze obronnej a chciałbym zeby tylko jeden ganiał z przodu a pozostała 9 graczy z pola broniła. Mogliby wprowadzić cos takiego w fm ze polecenia dla graczy były by w sytuacji gdy zespół atakuje i broni, tzn wiecej ich itd.

Np: broń więcej, cofaj sie głębiej itd.

Oczywiście w trakcie meczu mozemy zmienic na inna taktyke w każdej chwili ale nie jest to takie płynne jak w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza

Co do cofania się pomocnika to oczywiście, że mamy na to wpływ :). Grając Everton moi boczni obrońcy byli niezwykle ofensywni i to oni pełnili rolę skrzydłowych, ale między środkowymi pomocnikami, a obrońcami miałem ustawionego jednego zawodnika i rolę "conięty pomocnik" to właśnie on w akcjach ofensywnych robił za trzeciego defensora :).

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy to odpowiedni temat,ale zapytam tu. Gram jakiś ultra życiowy sezon w tej grze Cracovią. Po serii około 10 wygranych z rzędu przyszedł czas na przerwę zimową i tu jest właśnie problem. Jak tego nie spierdolić panowie? Trenować full kondycję,skupić się na aspektach taktyki? Normalnie bym o to nie pytał,ale ta wersja mocno mnie karze i wiem,że muszę być bezbłędny. Czekam na sugestie :D

Odnośnik do komentarza

No tak to fakt przyznaje, ale wiekszosc za nas robi silnik a ja chciałbym miec nieco wiekszy wpływ, np od razu przed meczem ustalic jak ma wygladac formacja w ataku i obronie i żeby np gdy prowadzimy zespół automatycznie przestawiał sie na inna formacje i polecenia albo gramy pierwsze 20 minut ostrozniej potem zwiekszamy tempo itd taki game plan przed meczem a jak cos nie idzie to ingerowac samemu. Ok ale to nie lista zyczen w tym temacie hehe.

Testowałem raz skrzydłowych z rolami defensywny skrzydłowy czy cos tam i było nieźle.

Jakie macie propozycje na ustawienie ofensywnych rzutów wolnych, bo ja mam ustawione mieszane. Tylko ustawiam wykonawców z prawa noga zeby bili je z lewej strony, a z lewa noga z prawego sektora podobnie w roznych, zeby piłka była dochodząca do bramki.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Jakie przyjmujecie podejście: macie swoją taksę, której się trzymacie, a zawodników ściągacie pod taktykę, czy raczej budujecie z tego, co macie?

Mam swoją taktykę, diamentowe 4-4-2. Już awansowałem z 3 ligi do 1, staram się ekipę wzmocnić. Kupuję zawodników pod taktykę: jeżeli mam pozycję schodzącego napastnika, to staram się szukać kogoś o takiej specjalności, z atrybutami podkreślanymi w profilu jako przydatne schodzącemu napastnikowi, itd. Po pewnym czasie widzę jednak, że asystent proponuje mi ustawienie 4-5-1, jako to najlepsze dla mojej drużyny. Stąd moje pytanie: ufacie poradom swojego sztabu, czy też raczej nastawiacie się na swoją taksę?

Odnośnik do komentarza

Ja od samego początku mojej przygody z CM/FM zawsze stosuję 4-4-2.

Pamiętam, że w Bundeslidze zawsze grało się inaczej, ale ja po prostu nie rozumiem innego ustawienia i nigdy nic nie potrafiłem ugrać. Zdecydowanie 4-4-2, szerokie boisko, nacisk gry na skrzydła, boczni pomocnicy, którzy dogrywają do napastników.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...