Skocz do zawartości

Polityka zagraniczna


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Turcja miażdży właśnie kurdyjskich partyzantów lotnictwem i ciężką artylerią. Miażdży ludzi, którzy od wielu lat byli na pierwszym froncie wojny z ISIS. Kiedyś cywilizowany świat wymierzał Turcji za takie akcje (Chios) fangę w nos. Teraz jest z Turcją w sojuszu wojskowym, który Turcy i tak olewają flirtując z wrogiem.

  • Smutny 5
Odnośnik do komentarza

Zastanawiam się jaki jest w ogóle sens takiej strategii ze strony USA. Pomijając już zdradę Kurdów (chyba jednego z najbardziej poszkodowanych narodów w nowożytnej historii), wycofanie się z tamtego rejonu i danie wolnej ręki Turcji to strzał z serii w kolano, jeśli chodzi o wpływy Stanów. Tym bardziej, że z Saudyjczykami ostatnio stosunki uległy znacznemu ochłodzeniu.

 

Nie wątpiłem nigdy w to, że Trump jest idiotą, ale nie sądziłem że aż takim. Chyba, że kompletnie nie rozumiem polityki zagranicznej i ma to jakiś ukryty sens.

 

Szkoda w tym wszystkim przede wszystkim cywili, bo wszystko wskazuje na to, że ta wojna prędko się nie skończy.

Odnośnik do komentarza
13 minut temu, lad napisał:

Zastanawiam się jaki jest w ogóle sens takiej strategii ze strony USA. Pomijając już zdradę Kurdów (chyba jednego z najbardziej poszkodowanych narodów w nowożytnej historii), wycofanie się z tamtego rejonu i danie wolnej ręki Turcji to strzał z serii w kolano, jeśli chodzi o wpływy Stanów. Tym bardziej, że z Saudyjczykami ostatnio stosunki uległy znacznemu ochłodzeniu.

 

Nie wątpiłem nigdy w to, że Trump jest idiotą, ale nie sądziłem że aż takim. Chyba, że kompletnie nie rozumiem polityki zagranicznej i ma to jakiś ukryty sens.

 

Szkoda w tym wszystkim przede wszystkim cywili, bo wszystko wskazuje na to, że ta wojna prędko się nie skończy.

 

Chodzi o to, by odepchnąć Turcję od Rosji. 

 

Czy da to zamierzony efekt, śmiem wątpić, ale mogę się mylić. Turcja słabo się ostatnio spisuje w roli wiarygodnego sojusznika. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Trump zawsze był dla mnie niesamowitym idiotą, ale to poniżej, to jest jedno z jego najgłupszych stwierdzeń w historii. Oto jeden z powodów dlaczego USA zostawiają Kurdów na pastwę Turków:

Cytat

 

As somebody wrote in a very, very powerful article today, they didn't help us in the Second World War, they didn't help us with Normandy as an example

 

Wybory w 2020 będą kluczowe dla losów świata, bo każdy kolejny rok z tym bęcwałem u steru Ameryki to jest krok ku przepaści.

 

LINK

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, me_who napisał:

Trump zawsze był dla mnie niesamowitym idiotą, ale to poniżej, to jest jedno z jego najgłupszych stwierdzeń w historii. Oto jeden z powodów dlaczego USA zostawiają Kurdów na pastwę Turków:

Wybory w 2020 będą kluczowe dla losów świata, bo każdy kolejny rok z tym bęcwałem u steru Ameryki to jest krok ku przepaści.

 

LINK

 

Zasadniczo gardzę Trumpem, ale tutaj jednak media trochę manipulują: https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/609917,kurdowie-donald-trump-turcja-usa-normandia-ii-wojna-swiatowa.html

Odnośnik do komentarza
7 minut temu, Feanor napisał:

Specjalnie dałem link, gdzie jest ta wypowiedź Trumpa w całości, więc każdy mógł sobie zobaczyć. Uważam, że powoływanie się na II WŚ w jakimkolwiek wymiarze w kontekście tego jaką podjął decyzję jest głupotą. Dla mnie Kurdowie to kolejny wykorzystany i porzucony przez Amerykanów sojusznik, jak nie przymierzając Wietnam Południowy, któremu Nixon gwarantował bezpieczeństwo po wycofaniu Amerykanów, a jak się skończyło wszyscy wiemy.

Odnośnik do komentarza
2 minutes ago, me_who said:

Specjalnie dałem link, gdzie jest ta wypowiedź Trumpa w całości, więc nie wiem o co chodzi. Uważam, że powoływanie się na II WŚ w jakimkolwiek wymiarze w kontekście tego jaką podjął decyzję jest głupotą. Dla mnie Kurdowie to kolejny wykorzystany i porzucony przez Amerykanów sojusznik, jak nie przymierzając Wietnam Południowy, któremu Nixon gwarantował bezpieczeństwo po wycofaniu Amerykanów, a jak się skończyło wszyscy wiemy.

 

Chodzi o to, że sojusz był sytuacyjny dla obu stron, a nie historycznie ugruntowany, więc nikt nie ma w tej sytuacji daleko idących moralnie zobowiązań.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
2 minutes ago, me_who said:

Ale co ma do tego IIWŚ czy Normandia? ZSRR też było sojusznikiem sytuacyjnym w tamtym konflikcie, więc jego argumentacja jest po prostu kretyńska.

 

To, że gdyby w taki sposób porzucić sojusznika, z którym USA walczyły np. podczas IIWŚ i mają długotrwałe relacje, to byłby to problem nawet wg Trumpa — a tak, to po prostu business as usual. O to mu chodziło. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, verlee napisał:

To, że gdyby w taki sposób porzucić sojusznika, z którym USA walczyły np. podczas IIWŚ i mają długotrwałe relacje, to byłby to problem nawet wg Trumpa — a tak, to po prostu business as usual. O to mu chodziło. 

Nie, to jest pokrętny sposób na wytłumaczenie się dlaczego się stamtąd wymiksowali. Dwa, porzucają jedną z ostatnich grup narodowościowych, na którą mogli liczyć w terenie, który ma dla nich wielkie znaczenie strategiczne, a trzy powtarzają błąd z Afganistanu, gdzie uzbrajali i szkolili mudżahedinów, których potem porzucili z opłakanym skutkiem i dla regionu, i dla siebie.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
5 minutes ago, me_who said:

Nie, to jest pokrętny sposób na wytłumaczenie się dlaczego się stamtąd wymiksowali. Dwa, porzucają jedną z ostatnich grup narodowościowych, na którą mogli liczyć w terenie, który ma dla nich wielkie znaczenie strategiczne, a trzy powtarzają błąd z Afganistanu, gdzie uzbrajali i szkolili mudżahedinów, których potem porzucili z opłakanym skutkiem i dla regionu, i dla siebie.

 

Rozmawiamy o dwóch różnych rzeczach: ty tłumaczysz, czemu uważasz, że ta decyzja to błąd (czym być może jest, nie wiem, nie śledzę sprawy) — a ja czemu Trump uznał, że może powtórzyć ten przeczytany gdzieś argument publicznie, a media wycięły z niego fragment, który brzmi najgorzej, ale nie tłumaczy całego toku myślenia.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...