Skocz do zawartości

Pomóżmy sobie w szkole


Magic

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie to w żadnej książce (Resnick, Bobrowski), która posiadam nie ma dokładnie tego wyjaśnionego. Z Twojego wcześniejszego posta wnioskuje, że składnie ruchu wiąże się z ruchem obrotowym i postępowym? Te ruchy jakoś oddziałują na siebie wzajemnie czy wystarczy tylko, że obydwa występują w jednym ciele?

Odnośnik do komentarza

Najpierw zapisujemy reakcję: 2 H2O--> 2 H2 + O2

1 mol gazu zajmuje w w. normalnych zajmuje obj. 22.41 dm3

v H2= 20dm3

Liczymy z proporcji:

2 mole - 44.82 dm3

x moli - 20 dm3

x=0.89 mola H2. Teraz liczymy masę wodoru:

1 mol - 2g

0.89 mola - y

y=1.78g - tyle wodoru przereagowało

Teraz szukamy masy wody, która przereagowała

36g-------4g

2H2O --->2H2 + O2

z---------1.78g

z=36*1.78/4=16.02g H2O

Dobrze byłoby żebyś sprawdził w odpowiedziach czy to dobrze, jeśli masz, ale powinno być w porządku tym razem :)

Odnośnik do komentarza

Ogólnie to w żadnej książce (Resnick, Bobrowski), która posiadam nie ma dokładnie tego wyjaśnionego. Z Twojego wcześniejszego posta wnioskuje, że składnie ruchu wiąże się z ruchem obrotowym i postępowym? Te ruchy jakoś oddziałują na siebie wzajemnie czy wystarczy tylko, że obydwa występują w jednym ciele?

krótkie definicje mam nadzieję, że wyjaśnią coś:

-ruch postępowy: położenie bryły jest równoległe do poł poczatkowego

-r obrotowy: dwa pkt bryły są stałe

-ruch postępowy: można rozpatrywać jako złożenie ruchu obrotowego i postępowego albo jako r obrotowego ze zmieniającym się środkiem chwilowego obrotu (pkt gdzie v=0) czyli np we wspomnianym kole takim pktem jest miejsce styku z podłożem, tam v=0 (o ile nie ma poślizgu).

-r kulisty: ruch dookoła chwilowej osi obrotu

- r ogolny: ruch kulisty+postepowy

 

przykład ruchu złożonego: bąk (zabawka) wykonuje on 3 ruchy: obrót dookoła osi, precesję i nutację ;)

 

ps to są zagadnienia związane z mechaniką (kinematyką dokładniej) więc lepiej w takiej literaturze poszukaj np Leyko

Odnośnik do komentarza

Witam wszystkich. Problem z niemieckim. Na początek parę tłumaczeń z polskiego na niemiecki:

1 Czy mogę Pani pomóc ?

2. Dziękuję za informację.

3. Pracuję jako sprzedawca.

4. Cieszę się, że Pana poznałem.

5. Z zawodu jestem ślusarzem.

6. Moja przyjaciółka jest zatrudniona w firmie

7. O godzinie 7.30 idę do pracy.

8. Moi współpracownicy są mili i pomocni.

9. Moja siostra pracuje w biurze, brat w farbyce, mama w sklepie, a ja w ...

10. Obecnie jest wielu młodych ludzi bezrobotnych.

11. Moi znajomi mają ciężką i stresującą pracę.

12. Mój młodszy brat posiada zawodowe wykształcenie.

13. Ubiegam się o dobrze płatną pracę.

 

A teraz z niemieckiego na nasze:

Bettina und Thomas kommen, wie geplant, am Freitagnachmittag in Salzburg an. Vom Bahnhof fahren sie mit dem Bus in die Franz-Josef-StraBe, wo Grete und Erich, Freunde der Familie, wohnen. Sie freuen sich sehr uber den Besuch; das Gastezimmer ist auch schon vorbereitet. Bettina und Thomas machen sich schnell frisch nach der Reise, die Rucksacke packen sie nicht aus, das machen sie spater. Dann, nach dem Kaffe und dem Apfelstrudel (kostlich!) machen sie ihren ersten Spaziergang in der Stadt. Es ist so schon, hier zu sein! Und das drei Tage lang! Sie genieBen also die Atmosphare, bewundern die Architektur und die schonen Gassen. Morgen wollen sie einen Stadtrundgang machen und moglichst viele Sehenwurdigkeiten besichtigen. Heute gehen sie nur in die Getreidegasse - sie wollen dort Mozarts Geburthaus sehen.

 

2. SALZBURG - das "Rom des Nordens" - liegt an der Salzach, 425m uber dem Meerspiegel. Die Stadt zaklt 144.000 Einwohner. Die Architektur und die Lage verleihen der Stadt einen eigenen Reiz. Der Dom, die Residenz, der Mirabellgarten, schone Platze, Gassen und Mozarts Geburtshaus sind fur Touristen aus aller Welt verlockend. Das Wahrzeichen von Salzburg ist die Festung Hohensalzburg- sie beschutzt die Stadt seit mehr als 900 Jahren. Auch als Kulturstadt ist Salzburg eine Reise wert. Die Salzburger Festspiele sind weltberuhmt, und zahlreiche Konzerte sowie Theateraufffuhrungen finden hier das ganze Jahr uber statt. Salzburg als Reiseziel ist zu jeder Jahreszeit attraktiv und jeder kann hier etwas fur sich finden.

 

Moi drodzy proszę o cokolwiek, co wiecie. Każda pomoc się liczy, z góry dzięki, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Skoro każda pomoc, to się postaram - mogę też popełniać błędy, więc niech ktoś bardziej zaawansowany mnie poprawi :)

ae, ue, oe to umlauty. Przetłumaczę,co wiem prawie na pewno :)

1. Kann ich Ihnen helfen?

2. Ich danke fuer die Information

3. Ich arbeite als Verkaeufer

4. Ich freue mich, dass ich Sie kennen gelernt habe

5. Ich bin Schlosser von Beruf

7. Um 7:30 Uhr gehe ich zur Arbeit

8. Meine Mitarbeiter sind nett und hilfsbereit

9. Meine Schwester arbeitet im Buero, Bruder in der Fabrik, Mutti (ew. "Mutter" , jak ma być oficjalniej) im Geschaeft und ich...

10. Heutzutage sind viele junge Leute arbeitslos

11. Meine Bekannten haben schwere und stressige Arbeit

13. Jak dosłownie przetłumaczyć nie wiem - może być "Ich versuche gute Arbeit zu finden"? Nie wiem też, jak jest "płatna" w sensie pracy :)

 

Tłumaczenia (następnym razem z umlautami, bo są ważne niekiedy!):

Bettina i Thomas przybywają, zgodnie z planem, do Salzburga w piątek po południu. Z dworca jadą oni autobusem na ulicę Franza Josefa, gdzie mieszkają Grete i Erich, przyjaciele rodziny. Cieszą się bardzo na wizytę; pokój gościnny jest już przygotowany. Bettina i Thomas szybko "odświeżają się" po podróży, nie rozpakowują plecaków, to zrobią później. Potem, po kawie i strucli jabłkowej (pycha!) udają się na swój pierwszy spacer po mieście. To takie piękne być tutaj! I to przez trzy dni! Więc rozsmakowują się w atmosferze (ciężko przetłumaczyć...), podziwiają architekturę i piękne uliczki (?). Jutro chcą zrobić rundę po mieście i zwiedzić możliwie dużo atrakcji. Dzisiaj idą tylko na Geitreidegasse - chcą tam zobaczyć dom narodzin Mozarta.

 

Na drugą nie mam teraz czasu, postaram się później.

 

(Nie mogę znaleźć opcji "Edytuj" - może nie jestem na bieżąco ze zmianami na forum. Jakiś mod może scalić)

 

Drugi tekst:

SALZBURG - "Rzym Północy" - leży nad rzeką Salzach, 425 m nad poziomem morza. Miasto liczy 144.000 mieszkańców. Architektura i położenie obdarzają miasto specyficznym urokiem. Katedra, rezydencja (jakiś pałac?), ogród mirabel (też jakaś atrakcja, nie wiem jak przetłumaczyć), piękne miejsca, uliczki i dom narodzin Mozarta są atrakcyjne (atrakcją?) dla turystów z całego świata. Symbolem Salzburga jest twierdza Hohensalzburg - chroni ona miasto od ponad 900 lat. Także pod względem kulturowym Salzburg jest warty podróży. Salzburskie festiwale są znane na całym świecie, a liczne koncerty, tak jak i przedstawienia teatralne, odbywają się tu przez cały rok. Salzburg jako cel podróży jest atrakcyjny w każdej porze roku i każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza

Zad 1

Pierwszy sztuczny satelita Ziemi, obiegał ją w czasie 1 godziny i 36 minut z prędkością liniową o wartości 8 km/s .

Oblicz promień orbity oraz wysokość przelotu satelity nad powierzchnią Ziemi.

Przyjmij, że promień Ziemi wynosi 6370 km. Wynik podaj w km z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

 

zad 2

Autobus wypełniony pasażerami ma masę 20 ton. Ruszając z przystanku, autobus przebywa prostoliniowy odcinek poziomej drogi o długości 300 m ruchem jednostajnie przyspieszonym, z przyspieszeniem o wartości 0,1 m/s2 . Oblicz energię kinetyczną autobusu po przebyciu tej drogi.

 

zad 3

Elektryczny ogrzewacz wody o pojemności 5 dm3 wyposażony jest w grzałkę o mocy 1,6 kW. Grzałka w ciągu 25 minut podgrzewa wodę o 70 oC. Oblicz ilość ciepła, które zostanie przekazane otoczeniu podczas ogrzewania wody. Przyjmij, że gęstość wody wynosi 1000 kg/m3 , a jej ciepło właściwe jest równe 4200 J/Kg o C .

Odnośnik do komentarza

Ad. 1.

 

1 godzina 36 minut = 5760 sekund

S=V*t

S=8km/s*5760s=46080km

 

Ponieważ jest to ruch po okręgu, droga to inaczej 2pi*r

2*pi*r=46080km

2*3,14*r=46080km

6,28r=46080km | :6,28

r = (w przybliżeniu) 7338 km - promień orbity

 

Teraz liczymy wysokość nad Ziemią

promień równikowy = 6378,1 km

promień biegunowy = 6356,8 km

 

I wystarczy tylko odjąć od każdej wartości, można w sumie też wyliczyć średnią i zrobić jedno działanie.

 

7338 km - 6378,1 km = 959,9 km

7338 km - 6356,8 km = 981,2 km

 

Mam nadzieję, że dobrze :)

Odnośnik do komentarza

tak na szybko moge pomoc rozwiazac zadanie nr 2 (do pozostalych musialbym sobie przypomniec wzory bo nie chce ich wyprowadzac analitycznie - pewnie niewiele bys z tego zrozumial :] )

 

zad. 2

Ek=(mv^2)/2

 

v^2-v0^2=2as, gdzie v0=0, bo autobus zaczyna startowac od predkosci poczatkowej rownej 0

v^2=2as

 

zatem:

Ek=2ams/2 =ams=0,1*20000000*0,3=600000[J] (jezeli sie nie pomylilem w rachunkach)

Odnośnik do komentarza

Panowie 2 zadanie z fizyki do policzenia.

 

1. Przy pomocy wklęsłego zwierciadła kulistego o promieniu krzywizny 40cm należy otrzymać obraz rzeczywisty przedmiotu którego wielkość byłaby równa połowie wielkości przedmiotu. Gdzie nalezy umiescic przedmiot i ekran wzgledem zwierciadła?

 

Odp do zadania.

X=0,3m

Y=0,6m

 

2. Człowiek patrzy na zwierciadlo wklesłe ulożywszy je w odległosci 20cm od twarzy. W jakiej odleglosci od zwierciadla znajduje sie obraz jezeli promien krzywizny zwierciadla równa się 120cm? Znaleźć powiększenie dawane przez zwierciadło.

 

Y= 30CM

p= 1,5

 

Z góry dzieki za pomoic. Jeśli dałoby rade potrzebuje te zadania na max godz 20.

Pozdrawiam Wesoł.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...