Skocz do zawartości

Giełda


Dix__

Rekomendowane odpowiedzi

no ok, ale zauwaz ze oni nie inwestuja w zagraniczne papiery dluzne:

http://www.aegon.pl/u235/navi/32423

69% obligacje

1.3% bony skarbowe

29.30% inne

W swoim portfelu (stan niestety malo aktualny) maja kilka firm gieldowych, a pozostale to obligacje Skarbu Panstwa. Wiec nie wiem czemu WZROST euro by spowodowal spadek wartosci jednostki. Predzej te 30% co maja zainwestowane w inne papiery ponioslo takie straty, ze zyski ze wzrostu wartosci bonow skarnowych zostal zniwelowany :P

Co do:

Wzrost ceny waluty powoduje, ze jednostki są mniej atrakcyjne dla innych inwestorów, przez co nie zmienia się ich wartość nominalna, ale jeżeli chcesz sprzedać je na rynku wtórnym, przed terminem wykupu, to musisz obniżyć cenę i nie uda się sprzedać według zdyskontowanej w czasie wartości nominalnej, tylko trzeba obniżyć żądania o kilka procent, żeby komuś innemu opłacało się tę obligację wykupić. Dlatego też na obligacje również działają wahania takie, jak przy kursach akcji, z tym że po prostu nie interesują one inwestorów, którzy dotrzymają obligację do terminu wykupu. Przy podawanych kursach obligacji natomiast uwzględnia się, na jakich warunkach fundusz może zbyć te obligacje tu i teraz, nie czekając do tego terminu.

to chyba cos nie ten tego. Nasza waluta wzrosla ostatnio? wg mnie spadla to po pierwsze. Po drugie to teoretycznie opisze:

obligacja roczna 100j, oprocentowanie gwarantowane 8%, notowana na GPW. Pol roku minelo, ktos chce sprzedac bo potrzebuje gotowki, jaki jest kurs na gieldzie? Realnie warta jest 104j wtedy, ale mysle ze do kupienia bedzie po 102-102.5, bo ktos odkupowujacy musi "zarobic" cos na tym, a sprzedajacy "stracic", bo wczesniej sprzedaje. Ale ZAWSZE jest to cena powyzej nominalnej (wiadomo za wyjatniem pierwszych tygodni od emisji, wtedy notowane sa pewnie po 98-99). Przeciez jakby po pol roku szlo kupic taka obligacje za 98j to biore od reki za ile mam na koncie...zarabiam przez brakujace pol roku 8% gwarantowane i jeszcze 2% ponizej wartosci mam=10% za pol roku!

Wiec jakos nie kumam tej calej Twojej argumentacji, ze teraz wartosci jednostek funduszy obligacji sa nizsze, bo uwzgledniaja dyskonto gdyby dzis sprzedac na gieldzie po nizszej wartosci niz gwarantowana nominalna wartosc. No i sa tez nizsze, bo euro poszlo do gory...ale powtarzam: to Ty sie znasz na tym, ja nie :(

Odnośnik do komentarza

Troszkę inaczej wytłumaczę.

Co do wzrostu waluty: nie nasza waluta wzrosła, tylko waluta potencjalnego nabywcy naszych obligacji wzrosla w stosunku do naszej.

Co do Twojej argumentacji liczbowej to właśnie o to chodzi, że nie zawsze warto dać te 98-99, jeżeli chodzi o obligacje zagraniczne, a mówimy tutaj o inwestorze kupującym nasze obligacja, jako zagraniczne. Może się okazać, że jeżeli je u nas kupi, to co prawda zarobi nominalnie 10%, ale po przeliczeniu na jego walutę okaże się, że wcale nie zarobił.

No i dochodzi jeszcze jeden element, którego nie rozważaliśmy wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Troszkę inaczej wytłumaczę.

Co do Twojej argumentacji liczbowej to właśnie o to chodzi, że nie zawsze warto dać te 98-99, jeżeli chodzi o obligacje zagraniczne, a mówimy tutaj o inwestorze kupującym nasze obligacja, jako zagraniczne. Może się okazać, że jeżeli je u nas kupi, to co prawda zarobi nominalnie 10%, ale po przeliczeniu na jego walutę okaże się, że wcale nie zarobił.

tak masz racje, ale...notowania na GPW sa "wspolne" dla kazdego prawda? Jemu sie moze nie oplacac te 98-99 dac (przy zalozeniu ze zlotowka sie umocni za duzo) ale polakowi cholernie tak! wiec nie realne by blisko wykupu gwarantowanych 8% mialbys mozliwosc kupna na gieldzie ponizej wartosci nominalnej...

No chyba ze sa dwa kursy na gieldzie, ponizej wartosci nominalnej dla zagranicznego i powyzej dla polaka :P

argument obalony-czekam na kolejny.

Odnośnik do komentarza
Troszkę inaczej wytłumaczę.

Co do Twojej argumentacji liczbowej to właśnie o to chodzi, że nie zawsze warto dać te 98-99, jeżeli chodzi o obligacje zagraniczne, a mówimy tutaj o inwestorze kupującym nasze obligacja, jako zagraniczne. Może się okazać, że jeżeli je u nas kupi, to co prawda zarobi nominalnie 10%, ale po przeliczeniu na jego walutę okaże się, że wcale nie zarobił.

tak masz racje, ale...notowania na GPW sa "wspolne" dla kazdego prawda? Jemu sie moze nie oplacac te 98-99 dac (przy zalozeniu ze zlotowka sie umocni za duzo) ale polakowi cholernie tak! wiec nie realne by blisko wykupu gwarantowanych 8% mialbys mozliwosc kupna na gieldzie ponizej wartosci nominalnej...

No chyba ze sa dwa kursy na gieldzie, ponizej wartosci nominalnej dla zagranicznego i powyzej dla polaka :P

argument obalony-czekam na kolejny.

Niekoniecznie. Jeżeli Polak będzie miał możliwość zakupu akcji w Polsce, albo w innym kraju, podczas spadku wartości złotego, to również bardziej opłacalne będzie dla niego zakup papieru zagranicznego, nawet po troszkę wyższej cenie, bo wtedy ma zysk zarówno na obligacji, jak i na kursie walut.

Odnośnik do komentarza
ok wskaż mi zatem obligacje z wykupem za 3-5 miesiące, która gwarantuje powiedzmy ok 7% i mogę kopic na GPW poniżej wartości nominalnej, bo ja głupi jestem i nie wiedziałem, że takie są do kupna :/

Niedługo możesz mieć okazje kupować po tak niskich cenach. Koniec bessy zawsze powoduje gwałtowne uwalnianie kapitału z papierów dłużnych za wszelką cenę, żeby tylko mieć to wrzucać w akcje.

Odnośnik do komentarza

aha i ten fundusz obligacji juz to zdyskontowal i obnizyl wartosci jednostek, bo przewiduje ze mozliwie ze nastapi uwolnienie kapitalu i obnizka wartosci papierow dluznych? kurcze niezli sa...naprawde niezli!

a moze prosciej niz wymyslac jakies farmazony przyznac ze poprostu zjebali i te 30% co inwestuja poza papiery dluzej poprostu przyniosly strate i stad minus maja w ciagu miesiaca? Jejku zdarza sie, i co to 3%...prawie nic.

Odnośnik do komentarza
aha i ten fundusz obligacji juz to zdyskontowal i obnizyl wartosci jednostek, bo przewiduje ze mozliwie ze nastapi uwolnienie kapitalu i obnizka wartosci papierow dluznych? kurcze niezli sa...naprawde niezli!

a moze prosciej niz wymyslac jakies farmazony przyznac ze poprostu zjebali i te 30% co inwestuja poza papiery dluzej poprostu przyniosly strate i stad minus maja w ciagu miesiaca? Jejku zdarza sie, i co to 3%...prawie nic.

Nie fundusz zdyskontował, tylko zmniejszył się popyt na obligacje z powodu spekulacji walutowych i widmie końca bessy (efektywniejsze metody zarabiania). A obniżka wartości papierów dłużnych następuje już teraz. Mając zainwestowane wszystko w obligacje nie uda się złapać dołka, a pod koniec bessy jest możliwy zysk 40-50% w ciągu kilku miesiący i kto by wtedy chciał te 6-7% z obligacji? To powoduje z kolei, że niektórzy wyprzedzają ten trend i starają się pozbyć jednostek teraz, póki cena jest jeszcze w miarę niezła. Według mnie popełniają falstart. Wszystkie kursy są efektem gry popytu i podaży, a nie są ustalane przez fundusze.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...
Czy gdzies w internecie mozna sledzic notowania faktycznie "na zywo" czy mozna je znalezc tylko w ofercie internetowych inwestorow?

mozna, z opoznieniem ok 15 minutowym. Jak nie grasz za real kase to te 15 min Cie nie robi. Jak grasz to wykupujesz-dostajesz notowania w prezencie za obroty.

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy później...

"...Główne indeksy mierzące koniunkturę na warszawskiej giełdzie raz po raz wyznaczają nowe tegoroczne maksima.

Od dołka z 18 lutego br. do 27 lipca, licząc wg wartości na zamknięcie sesji, WIG zyskał 59,7 proc., a WIG20 55,1 proc.

 

...W nieco ponad pięć miesięcy najlepsze z najpopularniejszej kategorii funduszy polskich akcji uniwersalnych wypracowały stopy zwrotu przekraczające 60 proc.

...Średnia dla całej grupy, w której jest już blisko 30 funduszy, wyniosła 49,7 proc...."

 

Qcz, co sądzisz na ten temat?

myślisz, że to już powrót koniunktury? :-k

Odnośnik do komentarza

Odbicie od dołka jest duże, ale po takich odbiciach zazwyczaj przychodza korekty. Wczoraj spadlo u nas jakies 2%, dzis tez widze na minusie...nie ma bata by szlo sobie kolejne 50% bez korekty. Pytanie tylko czy to juz powrot hossy czy tylko wzrost korekcyjny i spadnie ponizej poprzednich dołkow...

 

wczorajsze newsy z PAP:

 

11.8.Berlin (PAP/Bloomberg) - Należy zachować ostrożność w ocenie sygnałów ożywienia płynących z gospodarki, które sugerują, że gospodarka światowa może wychodzić z największej recesji od co najmniej 60 lat - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier we wtorek.

 

Steinmeier ostrzegł również przed używaniem argumentu ożywienia gospodarczego podczas wrześniowego szczytu G-20 jako wymówki w kwestii reformy rynków finansowych.

 

11.8.Tokio (PAP/Bloomberg) - Proces ożywienia gospodarczego w Japonii będzie przebiegał prawdopodobnie powolnie, ponieważ nie ma gwarancji, że popyt ulegnie trwałej poprawie po tym, jak efekty programu stymulacyjnego przestaną być odczuwalne - powiedział prezes centralnego banku Japonii Masaki Shirakawa.

 

"Nawet jeśli ożywienie będzie miało miejsce, nie będzie ono przebiegało dynamicznie" - powiedział Shirakawa we wtorek.

 

"Nie jestem przekonany, że popyt będzie wciąż silny w momencie, gdy efekty programu stymulacyjnego przestaną być odczuwalne" - dodał. (PAP)

 

Generalnie jesli ktos chce moze na shorty grac, ale z reka na pulsie, bo jeszcze moga czekac nas gwaltowne spadki. Ja osobiscie od 2 lat nie gram, choc sledze rynki ;)

Odnośnik do komentarza
  • 2 lata później...

Jako że sprzedałem PKO, mam wolne środki i wypatrzyłem sobie ukraińską spółke weglową Coal Energy. To nowa nazwa na naszej GPW i wg może być całkiem hot w najbliższym czasie. Startują do dwóch przetargów na wydobycie antracytu, a wydobycie węgla w przeciągu roku zwiekszyli o 180%. Ktoś to kupił albo myślał o tym?

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...

Jako że sprzedałem PKO, mam wolne środki i wypatrzyłem sobie ukraińską spółke weglową Coal Energy. To nowa nazwa na naszej GPW i wg może być całkiem hot w najbliższym czasie. Startują do dwóch przetargów na wydobycie antracytu, a wydobycie węgla w przeciągu roku zwiekszyli o 180%. Ktoś to kupił albo myślał o tym?

 

Dziś Coal Energy pobiła kolejny rekord. Od czasu zakupu akcji już ponad 13% zysku na ukraińskich kopalniach :)

Odnośnik do komentarza

Jako że sprzedałem PKO, mam wolne środki i wypatrzyłem sobie ukraińską spółke weglową Coal Energy. To nowa nazwa na naszej GPW i wg może być całkiem hot w najbliższym czasie. Startują do dwóch przetargów na wydobycie antracytu, a wydobycie węgla w przeciągu roku zwiekszyli o 180%. Ktoś to kupił albo myślał o tym?

 

Dziś Coal Energy pobiła kolejny rekord. Od czasu zakupu akcji już ponad 13% zysku na ukraińskich kopalniach :)

 

Załóżmy, że się nie znam, ale 13% w przeciągu 4(?) miesięcy, to jest dużo?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...