Skocz do zawartości

Giełda


Dix__

Rekomendowane odpowiedzi

Mowisz, ze nagle gielda ruszy w gore...no mozliwe, ale wiesz kiedy?

Wiedzieć, to nie wiem, ale szacujemy w firmie, że tendencja spadkowa potrwa jeszcze 4-6 miesięcy, potem kilkumiesięczna stabilizacja i nagłe wzrosty. Około roku to jeszcze prawdopodobnie potrwa.

a wyzej piszesz:

Teraz jest najlepszy czas na kupowanie

:/ wiec jak lepiej teraz juz kupowac czy za 4-6 miesiecy taniej?

Teraz zacząć stopniowo skupować. Jak chcesz wejść naraz całą sumą, to jeszcze powinieneś poczekać do kwietnia.

Jasne. A Twoje jednostki maja 100% gwarancji kapitalu? lub nawet 10% gwarantowanego zysku w 3 lata? Czy mozna stracic na nich?

Teoretycznie można stracić, ale praktycznie jest to niemożliwe, jeżeli mówimy o długim terminie i dużej dywersyfikacji.

Co do Aegon Bessa, to ten akurat ma 90% ochrony kapitału.

ok a wiec jesli mozesz podaj cene jednostki za wczoraj i ceny po jakich umarzasz i przerzucasz do akcyjnych.

Wartość jednostki: 0,0109

O cenach umarzania i przerzucania, będę informował w miarę rozwoju sytuacji. Najbliższe przenosiny planuję na początek następnego miesiąca.

Jasne. A Twoje jednostki maja 100% gwarancji kapitalu? lub nawet 10% gwarantowanego zysku w 3 lata? Czy mozna stracic na nich? Podobnie ten fundusz spadkowy tez daje gwarancje? Wogole to nie kumam zasad takiego funduszu. Zalozmy ze zaczna sie wzrosty trwajace stabilnie przez 3 lata. To co? oni caly czas graja na spadki? Przeciez trzeba byc elastycznym. NowaEra nie wiem w sumie w co weszla, moze graja na spadki ropy? moze miedzi? moze opcje na indeksach? Strategia musi byc elastyczna a nie, ze jest fudnusz bessowy co gra spadki

Przy funduszu samodzielnym - masz rację. Ale to nie jest fundusz samodzielny. To jest fundusz, który jest potrzebny tylko w okresach spadków. Są wzrosty, przenosisz się do innego, a ten stoi i czeka na następne spadki ;)

Odnośnik do komentarza

mozesz dac linka do notowan tych jednostek? Proponuje cos takiego: ja wzialem jedna jednostke po 4417.16, a Ty 405244j po 0.0109 (juz mniejsze ceny nie mogli se dac, przy zakupie za 100.000 sie ma ponad 9 baniek jednostek :D )

Latwiej bedzie liczyc przy przenosina 10% na inne. To sa juz ceny ze wszystkimi prowizjami? U mnie przy sprzedarzy bedzie 19% podatku, jednak narazie operuje bez tego (moze go zniosa za 3 lata ;) )

 

To jest fundusz, który jest potrzebny tylko w okresach spadków. Są wzrosty, przenosisz się do innego, a ten stoi i czeka na następne spadki ;)

yyy nie kumam tego nadal. Co oznacza ze fundusz w pewnym momencie oglasza ze stoi? ze przestaje grac na spadki? A jesli ktos jest umolny i chce zagrac na spadek to on juz nie zainwestuje?

Odnośnik do komentarza
mozesz dac linka do notowan tych jednostek? Proponuje cos takiego: ja wzialem jedna jednostke po 4417.16, a Ty 405244j po 0.0109 (juz mniejsze ceny nie mogli se dac, przy zakupie za 100.000 sie ma ponad 9 baniek jednostek :D )

Latwiej bedzie liczyc przy przenosina 10% na inne. To sa juz ceny ze wszystkimi prowizjami? U mnie przy sprzedarzy bedzie 19% podatku, jednak narazie operuje bez tego (moze go zniosa za 3 lata ;) )

 

To jest fundusz, który jest potrzebny tylko w okresach spadków. Są wzrosty, przenosisz się do innego, a ten stoi i czeka na następne spadki ;)

yyy nie kumam tego nadal. Co oznacza ze fundusz w pewnym momencie oglasza ze stoi? ze przestaje grac na spadki? A jesli ktos jest umolny i chce zagrac na spadek to on juz nie zainwestuje?

http://www.aegon.pl/u235/navi/33337

 

Nie ogłasza, że stoi, tylko po prostu ma minimalne obroty. To jest po prostu część oferty, a nie samodzielny fundusz.

Odnośnik do komentarza
ok

ale link jest do AEGON Bessa (PLN) po 0.0109 a pisales ze masz obligacyjny (widze notowania po ponad 14pln za jednostke), wiec w koncu jaki masz i podajesz do konkursu?

to sa juz ceny z prowizja?

Myślałem, ze chcesz danych o AEGON Bessa. Już popatrzę na te obligacyjne.

Co do prowizji, to nie ma żadnej prowizji, bo to nie jest odrębny fundusz. To polega na tym, że wpłacasz kasę do firmy AEGON, która pobiera od Ciebie opłaty (np. za zarządzanie 9 złotych rocznie). Przy alokacji nie ponosisz już żadnych opłat.

 

Obecnie mam 50% tutaj: http://www.aegon.pl/u235/navi/32423

40% tutaj: http://www.aegon.pl/u235/navi/31068

i 10% tutaj: http://www.aegon.pl/u235/navi/31059

Odnośnik do komentarza

czyli tak: ja wzialem 1 jednostke po 4417.16pln TY:

14.26pln 50%- 154,88 jednostki za 2208.58pln

39,62pln 40% - 44,59 jednostki za 1766,86pln

260,79pln 10%- 1.69376 jednostki za 441,71pln

Laczna wartosc rowniez 4417.16pln. Jak bedziesz przerzucal to podaj ile jednostek na ktory fundusz i cene umorzenia.

Co kwartal bede robil podliczenie wartosci bierzacych. Na dzien dzisiejszy teoretyczna wartosc umorzenia:

Ja: 5450 (nizej niz 5000 nie spadnie)

Ty: 4417 (13.2% musisz zarobic by osiagnac moja wartosc nominalna + nie masz gwarancji kapitalu, chociaz obligacje sa taka gwarancja w tej chwili, gorzej jak przejdziesz np 50% na akcyjny i zacznie sie spadek).

Odnośnik do komentarza
czyli tak: ja wzialem 1 jednostke po 4417.16pln TY:

14.26pln 50%- 154,88 jednostki za 2208.58pln

39,62pln 40% - 44,59 jednostki za 1766,86pln

260,79pln 10%- 1.69376 jednostki za 441,71pln

Laczna wartosc rowniez 4417.16pln. Jak bedziesz przerzucal to podaj ile jednostek na ktory fundusz i cene umorzenia.

Co kwartal bede robil podliczenie wartosci bierzacych. Na dzien dzisiejszy teoretyczna wartosc umorzenia:

Ja: 5450 (nizej niz 5000 nie spadnie)

Ty: 4417 (13.2% musisz zarobic by osiagnac moja wartosc nominalna + nie masz gwarancji kapitalu, chociaz obligacje sa taka gwarancja w tej chwili, gorzej jak przejdziesz np 50% na akcyjny i zacznie sie spadek).

Będzie się ciężko doliczyć, bo ja mam tam wpłaty regularne. Wpłacam 1000 zł. regularnie, miesięcznie, a drugie 2000 zł. wpłaca mi firma. Tak więc, po jakimś czasie może się zrobić burdel i kompletnie nie będzie wiadomo, które jednostki są z "pierwszego rzutu", a które dokupione później.

Odnośnik do komentarza
Mowisz, ze nagle gielda ruszy w gore...no mozliwe, ale wiesz kiedy? Rozmawialem z Fugazim z pol roku temu, gdy gielda byla juz po duzych spadkach, ze wiele kursow jest juz bardzo atrakcyjnych, ze spadly juz naprawde duzo. Wydawalo sie podobnie jak teraz: ze mozna juz kupowac..ale Fugazi powiedzial (cytuje z pamieci), ze kto wie moze sie okazac, ze za pol roku te kursy z dzis byly najlepszym momencie do sprzedazy a rynek spadnie jeszcze giebiej. Nic nie wzialem a kasa sie kisila, ale choc nie tracilem.

 

No pisalem i tez jestem na kasie, choc ze mamy besse dotarlo do mnie niestety za pozno. Wedlug madrych glow jestesmy w poblizu 4 wzrostowej, kto wie czy juz nie na dniach - ale bardziej spodziewana w listopadzie.

 

Obecnie ceny niektorych spolek potracily od szczytow 90% - 95% (np. Gant, Ponar). Ale przypominam, ze jak pekla banka internetowa i spolki pospadaly 90% ludzie sie pakowali cala kasa twierdzac, ze juz nie moga spasc a te spadly kolejne 90%.

 

Po 4 wzrostowej, kolejne minima bo dopiero ta cala zawierucha na rynku finansowym odbije sie na przedsiebiorstwach. 4-6 miesiecy jak mowi Maniac to moim zdaniem za wczesniej. 2009 to w najlepszym wypadku meczaca konsolidacja.

Odnośnik do komentarza

Tylko opóźniając w ten sposób nie masz większych szans na trafienie w dno.

Zresztą może różnimy się tym, że mamy zupełnie inne cele inwestowania. Mój według planów ma być zrealizowany za około 25 lat, więc mam czas na to, żeby inwestować agresywniej. Jeżeli ktoś chce zarobić załóżmy do 2010, to raczej musi stosować bardziej zachowawczą politykę.

Odnośnik do komentarza

Ale ja wcale dna nie szukam - dno nie koniecznie musi sie okazac dnem - zarowno w perspektywie miesiecznej jak i 25 letniej (np. debiut TP SA w 1998 roku był po 16,9 - w przeciągu 10 lat spolka dala zarobek... 20,5% - lokata na 5% rocznie da nam w tym okresie 63%). Ja czekam, az sie rozpocznie hossa - gielda, odkad istnieje zawsze rzadzily strach i chciwosc, wykreuja sie nowe gwiazdy i znow bedzie mozna zarobic. I wcale nie musze trafic w dolek - nie ta to inna spolka da zarobic - zgarne swoje i dowidzenia.

Odnośnik do komentarza
  • 5 tygodni później...

ok minal miesiac od "zawarcia" naszych zakupow. Wig20 pi oko spadl ok 10%. Tendencja caly czas spadkowa, nie widac poprawy. Na rynku generalnie panuje pesymizm.

WBK zaprezentowal oficjalne wyliczenie funduszy BZWBK NowaEra1: http://www.dmbzwbk.pl/_items/dmbzwbk/pdf/d...ksyswiatowe.pdf

Na dzien 12.11 wykazuje 8.3% zyskow od dnia 14.05, czyli przez pol roku. Wg tego jednostka warta jest 5000x8.3%(-19%)=5336pln, realnie wiec 6.7% zysku, ale kupujac jednostke w pazdzierniku za 4417,16pln mamy realnie bez podatku na dzien dzisiejszy: 20,8% zysku.

Portfel Man_iaca: 2179,16+1735,88+372,66=4287,70pln gdy wartosc zakupu wynosi 4417.16pln czyli strata: 2.93%.

dlaczego fundusze obligacyjne zanotowaly spadek? nie rozumiem, przeciez obligacje ZAWSZE przynosza zyski, srednie, regularne ale zyski...

Zauwazylem tez ze moj fundusz juz chyba nie gra na spadki, lub zmienil portwel inwestycji. Na tym wykresie: http://www.bloomberg.com/apps/cbuilder?ticker1=BNPIBZNE:IND zmieniajac sobie zakres na 1M widzimy ze stoi w miejscu generalnie..mimo ze rynki spadly ok 10%. Niech robia dalej te 8% co pol roku to bedzie ok ;)

Odnośnik do komentarza
ok minal miesiac od "zawarcia" naszych zakupow. Wig20 pi oko spadl ok 10%. Tendencja caly czas spadkowa, nie widac poprawy. Na rynku generalnie panuje pesymizm.

WBK zaprezentowal oficjalne wyliczenie funduszy BZWBK NowaEra1: http://www.dmbzwbk.pl/_items/dmbzwbk/pdf/d...ksyswiatowe.pdf

Na dzien 12.11 wykazuje 8.3% zyskow od dnia 14.05, czyli przez pol roku. Wg tego jednostka warta jest 5000x8.3%(-19%)=5336pln, realnie wiec 6.7% zysku, ale kupujac jednostke w pazdzierniku za 4417,16pln mamy realnie bez podatku na dzien dzisiejszy: 20,8% zysku.

Portfel Man_iaca: 2179,16+1735,88+372,66=4287,70pln gdy wartosc zakupu wynosi 4417.16pln czyli strata: 2.93%.

dlaczego fundusze obligacyjne zanotowaly spadek? nie rozumiem, przeciez obligacje ZAWSZE przynosza zyski, srednie, regularne ale zyski...

Zauwazylem tez ze moj fundusz juz chyba nie gra na spadki, lub zmienil portwel inwestycji. Na tym wykresie: http://www.bloomberg.com/apps/cbuilder?ticker1=BNPIBZNE:IND zmieniajac sobie zakres na 1M widzimy ze stoi w miejscu generalnie..mimo ze rynki spadly ok 10%. Niech robia dalej te 8% co pol roku to bedzie ok ;)

Obligacje przez moment przyniosły straty, bo zmienił się kurs złotego. Dlatego właśnie w przeliczeniu na złotówki jest strata. Dlatego też wstrzymałem się z transferowaniem w akcje, ponieważ obecnie cena sprzedaży jednostek obligacyjnych jest mało korzystna, a do tego mieliśmy chwilowe odbicie na rynku akcji.

Jak obligacje mogą stracić?

Kupujesz obligacje na przykład angielskie za 1000 złotych, gdzie kurs funta to 10 złotych, a cena obligacji 100 funtów. Masz 1 zatem obligację wartą 100 funtów, lub 1000 złotych. Wartość tej obligacji wzrasta i masz już obligację wartą 110 funtów, ale jednocześnie cena funta spadła do 9 zł. Zatem po jej sprzedaniu masz już 990 złotych, mimo, że obligacja zyskała na wartości.

Odnośnik do komentarza

aha spoko, myslalem ze nasze fundusze kupuja nasze obligacje. Swoja droga to $ i E poszlo do gory a nie spadlo wiec cena powinna byc wyzsza a nie nizsza jesli inwestuja w zagraniczne, ale ja sie nie znam ;)

przyklad kupili obligacja jamerykanska za 100$, gdy dolar byl po 2.0, zarobili powiedzmy te 4%, sprzedali 104$ po 2.90 i maja 50% zysku ;)

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jak to w praktyce funkcjonuje, ale bardzo możliwe, że fundusze zabezpieczają się przed zmianą kursu, żeby w przypadku zwyżki złotego nie stracić tych 50% ;) Więc pewnie inwestują w jakieś instrumenty, których wartość rośnie przy zwyżce złotego (żeby stanowiły przeciwwagę dla obligacji), więc analogicznie i spada przy spadku - tak widocznie stało się tym razem.

Odnośnik do komentarza

no obrazowo to bylo, ale pomysl...dolar byl po 2.0, zakupili oblikacje w USA i mozliwe jest ze zebezpieczyli sie futersami na wypadek ze dolar spadnie np do 1.80, nie spadl wiec zabezpieczenie stracilo, ale dolar poszedl 50% wiec musi byc zysk z tego, mniejszy o te zabezpieczenie ale zysk...to nie sa gamonie by robic ujemne zabezpieczenia, bo jaki ma sens wtedy inwestycja w zachodnie obligacje jesli czy waluta spadnie czy wzrosnie oni sa stratni :D

Odnośnik do komentarza
no obrazowo to bylo, ale pomysl...dolar byl po 2.0, zakupili oblikacje w USA i mozliwe jest ze zebezpieczyli sie futersami na wypadek ze dolar spadnie np do 1.80, nie spadl wiec zabezpieczenie stracilo, ale dolar poszedl 50% wiec musi byc zysk z tego, mniejszy o te zabezpieczenie ale zysk...to nie sa gamonie by robic ujemne zabezpieczenia, bo jaki ma sens wtedy inwestycja w zachodnie obligacje jesli czy waluta spadnie czy wzrosnie oni sa stratni :D

W takim wypadku dochodzi wpływ rynku wtórnego. Wzrost ceny waluty powoduje, ze jednostki są mniej atrakcyjne dla innych inwestorów, przez co nie zmienia się ich wartość nominalna, ale jeżeli chcesz sprzedać je na rynku wtórnym, przed terminem wykupu, to musisz obniżyć cenę i nie uda się sprzedać według zdyskontowanej w czasie wartości nominalnej, tylko trzeba obniżyć żądania o kilka procent, żeby komuś innemu opłacało się tę obligację wykupić. Dlatego też na obligacje również działają wahania takie, jak przy kursach akcji, z tym że po prostu nie interesują one inwestorów, którzy dotrzymają obligację do terminu wykupu. Przy podawanych kursach obligacji natomiast uwzględnia się, na jakich warunkach fundusz może zbyć te obligacje tu i teraz, nie czekając do tego terminu.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...