Skocz do zawartości

Giełda


Dix__

Rekomendowane odpowiedzi

Manipulowanie kursami jest prawem zakazane ;) Szczerze mowiac tez kiedys sie bawilem ale ostatnio wole TFI - mniej uciazliwe i jakies tam zyski powyzej inflacji tez generuja. Ale tak generalnie to chyba najlepiej bedzie zainwestowac w branze budowlana a zwlaszcza firmy, ktore wytwarzaja produkty dla tej branzy (cegly, zbrojenia etc.).

Odnośnik do komentarza
Ale tak generalnie to chyba najlepiej bedzie zainwestowac w branze budowlana a zwlaszcza firmy, ktore wytwarzaja produkty dla tej branzy (cegly, zbrojenia etc.).

Chyba masz racj?. bior?c pod uwag? inwestycje d?ugoterminowe a chyba i krótkoterminowe, wszak nawet Kwaczki chyba nie b?d? d??y? do kompromitacji Polski i to EURO jako? zorganizuj? (cho? otworzy je zapewne ju? nie ptasi?). Na dzisiaj testowo zapoda?em sobie dwie spó?ki tak zupe?nie na g?upa i jak na razie zarabiam. :)

 

W dawnych czasach gdy notowania by?y sta?e, z jedn? cen? w ci?gu dnia, to by?a pe?na jazda. Za?apa? si? na gie?d? w czasie hossy by?o niemal niemo?liwe (OK +10% i po sprawie :D). Jako? trudno mi znale?? oferty w rynku pierwotnego. S?ysza?em ?a Konsurcjum Stali ma wej?? na gie?d? iby?bym zainterowany udzia?ami. Wiesz co? o tym ? A mo?e wiesz jak wygl?daj? obecnie %-owo realizacje zamówie? na rynek pierwotny ? W dawnych czasach dostawa?o si? 5-10 % zamówionej ilo?ci akcji. Czy teraz jest inaczej ?

Odnośnik do komentarza

Z tym bywa roznie - to zaleza przede wszystkim od czterech czynnikow: a) jaka branza b) wielkosc emisji c) sytuacja na gieldzie d) kto wprowadza i czy sa zawarte umowy w przypadku cienizny na rynku pierwotnym. Nie przygladam sie zbyt uwaznie rynkowi pierwotnemu ale i tak ostatnimi czasy praktycznie kazdy debiut to sukces - wiekszy lub mniejszy ale w przewazajacej czesci cena debiutu byla wyzsza od ceny sprzedazy. Od pierwotnego rynku odstrasza mnie olbrzymia nadplynnosc w OFE i TFI, ktore majac taka gore wolnego szmalu moga zrobic wszystko z oferta. Jesli mialbym sie wziac znowu za gre na gieldzie to raczej na wtornym (uwazne sledzenie OFE i TFI - i staralbym sie kopiowac ich ruchy) lub gralbym na rynku terminowym na ktoryms z indeksow (z tego co wiem to mozna jechac na lewarze kredytowym i chyba latwiej jest wyczuc samemu koniunkture). A co do samego Konsorcjum - brzmi ciekawie bo jest olbrzymie zapotrzebowanie na stal w kazdej postaci (poczawszy od zlomu a skonczywszy na jakis super precyzyjnych wyrobach).

Odnośnik do komentarza

Od pa?dziernika trzyma?em Lubaw?, ale ta bura suka kisi?a si? i kisi nadal w granicach 2,40 (za tyle j? kupi?em). ?eby by?o ?mieszniej, bra?em j? z rynku pierwotnego gdy by?y zapisy na now? seri? akcji (E bodaj?e), wtedy "normalna" Luba kosztowa?a oko?o 2,8 PLN, a ta z zapisów wychodzi?a po 2,4 z haczykiem - by?o warto. Pó?niej nawet wybi?a si? na 3,3, ale rozmarzy?em si? i my?la?em, ?e dojdzei do 5 co najmniej :D Dupa zbita, spad?a i stoi tak do teraz... Pewnie kiedy? wybije si? ostro w gór?, ale dzisiaj cierpliwo?? si? sko?czy?a, sprzeda?em j? po 2.42 (krzy?yk na drog? i nigdy wi?cej takiego kiszenia) no i zastanawiam si? nad czym? nowym.

 

Kilka spó?ek nad którymi my?l?:

 

1. Budimex - po og?szeniu Euro 2012 skoczy?o jak dzikie ze 100 na 180 PLN, tak samo szybko spad?o. Obecnie okolice 120 PLN za sztuk?, firma budowlana, chyba warto si? nad ni? zastanowi? w d?u?szej perspektywie? Budowa? b?dzie si? du?o, a kto ma budowa? jak nie Budimex? :D

Nawiasem mówi?c, jak kto? kupi? za 170 i mu pieprzn??o na 120 to jest teraz nie?le ugotowany...

 

2. Handlowy - jest do?? wybity w górze, ale jest te? w trendzie wzrostowym i cholera wie czy jeszcze nie pójdzie ostro w gór??

 

3. Sygnity - Computerland po?aczy? sie z Emaxem, itd. teoretycznie powinno by? nie?le, ale s? w do?ku, nawet pocz?tkowe info mieli niez?e: Sygnity ma kontrakt z NBP warto?ci 17 mln z?, Sygnity i Aram zawar?y kontrakt z MEN o warto?ci 46,3 mln z? netto itd.

Z drugiej strony maj? s?abe wyniki, st?d du?y spadek. Niby bran?a IT na pocz?tku ka?ego roku ma straty, a potem si? rozwija i ma lepsze wyniki... mhm, tylko patrzcie na to:

DB obni?y? cen? docelow? akcji Sygnity do 63 z?

18.5.Warszawa (PAP) - Deutsche Bank obni?y? cen? docelow? dla Sygnity o 35 proc. do 63 z? - poinformowa?a w pi?tek agencja Bloomberg.

 

No i cholera wie co by tu wzi?c... Jakie? rady? W czym siedzicie albo na co macie ochot?? :D ?ycz? sobie i Wam du?ych odpa?ów na pó?noc! :D

Odnośnik do komentarza

Pytanie dla tych co graja na gieldzie. Z czym warto zapoznac sie przed inwestowaniem? Jakies strony internetowe, publikacje itp.? Juz troche szukalem na wlasna reke, pogrywam od kilkunastu dni w gre gieldowa, ale jestem ciekaw jakie byly wasze poczatki?

Odnośnik do komentarza

Po klesce na Lubawie zdazylem zapomniec, choc ciezko bylo sie podniesc akle sie udalo :) (choc nie powiem wczesniej rownie sporo zarobilem).

 

Na dzis dzien moj portwel to:

 

Police brane po 9.5 - moj sredni dystans - licze do pazdziernika min. 25 - spolka nie ograna, wychodzi na prosta, chemia zaczyna byc grana, a spolka na tle branzy taniocha i co tu duzo mowic ;)

 

Remak brany po 29 - nie grany, maly ff, widac, ze zbierany;

 

Beefsan brany po 3,33 - nie grany, maly ff + dluga konsolidacja dopiero co nastapilo wybicie,

 

Elektrim 9,45 - czysta spekulacja - slowiki cwierkaja, ze jestesmy blisko :)

 

Oczywiscie ceny podaje nie dlatego by sie chwalic, ale jakby ktos kupowal to zeby nie bylo pretensji ze teraz wyzej (elek - to czysta spekulacja) nic nie rekomenduje i nie polecam.

 

Jak cos to priv.

Odnośnik do komentarza
Pytanie dla tych co graja na gieldzie. Z czym warto zapoznac sie przed inwestowaniem? Jakies strony internetowe, publikacje itp.? Juz troche szukalem na wlasna reke, pogrywam od kilkunastu dni w gre gieldowa, ale jestem ciekaw jakie byly wasze poczatki?

 

Ja zaczalem edukacje od kilku pozycji ksiazkowych napisanych przez inwestorow i specjalistow - z zakresu psychologii parkietu, analizy technicznej i fundamentalnej.Pomysl z gra gieldowa uwazam za bardzo dobry - taka gra na "sucho" przez miesiac czy dwa pozwoli na zapoznanie sie z funkcjonowaniem parkietu. Oczywiscie wyniki z takiej gry nie musza sie potem przekladac na zyski/straty w realu bo np. zaczniesz grac na powaznie a w tym czasie koniunktura na parkiecie sie zmieni. Najwazniejsze jest by na gieldzie inwestowac czy grac (jak kto woli) pieniedzmi ktorych strata nie bedzie bolala!

 

Fugazi - te Police to chyba bedzie dobry strzal - dobra lokalizacja, tradycja i dobrze wyglada pod wzgledem wskaznikow analizy technicznej. Ponadto gdzies slyszalem, ze nasza chemia zaczeli sie na powaznie interesowac wielcy tego swiata. Wiec moze w najblizszej przyszlosci zaczna sie jakies ruchy na parkiecie zwiazane z mergerami?! Zreszta wystarczy popatrzec na Ciech, ktory chyba bedzie dalej probowal wzmacniac swoja pozycje w kraju i w tej czesci Europy poprzez sprzedaz (wzrost przychodow) jak i kontynuowanie przejec.

Odnośnik do komentarza
Gość MikeMitnick
Najwazniejsze jest by na gieldzie inwestowac czy grac (jak kto woli) pieniedzmi ktorych strata nie bedzie bolala!

 

No wlasnie. Ale z drugiej strony zylka hazardzisty podpowiada, ze jak postawisz wiecej to wiecej zyskasz :P Z jakim kapitalem poczatkowym musialbym wejsc, zeby zarobic (przy dobrych wiatrach) jakas w miare przyzwoita sume ? Pytanie byc moze smieszne i tendencyjne ale od jakiegos miesiaca chodzi mi po glowie :P

Odnośnik do komentarza

Ostrzegam przed traktowaniem gieldy jako hazardu! Nie mozna byc pazernym i zachlannym. Prawdopodobienstwo kupna akcji po najnizszej cenie i jej sprzedania po maxie jest podobne do prawdopodobienstwa wygrania 6-tki w DL. Musisz zalozyc tzw. take profit - satysfakcjonujaca ciebie stopa zwrotu z danej inwestycji ale ona musi byc skorelowana z stop loss czyli akceptowana strata.Przynajmniej ja taka strategie przyjmowalem bo nie uznaje filozofii odegrania sie czy grania przeciwko rynkowi. Lepiej wyjsc z pozycji z maksymalnie najnizsza strata i przerzucic kapital w inne miejsce, ktore daje wieksze prawdopodobienstwo odrobienia straty i wygenerowania zysku niz kiszenie sie i odgrywanie sie na sile. A co do kapitalu - przede wszystkim musisz sam wyznaczyc sobie cel i przyjac strategie zmierzajaca do osiagniecia celu. Mam kumpla, ktory co miesiac z pensji przeznacza na GPW 10% swoich poborow i tak buduje swoja emeryture. Mam kilkunastu znajomych co posprzedawali wszystko co mogli i rzucili duze kapitaly (po kilkaset tysiecy i wiecej). Udalo sie tylko dwom (jeden z nich to zarobil duze duze pieniadze i teraz bawi sie w nieruchomosci) - reszta pagibla i swieci golymi d...mi teraz.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

No to ja też się mam kilka pytań, bo jestem dosyć zielony w temacie finansowym.

 

Moja mama ma raczej zamrożone ok. 675 dolarów i chyba trochę ponad 300 Euro. Dosyć słabo się tym interesowała ostatnio ( 'słabo' to w sumie mało powiedziane ;) ). No i mam teraz pytanie gdzie by to można zainwestować? Jakieś rady? Akcje, fundusze inwestycyjne? Raczej wolałbym, żeby było małe ryzyko strat. ;)

Odnośnik do komentarza

ryzyko male? to na lokate walutowa moze wplacic :P Jesli chodzi o akcje i fundusze to musi zamienic to na zlotowki...ale tam mozna zyskac jak i stracic :P btw. Twoja mama ostro stracila na tych walutach, bo takie euro bylo juz po 4.5 a teraz 3.80, a dolar tez polecial mocno w ciagu roku/dwoch, a na lokacie ma te 4% chociaz :)

Dow Jones po 2 dniach max spadkow dzis w okolicy 0...u nas leci ok 1.5%...czyzby upragniona korekta? mam nadzieje, ze spadnie jeszcze troszke by mialo "z czego isc" .

Odnośnik do komentarza
ryzyko male? to na lokate walutowa moze wplacic :P Jesli chodzi o akcje i fundusze to musi zamienic to na zlotowki...ale tam mozna zyskac jak i stracic :P btw. Twoja mama ostro stracila na tych walutach, bo takie euro bylo juz po 4.5 a teraz 3.80, a dolar tez polecial mocno w ciagu roku/dwoch, a na lokacie ma te 4% chociaz :)

Dow Jones po 2 dniach max spadkow dzis w okolicy 0...u nas leci ok 1.5%...czyzby upragniona korekta? mam nadzieje, ze spadnie jeszcze troszke by mialo "z czego isc" .

Wiem, że sporo straciła, ale dopiero ostatnio sobie o tym przypomniała, że takie coś w ogóle ma. :roll: Dlatego postanowiłem jej pomóc te pieniądze mądrze rozdysponować. ;) Byłem dzisiaj w PKO BP i wziąłem ulotki Obligacji Skarbu Państwa 2,3 i 4-letnich. Opłaca się to? Z tego co czytałem to najbardziej opłacają się czteroletnie, bo oprocentowanie to inflacja + marża odsetkowa naliczane co kwartał. Także zysk będzie zawsze większy od inflacji, ale i tak chyba raczej minimalny.

Odnośnik do komentarza
jakie % w stosunku rocznym maja? realna stopa jaka jest?

według strony www.obligajceskarbowe.pl

W sprzedaży od 01.06.2007 - 30.06.2007

Oprocentowanie: 4,50% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym

Wypłata odsetek: co rok

Cena emisyjna 1 Obligacji - 100,00 zł

Do kupienia w każdym Oddziale PKO BP, przez Internet i telefon

dane dla COI, obligacji 4-letnich
Odnośnik do komentarza

to mniej wiecej tyle ile na lokacie. Ale w ING jak to mowi Marek Konrad, mozna dysponowac gotowka na koncie caly czas, wplacajac i wyplacajac bez utraty odsetek i tez masz cos kolo 4.5% Lepsze to niz 3 letni obligacje...mozna nimi handowac na gieldzie, ale nie lepszy rachunek w banku?

Odnośnik do komentarza

Dobrałem się w końcu do nowych akcji, kupiłem dzisiaj:

 

- GETIN - w trendzie wzrostowym, ma rekomendacje kupuj od ING na 20,20, atakowało już 18,75 ale nie przebiło tego oporu. Liczę, że go przebije przy następnej okazji a jak to zrobi to wtedy może sobie nawet na okolice 22,5 skoczyć, więc najs. Kupiony za 15.82.

 

- MILLENIUM - silny trend wzrostowy, opór na okolicach 15 - jak to łyknie to max góra to będą okolice 20, a wcześniej ~15,5 i 14,7 PLN opór - oby przeskoczył, to wtedy hulaj dusza ;) Wzięty za 13,61.

 

Jednego i drugiego dobrałem po 50% swojego portfela. Zobaczymy - mam nadzieję, że to będą dobre zakupy. :)

Dodam, że obie spółki są obecnie na okolicach wsparcia, więc lepiej żeby go nie przebijały... :]

Odnośnik do komentarza

Ja na razie trochę spekulacjnie kupiłem akcje Swarzędza. Cena kupna 1,07 dwa tygodnie wstecz. W ubiegłym tygodniu cena zjechałą do 0,99 aby obecnie rosnąć i mam nadzieję, że trend utrzyma :) Myślę nad dokupieniem Swarzędza, ale monopolizacja portfela trochę mnie przeraża.

Odnośnik do komentarza

Sprzedałem Millenium dzisiaj po cenie zakupu, wystawili mu rekomendację sprzedaj, PZU SA wycofała się też (podali info), a że spółka na szczycie samym to lepiej nie ryzykować. Macie coś na oku? ;) Właściwie to interesowałoby mnie coś długoterminowego, nie mam czasu siedzieć i śledzić tego codziennie...

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...