Skocz do zawartości

Fiński śnieg


TROLLO

Rekomendowane odpowiedzi

Snułem się kolorowymi ulicami Goyang bez celu. Wokół życie toczyło się jak gdyby nigdy nic, ja jednak wciąż w myślach rozgrywałem miniony sezon z Kookmin. Próbowałem dociec co mnie zgubiło, zbytnie eksperymenty z ustawieniem, zbyt liczny skład, czy niska determinacja piłkarzy, na którą przymykałem oczy na początku sezonu, a która sprawiła, że po słabszym występie morale leciało na łeb na szyje.

 

Z gorzkich objęć Morfeusza wyrwał mnie dźwięk telefonu komórkowego, grającego motyw z bitwy na Polach Pelennoru z Powortu Króla. Nieudana przygoda z koreańską piłką okazałą się więc tylko złym snem. Głos w słuchawce polecił mi udać się na lotnisko, gdzie czekać miały na mnie bilety na lot nr SK 8654 do Kopenhagi, gdzie lotem nr SK 6626 udać się miałem do Helsinek. Tam z kolei czekał na mnie lot nr KF283, nie wiedziałem jednak dokąd, ponieważ kiedy mój rozmówca wymawiał nazwę mojego celu telefon odmówił posłuszeństwa i żałosnym dźwiękiem oznajmił koniec baterii. Czym prędzej udałem się na lotnisko gdzie wyjaśnić się miało moje przeznaczenie. Kiedy już poznałem cel mojej podroży w mojej głowie pojawiło się więcej pytań niż odpowiedzi. Moja trenerska przygoda miała rozpocząć się w fińskim Vaasa. Usadowiwszy się wygodnie w fotelu samolotu odpaliłem wysłużonego laptopa, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o moim nowym miejscu zamieszkania.

 

Vaasa było miastem na zachodnim wybrzeżu Finlandii, założone w 1606 r. za panowania Karola IX Wazy. Swą nazwę wzięło od dynastii tegoż właśnie króla. Obecnie miasto liczyło 58,607 mieszkańców. Tyle informacji na początek mi wystarczyło, zacząłem więc szukać informacji na temat klubu. Oficjalna strona klubu operowała jedynie językami fińskim i szwedzkim, więc zwróciłem się z pomocą do „wszechwiedzącej” Wikipedii. Pełnej nazwy klubu podawać nie będę, gdyż nikt poza rodowitymi Finami nie byłby w stanie jej wymówić. Jego ludzka nazwa brzmiała Vasa IFK – w skrócie VIFK. Klub został założony w 1900 r. i w trakcie swojej historii trzy razy zwyciężał w rozgrywkach Fińskiej Premier Ligi. Działo się to w latach 1944, 1946 i 1953, zaś dwukrotnie kończył rozgrywki na drugim miejscu (1951, 1952). Ciekawostką było, że w 1988 r. klub połączył się z drużyną BK-48, zmieniając nazwę na BK-IFK. Trwało to do roku 2000, kiedy to powrócono do pierwotnej nazwy.

 

Po kliku przesiadkach wylądowałem wreszcie na lotnisku w Vaasa i niezwłocznie udałem się do siedziby klubu. Rozmowa z prezesem klubu panem Skytte przebiegła w miłej atmosferze. Oczekiwania nie były wygórowane – miałem zająć przyzwoite miejsce w rozgrywkach ligowych. Wierzyłem, że uda mi się tego dokonać, tak więc pozostało mi tylko złożyć podpis pod umową, w myśl której przez najbliższe jedenaście miesięcy zarabiać miałem 750 €. Budżet transferowy jakim miałem „rozporządzać” wynosił 2.000 €, płacowy natomiast 1.000€. Nic tylko szaleć. Następnie wręczono mi raport mojego asystenta, niejakiego Christoffera Kloo (34, Finlandia), który wśród zachwytów nad naszym składem, stwierdzał, że na naszej prawej obronie zieje dziura wielkości Czarnej Bramy. Widniały tu również nazwiska piłkarzy, którzy mogliby, w jego opinii rozwiązać nasze problemy. brakowało tylko informacji, że Mikko Harju (30, DRL; Finlandia), Lasse Männikö (33, D/WBR; Finlandia) i Sami Piira (26, DRC, WBR, DM, MC; Finlandia) to tak naprawdę jego szwagier, kolega z wojska i dopiero odnaleziony brat z innego ojca. Niemniej jednak poleciłem naszemu skautowi przyjrzeć się ich umiejętnościom. Sztab szkoleniowy klubu był zadowalający jak na moje wymagania, przynajmniej jeżeli chodzi o wymagania ilościowe. Trenerką zajmowali się panowie: Lasse Saukkonen (55, Finlandia), odpowiedzialny za pierwszy zespól; Ville Laakkonen (33, Finlandia) opiekujący się całą kadrą VIFK; i trzeci szkoleniowiec Timo Tiensuu (36, Finladnia) odpowiadający za bramkarzy. Ponadto klub posiadał zwrotną liczbę fizjoterapeutów, bo aż dwóch. Zdecydowanie lepsze umiejętności medyczne prezentował Petri Lehtonen (42, Finladnia), więc zmuszony byłem pożegnać się z Klasem Vesterem (41, Finlandia), który był tylko zbędnym balastem. Koniec końców wyszukiwaniem kandydatów do gry w klubie, a w rzeczywistości zwiedzaniem kraju na koszt jego koszt zajmowała się dwójka: Rolf Kuni (45, Finlandia) i Jari Kotanen (37, Finladnia)

Odnośnik do komentarza

Przyszła pora na pierwszy trening, który miał mi pokazać z kim przyjdzie mi pracować. Zajęcia poprowadził, a także wziął w nich udział Christoffer, który mimo trzydziestu czterech lat na karku grywał jeszcze na pozycji środkowego obrońcy, służąc swym doświadczeniem młodszym kolegom.

 

Bramkarze:

 

1. Magnus Eriksson (24, GK; Finlandia)

22. Aapo Kiljunen (22, GK; Finlandia)

-. Kamil Olsztynski (20, GK; Finlandia/Polska)

-. Caius Honkanen (16, GK; Finlandia)

-. Ville Kykyri (15, GK; Finlandia)

 

Uwagi: Jeżeli chodzi o umiejętności, zdecydowanie lepiej prezentował się Aapo, jednak alarmująca była jego niska determinacja. Jednak zdecydowałem się dać mu szansę. Klub posiadał również trójkę bardzo obiecujących juniorów na tę pozycję, wśród których znalazł się nawet mój rodak Kamil Olsztyński, członek zespołu Polski do lat 21.

 

Środkowi obrońcy:

 

5. Christoffer Kloo (34, DC; Finlandia)

-. Spencer Holdsworth (15, DC; Finlandia)

-. Timo Järvinen (16, DC; Finlandia)

-. Eero Toivonen (16, DC; Finlandia)

-. Aki Hongell (17, DC, DM, MC; Finlandia)

-.

Tomas Nygård (34, DC, SC; Finlandia: 5/0)

 

Uwagi: Doświadczony Nygård miał za sobą epizod w reprezentacji kraju i miałem nadzieję, że co nieco jeszcze z tamtych czasów pamiętał. Do pary z nim w obronie występować miał Hongell, którego wzrost i skoczność dawała nadzieję na jakiekolwiek szanse w powietrzu naszej obrony. Formacje dopełniała trójka mocno zdeterminowanych juniorów, którzy nie odstawali umiejętnościami od swoich starszych kolegów, mieli więc szanse na kilka występów w pierwszej drużynie w nadchodzącym sezonie.

Odnośnik do komentarza

moja wina, ale to niespecjalnie, jak wklejam z openoffice'a to wychodzi mi w rożnych rozmiarach i dlatego mieszam w tagach, żeby było jednakowo; i szczerze to nawet nie zauważyłem różnicy; przepraszam i obiecuję poprawę :)

 

Lewi obrońcy:

 

19. Joakim Södergård (20, DRL; Finlandia)

6. Jan-Christian Westermark (32, DL; Finlandia)

-. Tom Laitinen (15, DL; Finlandia)

 

 

Uwagi: Mimo wieloletniego doświadczenie Westermarka, postanowiłem, że na lewej obronie dam szanse młodemu Södergårdowi. W odwodziepozostawałwaleczny i zdeterminowany Laitinen.

 

Prawi obrońcy:

 

-. Olli Nurkkala(16, DRL; Finlandia)

 

Uwagi: Na tą pozycję potrzebowaliśmy jednego, bądź dwóch nowych zawodników, jako że grający w juniorach Nurrkala, jakkolwiek obiecujący, nie był jeszcze w stanie rozegrać pełnego sezonu.[/size]

Edytowane przez Dr.Strange
Niedozwolone tagi
Odnośnik do komentarza

Moja rada: przed przeklejeniem na forum najpierw wklej do notatnika i stamtąd skopiuj. To zlikwiduje wszelkie formatowanie.

 

Ewentualnie w oknie edytora masz przycisk "Usuń formatowanie" (lewy górny róg), ale czasem się nie sprawdza, lepsze jest rozwiązanie pierwsze.

Odnośnik do komentarza

Środkowi pomocnicy:

 

-. Andreas Strandvall (17, DM, MC; Finlandia) Jun

-. Artur Lemanowicz (22, MC; Polska)

-. Tobias Utriainen (20, MC; Finlandia)

-. Niklas Lahtinen (19, MC; Finlandia)

-. Jonas Nygård (21, MC; Finlandia)

-. Peter Saarinen (15, MC; Finlandia) Jun

-. Henri Vesala (15, MC; Finlandia) Jun

-. Jani Uotinen (29, AMC; Finlandia U21: 3/0)

 

Uwagi: Pewniakiem do gry na środku pomocy był uznawany za najlepszego zawodnika w klubie Jani Uotinen. Jego partnerem zostać miał kolejny Polak w składzie Artur Lemanowicz, który prezentował się najlepiej z pozostałych kandydatów. Nie zamierzałem natomiast korzystać z usług Niklasa Lahtinena.

 

Lewi pomocnicy:

 

12. Johnny Glasberg (24, MLC; Finlandia)

-. Rasmus Berglund (15, AMLR; Finlandia) Jun

 

Uwagi: Nasz jedyny lewy pomocnik był zawodnikiem solidnym i wierzyłem, że będę miał z niego pociechę, jednak musiałem załatwić mu jakiegoś zmiennika. Młody Berglund, sprawiał wrażenie perspektywicznego gracza, jednak był jeszcze za młody na pełnoprawnego zmiennika Johnny'ego.

 

Prawi pomocnicy:

 

23. Robin Nordlund (20, MR; Finlandia)

-. Heikki Martikainen (16, MR; Finlandia) Jun

9. Benny Sjölind (30, AMRL, FC; Finlandia)

 

Uwagi: Szybkością imponował niemłody już Sjölind i to on wydawał się faworytem na tej pozycji, jednak dwójka młodych wilków niewiele mu ustępowała i w razie słabszej formy do składu mógł wskoczyć Robin a nawet i Heikki.

 

Napastnicy:

 

10. Rami Louke (29, AMR, FC; Finlandia)

8. Mikko Ylihärsilä (25, ST; Finlandia)

20. Jonas Britschgi (25, ST; Finlandia)

17. Tomislav Krstevski (24, ST; Polska)

24. Emil Strandback (21, ST; Finlandia)

-. Mustafa Maki (19, ST; Finlandia)

-. Riku Timonen Jun (15, ST; Finlandia)

-. Mika Turunen Jun (15, ST; Finlandia)

-. Pekka Kuitunen Jun (15, ST; Finlandia)

 

Uwagi: Wysokie opanowanie i umiejętność wykończenia akcji czyniły Jonasa Britschgi murowanym faworytem do miejsca w ataku. O drugie miejsce w ataku rywalizować mieli: Ylihärsilä, Louke i zawodnik z polskim paszportem Tomislav Krstevski. Który z nich otrzyma szanse na początku sezonu ligowego, zadecydować miały mecze sparingowe. Emil Strandback wydawał się miecz ogromne problemy z podejmowaniem decyzji, a jego waleczność była nieobecna, dlatego zamierzałem się go pozbyć.

Odnośnik do komentarza

Dwójka młodych zawodników VIFK pozytywnie zareagowało na moje prośby odnośnie zmiany stylu gry. I tak, Mustafa Maki w najbliższym czasie miał pracować nad mijaniem bramkarzy dryblingiem, natomiast Aki Hongell miał wkładać w strzały na bramkę więcej siły. Jeszcze tego samego dnia, przejrzawszy raporty na temat potencjalnych wzmocnień na prawą obronę, zdecydowałem się pozyskać Samiego Piirę z VoPpK. Nazajutrz podczas pierwszej konferencji prasowej, zapytany o preferencje taktyczne zadeklarowałem, że dołożę starań aby obrona VIFK była nie do przejścia. W pierwszych dniach lutego nowy kontrakt podpisał nasz bramkarz Aapo Kiljunen, pozostający do tej pory bez kontraktu. Ten sam piłkarz, trzy dni później wypadł ze składu na trzy do czterech tygodni uszkadzając sobie bark w trakcie wojny na hantle podczas zajęć na siłowni. Jeszcze tego samego dnia Sami Piira zaakceptował złożoną mu ofertę, odrzucając propozycję trzech innych klubów i Vasa IFK pozyskało solidnego i wszechstronnego zawodnika.

 

Styczeń 2008

 

Bilans (Vasa IFK): 0-0-0

Fińska 1. Liga: -

Puchar Finlandii: -

Finanse: +15.800€ (w ostatnim miesiącu +1.085€)

Budżet transferowy: 1.999€ (25% z transferów)

Budżet płac: 1.095€ (wykorzystane 1.038€)

Nagrody:

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Jurij Żirkow (24, WB/AML; Rosja: 24/0) z CSKA Moskwa do Man City za 16.000.000€

2. Edgar Barreto (23, DM, AMRC; Paragwaj: 21/0) z Regginy do Sampdori za 3.000.000€ (WW)

3. Takayuki Morimoto (19, AMRL, ST; Japonia) z Catani do Torino za 2.700.000€ (WW)

 

Ligi świata:

 

Anglia: -

Hiszpania: -

Finlandia: -

Włochy: -

 

Ranking FIFA: 1. Hiszpania (1564; Vicente Del Bosque), 2. Włochy (1338; Marcello Lippi), 3. Niemcy (1328; Joachim Löw), 30. Polska (778; Leo Beenhakker)

Odnośnik do komentarza

Siedemnastego dnia lutego udaliśmy się do Jyväskylä aby zmierzyć się z drużyną FC Blackbird. Na stadionie Harju przywitała nas oszałamiająca liczba siedemnastu kibiców. Już w siódmej minucie mogliśmy objąć prowadzenie jednak strzał Piiro z ostrego kąta otarł się tylko o poprzeczkę. Kolejną szanse zmarnował Glasberg, którego uderzenie z półwoleja z największym wysiłkiem obronił Hilipnen. To jednak rywal zdobył prowadzenie. W 25. minucie wrzut z autu przedłużył głową Forsberg, a dokładnie z powietrza uderzył Maksym Baranow, nie dając szans Erikssonowi. Gospodarze przycisnęli jednak nasz golkiper spisywał się świetnie. Po przerwie w 72. minucie Hongell zagrał piłkę do przodu, za plecy obrońców. W polu karnym dopadł do niej Britschgi i zagrał wzdłuż lini końcowej do Uotinena, a ten precyzyjnym strzałem wyrównał stan zawodów. Losy meczu rozstrzygnęły się w 80. minucie kiedy to Louke dostał piłkę przed polem karnym, zagrał ją na prawo do Piiry. Nasz nowy nabytek posłał ją na długi słupek, gdzie Juvinen i Höynälä kolejno skiksowali. Piłka trafiła ponownie do Louke, który bez problemu pokonał golkipera Blackbird.

 

17.2.2008 Harju, Jyväskyl: 17 widzów

TOW FC Blackbirds [AMA] - IFK Vasa [YKK] 1:2 (1:0)

 

25. Baranow 1:0

48. Kuortti (FCB) knt.

73. Uotinen 1:1

80. Louke 1:2

Odnośnik do komentarza

Kolejne spotkanie rozegrać mieliśmy na własnym obiekcie, na którym zjawiło się niecałe pięćset widzów, chcących zobaczyć w akcji zespół Vasa pod wodzą nowego trenera. To jednak nie był debiut o jakim marzyłem i po spotkaniu czerwony nie wiadomo czy ze złości czy ze wstydu pospiesznie opuściłem stadion. A co do samego meczu to rywale z Esbjerg po prostu nas zmiażdżyli. Strzelali z każdej pozycji przy biernej postawie naszych zawodników. Wynik 1:4 był najniższym wymiarem kary i sam nie wiem jakim cudem udało nam się zdobyć bramkę. To spotkanie dobitnie uświadomiło mnie jak wiele pracy mnie jeszcze czeka. Z tą świadomością wróciłem do swojego, położonego na uboczu miasta małego domku. Tam dumać miałem nad taktyką w kolejnym spotkaniu, gdyż w obecnym ustawieniu nie miałem czego szukać w 1. Lidze Fińskiej.

 

19.2.2008 Hietalahti, Vaasa: 493 widzów

TOW IFK Vasa [YKK] - Esbjerg fB [AMA] 1:4 (0:3)

 

11. Hrádecky (E) knt.

15. Maranhão 0:1

18. Klarström 0:2

44. Klarström 0:3

47. Uotinen 1:3

87. Rieks 1:4

Odnośnik do komentarza

Młody bramkarz IFK Vasa Caius Honkanen podpisał promesę kontaktową, w myśl której zostać miał w klubie kolejny rok. Cztery niecały tydzień podstawowy bramkarz klubu Kiljunen wznowił treningi z pełnym obciążeniem, a ja byłem gotowy do kolejnego sparingu. Tym razem naszym rywalem była drużyna FC Valkeakosken Haka. Wynik otworzył Ylihärsilä wykorzystując świetne podanie Britschgiego. Kilka chwil później w polu karnym najwyżej wyskoczył Okkonen i mieliśmy remis; na tym jednak pierwsze połowę się nie zakończyła. W doliczonym czasie pewnie rzut karny wykorzystał Britschgi i na przerwę schodziliśmy prowadząc 2:1. Drugą połowę rywalę rozpoczęli od mocnego uderzenia i dośrodkowanie Fiedieckija na bramkę zamienił Minkenen. W 77. minucie gracze Vasa sprezentowali rywalom jedenastkę, której pewnym egzekutorem był Okkonen. Na więcej nie było już nas stać, przegraliśmy więc zasłużenie drugie spotkanie z rzędu.

 

27.2.2008 Hietalahti, Vaasa: 166 widzów

TOW IFK Vasa [YKK] - FC Haka [VEI] 2:3 (2:1)

 

39. Ylihärsilä 1:0

44. Okkonen 1:1

45+1. Britschgi 2:1 rz.k.

50. Minkenen 2:2

77. Okkonen 2:3 rz.k.

Odnośnik do komentarza

Luty 2008

 

Bilans (Vasa IFK): 1-0-2 5:8

Ykkönen: -

Suomen Cup: -

Finanse: -3.066€ (w ostatnim miesiącu -18.866€)

Budżet transferowy: 1.999€ (10% z transferów)

Budżet płac: 1.092€ (wykorzystane 1.098€)

Nagrody:

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Vegard Forren (20, DLC; Norwegia U21: 5/0) z Molde FK do Vålerengi za 925.000€

2. Celso Borges (19, AMC; Kostaryka) z Saprissy do Malmö FF za 550.000€

3. Walerij Fiedorczuk (19, MC; Ukraina) z FK Lwów do Czornomorca Odessa za 525.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: -

Hiszpania: -

Finlandia: -

Włochy: -

 

Ranking FIFA: 1. Hiszpania (1564; Vicente Del Bosque), 2. Włochy (1338; Marcello Lippi), 3. Niemcy (1297; Joachim Löw), 30. Polska (778; Leo Beenhakker)

Odnośnik do komentarza

W okresie poprzedzającym najbliższe spotkanie ze składu wypadła trójka zawodników. Ylihärsilä miał stłuczone udo w wyniku zderzenie z rywalem w poprzednim meczu, Lemanowicza dopadła grypa, a Berglund naciągnął mięśnie grzbietu na siłowni. Na szczęście uraz Mikko i Artur wrócili do sprawności na sparing z Norvalla Vöyri, a jedynie kontuzja Berglunda okazała się poważniejsza.

 

Na samym spotkaniu zjawiło się "aż" szesnastu kibiców, więc o atmosfer na trybunach byłem spokojny. Nasi zawodnicy zdawali się lepiej funkcjonować przy pustych trybunach, ponieważ podobnie jak w pierwszym meczu, zagrali bardzo dobre spotkanie. Formą błysnął zwłaszcza Ylihärsila, zdobywając dwie bramki. Jedno trafienie dorzucił nasz były reprezentant Nygård.

 

13.3.2008 Vörå, Vöyri-Maksamaa: 16 widzów

TOW Norvalla Vöyri [AMA] - IFK Vasa [YKK] 0:3 (0:2)

 

16. Ylihärsila 1:0

44. Ylihärsila 2:0

75. Nygård 3:0 rz.k.

Odnośnik do komentarza

Po zwycięstwie zasugerowałem prezesowi Skytte, że klubowi przydałby się jakiś klub patronacki. Właściciel klubu przynał mi racje i obiecał poruszyć tą kwestię na następnym zebraniem zarządu. Udałem się następnie do sekretariatu klubu i poleciłem rozesłać ogłoszenie o pracy na każdą pozycję w klubie od asystenta zaczynając a na skaucie kończąc. Dwudziestego marca do klubu przyszło powołanie dla Kamila Olsztyńskiego do kadry narodowej U21 na mecze z Walią i Irlandią. Siedem dni później dość niespodziewanie do klubu wpłynęły powołania do dwóch innych Polaków z Vasa. Tomislaw Krstewski i Artur Lemanowicz znaleźli uznanie w oczach Leo Beehakkera, który powołał ich na spotkanie z Irlandią. Dzień później nowy kontrakt z klubem podpisał Pekka Kuitunen, wiążąc się z nami do 2011 roku.

Odnośnik do komentarza

Przed kolejnym sparingiem z zespołem LTU, kontrakt z klubem do roku 2011 przedłużył Riku Timonen z zespołu do lat 19. Natomiast pół godziny przed spotkaniem, na murawie podszedł do mnie prezes Skytte i podał karteczkę, na której napisane były nazwy trzech klubów i polecił abym do końca spotkania wybrał swój typ na nasz klub patronacki. Jeżeli chodzi o samo spotkanie to zagraliśmy po prostu śpiewająco, od Kiljunena na bramce, który nawet w 12. minucie obronił jedenastkę; poprzez świetnie grającą pomoc, gdzie świetnie radził sobie Lemanowicz; po zabójczego Britschgiego w ataku - zdobywce dwóch pięknych bramek. Ja jednak cały czas myślałem o tym, który klub będzie najlepszym dla nas klubem patronackim i zdecydowałem się na Tampere United.

 

31.3.2008 Littoisten tekonurmi, Kaarina: 18 widzów

TOW LTU [AMA] - IFK Vasa [YKK] 1:3 (0:1)

 

10. Britschgi 0:1

12. Nieminen (LTU) n.rz.k.

65. Tapaninen 1:1

72. Ylihärsila 1:2

85. Britschgi 1:3

Odnośnik do komentarza

Marzec 2008

 

Bilans (Vasa IFK): 2-0-0 6:1

Ykkönen: -

Suomen Cup: -

Finanse: -66.507€ (w ostatnim miesiącu -66.753€)

Budżet transferowy: 1.999€ (10% z transferów)

Budżet płac: 1.092€ (wykorzystane 1.098€)

Nagrody:

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. David Elm (25, ST; Szwecja) z Kalmar FF do Malmö FF za 1.000.000€

2. Edward Ofere (22, ST; Nigeria: 3/0) z Malmö FF do Kalmar FF za 950.000€

3. William Kvist (23, MRC; Dania: 6/0) z FC Kopenhagi do Spartaka Moskwa 925.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: -

Hiszpania: -

Finlandia: -

Włochy: -

 

Ranking FIFA: 1. Hiszpania (1564; Vicente Del Bosque), 2. Włochy (1338; Marcello Lippi), 3. Niemcy (1297; Joachim Löw), 30. Polska (778; Leo Beenhakker)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...