Skocz do zawartości

Fiński śnieg


TROLLO

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku kwietnia trójka juniorów - Henri Vesala, Mika Turunen, Olli Nurkkala - przedłużyło kontrakty z Vasa do 2011 roku. Inny młody zawodnik Kamil Olsztyński zadebiutował w reprezentacji Polski do lat 21 w przegranym spotkaniu z Irlandią. A dzień później jego rodak Artur Lemanowicz zaliczył debiut w dorosłej reprezentacji biało-czerwonych. Tradycyjnie na początek nowego miesiąca zarząd przedstawił swoją opinię na temat mojej pracy w klubie. Mimo niezadowolenia kibiców z wysokiej porażki z Esbjerg fB, zarząd był usatysfakcjonowany stylem w jakim prowadziłem zespół. Dzień później z klubem rozstał się Lasse Saukkonen, zwalniając miejsca dla nowego trenera pierwszego zespołu, którym został Riku Leskinen (32, Finlandia). Kolejnymi juniorami, którzy związali się z klubem do 2011 roku zostali Heikki Martikainen i Ville Kykyri.

 

Występy piłkarzy Vasa w reprezentacji:

- Polska U21 - Irlandia U21 => 1:2 [K.Olsztyński 6.8]

- Polska - Irlandia => 3:1 [A.Lemanowicz]

Odnośnik do komentarza

Na dwa dni przed ostatnim sparingiem nowe kontrakty podpisali Tom Laitinen i Eero Toivonen, który umotywował swoją decyzję miłością do klubu. Popołudniu do klubu wpłynęło zaproszenie na fiński dzień testów, które spadło mi chyba z nieba gdyż skauci, zupełnie nie wywiązywali się ze swojej roli. Godzinę przed wyjściem na murawę, nowy kontrakt podpisał również urodzony w Winterton w Anglii, posiadający podwójne obywatelstwo Spencer Holdsworth.

 

W składzie na towarzyskie spotkanie z Ekenäs Tammisaari zabrakło kontuzjowanego Britschgiego, którego zastąpił Rami Louke. Przywykłem już do oszałamiającej frekwencji na spotkaniach wyjazdowych, więc liczba osiemnastu kibiców już mnie nie zaskoczyła. Inicjatywa w pierwszej połowie należała zdecydowanie do nas, jednak nie potrafiliśmy udokumentować tego zdobyciem bramki. Co prawda na minutę przed końcem tej części gry Ylihärsila pokonał bramkarza rywala, jednak sędzia słusznie odgwizdał wcześniej pozycję spaloną.

 

W drugiej połowie widowisko nie uległo zmianie i atakowaliśmy raz za razem, a rywali ratował dobrze dysponowany golkiper, nasza nieskuteczność, a w ostateczności poprzeczka bramki. W 80. minucie dopięliśmy jednak swego. Louke przejął piłkę w środku pola, przepchnął atakującego go rywala i zagrał prostopadłą piłkę, do której dopadł Ylihärsila i umieścił ją tuż przy słupku nie dając szansy Wilanderowi.

 

9.4.2008 Keskuskenttä, Tammisaari: 18 widzów

TOW Ekenäs Tammisaari [AMA] - IFK Vasa 0:1 (0:0)

 

80. Ylihärsila 0:1

Odnośnik do komentarza

Po spotkaniu z klubem rozstał się Ville Laakkonen (33, Finlandia), pełniący funkcję trenera. Dzień później w jego ślady poszli Rolf Kuni (45, Finlandia) i Jari Kotanen (37, Finlandia), którzy udawali skautów. Tego samego dnia odbył się fiński dzień testów, który nie był porywającym widowiskiem, jednak kilku zawodników spisało się poprawnie, postanowiłem więc przyjrzeć się im dokładniej. Następnego dnia na treningu Vasa pojawił się nowy trener juniorów, którym został Juuso Heikurainen (31, Finlandia). Do klubu dołączyła również dwójka skautów: Juha Laakso (37, Finlandia) i Petri Lehto (39, Finlandia), którzy przy odrobinie szczęścia spiszą się lepiej niż ich poprzednicy. Kolejnym juniorem, który postanowił związać się na kolejne dwa lata z Vasa został Timo Järvinen. Dwunastego kwietnia SkyBet ocenił nasze szanse na awans na 20-1, tego samego dnia ze składu na cztery tygodnie wypadł Spencer Holdsworth, który skręcił kostkę na treningu.

 

18 dni przed pierwszym spotkaniem ligowym kapitanem zespołu wybrany został Johnny Glasberg, jego zastępcą zaś Mikko Ylihärsilä. Natomiast Rasmus Berglund podpisał promesę kontraktową, która wiązał go z klubem do listopada 2011 roku. W ciągu następnych dni do klubu dołączył Joni Koskinen (22, AMC; Finlandia), ustalone zostały premie zespołowe (1.400€ w razie zwycięstwa w rozgrywkach ligowych i 4.000€ za zwycięstwo w pucharze), koniec końców nowy kontrakt podpisał Andreas Stradvall.

Odnośnik do komentarza

W czwartej rundzie Suomen Cup los skrzyżował nas z Oulun Jalkapalloklubi; spotkanie odbyć się miało no boisku rywala siódmego maja. Tymczasem nie najlepiej rozpoczęła sezon drużyna do lat 19 ulegając Kemi Kings U19 0:2. Jeszcze przed końcem kwietnia dołączył do nas trzeci skaut - Lasse Lehtinen (38, Finlandia). W kolejnym spotkaniu nasi juniorzy spisali się dużo lepiej zwyciężając zespół VPS Vaasa U19 2:0. Zawodnikiem spotkania został wybrany zdobywca jednej z bramek16-letni Riku Timonen, a miejscowa gazeta wprost zachwycała się jego występem.

 

Kwiecień 2008

 

Bilans (Vasa IFK): 1-0-0 1:0

Ykkönen: -

Suomen Cup: 4. runda (OuJK)

Finanse: -163.494€ (w ostatnim miesiącu -96.987€)

Budżet transferowy: 1.999€ (10% z transferów)

Budżet płac: 1.089€ (wykorzystane 1.126€)

Nagrody:

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Adil Ramzi (30, AMRLC; Maroko: 48/1) z Al-Wakra do Al-Hilal (KSA) za 1.100.000€

2. Kristoffer Knuts (17, MC; Finlandia) z FF Jaro Pietarsaari do FC Honka Espoo za 9.000€

3. Thomas Karv (19, DM, MC; Finlandia) z FF Jaro Pietarsaari do FC Lahti za 8.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: -

Hiszpania: -

Finlandia: Tampere United (Ari Hjelm) [+0]

Włochy: -

 

Ranking FIFA: 1. Hiszpania (1510; Vicente Del Bosque), 2. Włochy (1317; Marcello Lippi), 3. Niemcy (1270; Joachim Löw), 24. (30) Polska (787; Leo Beenhakker)

Odnośnik do komentarza

Drugiego maja na stadionie W Vaasa zjawiła się drużyna o enigmatycznie brzmiącej nazwie PK-35. Rywal wyszedł na murawę w defensywnym ustawieniu z jednym napastnikiem. Takie podejście zdawało egzamin do 50. minuty, kiedy to Sjölind zagrał do Britschgiego, a ten potężnym strzałem pokonał bramkarza rywali. Kwadrans później Ylihärsilä dośrodkował z lewej strony prosto na głowę Sjölinda, który niepilnowany hasał w polu karnym. Nasz prawy pomocnik dostawił tylko głowę ustalając wynik spotkania. Najbardziej żal było kontuzji Lemanowicza w ostatnich sekundach. Artur skręcił kostkę i wypadł ze składu na około miesiąc.

 

2.5.2008 Hietalahti, Vaasa: 384 widzów

YKK 1/26 IFK Vasa [-.] - PK-35 Helsinki [-.] 2:0 (0:0)

 

50. Britschgi 1:0

66. Sjölind 2:0

90+2. Lemanowicz (V) knt.

 

MoM: B. Sjölind (MR, IFK Vasa) - 8.2; gol i asysta

 

IFK Vasa: Kiljunen, Piira, Södergård, Hongell, Nygård, Sjölind, Glasberg, Uotinen, Lemanowicz, Britschgi, Ylihärsilä; Zmiany: Westermarkt, Koskinen, Utriainen

Odnośnik do komentarza

Dzień później trzecią kolejkę spotkań rozegrała drużyna juniorów. Pojedynek z TP-47 Tornio zakończył się remisem 1:1, a zdobywcą bramki i najlepszym zawodnikiem spotkania został Mika Turunen. Dzień później główny księgowy klubu przekazał mi porażającą wiadomość, że klubowi udało się sprzedać "aż" 148 karnetów na najbliższy sezon. Co oznaczało, że mogłem być spokojny o atmosferę na meczach rozgrywanych na naszym boisku, nie wspominając o poprawie naszej kondycji finansowej. Rewelacja.

 

W spotkaniu pucharowym z Oulun Jalkapalloklubi byliśmy zdecydowanym faworytem, Sky Bet ocenił nasze szanse na 1-20. Kibice Vasa byli podobnego zdania, więc spotkanie było z gatunku tych, które należy wygrać za wszelką cenę. Pojedynek miał bardzo jednostronny przebieg i emocję skończyły się już w 6. minucie kiedy to Jonas Britschgi potężnym uderzeniem z pola karnego mało nie rozerwał siatki w bramce rywali. Kwadrans później kolejna bomba sprawdziła wytrzymałość siatki w bramce. Tym razem nasz zawodnik uderzył z 25 metrów, pokazując, że odległość nie gra roli. Do końca spotkania nękaliśmy rywalami atakami, jednak nie udało nam się podwyższyć wyniku. Po spotkaniu byłem zachwycony dotychczasową dyspozycją naszego czołowego napastnika.

 

7.5.2008 Heinäpää, Oulu: 170 widzów

SC 4R OuJK [AMA] - IFK Vasa [YKK] 0:2 (0:2)

 

6. Britschgi 0:1

21. Britschgi 0:2

 

MoM: Jonas Britschgi (ST, IFK Vasa) - 8.4; 2 gole i 10 rajdów

 

IFK Vasa: Eriksson, Piira, Södergård, Hongell, Nygård, Sjölind, Glasberg, Uotinen, Koskinen, Britschgi, Ylihärsilä; Zmiany: Louke, Utriainen, Krstewski

Odnośnik do komentarza

Dwa dni po spotkaniu nasz najlepszy strzelec Jonas Britschgi wybił sobie palec u nogi na treningu i w kolejnym spotkaniu zmuszeni byliśmy zagrać osłabieni w ataku. Dzień przed spotkaniem, drużyna juniorów zwyciężyła, po nudnym spotkaniu, KäPa Helsinki U19 1:0, a wyróżniającym się piłkarzem był Peter Saarinen. My natomiast zmierzyliśmy się z drużyną KPV Kokkola. Zespół ten po pierwszej kolejce i zwycięstwie z Viikingitem 1:0 zajmował 5. pozycję w tabeli. Pierwsze połowa upłynęła spokojnie i dopiero w ostatnich minutach zaczęły się emocję. Najpierw rywale nie wykorzystali błędu Sjölinda, a chwile później Uotinen huknął jak z armaty, piłka odbiła się jednego z rywali i wpadła do siatki obok zmylonego bramkarza gospodarzy. Prowadzenie zdołaliśmy utrzymać przez kwadrans. Wtedy to z prawego skrzydła dośrodkował Rolko, a w polu karnym wyżej od naszych obrońców wyskoczył Suoniemi. Jednak dzisiejszego dnia Opatrzność była po naszej stronie. Na dziewięć minut przed zakończeniem spotkanie Glasberg dośrodkował w pole karne, gdzie piłka odbiła się od Uotinena i jak gdyby nabrawszy świadomości poleciała do bramki, zapewniając nam trzy punkty.

 

11.5.2008 Kokkolan keskuskenttä: 620 widzów

YKK 2/26 KPV Kokkola [5.] - IFK Vasa [2.] 1:2 (0:1)

 

15. Sanyang (KK) knt.

45+2. Uotinen 0:1

59. Suoniemi 1:1

81. Uotinen 1:2

 

MoM: Jani Uotinen (MC, IFK Vasa) - 8.7; 2 gole

 

IFK Vasa: Eriksson, Piira, Södergård, Hongell, Nygård, Sjölind, Glasberg, Uotinen, Koskinen, Louke, Ylihärsilä; Zmiany: Kloo, Utiainen, Krstewski

Odnośnik do komentarza

Po spotkaniu okazało się, że urazu łokcia nabawił się zmiennik Britschgi'ego Rami Louke, który pauzować miał nawet 3 tygodnie. Kilka dni później kolejny udany występ w drużynie U19 zaliczył Mika Turunen, zdobywając tym razem dwie bramki. Nasz drużyna zwyciężyła 2:1 zespół PK-35 U19. Tymczasem do Vasa przybyła drużyna TPV Tampere, trzeci zespół w tabeli. Do pierwszego składu wrócił bramkarz Kiljunen, na ławce usiadł natomiast Britschgi, wracający do pełni sprawności. W ataku debiutował natomiast od pierwszej minuty Krstewski. Pierwszą połowę zagraliśmy beznadziejnie. Nie potrafiliśmy sklecić kilku prostych podań, a szczyt beznadziei nastąpił w 54. minucie. Wtedy nasz bramkarz, dał się zaskoczyć zbyt mocnym dośrodkowaniem Pasanena, zaś chwile później nasza obrona sprokurowała jedenastkę, która rywale pewnie wykorzystali. Nakazałem grać długą piłką, co przyniosło połowiczny skutek. Stworzyliśmy kilka sytuacji, a jedną z nich wykorzystał nawet Ylihärsilä. Nawet wprowadzony w końcówce Britschgi nie uratował nam remisu, a na dodatek wyleciał ze składu na kolejne dwa lub trzy tygodnie.

 

17.5.2008 Hietalahti, Vaasa: 513 widzów

YKK 3/26 IFK Vasa [2.] - TPV Tampere [3.] 1:2 (0:0)

 

54. Pasanen 0:1

59. Räisänen 0:2 rz.k.

65. Ylihärsilä 1:2

 

MoM: Jaakko Pasanen (ML, TPV Tampere) - 7.9; 1 gol

 

IFK Vasa: Kiljunen, Piira, Södergård, Hongell, Nygård, Sjölind, Glasberg, Uotinen, Koskinen, Krstewski, Ylihärsilä; Zmiany: Nordlund, Utriainen, Britschgi

Odnośnik do komentarza

W 5. rundzie Suomen Cup, wylosowaliśmy naszego rywala za Ykkönen - Atlantis FC. Naszym kolejnym rywalem, była drużyna AC Oulu, których bukmacherzy typowali jako wyraźnego faworyta. Szanse na rehabilitację otrzymał Kiljunen, warto dodać, że była to ostatnia szansa i gdyby Aapo jej nie wykorzystał, zamierzałem dać szanse młodemu Polakowi Olsztyńskiemu. W napadzie debiutował Sudańczyk z fińskim paszportem Mustafa Maki. W ponad trzydziestostopniowym upal długo broniliśmy się i dopiero w 68. minucie Nurmi pokonał Kiljunena. Nie mając nic do stracenia nakazałem grę długą piłką co przyniosło owoce już po dziesięciu minutach, kiedy to stan zawodów wyrównał Sjölind, zamykając dośrodkowanie Nordlunda. Chwile przed końcowym gwizdkiem sędzia spotkania usunął z boiska naszego obrońcę, zarzucając mu faul taktyczny, z czym kategorycznie nie mogłem się zgodzić, dałem więc temu wyraz na pomeczowej konferencji. Cieszyło to, że okazaliśmy się lepsi od juniorów, którzy ulegli 0:2 JIPPO Joensuu U19.

 

25.5.2008 Castren, Oulu: 1.202 widzów

YKK 4/26 AC Oulu [5.] - IFK Vasa [4.] 1:1 (0:0)

 

68. Nurmi 1:0

75. Nygård (V) knt.

79. Sjölind 1:1

90. Hongell (V) cz.k.

 

MoM: Benny Sjölind (MR, IFK Vasa) - 7.7; 1 gol

 

IFK Vasa: Kiljunen, Piira, Södergård, Hongell, Nygård, Sjölind, Glasberg, Uotinen, Koskinen, Maki, Ylihärsilä; Zmiany: Nordlund, Westermarkt, Krstewski.

Odnośnik do komentarza

Cztery dni później to my byliśmy zdecydowanymi faworytami spotkania z GIFK Kauniainen - obecnie dziewiątym zespołem ligi. Całe spotkanie gnietliśmy rywala niemiłosiernie. cóż z tego jednak, kiedy zdobyliśmy jedną bramkę, której autorem był Kloo. Pod koniec spotkanie rywale na chwile przejęli inicjatywę, ale to wystarczyło na zdobycie wyrównującej bramki, w czym w zasadzie wyręczył ich nasz obrońca Sami Piira.

 

29.5.2008 Hietalahti, Vasa: 313 widzów

YKK 5/26 IFK Vasa [5.] - GIFK Kauniainen [9.] 1:1 (1:0)

 

18. Kloo 1:0

72. Piira 1:1 sam.

 

Mom: Christoffer Kloo (DC, IFK Vasa) - 7.6; 1 gol

 

IFK Vasa: Kiljunen, Piira, Södergård, Kloo, T. Nygård, Nordlund, Sjölind, Uotinen, Utriainen, Louke, Ylihärsilä; Zmiany: J. Nygård, Krestewski, Koskinen

 

Maj 2008

 

Bilans (Vasa IFK): 3-2-1

Ykkönen: 5. ; 8 pkt, 7:5

Suomen Cup: 5. runda (Atlantis FC)

Finanse: -160.494€ (w ostatnim miesiącu +2.920€)

Budżet transferowy: 1.999€ (10% z transferów)

Budżet płac: 1.089€ (wykorzystane 1.421€)

Nagrody:

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Benoît Trémoulinas (22, D/WBL; Francja) za Bordeaux do Al-Hilal (KSA) za 170.000€

2. Kalle Sorja (25, DRC; Finlandia) z PK-35 Helsinki do FF Jaro Pietarsaari za 16.000€

3. Jani Timonen (24, DC, DM, MC; Finlandia) z FC Kiisto Vaasa do KuPS Kuopio za 10.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: -

Hiszpania: -

Finlandia: FC Honka Espoo (Mika Lehkosuo) [+4]

Włochy: -

 

Ranking FIFA: 1. Hiszpania (1504; Vicente Del Bosque), 2. Włochy (1315; Marcello Lippi), 3. Niemcy (1266; Joachim Löw), 24. (30) Polska (787; Leo Beenhakker)

 

Przed kolejnym spotkanie do składu wrócił Lemanowicz. Nasi juniorzy tym razem zwyciężyli bez wysiłku rywali z KPV Kokkola U19 2:0, a na wyróżnienie zasłużył prawy pomocnik Marikainen. Tego samego dnia wyleczył się również nasz najlepszy snajper Britschgi, jednak po ostatniej nauczce nie zamierzałem ryzykować jego gry od pierwszej minuty. Już w szóstej minucie Parkins wykorzystał zamieszanie w polu karnym po rzucie rożnym i otworzył wynik. Próbowaliśmy szybko się odgryźć, na nie niewiele się to zdało bo w 20. minucie Voipio zgubił, kryjącego go obrońce i podwyższył na 2:0. Wszelkie próby zmiany ustawienie i uratowania wyniku na nic się zdały. Nie pomógł nawet nie w pełni sprawny Britschgi wprowadzony w końcówce. Na dodatek straciliśmy naszego najlepszego obrońce Hongella.

 

1.6.2008 Käpylän urheilupuisto, Helsinki: 428 widzów

YKK 6/26 KäPa Helsinki [7.] - IFK Vasa 2:0 (2:0)

 

6. Parkins 1:0

20. Voipio 2:0

76. Hongell (V) knt

 

MoM: Tuomas Metsberg (MC, KäPa Helsinki) - 7.5

 

IFK Vasa: Kiljunen, Piira, Södergård, Hongell, T. Nygård, Nordlund, Sjölind, Uotinen, Koskinen, Louke, Ylihärsilä; Zmiany: Britschgi, J. Nygård, Lemanowicz

Odnośnik do komentarza

Kolejne spotkanie rozgrywaliśmy dziesięć dni później, a był to pojedynek pucharowy z drużyną Atlantis FC. Od początku ostro zaatakowaliśmy rywal co przyniosło rezultaty już w 20. minucie, kiedy to Louke wykorzystał dobre dośrodkowanie Sjölinda z prawej strony i wyprowadził nas na prowadzenie. Chwile po rozpoczęciu drugiej części spotkania Britschgi zagrał prostopadłą piłkę do Sjölinda, który precyzyjnym strzałem umieścił ją w bramce, potwierdzając nasz awans do kolejnej rundy.

 

11.6.2008 Hietalahti, Vasa: 229 widzów

SC 5R IFK Vasa [YKK] - Atlantis FC [YKK] 2:0 (1:0)

 

21. Louke 1:0

49. Sjölind 2:0

 

MoM: Benny Sjölind (MR, IFK Vasa) - 8.2; gol i asysta

 

IFK Vasa: Olsztyński, Piira, Södergård, Strandvall, T. Nygård, , Sjölind, Glasberg, Uotinen, Koskinen, Louke, Ylihärsilä; Zmiany: Britschgi, Lemanowicz

Odnośnik do komentarza

W ekspresowym tempie, bo już cztery dni później, rozgrywaliśmy mecz kolejnej rundy Suomen Cup. Tym razem udaliśmy się do stolicy, gdzie zmierzyć się mieliśmy z zespołem FC Kontu. Spodziewałem się raczej spacerku, jednak już pierwszy kwadrans pokazał, jak bardzo się pomyliłem tego niedzielnego popołudnia. Wtedy to nadzialiśmy się na zabójczą kontrę i zmuszeni byliśmy odrabiać straty. Ta sztuka udała nam się w ekspresowym tempie. Uotinen zagrał prostopadle do Ylihärsili, który nie zwykł marnować takich sytuacji. Po pół godziny gry obejrzeliśmy niemal kopię tej sytuacji. Tym razem jednak Ylihärsilä, mając obrońce na plecach, odegrał piłkę po ziemi do Britschgiego, który płaskim strzałem zdobył drugą bramkę dla Vasa w tym spotkaniu. Niestety, po raz kolejny nie byliśmy w stanie utrzymać do końca korzystnego wyniku. Kwadrans przed końcem spotkania rywale wykonywali rzut wolny z prawej strony boiska; wszyscy spodziewali się wrzutki w pole karne, a tymczasem Hänninen zagrał przed pole karne do nieobstawionego Tukiainena. Ten przymierzył i huknął, a widmo dogrywki stanęło mi przed oczami. Pół godziny dogrywki minęło bardzo szybki i o awansie decydować miały jedenastki. Do ostatniej kolejki obie drużyny szły łeb w łeb. Wtedy to Haantie trafił w słupek, a uderzający zaraz po nim Jonas Nygård z zimną krwią pokonał bramkarza rywali, zapewniając nam awans do kolejnej, siódmej już, rundy.

 

15.6.2008 Kontulan Liikuntapuisto, Helsinki: 177 widzów

SC 6R FC Kontu Helsinki [NL] - IFK Vasa [YKK] 2:2 (1:2, 2:2) karne 3:5

 

14. Sauso 1:0

19. Ylihärsilä 1:1

37. Britschgi 1:2

75. Tukiainen 2:2

 

MoM: Mikko Ylihärsilä (ST, IFK Vasa) - 7.6; gol i asysta

 

IFK Vasa: Olsztyński, Piira, Södergård, Strandvall, T. Nygård, , Sjölind, Glasberg, Uotinen, Lemanowicz, Britschgi, Ylihärsilä; Zmiany: J. Nygård, Krstewski, Koskinen

Odnośnik do komentarza

Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się styl, w którym prowadzisz to opowiadanie. Jeszcze gdybyś od czasu do czasu wplótł w to wszystko jakiś wątek fabularny, byłoby idealnie.

Wyniki w miarę ;) Życzę więcej zwycięstw na rzecz remisów ;>

Thx :)

 

Cały czas myślę o fabule, bo - szczerze mówiąc - też mi jej brakuje w tym opowiadaniu. Na razie jednak brak po trochu czasu i fajnego pomysłu. Może jak zagram ze dwa sezony będzie mi łatwiej. A co do wyników, to sam nie wiem jak będzie, fm09 jest dla mnie jeszcze dużą zagadką pod względem taktyki, a szczególnie marnie wychodzi mi utrzymywanie wyników, stąd dużo remisów :)

Odnośnik do komentarza

Rozgrywaliśmy mecze w iście zabójczym tempie. Ledwo trzy dni po 120 minutowym dreszczowcu do Vaasa przyjechał zespół Viikingit Helsinki. W zespole debiutował młody obrońca Eero Toivonen. Po pół godziny gry widzowie na stadionie byli świadkami fantastycznego uderzenia Samiego Piiry. Nasz obrońca otrzymał piłkę na wprost bramki w odległości ponad 25 metrów, przymierzył i pociągnął z prawej nogi nie dając szans Peltonenowi. Nic to jednak, gdyż 180 sekund później Vikström potknął się o własne nogi w naszym polu karnym i sędzia podyktował jedenastkę, pozbawiając nas punktów.

 

18.6.2008 Hietalahti, Vaasa: 229 widzów

YKK 6/26 IFK Vasa [5.] - Viikingit Helsinki [11.] 1:1 (1:1)

 

30. Piira 1:0

33. Peltola 1:1 rz.k.

60. Krstewski (V) knt.

87. Kauppinen (Vi) cz.k.

 

MoM: Sami Piira (DR, IFK Vasa) - 8.0; gol

 

IFK Vasa: Kiljunen, Piira, Södergård, Toivonen, T. Nygård, , Sjölind, Glasberg, Uotinen, Koskinen, Britschgi, Ylihärsilä; Zmiany: Krstewski, Strandvall

Odnośnik do komentarza

Wierzyłem, że jesteśmy w stanie zespół Atlantis, zwłaszcza, że nie tak dawno dokonaliśmy tej sztuki. Pierwsze czterdzieści pięć minut spotkania fińskiej 1. ligi, było dla mnie bardzo zimnym prysznicem. Już po 3. minutach przegrywaliśmy, po tym jak w polu karnym niepilnowany Tamminen nie dał szans Kiljunenowi. Pięć minut później Halonen zagrał prostopadle do Salmiego, a ten posłał ją w krótki róg naszej bramki. Kompletnie nie mogliśmy sobie poradzić z rywalem. Kilka chwil po rozpoczęciu drugiej połowy straciliśmy trzecią bramkę, której strzelcem był ponownie Salmi, dobijając strzał Paajanena. I kiedy kolejne bramki dla Atlantis zdawały się tylko kwestią czasu, sytuacja się odmieniła. W 60. minucie Sjölind popędził prawym skrzydłem, minął rywala i zagrał w pole karne. Jednak dośrodkowanie niezdarnie próbował przeciąć Simon i skierował jej do własnej bramki obok zaskoczonego golkipera gospodarzy. Kwadrans później Toivonen egzekwował rzut rożny, a najwyżej do piłki wyskoczył, stojący na długim słupku Piira, zdobywając kontaktową bramkę. Niestety, tylko na tyle było nas stać; cieszyła jednak waleczność piłkarzy do ostatniej minuty, szkoda tylko, że nie od pierwszej. Warto odnotować debiut dobrze spisującego się w juniorach Turunena. Młody Fin, spalił się psychicznie i nie pokazał nic godnego uwagi; zdecydowanie było jeszcze za wcześnie na pierwszą druzynę, dla tego obiecującego piłkarza.

 

22.6.2008 Töölön Pallokenttä, Helsinki: 197 widzów

YKK 8/26 Atlantis FC [13.] - IFK Vasa [9.] 3:2 (2:0)

 

3. Tamminen 1:0

8. Salmi 2:0

46. Salmi 3:0

61. Simon 3:1 g.s.

75. Piira 3:2

 

MoM: Risto Salmi (ML, Atlantis FC) - 8.7; 2 gole

 

IFK Vasa: Kiljunen, Piira, Södergård, Toivonen, T. Nygård, , Sjölind, Glasberg, Uotinen, Koskinen, Britschgi, Turunen; Zmiany: Utriainen, Lemanowicz

Odnośnik do komentarza

Występy piłkarzy Vasa w reprezentacji:

- Mali - Sudan => 4:1 [M. Maki; asysta 6.7]

 

Do klubu dołączył Sauli Ranatalainen (28, DC; Finlandia) pozyskany z wolnego transferu. Naszym kolejnym rywalem był dużo wyżej notowany JJK Jyväskylä. Dzień przed spotkaniem odbyło się losowanie kolejnej rundy Suomen Cup. Po raz kolejny zmierzyć się mieliśmy z drużyną z naszych rozgrywek - GIFK Kaunianien. Wróćmy jednak do spotkania ligowego, które już od początku nie rokowało dobrze, po tym jak w 6. minucie Uotinen nie wykorzystał karnego. Minęły niecałe dwa kwadranse od rozpoczęcia spotkanie, kiedy Lahtinen wykorzystał niezdecydowanie naszej obrony i zdobył pierwszą bramkę spotkania. Cztery minuty przed przerwą po raz kolejny naszym katem okazał się Lahtinen, napastnik rywali pokonał w powietrznym pojedynku Piire i nie dał szans Erikssonowi. Graliśmy fatalnie i kolejne bramki wydawały się być kwestią czasu. Po przerwie moje przewidywania spełniły się, kiedy to Lahtien skompletował hattricka w kuriozalny sposób niemal wchodząc z nią do bramki. Kilka chwil później zza chmur na chwile wyjrzało słońce, kiedy to formą błysnął Britschgi, zmniejszając rozmiary porażki. Jednak kwadrans przed końcem spotkania miejsce w szeregu pokazał nam Kari, wykorzystując dośrodkowanie z prawej strony, po tym jak nasz lewy obrońca uciął sobie drzemkę.

 

25.6.2008 Harju, Jyväskylä: 1.281 widzów

YKK 9/26 JJK Jyväskylä [1.] - IFK Vasa [10.] 4:1 (2:0)

 

6. Uotinen (V) n.rz.k.

27. Lahtinen 1:0

42. Lahtinen 2:0

47. Lahtinen 3:0

50. Britschgi 3:1

78. Kari 4:1

 

MoM: Mika Lahtinen (ST, JJK Jyväskylä) - 9.3; hattrick

 

IFK Vasa: Eriksson, Piira, Södergård, Toivonen, Rantalainen, Sjölind, Glasberg, Uotinen, Koskinen, Britschgi, Maki; Zmiany: T. Nygård, Lemanowicz

Odnośnik do komentarza

Przed spotkaniem z siódmym w tabeli FC Hämeenlinna, nasi juniorzy ulegli juniorom z GIFK Kauniainen 1:2, zawodnikiem meczu został jednak nasz zawodnik Heikki Martikainen.

 

Nasz pojedynek z FC Hämeenlinna do najlepszych widowisk na pewno nie należał. Pierwszą ciekawą sytuacja była bramka zdobyta przez naszych rywali w 62. minucie, wtedy w polu karnym sporo miejsca znalazł Mäkelä, po czym bez problemu posłał piłkę do bramki, precyzyjnym uderzeniem. Po kwadransie na tablicy wyników widniał remis, po tym jak podanie Lemanowicza, mierzonym strzałem zamienił na bramkę Mustafa Maki. Pięć minut wcześniej drugą żółtą kartkę otrzymał pomocnik gości Joel Sunabacka, co ułatwiło nam wyrównanie i dowiezienie wyniku do końcowego gwizdka.

 

29.6.2008 Hietalahti, Vaasa: 240 widzów

YKK 10/26 IFK Vasa [10.] - FC Hämeenlinna [7.] 1:1 (0:0)

 

62. Mäkelä 0:1

72. Sunabacka (H) cz.k.

77. Maki 1:1

 

MoM: Tatu Mäkelä (MC, FC Hämeenlinna) - 7.8 - gol

 

IFK Vasa: Eriksson, Piira, Westermark, Toivonen, Rantalainen, Sjölind, Glasberg, Uotinen, Lemanowicz, Britschgi, Turunen; Zmiany: Maki

Odnośnik do komentarza

Czerwiec 2008

 

Bilans (Vasa IFK): 1-3-3 9:13

Ykkönen: 10. ; 10 pkt, 18:16 [+2]

Suomen Cup: 6. runda (GIFK Kauniainen)

Finanse: -166.494€ (w ostatnim miesiącu -4.992€)

Budżet transferowy: 1.999€ (10% z transferów)

Budżet płac: 1.089€ (wykorzystane 1.436€)

Nagrody:

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Lucas Lobos (26, AMRC; Argentyna) z Tigres do FC Groningen za 2.000.000€

2. Mosquera Aquivaldo (27, DC; Kolumbia: 23/1) z Sevilla FC do AZ Alkmaar za 1.900.000€

3. Iván Obolo (26, AM/FC; Argentyna) z AIK Solna do FC Bazylei za 1.200.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: -

Hiszpania: -

Finlandia: FC Honka Espoo (Mika Lehkosuo) [+8]

Włochy: -

 

Ranking FIFA: 1. Hiszpania (1504; Vicente Del Bosque), 2. Włochy (1315; Marcello Lippi), 3. Niemcy (1266; Joachim Löw), 24. (30) Polska (787; Leo Beenhakker)

Odnośnik do komentarza

Przyglądając się treningom zauważyłem, że dzięki ciężkiej pracy w ostatnim czasie Mustafa Maki nie boi się już mijać bramkarzy dryblingiem. W ramach współpracy na linii Tampere United - IFK Vasa, do klubu wpłynęła oferta wypożyczenia Jussi Laitinena, którą miałem zamiar rozpatrzeć dopiero po spotkaniu pucharowym.

 

Rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia. Już w 8. minucie Lemanowicz zagrał prostopadle, do piłki dopadł Britschgi i pewnym strzałem otworzył wynik meczu. Kilka chwil po rozpoczęciu drugiej połowy wynik podwyższył Glasberg, dobijając uderzenie Britschgiego. W 65. minucie GIFK zmniejszyło dystans za sprawa Hautali, którego nasi obrońcy nie upilnowali w polu karnym. To zdarzenie nie wpłynęło jednak na rozstrzygnięcie awansu. Mimo ciągłego naporu rywali, dowieźliśmy wynik do dziewięćdziesiątej minuty, a w doliczonym czasie gry trzecią bramkę zdobył Rantalainen, wyskakując najwyżej w polu karnym po rzucie rożnym.

 

2.7.2008 Hietalahti, Vaasa: 227 widzów

SC 7R IFK Vasa [YKK] - GIFK Kauniainen [YKK] 3:1 (1:0)

 

8. Britschgi 1:0

47. Glasberg 2:0

66. Hautala 2:1

90+3. Rantalainen 3:1

 

MoM: Johnny Glasberg (ML, IFK Vasa) - 8.0

 

IFK Vasa: Eriksson, Piira, Westermark, Toivonen, Rantalainen, Sjölind, Glasberg, Uotinen, Lemanowicz, Britschgi, Maki; Zmiany: Louke, Koskinen, Strandvall

 

Bazując na opinii naszych skautów, zdecydowałem się zaakceptować ofertę wypożyczenia Jussi Laitinena, który miał być poważnym wzmocnieniem linii ataku.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...