Skocz do zawartości

Fiński śnieg


TROLLO

Rekomendowane odpowiedzi

Po powrocie z Cypru przyszła pora na pierwszego poważnego rywala - FC Lahti. Po dotychczasowych dokonaniach nie byłem zbyt optymistycznie nastawiony. Przebieg pierwszej połowy zaskoczył wszystkich zebranych na stadionie a mnie najbardziej. Po akcji z 25. minuty Jani Uotinen zapewnił nam prowadzenie znajdując się świetnie w polu karnym. Chwile przed przerwą zawodnik rywali został ukarany czerwonym kartonikiem i drugą połowa dawał nam nadzieje na utrzymanie wyniku. To wszystko jednak był płonne nadzieje. Eriksson do spółki z Rantainenem zachowali się jak uczniaki a ich kiksy wykorzystał Paajanen. Dziesięć minut przed końcem spotkania faworyzowani goście wywalczyli rzut karny i zapewnili sobie zwycięstwo.

 

19.3.2009 Hietalahti, Vaasa: 181 widzów

TOW IFK Vasa [1L] - FC Lahti [PR] 1:2 (1:0)

 

25. Uotinen 1:0

45+1 Martiskainen (L) cz.k.

66. Paajanen 1:1

80. Veltheim 1:2 rz.k.

 

MoM: Eero Korte (ML, FC Lahti) - 7.6

Odnośnik do komentarza

Dzwonek telefonu zaskoczył mnie tak, że aż podskoczyłem z fotela. Kto może dzwonić o tej porze do jasnej cholery - powiedziałem w myślach. Na wyświetlaczu komórki widniało nazwisko prezesa Skytte. Niechętnie odebrałem - telefon prezesa o szóstej nad ranem, po kolejnym przegranym spotkaniu nie mógł oznaczać niczego dobrego.

- Proszę się ogarnąć - powiedział głos w słuchawce - zaraz u pana będę.

Ciarki przebiegły mi po plecach, to nie był ten sam prezes, z którym rozmawiałem wcześniej. Było w nim coś, czego nie znałem i nie potrafiłem odgadnąć co to takiego. Kilkanaście minut zajęło mi posprzątanie pokoju, wszędzie widać było ślady moich nocnych posiedzeń, kiedy to analizowałem naszą taktykę.

Dzwonek do drzwi zabrzmiał niczym wyrok, otworzyłem masywne drzwi i moim oczom ukazał się mój szef i właściciel klubu. Bez słowa wszedł do pokoju i usiadł na kanapie. Gestem głową nakazał mi również usiąść i wtedy przemówił:

- Będę mówił zwięźle panie trenerze, Organizacja nie jest zadowolona z postępów klubu pod pana wodzą - nie miałem pojęcia, o czym mówi - Proszę się jednak nie łamać, panie trenerze, dostanie pan jeszcze jedną szansę. Będzie miał pan czas na przemyślenie swoich błędów w Vasa, a kiedy uznamy, że nadszedł już czas, odezwiemy się do pana.

Kiedy chciałem zapytać co się dzieje, podniósł rękę przerywając mi.

- Niech panu się nie wydaje, że wiem dużo więcej od pana - powiedział niemal uśmiechając się - jestem nie wiele więcej niż posłańcem panie trenerze. Do zobaczenia, kiedyś, w przyszłości, może.

Odnośnik do komentarza

Pięć miesięcy później otrzymałem przesyłkę, w której znalazłem system nawigacji GPS. Zapisane w nim był współrzędne 61° 32' N 27° 1' E - pod którymi kryło się Kuusankoski. Niewielkie, prawie dwudziestotysięczne miasteczko w południowej Finlandii. Ciekawość mnie zżerała, więc jak najszybciej spakowałem się i wyruszyłem w drogę. Trasa liczyła 506 km i biegła przez takie miasta jak Tampere, Hämeenlinna i Lahti. W trakcie postojów zapoznałem się pobieżnie z historią klubu. Okazało się, że występowali tam dwaj moi byli podopieczni z Vasa: Jani Uotinen i Sami Piira. Kuusankoski było bardzo młodym klubem, założonym w 1996 roku i od tego czasu zwyciężając w jednych pomniejszych rozgrywkach.

Dojechawszy na miejsce udałem się do prezesa Petteriego Metiäinena, gdzie podpisałem kontrakt; żaden z nas nie zadawał zbędnych pytań. Następnie udałem się na trening gdzie zostałem przedstawiony piłkarzom, po czym poproszono mnie o poprowadzenie treningu, gdyż klubowy sztab szkoleniowy liczył dokładnie jedną osobę - mnie.

Odnośnik do komentarza

Bramkarze:

 

| FIN | 23 | Jyri Kelin 	| BR 	| - 	| 	| 175 cm | 69 kg | 30.11.2010 | 
| FIN | 29 | Tatu Niskanen 	| BR 	| - 	| 	| 182 cm | 84 kg | 30.11.2011 | 

 

Uwagi: Zdecydowanie lepszym bramkarze był Tatu i to na niego zamierzałem stawiać. Drugi z bramkarzy - Kelin - jako tako piłkę też łapać potrafił, więc o pozycję numer jeden nie musiałem się kłopotać jak na razie.

 

Prawi obrońcy:

 

| FIN | 33 | Esa Mattila 	| O P 	| - 	| 	| 174 cm | 68 kg | 30.11.2010 | 
| RUS | 26 | Giorgi Ositaszwili | O PLŚ | - 	| 	| 168 cm | 70 kg | 30.11.2011 | 
| FIN | 22 | Jere Pulli 	| O PŚ 	| - 	| 	| 182 cm | 71 kg | 30.11.2011 | 
| FIN | 21 | Vertti Vuorinen	| O PŚ 	| - 	| 	| 187 cm | 81 kg | 30.11.2012 | 

 

Uwagi: Zdecydowanym faworytem do gry na tej pozycji był doświadczony Esa Mattila, niewiele ustępujący mu umiejętnościami Rosjanin Ositaszwili miał częściej grywać na prawej przeciwnej stronie boiska. Pulli i Vuorninen również prezentowali przyzwoity poziom, tak więc o dziwo pozycja prawego obrońcy, również nie przyprawiał mnie o ból głowy.

Odnośnik do komentarza

Lewi obrońcy:

 

| FIN | 28 | Antti Hämäläinen | O LŚ 	| - 	| 	| 181 cm | 81 kg | 30.11.2010 | 

 

Uwagi: Na lewej obronie dysponowałem jednym zawodnikiem, względnie występować mógł tutaj Ositaszwili. Hämäläinen jest rekordzistą klubu jeżeli chodzi o ilość występów w meczach ligowych. 28-latek najlepiej spisywał się na środku obrony, jednak u mnie miał, z braku lepszego, występować na lewej stronie boiska

 

Środkowi obrońcy:

 

| FIN | 27 | Jan Ahlvik 	| O Ś 	| - 	| 	| 198 cm | 78 kg | 30.11.2011 | 
| HUN | 31 | Krisztián Futaki	| O Ś	| - 	| 	| 183 cm | 78 kg | 30.11.2011 | 
| FIN | 22 | Simo Lampinen 	| O Ś 	| - 	| 	| 184 cm | 85 kg | 30.11.2011 | 
| FIN | 30 | Toni Marttila 	| O Ś 	| - 	| 	| 195 cm | 83 kg | 30.11.2010 | 

 

Uwagi: O grę na środku pomocy walczyć miała czwórka piłkarzy. Świetnie grający w powietrzu Ahlvik, doświadczony Węgier Futaki, doskonale jak na ligowe standardy kryjący Lampinen i nie odstający umiejętnościami od reszty Marttila. Cała czwórka bardzo dobrze spisywała się w walce o górne piłki, jednakowoż nie grzeszyli inteligencją.

Odnośnik do komentarza

Środkowi obrońcy:

| FIN | 25 | Antti Lappalainen | DP, P Ś | - 	| 	| 175 cm | 61 kg | 30.11.2010 | 
| FIN | 22 | Sami Suleva 	| DP, P Ś | - 	| 	| 180 cm | 71 kg | 30.11.2011 | 
| FIN | 23 | Niko Hermunen | P PŚ 	| - 	| 	| 174 cm | 70 kg | 30.11.2011 | 
| FIN | 34 | Veli-Pekka Nurmi | P PLŚ 	| - 	| 	| 179 cm | 78 kg | 30.11.2010 | 

 

Uwagi: Lappalainen był szybkim i dobrym technicznie zawodnikiem. Kolejnym graczem pomocy był Suleva, młody ambitny i pracowity zawodnik. Od tej dwójki odstawał nieco Hermunen, mogący występować również po prawej stronie. Ostatnim kandydatem do gry na środku pomocy był Veli-Pekka Nurmi, ten weteran fińskich boisk imponował świetną, jak na swój wiek, sprawnością, ponadto był graczem bardzo wszechstronnym.

Odnośnik do komentarza

Prawi pomocnicy:

 

| FIN | 20 | Joonas Kauti 	| OP PL 	| - 	| 	| 173 cm | 71 kg | 30.11.2010 | 
| FIN | 28 | Tapio Haantie 	| OP P, N 	| - 	| 	| 181 cm | 74 kg | 30.11.2010 | 
| FIN | 26 | Janne Penttilä 	| OP P, N 	| - 	| 	| 186 cm | 80 kg | 30.11.2010 | 

 

Uwagi: Na prawej stronie faworytem był ulubieniec klubu - Janne Penttil. Niewiele ustępował mu dobrze wyszkolony technicznie Kauti, który mógł również występować na lewej stronie. Technicznie zdecydowanie odstawał od tej dwójki Haantie, jednak on z kolei imponował szybkością.

 

Lewi pomocnicy:

 

| FIN | 29 | Teemu Lampinen 	| OP LŚ 	| - 	| 	| 169 cm | 64 kg | 30.11.2010 |
| FIN | 28 | Toni Hahto 	| OP LŚ, N Ś | - 	| 	| 177 cm | 72 kg | 30.11.2011 |

 

Uwagi: Oprócz wcześniej wspomnianego Kautiego, najlepszym kandydatem na lewą strone pomocy był Toni Hahto, wyróżniający się świetnymi atrybutami fizycznymi. Ostatni z lewych pomocników - Lampinen - wyróżniał się całkiem niezłą szybkością.

Odnośnik do komentarza

Napastnicy:

 

| SLE | 22 | Obi Metzger 	| N Ś 	| - 	| 	| 175 cm | 78 kg | 30.11.2010 | 
| FIN | 21 | Juho Heiskanen 	| N 	| - 	| 	| 179 cm | 73 kg | 30.11.2010 | 
| FIN | 29 | Peke Huuhtanen 	| N 	| - 	| 	| 184 cm | 79 kg | 30.11.2011 | 

 

Uwagi: W napadzie nie narzekałem na nadmiar bogactwa, choć było tu trochę egzotyki w postaci zawodnika z Sierra Leone Obiego Metzgera, który tworzyć miał parę atakujących razem z Peke Huuhtanenem. Heiskanen mógł liczyć na grę tylko w przypadku plagi kontuzji. W ataku mogło występować również kilku pomocników: Haantie, Penttilä i Hahto.

 

Odnośnik do komentarza

Jakież było moje zdziwienie, kiedy na pierwszym treningu nie zjawił się żaden członek sztabu szkoleniowego. Wyciągnąłem więc telefon i wybrałem numer prezesa Metiäinena. Kiedy usłyszałem w słuchawce znajomy głos, zapytałem:

- Prezesie, co tu się dzieje do cholery, na treningu nie ma żadnego trenera? - w słuchawce dało się słyszeć ciche westchnięcie.

- Widzę, że nie przyjrzał się pan dobrze zarządzeniom Organizacji - zaczął prezes niewzruszonym głosem. - Tym razem dano panu szanse wybrać sobie współpracowników samodzielnie.

- Faktycznie, rzuciłem tylko okiem na wiadomość od nich - odpowiedziałem. - Zaraz dzwonię więc do sekretariatu, żeby dali ogłoszenia. Musimy stworzyć sztab od zera.

Jako że z pierwszego treningu nie wiele wyszło, wróciłem do oglądania kaset z nagranymi spotkaniami zespołu, tym razem skupiłem się na drużynie do lat 19.

 

| FIN | 16 | Anders Poutiainen | BR 	| - 	| 	| 187 cm | 88 kg | 30.11.2012 | 
| FIN | 16 | Vesa Tahvanainen | O PŚ 	| - 	| 	| 179 cm | 79 kg | 30.11.2012 | 
| FIN | 15 | Juho Karttunen	| OP P 	| - 	| 	| 184 cm | 82 kg | 30.11.2013 | 
| FIN | 16 | Erkki Tamminen	| OP P 	| - 	| 	| 183 cm | 83 kg | 30.11.2012 | 
| FIN | 16 | Juhana Huovinen | N 	| - 	| 	| 184 cm | 84 kg | 30.11.2012 | 
| FIN | 15 | Tapio Juntunen	| N 	| - 	| 	| 184 cm | 82 kg | 30.11.2013 | 
| FIN | 15 | Juho Lehtinen 	| N 	| - 	| 	| 197 cm | 92 kg | 30.11.2013 |

 

Uwagi: Wśród juniorów nie było wyróżniającej się postaci, co nie martwiło mnie specjalnie, gdyż najstarszy z chłopców miał ledwo szesnaście lat. A jeśli już na siłę chciałbym kogoś wyróżnić, to byłby to Juho Lehtinen - mierzący 197 centymetry i ważący 92 kilogramy 15-latek urodzony w Kuusankoski.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...