Skocz do zawartości

Polityka wewnętrzna


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą wróciłem z Krakowskiego Przedmieścia i powiem, że choć też miałem wrażenie, że społeczeństwo nic nie zrozumiało, to jednak ta atmosfera, która tam panuje mówi zupełnie co innego. Powiem szczerze - jestem w szoku, ale pozytywnym - tak wiele ciepła, zrozumienia i chęci pomocy nie widziałem nigdy wcześniej ze strony nieznających się ludzi.

http://wyborcza.pl/1,105766,7769087,Prezydent_Kaczynski_na_Wawelu.html - wyważony, jak zwykle, komentarz Tomasza Nałęcza.

Odnośnik do komentarza

Boy ja mam wrażenie, że to wszystko pic na wodę. Ludzie podchodzą pod Pałac Prezydencki, bo to jest dobrze widziane. Skoro tylu ludzi tam idzie to i ja pójdę. Podobnie było w przypadku Papieża Jana Pawła II.

 

@ Vami, o tym też mówiłem. Nam wystarczą dwa dni i znowu wracamy do kłótni i konfliktów.

Naród wspaniały, tylko ludzie k...

Odnośnik do komentarza

Boy ja mam wrażenie, że to wszystko pic na wodę. Ludzie podchodzą pod Pałac Prezydencki, bo to jest dobrze widziane. Skoro tylu ludzi tam idzie to i ja pójdę. Podobnie było w przypadku Papieża Jana Pawła II.

 

A część dlatego, że może się poczuć częścią społeczeństwa, solidaryzując się z tłumem w sprawie, w której jeszcze tydzień temu w życiu by się nie zgodziła. Bo tu nieważne jest w jakiej sprawie, ważne że przynosi to komfort psychiczny. Ot psychologia tłumu.

 

Pewnie psychologowie/socjologowie jakoś ładniej to by wyjaśnili ;)

Odnośnik do komentarza

nie bardzo rozumiem w czym problem. Katedra Wawelska to własność Kościoła - tak? Lech Kaczyński był katolikiem i prezydentem - tak? Metropolita krakowski nie widzi w tym problemu - tak?

protestujący przeciwko tej suwerennej decyzji hierarchów KRK w Polsce i rodziny zmarłych podpierając się wolą "narodu" w oparciu o info z TVN24, marginalną demonstrację i grupę na Facebooku i jęczenie o "upadku" prestiżu Wawelu (mimo natłoku informacji o tym jak często bywał on nadszarpywany) osiągają poziom żenady, o zbliżeniu do którego może tylko pomarzyć Kazik z Izabel ze swoją "przypadkową" sesja z Wenecji...

 

no i nie zawiódł mnie pan "jestem specjalistą od wszystkie, należy mi się szacunek bo tak i RP jest be bo nie pozwala mi zarabiać tak jak pozwalał mi PRL" - nie mógł sobie odpuścić rozpaczliwego okrzyku "znowu mnie okradają" - ale on to "klasa" sama w sobie.

 

oczywiście, że to pic na wodę - poczekajmy miesiąc, półtora - PO zaraz wypuści Palikota z ukrycia, PiS też nie pozostanie dłużny i wrócimy do normy - a opowieści o jedności i tego typu pierdołach prysną jak "zgoda" między kibicami Wisły i Cracovii...

Odnośnik do komentarza

Co Ty ciągle z tym TVN-em. Ja o tym proteście dowiedziałem się z TVP. TVN to telewizja jak każda inna. Ani bardziej, ani mniej obiektywna od choćby TVP.

 

Mnie denerwuje to dorabianie teorii dotyczących tego pochówku.

Dziwisz: "Ta decyzja zjednoczy naród" (raczej podzieli).

Majchrowski: " Nie da się zadowolić wszystkich" (bo pewnie na Powązkach była by jeszcze większa demonstracja przeciwników).

Kilku osobom na tym zależało i to przeszło. Oby tylko za kilka/kilkanaście lat ktoś nie przeniósł tych zwłok w inne miejsce. W końcu to Polska właśnie.

Odnośnik do komentarza

dość jasno napisałem o tym, że co niektórzy tutaj szermują "wolą narodu" i brakiem w tymże poparcia "bo tak usłyszeli w TVN24" choć wiele osób już tutaj im starało się uzmysłowić, że TVN nie jest głosem narodu, ani nikogo poza sobą tak naprawdę nie reprezentuje (podobnie jak tzw internet, który jest mniej więcej tak reprezentatywny dla społeczeństwa jak np studenci jakiegoś wydziału - zachowują oczywiście wszelkie proporcje). a nie w kontekście informacji o proteście.

 

a pytanko - to o potencjalnych protestach przeciwko pochówkowi na Powązkach to skąd? i kto miałby protestować?

Odnośnik do komentarza

Mnie zas denerwuje brak precyzji w wypowiedziach.

 

Dziwisz: "Ta decyzja zjednoczy naród".

"Ta decyzja powinna nas łączyć". - czujesz roznice?

 

Majchrowski: " Nie da się zadowolić wszystkich" (bo pewnie na Powązkach była by jeszcze większa demonstracja przeciwników).

Nie bardzo rozumiem - sugerujesz, ze bylaby demonstracja na cmentarzu?!

Odnośnik do komentarza

a pytanko - to o potencjalnych protestach przeciwko pochówkowi na Powązkach to skąd? i kto miałby protestować?

W kontekście wypowiedzi prezydenta Krakowa Majchrowskiego (to była wypowiedź ironiczna, zapomniałem znaku "?" na końcu).

 

Uważam, być może błędnie, że każda inna lokalizacje nie budziła były tylu kontrowersji (z protestami włącznie) co pochówek na Wawelu. A mówię to nie tylko poprzez pryzmat TVN-u lub internetu, ale zwykłych rozmów z ludźmi ( ze względu na charakter swojej pracy mam z nimi spory kontakt), którzy bez względu na wiek, wykształcenie czy preferencje partyjne poddają w wątpliwość te miejsce.

 

"Ta decyzja powinna nas łączyć". - czujesz roznice?

Być może stwierdzenie nieprecyzyjne, ale w kontekście tej tragedii możemy mówić o narodzie jako całości.

Odnośnik do komentarza

To dlaczego manifestowała tak "liczna" grupa przeciwników?

 

Bo reszta szanuje decyzję rodziny i potrafi uszanować czyjąś śmierć i pochówek?

 

Ja również ideologicznie jestem przeciw chowaniu Kaczyńskiego na Wawelu, do tego obok Piłsudskiego, ale fakt ten nie wpłynie w moim mniemaniu na naszą rzeczywistość aż w takim stopniu, żeby mnie to zmusiło wyjść na ulicę i protestować przeciw pochówkowi w Krakowie. Przepraszam za argument może niestosowny dla niektórych, ale za to trafny - on po Zamku Królewskim chadzał nie będzie, jadał w Jamie Michalikowej też nie, na Planty też raczej nie dotrze, on tam będzie jedynie pochowany.

Odnośnik do komentarza

To dlaczego manifestowała tak "liczna" grupa przeciwników?

 

Tu nie chodzi o liczbę, ale o sam fakt protestu. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie ma wątpliwości, że te 400 osób to jedyni, którym się da decyzja nie podoba. Nie wiem ilu jest takich ludzi, ale każda inna lokalizacja nie wzbudziła by tylu kontrowersji co ta. Nie sądzę, żeby gdziekolwiek indziej był choć jeden protestant. Nie sprowadzajmy tego sprzeciwu to grupki 400 oszołomów, którzy robią wstyd Polsce. Nic nie stało na przeszkodzie, aby pochować go na Powązkach, i jeśli byłaby taka wola narodu kiedyś z honorami przenieść na Wawel. Ot tak ,aby Nas połączyć, a nie dzielić.

Odnośnik do komentarza

Ja się zastanawiam nad jednym: na pogrzebie pary prezydenckiej będą głowy państw, na czele z Miedwiediewem i Obamą. Czy ktokolwiek w tym kraju pomyślał, że to wymarzona sytuacja dla Al-Kaidy? W sensie - ja nie wierzę w Al-Kaidę - ale zakładając, że istnieje? Czy ktokolwiek przedsięwziął nadzwyczajne środki bezpieczeństwa pod kątem terroryzmu, czy też kraj jest w takiej histerii że będzie miał to w dupie, gdy Wawel stanie się drugim WTC?

Odnośnik do komentarza

a ja jednak uparcie będę się pytał - co ma naród do suwerennej decyzji kustosza Katedry Wawelskiej, władz KRK w Polsce i rodziny zmarłych?

oczywiście może to sprawiać wrażenie, że teraz "każdy" będzie mógł poprosić o pochowanie swoich bliskich w tym miejscu - ale nie na "każdego" będzie musiał się zgodzić Metropolita Krakowski. z tego co pamiętam od jakiegoś czasu w Polsce istnieje coś takiego jak rozdział Kościoła od państwa i nawet jeśli hierarchowie KRK będą mieli ochotę zbudować nad grobem zmarłej pary prezydenckiej kolejną Świątynię Opatrzności Bożej to takie ich prawo. oczywiście dopóki nie będą tego robili z podatków osób deklarujących się jako ateiści, czy wyznawcy innej religii :D

"naród" okazuje się być małostkowym, zacietrzewionym i pozbawionym grama taktu - aż chce się powiedzieć nihil novi sub sole...

 

a co do pieniędzy na pogrzeb i uroczystości żałobne - jakiekolwiek głosy o ich marnowaniu są co najmniej głupawe - Lech Kaczyński był prezydentem RP, wybranym w wolnych wyborach wolą większości , zwierzchnikiem sił zbrojnych i wizytówką Polski na arenie międzynarodowej (czy się to komuś podoba, czy nie) - honorowy pogrzeb połączony z uroczystościami należy mu się i basta.

Odnośnik do komentarza
Nie sądzę, żeby gdziekolwiek indziej był choć jeden protestant. Nie sprowadzajmy tego sprzeciwu to grupki 400 oszołomów, którzy robią wstyd Polsce.

Wstyd Polsce zrobiła decyzja Dziwisza. Gdzie indziej jest choć jeden protestant - jestem z Katowic i nie mam możliwości za bardzo dojechać w tych dniach do Krakowa, ale mieszkając tam sam bym poszedł na ten marsz.

Co do liczby 400 - spójrz na liczebność grupki na facebook, skoro myślisz, że jest ich kilkuset.

Rozwiązanie przez Ciebie zaproponowane jest optymalne z ewentualnym późniejszym pochówkiem.

 

Najwyższe nasze zdumienie wywołała decyzja pochowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z żoną - na Wawelu. Prezydent Lech Kaczyński był dobrym, skromnym człowiekiem, ale nie ma żadnych przyczyn, dla jakich miałby spocząć na Wawelu wśród Królów Polski - obok Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Uważamy, że wysoce niestosowne jest w takiej sprawie powoływanie się na wybór rodziny. Decyzja ta wywołuje poważne protesty i może spowodować najgłębsze od odzyskania niepodległości w 1989 roku podziały polskiego społeczeństwa.

 

Apelujemy do Władz Kościoła o wycofanie się z tej wysoce niefortunnej decyzji podjętej pochopnie w chwili żałoby i współczucia.

 

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,7770158,Apel_Andrzeja_Wajdy__Wawel_podzieli_Polske__Zrezygnujcie.html#ixzz0l4GT5Ax4

Andrzej Wajda. Jestem pod wielkim wrażeniem.

Odnośnik do komentarza

Kurcze ja chyba naprawdę nie potrafię się wysławiać. Mówiąc "jeden" miałem na myśli INNE LOKALIZACJE. Poza tym wyraźnie(??) napisałem, że te 400-ta to nie jedyni, którym to się to nie podoba. A mówiąc oszołomy miałem na myśli, że nie pochwalam tej formy protestu w takiej chwili. Dla mnie, ewentualnie, bardziej taktowna formą protestu byłby "nota protestacyjna" podpisana przez kilka tysięcy ludzi i przesłany na ręce kard.Dziwisza i prez.Majchrowskiego.

Odnośnik do komentarza

Co do liczby 400 - spójrz na liczebność grupki na facebook, skoro myślisz, że jest ich kilkuset.

tia, bo facebook to tak reprezentatywne forum, że ojojoj. BTW - jest tam też grupa "NIE dla Michała Korybuta Wiśniowieckiego na Wawelu" na razie co prawda tylko 1000 osób, ale rośnie.

ale masz rację oszołomów i ludzi pozbawionych taktu jest faktycznie wielu.

Wajda - to ten "wybitny reżyser", który od dobrych kilkudziesięciu lat nie nakręcił przyzwoitego filmu? zaiste - szacun nad szacuny. pfffff

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...