Skocz do zawartości

[FM 2009] Heart of Midlothian


fatal77

Rekomendowane odpowiedzi

2 tygodnie - tyle będzie pauzował David Clarkson.

 

Tabela po treciej rundzie spotkań:

 

| Poz| Zespół | M | Z | R | P | ZdG | StG | R.B.| Pkt|

| 1. | Hearts | 33 | 26 | 6 | 1 | 68 | 24 | +44 | 84 |

| 2. | Celtic | 33 | 22 | 9 | 2 | 73 | 23 | +50 | 75 |

| 3. | Rangers | 33 | 20 | 10 | 3 | 53 | 19 | +34 | 70 |

| 4. | Falkirk | 33 | 14 | 11 | 8 | 37 | 36 | +1 | 53 |

| 5. | Inverness CT | 33 | 13 | 12 | 8 | 49 | 37 | +12 | 51 |

| 6. | Motherwell | 33 | 13 | 8 | 12 | 46 | 42 | +4 | 47 |

----------------------------------------------------------------

| 7. | Hibernian | 33 | 13 | 7 | 13 | 48 | 55 | -7 | 46 |

| 8. | Aberdeen | 33 | 9 | 6 | 18 | 40 | 47 | -7 | 33 |

| 9. | Dundee Utd | 33 | 8 | 9 | 16 | 33 | 47 | -14 | 33 |

| 10.| Kilmarnock | 33 | 5 | 9 | 19 | 25 | 53 | -28 | 24 |

| 11.| Ross County | 33 | 3 | 8 | 22 | 14 | 49 | -35 | 17 |

| 12.| Hamilton | 33 | 2 | 5 | 26 | 16 | 70 | -54 | 11 |

 

Liga ustaliła też kolejność spotkań. Już na pierwszy ogień idzie Celtic. Ten mecz na Tynecastle zadecyduje. Jeśli go wygramy to w kolejnych 4 kolejkach wystarczy nam ugrać punkt. Potem mamy Inverness (A), Falkirk (H), Motherwell (A) i Rangers (A).

 

Tuż przed meczem ligowym wyłoniono finalistów Pucharu Szkocji. Spotkają się tam dwie największe szkockie drużyny. Celtic wygrał 2-0 z Dundee Utd, a Rangersi odprawili z kwitkiem rewelację tej edycji - Dundee FC.

 

Spokojnie szykowałem zespół do najważniejszego meczu w sezonie. Totalnie odseparowani, wszystkie treningi były zamknięte, wszystkie komórki powyłączane - mamy mieć ciszę i komfort. Nadszedł dzień meczu.

 

34. kolejka Clydesdale Bank Premier League

28.4.2010

Hearts - Celtic

Tynecastle, Edynburg (17 412 widzów)

 

1. Hearts - 26-6-1, 68-24, 84 pkt

2. Celtic - 22-9-2, 73-23, 75 pkt

 

1. Balogh - 2. Neilson, 3. DeMerit, 20. Diamond, 4. Wallace - 10 Kingston, 5. Stewart, 23. Majewski, 7. Driver - 9. John, 8. Gawęcki

 

Celtic bez Samarasa, my bez Clarksona. Początek dla nas. 9 minuta. Rachwał przechwytuje piłkę - podaje do Kingstona, ten cofa się i zagrywa kros na lewą stronę - Driver... podłącza się Wallace - dostaję piłkę... centra... Gawęcki... wolej... 1-0!!! Piękna akcja!!! - Campeone, campeone, ole ole ole... słychać z trybun. Spokojnie trzymamy Celtów w ryzach, z dala od własnej bramki. W 15 minucie okazja do wyrównania - oko w oko z Borucem staje John - górą polski bramkarz. Nadal kontrolujemy wydarzenia. Dobrze grają obrońcy. Asekuracja pomocników też jest na wysokim poziomie - wszyscy zawsze są na czas na swoich pozycjach. Tak mija pierwsza połowa. Na drugą nic nie zmieniam. Celtic w końcu zaczyna nam zagrażać. Strzał De La Reda z trudem broni Balogh. 61 minuta. McDonald dostaje piłkę, ale wślizgiem wyłuskuje ją Diamond. Ta jednak niefortunnie trafia do Vennegora of Hesselinka... Hesselink... 1-1... The Bhoys wyrównują. Mecz znowu przenosi się do środka, staramy się atakować skrzydłami, maksymalnie szeroko. Wrzutka Drivera - Gawęcki głową!!! Tuż nad spojeniem. Piotrek ma chrapkę na Man of the Match. 85 minuta - okazja Celtów, ale McDonald fatalnie pudłuje. 89 minuta. Kingston na prawej stronie... mija obrońcę... płaska wrzutka... za głęboka... Boruc się kładzie... i puszcza pod brzuchem!!! Gawęcki dostawia nogę... 2-1!!! Szał!!! Istny szał na trybunach... 93 minuta. Koniec!!! Celtic pokonany!!! Mistrzostwo jest na wyciągnięcie ręki - co ja mówię... jest na skinięcie palcem!!!

 

Hearts 2 - 1 Celtic

1-0 Gawęcki '9

1-1 Vennegor of Hesselink '61

2-1 Gawęcki '89

 

- Tytuł trafił w godne ręce, moje gratulacje - tak mówił na konferencji Gordon Strachan. Ja dodałem, że tytuł jeszcze nie jest nasz, ale jest bliżej niż kiedykolwiek. Chyba nikt nie wziął tego na poważnie. 4 mecze ? wystarczy jeden punkt. Teoretycznie może zdarzyć się cud ? 3 spotkania gramy na wyjazdach, ale chyba tylko szaleńcy wierzyli w mistrzostwo dla Celticu, do którego na dwa oczka zbliżyli się też Rangersi, a kolejne Old Firm Derby grają na Ibrox? ten sezon może dużo kosztować Strachana ? może nawet i posadę.

 

W klubie huczało - urwałem się i pojechałem do domu. Wieczór spędziłem z Ligą Mistrzów - Barcelona ograła Werder 2-0 w półfinale. Dzień wcześniej Real Madryt roprawił się Villarealem 4-1. Możemy mieć zatem piękny deser - Gran Derbi Europa w finale Ligi Mistrzów.

 

W czwartek prasa w Edynburgu zniknęła momentalnie z kiosków. Dałem zawodnikom dzień wolnego. Sam też nie zaglądałem do klubu. Spędziłem dzień wykonując zaległości domowe - odkurzanie itp... wieczorkiem kolejna uczta - półfinały Pucharu UEFA i szalony mecz w Londynie, gdzie Tottenham uległ Liverpoolowi 4-5. W drugim meczu Fiorentina wygrała z Bayernem Monachium 3-2.

 

Piątek. Porządny trening i wyjazd do Inverness. O 18 zameldowaliśmy się w hotelu. Mały spacer, obejrzenie boiska, kolacja, do łóżek.

 

Sobota. 1 maja. Cóż to był za dzień.

7.45 - pobudka.

8.00 - lekkie śniadanie.

8.30 - zbiórka pod hotelem.

8.45 - wyjazd na stadion.

9.05 - jesteśmy na miejscu. Widać już pierwsze grupki kibiców odzianych w bordo.

9.15 - zajmujemy szatnię. Przyjechały też delegacje ze związku. Widać już banery - Clydesdale Bank Premier League CHAMPIONS Season 2009/2010. Możemy już dziś pod nimi stanąć. Wystarczy nie przegrać.

9.30 - wszyscy przebrani, zarządzam mały rozruch na głównej płycie. Truchty, pierwsze rozciąganie, mała gierka, dziadek, siatkonoga. Stadion zostaje przygotowany do meczu i transmisji. Ekipy porządkowe uwijają się, kamery telewizyjne są ustawiane. Pojawiają się pierwsi dziennikarze. Chcą rozmawiać, posyłam do boju swojego asystenta.

10.30 - schodzimy do szatni. Czas na pierwszą odprawę taktyczną. Ogólne założenia, podałem też skład zespołu.

11.15 - konferencja. Tysiące pytań, zbywające odpowiedzi. Po co to komu??

12.00 - właściwa rozgrzewka przemeczowa. 1,5 tysiąca kibiców z Edynburga na trybunach, drugie tyle pod stadionem, trzecie tyle w knajpach na mieście. Zaczyna się transmisja. Wszyscy sądzą, że to już dzisiaj poznamy mistrza.

12.35 - znowu do szatni, znamy już skład gospodarzy - na ławce zasiądzie najlepszy napastnik - Andrew Barrowman. Ostatnie uwagi.

12.55 - sędzia zaprasza na środek boiska. Przywitanie, losowanie stron, boczni sprawdzają siatki, liczenie zawodników, przegląd gotowości bramkarzy...

13.00 - gwizdek...

 

35. kolejka Clydesdale Bank Premier League

1.5.2010

Inverness - Hearts

Caledonian Stadium, Inverness (5 345 widzów)

 

5. Inverness - 13-13-8, 49-37, 51 pkt.

1. Hearts - 27-6-1, 70-25, 87 pkt.

 

1. Balogh - 18. Jodłowiec, 3. DeMerit, 20. Diamond, 4. Wallace - 19. Rachwał - 10 Kingston, 17. Obua, 7. Driver - 30. Clarkson, 8. Gawęcki

 

13.10 - dobra okazja Clarksona, strzał jednak niecelny. Brakuje ogrania po kontuzji.

13.16 - szansa gospodarzy... Wood... Balogh.

13.24 - Driver - lewe skrzydło... mija przeciwnika... podbiega pod linię pola karnego... lekko wrzuca na krótki słupek... Obua... 1-0!!! Sen zaczyna się spełniać.

13.30 - gospodarze nie mają już chyba ochoty...

13.46 - przerwa. - Około 47 minut dzieli nas od mistrzostwa... tylko tyle... Zróbmy to dzisiaj!!! - takie słowa usłyszeli gracze Hearts od trenera Kukły.

14.00 - sędzia rozpoczyna drugą połowę spotkania.

14.10 - wchodzi Barrowman. Spore ożywienie w szeregach Inverness - zaczynają śmielej atakować.

14.26 - Wood zagrywa do Barrowmana, który gubi Jodłowca i strzela obok wychodzącego Balogha - 1-1. W kwestii mistrzostwa nic to nie zmienia, toteż nie zmieniam sposobu gry.

14.44 - 89 minuta meczu. Mamy rzut rożny... Driver... Diamond!!! 2-1!!! Jeeeeest!!!! Tego już nam nic nie odbierze!!!

14.49 - koniec!!!!! Stało się. Mistrzem Szkocji zostaje HEART OF MIDLOTHIAN!!!!!

14.50 - wszyscy biegają jak opętani.

14.55 - zostaję podrzucony kilkanaście razy. Ekipa montuje baner mistrza. Grawer szybko graweruje na pucharze mistrzowskim nazwę naszej drużyny... Szaleństwo... Kibice gospodarzy opuszczają stadion. Władze ICT idą nam na rękę ? wpuszczają resztę naszych kibiców.

15.03 - ustawiamy się na podium. Prezes Scottish Footbal Association Gordon Smith zbliża się z pucharem. Kapitanem na ten mecz wybrany był Jay DeMerit.

15.06 - przybywają inni delegaci. Ceremonia wręczenia złotych medali.

15.11 - puchar za zdobycie mistrzostwa ląduje w naszych rękach.

15.23 - honorowa rundka naokoło boiska.

15.30 - nie pamiętam...

16.15 - wsiadamy w autokar i odjeżdżamy do Edynburga.

18.07 - na rogatkach miasta - przesiadka - prezes podstawia autobus z odkrytym dachem z napisem Champions.

18.30 - wjeżdżamy do centrum miasta - Princess Street cała bordowa...

18.45 - jesteśmy pod Tynecastle... stadion pełen ludzi... przemówienia... toasty...obietnice...

20.00 - zaczyna się bankiet..

21.00 - nie pamiętam...

Odnośnik do komentarza
Jakieś poważne wzmocnienia przed Ligą Mistrzów?

 

Planuję sprowadzenie Marquinhosa (AM RLC, FC) - w razie fiaska, mam trzech innych na oku - Chechu (AM R), Ross McCormack (AMRL FC) i Chris Porter (ST). Zaklepani już są solidni Charlie Mulgrew i David Robertson i paru młodzieniaszków. No i postaram się zatrzymać Kingstona, ale to raczej nierealne.

Odnośnik do komentarza

Obudziłem się w swoim łóżku. Ubrany byłem w koszulę, spodnie i skarpetki. Wszystko cuchnęło dniem wczorajszym i szampanem. Włosy też się kleiły. Odsłoniłem okno, poranek wlał się do pokoju igłami wbijanymi w oczy. Za wcześnie - zasłoniłem okno. Prezesina dał wszystkim dzień wolny. W telewizji obejrzałem wiadomości i program podsumowujący kolejkę. Dotarło - jesteśmy mistrzami!!! Włączyłem telefon - SMSy zaczęły się sypać jeden po drugim. Sprawdziłem pocztę - maili po uszy. Umyłem się, zjadłem, poszedłem spać.

 

Rano mieliśmy trening. Obserwowało go kilku dziennikarzy zagranicznych - nagle wszyscy zapragnęli zobaczyć klub, który zaburzył odwieczny porządek trwający od ćwierćwiecza. Poszło kilka wywiadów, mała sesja zdjęciowa. Po południu odmawiałem już wszelkim pismakom, chcę się skupić na pracy - jeszcze 3 mecze do końca - potem będzie czas na podsumowania, analizy i wywiady.

 

We wtorkowej prasie przeczytałem wywiad z Robbiem Fowlerem, w którym zapowiedział koniec swej kariery po tym sezonie. Porozmawiałem z nim - potwierdził informację. Na stronie internetowej ukazała się oficjalna decyzja piłkarza. Obiecałem mu występ w kolejnym meczu - ostatnim, jaki gramy u siebie. W tej sprawie zebrał się też zarząd, na zebranie zostałem zaproszony. Dotyczyło klubowego... marketingu. Okazało się, że koszulka z numerem 27 i nazwiskiem Fowlera zajmuje drugie miejsce w sprzedaży w klubowym sklepie. Lideruje Kingston. Raczej obydwu panów w przyszłym sezonie nie będzie, więc sprzedaż koszulek może drastycznie się obniżyć. Prezes zarządził sprowadzenie piłkarza o uznanym nazwisku, który napędzi koniunkturę. Może być emeryt...

 

Półfinały europejskich pucharów.

LM Werder 0 - 4 Barcelona

Villareal 0 - 0 Real Madryt finał: Barcelona - Real Madryt

PUEFA Bayern 1 - 0 Fiorentina

Liverpool 2 - 1 Tottenham finał: Bayern - Liverpool

 

Doszlusowaliśmy do kolejnego meczu. Przyjechali chłopcy z Falkirk.

 

36. kolejka Clydesdale Bank Premier League

8.5.2010

Hearts - Falkirk

Tynecastle, Edynburg (16 982 widzów)

 

1. Hearts - 28-6-1, 72-26, 90 pkt

5. Falkirk - 14-11-10, 38-43, 53 pkt

 

1. Balogh - 2. Neilson, 3. DeMerit, 20. Diamond, 4. Wallace - 10 Kingston, 5. Stewart, 23. Majewski, 7. Driver - 9. John, 8. Gawęcki

 

W zespole gości dwa byłe "Serca" - Christian Nade i Jason Thomson. Graliśmy spokojnie, bez forsowania tempa. Na trybunach mistrzowski piknik, piękna oprawa, setki powiewających bordowych flag... 10 minuta. Kingston wrzuca w pole karne... Mitchell ładuje "swojaka" - 1-0!!!. Kontrolujemy grę, chociaż goście się rozochocili. W 45 minucie pada wyrównanie. Nade ładnie dogrywa w pole karna do Stewarta, a ten pokonuje Balogha. W przerwie wpuszczam trzech zawodników - Robbiego Fowlera, Raba McKaya i Damiana Nowaka. Robbie raczej kurtuazyjnie, młodzi z kolei chcieli udowodnić, że mogą już grać w dorosłą piłkę. Zagrali bardzo poprawnie, Nowak miał nawet szansę na gola. 89 minuta. Mamy rzut wolny 20 metrów od bramki po faulu na Kingstonie - wykonuje Rachwał... strzał... 2-1!!! Dziekujemy, dobranoc.

 

Hearts 2 - 1 Falkirk

1-0 Mitchell '10 sam.

1-1 Stewart '45

2-1 Rachwał '89 r.w.

Odnośnik do komentarza

Dla Drivera mecz z Falkirk był setnym ligowym spotkaniem w barwach Hearts. Z kolei Fowler karierę zakończył ligowym występem nr 400. Na dodatek odniósł kontuzję - poważne naciągnięcie pachwiny. Już nie będzie brał udziału w treningach. Spakuje się i wyjedzie do Liverpoolu.

 

W ostatniej kolejce doszło do zmiany wicelidera - Rangersi pokonali Celtów 1-0 i to oni są teraz bliżej Ligi Mistrzów.

 

Spokojnie szykowałem zespół do dwóch ostatnich meczy wyjazdowych. Większy luz dostali zawodnicy, którzy grali większość meczy. W tym meczu dam szansę rezerwowym.

 

Tuż przed wyjazdem do Motherwell, do klubu przyszła oferta w sprawie Marcosa Mendesa. Brazylijska Parana jest w stanie wyłożyć 80 tys. Ł za jego kartę. Suma taka mnie satysfakcjonuje. Dałem działaczom z Kraju Kawy zielone światło.

 

37. kolejka Clydesdale Bank Premier League

12.5.2010

Motherwell - Hearts

Fir Park, Motherwell (13 609 widzów)

 

4. Motherwell - 15-8-13, 43-36, 53 pkt.

1. Hearts - 29-6-1, 74-27, 93 pkt.

 

12. MacDonald - 2. Neilson, 16. McGowan, 20. Diamond, 4. Wallace - 5. Stewart - 28. McGarry, 23. Majewski, 25. Promes - 15. Mole, 9. John

 

Nie spodziewałem się wiele szczerze mówiąc, ale moi rezerwowi wykazali wiele entuzjazmu. W 14 minucie z wolnego przymierzył McGarry. Podkręcona mocno piłka wpadła tuż przy słupku - 1-0!!! W 45 minucie nastąpiła kapitalna akcja w trójkącie Mole-Majewski-John. Ten pierwszy podał drugiego, który świetnie wypuścił trzeciego. Holender celnie przymierzył - 2-0!!! W drugiej połowie wpuściłem na boisko Kingstona i Nowaka. Oni zrobili trzeciego gola. W 81 minucie "Larry" przeprowadził swój firmowy rajd i płasko wrzucił w pole karne. Akcję zamknął na długim słupku Damian i mocnym strzałem zdobył swojego premierowego gola w seniorskiej piłce - 3-0!!! Sprawił sobie i mnie ogromną radość. Gospodarze ocalili honor w 85 minucie, kiedy to Lapina wykorzystał wrzutkę Fafianiego. Bramki już nie padły.

 

Motherwell 1 - 3 Hearts

0-1 McGarry '14 r.w.

0-2 John '45

0-3 Nowak '81

1-3 Lapina '85

 

Na pozycji wicelidera kolejna zmiana. Wraca na nią Celtic, który ograł 4-0 Inverness. Rangersi polegli minimalnie w Falkirk.

 

Kolejny tydzień minął błyskawicznie. Zawodnicy byli w świetnych nastrojach. Gdzie byśmy się nie ruszyli, tam witano nas bardzo przychylnie. Wszyscy chyba mieli już dość wiecznej rywalizacji The Bhoys z The Gers i cieszyli się, że po 25 latach znalazł się zespół, który ich pogodził. Nasza supremacja w tym sezonie nie podlegała dyskucji - raptem jeden przegrany mecz. Wiem, że Celtic rok wcześniej nie przegrał wcale, tym większe musi być upokorzenie zespołu z Parkhead.

 

Jeśli już mówimy o odwiecznej rywalizacji Old Firm. To kolejna jej odsłona miała miejsce w finale Pucharu Szkocji. Byliśmy już w Glasgow - specjalnie przyjechaliśmy 3 dni wcześniej, by obejrzeć mecz. Na Hampden Park najwięksi rywale stoczyli pasjonujący pojedynek. Ostatecznie trofeum do góry wznieśli Rangersi, którzy wygrali 4-3, rozstrzygającego gola strzelając w dogrywce. Celtowie zostali okrzyknięci największym przegranym sezonu. Wielkie wzmocnienia nie dały kolejnych trofeów.

 

Sprawa Marcosa Mendesa dobiegła końca. Zawodnik przystał na propozycję Parany i odejdzie.

 

Ostatni mecz sezonu to wyjazd na Ibrox. Znowu zagrają rezerwowi wsparci Kingstonem. Dam też szansę gry w pierwszym składzie Nowakowi. Chłopak pokazuje, że zależy mu na grze i występ przeciw utytułowanemu przeciwnikowi jest w pewnym sensie nagrodą za ambicję i ciężką pracę.

 

38. kolejka Clydesdale Bank Premier League

1.5.2010

Rangers - Hearts

Ibrox Stadium, Glasgow (50 545 widzów)

 

3. Rangers - 23-10-4, 57-20, 79 pkt

1. Hearts - 30-6-1, 77-28, 96 pkt.

 

12. MacDonald - 2. Neilson, 16. McGowan, 3. DeMerit, 4. Wallace - 5. Stewart - 10. Kingston, 23. Majewski, 29. Nowak - 15. Mole, 9. John

 

Mecz był typowo wakacyjny, choć gospodarze mieli o co walczyć - drugie miejsce było jeszcze możliwe. Jednak spiker co jakiś czas informował o meczu, który rozgrywał Celtic. Celtowie ogrywali Motherwell, więc i Rangersi nie kwapili się do huraganowych ataków. Na dodatek stracili gola. W 28 minucie z rzutu rożnego dośrodkował McGarry, a Kingston swój prawdopodobnie ostatni występ w koszulce Hearts okrasił golem - 1-0!!! Na odpowiedź nie czekaliśmy długo. 5 minut później rajd przeprowadził Davis, a następnie ładnie obsłużył Naismitha. Ten nie miał problemów z pokonaniem Balogha. 1-1. Po przerwie piłkarze już odpuścili, chociaż miał miejsce jeszcze jeden ważki incydent - to poważna kontuzja kostki Radka Majewskiego - diagnoza wstępna - 4-8 tygodni absencji. "Maja" na mundial nie pojedzie...

 

Rangers 1 - 1 Hearts

0-1 Kingston '28

1-1 Naismith '33

 

Tak oto dokonał się sezon 2009/2010 w Clydesdale Bank Premier League. Kończą się też inne ligi. Także w europejskich pucharach nadszedł czas na finałowe rozstrzygnięcia. W Pucharz UEFA Bayern przejechał Liverpoolczyków jak walcem wbijając im 3 gole i nie tracąc żadnego. W Lidze Mistrzów tak jednostronnie nie było. Wręcz przeciwnie. Do przerwy midniał wynik 1-1, po 90 minutach - 2-2. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięć, więc trzeba było karnych. Pierwsze pięć serii - obie drużyny bez błędu. 6, 7, 8 i 9 kolejka - tak samo. 10 seria - Puyol... jest. Podchodzi... Iker Casillas... Valdes broni!!! Barca ma trofeum!!! Cóż za dramaturgia. Casillas był bohaterem poprzednich 120 minut meczu...

 

Czas rozliczeń i podumowań.

Odnośnik do komentarza

KOŃCOWA TABELA SEZONU 2009/2010

 

| Poz| Inf| Zespół | M | Z | R | P | ZdG| StG| R.B.| Pkt|

| 1. | PM | Hearts | 38 | 30 | 7 | 1 | 78 | 29 | +49 | 97 |

| 2. | PM | Celtic | 38 | 25 | 9 | 4 | 85 | 27 | +58 | 84 |

| 3. | PE | Rangers | 38 | 23 | 11 | 4 | 61 | 24 | +37 | 80 |

| 4. | PE | Falkirk | 38 | 15 | 12 | 11 | 42 | 47 | -5 | 57 |

| 5. | PE | Motherwell | 38 | 15 | 8 | 15 | 54 | 51 | +3 | 53 |

| 6. | | Inverness CT | 38 | 13 | 13 | 12 | 54 | 51 | +3 | 52 |

| 7. | | Hibernian | 38 | 16 | 8 | 14 | 55 | 59 | -4 | 56 |

| 8. | | Aberdeen | 38 | 12 | 7 | 19 | 51 | 54 | -3 | 43 |

| 9. | | Dundee Utd | 38 | 10 | 10 | 18 | 38 | 53 | -15 | 40 |

| 10.| | Kilmarnock | 38 | 6 | 13 | 19 | 32 | 56 | -24 | 31 |

| 11.| | Ross County | 38 | 5 | 9 | 24 | 19 | 56 | -37 | 24 |

| 12.| S | Hamilton | 38 | 2 | 5 | 31 | 17 | 79 | -62 | 11 |

 

Strzelcy:

22 – Giorgos Samaras (Celtic)

21 – Gary Wood (Inverness)

18 - Kris Boyd (Rangers)

15 – Chris Porter (Motherwell)

14 – Jan Vennegor of Hesselink (Celtic), Darren Smith (Motherwell), Andrew Barrowman (Inverness)

13 – Ruben De La Red (Celtic), Younis Mahmoud (Hibernian)

12 – Lee Miller (Aberdeen), Derek Riordan (Hibernian), Laryea Kingston (Hearts), Francisco Sandaza (Dundee Utd)

 

Asysty:

17 – Laryea Kingston (Hearts)

13 – Shunsuke Nakamura (Celtic)

11 – DeMarcus Beasley (Rangers)

9 – Mark Wilson, Jan Vennegor of Hesselink (Celtic), Andrew Driver (Hearts), Jim O’Brien (Motherwell)

8 - Stephen Hughes (Inverness), Aiden McGeady (Celtic), Younis Mahmoud (Hibernian)

 

Wślizgi/mecz

6.65 – Maurice Edu (Rangers)

6.56 – John Rankin (Hibernian)

6.05 – Pedro Mendes (Rangers)

5.82 – Will Haining (Motherwell)

5.79 – Gordon McPake (Ross County)

5.66 – Nicky Riley (Ross County)

5.62 – Ross Forbes (Motherwell)

5.59 – Kiril Pavluchek (Kilmarnock)

5.47 – Gavin Skelton (Dundee Utd)

5.44 – Lewis Stevenson (Hibenian)

 

Dryblingi/mecz

4.30 – Laryea Kinston (Hearts)

4.05 – Andrew Driver (Hearts)

3.95 - DeMarcus Beasley (Rangers)

3.75 – Helder Barbosa (Falkirk)

3.33 – Christian Nade (Falkirk)

3.24 - Aiden McGeady (Celtic)

3.16 – Danny Jackman (Hamilton)

3.13 – Mark Stewart (Falkirk)

3.08 – Steven Davis (Rangers)

3.04 - Jim O’Brien (Motherwell)

 

Dystans km/mecz

10.5 – Ricky Foster (Aberdeen), Alan O’Brien (Hibernian)

10.4 – Jonathan Steele (Inverness)

10.3 – Hogan Ephraim (Hibernian)

10.2 – Raymond Fafiani (Motherwell), David Obua (Hearts), Medy Elito (Inverness), Jim O’Brien (Motherwell)

 

Średnia ocena

7.38 – Laryea Kingston (Hearts)

7.34 - Aiden McGeady (Celtic)

7.33 - Giorgos Samaras (Celtic)

7.30 – Lee Naylor (Celtic)

7.25 – Lee Wallace (Hearts)

7.24 - Ruben De La Red (Celtic), Jay DeMerit (Hearts)

7.21 – Darren Barr (Falkirk)

7.20 – Mark Wilson (Celtic)

7.19 – Tomasz Jodłowiec (Hearts), Gary Wood (Inverness)

 

------------------------------------------------------------------------------

 

Wieści: Sprawa Marquinhosa nabiera tempa – do wyścigu stają HSV i Milan...

Odnośnik do komentarza

Po ostatnim meczu ligowym miałem tydzień na roztrenowanie zawodników. Kilku jednak utrzymywałem w odpowiedniej formie, w związku z możliwym powołaniem do reprezentacji na Mundial. Wreszcie ogłoszono kadry. Nasz klub w RPA reprezentować będą David Clarkson, Tomasz Jodłowiec i - ku zdziwieniu wszystkich - Radosław Majewski. Rehabilitacja "Maji" przebiega bardzo dobrze i piłkarz może dostanie szansę na zagranie meczu, może dwóch.

 

Czas podsumować zawodników.

 

BRAMKARZE:

 

1. Janos Balogh - ocena 7.05, 36 meczy, 39 wpuszczonych goli, 13 czystych kont, 4 MoM.

Spory postęp w grze Janosa. Ciężka praca i odpowiednia koncentracja uchroniły go od błędów i teraz wpadki mu się nie zdarzają. Taka postawa cieszy w kontekście występu w europejskich zmaganiach. W zasadzie nie rozglądam się już za bramkarzem, chociaż jeśli przytrafi się okazja kupna jakiegoś lepszego, naturalnie z niej skorzystam.

 

12. Jamie MacDonald - oc. 7.08, 13 m., 6 wp., 8 cz.k.

Jamie przegrał rywalizację z Baloghiem. Nie załamuje się jednak, cały czas ciężko pracuje, nie marudzi. W przyszłym sezonie z pewnością mocniej będzie deptał po piętach Węgrowi.

 

----------------------------------------------------------------

 

Poki co mam spokój, jeśli chodzi o obsadę bramki. Dwóch solidnych bramkarzy o zbliżonych możliwościach. W odwodzie mam bramkarski talent z Włoch. Transferu nie planuję, chyba, że będę mógł sciągnąć gwiazdę, ewentualnie jakiegoś młodzika.

 

PRAWA OBRONA

 

2. Robbie Neilson - oc. 7.11, 16 m., 2 as., 3.00 wśl./mecz

Ten piłkarz to jedna z obecnych ikon klubu. W zakończonym sezonie nie grał jednak pierwszych skrzypiec, stracił też wobec tego opaskę kapitańską. Kiedy jednak wychodził na boisko spisywał się bardzo poprawnie. Podłączał się często do akcji ofensywnych, zaliczył dwie asysty, miewał też sytuacje bramkowe. Jego przyszłość w klubie jest jasna - podpisał zresztą nowy kontrakt. Zostaje i będzie walczył o pierwszy skład.

 

13. Eggert Jonsson - oc. 6.85, 11(1) m., 2 żk, 4.52 wśl./mecz, repr. 1 m.

Eggert to dziwny zawodnik - jest świetnym piłkarzem na treningach, ale gdy przychodzi mu grać w meczu, już tak różowo nie jest. Popełnia błędy, jest mało skoncentrowany. To wszystko przełożyło się na decyzję o sprzedaży zawodnika. Znalazł się chętny, który zapłaci za niego aż 5 mln funtów. Szkoda, bo to wychowanek, ale chciał odejść, a z niewolnika nie ma pracownika. Podziękujemy sobie serdecznie za wiele lat współpracy.

 

18. Tomasz Jodłowiec - oc. 7.18, 33(2) m., 2 g., 2 as., 1 MoM, 6 żk, 3.65 wśl./mecz, repr. 4 m., 1 g., 1 as., 1 MoM

Polak został sprowadzony jako środkowy obrońca, ale w trakcie sezonu został przesunięty na prawą stronę bloku defensywnego. Radził sobie znakomicie, zadebiutował w reprezentacji, z miejsca stając się podstawowym zawodnikiem. Nie ma zatem tematu sprzedaży zawodnika, choć w przyszłym sezonie prawdopodobnie powróci na środek obrony. To jeden z moich lepszych transferów.

 

-----------------------------------------------------------------

 

Odejście Jonssona i powrót Jodłowca na środek obrony sprawiają, że na prawej stronie otworzy się miejsce dla nowego zawodnika. Mam nawet kandydata na to miejsce. Otóż, prezesina zarządził sprowadzenie gwiazdy, która oprócz tego, że wniesie coś do naszej gry, to jeszcze podniesie sprzedaż koszulek. Tym kandydatem jest piłkarz Chelsea, były zawodnik Barcelony, Juliano Belletti. Wysłałem do klubu z Londynu oficjalne zapytanie w jego sprawie - nie kosztował by nas wiele - ok 350 tys. funciszy. Nasz skaut sondował wolę samego piłkarza, który również jest grą w Hearts zainteresowany. Ciekawym, ile by chciał zarabiać. Jeżeli nie uda się sprowadzić solidnego piłkarza, będzie tak, jak było do tej pory. Walczyć o miejsce w składzie będzie para Neilson - Jodłowiec. Mam jeszcze w odwodzie młodziutkiego Raba McKaya.

Odnośnik do komentarza

LEWA OBRONA

 

4. Lee Wallace - oc. 7.20, 42(1), 3 as., 1 MoM, 1 żk, 3.46 wśl./mecz

Młodzian wygryzł ze składu Marcosa Mendesa i zadomowił się w pierwszej jedenastce. Teraz ciężko wyobrazić sobie ją bez niego. Jest przebojowy, włącza się do akcji ofensywnych. Od nowego sezonu będę zachęcał go do częstszych dryblingów, bo ma ku temu możliwości. Jedyne moje "ale" to trochę zbyt mało agresywna gra - co jak co, ale od podstawowego obrońcy można wymagać chyba więcej niż raptem jedna żółta kartka. Tematu transferu nie ma.

 

33. Marcos Mendes - oc. 7.08, 11(2) m., 1 g., 2 as., 1 żk, 2.38 wśl./mecz

Doświadczony Brazylijczyk wypadł ze składu na rzecz Wallace'a. Ciężko mu było nadążyć za szybko rozwijającym się młodym kolegą. W połowie sezonu zaczął też przebąkiwać, że w Szkocji mu się jednak nie podoba i poprosił o transfer. Zgodziłem się, znalazł się też chętny, więc to koniec przygody Marcosa w Hearts. Miał udział w zdobyciu tytułu, gdy wchodził na boisko prezentował dobry poziom, niezależnie od tego czy był wystawiany na lewej obronie, skrzydle czy jako defensywny pomocnik.

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Na lewej obronie zrobi się miejsce dla nowego zawodnika. Już wiadomo, kto to będzie - Charlie Mulgrew z Aberdeen. To bardzo dobry piłkarz, który pojechał z reprezentacją Szkocji na Mundial. W przyszłym sezonie czeka nas zatem ostra rywalizacja o pierwszą jedenastkę pomiędzy dwoma bardzo zdolnymi piłkarzami.

 

ŚRODEK OBRONY

 

3. Jay DeMerit - oc. 7.23, 44 m., 4 g., 1 as., 2 MoM, 7 żk, 3.38 wśl/mecz, 2 błędy prowadzące do straty gola

To, bez dwóch zdań, najlepszy transfer zakończonego sezonu. Jay z miejsca wskoczył do pierwszej jedenastki i z tego co widzę, nieprędko je odda. Wysoki, zwinny, świetnie się ustawia, wyśmienicie gra głową - to jego atuty. Dodajmy do tego bramkostrzelność, umiejętność wykonywania rzutów karnych, cechy przywódcze i mamy lidera zespołu. Piłkarz nie na sprzedaż pod żadnym pozorem.

 

16. Ryan McGowan - oc. 6.84, 12(5) m, 1 g., 1 MoM, 1 żk, 3.31 wśl/mecz, 1 błąd, repr. 3 m., 1 MoM

Młody zawodnik robi stałe postępy. Spokojnie się rozwija. Szkoda, że nie bardzo idzie mu gra na bokach obrony, dostawałby wtedy więcej szans - środek obrony to trochę zbyt newralgiczna pozycja na wprowadzanie w zespół młodego gracza. Zawodnik zbiera także doświadczenie w meczach reprezentacji, choć w kadrze na MŚ się nie znalazł. Sprawiło mu to ogromny zawód. Zostaje w klubie.

 

20. Zander Diamond - oc. 7.07, 23(3), 3 g., 1 as., 1 MoM, 3 żk, 4.75 wśl/mecz, 3 błędy

Zandera sprowadziłem w ostatniej minucie. Był to jednak bardzo dobry zakup. Szkot szybko wskoczył na miejsce sprzedanego Karypidisa. Dobrze rozumie się z DeMeritem, podobnie jak on potrafi się znaleźć w atakowanym poly karnym i dostawić głowę w odpowiednim momencie. Jego gra jest bardzo solidna, choć zdarzały mu się słabsze momenty. Jednak Diamond to twardy chłop i szybko wraca na właściwe tory. Nie na sprzedaż.

 

-----------------------------------------------

Środek obrony uległ największym chyba przeobrażeniom. Podstawowa para obrońców z zeszłego sezonu, Berra-Karypidis, została sprzedana, a na jej miejsce wskoczyli Diamond i DeMerit. Myślę, że w przyszłym sezonie będzie podobnie. Dużo zależy od sytuacji na prawej obronie. Jeśli uda się sprowadzić Bellettiego, wtedy Jodłowiec przesunie się do środka i będziemy mieli zamkniętą kadrę na tej pozycji. Jeśli do transakcji nie dojdzie, może się okazać, że potrzebny będzie jeszcze jeden zawodnik. Wprawdzie z wypożyczenia wraca Rapnik, ale wróble ćwierkają, że nie bardzo chce grać dla Hearts.

 

DEFENSYWNY POMOCNIK

 

5. Michael Stewart - oc. 6.70, 15(9) m., 2 g., 3 as., 2 żk, 4.59 wśl/mecz

Wychowanek Man Utd z pewnością nie gra tyle, ile by chciał. Wszystko przez zmianę sposobu gry. Kiedy graliśmy z trzema środkowymi pomocnikami, łapał się do składu. Teraz jednak gramy dwoma i już nie jest tak pięknie. Przesunąłem Michaela na defensywnego pomocnika, ale tu też przegrywa walkę o miejsce w meczowej 11-tce. Stewart jednak zapowiada twardą walkę, podpisał też nowy kontrakt. Sprawa jego przydatności dla zespołu i ewentualnego transferu jest mocno dyskutowana.

 

19. Patryk Rachwał - oc. 7.08, 35(3), 3 g., 2 as., 2 MoM, 5 żk, 3.74 wśl/mecz

Wielu pytało po co mi ten zawodnik. To on miał być wodą na młyn ludzi zarzucających mi sprowadzanie rodaków do klubu "po znajomości". Ciążyła zatem na Patryku podwójna presja. Dobrze ją jednak znosił i na boisku pracował jak wół. Dobrze się spisuje w odbiorze piłki, potrafi też skutecznie rozegrać akcję. Jego mankament to słaba gra głową. Nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń.

 

-----------------------------------------------

 

Ta pozycja to pole największych dyskusji naszego sztabu. Otóż, obaj zawodnicy bardzo słabo grają głową. Część moich współpracowników uważa, że jednego należy sprzedać, a kupić kogoś kto będzie wygrywał powietrzne pojedynki. Dużo może zmienić przyjście Mulgrewa, który też umie grać jako klasyczny DM. Do tego ma 191 cm wzrostu i głową gra dobrze. Na wszelki wypadek przesonduję rynek transferowy pod tą pozycję.

 

PRAWA POMOC

 

10. Laryea Kingston - oc. 7.28, 43(3) m., 13 g., 18 as., 9 MoM, 2 żk

Co mogę powiedzieć... gwiazda ligi, obecnie najlepszy zawodnik SPL, lider w klasyfikacjach na najlepszą średnią, najlepszego asystenta i najlepszego dryblera. Do tego drugi strzelec w drużynie. To chyba jednak ostatnie jego chwile w Hearts. Kończy mu się kontrakt. Mimo wielu dni negocjacji wciąż nie parafował nowego. Z drugiej strony nie podpisał też z nikim innym, mimo, że miał wiele propozyzji. Odejście tego piłkarza mocno osłabi zespół.

 

28. Steve McGarry - oc. 6.98, 9(10) m., 4 g., 2 as., 2 MoM

Steve to zawodnik rezerwowy. Zdaje sobie z tego sprawę. Gdy wchodzi na boisko prezentuje się solidnie, jest bramkostrzelny, asystuje. Zostaje w klubie.

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Jeśli odejdzie "Larry" będziemy musieli znaleźć następcę. Wiemy o tym jednak od dawna i mamy kilku zawodników na oku. Najlepszy z nich to Marquinhos. Problem w tym, że gdy tylko zainteresowaliśmy się młodym zawodnikiem, to samo zrobiły HSV i Milan. Sam zawodnik też już coraz mniej przychylnie patrzy na perspektywę gry w Edynburgu. Mamy jednak kilka innych nazwisk na liście. Najpierw musimy zaczekać do 1 lipca i zobaczyć, co będzie z Kingstonem.

Odnośnik do komentarza

LEWA POMOC

 

7. Andrew Driver - oc. 7.13, 36(4) m., 4 g., 9 as., 3 MoM, 1 żk

Andrew jest w tej chwili moim pierwszym lewym pomocnikiem. Wyparł ze składu Marino Promesa i ani myśli oddawać miejsca. To przebojowy zawodnik, świetny drybler, umie dokładnie dośrodkować - typowy skrzydłowy. Pod koniec sezonu zwrócił na siebie uwagę klubów z angielskiej Premiership i w jednym z wywiadów stwierdził, że chciałby tam kiedyś grać. Ma za sobą świetny sezon, do tego jest ambitny, więc nie dziwię się takiemu zachowaniu. Mam jednak nadzieję, że mówił o nieco dalszej przyszłości, gdyż ani myślę go teraz sprzedawać.

 

25. Marino Promes - oc. 7.24, 10(2), 1 g., 5 as.

W sumie wypada bardzo pozyzytywnie ocenić Holendra. 12 rozegranych meczy, 1 bramka, 5 asyst - to mówi samo za siebie. Szczerze powiem, że zaskoczyło mnie to. Zawodnik był raczej przewidziany na sprzedaż, ale teraz zastanawiam się, czy aby nie pozostawić go na kolejny rok. Może grać i na lewej i na prawej stronie. Na obu jest równie skuteczny. Jego postawa to spora niespodzianka.

 

----------------------------------------------------------------

 

Tutaj raczej nie dojdzie do zmian, chociaż sprzedaż Promesa jest realna. Jednak nawet wtedy zastanawiałbym się nad kupnem nowego skrzydłowego. W pomocy mogą grać Wallace, Mulgrew, Obua, Clarkson. Mam też utalentowanego Nowaka.

 

ŚRODEK POMOCY

 

17. David Obua - oc. 6.98, 32(8) m., 9 g., 5 as., 2 MoM, repr. 7 m., 3 g., 2 as., 1 MoM

W porównaniu z zeszłym sezonym mamy regres. Dokładnie rok temu był najlepszym ligowym piłkarzem, królem strzelców ligi. Teraz jednak zadania ma inne.Od strzelania są inni. I tak udało mu się strzelić 9 razy. To znakomity piłkarz, jego forma była równa, jest zadowolony w klubie, ani myślę go sprzedawać.

 

23. Radosław Majewski - oc. 6.83, 32(13), 8 g., 9 as., 3 MoM. repr. 4 m., 1 as.

Radek jest nieco innym piłkarzem niż Obua. Lubi rozgrywać piłkę, błysnąć nieszablonowym zagraniem, David raczej stara się wchodzić w pole karne i wykańczać akcje. Premierowy sezon Polaka w SPL był bardzo dobry. 8 goli i 9 asyst to bardzo przyzwoita statystyka. Oby tak dalej. Kontuzja w ostatnim meczu miała go wyeliminować z wyjazdu do RPA, ale ostatecznie pojechał.

 

-------------------------------------------

 

Na tej pozycji mam spokój. Zostanie ona jeszcze wzmocniona Davidem Robertsonem. To mi da zupełną dowolność w komponowaniu zespołu zależnie od przeciwnika.

 

NAPASTNICY

 

8. Piotr Gawęcki - oc. 6.58, 14(21), 12 g., 6 as., 2 MoM

Drugi sezon Polaka w SPL. Ponoć najtrudniejszy. Piotrek dobrze jednak sobie w nim radził - co najważniejsze strzelał gole w bardzo ważnych momentach - finał Pucharu Ligi, ostatni mecz z Celticiem. Jest ulubieńcem publiczności, zawsze manifestuje swą miłość do klubu. Jest jeszcze bardzo młody i przyszłość przed nim. Na razie harmoninie się rozwija. Z pewnością nie sprzedamy go prędko.

 

9. Collins John - oc. 6.52, 21(18), 12 g., 4 as., 1 żk

Miał być królem strzelców ligi. Nie był. Mimo to nie grał słabo, choć wyspecjalizował się w dobijaniu rywala, sam meczu nie wygrał. Jego przyszłość w zespole jest niejasna.

 

15. Jamie Mole - oc. 6.56, 8(4) m., 4 g., 1 as.

Jamie robi postępy. Powolne, ale robi. W zasadzie powinien być już sprzedany, ale to wychowanek i trochę zaufania i kredytu mu się należy. Udało mu się nawet zadebiutować w reprezentacji Anglii U-21. W lidze nie robił wielkiego wrażenia, lepiej mu szło w rozgrywkach pucharowych. Następny sezon będzie jednak przełomowy. Albo pokaże na co go stać, albo odejdzie.

 

30. David Clarkson - oc. 6.87, 28(6), 15 g., 8 as., 2 MoM, repr. 2 m., 1 g.

Dobry transfer - najlepszy strzelec drużyny. David jest niewysoki, ale bardzo szybki, wszędzie go pełno, stara się kreować grę, wystawia się to na lewej, to na prawej stronie. Pojechał z reprezentacją na Mundial.

 

---------------------------------------------------------------------

 

Wśród napastników może dojść do jednej roszady. Gdy znajdzie się kupiec na Johna, kupimy nowego napastnika. Tym razem będziemy szukać rasowego snajpera. Kogoś, kto gra dobrze głową - to jest mankament moich napastników. Nasza gra opiera się na oskrzydlających akcjach, więc przydałby się typowy targerman. Wysoki, skoczny chłop. Mam nawet dobrego kandydata - zobaczymy.

 

Tak oto wyglądali zawodnicy Hearts po sezonie 2008/2009. Teraz przebywali na urlopach. Ja również miałem wyjechać, ale jeszcze postanowiłem poczekać do decyzji Chelsea w sprawie Bellettiego. Szybko odpisali, że akceptują ofertę. Przysłali też numer telefonu do jego agenta. Sam piłkarz bawił w Brazylii, więc wraz z dyrektorem sportowym spotkaliśmy się z jego przedstawicielem. Przedstawiliśmy swoją propozycję, on nam powiedział na ile liczy Belletti i rozeszliśmy się pełni nadziei. Dzień później dostałem telefon - obrońca nie akceptuje naszej propozycji i zrywa rozmowy. Cóż - spróbuję jeszcze raz, ale po ogłoszeniu budżetu na nowy sezon. Może będę w stanie dać mu więcej.

 

Przyszła pora na odpoczynek. Mundial zacząłem oglądać w rodzinnych Kielcach, następnie pojechałem na małą wycieczkę do Hiszpanii.

Odnośnik do komentarza

11-tka sezonu SPL.

------------------------------------A. Boruc (CEL)-----------------------------------

 

----J. DeMerit (HEA)---S. McManus (CEL)---G.Caldwell (CEL)------

 

---S.Nakamura (CEL)---B. Fergusson (RAN)---R. De La Red (CEL)---

---------------L. Kingston (HEA)--------------A. McGeady (CEL)--------------

 

----------G. Samaras (CEL)-----------J. Vennegor of Hesselink (CEL)---------

 

8 piłkarzy Celticu - ośmiu... Kto ich wybiera? Jeszcze lepsza jest klasyfikacja na piłkarza sezonu...

1. Aiden McGeady (Celtic)

2. Giorgos Samaras (Celtic)

3. Ruben Da La Red (Celtic)

 

Co z tego, że to nasz Kingston miał najwyższe noty w całej lidze?

Na szczęście nie gra się dla rankingów.

 

Na boiskach Republiki Południowej Afryki rozpoczął się Mundial. Niespodzianek nie brakowało... oto faza grupowa.

 

GRUPA A: Chile, Nowa Zelandia, Szkocja, Włochy

 

Nowa Zelandia 1 - 1 Włochy

Chile 1 - 0 Szkocja

 

Szkocja 3 - 0 Nowa Zelandia (Clarkson od '74 minuty - asysta)

Włochy 0 - 2 Chile

 

Chile 4 - 1 Nowa Zelandia

Szkocja 1 - 1 Włochy (Clarkson od '65 - bramka)

 

Tabela:

1. Chile - 9 pkt.

2. Szkocja - 4

3. Włochy - 2

4. Nowa Zelandia - 1

GRUPA B: Egipt, Izrael, Japonia, Portugalia

 

Egipt 0 - 0 Japonia

Izrael 0 - 3 Portugalia

 

Japonia 0 - 1 Portugalia

Egipt 1 - 2 Izrael

 

Izrael 1 - 1 Japonia

Portugalia 0 - 0 Egipt

 

Tabela:

1. Portugalia - 7 pkt.

2. Izrael - 4

3. Egipt - 2

4. Japonia - 2

 

GRUPA C: Australia, Brazylia, Grecja, Maroko

 

Brazylia 2 - 0 Australia

Grecja 1 - 0 Maroko

 

Australia 2 - 0 Maroko

Brazylia 2 - 1 Grecja

 

Grecja 2 - 2 Australia

Maroko 1 - 2 Brazylia

 

Tabela:

1. Brazylia - 9 pkt.

2. Australia - 4

3. Grecja - 4

4. Maroko - 0

 

GRUPA D: Kolumbia, Kostaryka, RPA, Serbia

 

RPA 1 - 8 Serbia

Kostaryka 0 - 2 Kolumbia

 

Kolumbia 0 - 0 RPA

Serbia 4 - 1 Kostaryka

 

RPA 3 - 2 Kostaryka

Serbia 1 - 1 Kolumbia

 

Tabela:

1. Serbia - 7 pkt.

2. Kolumbia - 5

3. RPA - 4

4. Kostaryka 0

 

GRUPA E: Arabia Saudyjska, Chorwacja, Kamerun, Rosja

 

Chorwacja 2 - 1 Kamerun

Rosja 1 - 1 Arabia Saudyjska

 

Kamerun 0 - 0 Rosja

Arabia Saudyjska 0 - 4 Chorwacja

 

Arabia Sudyjska 1 - 2 Kamerun

Rosja 3 - 1 Chorwacja

 

Tabela:

1. Chorwacja - 6 pkt.

2. Rosja - 5

3. Kamerun - 4

4. Arabia Saudyjska - 1

 

GRUPA F: Hiszpania, Korea Płd., Nigeria, Polska

 

Korea Płd. 0 - 3 Hiszpania

Nigeria 4 - 1 Polska (Jodłowiec do '67 min. - czerwona kartka)

 

Polska 0 - 0 Korea Płd.

Hiszpania 0 - 0 Nigeria

 

Nigeria 3 - 1 Korea Płd.

Hiszpania 2 - 0 Polska (Jodłowiec '90 min., Majewski do '73 min.)

 

Tabela:

1. Nigeria - 7 pkt.

2. Hiszpania - 7

3. Korea Płd. - 1

4. Polska - 1

 

GRUPA G: Anglia, Honduras, Niemcy, Paragwaj

 

Paragwaj 1 - 2 Anglia

Niemcy 3 - 0 Honduras

 

Anglia 2 - 3 Niemcy

Honduras 1 - 2 Paragwaj

 

Anglia 1 - 0 Honduras

Paragwaj 0 - 2 Niemcy

 

Tabela:

1. Niemcy - 9 pkt.

2. Anglia - 6

3. Paragwaj - 3

4. Hunduras - 0

 

GRUPA H: Argentyna, Mali, Meksyk, Turcja

 

Mali 0 - 4 Meksyk

Turcja 1 - 2 Argentyna

 

Mali 1 - 2 Turcja

Meksyk 1 - 4 Argentyna

 

Argentyna 3 - 0 Mali

Turcja 1 - 0 Meksyk

 

Tabela:

1. Argentyna - 9 pkt.

2. Turcja - 6

3. Meksyk - 3

4. Mali - 0

 

Tak wyglądała faza grupowa. Największym przegranym oczywiście okrzyknięto Włochów, którzy zdołali ugrać zaledwie 2 punkty. Występ Polaków tradycyjnie okazał się klapą. Dostaliśmy lania od Nigeryjczyków i Hiszpanów, a i z Koreą Płd. sobie nie poradziliśmy. Trzyosobowa reprezentacja Hearts poczynała sobie dzielnie. Majewski wyleczył kontuzję i zagrał przyzwoicie w ostatnim meczu, Jodłowiec miał pecha, gdyż zobaczył w pierwszym spotkaniu czerwony kartonik, ale jego gra też była pozytywna. Świetne zmiany natomiast dawał Clarkson. Gol i asysta na jego koncie. Ma szansę dorobek powiększyć, gdyż Szkoci awansowali dalej.

 

Urlop dobiegł końca. Trzeba stawić się na Tynecastle i opracować plan działań. Najpierw zebranie zarządu i ustalenie budżetu na nowy sezon. To zawsze jest najważniejsze zebranie w sezonie. Oczywiście stwierdziłem, że w tym sezonie zespół ma walczyć o obronę tytułu i jak najlepiej pokazać sie w Europie. Wreszcie padła uchwała - 5,5 mln funtów przeznaczono na wzmocnienia. Budżet też wzrósł z 85 do 95 tys. Ł tygodniowo. To całkiem przyzwoicie - przynajmniej jest progres. Prezesina ogłosił też dwóch nowych sponsorów - jeden z nich dostał miejsca na koszulkach piłkarzy.

 

Kilka następnych dni to nieskończone faksy i telefony. Zapytania, odpowiedzi, luźne propozycje, pitu-pitu, tere-fere...

Z konkretów - Slavia daje 300 tys. za Rapnika. Ok - siadajcie do rozmów. Dwie oferty dostał Mole, za którego Preston North End i Ipswich są w stanie wyłożyć go okrągłym milionie. Rozmówiłem się z piłkarzem i jego agentem i przyjąłem propozycje. Sam wysłałem faks do Motherwell, gdzie gra Chris Porter, mój potencjalny nabytek, w razie sprzedaży napastnika. Oferta opiewała na 1 mln Ł. Kolejnym punktem było ponowienie ataku na Bellettiego. Raz jeszcze Chelsea przystało na moją ofertę, ale zawodnik nie chciał już rozmawiać. Tymczasem na Marquinhosa sieć zarzucił Milan. Na stole znalazło się 25 mln Euro. O tym piłkarzu mogę zapomnieć.

 

Powoli kończy się czerwiec, a więc i kontrakt Kingstona. Piłkarz przyjechał, by porozmawiać. Przedstawiłem mu ofertę - ostateczną. "Larry" poprosił o pióro - podpisał!!! Nowa 3-letnia umowa!!! Zatrzymujemy naszą gwiazdę. Tego wieczoru przeciążyły się łącza naszej witryny internetowej.

Odnośnik do komentarza

MISTRZOSTWA ŚWIATA 2010 - DRUGA RUNDA

 

Chile 1 - 0 Izrael

Szkocja 0 - 0 Portugalia - karne 4-3

Australia 1 - 2 Serbia

Brazylia 0 - 0 Kolumbia - karne 3-5

Nigeria 1 - 0 Rosja

Hiszpania 0 - 0 Chorwacja - karne 2-4

Argentyna 0 - 1 Anglia

Niemcy 3 - 3 Turcja - karne 6-5

 

Kolejni wielcy jadą do domu - Brazylia, Argentyna, Hiszpania, Portugalia.

 

1 lipca - w klubie pojawili się nowi zawodnicy, by parafować swe kontrakty. Nieobecny był tylko Charlie Mulgrew, który przebywa na Mundialu. Z czterema też się pożegnaliśmy - to: Robbie Fowler (2 sezony, 13 m., 3 g.), Rocky Visconte (3 sez., 3m.), Gary Glen (3 sez., 9 m., 2 g., 1 as.) i Jamie Mole (4 sez., 42 m., 15 g., 3 as.). Ten ostatni wybrał ofertę Ipswich.

 

Dostałem odpowiedź w sprawie Portera - Motherwell chce 1,5 mln. Zaakceptowałem żądania i dzięki temu mogłem zaaranżować spotkanie z samym zainteresowanym. Posłałem jeszcze dwie inne oferty - jedna do... Motherwell, skąd chcę również pozyskać Stevena Hammella (28 lat, D L, WB L, Szkocja 2A). Cena, którą zaproponowałem to 1,2 mln Ł. Drugi piłkarz to młodziutki Włoch/Brazylijczyk - prawdziwie wybuchowa mieszanka. Ze Slovana Bratysława zamierzam sprowadzić Mascio (18 lat, M C, Włochy/Brazylia). Zawodnik jest wyceniany na 1,5 mln Ł. Tyle też oferuję.

 

Wraz z dyrektorem sportowym ruszyliśmy do Motherwell na spotkanie z Chrisem Porterem. Przedstawiliśmy swoją ofertę. Piłkarz poprosił o kilka dni na przemyślenie sprawy, gdyż jego klub chce go zatrzymać i dać podwyżkę. Przy okazji odwiedziliśmy siedzibę "The Steelmen", by zobaczyć jak tam nasze zapytanko w sprawie Hammella - oferta nie wywarła wrażenia, ale jak dorzucimy kolejne 400 tys. funciaków, może będzie się dało coś zrobić. Ponowiłem zatem ofertę. Poprosili o czas do namysłu.

 

Ze swoich czeskich wojaży do klubu zawitał Matej Rapnik. Nie przystał na ofertę wykupienia go, więc będzie z nami. Dostał zielone światło w poszukiwaniach nowego pracodawcy.

 

MISTRZOSTWA ŚWIATA - ĆWIERĆFINAŁY

 

Szkocja 1 - 2 Kolumbia (Clarkson '90 min., gol)

Serbia 2 - 0 Chile

Nigeria 0 - 1 Niemcy

Chorwacja 0 - 1 Anglia

 

Faworytem imprezy stali się reprezentanci... Serbii...

 

5 lipca. W klubie zjawił się Porter, by podpisać kontrakt. Tak też się stało - prezes przelał umówioną kwotę na konto Motherwell, które też zgodziło się na sprzedaż Hammella. Podobnie postąpił Slovan i możemy negocjować kontrakt z młodym Claudio Ribeiro Sousa Masciottą, czyli Mascio.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...