Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2009


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli mam być obiektywny to ta taktyka może i sie sprawdza w lepszych drużynach bo np grając 1 ligowym zespołem Polski (Zagłębiem Lublin) Bardzo często przegrywam na wyjezdzie, jak gram u siebie to sprawdza sie całkiem dobrze.

 

Aha jeszcze mam jedno pytanie gram już 4 sezon Zagłębiem jestem w ekstraklasie raz wygrałem ekstraklase i dwa razy Puchar Polski i mam probelmy z przedłużaniem kontraktow moim gwiazdą bo interesuja sie nimi takie kluby jak Everton,Lecce i pare innych da sie coś z tym zrobić by zostali umnie ??

 

fotballsc6.th.png

 

fotball2wc7.th.png

 

fotball3qq6.th.png

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza

Picia mozesz wrzucic swoja takse na cosik innego bo na rapidzie 10 downloadow i koniec wiecej nie da sie sciagnac. Chetnie przetestuje Twoja takse.

 

Mam pytanie znalazl ktos moze jakis ciekawy system szkolenia juniorow? Chodzi mi głównie o trenerów juniorów wg jakiego klucza ich szukac na jakie atrybuty zwracać uwage powinien gracz?

Odnośnik do komentarza
Aha jeszcze mam jedno pytanie gram już 4 sezon Zagłębiem jestem w ekstraklasie raz wygrałem ekstraklase i dwa razy Puchar Polski i mam probelmy z przedłużaniem kontraktow moim gwiazdą bo interesuja sie nimi takie kluby jak Everton,Lecce i pare innych da sie coś z tym zrobić by zostali umnie ??

 

po pierwsze, jak masz dobrych graczy (czytaj talenty itd) to jako dobry manager powinieneś kontrolować do kiedy mają kontrakt.... u mnie każdy ważny i utalentowany gracz musi mieć minimum 2 lata kontraktu w zapasie, żeby mnie nie spotkał "free transfer"

 

po drugie, jak taki grajek ma rok do końca kontraktu i za chiny ludowe nie chce przedłużyć to go sprzedajesz (oferujesz innym, bądź coś innego, żeby mieć z tego pieniądze, a w tym fm jest to łatwe...), no chyba, że Ci bardzo zależy to może pograć do końca kontraktu i odejść za darmo :keke:

 

ew opcje: dajesz mu max wszystko, miesięcznie, przy podpisaniu za kontrakt, max premie + podwyżki...jak się nie zgadza to zaoferuj to samo, tylko z rocznym kontraktem (masz rok do przodu), ew wystawiaj go w 1 składzie, i chwal ile wlezie :) jak nie działa patrz punkt drugi

 

Ale przede wszystkim kontrola kontraktów, bez tego z mojej Parmy by wykupili pół składu :)

Odnośnik do komentarza

Panowie mam problem i proszę o radę. Gram pierwsze sezon Aston Villą i na razie idzie mi nawet dobrze, zajmuje 3 miejsce po 18 kolejkach, jednakże jest małe "ale". W niektórych meczach tracę frajerskie punkty i zaczyna mnie to wkurzać. Najczęściej ze słabeuszami z Premier Ligue ! Z Man Utd gram jak równy z równym, a np zFulham mam problemy. Najczęściej to wygląda tak, że obejmuję prowadzenie kontrolując w pełni grę, jednakże zaraz po zdobyciu bramki moi przeciwnicy nagle zaczynają grać o wiele lepiej i są zupełnie inną drużyną. Zamiast podciąć im skrzydła sytuacja się zmienia o 180 stopni... !! Czy się cofnę do defensywy, czy zaatakuje efekt z reguły jest ten sam - przeciwnik doprowadza do wyrównania i następnie znowu sytuacja się odwraca ! Znowu ja atakuję i jeśli uda mi się strzelić bramkę, to znowu sytuację się zmienia. Nie wiem czy jest to wina taktyki, czy może jakieś niedopracowanie panów z SI, Czy też się z tym spotykacie ? Jeśli tak, to co robicie, zminimalizować ataki przeciwników ?

 

Trochę mnie to irytuję, bo powoli zaczyna być to schematyczne. Moja drużyna gra ładnie, strzela bramkę i później jestem głównie skazany na oglądanie ataków przeciwnika.

Odnośnik do komentarza
Panowie mam problem i proszę o radę. Gram pierwsze sezon Aston Villą i na razie idzie mi nawet dobrze, zajmuje 3 miejsce po 18 kolejkach, jednakże jest małe "ale". W niektórych meczach tracę frajerskie punkty i zaczyna mnie to wkurzać. Najczęściej ze słabeuszami z Premier Ligue ! Z Man Utd gram jak równy z równym, a np zFulham mam problemy. Najczęściej to wygląda tak, że obejmuję prowadzenie kontrolując w pełni grę, jednakże zaraz po zdobyciu bramki moi przeciwnicy nagle zaczynają grać o wiele lepiej i są zupełnie inną drużyną. Zamiast podciąć im skrzydła sytuacja się zmienia o 180 stopni... !! Czy się cofnę do defensywy, czy zaatakuje efekt z reguły jest ten sam - przeciwnik doprowadza do wyrównania i następnie znowu sytuacja się odwraca ! Znowu ja atakuję i jeśli uda mi się strzelić bramkę, to znowu sytuację się zmienia. Nie wiem czy jest to wina taktyki, czy może jakieś niedopracowanie panów z SI, Czy też się z tym spotykacie ? Jeśli tak, to co robicie, zminimalizować ataki przeciwników ?

 

Trochę mnie to irytuję, bo powoli zaczyna być to schematyczne. Moja drużyna gra ładnie, strzela bramkę i później jestem głównie skazany na oglądanie ataków przeciwnika.

 

Realizm... Zobacz sobie jak gra Arsenal w tym sezonie... z Manchesterem miał przegrać na bank... skończyło się 2:1... z Chelsea mieli na SB polec conajmnij 3 bramkami wygrali 2:1... za to przegrali na Emirates z Hull na wyjeździe ze Stoke ... a w dodatku ich gra wygląda bardzo podobnie... strzelą bramkę i potem niewiadomo skąd przeciwnik wyrównuje

 

A tak serio to mam podobnie. Gram Newcastle na półmetku jestem liderem i cisnę przeciwników niemiłosiernie strzelam bramkę i potem najczęściej słupki poprzeczki aż tu nagle w 80 minucie Stoke które wcześniej nie oddało nawet strzału na bramkę trafia w słupek potem w poprzeczkę... 5 minut później gol dla Stoke... ale nieuznany jak on tam spalonego wypatrzył to ja nie wiem (przeciwnik miał taki zapas długości jak grubość koperty którą prezes wręczył przed meczem liniowemu)... Zdaje mi się że chodzi o to że jakiś słabszy zespół gra z liderem i od razu stawia na defensywe bo wiedzą że w otwartej wymianie ciosów nie mają szans i dopiero kiedy stracą bramkę i nie ma się już co bronić pokazują swój potencjał i aż strach pomyśleć co by się stało gdyby grali tak od początku (szczególnie że moje gwiazdy z takimi "potentami " grają na pół gwizdka)... w pierwszych meczach sezonu właśnie z Fulham i West Hamem grali ze mną otwartą piłkę i dostali łupnia.

 

Ja w takim wypadku stosuje bardzo wysuniętą linię i ostry pressing tak żeby nawet połowy nie przeszli co często się udaje (ale ja mam u siebie Collociniego i Taylora i obaj są na tyle szybcy że spokojnie mogą grać na połowie przeciwnika) więc jeżeli nie grasz Laursenem w wyjściowej jedenastce to o ile się nie mylę masz świetnego Daviesa i jakiegoś hiszpana na C. ,może to się uda a wtedy bramki są już tylko kwestią czasu szczególnie u słabych technicznie przeciwników takich jak Fulham.

Odnośnik do komentarza
Ja w takim wypadku stosuje bardzo wysuniętą linię i ostry pressing tak żeby nawet połowy nie przeszli co często się udaje (ale ja mam u siebie Collociniego i Taylora i obaj są na tyle szybcy że spokojnie mogą grać na połowie przeciwnika) więc jeżeli nie grasz Laursenem w wyjściowej jedenastce to o ile się nie mylę masz świetnego Daviesa i jakiegoś hiszpana na C. ,może to się uda a wtedy bramki są już tylko kwestią czasu szczególnie u słabych technicznie przeciwników takich jak Fulham.

 

 

Właśnie też tak myślałem, że to może być spowodowane, tym że rywal gra ultra defensywę. Jednakże to się zdarza zbyt często praktycznie w każdym meczu i zaczyna być powoli męczące. Zagram tak jak mówisz i zobaczymy jakie będą efekty. Nie nie gram Laursenem właśnie z tego powodu, że jest za wolny ;)

Odnośnik do komentarza

Chciałbym wrócić jeszcze na chwilę do wzrostu zawodników a grze głową.

Wydaje mi się, że w FM 09 jednak wzrost już ma znaczenie. Oto co wyczytałem z instrukcji dołączonej do gry :

 

 

Gra głową - Determinuje biegłość względem gry głową. Gracze z wysoką wartośćią tego atrybutu nie tylko są bardzo niebezpieczni pod bamką rywala ale i potrafią umiejętnie zagrać głową w śrokdu pola. Atrybut ten współgra z "Skocznością" i "Siłą" (w mniejszy stopniu). Nie bez znaczenia jest także wzrost piłkarza.

Odnośnik do komentarza

Dzisiaj ja chciałbym przedstawić wam moją najnowszą taktykę o nazwie assaillir 9.1 przeznaczoną dla FM 09.

 

 

Opis i charakterystyka:

 

Prezentowana taktyka to ustawienie 4-2-3-1 po licznych testach, doszedłem do wniosku ze takie ustawienie najlepiej wykorzystuje umiejętność naszych graczy. Taktyka przeznaczona jest głównie dla zespołów z średniej półki z aspiracjami na sukcesy. Testowana przeze mnie była na zespole Tottenham. Po zastosowaniu taktyki zespół będzie grał bardzo ofensywną i kombinacyjną piłkę.

 

 

Ustawienia drużynowe:

 

Nastawienie zespołu to średnia arytmetyczna nastawienia graczy. Każdy z graczy swobodę taktyczną ma również ustawioną indywidualnie. Zespół gra przede wszystkim krótkimi podaniami i kontroluje wydarzenia na boisku dzięki normalnemu na pograniczu z wolnym rozgrywaniem piłki. Aby w pełni wykorzystać każdy metr boiska zawodnicy grają bardzo szeroko. Jako że mamy do czynienia z ofensywną taktyką dlatego też gra na przeciwniku jest praktycznie na całym boisku, dodatkowo każdy z graczy ma wartość tą ustawioną indywidualnie. Gra na czas nie jest stosowana, jedynie w dramatycznych końcówkach. Linia obrony powinna być lekko cofnięta dla wolnych obrońców, natomiast dla szybkich powinna być ustawiona w normalnej pozycji. Jeżeli nasi zawodnicy mają wysokie atrybuty odbioru zalecamy im ostry odbiór piłki.

 

Podania naszego zespołu są kierowane głównie przez środek boiska aby maksymalnie wykorzystać rozgrywającego. Zespół kryje przede wszystkim strefą jednak gracze defensywni oraz wspomagający mają ustawione krycie 1 na 1. Dodatkowo uaktywniona jest opcja ścisłego krycia. Nasza drużyna gra z rozgrywającym oraz odgrywającym. Stałe fragmenty gry są odpowiednio dopasowane do charakteru gry zespołu.

 

Ustawienia indywidualne:

 

Bramkarz : Powinien on bezbłędnie wykonywać swoją prace. Wznawia on piłkę do bocznego obrońcy który lepiej spisuje się w ataku, i dośrodkowuje na odgrywającego.

Boczni obrońcy : Mają oni przede wszystkim zadania defensywne, ale nie zapominają o ataku, bardzo często wykonują rajdy i dośrodkowują na głowę odgrywającego.

Środkowi obrońcy : To oni bronią dostępu do bramki, dzięki wysokiemu pressingowi szybko odbierają piłkę zawodnikom przeciwnika.

Środkowy pomocnik z lewej strony : To tak naprawdę defensywny pomocnik, który mimo zadań czysto defensywnych również umie wprowadzić piłkę do ataku jaki jednym podaniem otworzyć drogę do światła bramki.

Środkowy pomocnik z prawej strony : Nazywam go mini-rozgrywającym, ponieważ pełni podobną role, podaje,strzela, drybluje w środku pola.

Ofensywny pomocnik z prawej strony : Bardzo często schodzi on do środka pola, robiąc miejsce obrońcy a sam wykańcza akcje. Powinien to być gracz bardzo kreatywny z dobrym uderzeniem i podaniem. Dlatego ma on uaktywnioną opcje wolny elektron*.

Ofensywny pomocnik z lewej strony : Typowy skrzydłowy, który jednak schodzi do środka pola i bardzo często znajduje się na pozycji sam na sam z bramkarzem.

Ofensywny pomocnik środek : Mózg naszej drużyny, rozgrywający to przez niego przechodzi każde podanie, kiedy jest w formie zespół jest nie do zatrzymania. Jeżeli dobrze strzela z dystansu tym lepiej.

Napastnik : Jest to typowy lis pola karnego, dobrze aby umiał grać nogą i aby nie był z byt wolny. Świetnie wywiązuje się z roli egzekutora.

 

Jakby ktoś głupio pytał kto jest odgrywającym to podpowiadam, że napastnik!

*Jeżeli nasz lewy skrzydłowy jest bardziej kreatywny, lepiej podaje i strzela zamieniamy mu opcje z prawym skrzydłowym.

 

Jak grać przeciwko drużyną przeciwnym ?

 

Jeżeli zespól przeciwnika gra z defensywnym pomocnikiem, zalecamy naszemu ofensywnemu pomocnikowi jego indywidualne krycie. Podobna sprawa wygląda jeżeli nasz przeciwnik gra z ofensywnym pomocnikiem wtedy należy ustawić mu indywidualne krycie przez pomocnika z lewej strony. Natomiast gdy przeciwny zespól gra z jednym napastnikiem ustawiamy mu : Ścisłe Krycie - Zawsze, Pressing - Zawsze, Odbiór - Delikatny, Wymuś zagranie słabszą nogą.

 

Bardzo często zdarza się ze przeciwnik gra z bocznymi ofensywnymi pomocnikami, i nasi obrońcy nie dają rady wracać w porę do obrony z ataku, wtedy należy ustawić im rajdy na rzadko, lub w zależności od klasy przeciwnika mieszane.

 

Równie często przeciwnik stosuje standardowe ustawienie 4-4-2 , wtedy należy zobaczyć który z środkowych pomocników więcej podaje i ustawić naszego pomocnika z lewej strony aby go indywidualnie krył.

 

 

 

Download :

 

Mirror 1 . Mirror 2 . Mirror 3

Odnośnik do komentarza

BTW: Tak na ścisłość, to każdy może być odgrywającym - w końcu można w polu karnym postawić przysłowiowego "Hutha" żeby odgrywał. :D

 

MO >Tak w gwoli ścisłości. Najczęściej (co nie znaczy, że zawsze :> ) odgrywającym jest napastnik, gdyby było inaczej zapewne napisałby o tym fakcie (tymbardziej, że dał bardzo dokładny opis).

BTW na rozgrywającego można ustawić stopera i co z tego?!

Proszę o rzeczową dyskusję. OM <

Eddie69

Odnośnik do komentarza

Moglby mi ktos pomoc przy ustawieniach treningu dla juniorow? Glownie chodzi mi o klucz doboru trenerow juniorow nie wiem jakie powinni miec statystyki. Przykladowo trener pracujacy z pierwszym zespolem majacy umiejetnosci ktore treningowi daja max gwiazdek i wysoki poziom pracy z juniorami w treningu dla juniorow trening ma dwie gwiazdki. czemu?

Odnośnik do komentarza
hm co mam zrobic jesli ... przeciwnicy ciagle na mnie napieraja? :o chodzi glownie o skrzydla, gram blackburn, mam dobry sklad itd ale ciagle mnie cisna po skrzydlach nawet najslabsi i dorzucaja w pole karne 20 pilek na mecz az w koncu cos strzela kilka razy i jest po zawodach ;x help ... taki napor ze bania peka.

 

Pierwsze co spróbuj, to ustaw skrzydłowym przeciwnika:

Ścisłe krycie - zawsze

Pressing - zawsze

Odbiór - ostry

Wymuś grę słabszą nogą

Odnośnik do komentarza
hm co mam zrobic jesli ... przeciwnicy ciagle na mnie napieraja? :o chodzi glownie o skrzydla, gram blackburn, mam dobry sklad itd ale ciagle mnie cisna po skrzydlach nawet najslabsi i dorzucaja w pole karne 20 pilek na mecz az w koncu cos strzela kilka razy i jest po zawodach ;x help ... taki napor ze bania peka.

 

Pierwsze co spróbuj, to ustaw skrzydłowym przeciwnika:

Ścisłe krycie - zawsze

Pressing - zawsze

Odbiór - ostry

Wymuś grę słabszą nogą

 

Ale czy wtedy nie będzie tak, że będą kryć i grać pressingiem tylko ze skrzydłami i wtedy przeciwnik będzie środkiem atakował bo trochę im miejsca wolnego się da...

Odnośnik do komentarza
Ale czy wtedy nie będzie tak, że będą kryć i grać pressingiem tylko ze skrzydłami i wtedy przeciwnik będzie środkiem atakował bo trochę im miejsca wolnego się da...

 

Po pierwsze, nikt nie mówi, że polecenie indywidualne należy stosować tylko i wyłącznie na skrzydłowych. Co więcej, z własnego doświadczenia powiem, że w FM2009 polecenia indywidualne spełniają dużo większą rolę niż w poprzednich wersjach i odpowiednie ich stosowanie może przynieść bardzo pozytywne korzyści.

Po drugie natomiast, nie przejmujmy się na razie innymi aspektami. Sprawdźmy jak zespół zareaguję na takie ustawienie poleceń indywidualnych. Pamiętajmy jednak, że komputer ma w zwyczaju zmieniać pozycje graczy na boisku w trakcie meczu. Często gracz, który zaczynał mecz jako środkowy pomocnik, ląduje na skrzydle. Należy zwracać na takie sprawy uwagę i na bieżąco wprowadzać korekty ustawień. To samo tyczy się zmian graczy na rezerwowych.

Odnośnik do komentarza
Pierwsze co spróbuj, to ustaw skrzydłowym przeciwnika:

Ścisłe krycie - zawsze

Pressing - zawsze

Odbiór - ostry

Wymuś grę słabszą nogą

 

nie do końca jest tak jak piszesz, polecenia dotyczące przeciwnika zależą od mnóstwa czynników i nie na każdego rywala ustawia się takie jak zaprezentowałeś ty, zależy jak gramy, jak grają przeciwnicy, jaka jest szerokość boiska, jakich skrzydłowych ma przeciwnik, oraz czy napastnicy dobrze grają głową.

Dla przykładu, jeśli napastnicy rywala grają słabo głową i generalnie nie są wybitni nie opłaca się odcinać skrzydłowych ponieważ nie stwarzają pośredniego zagrożenia dla nas. Sporo zależy też od skrzydłowych przeciwnika, jeśli nie są warci uwagi po co się na nich skupiać i tracić siły oraz poświęcać bezcenną uwagę odciągając się tym samym od lepszych graczy np ze środka pola.

 

Wszystko opisane w poradniku czarno na białym i bardzo dokładnie oraz jasno

Odnośnik do komentarza

Jeżeli ktoś mi piszę, że główne zagrożenie jakie stwarza przeciwnik stanowią skrzydłowi, to trzeba coś z tym zrobić. Wiadomo, że rozwiązanie, które zaprezentowałem jest pewnym uproszczeniem, ale od czegoś trzeba zacząć. Trudno dogłębnie analizować temat, wiedząc tylko, że w każdym meczu traci się gole po podaniach skrzydłowych. Niech kolega zagra kilka meczów z takim rozwiązaniem i zobaczy, czy gra się poprawiła. Jeśli nie potrzebna będzie analiza taktyki. Ja nie tracę prawie w ogóle bramek po akcjach skrzydłami. Gram średniakiem Championship - Nottm Forest, więc nie można mi zarzucić, że gram bardzo mocnym klubem, i większości meczów stosuje ten typ ustawień indywidualnych. Oczywiście tylko dla skrzydłowych. Takie polecenia dla niektórych typów napastników mogą się skończyć tragicznie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...