Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2009


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

1) Ponoć taktyka powinna być dopasowana do każdego przeciwnika. Bardzo ładnie powiedziane, ale co to ma oznaczać w praktyce? W sensie: np gram klasycznie, czwórką obrońców. Przeciwnik gra jednym napastnikiem. I co - mam dać temu pojedynczemu krycie indywidualne, a drugiemu środkowemu zostawić strefowe? To cała filozofia? Jakoś wątpię.

 

2) Skąd mam wiedzieć, czy grać szeroko czy wąsko? To przecież nie zależy tylko od szerokości boiska (w przeciwnym wypadku, opcja ta byłaby kretyńska). Znaczy - patrzę, że boisko np. Pan Kleks FC jest szerokie, to ustawiam suwak na szeroki, a jak wąskie, to na wąsko? Powinienem też, jak sądzę, brać wzgląd na swoją formację - ale, u licha, prawie każda taktyka przecież korzysta ze skrzydeł w jakiejś tam formie. A może inaczej - jeśli bardziej się bronię, niż atakuję, to węziej? Ale jak to - grać wąsko np na jakimś tam Camp Nou? Z jednej strony się bronię, ale z drugiej strony boisko w cholerę szerokie. Nic nie kumam.

 

3) Styl podań, to samo. Scout czasem mówi, że "boisko FC Kulfon jest długie, co premiuje drużyny grające bezpośrednimi podaniami". Czyli niby przesuwam suwak trochę do góry i robię dobrze? Bo jakoś nie widzę dobrych skutków.

 

4) Nastawienie - chyba - rozumiem. Chociaż, jeśli gram u siebie np z Interem Mediolan, ustawiam mentalność na defensywną - i oto mam przewagę w posiadaniu piłki. Po 20 min tracę gola. Po 2 min - drugiego. Mam więc przewagę i przegrywam 0:2 (oczywiście dwa gole strzelone ze 150 m przez Ibrahimovicia). Ustawiam więc mentalność na ofensywną, dodaję ostry pressing i posiadanie piłki leci w cholerę. Żadnej składnej akcji do końca meczu. O co kaman, u licha?

 

5) Kontratak - jak mam to rozumieć? Wszak co innego przechodzić jak najszybciej z obrony do ataku, a co innego "czyhać na kontry". Wie o tym każdy, kto interesuje się piłką nożną. Ta opcja, tymczasem, nie jest oczywista. Czy jeśli zaznaczę kontratak, to moi piłkarze będą starali się szybko kontrować, czy również cofną się na własną połowę, wyczekując na taką okazję? Bo to spora różnica.

 

6) Tempo, kolejna tajemnica. Rozumiem, że jak gram krótkimi podaniami, to im szybsze tempo, tym trudniejsza taka gra i ogóry mogą się gubić. Początkowo myślałem, że działa to na prostej zasadzie - wiem, jakim tempem gra Pan Kleks FC, to ustawiam przeciwne dla kontrastu. Natomiast, jeśli nic nie wiem o tempie przeciwnika, to ustawiam mieszane. Buuuu! - błąd. Kolejna porażka.

 

7) Gra środkiem, skrzydłami... to samo.

 

8) Ścisłe krycie - to już kompletny odjazd dla mnie.

 

 

Ekhmm...a więc po:

 

1. Nie rozrywaj obrony, jeśli tak zrobisz będzie dziura w bloku defensywnym; traktujesz te zalecenia zbyt dosłownie - jeśli nie masz defensywnego pomocnika, bo grasz np.: dwoma PŚ to jednego cofnij na DM.

2. Graj wąsko gdy się bronisz; i nie ma tu znaczenia szerokość boiska tylko styl Twojej gry. Jeśli się bronisz, zagęszczasz swoje pole obronne (pamiętaj jednak aby Twoi obrońcy nie mieli ustawionego zbyt dużego grania przy przeciwniku!); nawet jeśli masz skrzydłowych to nie martw się - nie zejdą do środka, bo każesz im grać wąsko:) - piłka zostanie rozegrana do nich jeśli będzie taka możliwość. No i gra z kontry w takich sytuacjach.

3. Nie widzisz zmian? Po jakim czasie? Może zmieniłeś zbyt mało? Może warto dostosować polecenia indywidualne 2,3 zawodnikom - pomocnikom? Same polecenia drużynowe nie zdziałają wiele. Podania bezpośrednie, o których mówisz świetnie spisują się w słabszych i średnich zespołach na długich boiskach i gdy przeciwnik gra wysuniętą linią obrony.

4. Jedno z drugim się wiąże - jeśli grasz ofensywnie i wysuwasz linię obrony (bo tak wtedy należy zrobić) to zostawiasz dużo miejsca takiemu to oto "Ibra-pionkowi:)" i efekty widzisz...i jeśli do tego masz krycie indywidualne...masakra, jeśli Twoi obrońcy nie są odpowiedni:D...poza tym bardzo ważne jest przy grze np. na spalone doskonałe zgranie linii obronnej i gra strefą. Oj, jest wiele czynników determinujących zachowanie zawodnika - i dochodzi element geniuszu piłkarza przeciwnika - czasem nie ma na niego rady.

5. I znowu zależy od pozostałych ustawień - drużynowych i indywidualnych. Aczkolwiek nie rozumiem, o co Ci chodzi z tą różnicą w grze z kontry i grze szybkim kontratakiem - to jest w moim mniemaniu to samo, może poza sposobem rozegrania piłki - krótkie, szybkie podania i kontra to jedno, a długie, szybkie podania do przodu na jednego zawodnika to drugie - ale obydwa sposoby przy włączonej grze kontratakiem...

6. Chcąc prowadzić grę ustaw krótkie podania, wolne tempo i szerokie granie - niech panowie wykorzystują wszystkie strefy przy grze pozycyjnej. Warto też spróbować gry skrzydłami - właściwie bez różnicy jakich masz napastników - wszystko można dostroić ustawieniami. Mały, zwinny w polu karym? - dośrodkowania będą po ziemi; duży "Boazerio"? - na głowę, itd... Przy grze defensywnej gramy wąsko i szybko i...z kontry, podaniami długimi bądź bezpośrednimi.

7. J.w.

8. Hmm...ścisłe czyli takie, że dany obrońca na krok nie odpuści "swojego" w nakazanym rewirze gry. Tylko jeśli obrońca jest słaby albo napadzior zajefajny - będzie masakra. Jeśli jeszcze do tego ustawisz 1 na 1...

 

Mam nadzieję, że trochę masz już jaśniej...to tyle z moich doświadczeń różnorakich:D. Skutecznie ta wiedza mi służy... Powodzenia więc i Tobie.

Odnośnik do komentarza

Jaka taktyke polecicie dla lepszego zespolu np. dla Chelsea? Granie systemem 4-4-2 chyba lepiej, anizeli 4-5-1 ? Bo lepsza druzyna ... ale teraz sprawa np. napastnikow - czy dobrze grac Drogba + Anelka? Tj byk do rozbijania i glowkowania + szybki zawodnik. Oraz do tego ofensywni skrzydlowi, ofensywnie usposobieni boczni obroncy i w srodku obroni twardziele + kreatywni pomocnicy? I jak jest sprawa z pomocnikami, lepiej jeden kreatywny wylaczony od zadan defensywnych a drugi od czarnej roboty, czy lepiej moze w takiej druzynie dwoch dosc wyrownanych jeden ofensywny a drugi 50/50 w obronie i ataku?

Odnośnik do komentarza

Ratujcie, bo zaraz mnie k***ica strzeli. :P

 

Prowadze zespol w 4 lidze angielskiej. Awansowalem w ciagu trzech sezonow o dwa szczeble, wiec wszystko wydaje sie piekne.

Jednak w 5 i 6 lidze wystarczylo zakontraktowac kilku szybkich graczy, ustawic dlugie podania, gre z kontry i 90% druzyn bylo bezslinych.

 

Teraz gram drugi sezon w CCL2 i walcze o baraze, aczkolwiek wlasnie sie one ode mnie oddalily z jednego powodu. Moj zespol nie potrafi nic ugrac na wyjazdach.

Bilans mego zespolu: DOM 13-3-3 WYJAZD 3-6-11

 

Podoba mi sie ten FM, bo trzeba duzo kombinowac przy taktykach, ale pomimo tego ze przeczytalem juz wiele roznych opinii, wciaz nie moge znalezc zadnej recepty na te p*** wyjazdy.

 

Na wyjazdach gram zwykle defensywnie, choc czasami wychodze ustawiniem neutralnym. Dlugie podania obrona, krotkie i mieszane reszta zespolu. Tempo, szerokosc gry reguluje zaleznie od sytuacji (naczytalem sie o tym...). Miedzy formacjami nigdy nie ma luk, przynajmniej tak uwaza moj asystent. W kazdym meczu daje instrukcje moim zawodnikom jak maja grac. Ogolnie naprawde staram sie byc dobrym menedzerem :P

 

Chodzi jednak o to, ze jakim ustawineiem bym nie zagral, jakich instrukcji bym nie dal, to mecz na wyjezdzie zwykle (9/10 przypadkow) wyglada tak:

 

Posiadanie pilki lekko na moja korzysc

strzaly przeciwnika niecelne 6, celne 3

moje strzaly niecelne 12, celne 1

wynik: 1:0, 2:1 - niemal zawsze ktorys z tych.

 

Ja dopatruje sie winy u napastników (choc wszystkie istotne statystyki maja niezle), badz formacji. Jaka formacja gracie najczesciej na wyjazdach? A moze nie bronic sie wcale, tylko od poczatku meczu atakowac? Pchac sie srodkiem, czy rozgrywac skrzydlami? HELP:P

Odnośnik do komentarza
Jaka taktyke polecicie dla lepszego zespolu np. dla Chelsea?

 

Nie żebym był czepliwym bucem, ale daj 4-4-2, podstawowe polecenia, dokup Villę czy inną drogą gwiazdeczkę, a wtedy oni sami będą wygrywali ci mecze. No i jeszcze rób zmiany ewentualnie żeby się te gwiazdeczki nie przemęczyły.

 

A ja mam takie pytanie z drugiej beczki. Mógłbym mi ktoś wytłumaczyć różnicę między kryciem 1na1 a ścisłym. I jeszcze jakie mam dawać krycie na szybkiego a jakie na wysokiego napastnika. Pewnie to już było tu poruszane, ale przeszukiwanie 51 stron wydaję się być trefnym pomysłem, bo dla was to pewnie prosta sprawa więc proszę wytłumaczcie.

Odnośnik do komentarza
Ratujcie, bo zaraz mnie k***ica strzeli. :P

 

Prowadze zespol w 4 lidze angielskiej. Awansowalem w ciagu trzech sezonow o dwa szczeble, wiec wszystko wydaje sie piekne.

Jednak w 5 i 6 lidze wystarczylo zakontraktowac kilku szybkich graczy, ustawic dlugie podania, gre z kontry i 90% druzyn bylo bezslinych.

 

Teraz gram drugi sezon w CCL2 i walcze o baraze, aczkolwiek wlasnie sie one ode mnie oddalily z jednego powodu. Moj zespol nie potrafi nic ugrac na wyjazdach.

Bilans mego zespolu: DOM 13-3-3 WYJAZD 3-6-11

 

Podoba mi sie ten FM, bo trzeba duzo kombinowac przy taktykach, ale pomimo tego ze przeczytalem juz wiele roznych opinii, wciaz nie moge znalezc zadnej recepty na te p*** wyjazdy.

 

Na wyjazdach gram zwykle defensywnie, choc czasami wychodze ustawiniem neutralnym. Dlugie podania obrona, krotkie i mieszane reszta zespolu. Tempo, szerokosc gry reguluje zaleznie od sytuacji (naczytalem sie o tym...). Miedzy formacjami nigdy nie ma luk, przynajmniej tak uwaza moj asystent. W kazdym meczu daje instrukcje moim zawodnikom jak maja grac. Ogolnie naprawde staram sie byc dobrym menedzerem :P

 

Chodzi jednak o to, ze jakim ustawineiem bym nie zagral, jakich instrukcji bym nie dal, to mecz na wyjezdzie zwykle (9/10 przypadkow) wyglada tak:

 

Posiadanie pilki lekko na moja korzysc

strzaly przeciwnika niecelne 6, celne 3

moje strzaly niecelne 12, celne 1

wynik: 1:0, 2:1 - niemal zawsze ktorys z tych.

 

Ja dopatruje sie winy u napastników (choc wszystkie istotne statystyki maja niezle), badz formacji. Jaka formacja gracie najczesciej na wyjazdach? A moze nie bronic sie wcale, tylko od poczatku meczu atakowac? Pchac sie srodkiem, czy rozgrywac skrzydlami? HELP:P

 

 

Ja doszedłem do wniosku, że jeśli grasz niezłą drużyną to na wyjazdy należy wychodzić ofensywnie i po zdobyciu 1-2 bramek, gdy widzisz, że zespół traci inicjatywę, przestawić na defensywną taksę z kontratakami.

Odnośnik do komentarza
Nie żebym był czepliwym bucem, ale daj 4-4-2, podstawowe polecenia, dokup Villę czy inną drogą gwiazdeczkę, a wtedy oni sami będą wygrywali ci mecze. No i jeszcze rób zmiany ewentualnie żeby się te gwiazdeczki nie przemęczyły.

 

Właśnie mam problem grając Chelsea. Do tej pory grałem domyślną dla tego klubu taktyką z nieco zmodyfikowanymi poleceniami. Nie było źle, ale grali jakby bez motywacji i inicjatywy. Póki wygrywałem niewielkimi wynikami nie było źle, ale po przegranej ze Stoke City 0-1 zdenerwowałem się. Zmieniłem taktykę na 4-4-2 i znowu wygrałem, ale ich chęć do gry i zaangażowanie się nie zmieniło. Nie wiem czy to wina taktyki czy rozmowy. Proszę o porady. Mogę jeszcze dodać, że sprzedałem Anelkę i kupiłem Toniego.

Odnośnik do komentarza

Nigdy nie grałem wielkim klubem ale myślę że wpływ na to jak zawodnicy reagują na rozmowy motywacyjne i też jak realizują zadania taktyczne duży wpływ ma nasza reputacja i umiejętności. Przed rozpoczęciem nowej gry można wybrać poziom doświadczenia od jakiego się zaczyna. Na wszystko trzeba sobie zapracować...;)

Odnośnik do komentarza

Witam wszystkich!

 

Kurcze mam problem gram MU i gram taktyką którą wcześniej podawał fleo. bardzo podoba mi się ta taktyka i naprawdę są niezłe wyniki ale tylko u siebie i czasem z jakimś Hull na wyjeździe z 1:0. Ale jeśli już spotykam się z Arsenalem czy Chelsea to w plecy. Nawet na wyjeździe zdarzają się porażki z Boltonem czy Blackburn. Tak jak mówiłem na Old Trafford jest dobrze jak na przykład 7:1 z Cluj czy 5:1 z WHU ale wyjazd to zmora zresztą chyba nie tylko dla mnie jak czytałem wcześniej dużo managerów ma problem z wyjazdami. Gdybyście mogli coś doradzić byłbym bardzo wdzięczny, taktyka jest juz podana kilka stron wcześniej więc chyba nie ma sensu żebym podawał jeszcze raz. Bardzo proszę o pomoc!

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza

heja,

udalo mi sie stworzyc efektywna taktyke wiec chcialbym sie z wami nia podzielic.

 

http://pomidorex.wrzuta.pl/plik/8P3zLu6xw7...twerp_lut._2014

 

ustawienie

http://pomidorex.wrzuta.pl/obraz/4pomNJdop...oyal_antwerp_fc

 

taktyka zrobiona pod slabe antwerp z 2013 roku. zalatwilem jedynie dobrego bramkarza i sunny z valenci.

wczesniej pozwalalem przeciwnikowi na prowadzenie gry, nawet jak gralem dobrymi zespolami. co prawda wygrywalem (1-0, 2-0) ale to juz bylo nudne. w przypadku slabszych zespolow takie podejscie wymagalo dodatkowego kombinowania.

dopiero niedawno odkrylem korzysci plynace z ofensywnego podejscia. do ataku wyslalem wiekszosc pilkarzy i teraz to ja prowadze gre. dzieki wysokim statystykom fizycznym moi pilkarze moga grac przez caly mecz wysoko presingiem i tym samym dusic akcje przeciwnika juz w zarodku.

jak na poczatku, gram antwerp, pod koniec sezony zajmuje wysoka 4. lokate.

podam przyklady pilkarzy na najwazniejsze pozycje:

 

Srodkowi pomocnicy (najwazniejsi :)

to oni powinni strzelac wiekszosc bramek tuz z przed pola karnego lub tez dobijajac strzaly. ruchliwi, dynamiczni.

 

- sunny

http://pomidorex.wrzuta.pl/obraz/0tmfXw092xv/6._sunny

- Jan Polak (gralem wczesniej anderlechtem podbna taktyka i sie swietnie sprawdzal)

http://pomidorex.wrzuta.pl/obraz/1GfvNMEtoCN/8._jan_polak

 

napastnicy

klasyczna dwojka. jeden tyczka, drugi taki sęp

 

-cheick diabate (btw, swietny napastnik)

http://pomidorex.wrzuta.pl/obraz/0sB85xmf1..._cheick_diabate

 

 

prosze o komenty

Odnośnik do komentarza

Panowie a jak wymoc na moich skrzydlowych by zaczeli podczas scinania w pole karne, nie walic z ostrego kata na bramke, tylko podawac wzdluz linii bramkowej?

 

Mam ustawione dosrodkowania czestotliwosc mieszana, z linii koncowej, prostopadle podania czesto, i podania bezposrednie.

Zastanawialem sie tez, czy nie lepiej im ustawic podania na krotkie, bo gral powolnym tepem i normalna szerokoscia. Ale nie wiem czy i skrzydlowi powinni miec krotkie?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...