Skocz do zawartości

Praca


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

Wyguglałem, że pracodawca nie może odmówić dnia na opiekę nad dzieckiem z art. 188 KP. Może ktoś kumaty potwierdzić?

 

Druga sprawa jest taka, że jestem teraz podwykonawcą - jak to wygląda z takiego punktu widzenia. Tzn - ok, biorę urlop z 188 w swojej firmie, ale jak to wpływa na firmę w której jestem podwykonawcą? Czy oni też muszą to zaakceptować?

Odnośnik do komentarza

u mnie działa to tak, że urlop na żadanie/opekie na dzieckie zgłaszamy(ja nie mam dziecka) i namto przyjmuje pośrednik, nie jestem bezpośrednio zatrudniony przez pracodawcę dla którego świadczę serwis. nawet jak zgłaszamy w dzień, a nie przed to nie mieliśmy problemu(nie wiem czy to dobra wola pracodawcy czy nasze prawo)

Odnośnik do komentarza
Pracownicy wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 mają prawo do 2 dni zwolnienia od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Podstawą wykorzystania przez pracownika tych dni jest wychowywanie dziecka w wieku poniżej 14 lat (pracownik powinien udokumentować ten fakt) oraz złożone pracodawcy oświadczenie pracownika o zamiarze ich wykorzystania. Mogą one być wykorzystane przez jedno z pracujących rodziców lub opiekunów albo też rodzice lub opiekunowie podzielą się tymi dniami (każde wykorzysta po jednym dniu).
W przypadku gdy spełnione zostaną wyżej wskazane warunki, pracodawca nie ma możliwości odmowy udzielenia dni wolnych z tego tytułu.
Jeżeli jednak do pracodawcy wpłynie wniosek o udzielenie takich dni (lub dnia), należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy:
• dzieci (lub dziecko) pracownika spełniają kryteria wiekowe, tj. czy przynajmniej jedno nie ukończyło jeszcze 14 lat,
• w oświadczeniu pracownicy lub pracownika wskazano zamiar korzystania z tych dni (lub dnia),
• pracownik nie wykorzystał już przysługujących mu dni na opiekę, jeżeli zmieniał pracodawcę w trakcie roku kalendarzowego. Takich informacji dostarczy ostatnie świadectwo pracy pracownika.
W przypadku gdy okaże się, że dzieci lub dziecko pracownika ukończyło 14 lat albo pracownik wykorzystał przysługujące mu dni opieki w poprzednim zakładzie albo pracownik składa wniosek, mimo że w oświadczeniu stwierdził, iż z dni na opiekę nie będzie korzystał - pracodawca może odmówić udzielenia mu dni wolnych przysługujących na podstawie Kodeksu pracy.
A tutaj wzór wniosku:
Treść wzoru
Toruń, 10 maja 2013 r.
Meler Melerowicz
ul. Sienkiewicza 18
33-800 Katowice
Hurtownia Hydrauliczna „Microsoft”
ul. Wiśniowa 11
33-800 Katowice

 

WNIOSEK
O UDZIELNIE URLOPU NA OPIEKĘ NAD DZIECKIEM

 

Na podstawie art. 188 Kodeksu pracy wnoszę o udzielenie mi w dniu 15 maja 2013 r. jednego dnia urlopu na opiekę nad dzieckiem. Z uwagi na to, że wychowuję syna w wieku 7 lat, to zgodnie z obowiązującym prawem przysługują mi w ciągu roku dwa dni opieki nad dzieckiem. W bieżącym roku kalendarzowym nie korzystałem jeszcze z przysługującego mi uprawnienia.
Meler Melerowicz
/podpis/
Odnośnik do komentarza

Pomoże mi ktoś wyliczyć kiedy będę miał 26 dni urlopu? Z tego co wyczytałem, technikum liczy się jako 5 lat, tak? Czyli:

 

- technikum (2005-2009);

- umowa o pracę 1/2 etatu (09.2009-02.2010) - 6 miesięcy;

- umowa o pracę 3/4 etatu (03.2010-06.2010) - 4 miesiące;

- umowa o pracę cały etat (07.2010-10.2011) - 1 rok i 4 miesięce;

- umowa o pracę 1/2 etatu (11.2011-02.2012) - 4 miesiące;

- umowa o pracę cały etat (09.2012-nadal) - 2 lata i 4 miesiące do dzisiaj.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Jeśli technikum to 5 lat, to pozostałe powinny się liczyć proporcjonalnie, czyli: 5+1/4+1/4+1+1/3+1/6+2+1/3=8+3/6+2/6+1/6+2/6=9 i 4/12, co moim zdaniem oznacza, że brakuje Ci jeszcze 8 miesięcy.

Wyczytałem, że jednak wymiar czasu pracy nie ma znaczenia w liczeniu stażu pracy (m.in. do urlopu), więc wychodzi na to, że mam przepracowane 4 lata i 10 miesięcy bez szkoły. Ale do końca nie wiem jak to z tym technikum, niby piszą pięć, no ale chodziłem cztery. Ktoś ma wiedzę jak liczyć technikum? Bo jeśli 5 lat to od 1 marca przysługiwałoby mi na rok 26 dni, czyli (26/12)*10?

Odnośnik do komentarza

Koledzy, narzeczona pracuje na podstawie umowy o pracę. Dzisiaj mi powiedziała, że pracodawca "od zawsze" nie płaci jej za urlopy ani za dni, kiedy jest ona na zwolnieniu lekarskim. Czym najlepiej postraszyć, żeby dostać kasę?

Ja bym nie straszył ;) tylko napisał pismo do HRów. Zawsze to będzie papier w ich papierach. Jutro o szczegóły mogę podpytać żonę- pracuje w sądzie pracy ;)

Odnośnik do komentarza

Zanim zaczniesz straszyć sprawdź czy to w ogóle prawda.

Co to znaczy, że nie płaci jej za urlopy? Nie dostaje pensji za ten okres? Za okres choroby też nie dostaje wynagrodzenia?

Czy narzeczona ma np "paski" wynagrodzeń, z których wynika, że np w miesiącu, w którym była 10 dni na urlopie dostała wypłatę za 20 dni?

 

Jeśli tak to najlepszym straszakiem będzie pozew do Sądu Pracy o zapłatę wynagrodzenia za czas urlopu i za czas choroby.

Odnośnik do komentarza

Pany, dopytam o szczegóły, ale wiem, że wygląda to mniej więcej tak:

 

Praca 6 dni w tygodniu po 5 godzin dziennie w salonie kosmetycznym. Płacona jest podstawa + procent. Za każdy dzień nieobecności (czy to urlop czy to zwolnienie lekarskie) jest zabierana dniówka. I to podobno na podstawie umowy o pracę.

 

Ja tam uważam, że taka forma jest nawet uczciwa ;) Ale wtedy wyższy procent i wyższa podstawa, a nie skromna kaska, bo "jest pani na umowie o pracę i nie stać mnie, żeby pani płacić za urlop".

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...