Skocz do zawartości

Podaj dalej #4


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi Ci o relację Ibrahima ibn Jakuba z podróży po terenach m.in. polskich? Tam wspomina o podatkach, z których opłacane jest wojsko Mieszka, największego władcy Słowian.

Jeśli tak, to ten dokument - Księga Dróg i Królestw - który zawiera relację z tej podróży powstał znacznie później od Dagome Iudex, choć jego relacja przypada na połowę X wieku. ;)

To nie do końca prawda. Ibrahim spisał swoje itinerarium wcześniej, nie przetrwało jednak do naszych czasów. A właściwie przetrwało, tyle że via "Księga Dróg i Królestw", gdzie została zacytowana w całości lub częściowo (nie pamiętam).

Tyle, że jestem mocno przekonany, że te "podatki" Mieszka były daninami i powinnościami poddanych, a zawsze wydawało mi się (może niesłusznie), że podatki są świadczeniem monetarnym czy ogólniej pieniężnym.

Odnośnik do komentarza
Tyle, że jestem mocno przekonany, że te "podatki" Mieszka były daninami i powinnościami poddanych, a zawsze wydawało mi się (może niesłusznie), że podatki są świadczeniem monetarnym czy ogólniej pieniężnym.

Masz rację. Tyle że jeśli pytanie dotyczy wcześniejszych o ~20 lat od Dagome Iudex podatków uiszczanych w Polsce, to do głowy przychodzą mi tylko daniny mające na celu utrzymanie wojska, bo gdzie w tamtej gospodarce polskiej miejsce dla podatków jako świadczeń pieniężnych? Nie było nawet organizmu publicznoprawnego, który by mógł bić monetę i pobierać podatki. Chyba że o czymś nie wiem. ;)

Odnośnik do komentarza

 

A to co się tyczy kraju Meszko, (…) to obfituje on w żywność, mięso, miód i rolę orną. Pobierane przez niego opłaty stanowią odważniki handlowe (tj. monety lub kruszec – przyp. B.S.). Idą one na żołd jego mężów. Co miesiąc przypada każdemu z nich oznaczona ilość z nich. Ma on 3000 pancernych (zbrojnych) podzielonych na oddziały, a setka ich znaczy tyle co dziesięć secin innych wojowników. Daje on tym mężom odzież, konie, broń i wszystko, czego tylko potrzebują”.

 

 

Chodzi mi właśnie o Ibrahima Ibn Jakuba. Czymże innym są podatki jak nie "daninami i powinnościami poddanych"? Forma ma tutaj drugorzędne znaczenie (obecnie też możliwa jest zapłata podatku np. robotami budowlanymi). Relacja Ibn Jakuba (mimo że sie nie zachowała) powstała wcześniej od Dagome Iudex, zresztą nie wiem nawet czy w Dagome wspomina się o podatkach. Gacek daje dalej

Odnośnik do komentarza

Ten nastolatek o kobiecym nazwisku nagrał piosenkę o miłości do starszej dziewczyny. Piosenka stała się hitem i mimo iż nastolatek jest dziś starszym panem to chyba w ciągu swojej wieloletniej kariery nie przebił tego pierwszego sukcesu. Dziś, gdy woła swoją żonę to nie wiadomo czy zwraca się do niej po imieniu czy po nazwisku.

O kogo chodzi?

Odnośnik do komentarza

Pewna piosenka, która pochodzi z Francji, została jednak rozpropagowana dopiero po upublicznieniu jednej z jej angielskiej wersji (nie pierwszej). Wielkonosy bohater znanego telewizyjnego show był jednym z jej wielu wykonawców na przestrzeni ostatnich ponad 40 lat. Wykonanie przez niego tego utworu w jednym z odcinków wspomnianego show było związane ze znaczącą zmianą w jego życiu. O jaką zmianę chodziło?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...