Skocz do zawartości

Kącik absurdalny


paszczaq

Rekomendowane odpowiedzi

dream on. a stalinizm to prawactwo...

misiu, ja wiem, że jak każdy dogmatyk masz problemy z uwielbieniem jakim rzekomo świat darzy Stalina itd... ale to tylko Twój i Tobie podobnej mniejszości problem.

jak każda ekstrema jesteście (na szczęście) skazani na egzystowanie na refugiach ekosystemu zwanego społeczeństwem (gdzie zresztą jest miejsce każdej ekstermy, czy to z prawej, czy to z lewej strony).

a co do umieszczania różnej maści systemów dyktatorskich na lewej, czy prawej stronie sceny politycznej tak popularnego w "czystych" ideowo towarzystwach wzajemnej adoracji - polecam zapoznanie się z terminem "hybryda polityczna" znanym w politologii od wielu lat. wiem - to na pewno lewacki wymysł.

trudno - ja mogę z tym żyć.

Odnośnik do komentarza

Rządu pomysl dla Polaków - praca do 70. roku życia

 

tak dla przypomnienia - tzw. oczekiwana długość życia w przypadku mężczyzn w Polsce to niecałe 72 lata, więc czemu nie nazwać tego po imieniu - praca po grób...

reszta pomyslów też godna tytanów intelektu z PO.

 

no ale czemu się dziwić, skoro jedna z aktualnych twarzy tej partii nie tak dawno twierdzila, ze "Liberałowie udowodnili, że nie mają żadnych, najmniejszych kwalifikacji ekonomicznych, i nigdy w żadnej koalicji – gdyby do takiej kiedykolwiek doszło – nie mogą obejmować resortów ekonomicznych, bo zrujnują kraj." i "Uważam, że PO to twór sztuczny i pełen hipokryzji. Oni nie mają właściwie żadnego programu. Nie wyrażają w żadnej trudnej sprawie zdania. Nie występują pod własnym szyldem, bo to ich zwalnia z potrzeby zajmowania stanowiska w trudnych sprawach. To jest oczywiście gra na bardzo krótką metę. Udają, że nie są partią, a nią są. Udają, że wprowadzają nową jakość, że są tam nowi ludzie."

:keke:

Odnośnik do komentarza

Miał bardzo sporo cech wspólnych z socjalizmem ale do nazwania ,,lewactwem'' bym się nie posunął. Tak czy inaczej wiązanie narodowego socjalizmu z prawicą jest debilizmem jeszcze większym niż z lewą stroną, bardzo popularnym w Polsce i na świecie.

 

tinieblador - gdyby poprzednie rządy socjalistów z SLD i PiSu zreformowały system emerytalny nie budzilibyśmy się teraz z ręką w nocniku. Pomysł z artykułu nie przejdzie i można to powiedzieć już teraz a możliwości naprawy sytemu emerytalnego jest już bardzo mało, czas minął.

Odnośnik do komentarza

Chciałbym nieśmiało przypomnieć, że system emerytalny rozpieprzyły wspólnymi siłami PiS (wtedy jako część AWS) oraz PO (wtedy jeszcze jako część Unii Wolności) w ramach słynnych czterech reform Buzka, więc zwalanie wszystkiego na "socjalistów" jest sporym nadużyciem.

 

A PiS to klasyczna konserwatywna partia narodowo-socjalistyczna, z ruchem socjalistycznym nie ma zbyt wiele wspólnego.

Odnośnik do komentarza

Miał bardzo sporo cech wspólnych z socjalizmem ale do nazwania ,,lewactwem'' bym się nie posunął. Tak czy inaczej wiązanie narodowego socjalizmu z prawicą jest debilizmem jeszcze większym niż z lewą stroną, bardzo popularnym w Polsce i na świecie.

a największym debilizmem jest rzucanie na prawo i lewo 'lewakami' i 'prawicowcami' mając bardzo niewiele pojęcia na ten temat. nie mówiąc o tym, że te pojęcia się zdewaluowały i są nieaktualne raptem od jakiś stu lat :>

 

i to nie było konkretnie do Ciebie, tylko przeraża mnie to, że te dwa słowa są w zasadzie jako jedyne używane w 'dyskusjach' o polityce.

Odnośnik do komentarza

Chciałbym nieśmiało przypomnieć, że system emerytalny rozpieprzyły wspólnymi siłami PiS (wtedy jako część AWS) oraz PO (wtedy jeszcze jako część Unii Wolności) w ramach słynnych czterech reform Buzka, więc zwalanie wszystkiego na "socjalistów" jest sporym nadużyciem.

 

A PiS to klasyczna konserwatywna partia narodowo-socjalistyczna, z ruchem socjalistycznym nie ma zbyt wiele wspólnego.

Narodowy socjalizm ma teorię rasową wpisaną w dogmatykę, ominięcie tej rafy poprzez dodawanie jakichś konserwatywnych przymiotników jest czystą złośliwością.

BTW, przerzucacie się tutaj etykietkami narodowego socjalizmu (czy lewica, czy prawica) zapominając, że to faktycznie była hybryda. W NSDAP istniało kilka skrzydeł (w tym skrajnie antykapitalistyczne, spacyfikowane przez Hitlera na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych gdy przestało mu być potrzebne) które w tej strukturze mogły swobodnie egzystować pod warunkiem bezwzględnego podporządkowania się Fuhrerprinzip. Jakby się nad nazizmem głębiej zastanowić, to właśnie Fuhrerprinzip, darwinowski paradygmat historii i teoria rasowa są jego jedynymi niezmiennymi elementami.

Odnośnik do komentarza

Nie rasową, a raczej nacjonalistyczną; podstawowy wyróżnik takich partii to właśnie szowinistyczny nacjonalizm, który PiS przejawia na każdym kroku (vide choćby dzisiejsza debilna wypowiedź Girzyńskiego w sprawie Nitrasa). A konserwatyzm, zwłaszcza w sferze moralnej, nieodmiennie idzie z nacjonalizmem łapka w łapkę. To, że NSDAP do pewnego momentu tolerowało inne nurty w swym łonie, nie oznaczało akceptacji dla różnorodności ideologicznej, tylko przejściowe postawienie ich użyteczności nad czystością ideologiczną - aż się przypomina los naszych "przystawek". Co do Fuehrerprinzip pełna zgoda.

Odnośnik do komentarza

Nie rasową, a raczej nacjonalistyczną; podstawowy wyróżnik takich partii to właśnie szowinistyczny nacjonalizm,

Gdyby to był nacjonalizm, to naziści nie stosowaliby gradacji "rasowej" w odniesieniu do narodów europejskich. Nie byłoby zastanawiania się, ile jest procentu Aryjczyków w ich słowiańskim odłamie. Nie byłoby Rosenberga.

 

który PiS przejawia na każdym kroku (vide choćby dzisiejsza debilna wypowiedź Girzyńskiego w sprawie Nitrasa). A konserwatyzm, zwłaszcza w sferze moralnej, nieodmiennie idzie z nacjonalizmem łapka w łapkę.

Że co? Ja jestem mniej więcej konserwatystą. Masz mnie za nacjonalistę?

 

To, że NSDAP do pewnego momentu tolerowało inne nurty w swym łonie, nie oznaczało akceptacji dla różnorodności ideologicznej, tylko przejściowe postawienie ich użyteczności nad czystością ideologiczną - aż się przypomina los naszych "przystawek". Co do Fuehrerprinzip pełna zgoda.

Tyle, że zauważ iż w pewnym momencie Hitler odszedł od kapitalizmu, budując monumentalny koncern państwowy Goeringa. Ciężko to powiązać z klasyczną prawicą.

Odnośnik do komentarza
Że co? Ja jestem mniej więcej konserwatystą. Masz mnie za nacjonalistę?

 

Na odwrót. Nacjonalista > konserwatysta moralny, ale konserwatysta moralny niekoniecznie > nacjonalista.

 

Tyle, że zauważ iż w pewnym momencie Hitler odszedł od kapitalizmu, budując monumentalny koncern państwowy Goeringa. Ciężko to powiązać z klasyczną prawicą.

 

Oj, nie do końca, przemysł był zarządzany centralnie, ale nie znacjonalizowany, pozostał w rękach prywatnych.

Odnośnik do komentarza

Chciałbym nieśmiało przypomnieć, że system emerytalny rozpieprzyły wspólnymi siłami PiS (wtedy jako część AWS) oraz PO (wtedy jeszcze jako część Unii Wolności) w ramach słynnych czterech reform Buzka, więc zwalanie wszystkiego na "socjalistów" jest sporym nadużyciem.

 

A PiS to klasyczna konserwatywna partia narodowo-socjalistyczna, z ruchem socjalistycznym nie ma zbyt wiele wspólnego.

 

O to mi właśnie chodziło, że aktualna sytuacja to nie nowy wymysł PO tylko wynik lat zaniedbań. A PiS jest partią socjalistyczną w skrócie myślowym - program od strony gospodarczej, fuzje z ruchami emerytów i rencistów, wypowiedzi na temat prywatyzacji itp. sprawiają że (poza sprawami ,,moralnymi'') nie różnią się zbytnio od np. SLD.

 

Miał bardzo sporo cech wspólnych z socjalizmem ale do nazwania ,,lewactwem'' bym się nie posunął. Tak czy inaczej wiązanie narodowego socjalizmu z prawicą jest debilizmem jeszcze większym niż z lewą stroną, bardzo popularnym w Polsce i na świecie.

a największym debilizmem jest rzucanie na prawo i lewo 'lewakami' i 'prawicowcami' mając bardzo niewiele pojęcia na ten temat. nie mówiąc o tym, że te pojęcia się zdewaluowały i są nieaktualne raptem od jakiś stu lat :>

 

i to nie było konkretnie do Ciebie, tylko przeraża mnie to, że te dwa słowa są w zasadzie jako jedyne używane w 'dyskusjach' o polityce.

 

Wiem że nie do mnie ale popatrz w mój post - tam się nie pojawia w żadnym miejscu ,,prawica'' i ,,lewica'' i mówię że wiązanie ns z tymi pojęciami to błąd ;) Ale przy swojej opinii że hitlerowskie Niemcy i stalinowskie ZSRR miały więcej wspólnego niż III Rzesza z dowolnym państwem prawicowym z tamtego okresu pozostaję.

 

Oj, nie do końca, przemysł był zarządzany centralnie, ale nie znacjonalizowany, pozostał w rękach prywatnych.

 

Nie do końca - fabryki zarządzane były centralnie w ramach ,,planów'' (co jest pojęciem nieznanym w państwach niesocjalistycznych) a ich poprzedni właściciele byli jedynie zarządcami, mogli stracić fabrykę wybudowaną z własnego kapitału więc są pewne różnice.

Odnośnik do komentarza

O Włoszech zapomniałeś. O Hiszpanii zapomniałeś. O państwach Ameryki Południowej zapomniałeś. Nawet o Portugalii zapomniałeś.

 

Nie rozumiem, w której części wypowiedzi? Jeśli w tej z częściami wspólnymi to nie zapomniałem - podobieństw III Rzeszy i ZSRR było więcej niż III Rzeszy i Italii.

Odnośnik do komentarza

Tępienie Kościoła obecne w ZSRR i Rzeszy, absolutnie nie we Włoszech. Stosunek do prywatności produkcji - we Włoszech pozytywny, tam nie. System cenzury, aresztowań, masowych mordów i politycznej policji to też cecha której nie ma prawie wcale we włoskim faszyzmie. Parteigenosse i tawarisze tworzyli główną część z zarządców fabryk itp., we Włoszech przynależność do partii nie była tak ważna. Różnic jest sporo a wiele z podobieństw wynika z tego że Hitler w latach 40 zaczął modyfikować system faszyzmu włoskiego poprzez swoje naciski.

Odnośnik do komentarza

Oj, nie do końca, przemysł był zarządzany centralnie, ale nie znacjonalizowany, pozostał w rękach prywatnych.

Goring Reichswerke nie było koncernem państwowym? Dyskusyjne. Tym bardziej, że powstało przy okazji sformułowania Planu Czteroletniego (bardzo kapitalistyczna koncepcja). Charakterystyczne, że przy okazji uchwalania Planu z rządu poleciał najbardziej wolnorynkowo w III Rzeszy nastawiony Schacht.

Co nie znaczy, że uznaję nazizm za czystą lewicę. To hybryda, która miała zerwać z konwencjami burżuazyjnej demokracji. Hitler nienawidził komunizmu, ale przy okazji szczerze pogardzał starymi weimarskimi partiami prawicowymi.

A co do analogii z PiSem, to nigdy się na to nie zgodzę. Jestem zawziętym wrogiem tej partii, ale szanujmy proporcje. Równie dobrze można o nich powiedzieć że są socjaldemokratami (sprzeciw wobec szybkiej prywatyzacji, podkreślanie roli państwa w gospodarce), przynajmniej na jankeską modłę. Równie dobrze i równie źle oczywiście.

Odnośnik do komentarza

Tępienie Kościoła obecne w ZSRR i Rzeszy, absolutnie nie we Włoszech. Stosunek do prywatności produkcji - we Włoszech pozytywny, tam nie. System cenzury, aresztowań, masowych mordów i politycznej policji to też cecha której nie ma prawie wcale we włoskim faszyzmie. Parteigenosse i tawarisze tworzyli główną część z zarządców fabryk itp., we Włoszech przynależność do partii nie była tak ważna. Różnic jest sporo a wiele z podobieństw wynika z tego że Hitler w latach 40 zaczął modyfikować system faszyzmu włoskiego poprzez swoje naciski.

 

To jeden kraj z listy. A Hiszpania?

 

Oj, nie do końca, przemysł był zarządzany centralnie, ale nie znacjonalizowany, pozostał w rękach prywatnych.

Goring Reichswerke nie było koncernem państwowym? Dyskusyjne. (...)

 

Szefie, czy ja napisałem "Goring Reichswerke" czy "przemysł"? Thyssen, Krupp, czy IG Farben były państwowe?

Odnośnik do komentarza

Szefie, czy ja napisałem "Goring Reichswerke" czy "przemysł"? Thyssen, Krupp, czy IG Farben były państwowe?

Hej, ale czy ja napisałem, że w III Rzeszy nie istniały koncerny prywatne? Gdyby tak było, lewicowość NSDAP byłaby niemal udowodniona. Ja jedynie piszę, że państwo stworzyło tam potężny koncern należący do tego właśnie państwa, koncern niemały i przez całą wojnę się rozrastający. A to jest świadectwo lewicowego śladu w ideologii nazistowskiej.

Odnośnik do komentarza

Kłóciłbym się, czy lewicowość oznacza państwową własność w przemyśle, finansach etc. To z kolei dla mnie jest zbytnie uproszczenie sprawy.

Oczywiście, że tak. To jedna z wielu, wielu cech. Samemu się wkurzam wobec nowomodnego trendu określania czyjejś prawicowości czy lewicowości tylko przez pryzmat jego stosunku do wolnego rynku. Dlatego piszę o lewicowym "śladzie". Lewica i Prawica to pojęcia dużo bardziej kompleksowe. A nazizm średnio się w nich mieści.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...