Skocz do zawartości

Fristajlowy kącik dyskusyjny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie kariery w FM 2012. Opłaca się zaczynać grę w słabych klubach? Wyczytałem kiedyś, że osoba prowadząca przykładowo Legię odnosiła sporo sukcesów na arenie Europejskiej, zdobywała mistrzostwa kraju a mimo to nie mogła dostać się np. do Schalke, czy innego nawet trochę mocniejszego klubu. W FM 2012 jak jest? Można zaczynając od takiej Polonii Bytom kiedyś trafić do największych elit typu Real Madryt, Barcelona itd.? Może i dziwne pytanie ale będę wdzięczny za pomoc, szczególnie od takich osób, które mają spore doświadczenie w prowadzeniu słabych drużyn.

Odnośnik do komentarza

Ktoś ci zwyczajnie głupot nagadał... Ja w fm11 rozpocząłem karierę tradycyjnie w Jagiellonii, po 5 latach bez sukcesów na arenie międzynarodowej, dostałem ofertę z Tottenham'u którą przyjąłem. W między czasie oczywiście otrzymałem kilka innych ciekawych ofert, aczkolwiek ciągle się łudziłem, że z Jagi zrobię Barce.

 

BTW new-gen, którym musiałem się pochwalić:

 

 

beztytuufmd.png

 

 

Czyli jednak w fm12 jest szansa dla naszej reprezentacji =]

Edytowane przez Dudek
Brak tagu spoiler
Odnośnik do komentarza

Niedawno pisałem już o tym w tym temacie, ale ciągle mnie ciekawi czy Wy też zmagacie się z tym problemem. Jest kwiecień 2013, mój budżet transferowy w Legii wynosi około 2,7mln euro, dostępny budżet płacowy coś około 5mln euro rocznie. W tej chwili na płace wydaję 3,7mln euro. W czerwcu wygasa kontrakt Ljuboji i zdecydowałem, że będę szukał jego następcy (w pierwszym sezonie został królem strzelców, ale teraz trochę obniżył loty i choć dalej miewa dobre mecze to moim zdaniem nie jest już wart wysokiego kontraktu). Mam w kadrze ściągniętego Macieja Jankowskiego, Hubnika oraz czeskiego 18-latka. Wybór padł na Dudu Bitona. Charleroi zgadza się na sprzedanie mi go za 150 tysięcy euro. Zaczynam negocjacje z piłkarzem i co? Przy statusie kluczowy zawodnik mogę mu zaoferować jedynie 180 tysięcy euro rocznie. Ostatecznie modyfikuję budżety i dogaduję się z Bitonem na 250 tysięcy euro rocznie, ale żeby to zrobić musiałem zwiększyć budżet płacowy do 6,7mln euro rocznie! Dla mnie to jednak nie jest normalne. Wie ktoś z czego to wynika? Rozumiem, że zarząd daje sobie jakąś furtkę, żebym nie dał za wysokiej kasy piłkarzom, aby nie popaść w długi, ale bez przesady. Dodam, że na koncie klubowym jest prawie 7mln euro.

Odnośnik do komentarza

Ktoś może poradzić?

Rozumiem przepisy w 2 lidze polskiej, że w wyjściowej jedenastce musi być przynajmniej dwóch piłkarzy poniżej 21 roku życia. Nie rozumiem natomiast dlaczego, jak w trakcie meczu chcę przeprowadzić zmianę to FM blokuje ściągnięcie z boiska 20latka i wywala, że musi być w wyjściowej jedenastce przynajmniej dwóch. Przecież to nie normalne by takie zasady obowiązywały również w trakcie meczu.

Czy tak jest naprawdę w przepisach drugiej ligi polskiej czy tylko Bug w FM12???

Odnośnik do komentarza

Nie... ja takiego problemu nie mam... Poza tym trudno abym miał skoro nikt u mnie nie dostaje więcej jak 1,8 tys euro tygodniowo. Może po prostu opłata dla agenta była bardzo duża - bo ona też chyba idzie z budżetu płacowego?

 

@Andersen

Z tego co jest w fm'ie to rozumiem że na boisku musi być zawsze 2ch graczy under21. Jak jest naprawdę to nie wiem, ale możesz przekopać się przez regulaminy na stronie pzpn'u i dać nam odpowiedź - http://www.pzpn.pl/index.php/pol/Federacja/Dokumenty/Regulaminy-rozgrywek

Odnośnik do komentarza

Ktoś może poradzić?

Rozumiem przepisy w 2 lidze polskiej, że w wyjściowej jedenastce musi być przynajmniej dwóch piłkarzy poniżej 21 roku życia. Nie rozumiem natomiast dlaczego, jak w trakcie meczu chcę przeprowadzić zmianę to FM blokuje ściągnięcie z boiska 20latka i wywala, że musi być w wyjściowej jedenastce przynajmniej dwóch. Przecież to nie normalne by takie zasady obowiązywały również w trakcie meczu.

Czy tak jest naprawdę w przepisach drugiej ligi polskiej czy tylko Bug w FM12???

Chodzi o to, że na boisku musisz mieć dwóch zawodników U-21, odstępstwo od tej zasady jest wtedy gdy:

- zawodnik obejrzy samoistną czerwoną kartkę lub czerwoną kartkę po dwóch żółtych

- jeżeli zawodnik U-21 jest kontuzjowany i musi opuścić boisko, należy przeprowadzić tak zmiany, aby na boisku nadal było dwóch zawodników U-21

- teoretycznie jak w któryś z dwóch zawodników U-21 dozna kontuzji, a nie masz na ławce "młodzika" to musisz grać w osłabieniu (?) - co do tego nie jestem w 100% pewien, słyszałem kiedyś wypowiedź pani Prezes Warty. Co prawda w 1. lidze wymagany jest jeden zawodnik U-21, ale w 2. lidze zapewne obowiązują te same zasady tylko ilość inna

Odnośnik do komentarza

No to wymusza to na mnie zmianie podejścia w prowadzeniu gospodarki kadrowej;-)

 

@nosek

Jak będą siły to przekopie się przez regulaminy ale muszę powiedzieć, że PZPN naprawdę pokazał europejski poziom w prezentacji tych regulaminów. Mówiąc w prost, tak po chamsku skanowanego papieru i wrzucenia na www jako oficjalnych dokumentów dawno nie widziałem.

 

Edytka:

Faktycznie jest taki przepis:

6. W sezonie 2011/2012 w meczach o mistrzostwo II ligi kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej dwóch zawodników młodzieżowców.

Odnośnik do komentarza

Niedawno pisałem już o tym w tym temacie, ale ciągle mnie ciekawi czy Wy też zmagacie się z tym problemem. (...) Rozumiem, że zarząd daje sobie jakąś furtkę, żebym nie dał za wysokiej kasy piłkarzom, aby nie popaść w długi, ale bez przesady. Dodam, że na koncie klubowym jest prawie 7mln euro.

Oh mam ten sam problem, kilku zawodników, którzy gotowi byli przyjść do mnie, było poza moim zasięgiem, bo mogłem maksymalnie zaoferować im 220 tysięcy euro rocznie, choć taki Manu w Legii zarabia 240. Irytuje mnie to trochę, bo nie mogę wzmocnić zespołu.

Odnośnik do komentarza

Ja już się trochę pogubiłem... pisząc II liga macie na myśli I ligę? Czy to moje niedopatrzenie i w rzeczywistości w fm12 są 3 polskie ligi?

 

A tak btw. to trochę głupi przepis, to takie na siłę ogrywanie młodzieży.

Po reformie trzy ligi w FM to: Ekstraklasa, 1. liga i 2. liga. Bez dodatków w FM są tylko 2 polskie ligi, ale są jeszcze dwa dodatki, jeden z trzema, a drugi z czterema ligami.

 

Według mnie to bardzo dobry przepis, który powinien być wprowadzony także do Ekstraklasy. To nie tylko polski wymysł. W lidze rosyjskiej masz obowiązek mieć jednego zawodnika U21 w składzie, przy czym w całej drużynie możesz mieć zarejestrowanych nie więcej niż 25 zawodników powyżej 21 roku życia (w lidze portugalskiej tez tak jest). W Szkocji w składzie na mecz musisz mieć 2 zawodników U21 z wyłączeniem bramkarza, a w Belgii jednego.

Odnośnik do komentarza

Panowie, tym razem inny problem ;) Przyda się Wasze doświadczenie. Jak już wspominałem, prowadzę Legię. Mam niestety spory problem z grą mojej drużyny na wiosnę. U mnie w FM2012 wygląda to tak, że do końca roku kalendarzowego rozgrywane jest 20 spotkań ligowych, a wiosną dziesięć pozostałych. W pierwszym sezonie ogólnie radziłem sobie przeciętnie, ale na pięć kolejek przed końcem miałem stratę jednego punktu do Lecha i bezpośredni mecz u siebie do rozegrania. Sytuacja wydawała się więc niezła. Rzecz w tym, że na pięć ostatnich meczów przegrałem aż cztery, a jedyne zwycięstwo odniosłem w 29. kolejce właśnie z Lechem, co ciekawe aż 5:1. W efekcie wyprzedził mnie jeszcze Śląsk i zająłem trzecie miejsce w tabeli.

 

W drugim sezonie gry bardzo dobrze zacząłem sezon. Pamiętam, że po 12 czy 13 meczach miałem tylko trzy stracone bramki. Rok kalendarzowy zakończyłem jako zdecydowany lider z dużą, bezpieczną przewagą. Wiosna wydawała się formalnością, ale mistrzostwo zapewniłem sobie dopiero w ostatniej kolejce po dramatycznym meczu w Chorzowie (1:0 po stałym fragmencie gry, kończyłem w "dziesiątkę" i ostatnie 10 minut murowałem bramkę). Wiosenny bilans fatalny: 3 zwycięstwa-5 remisów-2 porażki, bramki 6:5. Mistrzostwo po takiej grze w rundzie rewanżowej uznaję za cud.

 

Macie jakieś porady? Jeśli chodzi o przerwę zimową to w I sezonie rozegrałem 5 sparingów (tylko polskie drużyny), natomiast w II sezonie tych sparingów było 7, z czego 4 na zgrupowaniu w Chorwacji i 3 z polskimi drużynami u siebie. W obu przypadkach na jakieś 2-3 tygodnie przypisuję wszystkich zawodników do treningu fizycznego. Dodam jeszcze, że nie moi piłkarze nie mają problemów kondycyjnych. W większości meczów mam przewagę jeśli chodzi o posiadanie piłki (zwykle jest to duża przewaga), piłkarze oddają też sporo strzałów, ale efektów bramkowych za bardzo nie widać. Z jednej strony wynika to ze słabszej dyspozycji piłkarzy ofensywnych, ale jak to się dzieje, że jesienią/zimą grać potrafią, a po przerwie to zupełnie inny zespół. Domyślam się, że problem może być trochę złożony, ale może macie jakieś wskazówki. Przede mną trzeci sezon i nie chciałbym powtórzyć błędów ;)

Odnośnik do komentarza

Witam, mam pytanie odnośnie kariery w FM 2012. Opłaca się zaczynać grę w słabych klubach? Wyczytałem kiedyś, że osoba prowadząca przykładowo Legię odnosiła sporo sukcesów na arenie Europejskiej, zdobywała mistrzostwa kraju a mimo to nie mogła dostać się np. do Schalke, czy innego nawet trochę mocniejszego klubu. W FM 2012 jak jest? Można zaczynając od takiej Polonii Bytom kiedyś trafić do największych elit typu Real Madryt, Barcelona itd.? Może i dziwne pytanie ale będę wdzięczny za pomoc, szczególnie od takich osób, które mają spore doświadczenie w prowadzeniu słabych drużyn.

Według mnie się opłaca, sam prowadzę obecnie Polonie Bytom, w poprzednich wersjach FM'a tak samo poza słabszymi klubami nie prowadziłem żadnych, jest szansa, że i taka Polonia czy inne kluby z zaplecza ekstraklasy staną do boju z elitą lig europejskich i wcale nie wyjdą na tym gorzej, jedyny problem to taki, że trzeba w budowie takiego zespołu poświęcić wiele czasu, naprawde dużo a na samym początku uważać finansowo może, w tej wersji jeszcze daleko nie doszedłem narazie ino awans w kolenym sezonie puchar polski i czekam na europejskie puchary, w poprzednich wersjach fm'a klubem amatorskim z 9 ligi angielskiej zdobyłem puchar europy po długich latach więc myśle, że i w tej odsłonie takie szanse są wszystko zależy od tego jak wiele czasu poświęcisz w karierze... ogólnie polecam taki wariant wtedy nie nażekasz, że trudność gry jest zbyt łatwa.. ino najważniejsze to finanse szukaj kasy gdzie się da bo w tym fmie o kase ciężej ze względu na to, że nie idzie tak łatwo sparingami nadrobić bo zazwyczaj nasi pracodawcy nie zgadzają się na większość sparingów spowodu zbyt daleki wyjazd... jak już zaczniesz to nie będziesz itak żałował powodzenia :) a co do tego czy Cię gdzieś przyjmną potem... po kliku sukcesach słabym klubikiem z 9 ligi miałem kolejno oferty z Stoke City, Man City, i reprezentacji Chorwacji, to było w poprzednim fmie więc myśle, że i w tym tak będzie :)

Odnośnik do komentarza

@nuhi

Mogę Ci poradzić 2 rzeczy...

 

Pierwsza to przygotowania do rundy wiosennej zacznij już od ok. 28 grudnia i co piąty-szósty dzień graj mecz - ja po taki przygotowaniu mam już 9 zwycięstw z rzędu (6 meczy ligowych i 3 puchar polski). Pomimo, iż moja Jaga nie była pretendentem do tytułu, ani nie kończyła rundy jesiennej na fotelu lidera to teraz sensacyjnie przewodzę w lidze. Udało mi się zrzucić Skorżę ze stołka trenera legii w dwa tygodnie, w których grałem z legią trzy mecze (3-1; 4-0; 2-1).

 

Druga sprawa to rozmowy motywacyjne... Każdy* mecz zaczynam od wykrzyczenia chłopakom że mają wygrać mecz (agresywnie). Przeważnie w pierwszej połowie już uzyskuję prowadzenie, i jedyne co robię w przerwie to spokojnie ich ostrzegam aby nie odpuszczali. Jeżeli do przerwy nie uzyskam korzystnego wyniku, to w trakcie odpoczynku wykrzykuję z pełną agresją że oczekuję od nich lepszej gry.

 

I tak oto mając 9 marca 2013 roku ostrzę sobie zęby na kaskę z ligi mistrzów. Do końca sezonu 2012/2013 zostało 7 ligowych kolejek a ja już wyprzedzam drugiego Lecha o 4ry ptk - btw z Lechem się zmierzę na wyjeździe w następnej kolejce.

 

 

Nuhi jak już wcześniej pisałem... zwróć uwagę na prowizję agenta i premię za lojalkę dla grajka. Oraz jaką miałby mieć rolę w drużynie wg. kontraktu. Dla kluczowego gracza możesz zaoferować więcej, niż dla gracza należącego do szerokiego składu.

 

*Każdy niezależnie gdzie i z kim gram oraz jakie szanse na zwycięstwo mam.

 

 

---

No i proszę, Lech na kolanach 4-1. Mój obrońca zdobył głową hat-trick'a... Oj coś czuję, że rozmowami motywacyjnymi można świat zwojować w fm12... Podobnie jak za czasów CM'a "killer taktykami".

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...