Skocz do zawartości

Since 1900.


Szumina

Rekomendowane odpowiedzi

Tabela medalowa hiszpańskiej Primera Division (od kilku lat Liga BBVA) wygląda jak wygląda, widać, że od samego początku rozgrywek w tym kraju liga została zdominowana przez kastylijsko-katalońską wojenkę na linii królewskiego Realu Madryt oraz katalońskiej FC Barcelony. W przekroju całej historii tej ligi duet Real-Barca wygrał 54 mistrzostwa, a pozostałe 29 tytułów zostało podzielone na zaledwie 7 zespołów. W tabeli medalowej całej ligi są zaledwie 22 zespoły- to również świadczy o tym, że siły w lidze hiszpańskiej prawie od samego początku były dość wyraźnie rozłożone i ciężko jest się dostać do ścisłej elity iberyjskiej piłki.

 

Najlepsze próby w przerwaniu hegemonii dwóch najlepszych drużyn ligi miały Atletico Madryt i baskijski Athletic Bilbao, który jednak 4 spośród 8 tytułów wywalczył przed hiszpańską wojną domową. Pojedyncze przypadki- jak mistrzostwo Betisu w sezonie 34/35, Sevilli w 45/46 czy Deportivo 99/00 to niestety nadal wyjątki. Fajnie wyglądała liga w sezonach od 80/81 do 83/84- gdy najpierw 2-krotnie z rzędu swoje jedyne mistrzostwa zdobyli piłkarze Realu Sociedad San Sebastian, a następnie przez 2 lata tryumfowali gracze Athletic Bilbao.

 

 

No ale dość pieprzenia o historii hiszpańskiej ligi. Moja uwaga skupi się na jednej z drużyn, tej która nigdy nie zdobyła mistrzostwa. Ba! Ta drużyna nigdy nie była nawet druga, a w historii ligowej jej dorobek to 4 brązowe medale. I to ostatni raz na podium stali w sezonie 1986/1987. O kim mowa? Ano mowa o ekipie która powstała w 1900 roku i która jest ewenementem- bowiem główna grupa jej kibiców to.. hiszpańscy patrioci w sercu Katalonii. Zupełne przeciwieństwo fanów Barcy. Espaniol... a właściwie (choć nieakceptowane przez hiszpańskich fanów, bowiem po katalońsku) Reial Club Deportiu Espanyol de Barcelona. I tu pojawia się misja pewnego 35 letniego menedżera luksemburskiego pochodzenia- Andreasa van der Veen'a- aby w kilka lat przerwać hegemonię duetu Real-Barca i pokazać, że nie tylko w Madrycie druga klubowa siła potrafi wygrywać.

 

Football Manager 2012

Klub: RCD Espanyol Barcelona

Cel: W klasyfikacji medalowej wyprzedzić Atletico Madryt, wprowadzić Espanyol na stałe do czołówki hiszpańskiej i światowej piłki.

Zasady: Wygrać.

Odnośnik do komentarza

MaKK-> Nawiązywałem tylko do sukcesów ligowych :)

Memorex_94-> Dokładnie tak jak piszesz kolego ;). Dzięki :).

Maniek_ZKS-> Dzięki, zapraszam :)

****

 

Oczekiwania zarządu: Przyzwoita pozycja w lidze.

Moje oczekiwania: Przyzwoita pozycja w lidze.

 

Budżet transferowy: 5 milionów euro

Budżet płacowy: 350 tysięcy euro tygodniowo

Wykorzystywany obecnie budżet płac: 320,208 tysięcy tygodniowo.

 

 

KADRA:

 

Bramkarze:

Cristian Alvarez [25,ARG]

Kiko Casilla [24, ESP]

Bogdan Moldovan [21, ROU]

 

Opinia:

Do rywalizacji o bluzę numer 1 staje dwóch równorzędnych bramkarzy- Argentyńczyk Alvarez i Hiszpan Casilla. Troszkę lepszy wydaje się być Alvarez, ale w mojej głowie mam zamysł powolnego zwiększania wpływów graczy hiszpańskich na drużynę i moim faworytem na początku sezonu bęzie Casilla. Alvareza nie skreślam, w pucharach i na treningach będzie miał szansę wygryźć Kiko ze składu. Rumun Moldovan to zabezpieczenie, najsłabszy z całego tria, uzupełnienie kadry seniorskiej.

 

Lewa obrona:

Joan Capdevilla [33, ESP]

Juan Fuentes [21, ESP]

 

Opinia:

Tutaj uważam, że moja sytuacja jest znakomita. Niesamowicie doświadczony Capdevilla to kopalnia wiedzy piłkarskiej, a jednocześnie zawodnik o wciąż olbrzymich umiejętnościach. Mistrz Europy z 2008 roku, Mistrz Świata z 2010 roku, a w dodatku wychowanek- on będzie liderem na lewej flance obrony. A fachu po nim będzie się uczył jego naturalny następca, perspektywiczny Fuentes.

 

Prawa obrona:

Javi Lopez [25, ESP]

Victor Sanchez [23, ESP]

Felipe Mattioni [22, BRA]

 

Opinia:

Trzech piłkarzy na tej pozycji- i żaden nie zapewnia mi spokojnej głowy o obsadę tej flanki. 25 letnim Lopezem interesuje się Betis i będę czynił starania by Andaluzyjczycy pozyskali tego piłkarza. Młodsi od niego- Sanchez i Brazylijczyk Mattioni wzbudzają troszkę większe zaufanie i to na ich rotacji oprę tą pozycję.

 

Środek obrony:

Diego Colotto [30, ARG]

Hector Moreno [23, MEX]

Raul Rodriguez [23, ESP]

Sidnei [21, BRA]- wyp. z Benfici Lizbona

 

Opinia:

Tutaj jestem całkowicie spokojny- trzech klasowych stoperów i Raul Rodriguez na uzupełnieniu. Liderem tej formacji ma być doświadczony Argentyńczyk Colotto, a partnerował mu będzie znakomity Meksykanin Moreno. Ich naturalnym zmiennikiem jest wypożyczony z Benfici Brazylijczyk Sidnei.

 

Środek pomocy:

Alex [18, ESP]

 

Opinia:

Właściwie jedyna formacja opatrzona olbrzymim napisem- MUST BUY. 18 letni Alex jest zawodnikiem bardzo utalentowanym, ale to jedyny środkowy pomocnik w kadrze. Będę planował pozyskać co najmniej 2, a najlepiej byłoby 3 dobrych, klasowych środkowych pomocników by Alex miał się od kogo uczyć i z kim rywalizować.

 

Ofensywni pomocnicy:

Gabriel Torje [21, ROU] wyp. z Udinese

Manolo Lanzarote [27, ESP]

Abraham [25, ESP]

Sergio Tejera [21, ESP]

Simao [31, POR]

Sergio Garcia [28, ESP]

Cristiano Alfonso [22, ESP]

 

Opinia:

Planuję grać na 3 ofensywnych pomocników- OPL, OPŚ i OPP. Środek rozstrzygnie się między trójką graczy- Tejerą, Abrahamem i Alfonso. Oczywistym numerem 1 jest dla mnie Sergio Tejera- wściekle utalentowany piłkarz o wciąż olbrzymim potencjale. Alfonso i Abraham to piłkarze raczej przeciętni, którzy swoich szans będą upatrywać raczej tylko w niedyspozycjach Tejery. Na dwa skrzydła mam 3 świetnych piłkarzy i 1 zapchajdziurę. Według sztabu szkoleniowego i mediów na prawym skrzydle mam największą gwiazdę Espanyolu- wypożyczonego z Udinese Rumuna Gabriela Torje. Filigranowy Rumun wydaje się być znakomitym piłkarzem o ogromnym potencjale i ma potencjał by być gwiazdą naszego zespołu. O drugie miejsce na skrzydle ma rywalizować dwóch ogranych i doskonale znanych piłkarzy- Hiszpan Sergio Garcia oraz doskonale wszystkim znany Portugalczyk Simao Sabrosa. Naprawdę ciężko określić który z tych trzech graczy będzie w podstawowym składzie- tutaj spodziewam się zaciętej rywalizacji i rotacji przez cały sezon. Lanzarote to zapchajdziura na lewą stronę.

 

Atak:

Bacary [23, ESP]

Cristhian Stuani [24, URU]

 

Opina:

Stuani i długo, długo nic. Urugwajczyk jest naszą główną strzelbą na zbliżający się sezon, a beznadziejnego Bacary'ego czeka zesłanie do rezerw. Jako napastnik może grać w teorii również pomocnik Garcia, ale po środkowych pomocnikach naszym drugim priorytetem jest ściągnięcie w miarę wartościowego zmiennika dla Stuaniego.

 

 

Cele transferowe:

Transfer co najmniej 2- a najlepiej 3 dobrych środkowych pomocników oraz ściągnięcie zmiennika dla Stuaniego do ataku.

Odnośnik do komentarza

Profesor-> Dzięki za radę :>

Fenomen-> Odpowiedź będzie poniżej :). Od samego początku widziałem go jako wartościowego pomocnika, a nie napastnika :).

***

 

Okres transferowy

 

9. Dokładnie 9 ruchów transferowych podczas okienka wykonaliśmy wraz z działaczami klubu. 5 piłkarzy na El Prat przybyło, zaś 4 wybrało się na roczny odpoczynek od drużyny Espanyolu. I od tych drugich zaczniemy.

 

Odeszli:

Bacary -> wypożyczony do C.E. Europa

Abraham -> wypożyczony do C.E. Europa

Bogdan Moldovan -> wypożyczony do C.E. Europa

Javi Lopez -> wypożyczony, 375 tyś euro (klauzula wykupu 1,1 mln) do Rayo Vallecano

 

Podsumowanie:

Do naszego partnerskiego klubu z trzeciej ligi wypożyczyliśmy za słabych na walkę o pierwszy skład- napastnika Bacary'ego, ofensywnego pomocnika Abrahama i trzeciego bramkarza Bogdana Moldovana. Javiego Lopeza planowałem się pozbyć, nie udało się go sprzedać, więc za 375 tysięcy przeniósł się na roczne wypożyczenie do Rayo. Dodatkowo Rayo zapewniło sobie klauzulę wykupu naszego obrońcy opiewającą na 1,1 miliona euro.

 

 

Przyszli:

Joseba Llorente <- wolny transfer

Javier Farinos <- wolny transfer

Giacomo Bonaventura <- 3,5 miliona euro, Atalanta Bergamo

Michy Batshuayi <- wypożyczenie ze Standardu Liege, klauzula wykupu 1,4 miliona euro

Vincent Aboubakar <- wolny transfer

Carlos Fierro <- Chivas, 1,45 miliona euro rekompensaty

 

Jak widać w czasie tego okienka Espanyol wzmocnił się tylko na dwóch zapowiadanych przez moją osobę pozycjach- środku pomocy i ataku. Jako pierwszy kontrakt z klubem zdecydował się podpisać Joseba Llorente- wychowanek Realu Sociedad, który najlepsze lata swojej kariery spędził jak dotąd w Valladolid i Villareal. Jego osoba to potężna dawka strachu dla Stuaniego. Druga osoba to prawdziwy dinozaur środka pola- Javier Farinos. Wychowanek Valencii, z której w 2000 roku został za 18,5 miliona euro wytransferowany do Interu. Po 3 letniej nieudanej przygodzie we Włoszech wrócił do kraju gdzie grał w Villareal, Mallorce a przez ostatnie 5 sezonów w Herculesie Alicante. U nas ma być liderem środka pola.

Trzecim transferem zaprzątałem sobie głowę od samego początku okienka, poświęciłem na niego 4 tygodnie i wygrałem rywalizację z 4 innymi zespołami- Giacomo Bonaventura za kwotą 3,5 miliona euro zdecydował zamienić Atalantę na Espanyol i zapewnić nam fantastyczne wzmocnienie środka pola!

Dwa ostatnie transfery to spojrzenie w przyszłość- zarówno piłkarsko jak i finansowo. Belg Batshuayi został wypożyczony na sezon za darmo, opłacamy tylko jego niską tygodniówkę. Jeżeli Michy przekona mnie w trakcie tego sezonu do swojej osoby to jesteśmy zabezpieczeni klauzulą wykupu wynoszącą 1,4 miliona euro co jak na gracza tego potencjału wydaje się być sumą śmiesznie małą.

Kameruńczyk Vincent Aboubakar pozostawał bez klubu więc postanowiliśmy dać mu szansę i zatrudnić go, by- przynajmniej na razie- wspierał drużynę juniorską. Ale patrząc na jego potencjał i niesamowite warunki fizyczne, nie zdziwiłbym się, gdyby Vincent w trakcie sezonu wskoczył nawet do podstawowego składu.

A ostatniego pana- któż go nie zna? Niesamowity Meksykanin Carlos Fierro podpisał z nami kontrakt i 24.7 gdy tylko ukończy 18 lat, po wpłaceniu 1,45 miliona euro rekompensaty dołączy do Espanyolu. Można więc śmiało powiedzieć, że atak jest obstawiony w tej drużynie na najbliższe 15 lat...

Odnośnik do komentarza

Kupiłem sobie Batshuayi'ego do Legii i było to moje największe rozczarowanie w FM12. Zawodnik, który miał udowodnić obrońcom grającym w naszej, rodzimej lidze jakimi są partaczami, nie potrafił się zaaklimatyzować i w 24 meczach nie strzelił ani jednej bramki, 3 razy był wysyłany na urlop do ojczyzny, za którą tak strasznie tęsknił. Wreszcie poprosił o transfer, na co przystałem z radością, a Valencia, która kupiła go ode mnie dość szybko zesłała go do zespołu B.

Odnośnik do komentarza

dyurf -> Dzięki :) Zobaczymy, w zależności jak się Michy będzie sprawował :). Jak zagra dobrze to go wykupię, a jak nie to mam Fierro i Aboubakara :).

Memorex_94 -> Też jestem ciekaw :)

Morpheus -> Dzięki za przestrogę.. ;) Oby w Hiszpanii poczuł się trochę lepiej niż w Polsce, jego akurat chciałbym mieć w celach zarobkowych, potencjał na skład widzę w Fierro i Aboubakarze :).

***

Okres przygotowawczy:

 

 

Podczas okresu przygotowawczego podjąłem decyzję w sprawie opaski kapitańskiej. Nowym kapitanem Espanyolu został najbardziej doświadczony zawodnik w kadrze- Javier Farinos co spotkało się z wyjątkowym zadowoleniem praktycznie całej drużyny. Jego zastępcą został powracający po latach do Espanyolu Joan Capdevilla, a w razie nieobecności tej dwójki opaskę będzie miał przejmować Simao Sabrosa.

 

 

Sparingi:

 

(W) Maritimo 3:1 Espanyol (Santos sam.)

(D) Espanyol 1:1 Juventus Turyn (Simao)

(W) Empoli 0:0 Espanyol

(W) C.E. Europa 0:5 Espanyol (Llorente x3, Alfonso, Blanchart)

 

 

Niestety, przez zbieżności terminów rozegraliśmy zaledwie 4 spotkania sparingowe. Pierwszym był potężny wyjazdowy omłot z portugalskim Maritimo gdzie zawiodła prawie cała drużyna- ale to był początek ogrywania się z taktyką. Potem już było tylko lepiej- domowy, bramkowy remis z hegemonem jakim jest Juventus Turyn i trochę słabszy wyjazdowy remis z Empoli. Na zakończenie okresu przygotowawczego rozbiliśmy pod Barceloną nasz klub filialny- C.E. Europa z 3 naszymi zawodnikami w składzie. W kadrze pierwszego zespołu jest 23 zarejestrowanych piłkarzy ze swoimi numerami. Gotowi do sezonu! Viva Espanyol!

Odnośnik do komentarza

Sierpień 2011

 

 

Liga BBVA:

 

1/38- Espanyol Barcelona 0:0 Malaga

2/38- Valladolid 1:2 Espanyol Barcelona (90+1' Guerra - 2' Sanchez, 88' Garcia)

 

 

W sierpniu po okresie przygotowawczym mieliśmy okazję rozegrać zaledwie dwa, inauguracyjne spotkania ligowe. Warto dodać, że na ten sezon sprzedała się cała pula karnetów- a więc na 40 tysięczny Estadi de Cornella- El Prat sprzedało się 35,2 tysiąca karnetów co jest wynikiem niezwykle satysfakcjonującym- co oznacza, że na każdym meczu powinniśmy mieć co najmniej 88% zapełnienia stadionu.

 

A na inauguracyjny mecz z Malagą fani Espanyolu już pokazali, że są w swej drużynie zakochani i inaugurację ligi przyszło nam grać przy komplecie publiczności. Niestety, do niesamowitego poziomu na trybunach nie potrafili się dostosować piłkarze. Ostatecznie pomimo troszeczkę lepszej gry, zremisowaliśmy bezbramkowo na inaugurację, żegnani zasłużonymi słowami wsparcia.

Na drugi mecz udaliśmy się do Valladolid, a więc kolejnego z ligowych średniaków. Zaczęliśmy mega szybko, bo już w 2 minucie zamieszanie w polu karnym Valladolid wykorzystał Sergio Sanchez ładując piłkę do bramki z odległości 25 metrów. Generalnie mecz na Nuevo Jose Zorrilla układał się na naszą korzyść, czego potwierdzeniem była druga bramka dla naszego zespołu- autorstwa wchodzącego z ławki Sergio Garcii w 82 minucie. Valladolid stać było tylko na honorowe trafienie Guerry w 91 minucie i na El Prat przywieźliśmy cenne, wyjazdowe 3 punkty!

 

 

Najlepsi strzelcy:

1. Victor Sanchez- 1 bramka

. Sergio Garcia- 1 bramka

 

Najwyższa średnia:

1. Sergio Tejera- 7.80

2. Felipe Mattioni- 7.20

3. Hector Moreno- 7.10

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...