Skocz do zawartości

Francuskie dno


Sombrero

Rekomendowane odpowiedzi

PODSUMOWANIE LIGUE 1 2014/2015

 

NAJWYŻSZA ŚREDNIA OCEN:

1. Miralem Pjanic (Lyon) 7,63

2. Yoann Gourcuff (Lyon) 7,62

3. Patrick Abanda 7,45

-------------

9. Victor Obinna 7,29

15. Grzegorz Krychowiak 7,24

24. Ronan Biger 7,17

29. Nicolas Puydebois 7,12

 

KRÓL STRZELCÓW:

1. Patrick Abanda 23

2. Vagner Love (Marsylia) 20

3. Vaclav Kadlec (PSG) 19

-------------

20. Kabiru Akinsola 10

 

KRÓL ASYST:

1. Marvin Martin (Monaco) 18

2. Martin Vingaard (Grenoble) 13

3. Kabiru Akinsola (Moulins) 12

-------------

8. Ronan Biger 10

15. Arijan Ademi 8

20. Krychowiak 7

 

 

TYTUŁ GRACZA MECZU:

1. Patrick Abanda 9

2. Jonas (Lorient) 6

3. Yoan Gourcuff (Lyon) 6

-------------

25. Grzegorz Krychowiak 3

 

GWIAZDA SEZONU:

1. Yoan Gourcuff (Lyon)

2. Patrick Abanda

3. Alan Gatagov (Marsylia)

 

TRENER ROKU:

Mehmed Bazdarevic (Lyon)

 

BRAMKARZ SEZONU LIGUE 1 WG PIŁKARZY:

Steve Mandanda (Marsylia)

 

BRAMKARZ ROZGRYWEK LIGUE 1:

1.Hugo Lloris (Lyon)

2. Steve Mandanda (Marsylia)

3. Tiago (Monaco)

DRUŻYNA GWIAZD SEZONU:

Lloris (Lyon) - Lovren (Lyon), Vertonghen (Marsylia), Aislan (Grenoble) , Gabriel Silva (Marsylia) - Gervinho (Lyon), Gourcuff (Lyon), KRYCHOWIAK, Gatagov (Marsylia) - ABANDA , Vagner Love (Marsylia)

NAJBARDZIEJ OBIECUJĄCY PIŁKARZ:

Giacomo Beretta (Nicea)

OBCOKRAJOWIEC ROKU:

Vagner Love (Marsylia)

 

PIŁKARZ SEZONU WG. PIŁKARZY:

Gervinho (Lyon)

 

REWELACJA SEZONU:

Gueida Fofana (Grenbole)

 

---------------------------------

PODSUMOWANIE W LIGACH EUROPEJSKICH:

 

FINAŁ PUCHARU FRANCJI:

AS SAINT-ETIENNE – FC NANTES 1:2 (0:0)

 

0:1 Cleyton 47

0:2 Caputo 49

1:2 Vasin 60

 

 

FINAŁ PUCHARU LIGI:

 

Olympique Lyon – PSG 1:1 (0:1) kar. 4:3

 

0:1 Kadlec 37

1:1 Foti 90

 

 

LIGUE 2: 1.SC BASTIA 2. FC NANTES 3. EAG GUINGAMP --- 18. LE HAVRE 19. FC GUEUGNON 20. PACY FOOTBALL ; Junior (Stade Reims) 24

 

NATIONAL: 1. VALENCIENNES FC 2. TOURS FC 3. AC AJACCIO --- 17. TOULOUSE FONTAINES 18. FC MULHOUSE 19. STADE LEVALLOIS 20. CLERMONT FOOT ; Jordan Mignon (Chamois Niort) 24

 

ANGLIA: 1. MAN UNITED 2. CHELSEA 3. MAN CITY --- 18. BURNLEY FC 19. FULHAM LONDYN 20. STOKE CITY ; Yannis Tafer (Everton) 29 ; Man City

 

BELGIA: 1. KAA GENT 2. ANDERLECHT BRUKSELA 3. GERMINAL BEERSCHOT --- 16. KV MECHELEN ; Eugene Selezynov (Anderlecht) 29 ; KSC Lokeren

 

CZECHY: 1. SPARTA PRAGA 2. SLOVAN LIBEREC 3. FK MLADE BOLESLAV --- 15. SFC OPAWA 16. ZENIT CASLAV ; Dieter van Tornhout (Slovan) 23 ; HFK Olomuniec

 

GRECJA: 1. PAOK SALONIKI 2. OLYMPIAKOS PIREUS 3. AEK ATENY --- 14. KAVALA 15. OFI CRETE 16. LEVADEIAKOS ; Djordje Rakic (PAOK) 22 ; Olympiakos Pireus

 

HISZPANIA: 1. ATLETICO MADRYT 2. REAL MADRYT 3. FC BARCELONA --- 18. NUMANCIA 19. XEREZ 20. GIMASTIC TARRAGONA ; C. Ronaldo 33 (Real) ; Real Madryt

 

HOLANDIA: 1. AJAX AMSTERDAM 2. FEYENOORD ROTTERDAM 3. PSV EINDHOVEN --- 18. NAC BREDA ; Nicolas Medina (Nijmegen) 23 ; Ajax Amsterdam

 

NIEMCY: 1.VFL WOLFSBURG 2. FC KOLN 3. BORUSSIA DORTMUND --- 17. FC ST. PAULI 18. ENERGIE COTTBUS ; Edin Dzeko (Wolfsburg) 22 ; VFL Wolfsburg

 

POLSKA: 1. LEGIA WARSZAWA 2. POLONIA WARSZAWA 3. LECH POZNAŃ --- 15. ZAGŁĘBIE LUBIN 16. ŁKS ŁÓDŹ ; Rafael Moura (Polonia) 32 ; Lech Poznań

 

PORTUGALIA: 1. SPORTING LIZBONA 2. BENFICA LIZBONA 3. FC PORTO --- 15. P. FERREIRA 15. BEIRA- MAR ; Florent Sinama - Pongolle (Sporting) 17 ; FC Porto

 

ROSJA: 1. ZENIT SANKT PETERSBURG 2. DYNAMO MOSKWA 3. KRYLIA SOWIETOW--- 15. WOŁGA NIŻNY WOŁOGRAD 16. KRASNODAR ; Tomas Necid (CSKA Moskwa) 21 ; Spartak Moskwa

 

SZKOCJA: 1. GLASGOW RANGERS 2. CELTIC GLASGOW 3. HEART OF MIDLOTHIAN --- 12. DUNDEE FC ; Ricky Edge (Partick Thistle) 19 ; Dunfermline AFC

 

TURCJA: 1. BURSASPOR 2. GALATASARAY 3. FENERBAHCE --- 16. HACETTEPESPOR 17. KAYSERI 18. CAYKUR ; Nikita Rukavytsya (Galatasaray) 25 ; Bursaspor

 

UKRAINA: 1. SZACHTAR DONIECK 2. METAŁURH ZAPOROŻE 3. METAŁURH DONIECK --- 15. ZAKARPACIE 16. SEWASTOPOL ; Raimonds Fjodorovs (Metałurh Zaporoże) 17 ; Szachtar Donieck

 

WŁOCHY: 1. SSC NAPOLI 2. AS ROMA 3. INTER MEDIOLAN --- 18. VICENZA CALCIO 19. TORINO FC 20. CHIEVO WERONA ; Goran Pandev ( AS Roma) 27 ; AC Milan

SUPERPUCHAR EUROPY:

 

Villareal - AC Milan 1:2 (Altidore/ Paloschi, Pato)

 

 

 

LIGA EUROPY:

1/4

 

AS Saint-Etienne - Olympique Marsylia (1:2 , 0:4)

 

Liverpool - Arsenal Londyn (1:3 , 2:0)

 

Fenerbahce - Athletic Bilbao (2:2 , 0:3)

 

Tottenham Hotspur - FC Kopenhaga (2:0 , 1:0)

 

1/2

 

Tottenham - Marsylia (4:1 , 0:1)

 

Athletic Bilbao - Liverpool (3:0 , 0:2)

 

FINAŁ

Lizbona

widzów: 65647

 

Tottenham Hotspur - Athletic Bilbao 3:2 (0:1)

 

0:1 Muniain 9

0:2 Llorente 48

1:2 Forestieri 75

2:2 Lennon 85

3:2 Huddlestone 91

 

czer. kart. Flano 64

 

Mom: Llorente 9,0

 

KRÓL STRZELCÓW: Fernando Forestieri (Tottenham) 11

 

 

 

LIGA MISTRZÓW:

 

1/8

 

Ajax Amsterdam - AC Milan (0:1 , 1:1)

 

Villareal - Lyon (2:1 , 3:0)

 

Bayern Monachium - Juventus Turyn (1:1 , 1:1k)

 

AS Roma - Man United (1:0 , 2:6)

 

SSC Napoli - Man City (1:1 , 1:1k)

 

Benfica Lizbona - Real Madryt (1:1 , 0:4)

 

Zenit Sankt- Petersburg - Barcelona (0:0 , 0:1)

 

VFL Wolfsburg - Chelsea Londyn (0:2 , 3:1)

 

1/4

 

Real Madryt – Man City (3:0 , 0:2)

 

Villareal - Juventus Turyn (3:0 , 2:4)

 

Man United - Chelsea Londyn (2:2 , 0:1)

 

FC Barcelona - AC Milan (2:1 , 2:0)

 

 

1/2

Real Madryt - Chelsea Londyn (0:1 , 0:0)

 

Villareal - FC Barcelona (3:2 , 1:2)

 

 

 

FINAŁ

 

Barcelona

widzów: 49000

 

FC BARCELONA - CHELSEA LONDYN 2:2 (2:1) karne 7:8

 

1:0 Destro 4

2:0 Messi 19

2:1 Sukuta-Pasu 21

2:2 Zhirkov kar. 90+3

 

 

Mom: Destro 9,0

 

KRÓL STRZELCÓW: Mattia Destro (FC Barcelona) 9

 

 

 

-----------------------

RANKING FIFA: (13 maja 2015)

1. Portugalia

2. Anglia

3. Francja

4. Argentyna

5. Brazylia

6. Chorwacja

7. Bułgaria

8. Hiszpania

9. Rosja

10. Dania

-----------

30. Polska

 

 

RANKING KLUBOWY:

1. Real Madryt

2. Juventus Turyn

3. AC Milan

4. Man City

5. Chelsea Londyn

6. Inter Mediolan

7. Arsenal Londyn

8. AS Roma

9. Man United

10. FC Barcelona

-----

11. Lyon

20. PSG

30. Marsylia

36. AS Saint-Etienne

39. Bordeaux

 

 

 

RANKING LIG:

1. Włochy 4 3

2. Hiszpania 4 3

3. Anglia 4 3

4. Niemcy 3 3

5. Francja 3 3

6. Holandia 3 3

----

21. Polska 1 3

 

 

NAJBOGATSZE KLUBY:

1. Real Madryt 928mln

2. FC Barcelona 594mln

3. AC Milan 434mln

4. Bayern Monachium 364mln

5. Man United 329mln

6. SSC Napoli 268mln

7. Juventus Turyn 263mln

8. Arsenal Londyn 261mln

9. Man City 253mln

10. Lyon 236mln

-----------------

54. AS MOULINS 63mln

Odnośnik do komentarza

Sezon 2014/2015 na pewno na długo zapisze się w historii klubu. Miejsce na podium rozgrywek Ligue 1 oraz przepustka do eliminacji Ligi Mistrzów to niebotyczny sukces dla naszego klubu. Zespół konsekwentnie budowany od kilku lat pnie się coraz wyżej w krajowej hierarchii i mam nadzieję, że już niedługo uda nam się wedrzeć na sam szczyt.

 

Co słychać u innych?

 

W wielkim stylu na mistrzowski tron powraca Olympique Lyon. 92 zdobyte punkty, tylko dwie porażki w lidze ( w tym jedna ze mną) oraz 9 punktów przewagi nad Marsylią świadczą o tym, że drużyna wyszła z kryzysu. Do triumfu w lidze piłkarze Lyonu dorzucili również Puchar Ligi. Do pełni szczęścia zabrakło sukcesu na arenie międzynarodowej, bo odpadnięcie w 1/8 Ligi Mistrzów z Villareal na pewno nie można uznać za pocieszające.

 

W nieco gorszych nastrojach są zapewne piłkarze Marsylii. Ubiegłoroczni mistrzowie teraz muszą się zadowolić drugą pozycją. Już po fazie grupowej zespół pożegnał się z Ligą Mistrzów, a porażka w półfinale Ligi Europy też z pewnością nie jest pokrzepiająca.

 

Trzecia drużyna poprzedniego sezonu, AS Monaco, skończyła rozgrywki na szóstej pozycji, chociaż kolejkę przed końcem piłkarze z Księstwa byli tuż za nami. Monaco nie przebrnęło przez kwalifikacje Ligi Mistrzów, jednak całkiem nieźle radziło sobie w Lidze Europy i odpadło dopiero w 1/8 finału po dwumeczu z Athletikiem Bilbao.

 

Podobnie rzecz miała się z 4 zespołem poprzednich rozgrywek, Saint-Etienne. Zieloni w tym sezonie skończyli sezon na 7 pozycji, a z Ligi Europy odpadli w ćwiećfinale, gdzie zostali wyeliminowani przez Marsylię.

 

Duży regres formy zaliczyła Tuluza. 5 zespół poprzednich rozrywek w tym sezonie zajął dopiero 14 miejsce, na dodatek ich przygoda z europejskimi pucharami zakończyła się już po fazie grupowej Ligi Europy.

 

Ostatni przedstawiciel francuskiego futbolu w pucharach, PSG, obecne rozgrywki zakończył na 8 lokacie, a z Ligi Europy odpadł w 1/8 finału po dwumeczu z Tottenhamem.

 

Kogo tymczasem można uznać za wygranego sezonu? Na pewno Grenoble. Beniaminek ma za sobą świetny sezon i dzięki fantastycznej serii 6 zwycięstw z rzędu na koniec sezonu zespół wskoczył na 4 miejsce w tabeli.

 

W wielkim stylu do Ligue 1 wracają piłkarze Nantes. Nie dość, że zajęli 2 miejsce w lidze to jeszcze dołożyli Puchar Francji.

 

W rozgrywkach europejskich dominacja klubów hiszpańskich i angielskich. W półfinałach Ligi Mistrzów znalazło się, aż trzech przedstawicieli hiszpańskiego futbolu, jednak wszystkich pogodziła Chelsea Londyn, która w dramatycznych okolicznościach wygrała z Barceloną.

 

W Lidze Europy również miał miejsce hiszpańsko- angielski finał i ponownie to Anglicy okazali się lepsi.

 

----------------------

 

Po ostatnim meczu sezonu w Moulins zapanowała euforia. Klub jest najlepszą wizytówką tego miasteczka, a występy w europejskich pucharach to ziszczenie marzeń lokalnej społeczności. Prezes Bernard Chanet ( z roku na rok coraz bogatszy człowiek), zaprosił cały zespół do swojej nowo wybudowanej willi na przedmieściach Clermont i tam zorganizował wielką imprezę, na której wyróżnił mnie, premią 300 tysięcy euro, a także Patricka Abandę, króla strzelców, który otrzymał czek wypisany na 150 tysięcy. Każdy zawodnik znajdujący się w kadrze zespołu dołożył cegiełkę do tego sukcesu, jednak teraz przed nami kolejne wyzwania i zadania do wykonania. Czułem, że rozpoczyna się nowa era klubu...

 

Wróciłem do domu zmęczony, wyczerpany jednak niezmiernie szczęśliwy. Teraz nadszedł czas na poświęcenie uwagi dziennikarzom. Następnego dnia zawitałem do siedziby klubu, gdzie została zorganizowana konferencja prasowa na której znaleźli się przedstawiciele wszystkich najszacowniejszych gazet w kraju. Następnie zalała mnie fala pytań.

 

- Zacznę od nietypowego pytania. Widać po Panu, że chyba ostatnie dni były dla pana bardzo wyczerpujące, chyba jest Pan trochę "zmęczony". (śmiech na sali)

 

- Panowie, wykonaliśmy kawał dobrej roboty, dlatego teraz właśnie był czas na chwilę rozluźnienia. Prezes zaprosił mnie jak i cały zespół na małe podsumowanie sezonu, było sympatycznie, wesoło. Tak się właśnie buduje atmosferę w drużynie. ( śmiech)

 

- Dobrze, więc przejdźmy już do spraw czysto sportowych. 3 miejsce na finiszu rozgrywek to chyba wynik, którego nawet Pan się nie spodziewał.

 

- Przyznam szczerzę, że wiara w mój zespół była bardzo duża, jednak gdyby ktoś przed rozpoczęciem sezonu powiedział, że będziemy na podium to raczej popukałbym się w czoło.

 

- Co wpłynęło na tak dobre wyniki uzyskiwane przez zespół?

 

- Wiele czynników. Na pewno najważniejszym, o którym mówię już od kilku lat, to kolektyw. Każdy zawodnik jest pełnoprawnym członkiem drużyny, nie mamy w zespole "gwiazdorów", tworzymy zespół nie tylko pod względem umiejętności czysto piłkarskich, ale także cech wolicjonalnych. Jak widać to procentuje.

 

- Stał się Pan w klubie kimś w rodzaju legendy. Widać, że bardzo dużą wagę przykłada Pan do dyscypliny w zespole. Nie znosi Pan sprzeciwu.

 

- Jeżeli ktoś uważa, że jestem tyranem to chyba nie zna się na futbolu. To prawda, że mam autorytet w zespole, jednak wyniki mówią same za siebie. W klubie panują określone zasady i kto się do nich nie potrafi dostosować musi odejść. Nie będziemy nikogo w klubie trzymali na siłę.

 

- Skoro tak to jak się pan ustosunkuje do ostatnich wypowiedzi Osucha i Bouzida, którzy publicznie domagają się miejsca w pierwszym składzie?

 

- Są to młode chłopaki o nieprzeciętnym talencie i oczywiste jest, że chcieliby grać w pierwszym zespole. Ich ambicja i wola walki są godne podziwu i widzę w nich przyszłość klubu, jednak muszą zrozumieć, że tylko dzięki ciężkiej pracy będą mogli coś osiągnąć w futbolu. Nie podobało mi się, że polecieli z tym do brukowców, jednak odbyłem z nimi wychowawczą rozmowę, dlatego też na dzień dzisiejszy tematu ich odejścia nie ma.

 

- Sezon wykreował jedną gwiazdę. Chyba przyzna Pan, że forma Patricka Abandy jest godna podziwu.

 

- Na pewno Patrick walnie przyczynił się do naszego sukcesu, zdobył najwięcej bramek w lidze. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jeszcze bardzo młody zawodnik i ma szansę zostać naprawdę wielkim piłkarzem jeżeli będzie dalej pracował tak jak obecnie.

 

- Abanda grał świetnie, jednak również inni piłkarze sprowadzeni przed sezonem okazali się dużym wzocnieniem.

 

- Tak, z pewnością pozytywnym zaskoczeniem jest Arijan Ademi. Chorwat świetnie się wkomponował w zespół i był bardzo wartościowym graczem. Na wyróżnienie zasługuje też na pewno Victor Obinna. Nigeryjczyk potwierdził swoje nieprzeciętne umiejętności i teraz jest jednym z kluczowych graczy zespołu.

 

- Trzeba jednak przyznać, że nie wszystkie transfery okazały się strzałem w "10". Na ostoję obrony lansowany był Carl Medjani, jednak zawiódł na całej linii.

 

- Nie chciałbym się wypowiadać na jego temat. Po sezonie odchodzi do Tuluzy, a ja mu życzę powodzenia na dalszej drodze kariery.

 

- Wywalczyliście historyczny awans do europejskich pucharów. Jakie oczekiwania wiąże Pan z tymi rozgrywkami?

 

- Nie chciałbym się wypowiadać na gorąco. Występy na arenie międzynarodowej to wielkie obciążenie fizyczne i psychiczne. Postaramy się zaprezentować jak najlepiej, jednak nie mam zamiaru niczego obiecywać.

 

- Właśnie, w rozgrywkach europejskich liczy się przede wszystkim doświadczenie, a Pan dysponuje najmłodszym zespołem w lidze. Czy w związku z tym możemy się spodziewać wzmocnień składu?

 

- Tak jak mówiłem, jeszcze za wcześnie na takie spekulacje. Jedyne co mogę powiedzieć, że ktoś na pewno do drużyny dojdzie, jednak na razie nie mam zamiaru podawać nazwisk.

 

- Jakie oczekiwania wiąże Pan z drużyną na przyszły sezon?

 

- Cóż, 3 miejsce w lidze to fantastyczny wynik. W przyszłym roku będziemy chcieli nawiązać walkę z Marsylią i Lyonem, jednak czy to się uda przekonamy się za rok. Na pewno nie mam zamiaru wywierać presji na zespole.

 

- Na zakończenie pytanie od kibiców. Ostatnio jest Pan łączony z przenosinami do innych klubów, z FC Barceloną na czele. Czy może Pan się jakoś odnieść do tych spekulacji?

 

- Oczywiście, że tak. Jedyne co mogę powiedzieć to, że kocham Moulins i nigdzie się nie wybieram.

 

- Chyba uspokoił Pan rzeszę wiernych sympatyków klubu.

 

- Dziękuje za rozmowę.

 

--------------------------------------

 

PODSUMOWANIE SEZONU W WYKONANIU PIŁKARZY:

 

Nicolas Puydebois 29/30/10 7,11

 

To co pokazywał 34-latek w tym sezonie przeszło najśmielsze oczekiwania. Śmiało można powiedzieć, że dzięki niemu zgromadziliśmy kilkanaście punktów więcej. Świetny refleks oraz wyczucie. Pewny punkt drużyny. Niestety w związku z zaawansowanym wiekiem coraz częściej kontuzjowany, dlatego też nie wiem czy nie będzie trzeba poszukać jego następcy z prawdziwego zdarzenia.

 

Vid Belec 10/13/1 7,09

 

Młody Słoweniec dostał szansę w kilku występach i można powiedzieć, że ją wykorzystał. Bronił poprawnie i zdecydowanie. Z drugiej jednak strony nie wiem czy mogę upatrywać w nim bramkarza na kolejne sezony.

 

Cezary Osuch 4/7/1 6,75

 

Polak przyszedł do nas z wolnego transferu szykowany na pozycję nr. 3 w bramce. Tymczasem ambitny bramkarz coraz głośniej domaga się gry w pierwszym składzie. Dostał kilka szans jednak nie pokazał nic specjalnego. Nie wiem czy się z nim nie pożegnam.

 

Podsumowanie: Sytuacja w bramce jest skomplikowana. Puydebois ma za sobą świetny sezon, jednak chyba nie będzie w stanie grać jeszcze lepiej. Belec pokazał się z niezłej strony, ale rola zmiennika to wszystko na co może liczyć. Możliwe są roszady na tej pozycji.

 

PRAWI OBROŃCY:

 

Kevin Theophile - Catherine 31/1/1 6,99

 

Ściągnięty przed sezonem z Auxerre zawodnik miał toczyć zacięty bój na prawej obronie z Vandamem i wyszedł z niego zwycięsko. Zagrał niezły, równy sezon, dzięki czemu zapewnił sobie miejsce w zespole na następny rok.

 

Jerry Vandam 10(1)/0/0 7,05

 

Coś nie może się przebić Ghańczyk do pierwszego składu drużyny. W zeszłym roku był słabszy od Ogararu, w tym musiał uznać wyższość Theophile'a. Mimo wszystko jest pożytecznym zawodnikiem i nie wykluczone, że w przyszłym sezonie będzie częściej pojawiał się na boisku.

 

Podsumowanie: Obaj gracze prezentują zadowalające umiejętności oraz niezłą formę. Nie przewiduję zmian na tej pozycji.

 

LEWA OBRONA:

 

Allan Bruel 31/0/1 6,94

 

Zawodnik do którego mam słabość kolejny sezon stanowił pewny punkt drużyny i chociaż nie pokazał nic specjalnego to zapewne i w przyszłym sezonie będzie się pokazywał często w pierwszym składzie.

 

Amir Spahic 10/0/1 6,64

 

Doświadczony Bośniak kolejny raz musiał się pogodzić z rolą rezerwowego. Kończy mu się kontrakt, dlatego też był to jego ostatnich sezon w barwach klubu.

 

Mahamadou Coulibaly 2/0/0 6,75

 

19-letni Malijczyk został ściągnięty w styczniu z myślą o zwiększeniu rywalizacji na lewej stronie. Nie dostał tak naprawdę szansy zaprezentowania swoich umiejętności, jednak w przyszłym sezonie będzie miał ku temu okazje.

Podsumowanie: Bruel staje się powoli ikoną klubu, jednak chyba jest za słaby, aby walczyć o najwyższe cele. Coulibaly chyba również może stanowić tylko pożyteczne uzupełnienie, dlatego też będę się rozglądał za lewym obrońcą z prawdziwego zdarzenia.

 

ŚRODEK OBRONY:

 

Karim Belkaid 38/1/0 7,00

 

Nasz kluczowy stoper. Chociaż nie tak dobry jak w poprzednim sezonie to i tak okazał się zawodnikiem od którego rozpoczynam ustalanie składu. 21-latek przez cały sezon prezentował równą formę i kierował blokiem defensywnym drużyny.

 

Jeremy Obin 29(2)/2/0 6,83

 

Młody Francuz miał stanowić uzupełnienie składu, jednak w obliczu fatalnej formy Medjaniego to on partnerował Belkaidowi na środku obrony. Nie pokazał nic spektakularnego to do jego postaw nie mogę się przyczepić.

 

Carl Medjani 11(1)/0/0 6,59

 

Jedno wielkie nieporozumienie. Przed sezonem obdarzyłem go wielkim zaufaniem, powierzyłem opaskę kapitana, jednak od początku spisywał się fatalnie. Bardzo szybko usiadł na ławie i wybawieniem okazała się oferta z Tuluzy do której przejdzie po sezonie za świetną kasę - 4,6mln.

 

Luka Vitkovic 3(6)/1/0 6,80

 

Młody Chorwat ściągnięty w styczniu. Dostał kilka szans, jednak dopiero w przyszłym sezonie będzie można ocenić jego przydatność.

 

Eden Shungu 4(1)/0/1 6,30

 

20-letni Francuz zagrał w kilku meczach pod koniec sezonu, jednak nie pokazał w nich niczego zadowalającego. Bardzo możliwe, że pożegna się z klubem, gdyż nie wiąże z nim większych nadziei.

 

Podsumowanie: Uhh, sodoma i gomora. Chyba najsłabiej obsadzona pozycja w klubie. Potrzeba z dwóch obrońców mogących z marszu wskoczyć do podstawowego składu.

 

DEFENSYWNI POMOCNICY:

 

Grzegorz Krychowiak 24(3)/5/7 7,19

 

Motor napędowy mojego zespołu. Świetny w destrukcji, kreatywny w ofensywie. Ma za sobą znakomity sezon i całkowicie zasłużenie został wybrany do Drużyny Roku.

 

Gytis Skinderis 8(11)/0/2 6,96

 

Łotysz nie może zaliczyć sezonu do udanych. Przez całe rozgrywki nie mógł znaleźć swojego miejsca na boisku i najczęściej pełnił rolę rezerwowego. Rola zmiennika to chyba jedyne co mogę mu zaoferować.

 

Wycliff Kambonde 9(3)/1/2 7,31

 

Wzór profesjonalisty. Nie grał za wiele, jednak gdy pojawiał się na boisku wywiązywał się bez zarzutu ze swych obowiązków. Niestety jest to chyba szczyt jego możliwości i wydaje mi się, że pomimo jego wielu zasług dla klubu po sezonie pożegna się z Moulins, zwłaszcza, że zaczął narzekać na rolę zmiennika.

 

Podsumowanie: Na tej pozycji mam aż nadmiar dobrych zawodników. Klasą samą dla siebie był Krychowiak, natomiast jego zmiennikiem będzie Skinderis. Dla Kambonde może zabraknąć miejsca w zespole.

 

OFENSYWNI POMOCNICY:

 

Arijan Ademi 32(3)/4/8 7,02

 

Został ściągnięty z myślą o roli zmiennika Krychowiaka tymczasem nieoczekiwanie wyrósł na lidera środka pola. Przebojem wdarł się do podstawowej jedenastki i chociaż drugą część sezonu miał słabszą to jego postawę w przekroju całego sezonu należy uznać za bardzo zadowalającą.

 

Roberto Firmino 8(7)/2/0 6,81

 

Niestety, jako, że Ademi był jednym z największych odkryć to Firmino muszę potraktować w kategorii rozczarowań. Miał być siłą napędową zespołu, jednak chociaż początek miał obiecujący, to bardzo szybko odniósł kontuzje i nie mógł odnaleźć formy przez cały sezon. Przez całe rozgrywki był rezerwowym, jednak mam nadzieję, że w przyszłym sezonie się przełamie.

 

Thorgan Hazard 4(4)/1/1 6,82

 

Młody Belg ma potencjał podobny do swojego starszego brata, niestety u mnie tego nie pokazywał. 22-latek nie chciał poczekać na swoją szansę, nie akceptował roli rezerwowego, dlatego też bez żalu po sezonie odejdzie do Montpellier za 5,25 mln.

 

Podsumowanie: Kolejny sezon ta pozycja nie należała do najsilniejszych. Wydawało się, że Firmino rozwiąże nasze problemy, jednak jego postawa pozostawiała wiele do życzenia. Ademi spisywał się przyzwoicie, jednak końcówka sezonu pokazała, że potrzebujemy na tę pozycję wzmocnień.

 

PRAWE SKRZYDŁO:

 

Victor Obinna 26(7)/4/6 7,35

 

Przybył chwilę przed rozpoczęciem rozgrywek i chociaż początkowo był tylko rezerwowym to przebojem wdarł się do pierwszej "11" i siał postrach na prawym skrzydle. Szybki, zwinny Nigeryjczyk pokazał się z bardzo dobrej strony i obecnie jest kluczowym zawodnikiem klubu.

 

Alexandre Mendy 21(8)/4/4 7,16

 

Skoro Obinna rządził i dzielił na prawej stronie to ulubieniec kibiców i dotychczasowy pewniak w składzie musiał uznać wyższość młodszego kolegi. Mimo wszystko 31-letni Francuz nadal pozostaje bardzo ważnym graczem zespołu i gdy pojawiał się na boisku wywiązywał się ze swoich obowiązków bez zarzutu.

 

 

Podsumowanie: Na prawym skrzydle mam dwóch doświadczonych graczy prezentujących bardzo wysoki poziom. W następnym sezonie kształt tej pozycji się nie zmieni.

 

LEWE SKRZYDŁO:

 

Ronan Biger 32(3)/4/11 7,17

 

Ikona klubu. Absolutny fenomen. Umiejętności skazywałyby go na walkę co najwyżej na drugim froncie, jednak on swoim zaangażowaniem i wolą walki udowadnia, że jest jednym z lepszych lewoskrzydłowych w lidze. Jego rajdy lewą stroną przeszły do historii, a 11 asyst w sezonie jest tego najlepszym dowodem.

 

Mohamed Bouzid 13(5)/2/5 7,04

 

Sprowadzony za rekordowe 2,2 mln 21-latek powoli puka do drzwi pierwszego składu, jednak cały czas musi ciężko pracować, aby regularnie występować w pierwszym składzie. Na dodatek jest strasznie pyskaty, jednak talent ma spory, więc w przyszłym sezonie dostanie więcej szans.

 

 

Podsumowanie: Młody Bouzid uczy się od doświadczonego Bigera i tak też będzie w przyszłym sezonie.

 

NAPASTNICY:

 

Patrick Abanda 33(3)/24/4 7,38

 

Niekwestionowany lider drużyny. Tylko dzięki jego golom możemy cieszyć się z 3 miejsca w lidze. Tytuł króla strzelców w jego premierowym sezonie w Ligue 1 mówi wszystko. Nasz skarb.

 

Kabiru Akinsola 33(6)/10/12 6,98

 

Nasz drugi podstawowy napastnik. Tworzył świetny duet z Abandą, o czym świadczy 12 asyst. Bardzo dobry sezon Nigeryjczyka, który swoimi nietuzinkowymi umiejętnościami technicznymi sieje postrach w każdej obronie rywali.

 

Mikołaj Lebedyński 6(12)/7/1 6,97

 

Joker w naszej talii. Niezwykle pożyteczny zawodnik, dzięki któremu zdobyliśmy kilka bezcennych punktów. Jego instynkt strzelecki jest godny podziwu, a bramka zdobyta w Lyonie zostanie w sercach kibiców na bardzo długo.

 

Ablai Balde 8(3)/4/1 7,29

 

28-letni Francuz nie dostał zbyt wielu szans gry w tym sezonie, jednak gdy pojawiał się na boisku dawał się we znaki przeciwnikom. Nie zasługuje na to by siedzieć na ławie, dlatego też zapewne po sezonie odejdzie z klubu.

 

Podsumowanie: Jestem bardzo zadowolony z postawy tej formacji w minionym sezonie. Abanda jest najlepszym snajperem ligi, jednak Akinsola doskonale go uzupełniał. Na dodatek dający świetne zmiany Lebedyński oraz doświadczony Balde. Zapewne w miejsce tego ostatniego będę starał się pozyskać kogoś młodszego.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Niestety, zabrakło mi motywacji do opisania kolejnych sezonów moich poczynań w malutkim Moulins. Miałem zamiar pisać regularnie jednak wirtualna rozgrywka mnie tak pochłonęła, że opisywanie kariery odłożyłem w czasie i teraz już wiem, że do tego nie powrócę.

 

W kolejnym sezonie w eliminacjach Ligi Mistrzów nie sprostałem drużynie Benfiki Lizbona i musiałem się pocieszyć występami w Lidze Europejskiej, gdzie doszedłem do 1/16 finału, w której jednak uległem Werderowi Brema. Sezon zakończyłem ponownie na 3 pozycji.

 

Kolejny rok to ponownie nieudana walka o Ligę Mistrzów. Lepsza w dwumeczu okazała się Roma. W Lidze Europejskiej doszliśmy aż do półfinału, a ligę zakończyliśmy na drugim miejscu. Na osłodę pozostała wygrana w Pucharze Ligi.

 

Drugie miejsce dało nam bezpośredni awans do Ligi Mistrzów, w której odpadliśmy dopiero w ćwierćfinale po dwumeczu w Man City. Na krajowym podwórku nie mieliśmy sobie równych, gdyż z przewagą 15 punktów nad drugim Lyonem wygraliśmy ligę, a także zdobyliśmy Puchar Francji po zwycięstwie nad Auxerre.

 

Po 9 latach gry od zera stworzyłem potęgę francuskiego futbolu i chyba brakuje mi już determinacji w prowadzeniu tej drużyny. Myślę, że najwyższy czas sprawdzić swoich sił w najnowszym dziele SI, FM 2011. Bardzo kusząca wydaje się 4 liga włoska...

 

Wszystkim, którzy śledzili temat dziękuję za uwagę.

 

EOT.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...