Skocz do zawartości

Islands of Peace


łaziii

Rekomendowane odpowiedzi

Larsson - nie rozwija się może zbyt wszechstronnie, ale kluczowe atrybuty ma znakomite (zwłaszcza jak na fińskie warunki).

 

Co do Frimana, to jego nagroda jest nieporozumieniem. Gdyby był podstawowym zawodnikiem zespołu, to jeszcze można byłoby to zrozumieć, ale przecież on w ubiegłym sezonie wchodził z ławki, albo był kontuzjowany. Tak więc jego obecność w tak doborowym towarzystwie jest wg mnie pomyłką FMa. Bo Friman jest gorszy nie tylko od Zlatana.

-------------------------------------------

 

Podsumowanie sezonu 2014 w wybranych ligach skandynawskich:

 

Finlandia – niesamowita pogoń TPS zakończona sukcesem po barażach

Veikkausliiga TPS Turku, HJK Helsinki, Tampere Utd, IFK Mariehamn

Spadek RoPS Rovaniemi

Awans FC KooTeePee

Suomen CupIFK Mariehamn (2:1 z Tampere Utd)

Liigacup Tampere Utd (4:1 z Inter Turku)

MVP – Hermanni Vuorinen (29, ST, FIN, HJK Helsinki) – 26-27-8-7,69

Król strzelców – Hermanni Vuorinen (29, ST, FIN, HJK Helsinki) - 27 goli

Manager sezonu – Harri Kampman (60, FIN, TPS Turku)

 

Norwegia – sensacyjni spadkowicze – potężny Rosenborg i wicemistrz kraju Brann

Tippeligaen Aalesund, Bodø/Glimt, Bryne, Vålerenga

Spadek Rosenborg, Brann, HamKam

Awans Hønefoss, Follo, Lyn

Cupen Bryne (2:1 z Aalesund)

Najlepszy zawodnik – Øyvind Hoås (31, ST, NOR u21 4/1, Bryne) – 17-11-0-7,29

Król strzelców – Cameron Weaver (31, ST, USA, Sogndal) - 13 goli

Manager sezonu – Rune Skarsfjord (44, NOR, Aalesund)

 

Szwecja – piąty z rzędu tytuł dla IFK Göteborg, ale pierwszy pod wodzą Olofa Mellberga

Allsvenskan IFK Göteborg, Elfsborg, Örgryte, Helsingborg

Spadek Kalmar FF, Norrköping, IFK Malmö

Awans Hammarby, Häcken, Västra Frölunda

Svenska CupenKalmar FF (2:1 z IFK Göteborg)

Najlepszy zawodnik – Marko Markovski (28, FC, SRB u21 6/4, IFK Göteborg) – 20-12-1-7,30

Król strzelców – Akombo Ukeyima (27, ST, NIG, Helsingborg) – 15 goli

Manager sezonu – Olof Mellberg (37, SWE 87/3, IFK Göteborg)

Odnośnik do komentarza

To był wyjątkowo ciężki i stresujący sezon i jak nigdy wcześniej zapragnąłem porządnego urlopu. Dlatego na cały listopad opuściłem szkierowy krajobraz i na gorących piaskach odpoczywałem na całego. Znalazłem także czas na wizytę w rodzinnych stronach, gdzie uświadomiłem sobie jak bardzo anonimowym trenerem jestem w kraju nad Wisłą. Nawet dziennikarz lokalnego magazynu parafialnego nie zadzwonił z prośbą o spotkanie i rozmowę, a moja wizyta na nowym, pięknym stadionie warszawskiej Legii nie wzbudziła żadnego zainteresowania. Najwyraźniej muszę w europejskich pucharach dokopać polskiej drużynie, aby ktokolwiek w ojczyźnie zanotował moje szkoleniowe umiejętności. Inna rzecz, że do polskiej ekstraklasy zwyczajnie mi się nie spieszy.

 

Do Finlandii wróciłem pod koniec miesiąca i od razu poczułem się należycie dowartościowany. W klubowym budynku wszyscy witali mnie jak członka rodziny i zewsząd odbierałem spóźnione gratulacje za 3. miejsce w głosowaniu na najlepszego managera Veikkausliigi ubiegłego sezonu. Brawa należały się także kilku moim podopiecznym, którym przypadły w udziale indywidualne nagrody. Szczególnie dumny chodził Andreas Friman, który drugi raz w karierze zgarnął statuetkę dla najlepszego szwedzkiego napastnika. Zlatan Ibrahimovic i inni reprezentacyjni snajperzy zapewne mają mocno zdziwione miny.

 

 

Listopad 2014

 

Bilans: 1-0-0; 2:1

Veikkausliiga: 4. [-1 pkt.], 52 pkt, 52:29

Suomen Cup: finał – 2:1 z Tampere United

Liigacup: ćwierćfinał – 0:1 z AC Oulu

Puchar UEFA: 1. runda – 2:4 z Newcastle

Finanse: € 1,33M (+ € 21K)

Budżet transferowy: € 0K (€ 0K)

Budżet płac (rocznie): € 381K (€ 412K)

Nagrody: Manager Roku: Łaziii (3.); Obrońca Roku: Lyyski (2.), Meriläinen (3.); Napastnik Roku: Nikkanen (3.); Jedenastka Sezonu: Meriläinen, Karring; Szwedzki Napastnik Roku: Friman (1.)

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (świat):

Jonathan Cristaldo (25, FC, ARG u21 1/0) [Lens -> Lyon] - € 19,5M

 

Ligi świata:

Anglia: Liverpool [+2]

Finlandia: TPS Turku [+0] M

Francja: Marsylia [+3]

Hiszpania: Getafe [+4]

Niemcy: Stuttgart [+4]

Norwegia: Aalesund [+1] M

Polska: Zagłębie Lubin [+1]

Szwecja: IFK Göteborg [+2] M

Włochy: Juventus [+0]

 

Ranking FIFA:

1. Hiszpania [+0], 2. Argentyna [+1], 3. Anglia [-1], …, 16. Polska [+2]

Odnośnik do komentarza

@Plasticchrist - media widzą mnie na 3. miejscu.

------------------------------

 

Natychmiast po powrocie do Mariehamn skierowałem swe kroki do gabinetu prezesa. Zamierzałem poważnie porozmawiać z nim o planach wykorzystania leżących na koncie klubowym pieniędzy (ponad 1,3 miliona euro), a przede wszystkim zażądać pilnej gotówki na transfery i płace. Prezesa Slotte zastałem studiującego katalogi biur turystycznych i oglądającego z dumą nową parę nart, która najwyraźniej chwilę wcześniej dotarła przesyłką kurierską. Mika był już myślami w zaśnieżonych Trzech Dolinach i nie zechciał na poważnie podjąć tematu. – Po urlopie kochanieńki, po urlopie – odrzekł na odczepnego. Zrobienie awantury niewiele by pomogło, dlatego nie kryjąc zawodu wróciłem do swoich zajęć.

 

Tydzień później karuzela transferowa w Finlandii rozkręciła się na dobre, a ja zostałem zmuszony odegrać rolę widza. Najbardziej żal było mi zmarnowanej szansy powalczenia o Alekseia Kangaskolkki, którego talentu jestem wiernym fanem od paru lat. Przejście 26-letniego napastnika z MyPa do Tampere United bez kwoty odstępnego było największym transferowym hitem grudnia.

 

Rywale wzmacniali się nie na żarty, zaś ja musiałem zadowolić się dużo mniej spektakularnymi transferami. W grudniu do drużyny dołączyło trzech zawodników, z których dwóch miało natychmiast wskoczyć do pierwszego składu. Pierwszym z nich był doświadczony defensywny pomocnik Jukka-Pekka Tuomanen (29, DM, FIN), którego zamierzam mianować wice-kapitanem zespołu. Drugim, ukraiński stoper Irakli Tsykoliya (27, DC, UKR), który będzie moim najszybszym obrońcą. Obydwaj panowie dołączyli do nas za darmo z FC Haka. Ostatnim grudniowym transferem był niezwykle utalentowany wychowanek HJK Helsinki, Jussi Utriainen (16, DC, FIN u19), który mimo ledwie 16 lat już gra w reprezentacji Finlandii u19. Ten młody chłopak wciąż ma mleko pod nosem, a już jest cholernie szybki, waleczny i nieźle gra w odbiorze. A przecież najważniejszy okres rozwoju umiejętności dopiero przed nim i liczę, że będzie on godnym następcą starzejącego się Jani Lyyskiego. Jussi kosztował nas ledwie 3 tysiące euro i aż dziw bierze, że wicemistrz kraju tak łatwo oddał swojego podopiecznego.

 

Pieniądze na transfer Utriainena pochodziły ze sprzedaży Guelora Silutoniego (23, ST, FIN u21 5/1), za którego Inter Turku zapłacił nam 26 tysięcy euro (połowa tej kwoty w ratach). Czarnoskóry napastnik zeszły sezon spędził w innym klubie z portowego miasta - TPS, z którym wywalczył tytuł mistrzowski. To niby utalentowany i bardzo szybki zawodnik, ale tak naprawdę nigdy nie byłem do niego przekonany. Pożegnałem go bez żalu.

 

Miłym przerywnikiem w wyczerpującym treningu siłowym były cotygodniowe sparingi. Po spokojnym truchciku z naszymi rezerwami przyszedł czas na pierwszy poważny sprawdzian. Do Mariehamn przybył upadły kolos norweskiego futbolu – wielokrotny mistrz Rosenborg Trondheim, który w ubiegłym sezonie spadł z hukiem do II ligi. Dzieci Trolów zdominowały pierwszą połowę spotkania, ale największe brawa za pięknego gola kontaktowego zgarnął nasz nowo pozyskany pomocnik Tuomanen. Po zmianie stron z przyjemnością oglądałem poczynania moich chłopaków, które niestety nie przyniosły nam wyrównania. Sparingowa porażka z tak utytułowanym przeciwnikiem ujmy nie przynosi, a sama gra była godna pochwał.

 

IFK Mariehamn – Östernäs 4:2 (1:1)

(Oikkonen 20’; Svenlin 50’, 88’; Karring 68’ – Silva 12’; Härkönen 62’)

 

IFK Mariehamn – Östernäs 3:0 (3:0)

(Tuomanen kar. 5’, 45’; Svenlin 19’)

 

IFK Mariehamn – Rosenborg 1:2 (1:2)

(Tuomanen 34’ – Hauge 14’; Nylén 45’)

Odnośnik do komentarza

Grudzień 2014

 

Bilans: -

Veikkausliiga: -

Suomen Cup: -

Liigacup: -

Finanse: € 1,31M (- € 26K)

Budżet transferowy: € 13K (€ 0K)

Budżet płac (rocznie): € 387K (€ 412K)

Nagrody: -

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (świat):

Mathieu Lucas (22, MC, FRA u21 9/0) [Nantes -> Valenciennes] - € 2,9M

Dragan Marjan (23, DC, BIH u21 1/0) [Brann -> Malmö FF] - € 725K

 

Ligi świata:

Anglia: Tottenham [+1]

Finlandia: -

Francja: Marsylia [+3]

Hiszpania: Getafe [+6]

Niemcy: Stuttgart [+4]

Norwegia: -

Polska: Zagłębie Lubin [+1]

Szwecja: -

Włochy: Juventus [+2]

 

Ranking FIFA:

1. Hiszpania [+0], 2. Argentyna [+0], 3. Anglia [+0], …, 14. Polska [+2]

Odnośnik do komentarza

Muszę przyznać, że Tuomanen to gwiazda :o świetny pivot mogący grać na bardzo wysokim poziomie, a ukraiński stoper poziomem wcale się nie wyróżnia do sprowadzanych przez Ciebie wcześniej zawodników, Ty to masz dopiero przechlapane :> :kutgw: (nie przeszkadza Ci tak mierna skoczność? to bardzo ryzykowne grać z takim stoperem)

Odnośnik do komentarza

Na fińską ligę skoczność powinna wystarczyć ;)

------------------------------------

 

W nowy rok wkroczyłem z mieszanymi uczuciami. Liczyłem na wielkie zmiany w organizacji klubu i odważne plany inwestycyjne prezesa, które przesunęłyby zespół o poziom wyżej. Przedsezonowa odprawa zaczęła się obiecująco, bo Mika Slotte po raz pierwszy od wielu lat dał mi budżet na transfery (wcześniej miałem tylko 40% ze sprzedaży piłkarzy, które w styczniu i tak były konfiskowane przez zarząd). 80 tysięcy euro na kolana nie powala, ale w połączeniu ze zwiększeniem budżetu płacowego daje realne szanse na powalczenie o poważne wzmocnienia. Póki co nie mam na oku godnych kandydatów, którzy byliby znacznie lepsi od obecnych już w kadrze zawodników, ale te środki dają mi swobodę działania także w trakcie sezonu.

 

Niestety na tym dobre informacje się kończą. Prezes Slotte nie zgodził się bowiem na zainwestowanie 1,3 miliona euro, które wygenerowaliśmy w 2014 r. Nie ma mowy o modernizacji stadionu, na którym dziś tylko 700 widzów siedzi na wygodnych krzesełkach. Nie ma też co liczyć na rozbudowę obiektów treningowych i młodzieżowych, które byłyby wspaniałą inwestycją w przyszłość. Nie wiem, jakie plany ma zarząd wobec tak dużej porcji gotówki, ale najwyraźniej panowie napchali banknoty w skarpety i ani myślą zrobić z nich użytek. Dobrze przynajmniej, że udziałowcy klubu nie wypłacili sobie sowitych dywidend, które z miejsca wypędziłby mnie z Alandów.

 

Najgorszą informacją był status quo w kwestii zagranicznego skautingu. Mimo pękającego w szwach konta zarząd nie widzi możliwości wysyłania obserwatorów poza granice Finlandii. Powód? Brak odpowiedniego zaplecza finansowego. Czy oni powariowali?! Ile muszę jeszcze zarobić pieniędzy, aby otrzymać tak naturalną w dzisiejszym futbolowym świecie możliwość wzmacniania kadry? Tą decyzją byłem szczególnie wzburzony, bo od zaprzyjaźnionych trenerów i działaczy z innych klubów wiem, że skala skautingu zależy przede wszystkim od dobrej woli zarządu. Np. Inter i TPS Turku, czy Mypa oraz FC Honka wysyłają obserwatorów do całej Skandynawii, mimo iż są zadłużone na kilkaset tysięcy euro. My mamy ponad 2-krotnie więcej pieniędzy, a mimo to nie możemy ruszyć tyłka poza własne podwórko. Brak słów.

------------------------------

 

Po raz kolejny muszę Was zapytać o skauting. Jak zwiększyć liczbę dostępnych państw? Zrobiłem eksperyment i dodałem nowego managera do połowy klubów Veikkausliigi. Niemal wszystkie są zadłużone na 800-900 tys. €, a mimo to mogą wysyłać skautów poza kraj. Ja mam ponad 1,4M € na koncie i muszę kisić się w Finlandii. Gdzie tu logika?

Odnośnik do komentarza

Po raz kolejny muszę Was zapytać o skauting. Jak zwiększyć liczbę dostępnych państw? Zrobiłem eksperyment i dodałem nowego managera do połowy klubów Veikkausliigi. Niemal wszystkie są zadłużone na 800-900 tys. €, a mimo to mogą wysyłać skautów poza kraj. Ja mam ponad 1,4M € na koncie i muszę kisić się w Finlandii. Gdzie tu logika?

 

Półprofesjonalne kluby mogą wysyłać scoutów tylko do własnego kraju. Do przejścia na status profesjonalny brakuje ci jeszcze ze 2-2,5 miliona euro :)

Odnośnik do komentarza

aaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!! Rzeczywiście - mam status półzawodowy (dotychczas myślałem, że jak wszyscy zawodnicy mają profesjonalne kontrakty, to i zespół ma taki charakter). To teraz przynajmniej wiem, że to światełko na końcu tunelu to nie pociąg ;) Mam po co grać, chociaż... sporo mi jeszcze gotówki brakuje :/ Wielkie buzi :*

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...