Skocz do zawartości

Historia


CancuN

Rekomendowane odpowiedzi

1.

 

Fińskie lasy nie tętniły o tej porze roku życiem. Jedynie samotne renifery przemierzały grube kilometry w poszukiwaniu jedzenia. Raz na jakiś czas nawet udało mi się zobaczyć z bliska to stworzenie, jednak nie zaznajomione z ludzką naturą, szybko się płoszyło. Tymczasem ja, siedząc w domu w ciepłych kapciach próbowałem dojść do porozumienia z piórem i kartką papieru. Strzelające tuż obok mnie iskry z pięknego kominka, dodawały charakteru temu, jakże pięknemu, wymarzonemu przeze mnie miejscu. Blask płomieni oświetlał izbę, w której znajdowaliśmy się wraz z moim psem. Wierny towarzysz nawet nie myślał o wyściubieniu nosa zza drzwi, gdzie wiało i piekielnie mroziło. Laponia słynna jest z tego, że przez długi okres w ciągu roku zalegają tam tony śniegu, które skutecznie uniemożliwiają poruszanie po okolicach. Jedynym środkiem transportu, jaki miałem więc do dyspozycji, był śnieżny skuter, pomagał mi on dostać się do sklepu, który był, bagatela, 15 kilometrów od miejsca mojego domu. Możecie się dziwić, dlaczego wybrałem właśnie taką lokalizację, gdzie psy dupami szczekają...

 

Jednak właśnie tak się dzieję, kiedy człowiek z nieobliczalnym charakterem dojdzie do głosu. Z dala od ludzi, z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Zostały jedynie książki, które dość obficie zalegają stertami na półkach w każdej izbie domu. Gruby kurz zaległ na skrawkach okładek, co skłoniło mnie do sprzątania. Nie miałem zbytnio dużo do roboty, więc ruszyłem do pracy. Godziny przewalania sterty kartek przyniosły jednak rezultat. W całym domu lśniło czystością już po kilku dniach pracy, co spotkało się z uśmiechem na ustach. Znalazłem też coś, co wydawało mi się już dawno przeze mnie zgubione, czego w sumie nigdy bym nie odżałował...

 

Football Manager 2009

9.0.3 + uaktualnienie składów na 4.09.2009

baza danych: duża

ligi wybrane: Austria (Erste Liga), Białoruś (Pierwaja Liga), Czechy (Druha Liga), Grecja (Beta Ethniki), Hiszpania (Segunda División), Portugalia (II Divisao), Szwajcaria (Challenge League), Szwecja (Div 2), Węgry (NBII), Włochy (Serie C1)

kraje wybrane: Argentyna, Kolumbia, Meksyk, Polska, Rumunia, Finlandia, Egipt

Zasady: własne, później opisane

Odnośnik do komentarza

2.

 

Właściwie, to chciałem pogodzić się kartką i długopisem tylko dlatego, by stworzyć dzieło swojego życia. Każdy ma swój cel, ja go już połowicznie zrealizowałem, jednak czegoś mi brakowało. No właśnie... Zguba, którą odnalazłem była wszystkim w moim życiu. Czymś, bez czego kiedyś nie mogłem żyć. Gruby zeszycik w kratkowane kartki zapisany po brzegi, został wreszcie odnaleziony. Aż łza się w oku zakręciła, kiedy spod największej i najgrubszej encyklopedii, która od pewnego czasu tkwiła w kącie największego w tym domu pomieszczeniu, przykryta innymi księgami i oblepiona kilogramami kurzu, wyłoniła się dobrze mi znana okładka. No właśnie, niby to były jedynie zapiski, jednak to one kierowały mną w następnych poczynaniach...

 

Pewnie teraz wszyscy zadają sobie pytanie, czego dotyczyły owe zapiski...

A więc, właśnie od tego momentu, kiedy otworzyłem pierwszą stronę, zaczyna się historia mojego życia. Coś, co już chyba nigdy nie powróci, coś, co przyprawiało mi różne humory, jednak jako całość, było warte zachodu! No właśnie, i tutaj muszę dodać, że Ci, którzy myśleli, że pracę rozpocząłem w ojczyźnie świętego Mikołaja, bardzo się myli!

 

Zasady:

Zawodnicy kupieni za kasę mogą pochodzić jedynie z kraju, w którym aktualnie pracuję.

Wyjątki stanowią gracze, których pozyskam z wolnego transferu, bądź ci, którzy zostali wystawieni na listę transferową. Jednak i tutaj ograniczam się w budżecie, który wynosi maksymalnie trzy miliony Euro za zawodnika.

 

3.

 

Na oczach wszystkich znawców futbolu zostałem zupełnie niespodziewanie ogłoszony nowym trenerem reprezentacji Węgier. Jako młody szczyl, bo inaczej to o mnie powiedzieć nie można wtedy było, pokonałem w drodze po ten wakat głównego kandydata, byłą gwiazdę, światowej sławy piłkarza - Ferenca Puskasa. Długo, długo później dało się jeszcze słyszeć głośne rozmowy na temat decyzji działaczy krajowego Związku Piłki Nożnej. Nikt, wraz ze mną nie wiedział, dlaczego taka, a nie inna decyzja została podjęta. Czy to fart? Myślę, że dość duże znaczenie miał opisany przeze mnie plan działania na najbliższe eliminacje, które miały nas zaprowadzić na salony Mistrzostw Świata w 2010 roku. Przed nami były całe eliminacje, a ja, interesując się piłką nożną, podałem najbardziej pradopodobny skład reprezentacji wraz z planem szczegółowym przygotowań. Szczerze mówiąc napisałem jedynie jedno oświadczenie, z którego nigdy się nie wycofam! Gdziekolwiek będę pracował, nigdy się nie poddam. Ambitna walka nawet wtedy, kiedy grać będziemy o pietruszkę, to moja dewiza na najbliższe lata. Chyba to się spodobało, bo nie sądzę, że głównym powodem podjętej decyzji było doświadczenie, które nie miałem. No ... kiedyś prowadziłem kolegów z podwórka, jako osiedlowy trener, jednak było to wszystko do czego doszedłem.

 

Był to pierwszy wpis w moim kajeciku. Przyblakłe litery z trudem dały się odczytać, jednak wspomnienia zostały... Jedynie one pozwoliły mi zapełnić puste miejsca, gdzie doszczętnie wytarł się atrament z dawnych lat. Siedziałem w ciepłych kapciach i wczytywałem się w ów kajecik i kolejne w nim wpisy. Rozmarzony nawet nie myślałem, żeby pójść do kuchni po kanapki, tylko siedziałem i czytałem... Kolejne godziny mijały i z pewnego rodzaju amoku wyrwał mnie dopiero pies...

 

PS

 

Historia właśnie się rozpoczyna i chciałbym przedstawić ją wam głębiej... Dla uzupełnienia faktów dodam, że wkraczamy w świat czerwca 2008 roku.

Odnośnik do komentarza

4.

 

czerwiec 2008 - podsumowanie

 

Sytuacja w ligach:

 

Austria: -

Białoruś: BATE Borysów [+4] FK Homel

Czechy: -

Grecja: -

Hiszpania: -

Portugalia: -

Szwajcaria: -

Szwecja: Halmstads BK [+1] IFK Goteborg

Węgry: -

Włochy: -

 

Sytuacja na rynku transferowym:

 

1. Claudio Morel Rodriguez [boca -> Red Bull Salzburg] 5.250.000 €

2. Igor Denisov [Zenit Sankt Petersburg -> Rapid Bukareszt] 1.500.000 €

3. Miguel Caneo [Chicó FC -> Al-Ittihad (KSA)] 1.100.000 €

4. Gheorghe Bucur [FC Timisoara -> FC Brasov] 975.000 €

5. Damian Gimenez [Czornomoriec Odessa -> Racing Club] 775.000 €

 

Sytuacja w klubie/reprezentacji:

 

eliminacje do MŚ 2010: grupa 6 [0/10]

 

W oczekiwaniach na pierwsze powołania pilnie śledziłem mecze zawodników, których ewentualnie widziałbym w składzie kadry narodowej. Od razu powiedziałem, że jej członkami nie będą znani zawodnicy tylko i wyłącznie, a ci, którzy aktualnie mogą dostarczyć nam wiele miłych chwil dysponując wysoką formą. Tak więc pole zainteresowań i manewrów miałem ogromne, a przecież liczba w składzie jest ograniczona. Nie ukrywam, że bardzo bym chciał mieć również i swój diamencik, którego wprowadzę do kadry i będzie on w swoim rodzaju gwiazdeczką na długie, długie lata.

 

17.07.08

 

Według najnowszego rankingu światowego, reprezentacja Węgier spadła o jedno oczko i z 560 punktami na koncie plasuje się na 51. lokacie.

1. Hiszpania [1564], 2. Włochy [1338], 3. Niemcy [1328], ..., 29. Polska [778]

 

31.07.08

Zakończyła się pierwsza runda kwalifikacyjna do Ligi Europejskiej. Duże emocje mieli kibice z Polski i Węgier - myślę, że kluby z tych krajów najbardziej nas interesują. Ze strony węgierskiej, barw kraju broniły dwa kluby. Gyori ETO gładko pokonał Nistru Otaci, gdzie w dwumeczu uzyskał rezultat aż 7:0, a Debreceni VSC, które zmierzyło się z Cliftonville FAC osiągnęło wynik o jedno oczko wyższy, bo aż 8:0. Natomiast barw Polski broniły również dwie ekipy. Warszawska Polonia rozgromiła Ararat Erywań 7:0, podczas gdy krakowska Wisła zatopiła islandzkie KR 6:0. Ogólnie postawa zespołów z obu krajów może cieszyć, a zważywszy na ilość zdobytych bramek, stawia grę tych zespołów w dobrym świetle.

Odnośnik do komentarza

5.

 

lipiec 2008 - podsumowanie

 

Sytuacja w ligach:

 

Austria: SV Mattersburg [+1] Red Bull Salzburg

Białoruś: BATE Borysów [+4] FK Homel

Czechy: -

Grecja: -

Hiszpania: -

Portugalia: -

Szwajcaria: FC Zurych [+1] FC Basel

Szwecja: IFK Goteborg [+1] Goteborgs AIS

Węgry: -

Włochy: -

 

Sytuacja na rynku transferowym:

 

1. Giorgio Chiellini [Juventus Turyn -> Chelsea Londyn] 18.000.000 €

2. Jeremy Toulalan [Olimpique Lyon -> Chelsea Londyn] 18.000.000 €

3. Victor [Gremio -> FC Barcelona] 8.250.000 €

4. Paulo Ferrari [River -> Sunderland AFC] 6.000.000 €

5. Amr Zaki [Zamalek -> Szachtar Donieck] 5.500.000 €

6. Belletti [Chelsea Londyn -> Tottenham Hotspur] 5.250.000 €

7. Christoph Metzelder [Real Madryt -> Bayer Leverkusen] 5.250.000 €

8. Martin Palermo [boca -> Wigan Athletic] 4.500.000 €

9. Nicola Legrottaglie [Juventus Turyn -> Atletico Madryt] 4.100.000 €

10. Wilfred Bouma [Aston Villa -> Blackburn Rovers] 3.300.000 €

 

Sytuacja w klubie/reprezentacji:

 

eliminacje do MŚ 2010: grupa 6 [0/10]

6.08.08

 

Zakończyła się druga faza kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Swoich przedstawicieli na tym etapie rozgrywek miały oba interesujące nas kraje, po jednej drużynie. MTK Budapeszt po przegranej na wyjeździe 1:0, na własnym boisku zdołał pokonać Szeriff Tyraspol i awansował do następnej rundy. Natomiast poznańska Lokomotywa, po drobnych problemach wyjazdowych z Maccabi Haifa (porażka 1:0), na własnym obiekcie dała popis ofensywnej gry, zdobywając aż trzy bramki i tracąc ani jednej i również awansowała o szczebel wyżej.

 

17.08.08

 

Po kolejnym miesiącu, Węgry utrzymały się na 51. pozycji w rankingu światowym z dorobkiem 560 punktów.

Największy awans zaliczyli natomiast piłkarze Madagaskaru [138. -> 135.]

1. Hiszpania [1564], 2. Włochy [1338], 3. Niemcy [1328], ..., 29. Polska [778]

 

Tego samego dnia przyszedł czas na podjęcie decyzji i rozesłanie powołań piłkarzom, których będę chciał sprawdzić w meczu towarzyskim. Od razu zapowiedziałem, że może być dość dużo niespodzianek w składzie! Poniżej przedstawiam listę moich wybrańców:

 

Gabor Babos [33l./NEC Nijmegen/18/0a]

Adam Bogdan [20l./Bolton Wanderers/0/0a]

Marton Fulop [25l./Sunderland AFC/11/0a]

 

Laszlo Bodnar [29l./Debreceni VSC/32/0a]

Gabor Gyepes [27l./Cardiff City/22/1a]

Roland Juhasz [25l./Anderlecht Bruksela/36/3a]

Tamas Kadar [18l./Newcastle United/1/0U-21]

Zsolt Low [29l./TSG Hoffenheim/24/1a]

Peter Stark [29l./Gyori ETO/19/0a]

Vilmos Vanczak [25l./FC Sion/10/0a]

Boldizsar Bodor [26l./Roda Kerkrade/13/0a]

Csaba Feher [32l./NAC Breda/40/0a]

 

Balazs Dzsudzsak [21l./PSV Eindhoven/10/1a]

Zoltan Gera [29l./Fulham Londyn/42/13a]

Zoltan Kiss [27l./Debreceni VSC/5/0a]

Vladimir Koman [19l./AS Bari/0/0a]

Norbert Nemeth [27l./Vasas/2/0a]

Daniel Tozser [23l./Racing Genk/15/1a]

Krisztian Vadócz [23l./Osasuna Pampeluna/3/0a]

Adam Vass [19l./Brescia Calcio/11/0a]

Tibor Tisza [23l./Upjest FC/5/0a]

 

Róbert Feczesin [22l./Brescia Calcio/8/3a]

Krisztian Nemeth [19l./AEK Ateny/0/0a]

Lórant Olah [28l./Debreceni VSC/0/0a] - naturalizacja

Imre Szabics [27l./FC Augsburg/21/9a]

Sandor Torghelle [26l./FC Augsburg/25/7a]

Odnośnik do komentarza

6.

 

20.08.08

 

Węgry rozegrają pierwszy mecz międzynarodowy pod moją wodzą. Będzie to okazja do eksperymentów, bowiem jest to ostatni sprawdzian przed nadchodzącymi wielkimi krokami eliminacjami do Mistrzostw Świata w 2010 roku. Jako sparingpartnera wybraliśmy sobie Czarnogórę, zespół zbliżony możliwościami do nas. Wiem, że i tak będzie ciężko, jednak musimy sobie poradzić. Wiem, że blask fleszy i miliony pytań kierowane będą w moją stronę - dzisiejszego debiutanta, jednak muszę sobie z tym poradzić. Długo zastanawiałem się, w jakim zestawieniu rozpocząć dzisiejszy pojedynek i jaką obrać taktykę. Na treningach przedmeczowych, każdy zawodnik pokazywał się z dobrej strony, by tylko przychylić się do mojego gustu. Sam zresztą zapowiedziałem, że od momentu objęcia przeze mnie kadry, każdy rozpoczyna z czystą kartą, na którą może jedynie wpisać plus, bądź minus.

 

Skład:

M. Fulop, C. Feher, R. Juhasz, P. Stark, Z. Low, D. Tózser, A. Vass, Z. Gera, B. Dzsudzsak, K. Nemeth, L. Olah

Rywal, może nie jest zbyt mocny i dlatego według bukmacherów szanse są wyrównane. Jednak od samego początku wyglądało to inaczej, ciekawie dla nas. Praktycznie nie schodziliśmy z połowy rywala. Jedynie nieliczne kontry w wykonaniu Vucinica mogły być groźnymi dla naszej defensywy. Zgromadzonych dość licznie, jak na spotkanie towarzyskie kibiców, już w dziesiątej minucie uszczęśliwił płaskim strzałem z dosyć ostrego kąta Gera. Od pierwszych minut było widać, jak ważne w naszej taktyce są stałe fragmenty gry. Duże zagrożenie siał też Olah, jednak akcje z gry nic nie przynosiły. Nieco ponad dziesięć minut po pierwszym trafieniu, los przyniósł nam drugie. Tym razem, po pięknym dośrodkowaniu Lowa, piłkę ściągnął z powietrza Stark i muśnięciem czołem zmienił tor lotu piłki, jednocześnie wprawiając w osłupienie interweniującego bramkarza gości. Trybuny na stadionie Ferenca Puskasa tryskały radością. Nie zwalniając tempa wciąż próbowaliśmy nowych rozwiązań, jednak wielokrotnie z dobrej strony pokazywał się bramkarz z Czarnogóry. Ostatnie minuty pierwszej odsłony, to spokojna gra w środku pola. Jedyną, ciekawą akcję w pierwszej odsłonie piłkarzy gości zatrzymała poprzeczka. W szatni, w miłej atmosferze ustaliłem z piłkarzami aż sześć zmian. Po wznowieniu gry nie zobaczyliśmy Fulopa, Starka, Gery, Dzsudzsaka, Vassa i Olaha, natomiast na murawie pojawili się odpowiednio: Babos, Vanczak, Kiss, Koman, Vadócz i Szabics. Wystarczyło zaledwie pięć minut, by kibice doczekali się kolejnej bramki, tym razem dla reprezentacji Czarnogóry. Vucinic pięknym strzałem z półobrotu zza pola karnego pokonał Babosa. Nasz bramkarz był bez szans, gdyż strzał wleciał do bramki tuż obok słupka. Druga odsłona była już dużo gorsza w naszym wykonaniu. Mimo wielu szans napastników rywala, to Babos wyszedł z tych pojedynków zwycięsko. Udało nam się dowieźć cenną wygraną do samego. Myślę, że nieoficjalny debiut za sterami kadry narodowej Węgier można uznać za udany.

 

Mecz towarzyski

stadion: Puskas Ferenc Stadion w Budapeszcie

widzów: 18197

[51.] Węgry - [136.] Czarnogóra

2:1

[Zoltan Gera 10', Peter Stark 21' - Mirko Vucinic 50']

mom: Gabor Babos "8.0"

Odnośnik do komentarza

7.

 

27.08.08

 

Zakończyła się już trzecia faza kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Tym razem polski Lech Poznań nie dał rady dumie z Bawarii przegrywając aż 5:0 (w dwumeczu) i pożegnał się z tymi rozgrywkami. MTK Budapeszt również okazał się zbyt słaby w swoim pojedynku i przegrał aż 0:6 z Glasgow Rangers. Tak wysokie przegrane, na pewno nie napawają optymizmem, a biorąc pod uwagę fakt, że były to jedyne kluby w tych rozgrywkach z tych państw, to robi podwójnie smutno.

 

Dzień później kibice mieli okazje oglądać aż cztery pojedynki klubów z interesujących nas państw. W drugiej rundzie kwalifikacji do Ligi Europejskiej zmierzyły się pary:

Debreceni VSC - Domagnano 8:0

Gyori ETO - Hibernian Edynburg 2:0

Wisła Kraków - Esbjerg fB 4:0

Polonia Warszawa - Metałurh Donieck 4:1

Tutaj należą się szczególne brawa Polonii, która miała mocnego rywala, a i tak potrafiła sobie z nim poradzić.

 

Dzień później znalazłem się w Monako na Stade Louis II, gdzie w Superpucharze Europy zmierzyły się kluby Szachtaru Donieck z Barceloną. Niepodzielnie na murawie panowali piłkarze hiszpańscy i po bramkach Maxwella, Messiego i Iniesty gładko uporali się z oporem ukraińskim. Na domiar złego sędzia nie był zbyt przychylny do twardej gry i pokazał dwie czerwone kartki, obie piłkarzom Szachtaru.

 

Ostatniego dnia sierpnia przyszedł czas na podanie powołań na pierwsze eliminacyjne, które już niebawem zawitają do bramy węgierskiej kadry. Zespół pozostał praktycznie ten sam, jedynie w miejsce kontuzjowanego Juhasza dobrałem do składu nowego obrońcę, który ostatnio pokazał się z bardzo dobrej strony w ligowych spotkaniach.

 

Gabor Babos [33l./NEC Nijmegen/19/0a]

Adam Bogdan [20l./Bolton Wanderers/0/0a]

Marton Fulop [25l./Sunderland AFC/12/0a]

 

Laszlo Bodnar [29l./Debreceni VSC/32/0a]

Gabor Gyepes [27l./Cardiff City/22/1a]

Tamas Kadar [18l./Newcastle United/1/0U-21]

Zsolt Low [29l./TSG Hoffenheim/25/1a]

Peter Stark [30l./Gyori ETO/20/1a]

Krisztian Timar [28l./Plymouth Argyle/1/0a]

Vilmos Vanczak [25l./FC Sion/11/0a]

Boldizsar Bodor [26l./Roda Kerkrade/13/0a]

Csaba Feher [32l./NAC Breda/41/0a]

 

Balazs Dzsudzsak [21l./PSV Eindhoven/11/1a]

Zoltan Gera [29l./Fulham Londyn/43/14a]

Zoltan Kiss [28l./Debreceni VSC/6/0a]

Vladimir Koman [19l./AS Bari/1/0a]

Norbert Nemeth [27l./Vasas/2/0a]

Daniel Tozser [23l./Racing Genk/16/1a]

Krisztian Vadócz [23l./Osasuna Pampeluna/4/0a]

Adam Vass [19l./Brescia Calcio/12/0a]

Tibor Tisza [23l./Upjest FC/5/0a]

 

Róbert Feczesin [22l./Brescia Calcio/8/3a]

Krisztian Nemeth [19l./AEK Ateny/1/0a]

Lórant Olah [28l./Debreceni VSC/1/0a] - naturalizacja

Imre Szabics [27l./FC Augsburg/22/9a]

Sandor Torghelle [26l./FC Augsburg/25/7a]

 

sierpień 2008 - podsumowanie

 

Sytuacja w ligach:

 

Austria: SK Sturm Graz [+0] Red Bull Salzburg

Białoruś: Szachtior Soligorsk [+2] BATE Borysów

Czechy: FK Mlada Boleslav [+0] Slavia Praga

Grecja: AEL Larissa [+0] Asteras Tripolis

Hiszpania: Villarreal CF [+0] Xerez CD

Portugalia: Maritimo Funchal [+0] Sporting Lizbona

Szwajcaria: Young Boys Berno [+3] FC Basel

Szwecja: IFK Goteborg [+4] Hammarby IF

Węgry: Gyori ETO [+2] Upjest FC

Włochy: UC Sampdoria [+0] Lazio Rzym

 

Sytuacja na rynku transferowym:

 

1. Marek Hamsik [sSC Napoli -> Inter Mediolan] 12.250.000 € (współwłasność)

2. Mauro Camoranesi [Juventus Turyn -> Chelsea Londyn] 11.250.000 €

3. Kevin Thomson [Glasgow Rangers -> Wigan Athletic] 5.000.000 €

4. Taye Taiwo [Olimpique Marsylia -> Benfica Lizbona] 4.800.000 €

5. Julio Cesar Careces [boca -> Wigan Athletic] 4.100.000 €

6. Ze Castro [Atletico Madryt -> Reading FC] 3.800.000 €

7. Ivan Obolo [AIK Solna -> Atalanta BC] 3.800.000 €

8. Fabio Simplicio [Citta di Palermo -> FC Porto] 3.500.000 €

9. Leandro Augusto [Pumas -> FC Porto] 3.400.000 €

10. Razvan Rat [szachtar Donieck -> Dynamo Kijów] 3.300.000 €

 

Sytuacja w klubie/reprezentacji:

 

eliminacje do MŚ 2010: grupa 6 [0/10]

Odnośnik do komentarza

8.

 

Jesteśmy na starcie kwalifikacji do Mistrzostw Świata w 2010 roku. Mecz otwierający tą fazę, będzie jednocześnie moim oficjalnym debiutem w meczu o stawkę. Zanim jednak przystąpimy do spotkania, pora przyjrzeć się bliżej naszym, grupowym rywalom.

 

Albania - Zespół groźny, jednak do okiełznania. Jeśli tylko dobrze zastawimy się w defensywie, to myślę, że powinniśmy w dwumeczu uzyskać cztery cenne punkty. Największą gwiazdą tej reprezentacji jest obecnie Lorik Cana, który jest graczem angielskiego Sunderlandu. Ostatnio pojawił się ktoś jeszcze, a mianowicie młodziutki gracz Padovy Edgar Cani. Jeśli uda się wyłączyć z gry głównie tego pierwszego, to myślę, że możemy osiągnąć wynik pozytywny.

 

Dania - Kiedyś byli mocni, teraz są średniakami. Mimo takiej rekomendacji, zawsze trzeba na nich uważać. Plan najbardziej prawdopodobny do zrealizowania, to trzy punkty w dwumeczu, więc nie jest źle. Daniel Agger, Christian Poulsen, czy też Jon Dahl Tomasson, to jedynie nieliczne gwiazdy duńskiej kadry.

 

Malta - Nie ma co ukrywać, najsłabszy zespół z naszej grupy, który będzie dawcą punktów i bramek - tak powiedziałbym jeszcze rok temu, jednak obecnie Malta zrobiła się bardzo poukładanym zespołem, na którego muszą uważać nawet najlepsi. Będę się cieszył, jeśli zyskamy sześć punktów, jednak na chwilę obecną zakładam, że optymalnym wynikiem będą cztery oczka. Największą gwiazdą jest niewątpliwie Michael Mifsud, a najdroższym piłkarzem Andre Schembri, który broni barw Austrii Karnten.

 

Portugalia - Tutaj nie ma co mówić. Najmocniejszy zespół w naszej grupie, z którymi możemy powalczyć jedynie o jeden punkt, ale i tak uznam to wtedy za wielki wyczyn. Patrząc realnie, piłkarze portugalscy grają w najlepszych, europejskich zespołach i osiągają wielkie tryumfy. Cristiano Ronaldo - człowiek maszyna, Deco, czy też Simao, to jedynie garstka tych, którzy sami warci są więcej, niż kadrowicze Węgier. Normalnie masakra!

 

Szwecja - Wszystko kręci się wokół Zlatana. Jeśli ten ma formę, to nie ma **** we wsi, ale jeśli ją zatraci, to ta kadra nie istnieje. Taka prawda! Jest to druga z najmocniejszych sił w naszej grupie, która powalczy z Portugalią o miano tej najlepszej. Po raz kolejny muszę stwierdzić, że optymalnym rozwiązaniem byłoby powiedzieć, że zdobędziemy punkt... i to z dobrymi wiatrami.

 

Tak więc wszystko wskazuje na to, że zajmiemy na koniec eliminacji miejsce 4-5, o które walczyć będziemy z Duńczykami. Według moich obliczeń uzyskamy łącznie 13 punktów, ale to i tak będzie wyczyn. Jeśli będzie in plus, to miło się zaskoczę. Oczywiście nigdy się nie poddam i walczyć będę do końca, jednak to nie jest klub, gdzie można kogoś dokupić, czy wypożyczyć. Patrząc realnie reprezentacja Węgier ma spore ambicje i potencjał, jednak brakuje dobrze wyszkolonych graczy, którzy dopiero gdzieś tam na horyzoncie się wyłaniają. Trzymajcie kciuki za nasze poczynania w strasznie trudnej grupie!

Odnośnik do komentarza

9.

 

6.09.08

 

Trybuny na stadionie w Budapeszcie powoli zapełniały się już od godzin południowych. Eliminacje rozpoczynamy od domowego pojedynku z reprezentacją Danii, a więc ekipą, z którą stoczymy, a tak przynajmniej przypuszczam, bezpośrednią walkę o czwarte miejsce w grupie. Oczywiście skład, który wystawię będzie może nie najmocniejszy, ale na pewno najbardziej zgrany po kilku treningach. Od kilku dni w głowie układałem pierwszą jedenastkę, co przyniosło kilka problemów. Jednakże chyba wszyscy jesteśmy dobrej myśli. Plan minimum, który chciałbym zrealizować, to remis, jednak walczyć będziemy o zwycięstwo.

 

Skład:

G. Babos, L. Bodnar, P. Stark, T. Kadar, B. Bodor, D. Tozsef, A. Vass, Z. Gera, B. Dzsudzsak, T. Tisza, R. Feczesin

Spotkanie o dziwo rozpoczęło się w naszą przewagą. Próbowaliśmy coś wykombinować, jednak widać było dużo lepsze przygotowanie techniczne graczy rywala, którzy dosyć często odbierali nam piłki przy próbach dryblingu. Już w samym początku znakomitą okazję zmarnował Tozsef, który nie trafił na pustą bramkę z odległości pięciu metrów. Usprawiedliwieniem może być jedynie to, że dogrywana piłka była nie dość, że na główkę, to jeszcze nieco za plecy, no i zawodnik miał opiekuna w postaci obrońcy duńskiego. W ramach odwdzięczenia się za chwile grozy, Zimling wsadził nogę tam, gdzie nie trzeba i już mamy 1:0 dla gości. Szkoda, ale trzeba pamiętać, że to dopiero niecały kwadrans gry. Od tego momentu nie schodziliśmy z połowy rywala. Szkoda jedynie, że żaden z zawodników nie znalazł przed przerwą sposobu na pokonanie bramkarza z Danii. Tak to musieliśmy pogodzić się z tym, że do przerwy tracimy jedną bramkę. Po zmianie stron dokonałem kompletu zmian. Na murawę nie wyszli już Gera, Feczesin i Tisza, a w ich miejscu pojawili się Kiss, Torghelle i Szabics. Po wznowieniu gry wystarczyły jedynie trzy minuty do tego, by dwójka świeżych napastników przeprowadziła bramkową akcję. Torghi podał do Szabicsa, a ten płaskim strzałem z okolic jedenastego metra huknął prosto do siatki. Radość była ogromna! Trybuny wreszcie ożyły i może właśnie to zdopinguje moich podopiecznych do zdobycia kolejnych goli... Minęła godzina gry i w tym momencie wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Szabics zdecydował się na strzał z dwudziestu metrów! Tak właśnie, ten strzał przyniósł nam drugą bramkę w tym spotkaniu, co dało nam prowadzenie! Wspaniały pościg za wynikiem, rewelacyjna gra i same takie pochwały dało słyszeć się z głośników. Szabics chyba chce udowodnić, że myliłem się wystawiając go z początku na ławce rezerwowych. Na dwadzieścia minut przed końcem wszyscy jęknęli z zawodu. Po petardzie Dzsudzsaka piłka jedynie odbiła się od słupka, a mogło być tak pięknie. Jednak nadal nie przestajemy atakować i cały czas znajdujemy się na połowie rywala tuż pod ich polem karnym. Upływające sekundy w tym momencie działały na naszą korzyść. Spokojna gra i rozważne podania moich piłkarzy, doprowadziły nas do końcowego gwizdka. Po nim wybuch radości był ogromny. Czułem się tak, jakbym zdobył co najmniej mistrzostwo świata. Debiut zaliczam więc do niezwykle udanych, tak samo, jak początek eliminacji. Szczerze powiedziawszy, mało kto spodziewał się takiego przebiegu meczu i nas w roli zwycięzców. Marzenia o tych trzech punktach w konfrontacji dwóch meczów z Danią stały się faktem!

 

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2010, grupa 1. [1/10]

stadion: Puskas Ferenc Stadion w Budapeszcie

widzów: 29815 widzów

[51.] Węgry - [38.] Dania

2:1

[imre Szabics 48' 60' - Niki Zimling 13']

mom: Imre Szabics "8.4"

 

Pozostałe wyniki w grupie:

 

Albania - Szwecja 0:2 [Anders Svensson 9', Johan Elmander 59']

Malta - Portugalia 0:4 [Deco 23' 42', Cristiano Ronaldo 57'(k), Nuno Gomes 68']

Inne ciekawe wyniki:

Polska - Słowenia 3:0 [Ludovic Obraniak 3' 41' 71']

Serbia - Wyspy Owcze 9:0 [Z. Kuzmanovic 5', M. Basa 7', A. Lukovic 20'(k) 84'(k), O. Joensen 24'(sam), M. Krasic, M. Pantelic 36', G. Kacar 48', M. Sulejmani 89']

Odnośnik do komentarza

10.

 

10.09.08

 

W ciągu zaledwie czterech dni musiałem znaleźć się w Szwecji. Jest to druga przystań mojej reprezentacji w kwalifikacjach do MŚ. Po niespodziewanym zwycięstwie z Danią apetyty na pewno urosły. Obawiam się jednak, że właśnie dzisiaj możemy dostać lekcję gry w piłkę nożną, po której zejdziemy z murawy jako przegrani. Mam nadzieję, że wspaniała passa poniesie nas ku kolejnym punktom w rankingu grupowym i wyjedziemy ze Sztokholmu uśmiechnięci i zadowoleni.

 

Skład:

G. Babos, C. Feher, P. Stark, K. Timar, B. Bodor, D. Tozsef, A. Vass, Z. Gera, B. Dzsudzsak, L. Olah, I. Szabics

Niesamowity początek spotkania! Już w drugiej minucie Olof Melberg sfaulował naszego zawodnika w odległości około dwudziestu metrów od własnej bramki. Do wykonywania rzutu wolnego podszedł Dzsudzsak i znakomicie umieścił futbolówkę w siatce po bezpośrednim uderzeniu! Oznacza to, że Węgry wychodzą szybko na prowadzenie! Isaksson stał wmurowany w murawę i jedynie patrzył, jak piłka wpada do jego twierdzy. Dziesięć minut później jednak moja defensywa popełnia błąd. Niepotrzebne podanie Bodra do bramkarza i to jeszcze lobem, spotkało się z kłopotami z w przyjęciu. Piłka odskoczyła od nóg Babosa i znalazła się na bucie Elmandera. Ten już wiedział, jak ma się zachować i doprowadził do remisu. Szybka odpowiedz, która, miejmy nie nadzieję, nie podetnie skrzydeł moim podopiecznym. Do samiutkiego gwizdka oznaczającego przerwę mieliśmy nawałnicę ataków rywala, jednak cudem straciliśmy jeszcze tylko jedną bramkę. W samej końcówce w znakomitej sytuacji znalazł się Rosenberg i nie mógł tego nie wykorzystać. Skromna porażka do przerwy powinna zmobilizować moich graczy do działania, bo widać, że Szwecja jest dzisiaj w zasięgu ręki. Znów w przerwie dokonałem kompletu zmian. Na boisko nie weszli już Bodor, Tozsef i Szabics, a pojawili się w ich miejscu Low, Vadócz i Torghelle. Druga odsłona wyglądała całkiem dobrze w naszym wykonaniu. Ciągłe próby w odrobieniu strat nie kończyły się sukcesem, ale przynajmniej próbowaliśmy. Niestety, w jednej, jedynej kontrze szwedzkiego zespołu na kwadrans przed zakończeniem padła trzecia ich bramka, której autorem jest Kallstrom. Szkoda zmarnowanych sytuacji, jednak nadal nie jest koniec meczu! Niestety, koniec spotkania przyniósł porażkę. Nie zdołaliśmy już nawet zmniejszyć strat bramkowych. Taki wynik ze Szwecją pokazuje, że muszę pomyśleć nad nowymi powołaniami na niektóre pozycje w kadrze, bo niektóre są całkiem dobre.

 

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2010, grupa 1. [2/10]

stadion: Rasunda w Sztokholmie

widzów: 35510

[30.] Szwecja - [51.] Węgry

3:1

[Johan Elmander 12', Markus Rosenberg 44', Kim Kallstrom 77' - Balazs Dzsudzsak 2']

mom: Kim Kallstrom "7.9"

 

Pozostałe wyniki w grupie:

 

Albania - Malta 1:0 [Migjen Basha 42']

Portugalia - Dania 4:0 [Joao Moutinho 18', Deco 23', Cristiano Ronaldo 31', Pepe 62']

 

Inne ciekawe wyniki:

 

San Marino - Polska 0:2 [Łukasz Piszczek 17', Ludovic Obraniak 60']

Azerbejdżan - Liechtenstein 0:2 [benjamin Fischer 70', Thomas Beck 90']

Islandia - Szkocja 3:2 [H. Hreidarsson 54'(k), E. Jonsson 74' 90'+2 - J. McFadden 35', K. Thopmson 77]

Odnośnik do komentarza

11.

 

Według najnowszych doniesień z rankingu światowego, uzyskaliśmy awans o trzy lokaty i obecnie znajdujemy się na 48. pozycji. Natomiast największy awans uzyskali piłkarze Czarnogóry [136. -> 98.]

1. Hiszpania [1547], 2. Brazylia [1382], 3. Włochy [1354], ..., 28. Polska [818], ..., 48. Węgry [603]

 

wrzesień 2008 - podsumowanie

 

Sytuacja w ligach:

 

Austria: Red Bull Salzburg [+1] SK Sturm Graz

Białoruś: BATE Borysów [+1] Szachtior Soligorsk

Czechy: Slavia Praga [+2] Sparta Praga

Grecja: Aris Saloniki [+0] Panionios FC Ateny

Hiszpania: Valencia CF [+2] Real Madryt

Portugalia: Sporting Lizbona [+1] Maritimo Funchal

Szwajcaria: FC Basel [+1] FC Aarau

Szwecja: IFK Goteborg [+3] Malmo FF

Węgry: Gyori ETO [+2] Upjest FC

Włochy: ACF Fiorentina [+1] SSC Napoli

 

Sytuacja na rynku transferowym:

 

1. Yohan Cabaye [LOSC Lille -> AS Monaco] 3.500.000 €

2. Felipe Baloy [Monterrey -> Middlesbrough FC] 2.100.000 €

3. Lee Jung-Soo [suwon -> Derby County] 1.300.000 €

4. Sacha Kljestan [CD Chivas USA -> Glasgow Rangers] 1.000.000 €

5. Ivan Ivanov [CSKA Sofia -> Celtic Glasgow] 575.000 €

 

Sytuacja w klubie/reprezentacji:

 

eliminacje do MŚ 2010: grupa 6 [2/10] 3 miejsce

 

Drugiego października zakończył się dwumecz pierwszej rundy Ligi Europejskiej. Wzięło w niej udział aż sześć interesujących nas zespołów. Oto ich wyniki po dwumeczu:

 

Debreceni VSC - CSKA Moskwa 1:6

Lech Poznań - Chelsea Londyn 1:7

Sporting Braga - MTK Budapeszt 4:0

Sc Heerenveen - Gyori ETO 3:1

Wisła Kraków - Levski Sofia 4:2

Austria Wiedeń - Polonia Warszawa 5:1

 

Musiałem również wysłać powołania na ostatni eliminacyjny tydzień w tym roku kalendarzowym. Skład dość mocno uległ zmianie i mam nadzieję, że będzie lepiej. Oto powołania:

 

Gabor Babos [33l./NEC Nijmegen/21/0a]

Szabolcs Balajcza [29l./Tromso IL/0/0a]

Gabor Kiraly [32l./TSV Monachium/69/0a]

 

Gabor Gyepes [27l./Cardiff City/22/1a]

Roland Juhasz [25l./Anderlecht Bruksela/37/3a]

Zoltan Kiss [22l./Upjest FC/0/0a]

Zsolt Low [29l./TSG Hoffenheim/26/1a]

Janos Matyus [33l./Tatabanya/34/3a]

Vilmos Sebok [35l./Diósgyor/51/9a]

Peter Stark [30l./Gyori ETO/22/1a]

Boldizsar Bodor [26l./Roda Kerkrade/15/0a]

Csaba Feher [33l./NAC Breda/42/0a]

 

Pal Dardai [32l./Hertha Berlin/49/5a]

Balazs Dzsudzsak [21l./PSV Eindhoven/13/2a]

Zoltan Gera [29l./Fulham Londyn/45/14a]

Tamas Hajnal [27l./Borussia Dortmund/23/1a]

Szabolcs Huszti [25l./Zenit Sankt-Petersburg/32/6a]

Gyorgy Korsós [32l./Austria Wiedeń/33/1a]

Krisztian Lisztes [32l./Paks/49/9a]

Adam Vass [20l./Brescia Calcio/14/0a]

 

Gergely Rudolf [23l./Debreceni VSC/1/0a]

Imre Szabics [27l./FC Augsburg/24/11a]

Tibor Tisza [23l./Upjest FC/6/0a]

Attila Tokoli [32l./Paks/22/2a]

Sandor Torghelle [26l./FC Augsburg/27/7a]

Mihaly Tóth [33l./Diósgyor/1/0a]

Odnośnik do komentarza

12.

 

11.10.08

 

W ramach trzeciej kolejki eliminacyjnej do Mistrzostw Świata w 2010 roku, powróciliśmy na własny, narodowy obiekt. Tym razem, w mocno zmienionej kadrze, w której powołania dostali bardziej, niż to miało miejsce ostatnio, doświadczeni gracze stawimy czoła przyjezdnej Albanii. Ekipa ta, póki co, ma tak jak my trzy punkty. Trzeba byłoby odbić się od nich i zacząć gonić Szwecję i Portugalię, które mają komplety punktów. Jest dosyć duża szansa, jeśli zagramy tak jak z Danią, to możliwy będzie nawet pogrom! Trzeba po prostu się postarać i nie stwarzać sytuacji, w których będzie gorąco pod naszą bramką.

Skład:

G. Kiraly, C. Feher, P. Stark, R. Juhasz, Z. Low, K. Lisztes, A. Vass, Z. Gera, S. Huszti, S. Torghelle, I. Szabics

Ogólnie pierwsza połowa była rozegrana pod nasze dyktando z wielką przewagą optyczną. Jednak nie potrafiliśmy udokumentować tego zdobyciem bramki. Najlepszą okazję, jaką sobie wypracowaliśmy w tej części gry zmarnował Szabics, który z trzeb metrów uderzeniem głową trafił wprost w bramkarza. Szkoda zmarnowanych akcji, i oby się to nie zemściło po zmianie stron. Po zmianie stron zaobserwować można było dwie zmiany, gdzie w miejsce Lisztesa i Szabicsa pojawili się Dzsudzsak i Rudolf. Tak jest! Po raz kolejny pokazałem wszystkim, że mam nosa do przeprowadzania zmian. Od wznowienia gry środek pola zaczął istnieć, a po godzinie gry Dzsudzsak po pięknym włączeniu się w akcję zdobył bramkę po uderzeniu głową. Tak właśnie gra wielki talent piłki nożnej, który przymierzany jest już w tej chwili do najlepszych klubów Europy. Na ostatnie dwadzieścia minut wzmocniłem nieco defensywę zmieniając Vassa na Dardaia. Do samego końca próbowaliśmy kontrolować grę i raz po raz przeprowadzić akcję strzelecką. Po jednej z takowych, piłkę przed polem karnym dostał Torghelle i lewą nogą uderzył na bramkę w kierunku prawego słupka. Bramkarz wyciągnięty jak struna nie dał rady dotknąć piłki i na sześć minut przed zakończeniem, chyba zapewniliśmy sobie zwycięstwo! Wreszcie usłyszeliśmy ostatni gwizdek. Tak więc po słabej, pierwszej odsłonie spotkania, po zmianie stron coś się działo. Muszę też pochwalić defensywę, która mimo nacisków zagrała na zero, co się zdarzyło dopiero po raz pierwszy.

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2010, grupa 1. [3/10]

stadion: Puskas Ferenc Stadion w Budapeszcie

widzów: 29220

[48.] Węgry - [106.] Albania

2:0

[balazs Dzsudzsak 60', Sandor Torghelle 84']

mom: Debatik Curri "7.5"

 

Pozostałe wyniki w grupie:

 

Dania - Malta 2:0 [Mauro Grech 42'(sam), Nicklas Bendter 51']

Szwecja - Portugalia 1:2 [Johan Elmander 69' - Miguel Veloso 17', Deco 59']

Inne ciekawe wyniki:

Polska - Czechy 0:3 [Michal Kadlec 10', Jan Polak 16', David Jarolim 28']

Rumunia - Francja 2:1 [Adrian Mutu 16', Ionut Mazilu 90'+3 - Thierry Henry 26']

Odnośnik do komentarza

13.

 

15.10.08

 

Tymczasem już kilka dni później wylądowaliśmy na Malcie, gdzie rozegramy ostatni w tym roku kalendarzowym mecz o punkty. Czwarta kolejka eliminacji skojarzyła nas z dotychczas najsłabszą ekipą w naszej grupie. Zero zwycięstw, zero strzelonych bramek i siedem straconych stawia Maltę w roli zdecydowanego outsidera. Jednakże warto zapamiętać, że lepiej powiedzieć "mamy wygrany mecz" po zakończonym spotkaniu, niż przed jego rozpoczęciem. Mała dekoncentracja i będzie klops, a póki co, idzie nam zupełnie dobrze, a nawet powiedziałbym bardzo dobrze.

 

Skład:

G. Kiraly, G. Korsós, P. Stark, R. Juhasz, B. Bodor, B. Dzsudzsak, P. Dardai, T. Tisza, T. Hajnal, M. Tóth, A. Tókoli

Proszę Państwa to, co wydarzyło się w dwunastej minucie woła o pomstę do nieba. Zaniedbanie linii defenswynych i mamy bramkę dla zespołu Malty. Agius znalazł się niepilnowany pod naszą bramką i bez problemu umieścił futbolówkę za linią bramkową. Teraz trzeba szybko nadrobić! Do przerwy niestety nic się nie wydarzyło. Zwykła kopanina, za którą jest mi po prostu wstyd. W szatni dokonałem dwóch roszad, po których Tóth i Hajnal zostaną już w dresie, do gry wejdą Torghelle i Huszti.Oprócz tego musiałem trochę pogadać i widać, że zmobilizowało graczy do działania. Dziewięć minut wystarczyło, by z trzydziestu metrów prosto do bramki rywala huknął Dzsudzsak, który staje się powoli gwiazdą reprezentacji. Dziesięć minut później już prowadziliśmy, a wszystko za sprawą ładnego uderzenia głową Torghella. Wykorzystał on dośrodkowanie od Bodora. Teraz wreszcie możemy skupić się na grze właściwej, a nie na odrabianiu, jednak jeszcze kilka bramek chciałbym zobaczyć. Na ostatni kwadrans wprowadziłem w miejsce zmęczonego Bodora Lowa. No i stało się to, na co czekałem. Trzecia bramka naszego zespołu, zdobyta przez Torghella miała miejsce w doliczonym czasie gry i ustaliła końcowy wynik. Mimo pewnego zwycięstwa, nie jestem zadowolony z postawy graczy w całym spotkaniu. Pierwsza polowa to był totalny piach, by później wejść na poziom średni. Jednak najważniejsze, że po raz kolejny możemy dopisać sobie komplet punktów!

 

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2010, grupa 1. [4/10]

stadion: Ta'Qali w Rabacie

widzów: 16870

[146.] Malta - [48.] Węgry

1:3

[Andrei Agius 12' - Balazs Dzsudzsak 54', Sandor Torghelle 64' 90'+2]

mom: Sandor Torghelle "8.4"

 

Wyniki pozostałych meczów:

 

Portugalia - Albania 3:0 [Joao Moutinho 10', Cristiano Ronaldo 12' 67']

 

Inne ciekawe wyniki:

 

Słowacja - Polska 2:2 [Filip Holosko 4', Marek Hamsik 59' - Rafał Murawski 49', Maciej Iwański 53']

Niemcy - Walia 0:0

Austria - Serbia 2:1 [Paul Scharner 24', Marc Janko 86' - Nenad Milijas 35']

Litwa - Wyspy Owcze 0:0

Norwegia - Holandia 2:1 [Thorstein Helstad 62', Tomasz Sokołowski 75' - Klaas-Jan Huntelaar 59']

Odnośnik do komentarza

14.

 

Przy kolejnym zestawieniu rankingu światowego, okazało się, że zwycięstwa wywindowały nas na 45. pozycję, a więc uzyskaliśmy awans o trzy oczka. Natomiast największe postępy poczynili gracze ze Słowenii [101. -> 77.]

1. Hiszpania [1526], 2. Brazylia [1402], 3. Niemcy [1395], ..., 30. Polska [785], ..., 45. Węgry [636]

 

Oto i proszona przez was tabeli kwalifikacji do MŚ 2010, grupa pierwsza:

 

1. Portugalia 4m, 4/0/0, 13/1, 12 pkt

2. WĘGRY 4, 3/0/1, 8/5, 9 pkt

3. Szwecja 3, 2/0/1, 6/3, 6 pkt

4. Dania 3, 1/0/2, 3/6, 3 pkt

5. Albania 3, 1/0/3, 1/7, 3 pkt

6. Malta 4, 0/0/4, 1/10, 0 pkt

 

W pierwszym meczu grupowym Ligi Europejskiej Wisła Kraków przegrała z Benficą Lizbona na wyjeździe 2:0.

 

październik 2008 - podsumowanie

 

Sytuacja w ligach:

 

Austria: Red Bull Salzburg [+3] SK Sturm Graz

Białoruś: BATE Borysów [+1] Szachtior Soligorsk

Czechy: Sparta Praga [+1] FK Mlada Boleslav

Grecja: Iraklis Saloniki [+1] Panathinaikos Ateny

Hiszpania: Valencia CF [+6] CF Getafe

Portugalia: Sporting Lizbona [+1] Maritimo Funchal

Szwajcaria: FC Basel [+1] FC Aarau

Szwecja: IFK Goteborg (M) [+3] Malmo FF

Węgry: Upjest FC [+3] FC Fehervar

Włochy: AC Milan [+0] ACF Fiorentina

 

Sytuacja na rynku transferowym:

 

1. Issiar Dia [AS Nancy -> Girondins Bordeaux] 4.900.000 €

2. Pablo Armero [America de Cali -> Al-Ittihad (KSA)] 375.000 €

3. Laszlo Hadnagy [FC Brasov -> Szeriff Tyraspol] 275.000 €

4. Pedro Esterilla [Espoli -> Macara] 200.000 €

5. Henri Anier [Flora Tallinn -> Levadia Tallinn] 120.000 €

 

Sytuacja w klubie/reprezentacji:

 

eliminacje do MŚ 2010: grupa 1 [4/10] 2. miejsce

Odnośnik do komentarza

Niezły pomysł na opisywanie kariery z perspektywy starego dziadka (czy tam doświadczonego managera), leżakującego w domowych pieleszach, w dziurze zabitej deskami na końcu świata :) Napisałem starego dziadka, bo mam nadzieję, że będzie to naprawdę długa kariera.

Co do aktualnych wydarzeń to myślę, że zarówno z Danią, Maltą jak i Albanią stać Cię na komplet punktów. Przy odrobinie szczęścia, uciułasz po punkcie z Portugalią i Szwecją, a sprawa awansu do Mundialu w RPA pozostanie nadal otwartą. Grasz z wyprzedzeniem, czy opisujesz wydarzenia na bieżąco?

Odnośnik do komentarza

15.

 

W drugiej kolejce zmagań w Lidze Europejskiej, w fazie grupowej Wisła Kraków pokonała aż 4:1 holenderskie Sc Heerenveen. Bramki dla krakowian strzelali Andraz Kirm, Paweł Brożek, Wojciech Łobodziński i Euzebiusz Smolarek.

 

Według kolejnego rankingu światowego, datowanego na dwunastego listopada, Węgry awansowały o kolejne dwa miejsca [45. -> 43.]. Największe postępy w ciągu ostatniego czasu zrobili gracze Austrii [103. -> 77.]

1. Hiszpania [1549], 2. Brazylia [1467]. 3. Niemcy [1376], ..., 31. Polska [783], ..., 43. Węgry [652]

 

Zostałem też poproszony o podanie 26-osobowej kadry na towarzyski mecz z Irlandią Północną, ostatnim sprawdzianem obecnego roku. Postanowiłem powołać jedynie 22 osoby, które mają za zadanie pokazać się z jak najlepszej strony, bo są to pierwsi rezerwowi na mojej liście, do wskoczenia do podstawowej drużyny Węgier, zabieranej na eliminacje. Jedynie bramkarz jest podstawowy. Oto powołania:

 

Martón Fulop [25l./Sunderland AFC/12/0a]

Szabolcs Safar [34l./Austria Wiedeń/14/0a]

 

Csaba Csizmadia [23l./Wacker Innsbruck/10/0a]

Laszlo Eger [31l./Paks/5/0a]

Miklos Gaal [27l./Amkar Perm/0/0a]

Tamas Kadar [18l./Newcastle United/1/0a]

Peter Pandur [27l./Paks/0/0a]

Zoltan Pollak [24l./Upjest FC/2/1a]

Tibor Vida [17l./Sigma Ołomuniec/repr.U-19]

Balazs Nikolov [31l./Gyori ETO/3/0a]

 

Zoltan Boor [30l./Gyori ETO/21/1a]

Gabor Bori [24l./Upjest FC/1/0a]

Peter Czvitkovics [25l./Debreceni VSC/1/0a]

Leandro [26l./Debreceni VSC/10/0a]

Atilla Polonkai [29l./FC Fehervar/3/0a]

Balazs Tóth [27l./Racing Genk/23/0a]

Daniel Tozser [23l./Racing Genk/18/1a]

Laszlo Zsidai [22l./MTK Budapeszt/1/0a]

 

Krisztian Nemeth [19l./AEK Ateny/1/0a]

Tamas Priskin [22l./Ipswich Town/8/5a]

Atilla Simon [25l./Upjest FC/0/0a]

Robert Waltner [31l./SV Mattersburg/6/0a]

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...