Jump to content

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?

Recommended Posts

W cyklu - książki sprzed 40 lat: "Tomek w krainie kangurów" - Alfred Szklarski. Podobno nie należy wracać do ukochanych książek z dzieciństwa bo można zniszczyć swoje wspomnienia. Chciałem sprawdzić prawdziwość tej rady i po niemal 40 latach wróciłem do pierwszej przygody Tomka. I owszem, wspomnienia powróciły - klimat wielkiej przygody i poznawania świata, wróciłem pamięcią do swojej dziecięcej ekscytacji. Ale też powieść kiepsko znosi upływ czasu - autor bywa strasznie dydaktyczny i trochę jakby nie ufał w inteligencję swoich młodych czytelników, stąd często wrzuca zdania w stylu "Tomek z przejęciem wpatrywał się w tę pełną napięcia scenę". Było nie było jest to nadal jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa ale z pewnością kolejne części powinny pozostać jedynie w tych mglistych wspomnieniach z dzieciństwa.

• 1 month later...

"Trzydziestka" Jakub Żak. Jeśli powieść reklamowana jest hasłem "Jeden najlepszych i najoryginalniejszych debiutów kryminalnych ostatnich lat!" to spodziewacie się czegoś przynajmniej dobrego prawda? Okazuje się, że do etykietki "jednego z najlepszych debiutów" wcale nie trzeba napisać dobrej książki. Można napisać beznadziejną, tak jak zrobił to Jakub Żak.
Zaczyna się jak krwawy kryminał osadzony w polskich, małomiasteczkowych klimatach. Szybko okazuje się, że to żaden kryminał bo dla autora zbrodnia jest tylko pretekstem do obyczajowej opowieści o małym miasteczku i o ludziach, którzy na różne sposoby dzierżą w tym miasteczku władzę. Ale nie liczcie na coś oryginalnego - same oklepane banały, burmistrz za wszelką cenę pragnący utrzymać władzę, lokalni mafiosi, łapówki, narkotyki i geje, którzy w małym miasteczku muszą żyć w ukryciu. Zagadkę ma odkryć trzydziestoletnia policjantka z komendy wojewódzkiej, która wychowała się w tym miasteczku. Policjantka, uwaga, ma stopień inspektora - autorowi chyba nie chciało się sprawdzić, że inspektor to najwyższy stopień oficerów starszych w polskiej Policji, odpowiednik wojskowego pułkownika (żeby dotrzeć do tego stopnia to trzeba odsłużyć minimum 19 lat po skończeniu studiów). 
Bohaterowie są zupełnie niewiarygodni, ich działania są nielogiczne i po prostu głupie.
Jedyną zaletą powieści są dialogi - książkę słuchałem w audiobooku i dialogi rzeczywiście brzmią dobrze, wypowiedzi bohaterów brzmią wiarygodnie. Szkoda tylko, że nie mają niczego istotnego do powiedzenia więc gadają o polskim rapie, komiksach i o tym, że trzeba k... wygrać wybory.
Zagadka kryminalna nie jest żadną zagadką, bo autor sam przedstawia jej rozwiązanie nie dając wcześniej żadnych poszlak ani motywów winnemu.
Podsumowując: banalna książka o niczym, udająca kryminał z dobrze napisanymi, pustymi dialogami. 

• Like 1