Skocz do zawartości

Akwarium


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

NIGDY nie stosowałem preparatów na glony i nigdy nie miałem z tym problemów. Jeśli masz glony to masz za dużo aztou w wodzie. Tym się zajmij a nie lej chemię do akwa. Słowem - mniej żarcia dla ryb, częstsze podmiany wody i odpowiednie wkłady do filtra/ów. Jeśli utrzymasz azotany poniżej 20mg/l to zapomnisz o glonach

Ja również odradzam chemię. Jeżeli masz problem z utrzymaniem proporcji składu wody to rób tak jak radzi Dix - często mieszaj wodę. Bo azot powstaje przez rozkład kału i resztek pokarmu w wodzie. Białka , które gromadzą się w procesie rozkładu są rozbijane przez bakterie i powstają peptydy i aminokwasy. Uwalnia się toksyczny amoniak i towrzy się wodorotlenek amonowy. Następnie amoniak jest utleniany i powstaje dwutlenek azotu. Samo uzupełnianie wyparowanej wody to za mało. Należy wymienić około połowę wody w zbiorniku raz na miesiąc.

A co tego Myszkowa, do Ichtiosu, nie dotarłeś?

Dotarłem. Ciekawy sklep, dobrze wyposażony. Tam zakupiłem parę dorosłych zbrojników.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Minęło pół roku od zalania zbiornika, więc najwyższy czas zrobić większe czyszczenie w akwarium. Spotkałem się z wieloma opiniami na temat wymiany wody i nie wszystkie były dobre. Moja metoda jest taka, że raz na 2 miesiące odlewam 30 litrów wody i uzupełniam braki czystą. Najlepszą metodą jest wysysanie wody przez wężyk. Kupujemy odpowiednio długi wężyk i przez niego spuszczamy wodę do wiadra. Czemu przez wężyk? Bo w czasie odciągania wody trzymamy go jak najbliżej dna akwarium wyciągając odchody i niezjedzony pokarm. Jeździmy po całym dnie, tak jakbyśmy odkurzali. Po odessaniu 20-30% wody wlewamy nową. To powinno całkowicie wystarczyć aby zapewnić rybom czystość w ich środowisku a także wymienianie w taki sposób wody zagwarantuje nam, że nie zachwiejemy za bardzo strukturą bakteryjną w zbiorniku. Jeżeli ktoś zna mądrzejszy sposób to niech się nim podzieli.

 

Najgorzej sytuacja wygląda wtedy, kiedy mamy pewność, że w akwarium zalęgły się bakterie szkodzące rybom - pleśniawki, grzybice itp. Wtedy mimo wszystko staram się przygotować inny zbiornik i doprowadzić do całkowitej wymiany wody, bo z doświadczenia wiem, że walka chemią przynosi krótkotrwałe efekty.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Skoro wrzucamy zdjęcia to i ja pokażę część ze swoich ryb. :)

 

/Sturisoma kolumbijska [para]/

/L-128/

/Planiloricaria cryptodon/

/Farlowella sp./ polska nazwa - Szydlik

/Sturisoma festivum/

/L-47/

/młody L-29/

/L-29/

/LDA-31/ znany także jako Panaquolus albomaculatus

/L-201/ znany jako Hypancistrus inspector

/L-46/ znany jako Hypancistrus zebra /ryba objęta obecnie ścisłą ochroną/

/L-200 Hi Fin/

/L-104/

/L-10a/ znany także jako Rhineloricaria red

/L-260/ znany także jako Queen arabesque /ryba objęta obecnie ścisłą ochroną/

/Pterosturisoma microps/

 

Wszystkie wymienione powyżej należą do zbrojnikowatych, niesłusznie nazywanych potocznie "glonojadami". Niemal wszystkie moje zwierzaki są zwierzętami dzikimi - odławianymi w Ameryce Pd. Wyjątkami są młode, które rozmnożyły się u mnie w zbiornikach :)

Odnośnik do komentarza

A możesz Amicus wrzucić fotkę całego swojego zbiornika?

Muszę zrobić coś świeżego. Postaram się to zrobić jutro. Aktualnie mam dwa akwaria - 240 L z Hypancistrusami L-260, L-46 i L-262 oraz drugie akwarium - 375 L - dla ogółu :) Obecnie zaczynam jednak tęksnić za dużym zbiornkiem i marzy mi się 250x50x60 :) Kiedyś już miałem 200cm. Chyba pora na powrót :)

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 2 lata później...

Od dłuższego już czasu chce założyć sobie akwarium. Jak do tej pory zawsze coś stawało na przeszkodzie. Teraz już żadnych przeszkód ku temu nie ma i dlatego proszę was o pomoc. Byłem już w sklepie zoologicznym i ogólne pojęcie mam ale proszę was jeszcze o opinie co będzie potrzebne.

Myślałem nad akwarium o pojemności 120 -180 litów do tego pokrywa no i reszta osprzętu ( filtry, grzałki etc) Możecie polecić jakieś konkretne marki? NIe chce żeby to był jakiś bubel który zaraz trzeba będzie wymienić na nowy a coś bardziej porządnego jak na amatorskie akwarium. Może jakieś sklepu on-line możecie polecić? Będę wdzięczny za wszelakie rady.

Odnośnik do komentarza

Zamówiłem akwarium u szklarza takie na 160 litrów. Odwiedziłem nasze dwa sklepy zoologiczne no i ogólnie sprzedawcy ( wydaje się znają się na rzeczy) troszkę mi poopowiadali - co trzeba kupić, jakiego typu(marki) sprzęt. Martwi mnie tylko to że te nasze sklepiki są raczej słabo wyposażone. Jeśli chodzi o gatunki rybek szału niestety nie ma to samo z roślinami. Optymalnie by było takie zakupy zrobić w Krakowie. Tylko tutaj mam pytanie: Jak, w czym przetransportować rybki? Odległość to 60 km ponad godzina jazdy samochodem.

 

No i jeszcze prośba: Możecie pokazać fotki swoich zbiorników? Icon możesz pochwalić się swoim? Ostanie zdjęcia są z 2009r wtedy akwarium wyglądało pięknie to teraz musi wyglądać jeszcze lepiej :)

Odnośnik do komentarza

Z kompetencją sprzedawców bywa różnie. W większości są to ludzie, którym zależy jedynie na wepchnięciu klientowi różnych niepotrzebnych rzeczy, lub też upchaniu do jednego akwa ryb, które w życiu nie powinny być w danym litrażu.

Osobiście pokusiłbym się na zakup via net. Jest dużo sklepów, gdzie skompletujesz cały asortyment, a zaoszczędzisz trochę grosza.

Jaki planujesz biotop/obsadę?

Jeśli chodzi o transport. Można zaopatrzyć się w specjalne styropianowe pojemniki do przewożenia ryb. Osobiście wysyłałem ryby PKP w workach, które były włożone do kartonów, wyłożonych styropianem. Moje ryby potrafiły przejechać całą Polskę bez żadnych strat :) Jednak na tak krótką trasę, myślę, że wystarczy spokojnie wiaderko :)

 

 

 

 

Mi strasznie brakuje rybek :/ Jednak w najbliższym czasie przeprowadzam się na większe mieszkanie i prawdopodobnie uda się postawić coś niedużego. Myślę o czymś typowo ozdobnym. Trochę mało wymagających roślinek, rybki pływające w różnych częściach toni wodnej. Jednak cały czas moim docelowym akwa będzie ok. 720l Malawi. Ale to nastąpi prawdopodobnie dopiero za kilka lat, na kolejnym mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza

Wszystko zależy jakimi środkami dysponujesz. Przyjmijmy, że średnimi, więc:

 

Filtr - zewnętrzny, kaskadowy. Ich cena waha się między 70 a 100 złotych. Lub biofiltr, który kosztuje od 250 zł wzwyż.

 

Grzałka - Aquael z termostatem. Do takiego akwarium to koszt góra 50 zł.

 

Koniecznie przykrywka na akwarium z oświetleniem. Nie daj sobie wcisnąć zwykłej świetlówki, kup koniecznie akwarystyczną. Jest droższa, ale w przyszłości nie będziesz miał problemów z glonami.

 

Co do transportu - ja mam przygotowane małe wiaderko 5l. W zatyczce wywierć 3-4 otwory żeby woda odparowała i do środka dochodził tlen. Można zrobić tak jak napisał Łonio. Jest jeszcze opcja z litrowym słoikiem na małe rybki, ale to tylko na naprawdę krótkie trasy.

 

Co do zdjęć, to wrzucę w wolnym czasie.

Odnośnik do komentarza

Zdaje sobie sprawę, że w sklepie mogą mi chcieć wcisnąć najgorszy szrot byle by tylko 'sie tego pozbyć i zarobić' dlatego w miarę możliwości staram się wypytać gdzie tylko mogę co i jak i porównać informację. Co to środków to nie mam ustalonego jakiegoś limitu,że mogę wydać tyle i tyle i ani złotówki więcej. Wiadomo im taniej tym lepiej. Ma to być ak typowo amatorskie, ozdobne akwarium.

 

Co do sprzętu to w sklepi polecali mi coś takiego jak proponuje Icon. O świetlówce też wspominali żeby kupić akwarystyczną. Co do rybek to myślałem nad czymś takim: Skalar, Guram, Bocja wspaniała, Neonki, Błyszczyk brylantowy, glonojad np Zbrojnik niebieski, do tego jakieś roślinki. Zamówiłem zbiornik na 160l ale nie wiem czy jednak nie zdecydować się na troszkę większy 220l?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...