Skocz do zawartości

Podaj dalej #4


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Lodowy Szczyt, Kapałkowa Grań.

Rzeczywiście chodzi o Lodowy Szczyt, ale grań zwie się inaczej. Chodzi Grań Konia lub (druga nazwa) Lodowego Konia. Jest to 22-u metrowy odcinek piętrzących się skał o szerokości około 50 cm, zawieszony nad przepaściami liczącymi około 300 m z jednej strony i 500 m z drugiej. Widok jest fantastyczny, zwłąszcza jak powieje wiaterek i zabuja człowiekiem :)

 

Kapałkowa Grań, o ile się orientuję jest trasą stricte alpinistyczną, ale tę część pytania odpuszczę, bo była nieprecyzyjna.

 

Podaj dalej :)

Odnośnik do komentarza

Huitzilopochtli (Omotecutli, Maquizcoatl)

Huitzilopochtli (nah.:Vitzilopochtli, Huitzipustli, "koliber z południa", "koliber z lewej strony" - według wyobrażeń azteckich południe leżało po lewej stronie, zgodnie z drogą słońca od wschodu do zachodu) - najważniejsze bóstwo Azteków, ich plemienny bóg-opiekun. Na jego rozkaz Aztekowie, prowadzący przez długi czas koczowniczy tryb życia, osiedlili się i założyli miasto Tenochtitlan.

Odnośnik do komentarza

W roku 1936 roku, gdy polska piłka w porównaniu do reszty Europy dopiero raczkowała, piłkarze klubu (X) dokonali niemal cudu. Z okazji trzydziestolecia klubu, do ich miasta przyjechała drużyna (Y). Podobnie jak w dzisiejszych czasach drużyna ta była czołową drużyną na świecie. Jakim wynikiem zakończyło się spotkanie ?

 

Podaj nazwy druzyn i wynik spotkania :]

Odnośnik do komentarza

dragon, spójrz na post #1 w temacie:

1. Dotyczące pytania:

- żadnych zagadek fotograficznych

- żadnych "co autor ma na myśli"

- musi być "sprawdzalne" - w necie, książce, telewizji, na płycie CD. Nie może być, "a bo tak sobie kiedyś wymyśliłem"

- żadnych pytań piętrowych i uzupełnianek typu A-Z. Jedno pytanie - jedna odpowiedź, chyba, że odpowiedzi do pytania są ze sobą ściśle powiązane (np miejsce i data bitwy czy wykonawca i tytuł piosenki itp.)

Odnośnik do komentarza

Do dzisiaj trwają spory o to, gdyż większość historyków uważa strzelaninę pod Boczkowem, gdzie zginął Mertka jako incydent którego nie zalicza się do działań powstańczych. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania, było zrywanie przez Niemców flag państw Ententy w Poznaniu po przyjeździe Paderewskiego. Akcja pod Boczkowem miała miejsce w godzinach południowych, natomiast wypadki poznańskie rozpoczęły się wieczorem tego samego dnia (27.12.1918 r.) i to one doprowadziły do wybuchu powstania.

 

Don't trust Wikipedia :eusa_naughty:;)

Odnośnik do komentarza

Historia jest doprawdy cyniczną i przewrotną bestią.

Mój bohater miał problemy z aparatem policyjnym swego państwa. Gdy udawał się na studia, potrzebował więc doskonałej opinii... i dostał ją od dyrektora gimnazjum, w którym niegdyś się uczył. Dyrektor napisał:

 

Ani w gimnazjum, ani poza nim nie było nigdy wypadku, by <tu wyciąłem nazwisko mojego bohatera> słowem lub czynem dał władzom szkolnym podstawy do negatywnych spostrzeżeń.

 

Pół roku później mój bohater został jednak wyrzucony ze studiów. Jego dyrektor nadal go bronił:

 

<nazwisko> mógł stracić równowagę ducha w rezultacie strasznego nieszczęścia, które spadło na jego rodzinę i które, bez wątpienia, wpłynęło katastrofalnie na tego wreażliwego młodzieńca.

 

Wzruszające.

Być może ów dyrektor broniłby swego dawnego pupila z mniejszą energią gdyby wiedział, że za wiele lat stanowić on będzie śmiertelne niebezpieczeństwo dla jego syna (nawiasem mówiąc i mój bohater, i syn dyrektora urodzili się w kwietniu, w tej samej miejscowości choć nie w tym samym roku).

 

Kim jest ten młodzian z naruszoną "równowagą ducha"?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...