Skocz do zawartości

Pewnie coś pamiętasz


peżet

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnim dniu kwietnia graliśmy na wyjeździe z Le Havre, gospodarze w tym sezonie znów sprawili psikusa bukmacherom i futbolowym znawcom i bardzo szybko oddalili od siebie widmo spadku. Do Hawru nie mogłem zabrać oprócz kontuzjowanego Ayuby dwóch zawieszonych graczy, Bąka i Joao Paulo, jednak szanse na grę i tak mieliby znikome.

 

Gospodarze postawili nam bardzo trudne warunki, od samego początku grało nam się bardzo ciężko. Co więcej w 11. minucie straciliśmy bramkę, jednoosobowy kontratak wykorzystał superszybki Benoit Arpinon, który w tym sezonie wciąż liczy się w walce o koronę króla strzelców. Oprzytomnieliśmy dopiero około 30. minuty gry, ale niestety wszystkie stworzone dobre okazje (4 sztuki) zmarnował słaby tego dnia Dunbar. W drugiej połowie udało nam się zepchnąć gospodarzy do defensywy ale ciężko było zagrozić ich bramce, przeciwnik zaś popisał się kilkoma efektownymi kontrami, na szczęście na posterunku był Vlcek. Moment przełomowy w tym spotkaniu to 73. minuta, po rzucie rożnym do piłki w polu karnym dopadł Fischer i został sfaulowany przez Hugo. Jedenastkę pewnie wykorzystał Franco. Siedem minut później Argentyńczyk wspaniale zagrał w pole karne do Tadeusza Markowskiego, który sprytnym strzałem zapewnił nam ważne 3 punkty. Valenciennes podejmowało w tej kolejce czerwoną latarnię ligi Stade Brestois, zespół który spadek zapewnił sobie cztery kolejki temu. Obawiałem się, że nastrzelają im bramek ale na szczęście wygrali zaledwie 2-1, a trzeba pamiętać że w przypadku równej liczby punktów najpierw decyduje bilans bramkowy!

 

30.4.2022, Ligue 1 Orange

(35/38)Le Havre [11] – Sedan [2] 1-2 (Arpinon 11’ / Franco kar 74’, Markowski 81’)

MoM : Claudio Franco (Sedan) – 8.

 

Vlcek – Quere, Neveu, Martin, Loffredo – Clement (45’ Grax), Aloisi (45’ Fischer) – Martins – Pereira, Franco – Dunbar (71’ Markowski)

Odnośnik do komentarza

Czwartego maja na Nuevo Mestalla czekał nas bardzo ciężki test, w meczu z Valencią mieliśmy za zadanie obronić jednobramkową przewagę z pierwszego spotkania, miałem się też przekonać czy zespół oparty na tych zawodnikach jest w stanie walczyć o końcowe zwycięstwo w tych rozgrywkach. Zawieszonego Loffredo zastępuje młody Jonckheere.

 

Niestety gospodarze byli w tym meczu nie do zatrzymania, po prostu nie dali nam szans. Kontrolowali mecz od samego początku aż do samego końca. Na prowadzenie wyszli w 13. minucie, dośrodkowanie Filipovicia z prawej strony wykorzystał Petrou. W 38. minucie pojawiła się dla nas nadzieja, po sprytnym podaniu Dunbara z piłką tuż przed polem karnym znalazł się Kowaliew, Białorusin potężnym uderzeniem nie dał szans Webberowi. Niestety zaledwie trzy minuty później podobnym uderzeniem popisał się Carlos Vela. W drugiej połowie utrzymała się dominacja przeciwnika, już w 55. minucie Petrou strzelił swojego drugiego gola, znów asystował mu Filipovic. W 86. minucie Grek po rzucie rożnym ustalił wynik spotkania na 4-1. Nasza tegoroczna przygoda z Ligą Mistrzów kończy się na półfinale co i tak jest ogromnym sukcesem!

 

4.5.2022, Liga Mistrzów ½ finału

(2/2)Valencia – Sedan 4-1 (Petrou 13’ 55’ 86’, Vela 41’ / Kowaliew 38’) DM : 4-2

MoM : Markos Petrou (Valencia) – 9.

 

Vlcek – Matsuyama (86’ Franco), Neveu, Martin, Jonckheere – Clement (65’ Martins), Fischer (65’ Pesic) – Kowaliew – Pereira, Grax – Dunbar

 

Za grę w półfinale otrzymaliśmy od UEFA 3M€. W finale Valencia zmierzy się z Arsenalem, który awansował do finału po strasznie dziwnym dwumeczu. Najpierw rozgromili u siebie Chelsea 7-1(!) by w rewanżu pole 6-1(!).

Odnośnik do komentarza

Po odpadnięciu z LM musimy skupić się na krajowym podwórku gdzie wciąż mamy szansę na dwa trofea. W 36. kolejce Ligue 1 podejmowaliśmy nie walczące już o nic EA Guingamp. My graliśmy w niedzielę, w sobotę zaś grało Valenciennes. Niestety lider wygrał na wyjeździe z Lorient 2-4.

 

O tym spotkaniu nie da się wiele napisać, goście cały mecz bronili się na swojej połowie a my atakowaliśmy. Na prowadzenie wyszliśmy już w czwartej minucie, Markowski dostał piłkę od Pesicia, minął stopera i pokonał bramkarza. Niestety w dalszej części meczu opanowała nas strzelecka niemoc i dopiero w 78. minucie znów cieszyliśmy się z gola. Clement świetnie zagrał na prawe skrzydło do Pereiry, ten doskonale odegrał do Dunbara, Szkot mógł strzelać ale zdecydował się zagrać do jeszcze lepiej ustawionego Franco, Claudio oczywiście spokojnie posłał piłkę do siatki.

 

8.5.2022, Ligue 1 Orange

(36/38)Sedan [2] – Guingamp [14] 2-0 (Markowski 4’, Franco 78’)

MoM : Claudio Franco (Sedan) – 8.

 

Vlcek – Quere, Neveu, Martin, Loffredo – Pesic – Martins (76’ Vukojevic), Kowaliew (68’ Clement) – Pereira, Markowski (60’ Dunbar), Franco

Odnośnik do komentarza

Trzy dni po łatwym zwycięstwie w lidze czekał nas trudny pojedynek w półfinale Pucharu Francji, podejmowaliśmy czwarty aktualnie zespół Ligue 1 Auxerre. Goście są ostatnio w niezłym gazie i ten mecz może się okazać bardzo trudnym sprawdzianem.

 

I rzeczywiście tak było. Auxerre zaskoczyło nas wysoką, twardą i świetnie zorganizowaną defensywą, a Darwin Otero i Daniel Ramos w środku pola radzili sobie wyśmienicie przez co ich zespół co rusz dochodził do okazji strzeleckich. Na szczęście przeciwnik nie grzeszył skutecznością, zawiódł zwłaszcza nowy snajper reprezentacji Francji Thomas Bellot. Byliśmy w tym meczu cieniem dla rywali ale zdołaliśmy odnieść zwycięstwo. W 79. minucie zapewnił je nam po rzucie wolnym pośrednim Alain Fischer. Awansujemy do finału w żałosnym stylu. Martwi mnie fakt, że czeka nas jeszcze mecz z nimi w lidze.

 

11.5.2022, Puchar Francji półfinał

(1/1)Sedan [L1] – Auxerre [L1] 1-0 (Fischer 79’)

MoM : Jaroslav Vlcek (Sedan) – 8.

 

Vlcek – Matsuyama, Bąk, Spielmann, Jonckheere – Fischer – Clement (66’ Wachowicz), Pesic (66’ Bassole) – Pereira, Dunbar (66’ Franco), Grax

 

W finale zmierzymy się z Nantes, które pokonało 5-0 Laval.

Odnośnik do komentarza

W przedostatniej ligowej kolejce graliśmy wyjazdowo z Toulouse. Fioletowa drużyna w tym sezonie zdecydowanie zawiodła i spędziła go w dolnej części tabeli a skład jakim dysponują pozwala walczyć wg mnie nawet o mistrzostwo!

 

W meczu tym nie zaprezentowaliśmy gry ofensywnej, gospodarze bardzo szybko opanowali środek pola i top oni nadawali tempo gry. Jednakże udało nam się pokazać skuteczność, doświadczenie i świetną postawę w obronie. Już w szóstej minucie wyszliśmy na prowadzenie, Kowaliew zagrał na prawe skrzydło do Franco a ten z 20. metrów huknął nie do obrony. W 30. minucie Białorusin zaliczył drugą asystę, jego dośrodkowanie z rzutu rożnego wykorzystał Dunbar. Były to jedyne bramki w tym meczu, rywale stworzyli sobie więcej okazji ale nasza defensywa z świetnymi Martinem i Vlcekiem na czele pokazała klasę!

 

.5.2022, Ligue 1 Orange

(37/38)Toulouse [15] – Sedan [1] 0-2 (Franco 6’, Dunbar 30’)

MoM : Claudio Franco (Sedan) – 8.

 

Vlcek – Quere, Neveu, Martin, Loffredo – Joao Paulo (64’ Pesic), Aloisi – Kowaliew (75’ Vukojevic) – Franco, Martins – Dunbar (64’ Grax)

 

Do ogromnej sensacji doszło w Valenciennes, gospodarze przegrali z Louhans-Cuisseaux 1-2 i zrównaliśmy się z nimi punktami! Bilans bramkowy mamy lepszy o trzy gole tak więc do mistrzostwa wystarczy nam zwycięstwo nad Auxerre, trudno bowiem oczekiwać że Valenciennes wygra w swoim meczu o cztery gole wyżej niż my.

Znów bardzo dobry mecz rozegrał Jaroslav Vlcek, ale obawiam się że to pierwszy i ostatni sezon Czecha w naszych barwach. Lista chętnych na jego usługi jest bardzo długa a Ajax, Aston Villa i Betis już zaczęły negocjacje z klubem. Oczekuje za niego 18M€.

Odnośnik do komentarza

21. maja walczyliśmy o pierwsze w historii mistrzostwo Francji, w czwartym sezonie pracy we Francji stawałem przed szansą na pierwszy jakże wielki sukces. Niestety naszym przeciwnikiem Auxerre, zespół który z wszystkich we Francji sprawia nam zawsze najwięcej problemów.

 

Znów w Mecu AJA nie popisaliśmy się, goście byli zespołem od nas dużo lepszym ale z gry nie potrafili stworzyć sobie okazji strzeleckich. W pierwszej połowie mieli kilka rzutów roznych, po których trzykrotnie udawało im się oddać groźny strzał ale za każdym razem świetnie interweniował Vlcek. W drugiej połowie utrzymała się przewaga gości, ale tym razem obyło się bez zagrożeń pod którąkolwiek bramką. Mecz zakończył się nudnym bezbramkowym remisem. Remis ten jednak nie zabrał nam mistrzostwa gdyż Valenciennes drugi raz z rzędu kompletnie zawiodło i przegrało na wyjeździe z Lens 2-0!! Oznacza to pierwszy tytuł mistrza kraju dla Sedan!!! Po czterech latach pobytu we Francji poprowadziłem zespół na szczyt ligowej tabeli!

 

21.5.2022, Ligue 1 Orange

(38/38)Sedan [1] – Auxerre [4] 0-0

MoM : Jaroslav Vlcek (Sedan) – 8.

 

Vlcek – Quere, Martin, Spielmann, Jonckheere – Pesic – Wachowicz (73‘ Clement), Kowaliew (73‘ Martins) – Pereira, Dunbar (73‘ Markowski), Grax

 

Szaleństw nie było końca, radość opanowała całe miasto i całą drużynę, Vlcek i Kowaliew chociaż na jedną noc zapomnieli o chęci odejścia z klubu. Mnie zaś poinformowano, że po zdobyciu kolejnego trofeum w karierze zostałem umieszczony na 20. miejscu w światowej galerii sław. To jednak nie koniec sezonu, pozostaje nam jeszcze walka w finale Pucharu Francji.

Odnośnik do komentarza

Futbolowa centrala przesłała nam dwie premie za miniony sezon, za zajęcie pierwszego miejsca w tabeli ofensywnej otrzymaliśmy 2,4M zaś za mistrzostwo aż 19,25M. Przy takich dochodach suma 2,1M wypłaconych premii to drobne. Co do nagród indywidualnych, ja zostałem wybrany najlepszym menedżerem sezonu zaś Jaroslav Vlcek zajął dwa drugie miejsca, w głosowaniu na bramkarza roku i na bramkarska gwiazdę turnieju.

W finale Ligi Mistrzów Valencia wygrała 4-2 z Arsenalem, UEFA przelała na nasze konto 13,25M€ za prawa do transmisji, piłkarzom wypłacono 650k premii. Stan konta klubu wynosi w tym momencie 45M€!

28. maja kończyliśmy sezon 2021/2022, na Stade de France graliśmy z Nantes w finale Pucharu Francji. Z piłkarzy pierwszego składu wypadł mi Gaetano Loffredo, Włoch zerwał ścięgno podkolanowe i już teraz zepsuł sobie przygotowania do przyszłego sezonu a także wakacje.

 

Ten mecz wyglądał tak jak wiele innych w tym sezonie, rywale mieli optyczną przewagę i zdecydowanie dłużej utrzymywali się przy piłce ale nie przekładało się to na zagrożenie pod naszą bramką, w zasadzie Nantes ograniczało się do strzałów z dystansu, z których bodajże tylko jeden zmusił Vlceka do większego wysiłku. My oprócz bardzo dobrej postawy w defensywie popisaliśmy się też skutecznością i strzeliliśmy dwie bramki. Wynik w 25. minucie strzałem z rzutu wolnego otworzył niezawodny Martins. W 59. minucie Kowaliew fantastycznie zagrał prostopadłą piłkę do Pereiry, Brazylijczyk dośrodkował z linii końcowej a Gordon Dunbar głową skierował ją do siatki! Sezon kończymy więc w podwójnej koronie a także z półfinałem Ligi Mistrzów, chyba nikt się tego nie spodziewał!

 

28.5.2022, Puchar Francji finał

(1/1)Nantes [L1] – Sedan [L1] 0-2 (Martins 25’, Dunbar 59’)

MoM : Gordon Dunbar (Sedan) – 8.

 

Vlcek – Matsuyama, Neveu, Martin, Jonckheere – Martins (70’ Joao Paulo) – Pesic (70’ Clement), Kowaliew – Pereira, Dunbar, Grax (76’ Franco)

 

Za zdobycie Pucharu otrzymaliśmy 700k, połowę oddaliśmy piłkarzom. Zdobycie Pucharu Francji dało mi kolejne punkciki i awans w światowej galerii sław na 18. miejsce, wyprzedziłem takie tuzy jak Fabio Capello i Arsene Wenger! Jednak do liderującego Carlo Ancelottiego wciąż brakuje bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza

Jaroslav Vlcek

 

 

Podsumowanie indywidualne za sezon 2021/2022 :

 

Bramkarze :

Nikolce Nedzipi – 7 meczów/8 straconych/3 czyste konto/0 gracz meczu/ 7.29 – Kapitalna dyspozycja Vlceka nie pozwoliła naszemu numerowi dwa na wiele występów, ale Nikolce jak już grał to grał bardzo dobrze. Jest to piłkarz wciąż rozwijający się, ale jego potencjał chyba nie sięga pierwszej jedenastki, może być z niego wieczny rezerwowy.

Yoann Thomas – 1/0/1/0/ 8.00 – Po tym sezonie żegnamy się z Yoann’em, dziękuje mu za cztery lata spędzone w klubie.

Jaroslav Vlcek – 52/49/20/4/ 7.27 – Geniusz. Jaroslav ma za sobą fenomenalny sezon, czasem bronił w takich sytuacjach, w których wydawało się że już nic nie można zrobić. Jeden z głównych autorów naszego sukcesu w Lidze Mistrzów, ciężko będzie go jednak zatrzymać.

 

Boczni obrońcy :

Ted Jonckheere – 23 meczów/1 gol/1 asysta/1 gracz meczu/ 6.91 – Młody Belg ma za sobą dobry sezon, cały czas się rozwija i w nadchodzącym sezonie powinien być jeszcze ważniejszy dla zespołu. Ogromny potencjał.

Gaetano Loffredo – 26/0/2/0/ 6.88 – Momentami zdecydowanie zawodził, łapał zbyt dużo kartek. Ale gdy mecz mu wychodził to spisywał się rewelacyjnie na całym lewym skrzydle. Będzie musiał ustabilizować formę.

Keita Matsuyama – 32/0/2/0/ 6.88 – Średnia ocen taka sama jak u Włocha ale jednak spisywał się dużo pewniej, zwłaszcza nie popełniał błędów bramkowych. Keita w tym sezonie w pełni mnie do siebie przekonał.

Mickael Quere – 25/0/2/0/ 7.05 – Bardzo miła średnia ocen, Mickael początek sezonu miał stracony przez kontuzje ale szybko powrócił do dobrej dyspozycji i był mocnym punktem zespołu.

Witalij Szaripow – 8/0/2/0/ 6.88 – Mój ulubieniec ma za sobą słaby sezon. Jesienią grał katastrofalnie i musiał być odsunięty od składu, wiosną były jakieś przebłyski ale w nadchodzącym sezonie albo wróci do dobrej dyspozycji albo się pożegnamy.

Wiktor Stepanow – 12/1/2/0/ 7.08 – Rosjanin zrobił na przestrzeni tego sezonu duże postępy i z każdym występem prezentował się lepiej. Materiał na świetnego obrońcę a jak trzeba może grać też jako skrzydłowy. Mam nadzieje, że utrzyma tą prace a zaprocentuje ona większą liczbą występów.

 

Środkowi obrońcy :

Patryk Bąk – 26/0/0/0/ 6.88 – Jesienią jeszcze był graczem najsilniejszej jedenastki, ostatecznie przegrał zdecydowanie rywalizacje z Martinem. Patryk musi się więc pogodzić z występami trochę rzadszymi, zwłaszcza że konkurencja nie kończy się na Thierrym i Anraud.

Tomislav Cukrov – 7/0/1/0/ 6.71 – Nic wielkiego, młody Chorwat jest zapchajdziurą i tą rolę będzie pełnił nadal.

Arnaud Martin – 33/0/2/0/ 7.21 – Wygrał rywalizacje z Bąkiem i wiosną był jednym z kluczowych zawodników w zespole, grał bardzo pewnie i nie popełniał błędów. Niestety zdarzyło mu się raz wyrazić chęć odejść z zespołu, liczę jednak na to iż współpracować będziemy dalej.

Johan Moonen – 8/0/1/0/ 7.00 – Johan znów nie odczekał się zbyt dużej liczby gier, ale na szczęście nie narzeka. Holender to dobry stoper i nie zamierzam z niego rezygnować.

Thierry Neveu – 36/0/0/0/ 7.11 – Wicekapitan zaliczył kolejny bardzo udany sezon. Lider naszej defensywy jak zwykle grał pewnie i mądrze, Thierry jest naszym najlepszym obrońcą już czwarty rok!

Sebastian Spielmann – 14/0/1/0/ 7.36 – Rewelacyjna średnia ocen, Sebastian wciąż robi postępy i coraz bardziej naciska na rywali do miejsca w składzie. W przyszłym roku powinno być jeszcze lepiej, bardzo utalentowany zawodnik.

 

Defensywni pomocnicy :

Giovanni Aloisi – 37/0/4/0/ 6.70 – Aloisi zdecydowanie obniżył loty. W tym sezonie grał bardzo przeciętnie, i jesienią będzie musiał bardzo się starać jeżeli chce zostać w zespole. Osobiście go lubię ale musi wziąć się za siebie.

Alain Fischer – 36/1/4/1/ 6.78 – Niska średnia jest efektem tego, że Alain często wchodził w końcówkach meczów by uspokoić grę. Gdy grał od początku zawsze spisywał się bez zarzutów, on także pamięta grę w lidze krajowej.

Joao Paulo – 20/1/1/0/ 6.90 – Dobry sezon Brazylijczyka. Znaczy dla zespołu coraz więcej i kto wie czy w przyszłym sezonie nie będzie numerem jeden na pozycji pivota! Cały czas się rozwija.

 

Środkowi pomocnicy :

Jonathan Clement – 31/0/4/0/ 6.68 - Niestety Jonathan w tym sezonie zawiódł. Coraz wyraźniej widać, że nie jest to piłkarz do walki o najwyższe cele. Jednak jest to bardzo zasłużony gracz i nie chcę się z nim rozstawać, może w następnym sezonie będzie lepiej? Jednakże Pesic i Wachowicz będą mieli mocniejszą pozycję w zespole.

Eduardo – 15/1/2/0/ 6.80 – Klapa. Sprowadziłem go jako zawodnika, który ma ewentualnie zastąpić Kowaliewa, ale tym co pokazał nie dał ani krzty nadziei że podoła takiemu zadaniu. W zimie sprowadziłem Czecha Lickę a w rezerwach jest jeszcze paru niezłych graczy. Lista transferowa.

Ewgienij Kowaliew – 36/6/13/0/ 7.00 – Ewgienij praktycznie przeszedł obok sezonu. Nie kryje się z zamiarem odejścia, w Lidze Mistrzów grał jednak bardzo dobrze. Interesuję się nim na razie tylko Man Utd, cena za Białorusina to 21M€.

Martins – 39/12/8/4/ 6.92 – Niezastąpiony. Rzucany na wszystkich pozycjach drugiej linii i na skrzydle zawsze daje rade i gra dobrze. Wielki walczak, świetnie wykonuje stałe fragmenty i ma dryg do gry kombinacyjnej. Jeden z moich faworytów.

Damir Pesic – 32/5/3/2/ 6.97 – Bardzo dobry sezon Chorwata, jest to już ukształtowany piłkarz, kapitalny rozgrywający. W tym sezonie wyraźnie przerósł Clement’a. W nadchodzącym sezonie wiele się po nim spodziewam.

Janusz Wachowicz – 16/1/1/0/ 7.00 – Niewiele gorszy od Damira, w tym sezonie trochę narzekał na ilość gier ale zrekompensuje mu to już niedługo. Pożytek będzie miał z niego i klub i reprezentacja.

 

Skrzydłowi napastnicy :

Abdullahi Ayuba – 34/7/3/2/ 7.21 – Kolejny bardzo solidny sezon Nigeryjczyka. W stosowanym przeze mnie utrzymaniu skrzydłowi mają mniej okazji do strzelania bramek więc nie przejmujcie się tylko siedmioma trafieniami. Ayuba wykonuje w każdym meczu wiele pracy i jestem z niego bardzo zadowolony.

Ahmed Bassole – 6/1/3/1/ 7.33 – Zaliczył istne wejście smoka do pierwszego zespołu. Dołączył po odejściu Pierre’a i spisywał się świetnie. Uwaga, talent.

Claudio Franco – 24/7/4/3/ 7.25 – Długo się rozkręcał ale jak się rozhulał to ciężko było go zatrzymać. Już niedługo powinien pukać do reprezentacji Argentyny!

Pereira – 34/6/10/2/ 7.18 – Po słabej jesieni przyszła świetna wiosna. Błyskotliwy i przebojowy racz znów niszył lewe defensywy przeciwnika! Pewny punkt zespołu.

Andreas Riemer – 3/0/0/0/ 7.00 – To już koniec jego przygody z Sedan, Andreas to dobry zawodnik ale nie na ten poziom.

Mario Vukojevic – 19/3/6/2/ 7.16 – Jak zawsze, to samo co Ayuba ale z mniejszą liczbą występów.

 

Wysunięci napastnicy :

Gordon Dunbar – 40/26/11/8/ 7.35 – W tym sezonie to Gordon został najlepszym strzelcem zespołu ale nie osiągnął liczby 30 goli, choć występów było sporo. Gordon to bardzo dobry napastnik ale zdarzają mu się momenty słabości. Mimo to muszę być szczęśliwy z posiadania go w zespole.

Jonathan Grax – 41/22/8/5/ 7.27 – Słabszy sezon Jonathana, nie błyszczał już tak skutecznością, ale stawał na wysokości zadania w trudnych momentach. Najlepszy nasz strzelec w LM. Mecz z Bayernem będzie długo w pamięci wszystkich. Niestety będzie grał coraz mniej.

Tadeusz Markowski – 20/17/3/4/ 7.60 – Wielki talent, przyszłość polskiej piłki. Gracz już teraz grający na wysokim poziomi i strzelający dużo goli a to tylko mały skrawek jego talentu.

Odnośnik do komentarza

Podsumowanie sezonu 2021/2022 w Europie :

 

Czechy :

czołówka : 1. Sigma Ołomuniec, 2. Blsany, 3. Czeskie Budziejowice

spadek : 15. Slovacko, 16. Zlin

awans : 2. Dukla Praga, 5. Karlovy Vary-Dvory

puchar : Jihlava (2-1 z Teplice)

 

Francja :

czołówka : 1. Sedan, 2. Valenciennes, 3. Bordeaux

spadek : 18. Stade Rennais, 19. Le Mans, 20. Stade Brestois

awans : 1. Beauvais, 2. Tours, 3. Monaco

puchar : Sedan (2-0 z Nantes)

 

Grecja :

czołówka : 1. Panathinaikos, 2. Panionios, 3. Olympiakos

spadek : 14. Kallithea, 15. Asteras Tr., 16. Thrasyvoulos

awans : 1. Ergotelis, 2. Niki V., 3. Iraklis

puchar : Olympiakos (3-1 z AEK)

 

Polska :

czołówka : 1. Lech, 2. Wisła, 3. Widzew

spadek : 15. Bełchatów, 16. Polonia Warszawa

awans : 1. ŁKS Łódź, 2. Korona Kielce

puchar : Wisła (1k-1 z Legia)

 

Rosja (2021) :

czołówka : 1. Rubin, 2. Spartak Moskwa, 3. Saturn

spadek : 15. FK Moskwa, 16. Spartak Nałczyk

awans : 1. Torpedo Moskwa, 2. KamAZ

puchar : Szynnik (2-1 z FK Moskwa)

 

Serbia :

czołówka : 1. Srem, 2. Hajduk Rodić, 3. OFK Belgrad

spadek : 14. Radniczki (K), 15. Nowy Pazar, 16, Czukariczki

awans : 1. Zemun, 2. Maczwa, 3. Mladost

puchar : Hajduk Rodić (2-1 z Beżanija)

 

Ukraina :

czołówka : 1. Illiczywiec, 2. Niwa Winnica, 3. Niwa Tarnopol

spadek : 15. Metalurh Donieck, 16. Metalurh Zaporoże

awans : 1. Metalist, 2. Dniestr

puchar : Krywbas (2k-2 z Stal Dn)

 

Włochy :

czołówka : 1. Fiorentina, 2. Inter, 3. Reggina

spadek : 18. Genoa, 19. Udinese, 20. Pescara

awans : 1. Palermo, 2. Atalanta, 4. Modena

puchar : Roma (1-0 z Verona)

 

Puchar UEFA : Werder Brema (2-1 z Liverpool)

Liga Mistrzów : Valencia (4-2 z Arsenal)

Odnośnik do komentarza

Świetna kondycja finansowa klubu na zakończenie sezonu pozwoliła zarządowi na spłacenie całości długi (4M€) w jednej racie, ogłoszono też rozbudowę stadionu o 3000 miejsc a także kolejną rozbudowę ośrodków treningowych i młodzieżowych! Ogłoszono też o zawarciu nowej umowy sponsorskiej wartej 700k za sezon.

 

Odbyło się spotkanie klubowe, na którym podsumowano poprzedni sezon i przedstawiono cele na następny. Piłkarzem roku wg kibiców po raz kolejny został Jonathan Grax. Z ośmiu przedstawionych mi juniorów w drużynie u 18 zostało pięciu.

 

Pierwszego lipca jak zawsze zapanował wielki ruch. Ściągnęliśmy piłkarzy do drużyny rezerw, jeden gracz wzmocnił pierwszy zespół. Jest nim Cyrille Soumare (Francja, 20, N, 6/1u21), na prawie bosmana pozyskaliśmy go z Lyonu. Gracz, który zeszły sezon spędził na wypożyczeniu w Anderlechcie jest określany jako nowy Thierry Henry! Już teraz prezentuje się minimalnie lepiej od Dunbara, w niedalekiej przyszłości powinien stać się prawdziwą gwiazdą naszego ataku! Jeżeli chodzi o zaplecze pierwszego składu to zespół wzmocniło 22. młodych graczy :

Leandro Bustos (Argentyna, 18, DP, 1/0u20) ; Independiente, wolny

David Bataille (Francja, 20, O/WO P, u19) ; Lyon, wolny

Juan Manuel Bruno (Argentyna, 18, P S) ; San Lorenzo, 40k

Loris Righi (Włochy, 18, DP/P PS) ; Inter, wolny

Ivan Pinheiro (Brazylia, 18, DP, 15/0u20) ; Fluminense, 110k

Wadym Sołowjow (Ukraina, 18, O P, 1/0u21) ; Krylja Sowietow, 450k

Damian Garnier (Argentyna, 18, OP LS, 5/0u20) ; San Lorenzo, wolny

Gustavo Santella (Argentyna, 18, P S) ; Racing Club, wolny

Murat Jerochin (Rosja, 18, OP P, 3/0u21) ; CSKA, 400k

Makis Ziogas (Grecja, N, 18, 1/0u21) ; Kallithea, 300k

Romain Rouviere (Szwajcaria, 20, N, 3/0A) ; Lausanne, wolny

Francisco Javier Marco (Hiszpania, 16, O/WO/OP L, 1/0u21) ; Atletico Madryt, 1M

Hugo Leonardo Monteiro do Santos (Brazylia, 20, O PS/WO P, 2/0u20) ; Flamengo, 210k

Darko Petrovic (Serbia, 17, O S, u19) ; Czukariczki, wolny

Dragan Jesic (Serbia, 18, OP S, u19) ; Hajduk Rodić, 40k

Alioune N’Diaye (Senegal, 19, N, 2/0A) ; Vannes, wolny

Henk Scheffer (Holandia, 18, O/P S, 9/0u21) ; Lazio, 4,8M

Jan Valenta (Czechy, 19, O S/DP, 9/0u21) ; Przybram, 2M

Manuel Boudet (Francja, 18, N, u19) ; Montpellier, 400k

Mohamed Servais (Francja, 19, Br, 1/0u21) ; Nantes, 2,3M

Juan Manuel Salas (Argentyna, 18, O S/DP, 10/2u20) ; Estudiantes (LP), 300k

Jean-Pierre Lamberti (Francja, 20, Br, 7/0u21) ; Toulouse, 2,7M

 

W czerwcu przeprowadziłem selekcje zespołu rezerw i pewną grupę poinformowałem by szukali nowych klubów. Na wolny transfer trafili : Sebastian Monnier, Boban Peric, Miroslav Urban, Dragan Spasenovic, Paulo Batista, Gabriel Pedraza, Gilmar, Armin Petricevic, Mohamed Samassa, Romain Mary, Angelo Carboni i Elton Shehu.

Sylvain Schneider za 120k odszedł do Sannois SG, Radomir Ivanovic za 95k do Caen, Agostino Frediani za 250k do Louhans-Cuiseaux, Jacopo Guarino za 100k do Salo, Massimo Liverani za 160k do Portosummaga, Claudio Guerra za 20k do Valle del Giovenco, Santiago Benitez za 250k do Martigues, Alex Diomande za 50k do Calais, Alieksandr Sczergiczkowicz za 450k do Wisły oraz Kamil Dzierżenga za 120k do Widzewa. Dwóch piłkarzy odejdzie jeszcze w sierpniu.

 

Z klubem pożegnała się też trójka wystawiona na sprzedaż z pierwszego zespołu i jeden zawodnik, którego nie udało się zatrzymać. Yoann Thomas odszedł na wolny transfer, Andreas Riemer przeszedł za 1,8M do Wisły a Eduardo za 2M do Strasbourg. Jaroslav Vlcek obrał kierunek na wyspy i za 18M€ wytransferował się do Newcastle.

Odnośnik do komentarza

Cyrille Soumare

Henk Scheffer

 

Zastępcę dla Vlceka znalazłem dość szybko, niestety prezentuje on gorszy poziom od Czecha. Trzeba czekać aż dwaj świeżo nabyci Francuzi i gracz rezerw Ruzicka się podpakują

 

Mistrzostwa Świata 2022 w Argentynie

 

Na turniej powołanych zostało szesnastu piłkarzy Sedan :

Eduardo (Portugalia), Bassole (WKS), Vlcek, Nemec, Mencl, Ruzicka (Czechy), Vukojevic, Cukrov, Kolak (Chorwacja), Jansson (Szwecja), Cabrera (Urugwaj), Ayuba (Nigeria), Dunbar (Szkocja), Matsuyama, Yokoyama (Japonia) i Mohamed (Egipt).

 

gr A :

Argentyna – Kamerun 2-0 (Mbarga sam, Quintana)

Korea Południowa – Szkocja 0-0 || Dunbar do 45’ [7]

Korea Południowa – Argentyna 0-0

Szkocja – Kamerun 2-1 (Fleck x2 / Messi) || Dunbar do 35’ [7]

Argentyna – Szkocja 4-0 (Correa, Carrizo x2, Diaz) || Dunbar do 30’ [6]

Kamerun – Korea Południowa 1-2 (Kamghain / Lee Ji-Soo, Joo Sang-Hyun)

awans : Argentyna, Korea Połuniowa

 

gr B :

Ghana – Niemcy 1-5 (Addo / Anderson x2, Beckman, Huber, Flottman)

Rosja – Meksyk 6-4 (Tichonow x2, Jeremin, Czełcow, Dutow x2 / Baez x2, Vela, Araujo)

Meksyk – Ghana 4-3 (Baez x3, Vela / Addo x2, Duah)

Niemcy – Rosja 2-0 (Huber, Beckman)

Ghana – Rosja 0-4 (Nowikow, Czełcow x2, Dawidienko)

Niemcy – Meksyk 2-1 (Anderson, Hoeness / Gonzales)

awans : Niemcy, Rosja

 

gr C :

Włochy – Nigeria 3-1 (Gaveglia, Faraoni, Boreghese / Husseni) || Ayuba 90’ [6]

Arabia Saudyjska – Szwecja 2-3 (Al-Sheemari, Aseeri / Viksten, Slavkovski x2)

Szwecja – Włochy 0-2 (Borghese, Faraoni)

Nigeria – Arabia Saudyjska 1-1 (Isa / Husseni sam) || Ayuba do 79’ [7]

Arabia Saudyjska – Włochy 1-1 (Al-Shemmari / Vendrame)

Szwecja – Nigeria 2-2 (Soderstrom, Slavkovski / Ambrose x2) || Ayuba 90’ [7]

awans : Włochy, Szwecja

 

gr D :

Japonia – Czechy 2-2 (Sekine x2 / Penc, Klimek) || Yokoyama do 45’ [5], Nemec od 88’ [6]

Brazylia – Kostaryka 2-1 (de Oliveira, Bernardes / Scott)

Kostaryka – Japonia 1-1 (Calvo / Kitamura) || Yokoyama do 72’ [7]

Czechy – Brazylia 2-2 (Penc, Novak / Macedo, Pato)|| Vlcek 90’ [7], Mencl od 62’ [7]

Czechy – Kostaryka 1-0 (Novak) || Vlcek 90’ [7], Mencl od 28’ [7]

Japonia – Brazylia 0-3 (de Oliveira x2, Fernando) || Yokoyama 90’ [7], Matsuyama od 62’ [6]

awans : Brazylia, Czechy

 

gr E :

Francja – Iran 1-0 (Murati)

Anglia – Paragwaj 0-0

Paragwaj – Francja 2-4 (Sakho sam, Canete / Murati, Fofana, Gonzales sam, Renou)

Iran – Anglia 1-1 (Ahmadi, Baxter)

Anglia – Francja 0-0

Paragwaj – Iran 2-0 (Correa, Avalos)

awans : Francja, Paragwaj

 

gr F :

Egipt – Chile 3-1 (Youssef, Ismail, Al-Sayed / Villaroel) || Mohamed 90’ [8]

Holandia – Chorwacja 0-1 (Bogdanic)

Chile – Chorwacja 1-4 (Villaroel / Peric, Jelicic, Babic, Bogdanic)

Egipt – Holandia 3-0 (Youssef, Ismail, Ragab) || Mohamed 90’ [8]

Chorwacja – Egipt 0-0 || Mohamed 90’ [7], Kolak 90’ [7], Cukrov od 73’ [7]

Holandia –Chile 3-2 (Sabajo x2, Zeefuik / Robles, Sanchez)

awans : Chorwacja, Egipt

 

gr G :

Norwegia – Urugwaj 1-2 (Meland / Correa, Aquino)

Australia – WKS 2-1 (Chillico, Hayes / Gnabouyou) || Bassole 90’ [7]

WKS – Norwegia 1-0 (Oulai) || Bassole do 72’ [7]

Urugwaj – Australia 4-1 (Torres, Flores, Aquino, Correa / Hayes)

Norwegia – Australia 2-2 (Skaug, Lehn / Hayes x2)

Urugwaj – WKS 1-2 (Aquino / Toure, Gnabouyou) || Bassole 90’ [7]

awans : Urugwaj, WKS

 

gr H :

Ekwador – Portugalia 2-3 (Carabali x2 / Fernando, Nuno Goncalves, Adrien)

USA – Hiszpania 0-2 (Bojan, Martinez)

Hiszpania – Ekwador 1-0 (Bojan)

Portugalia – USA 1-0 (Adrien)

Hiszpania – Portugalia 2-0 (Martinze, Angulo)

USA – Ekwador 2-2 (Ward, Altidore / Hall sam, Lozano)

awans : Hiszpania, Portugalia

 

1/8 finału :

Rosja – Argentyna 0-2 (Correa, Medina)

Niemcy – Korea Południowa 0-1 (Lee Ji-Soo)

Brazylia – Szwecja 2-0 (Macedo, Pato)

Czechy – Włochy 1-1k (Penc / Borghese) || Vlcek 90’ [7], Mencl od 73’ [7]

Egipt – Paragwaj 0k-0 || Mohamed do 72’ [6]

Francja – Chorwacja 0-0k || Vukojevic od 72’ [6], Kolak[ od 80’ [6]

WKS – Hiszpania 2-3d (Gnabouyou x2 / Camacho, Pacheco, Etxebarria) || Bassole do 80’ [7]

Portugalia – Urugwaj 4d-3 (Fernandes, Moita x2, Rodrigues / Flores x2, Silvera) || Cabrera od 77’ [7]

 

¼ :

Korea Południowa – Włochy 0-1d (Faraoni)

Argentyna – Brazylia 3k-3 (Carrizo, Correa, Ceballos / Rafael Dutra x2, de Oliveira)

Egipt – Portugalia 2k-2 (Said, Ibrahim / Rodrigues, Adrien) || Mohamed 90’ [7]

Chorwacja – Hiszpania 0-1 (Martinez) || Kolak od 72’ [7]

 

½ :

Argentyna – Egipt 2-0 (Medina, Vasquez)

Włochy – Hiszpania 1-2 (Vendrame / Bojan, Larrinaga)

 

Baraż o 3 m-ce :

Włochy – Egipt 1-1k (Borghese / Samir) || Mohamed 90’ [7]

 

Finał :

Argentyna – Hiszpania 0-0k

 

Argentyńczycy na własnym terenie zmarnowali okazje na przejście do historii, gdyby wygrali to sięgnęliby po złoto trzeci raz z rzędu! Po turnieju zwolniły się stanowiska selekcjonerów Anglii, Czech, Francji i Włoch. CV wysłałem do Pragi, Paryża i Rzymu.

Odnośnik do komentarza

Drobne zmiany zaszły w moim sztabie szkoleniowym, pożegnałem się z dwoma trenerami Ange’m Kouyo i Papa Waigo a w ich miejsce zatrudniłem z Wisły Kraków (300k) Rafała Janasa (Polska, 44) i z Bessancon (30k) Louis’a Saha (Francja, 43, 18/4A). Zupełnie przebudowałem zaś sztab medyczny, odeszli Cedric Hanus i Geoffrey van Overschelde a przyszli Anej Lovrecic (Słowenia, 35, 57/0A, wolny transfer), Milan Smejkal (Czechy, 50, Slavia Praga, 60k) i Laurent Bensadi (Francja, 47, Saint-Ettiene, 120k).

 

Znaleźliśmy następcę dla Jaroslava Vlceka, za 11M€ z Rubina Kazań kupiliśmy Daniela Kapsę (Polska, Br, 25, ). Daniel to bardzo dobry bramkarz i od teraz mój najdroższy zakup w karierze ale poziomu Vlceka nie prezentuje. Długo zastanawiałem się, który z kupionych bramkarzy francuskiej młodzieżówki ma w nadchodzącym sezonie być trzecim bramkarzem zespołu i ostatecznie wybór padł na Lambert’a. Z drużyny rezerw odeszli kolejni zawodnicy, Nemanja Radojcic ma pomóc Stade Brestois powrócić do Ligue 1. Otrzymaliśmy za niego okrągły milion euro. Kierunek czeski obrał zaś Jairo Lopez Moreno, który za 2M€ wzmocnił mistrza Czech Sigmę Ołomuniec. Na sezon do Saint-Etienne wypożyczony został bardzo obiecujący prawy obrońca Giorgos Dimopoulos.

Siedemnastego lipca nabyliśmy kolejnych dwóch zawodników. Za 1,1M z Gianenny przyszedł Lefteris Athanasiadis (Grecja, 17, P S, 4/0u21) a z innego greckiego klubu Apollon Kal. za 550k wyjęliśmy Otacilio Fernandes da Silva (Brazylia, 20, N). Tego samego dnia zostałem też zaprezentowany jako nowy selekcjoner reprezentacji Czech! Za zadanie mam awansować na Mistrzostwa Europy, które za dwa lata odbędą się w Norwegii. Czesi mają bardzo mocny zespół ale jest lekki problem w środku pola (od stoperów zaczynając na ofensywnych pomocnikach kończąc) i dlatego też w szerokiej kadrze znajdzie się miejsce dla graczy rezerw Sedan Mencla i Nemeca. Obsada bramki, boków obrony, skrzydeł i wysunięty Pavel Penc z Realu Madryt gwarantują jednak poziom najwyższej klasy.

 

LM :

BATE – Lech 0-4 (Lelujka x2, Janik x2)

pUEFA :

Widzew – Zagrzeb 0-2

Wisła – Hajduk Rodić 1-1 (Tarnowski)

LM :

Lech – BATE 1-0 (Janik)

 

W lipcu rozegraliśmy sześć meczów sparingowych :

Blsany – Sedan 3-3 (Soumare, Douchez, Podunavac)

LASK – Sedan 1-2 (Soumare, Douchez)

Ergotelis – Sedan 1-1 (Stepanow)

Panthrakikos – Sedan 0-6 (Luis Assuncao x2, Kowaliew, Klein, Joao Paulo, N’Diaye)

Chiasso – Sedan 1-4 (Markowski x2, Grax, Douchez)

FC Paris – Sedan 1-3 (Martin, Podunavac, Soumare)

 

20. lipca zakupiłem kolejnego zawodnika, za 2M€ z Amkara Perm przyszedł Alieksandr Bojczuk (Rosja, 20, O L, 10/0u21). Alieksandr już teraz mógłby grać w pierwszym składzie, ale oczywiście na razie trafił do rezerw. Z klubu na rok odszedł Roy Cornelisse, którego wypożyczyło drugoligowe Metz. Tymczasem przedostatniego dnia tego miesiąca wznawialiśmy sezon meczem o Puchar Mistrzów z Valenciennes.

Odnośnik do komentarza

W meczu z wicemistrzem Francji nie mogłem skorzystać z kontuzjowanych Daniela Kapsy i Sebastiana Spielmanna oraz z kilku gorzej wyglądających kondycyjnie piłkarzy. Skład jednak mamy na tyle silny i wyrównany, że praktycznie nie odczuwalny jest brak kogokolwiek.

 

I potwierdziliśmy to w tym meczu! Od początku zarysowała się nasza delikatna przewaga ale mieliśmy problemy ze stworzeniem sobie sytuacji. Z pomocą przyszedł jednak perfekcyjnie wykonany przez Kowaliewa rzut rożny, z którego skwapliwie skorzystał Markowski. Dziewięć minut później było 2-0. Mauricio fatalnie zagrał pod nogi Markowskiego, ten szybko odegrał piłkę do Bassole, który z bez przyjęcia zagrał do wychodzącego na pozycję Ayuby. Nigeryjczyk mocnym strzałem pod poprzeczkę nie dał szans Joao Carlosowi. Dwa gole uspokoiły naszą grę, wynik utrzymał się do przerwy. W drugiej połowie z trochę lepiej strony pokazywali się rywale, ale podobnie jak my na początku pierwszej połowy nie stwarzali sytuacji. Gola strzelili więc po ..rzucie rożnym! Dośrodkowanie Henrique wykorzystał Arias. Szybko się jednak opamiętaliśmy i już osiem minut po stracie gola znów prowadziliśmy dwoma golami. Kapitalnym uderzeniem z szesnastu metrów popisał się Ayuba. Ostatnie 20 minut kontrolowaliśmy przebieg gry, sezon zaczynamy więc od zdobycie Pucharu Mistrzów!

 

30.7.2022, Puchar Mistrzów

(1/1)Sedan [L1] – Valenciennes [L1] 3-1 (Markowski 16’, Ayuba 25’ 70’ / Arias 62’)

MoM : Abdullahi Ayuba (Sedan) – 9.

 

Nedzipi – Quere, Neveu, Martin, Jonkcheere – Fischer – Pesic (70’ Bąk), Kowaliew (70’ Pereira) – Bassole, Markowski (70’ Martins), Ayuba

Odnośnik do komentarza

LM :

Lech – AIK 2-1 (Marciniak x2)

pUEFA :

Hajduk Rodić – Wisła 0-1 (Karwan)

Zagrzeb – Widzew 2-1 (Stachelski)

 

Sezon ligowy rozpoczynaliśmy szóstego sierpnia meczem na wyjeździe z Bordeaux. Zanim do tego spotkania przystąpiliśmy pożegnaliśmy się z czwórką zawodników. Bardzo uzdolniony stoper Dalton wrócił do swojej ojczyzny, za 3,6M€ kupiło go od nas Palmeiras. Dalton mógłby grać w pierwszej drużynie ale ograniczenie zawodników z UE trochę utrudnia mi życie. Dwóch piłkarzy obrało kierunek rosyjski. Wystawiony na sprzedaż Aleksander Naumovski za 650k przeszedł do Dynama Moskwa zaś nie wystawiony Wjaczesław Kołczyn za 3M do Torpedo Moskwa. Ostatni który odszedł to Siergiej Sołtanow, ale on wróci do nas za rok. Młody stoper z Rosji został wypożyczony do Getafe. Na miesiąc wypadł w dodatku jeszcze Thierry Neveu, lider naszej defensywy połamał sobie żebra, jakby tego było mało to na grypę (??) zachorował Mickael Quere.

 

Mecz zaczął się dla nas wyśmienicie, już w czwartej minucie objęliśmy prowadzenie! Kowaliew popisał się fantastycznym prostopadłym podaniem do Pereiry, nasz skrzydłowy urwał się obrońcy i świetnym strzałem po długim słupku pokonał Tripodiego. Po strzeleniu gola jeszcze jakiś czas utrzymała się nasza przewaga ale nie potrafiliśmy podwyższyć prowadzenia. Z czasem do ataków przystąpili gospodarze, w doliczonym czasie gry do pierwszej połowy ich starania zostały nagrodzone golem, którego strzałem zza pola karnego zdobył Correa. W drugiej połowie rywale osiągnęli przewagę ale oprócz dwóch sytuacji Correi nie potrafili poradzić sobie z naszą obroną. Ligę zaczynamy więc od wyjazdowego remisu.

 

6.8.2022, Ligue 1 Orange

(1/38)Bordeaux [11] – Sedan [10] 1-1 (Correa 45’ / Pereira 4’)

MoM : Pereira (Sedan) – 8.

 

Nedzipi – Matsuyama, Martin, Joao Paulo, Stepanow – Pesic, Martins (69’ Wachowicz) – Kowaliew – Pereira, Ayuba (69’ Grax) – markowski (69’ Soumare)

Odnośnik do komentarza

LM :

AIK – Lech 1-0

 

W pierwszym meczu na własnym boisku podejmowaliśmy beniaminka Tours. Goście w pierwszej kolejce polegli u siebie z Laval 0-5 i szybko zajęli ostatnie przewidywane im miejsce.

 

Całkowicie zlekceważyliśmy przeciwnika. Zagraliśmy bardzo anemicznie i zwyciężyliśmy najmniejszym nakładem sił, choć ciężko mówić żeby moi p0iłkarze dali z siebie cokolwiek. W szóstej minucie wynik spotkania ładnym strzałem z 20. metrów otworzył Grax. W 62. minucie wynik spotkania na 2-0 po dośrodkowaniu Pereiry ustalił Markowski.

 

13.8.2022, Ligue 1 Orange

(2/38)Sedan [4] – Torus [20] 2-0 (Grax 6’, Markowski 62’)

MoM : Jonathan Grax (Sedan) – 8.

 

Nedzipi – Matsuyama, Martin, Spielmann, Jonckheere – Fischer – Wachowicz (45’ Clement), Pesic – Pereira, Markowski (70’ Soumare), Grax (70’ Franco)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...