Jump to content

[FM 2022] Wielki test domyślnych presetów


Recommended Posts

Ja wiem że forum ys ded i dyskord krul, ale coroczna tradycja musi być. Czekałem tym razem do ostatniego patcha no i mamy to - Wielki Test Domyślnych Presetów.

 

Historyczne testy:

Wersja 2020

Wersja 2021

 

Za każdym razem nieco zmieniam sposób testowania. Tym razem testy odbyły się w Ekstraklasie na dwóch drużynach. Pierwsza to faworyt do mistrzostwa - Legia (zaznaczona na zielono), druga to faworyt do zajęcia ostatniego miejsca - Górnik Łęczna (zaznaczony na żółto). W ten sposób każda taktyka przechodzi test TOP i UNDERDOG. Rozegrałem 30 razy ten sam sejw na urlopie. Nie tworzyłem nowej gry. Za każdym razem startowałem z tego samego wyjściowego pliku, a więc baza i atrybuty zawodników są identyczne. Kolejnym usprawnieniem było przetestowanie wszystkich presetów trzykrotnie - na każdej polecanej formacji - a nie tylko raz.

 

Liczba bramek

 

Zacznijmy od presetów, które dały średnio najwięcej bramek na mecz. Są to wyniki uśrednione dla Legii i Łęcznej:

 

1. [PRESET] Gegenpress 433 DM Wide
2. [PRESET] Gegenpress 4231 Wide
3. [PRESET] Gegenpress 442 Diamond Narrow

 

Bez cienia wątpliwości Gegenpress powraca na królewski tron. Osłabiony nieco w FM 21 względem FM 20 ponownie tryumfuje. Co więcej, robi to pomimo szumnie zapowiadanego ucięcia gegenpressu i uzależnienia jego efektywności od kondycji zawodników. BULLSHIT.

 

Co natomiast, jeśli chcemy bronić wyniku? Otóż - stara śpiewka. Defensywne taktyki jedynie nieznacznie minimalizują liczbę straconych bramek, lecz ich indolencja z przodu powoduje, że przegrywamy mecz za meczem. Jeśli jednak interesują Was presety które średnio wpuściły najmniej goli, oto one:

 

1. [PRESET] Wing Play 523 WB Wide
2. [PRESET] Fluid Counter-Attack 433 DM Wide
3. [PRESET] Control Possession 433 DM Wide
4. [PRESET] Gegenpress 4231 Wide

 

Tak tak - nawet tu - na czwartym miejscu - znalazł się osławiony, legendarny Gegenpress 4231 Wide. Co więcej, wśród najszczelniejszych taktyk nie zobaczymy ani jednego presetu z gatunku Catenaccio, Direct Counter-Attack czy Park The Bus. Silnik FM po prostu faworyzuje piłkę ofensywną - nawet w defensywie!

 

Ciekawe natomiast jest to, że najszczelniej opłacało się grać Wing Play 523 WB Wide, zwłaszcza że wszystkie inne formacje z piątką z tyłu wypadły w teście tragicznie. Jak już chcecie grać z kontry, to Fluid Counter-Attack 433 DM Wide będzie niezłym wyborem. Warto też zwrócić uwagę na Control Possession 433 DM Wide - to niespodziewanie dobry wynik tego presetu i nie jego ostatnie słowo.

 

Formacje

 

Jako że domyślne presety używają kilku powtarzających się formacji (z nielicznymi wyjątkami), podliczyłem również średnią samych ustawień - ignorując styl gry. Oto i wyniki:

 

bbaa86a84817e19a491d7ed4934b20c1.png

 

Absolutna dominacja 4231 Wide i 433 DM Wide - czyli wracamy do FM 2020. Formacje defensywne wypadły tragicznie. W środku stawki zarówno szerokie, jak i wąskie 442, a także 523 WB Wide. Przy tej ostatniej formacji warto się zatrzymać. Uzyskała ona całkiem niezłe wyniki przy presetach Tiki Taka, Control Possession i Wing Play, natomiast 2,6 uzyskany przez Catenaccio obniżył jej średnią o 0,4.

 

Style

 

Podobnie postąpiłem ze stylami, ignorując sugerowane formacje.

 

f80f31232374f83f97a7d35b8a49efe2.png

 

Tu pokazana jest siła Gegenpressu. Przepaść jest ogromna, ponad jednopunktowa. Duży boost dostał styl Control Possession, a kolejny cios otrzymała Vertical Tiki Taka. Ciekawe wyniki uzyskały Wing Play oraz Route One. Przy stosowaniu 442 Wing Play otrzymał notę 5,1, jednak przy innych - bardzo niską, co przełożyło się na średnią. Route One z kolei oprócz 442 także przy 433 DM Wide przekroczyło granicę 4 punktów, za to poległo z kretesem przy 4411.

 

Klasyfikacja generalna

 

Nadszedł czas wszystko podliczyć. Oto końcowa tabela. Od lewej: Mecze, Zwycięstwa, Remisy, Bramki Zdobyte, Bramki Stracone, Różnica Bramek, Punkty - zielone: Legia, żółte: Łęczna. Następnie %Zwycięstw, Punkty Na Mecz, Różnica Bramek Na Mecz, Bramki Zdobyte Na Mecz, Bramki Stracone Na Mecz. Ostatnia biała strefa to uśrednione wyniki dla obu drużyn.

 

19d19a5403f534c508d9dfbfa0706db3.png

 

Niekwestionowanym królem został oczywiście Gegenpress, ze szczególnym uwzględnieniem formacji 4231 Wide oraz 433 DM Wide. Wynik powyżej 5 oznacza, że taktyka ta mniej więcej daje szanse zajęcia miejsca zgodnego z przewidywaniami bukmacherów i mediów. Oznacza to, że poza wszelkimi Gegenpressami można spokojnie dać szansę na jakimś etapie gry następującym presetom:


[PRESET] Control Possession 4231 Wide
[PRESET] Vertical Tiki-Taka 433 DM Wide
[PRESET] Wing Play 442
[PRESET] Fluid Counter-Attack 433 DM Wide

 

Najbezpieczniej jednak wrócić do tego, co najlepiej działało dwa lata temu - 🏆 Gegenpress 433 DM Wide 🏆 lub Gegenpress 4231 Wide.

 

Jeszcze rozbicie na drużyny:

 

TOP (Legia)
1. [PRESET] Gegenpress 433 DM Wide
2. [PRESET] Gegenpress 4231 Wide
3. [PRESET] Control Possession 4231 Wide

 

UNDERDOG (Górnik Łęczna)
1. [PRESET] Gegenpress 4231 Wide
2. [PRESET] Gegenpress 433 DM Wide
3. [PRESET] Fluid Counter-Attack 433 DM Wide

  • Like 4
  • I love it 2
  • Thanks 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...