Skocz do zawartości

[FM 2020] Wielki test domyślnych presetów


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Po zakończeniu kariery w FM 2020, oczekując na betę, postanowiłem przetestować domyślne presety taktyczne. Użyłem FM Touch, który nie bierze pod uwagę znajomości taktyki przez zawodników.
 
Metodologia:
- ten sam sejw wczytywany przed każdym testem
- 3 drużyny o różnej sile (potentat, średniak, słabiak) z Ekstraklasy: Legia, Zagłębie i ŁKS
- urlop ze stosowaniem taktyki do końca roku (20 kolejek) - nie jest symetrycznie, ale warunki dla każdej taktyki identyczne
- jeśli menedżer został zwolniony, liczył się wynik do momentu zwolnienia
- używałem domyślnych presetów taktycznych z ustawieniem i rolami propowanymi przez grę (pierwszy wybór ustawienia i ról - zależnie od presetu mimo takiej samej formacji role są inne)
 
Objaśnienie tabelki:
Żółte - Legia (T - top)
Niebieskie - Zagłębie (M - mid-table)
Fioletowe - ŁKS (B - bottom)
G - mecze (games)
P - punkty (points)
H - dom (home)
A - wyjazd (away)
AvP - średnia punktów (average points)
czyli np. THAvP = top, home, average points (Legia u siebie, średnia punktów)
HOME - średnia punktów u siebie wszystkich drużyn
AWAY - średnia punktów na wyjeździe wszystkich drużyn
Home Factor - różnica HOME i AWAY, czyli wpływ gry u siebie/na wyjeździe na wyniki danej taktyki (minusowy oznacza, że taktyka była lepsza na wyjeździe)
 
WNIOSKI:
1. Totalna anihilacja presetów defensywnych - wszystkie ustawienia oparte na bronieniu dostępu do bramki w FM są TRAGICZNE, a konsekwencja ich używania - OPŁAKANA
2. Bez zaskoczenia wygrywa Gegenpress tuż przed obiema Tiki Takami, jednak ciekawostką jest home factor:
3. Gegenpress wygrał głównie dzięki świetnej postawie na wyjeździe (lepszej niż u siebie!), co oznacza, że używanie tego presetu niweluje "home bias"
4. U siebie obie Tiki Taki wygrały z Gegenpressem, zwłaszcza wersja wertykalna, co oznacza że gra Vertical Tiki-Taka u siebie i Gegenpress na wyjeździe - zachowując formacje 4141 DM Wide (czyli 4-3-3 z DMem i AML oraz AMR) - jest najlepszą kombinacją
5. O ile Tiki Taka i Gegenpress były najlepsze przed Vertical Tiki Taką (głównie przez jej kiepską postawę na wyjazdach) w przypadku Top i Mid-Table, już w przypadku kandydata do spadku to Vertical Tiki Taka wygrywa, tuż przed... Wing Play i Gegenpress. Zwykła Tiki Taka nie podołała.
 
Podobny test mam zamiar zrobić na FM 2021.
 
https://i.gyazo.com/1037a5fba8fc615c8217a7f998a03d5b.png
  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

Wziąłeś pod uwagę, że, nawet według asystenta, dany preset w danym ustawieniu nie zawsze pasuje do konkretnej drużyny? Nie pamiętam, by w którykolwiek klubie asystent polecał mi cattenacchio. Ogólnie to aby wyniki tego rodzaju testów były bardziej miarodajne, powinno się je przeprowadzać w bardziej sterylnym środowisku :) Czyli powiedzmy przy uzyciu edytora w wygenerowanej lidze z takimi samymi szkoleniowcami i taką samą ilością takich samych piłkarzy.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...