Skocz do zawartości

Kącik egzaminacyjny


adamus

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam na razie tylko wyniki z WOSu - podstawa i 75%....2 wynik w szkole:|, ktoś tam miał jeszcze 80%. Zero przygotowania na WOS, jak sie solidnie przygotuje to chyba 100% chlasne:P Cały czas myśle o rozszeżeniu, ale troche jednak strach że nie zdam:(.

 

Na rozszerzonym masz wypracowanie tylko, ale jeżeli podstawę masz na 75% to bez problemu sobie poradzisz. No wierzymy w Ciebie :] Więc ja bym się porządnie zastanowił nad rozszerzonym. Jak się przygotujesz to bez problemu sobie poradzisz :*

Odnośnik do komentarza

Przez święta porozwiązuje ubiegłe matury rozszeżone i zobczymy. Buffu na podstawie też było wypracowanie;). Dzisiaj dostałem wyniki z angla i polskiego.....angielski na 70%, czyli jak na zero przygotowania to całkiem przyzwoity wynik, jak sie wezme za ten angiel to na normalnej też myśle napisze coś koło tego. Przed próbną najmniej martwiłem się o polski....u słuchajcie napisałem na 41%:| Wiedziałem, że zleksza wypracowanie napisałem nie na temat ale liczyłem na ponad 50% przynajmniej. Generalnie to polski wyszedł w mojej klasie baardzo słabo. Musze poprzypominać sobie lektury i epoki bo przez brak tego powtórzenia tak słabo napisałem wypracowanie. Już na nowy semestr będę miał dwie "piękne" dwójki z polaka za te mature...zajebiście:/. Ale cóż, dobrze że zawaliłem z czegoś próbną, bo mnie to zmobilizuje. A na tym WOSem pomyśle na poważnie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Miałktoś dzisiaj z forum maturę próbną z niemieckiego. Bo poytania prawdopodobnie są takie same. W necie krąży kilka wersji. Może ktoś którąś potwierdzić.

 

Zredaguj do kolegi/koleżanki z Bonn pocztówkę, w której:

• przekażesz mu/jej pozdrowienia z pobytu w górach,

• napiszesz, jaka jest tam pogoda,

• opiszesz krótko jedną z atrakcji turystycznych miejscowości, w której

wypoczywasz,

• określisz termin powrotu do domu.

 

Przebywałeś/aś na sportowym obozie młodzieżowym. Napisz list do znajomego/znajomej

z Monachium, w którym:

• poinformujesz o miejscu i dokładnym terminie obozu,

• opiszesz program pobytu i znajdujące się tam obiekty sportowe,

• poinformujesz o zawodach, w których uczestniczyłeś/aś i o Twoich wynikach,

• wspomnisz o poznanej tam osobie

 

Niemiec podstawa 2

 

Podczas kursu językowego w Berlinie zamówiłeś/aś w kinie dwa bilety na najnowszy

film "Harry Potter". Napisz e-mail do kolegi/koleżanki z kursu.

• Zaproponuj mu/jej wspólne obejrzenie tego filmu.

• Poinformuj o terminie projekcji filmu.

• Podaj czas jego trwania.

• Ustal sposób Waszego powrotu z kina.

 

Zaprosiłeś/łaś swojego kolegę/swoją koleżankę z Austrii do wspólnego spędzenia

wakacji. Musisz tylko przekonać jego/jej rodziców do tego pomysłu.

W liście do nich:

• przedstaw Wasze plany wakacyjne i poproś ich o wyrażenie na nie zgody,

• zaproponuj termin i sposób dotarcia na miejsce wypoczynku,

• przedstaw warunki mieszkaniowe i żywieniowe,

• opisz sposób spędzania czasu i towarzystwo, w jakim będziecie przebywać.

 

Niemiec podstawa 3

 

Zaprosiłeś/łaś swojego kolegę/swoją koleżankę z Austrii do wspólnego spędzenia

wakacji. Musisz tylko przekonać jego/jej rodziców do tego pomysłu.

W liście do nich:

• przedstaw Wasze plany wakacyjne i poproś ich o wyrażenie na nie zgody,

• zaproponuj termin i sposób dotarcia na miejsce wypoczynku,

• przedstaw warunki mieszkaniowe i żywieniowe,

• opisz sposób spędzania czasu i towarzystwo, w jakim będziecie przebywać.

 

Niemiec podstawa 4

 

pocztówke do Babci która się opiekuję Twoim psem i napisać gdzie się zatrzymałeś i jak spędzasz czas

 

Niemiec podstawa 5

 

List prywatny, zaproszenie na slub siostry skierowany do przyjaciol w Berlinie

-zaproś przyjaciół w imieniu siostry

-poinformuj, gdzie odbedzie sie uroczystosc

-opisz w jaki sposob przyszli małzonkowie poznali sie i kiedy zdecydowali o ślubie

-zaproponuj swoim przyjaciolom zeby po weselu zostali na dluzej

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Na maturze ustnej z polskiego mam temat: "Różne odmiany powieści sensacyjnej. Scharakteryzuj na wybranych przykładach".

 

Przyznam szczerze, że trochę sprawę olałem, a po świętach mam oddać ramowy plan wypowiedzi, więc trzeba się wziąć do roboty :) Temat jest luźny, ale:

1) Paradoksalnie nie jestem pewien o czym dokładnie mam mówić. W nomenklaturze trudno o pojęcie "odmiany", więc tak na dobrą sprawę nie wiem o co chodzi. Jedyne co mi przychodzi na myśl to klasyfikacja zawierająca: powieść detektywistyczną, powieść szpiegowską, thriller itp. Ale może chodzi o coś innego? Nie chciałbym, by komisja powiedziała mi "prezentacja nie na temat". Myślicie, że dobrze to interpretuję?

 

2) Czy macie jakieś propozycje dot. literatury przedmiotu? Oprócz dwóch artykułów w Esensji nie znalazłem nic. Wprawdzie to żadna tragedia, temat jest taki, że obędzie się bez lit. przedmiotu - ale gdyby coś było, to czemu nie...

Odnośnik do komentarza

Dosyć ciekawy temat :) Trochę dziwi mnie to, że wybrałeś taki temat, którego pewny nie jesteś, tak przynajmniej mogą zarzucić Ci inni, bo ja wybrałem podobnie :keke:

Ogólnie trudno mi pomóc, bo jestem lewy z całego polskiego :) Tak czy inaczej, warto spytać, byłeś w jakiejś bibliotece ? Słyszałem, że są otwarte na wszelką pomoc do tematów maturalnych, przynajmniej, tutaj u mnie w okolicach ;).

 

Mój temat to "Od Juliusza Verne'a do Stanisława Lema. Przedstaw ewaluację powieści science-fiction na dowolnie wybranych przykładach dzieł literackich." Szkoda, że moja sorka od polaka za bardzo nie orientuje się w s-f. Dopiero teraz zabieram się za temat.

Ciekaw jestem czy po prostu mam wybrać dowolne książki w danym przedziale czasowym i na ich podstawie omówić ewaluację (tak, wiem co to :]) ?

 

EDIT: Trochę źle się wyraziłem, oczywiście rozumiem temat, tylko jestem ciekaw jakie to mają być książki, żebym przypadkiem nie wyskoczył na komisję z czymś nieznanym :-k

Odnośnik do komentarza

Nie rozumiem osób, które wybierają sobie tematy w taki sposób jak Wy. Nie mówię tutaj o tym, że teraz sami stwierdzacie, że nie do końca pasuje Wam ten temat. Moim zdaniem na ustną maturę z polskiego powinno wybrać się temat, który jest związany z tym co przerabia się na zajęciach. Temat, który może być waszym konikiem na maturze pisemnej. U mnie w szkole psorka od polskiego wpajała nam praktyczne podejście do matury. Nie tępiła tematów - że tak powiem - ambitnych, które nie mają za dużego związku z omawianymi lekturami na zajęciach ale starała się pokazać nam, że możemy trafić praktycznie identyczny temat na maturze pisemnej jak ten temat z ustnej. U mnie w klasie 3 osoby na ustnej maturze miało temat związany z Chłopami, a na pisemnej też mieliśmy temat właśnie dotyczący tej książki. Cała trójka pisemną mature napisała na 80-96% a nie były to orły przez 3 lata LO. Jak później mówili to napisali na pisemnej praktycznie słowo w słowo to co mieli przygotowane na ustny polski. Chodzi o to, że przygotowując jakiś (powiedzmy) łatwiejszy temat jest większe prawdopodobieństwo, że przyda się to na maturze pisemnej.

Odnośnik do komentarza

Prawda, dlatego ja wybrałem sobie na moją maturę temat o walce Polaków o niepodległość i praktycznie bez żadnej nauki i bez czytania przed maturą żadnej książki zdałem na 100% :) Po prostu wyszedłem z założenia, że temat powinien być taki, aby

1) w miarę (podkreślam w miarę) mnie zainteresował na lekcjach polskiego

2) był do niego duży margines wyboru lektur (czy ogólnie - pozycji)

3) możliwie dużo z lektur (pozycji) z tematem związanych przeczytać w czasie normalnego toku zajęć

Ja pamiętam, że na 5 wybranych lektur nie przeczytałem tylko Pana Tadka, ale i tak sporo o nim wiedziałem (zwłaszcza te elementy, które były mi potrzebne)

 

A, i do matury przygotowywałem się może ze dwa dni - nauka ograniczyła się do wykucia na pamięć prezentacji ;]

Odnośnik do komentarza

Wybrałem taki temat, bo "literatura sensacyjna" brzmi interesująco, a i jakieś pojęcie na jej temat mam. Stwierdziłem, że fajnie będzie przeczytać ze 3 ciekawe książki, zamiast przebijać się przez coś, do czego w ogóle mnie nie ciągnie. Temat mi właściwie pasuje, mam tylko pewne wątpliwości co do jego interpretacji :P

Odnośnik do komentarza

Dokładnie mam podobne odczucia co Rothman. Fenomen może i poszedł na ten temat ustny bez jakiegoś tam dużego przygotowania, ale miał pojęcie o tych wszystkich lekturach i o materiale przerabianym. Jakiś tam pociąg do science-fiction mam i pojęcie również, więc nawet teraz mógłbym zdawać, ale za dobrze by to jeszcze nie wyszło. Dlatego chciałbym rozwiać swoje wątpliwości, między innymi przez to jakie książki są znane z literatury s-f. Bo ja ich tak nie dziele :)

 

Adamus: wszystko zależy też od podejścia do przedmiotu, a i również od nauczyciela. Jeżeli byłby wymagający, pewnie zdawałbym jakiś temat z materiału, przerabianego na lekcjach. A tak ? Przyznam się, mam małe pojęcie o literaturze, mało którą lekturę przeczytałem, mało się orientuje, a do takiej ustnej musiałbym dwukrotnie więcej się przygotowywać.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli w temacie maturalnym mam "Omów problem analizując wybrane przykłady literackie." to czy jeżeli wybiorę literaturę faktu to nie będzie minięci się z tematem. Polonistka uważa, że powinna być to tylko i wyłącznie literatura piękna. Czy ma rację, czy mogę liczyć na swoje przykłady? Bo do oddania bibliografii został mi tydzień.. :|

Odnośnik do komentarza

Mój temat to "Portret gospodarza w literaturze i sposoby jego kreowania". Wydaje mi się dość prosty, wybrałem już sobie kilka postaci z różnych klas społecznych i epok o których będę mówił: Boryna z 'Chłopów', Benedykt z 'Nad Niemnem', Sędzia z 'Pana Tadeusza', Gospodarz z 'Wesela' (zastanawiam się czy wystarczy, może warto powiedzieć jeszcze o narratorze z Żywota Człowieka Poczciwego - choć nie czytałem, to jednak wydaje mi się on podobny do Sędziego). Natomiast nie mam pojęcia co mogę wpisać w Literaturze Przedmiotu. Czy musi ona też być koniecznie w bibliografii? Znacie może jakieś książki lub opracowania dotyczące tej tematyki?

Odnośnik do komentarza
Poszukuje jakiegoś przykładu jak ma wyglądać poprawnie napisany plan ramowy. Nie chcę brać nic nie pewnego z netu, więc jak ktoś ma sprawdzone to bym był wdzięczny.

 

Daj maila na PW, to Ci mogę podesłać mój zeszłoroczny ;) Maturę zdałem na 100%, więc chyba nie był taki najgorszy :D

Odnośnik do komentarza
Poszukuje jakiegoś przykładu jak ma wyglądać poprawnie napisany plan ramowy. Nie chcę brać nic nie pewnego z netu, więc jak ktoś ma sprawdzone to bym był wdzięczny.

 

Daj maila na PW, to Ci mogę podesłać mój zeszłoroczny ;) Maturę zdałem na 100%, więc chyba nie był taki najgorszy :D

 

Tylko ze plan ramowy nie jest chyba oceniany :] ja na szczescie moglem liczyc na pania od polskiego przy pisaniu tego planu

Odnośnik do komentarza
Tylko ze plan ramowy nie jest chyba oceniany :] ja na szczescie moglem liczyc na pania od polskiego przy pisaniu tego planu

 

IMO plan ramowy, to podstawa :] Przynajmniej w moim wypadku był, bo ja nie pisałem pracy, tylko mówiłem na podstawie tego, co miałem w planie ramowym, który leżał przede mną na stoliku :D (jak dobrze, że mogłem siedzieć :D ).

Odnośnik do komentarza
Tylko ze plan ramowy nie jest chyba oceniany :] ja na szczescie moglem liczyc na pania od polskiego przy pisaniu tego planu

 

IMO plan ramowy, to podstawa :] Przynajmniej w moim wypadku był, bo ja nie pisałem pracy, tylko mówiłem na podstawie tego, co miałem w planie ramowym, który leżał przede mną na stoliku :D (jak dobrze, że mogłem siedzieć :D ).

tez siedzialem...wielkie mi rzeczy :keke: a ja natomiast prace mialem pisana i tez 100%

Odnośnik do komentarza

Mógłby mi ktoś powiedzieć, czy w mojej bibliografii nie ma błędów? Albo co można dodać w literaturze przedmiotowej jeszcze?

 

Idealiści i marzyciele. Omów literackie portrety bohaterów zmagających się z rzeczywistością, próbujących zmienić świat.

I.  Literatura podmiotowa:

1.	Mickiewicz A., Dziady cz. III, w: tegoż Utwory dramatyczne, wyd. Czytelnik, Warszawa 1955., s 127-305
2.	Mickiewicz A., Oda do młodości, w: tegoż Wiersze, Instytut wydawniczy związków zawodowych, Warszawa	  1986, s 25-7
3.	Nałkowska Z., Granica, wyd. Poznańskie, Poznań 1987
4.	Prus B., Lalka, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1954. 
5.	Shakespeare W., Hamlet, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1973
6.	Żeromski S., Ludzie bezdomni, wyd. Czytelnik, Warszawa 1956.

II. Literatura przedmiotowa:

1.	Budrewicz T., Pozytywizm w Polsce, w: tegoż Historia literatury światowej, wyd. Pinnex, Kraków 2004.
2.	Dopart B. i Lecki A., Historia literatury światowej, w: tegoż Romantyzm w Polsce, wyd. Pinnex, Kraków 2004.
3.	Dunaj B., Popularny słownik języka polskiego, wyd. Wilga, Warszawa 2000.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...