Jump to content

FM 2020: Taktyka Machesteru City i Pepa Guardioli


Recommended Posts

Poniżej powrót do korzeni, czyli 4-1-4-1 DM Wide wzorowane na Machesterze City Pepa Guardioli.

 

Pobierz taktykę tutaj:

Man City.fmf

1563618115_Screenshot2020-08-07at23_18_54.thumb.png.524cbdef1e4c6abbe6991e6047920710.png

Opis

4-3-3 / 4-1-4-1 opiera się na tercetach — trójce napastników i trójce pomocników. Manchester City ustawia swoje tercety w następujący sposób. Obok defensywnego pomocnika (tzw. pivot) biegają niestatyczni pomocnicy — obaj są świetnymi rozgrywającymi i pełnią rolę tzw. fałszywych ósemek. Ze środka pola przenoszą się w strefę zaraz pod polem karnym, gdzie grają bardziej jak AP (A). Kiedy tak się dzieje, asekurują ich odwróceni boczni obrońcy, rozbijający kontrataki w środku pola i pomagający w rozegraniu w niskich strefach. Takie ustawienie sprawia, że skrzydłowi muszą grać z zasady szeroko (IW z instrukcją "stay wide"), a środkowy napastnik wysoko (CF z rolą attack).

 

Taktyka powyżej jest mieszaniną stylu gry Man City z różnych lat. W wyprowadzaniu piłki od bramki zdecydowałem się na wariant z HB zamiast DLP, którym City grało dawniej, ponieważ HB to stosunkowo rzadko używana rola, warta promowania. Half-back to defensywny pomocnik, który cofa się na tyle, że często formuje trójkę w linii z dwoma środkowymi obrońcami. Wyobraźcie sobie sytuację: rozgrywamy od bramki, przeciwnicy podchodzą do pressingu — zazwyczaj będzie to albo trzech zawodników z formacji typu 4-3-3 jak u Kloppa w Liverpoolu albo dwóch napastników z np. 4-4-2. W pierwszej sytuacji trójka przeciwnika ma przewagę jednego zawodnika względem naszych środkowych obrońców, a w drugiej jest remis. Nie są to warunki, które budują pewność, jeśli chodzi o rozegranie z tyłu. Dlatego half-back: wyrównuje szanse, kiedy naciska na nas trzech zawodników, i nawet daje przewagę, kiedy naciska tylko dwóch. HB obniża pozycję schodząc do obrony, środkowi obrońcy robią mu miejsce i schodzą na boki, boczni są wyżej i generuję kolejne opcje wyjścia z pressingu.

 

Z kolei z przodu zdecydowałem się na najnowszy wariant — dosłownie z dzisiejszego meczu z Realem — który sprawia, że w obronie gra City przypomina stabilne w defensywie 4-4-2. Stąd jeden ze skrzydłowych ma rolę IF (A) w celu formowania dwuosobowego bloku napastników. Drugi ma bardziej zbalansowane ustawienie. Kevin De Bruyne to rozgrywający — stąd rola RPM z poleceniami indywidualnymi, które mają na celu uczynić go hybrydą roaming playmakera i mezzali. Obok KDB gra Silva, który dzięki zrównoważenie ustawionemu skrzydłowemu może mieć rolę MEZ (A).

 

Obaj skrzydłowi mają ustawioną instrukcję "stay wider" w celu rozszerzania obrony rywali, a także ze względu na ustawienie bocznych obrońców. Zarówno prawy, jak i lewy obrońca mają wybraną rolę IWB, dzięki czemu wraz z HB formują często trzyosobowy blok defensywnych pomocników, który ma za zadanie rozbijać kontry, na które może się nadziać tak ofensywnie ustawiona pomoc naszej drużyny. Dlatego też na boisku ustawienie będzie często przypominało 2-3-2-3. Nie znaczy to jednak, że boczni obrońcy nie będą grali na obieg — w dogodnych sytuacjach od czasu do czasu będą się na to decydować. 
 

Znaczący wg mnie jest styl gry tej taktyki, czyli „elastyczny”. Niektórzy uważają, że Guardiola gra fluid lub very fluid. Nie zgadzam się z tym — drużyny Pepa grają bardzo ustrukturyzowaną piłkę nożną w rozegraniu, a ogromną swobodę otrzymują tak naprawdę dopiero w ostatniej tercji. Stąd mieszany styl gry, będący w połowie między jednym ekstremum a drugim, jest moim zdaniem wiernym odwzorowaniem.

 

 

 

 

Wyniki

Wykorzystując różne warianty 4-1-4-1 DM Wide, opisane w innym temacie na forum, zdobyłem Juventusem 6x z rzędu Serie A (wraz z wieloma innymi, mniej ważnymi trofeami) i 2x z rzędu Ligę Mistrzów. Zaliczyłem także dwa sezony po 100+ punktów w lidze.

1224836410_Screenshot2020-08-07at23_31_46.thumb.png.2487411ebdeb9a54656860c875242c55.png

Pobierz taktykę tutaj:

Man City.fmf

 

  • Like 2
Link to comment
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...