Skocz do zawartości

Kącik kulinarny


Gość MikeMitnick

Rekomendowane odpowiedzi

Dżolof to królestwo istniejące w średniowieczu na terenach dzisiejszego Senegalu. Jego istnienie w dużej mierze zależało od handlu z najwspanialszym imperium w dziejach Ziemi - Imperium Mali pod władaniem Wielkiego Mansy Sundiaty Keity. To było wtedy, kiedy w Niani (stolicy) kobiety były wybierane do lokalnego rządu (i to nie, że mogły, ale był pierwszy w historii parytet!), a w Europie bez pozwolenia męża bały się odezwać. Panował tam ten straszny islam.

Tam właśnie powstało danie, które dziś ugotowałem. Jego wariacje są bardzo popularne w Nigerii, Ghanie i Senegalu. Najprostszy, bazowy przepis, funkcjonuje w pierwszej ojczyźnie Emmanuela Olisadebe.

Oto i ?? nigeryjski jollof rice ??.

Przepis na pół kilo ryżu, liczba porcji według uznania. Zależy kto ma jaki spust.

Lista zakupów:
500 g ryżu parboiled
1 puszka pomidorów
1 czerwona papryka
3 średnie czerwone cebule
1 główka czosnku
2 cm korzenia imbiru
2 kiszone habanero (jak ktoś nie ma, może być i surowe)
olej
1 łyżka stołowa koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka mielonej kurkumy
1 łyżeczka mielonej wędzonej ostrej papryki
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 liść laurowy
sól i pieprz do smaku
2 szklanki bulionu (w wersji vege/vegan warzywnego, ale można dać mięsny jak ktoś woli)
 
Procedura:
➡️1. Zrobić obe ata:
Zmiksować w blenderze: puszkę pomidorów, paprykę czerwoną, pół cebuli, 4 ząbki czosnku, imbir i habanero. Ucierać do oporu, aż będzie jednolita konsystencja. Jeśli będzie za mało płynu, można dodać łyżkę wody, ale powinno wystarczyć tego z puszki pomidorów. Następnie rozgrzać 2 łyżki oleju w garnuszku, przełozyć masę z blendera i jak zaczną się pojawiać bąbelki, przykryć i redukować około 20 minut.
➡️2. Rozgrzać w szerokim garnku pół szklanki oleju, a następnie wrzucić nań pocięte w paski pozostałe cebule. Zeszklić około 8 minut, połowę wyjąć i odłożyć na później. Dorzucić pocięty drobno czosnek i zeszklić dwie minuty, aż będzie pachniał na całą kuchnię. Dodać koncentrat pomidorowy, kurkumę i wędzoną paprykę. Przysmażać wszystko razem, aż przyprawy wypełnią zapachem pomieszczenie, a koncentrat zacznie zmieniać barwę na ciemniejszą.
➡️3. Jak obe ata będzie gotowe, dorzucić do garnuszka z (2), następnie wrzucić ryż, tymianek, liść laurowy, sól i pieprz. Dolać bulion, zamieszać i przykryć. Zostawić na wolnym ogniu około pół godziny, aż ryż będzie gotowy i wsiąknie płyn.
➡️4. Zdjąć z ognia, poczekać jeszcze 15 minut, nie otwierać pokrywki. Po 15 minutach otworzyć pokrywkę i widelcem delikatnie "spulchnić" ryż podrzucając ten z dołu ku górze. Wyrzucić liść laurowy.
➡️5. Podawać z odłożoną wcześniej zeszkloną cebulą.
➡️6. Opcjonalnie można zrobić więcej obe ata i np. upiec w nim mięso.
 
Danie jest sycące, pachnące, pyszne i mega ostre. Jak nie lubicie pikantnej, afrykańskiej kuchni, to zredukujcie ilość habanero.

Smacznego!
  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, Vami napisał:
Dżolof to królestwo istniejące w średniowieczu na terenach dzisiejszego Senegalu. Jego istnienie w dużej mierze zależało od handlu z najwspanialszym imperium w dziejach Ziemi - Imperium Mali pod władaniem Wielkiego Mansy Sundiaty Keity. To było wtedy, kiedy w Niani (stolicy) kobiety były wybierane do lokalnego rządu (i to nie, że mogły, ale był pierwszy w historii parytet!), a w Europie bez pozwolenia męża bały się odezwać. Panował tam ten straszny islam.

Tam właśnie powstało danie, które dziś ugotowałem. Jego wariacje są bardzo popularne w Nigerii, Ghanie i Senegalu. Najprostszy, bazowy przepis, funkcjonuje w pierwszej ojczyźnie Emmanuela Olisadebe.

 

VelvetyImpracticalArgusfish-size_restric

 

 

  • Lubię! 3
  • Haha 2
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza
THE VAMPIRE SLAYER, czyli najbardziej intensywny sos, jaki wyszedł z mojej stajni (Beer, Bacon & Liberty)

Składniki:
15 kiszonych papryczek habanero, żółtych i czerwonych - ok. 5 tygodni w solance z płatkami chili
2 kiszone papryczki jalapeno - ok. 5 tygodni razem z ogórkami, ze standardowym zestawem koper/chrzan/zielsko/solanka
11 ząbków kiszonego czosnku - ok. 5 tygodni w solance z płatkami chili
pół surowej cebuli
100 gramów koncentratu pomidorowego 30%
łyżeczka cukru pudru
odrobina wody, żeby lepiej się blendowało

Wszystko do blendera (papryki z pestkami i gniazdami, ale bez ogonków) i jazda na jednolitą masę na maksymalnej prędkości.

Sos zabija intensywnością zapachu, gdzie miesza się potężne uderzenie olejków eterycznych papryki i czosnku. W smaku również jest moc.
 
Polecam 2764.png
 
Wyszły dwa słoiki po około 200 gramów sosu plus tam parę łyżeczek na dnie blendera.
 
UWAGA: zalecam ostrożność, rękawiczki i z dala od oczu oraz wrażliwych części ciała

 

YCXJszv.jpg

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, Vami napisał:
THE VAMPIRE SLAYER, czyli najbardziej intensywny sos, jaki wyszedł z mojej stajni (Beer, Bacon & Liberty)

Składniki:
15 kiszonych papryczek habanero, żółtych i czerwonych - ok. 5 tygodni w solance z płatkami chili
2 kiszone papryczki jalapeno - ok. 5 tygodni razem z ogórkami, ze standardowym zestawem koper/chrzan/zielsko/solanka
11 ząbków kiszonego czosnku - ok. 5 tygodni w solance z płatkami chili
 

 

 

@Vami, mam wielka prosbe. Podaj jeszcze prosze jak kisisz... Jaka zalewe robisz w jakich proporcjach.

Z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
23 godziny temu, barry napisał:

@Vami, mam wielka prosbe. Podaj jeszcze prosze jak kisisz... Jaka zalewe robisz w jakich proporcjach.

Z gory dziekuje

 

łyżka soli na litr wody (użyłem Dorset Sea Salt with Chili Flakes)

woda przegotowana, odstana, ostudzona do 40 stopni

zalewam papryki, dociskam czyms zeby nie wyplywaly na powierzchnię i zapominam na pare tygodni

PS. Oba słoiczki zjedzone. Poznańskie birgiczki wpałaszowały wszystko na kranoprzejęciu :D

Odnośnik do komentarza

Dziś  nie miałem jakiejś wielkiej weny, do tego też nie miałem połowy składników, które chciałem mieć, gdy przyszło do roboty, więc trochę mi wstyd. No ale coś jeść trzeba.

 

Koziołki pod Akropolem czyli pseudogrecki obiad dla dwojga

 

1) Sałatka

 

- duże opakowanie pomidorków cherry na gałązkach

- dwie sałaty rzymskie

- 3 ogórki gruntowe

- oliwa z oliwek (na oko)

- ser feta (opakowanie z Biedry)

- przyprawy: szafran, mastyks, mielone ziele angielskie, kardamon, kurkuma, mielone goździki, gałka muszkatołowa,, płatki pieprzu kajeńskiego, świeżo zmielony pieprz syczuański, pieprz czarny, sól

 

Warzywa i ser pokroić w kęsy, wrzucić do miski, zalać oliwą, dosypać przyprawy, wymieszać, wstawić do lodówki

 

2) Ziemniaki

 

- 10 młodych ziemniaków (małych i średnich), umytych, nieobranych

- masło (sporo, na oko)

- koperek

- sól

- płatki pieprzu kajeńskiego

 

Zawinąć wszystko w papier do pieczenia w "cukierek" (skręcić puste boki, a treść zostawić w środku), piec aż będzie gotowe. Nastawiłem 40 minut w 180 stopniach, ale lepiej pewnie dłużej potrzymać.

 

3) Mięso

 

- pół kilo mięsa mielonego wieprzowo-wołowego (żeby mieć pewność, że dwa zwierzątka poświęciły swoje życie ;) )

- 1 jajko

- bułka tarta (na oko)

- przyprawy: te same, co w sałatce

- zioła: lubczyk, majeranek

 

Najpierw pognieść trochę mięso z bułką, ziołami i przyprawami, ale bez jajka. Potem dodać jajko i dalej gnieść. Jak będzie się fajnie kleić, to podzielić na 8 równych części. Z każdej zrobić kulkę i nadziewać na osobne bambusowe patyki (najlepiej wcześniej moczone w zimnej wodzie). Następnie dobrze docisnąć mięso do patyka, porolować trochę w dłoni, żeby nie spadały i nie rozwalały się na patelni. Pewnie i tak się rozwalą, ale przynajmniej warto spróbować. Grillować z każdej strony aż będzie zadowalający efekt karmelizacji, a w środku mięso nie będzie surowe.

 

Nie miałem czosnku, więcej oleju ani oliwy - jak macie, to zróbcie prosty majonez szafranowy: do blendera wrzućcie czosnek i białko jajka, a następnie miksując dolewajcie olej powoli. Jak się zrobi majonez to dorzućcie szafran. Możecie go też najpierw zalać olejem i razem dodawać.

 

Nie miałem mięty - robi dobrą robotę w mięsku.

 

Generalnie dwie osoby powinny się najeść.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...