Skocz do zawartości

W opozycji do biedy


ugh

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt. Wydatki masz zapewne nadal ogromne i nie wygląda na to, aby przychody były wiele wyższe. Stworzyłeś potęgę holenderską, ale wymaga ona milionów euro, aby nią pozostawać co trochę ogranicza cel. Wiadomo miliard to dużo, ale jako wybredny kibic liczyłem na tym etapie na jakies 200 milionów ^^

czas zacząć bawić się w kibica, któremu ciągle mało!

 

A tak z ciekawości jaka jest wartość Twojego klubu, a jaka PSV?

Odnośnik do komentarza

Qu. - Wszystkiemu winna jest reputacja ligi. Bo nie umiem znaleźć innego wytłumaczenia dlaczego nasz najlepszy zawodnik ma wartość rynkową 17 mln euro a nie 45. Mimo, że kluby holenderskie co roku dochodzą bardzo daleko w pucharach to nie potrafimy się wspiąć wyżej z reputacją ligi niż szóste miejsce. Nie mam co marzyć o transferach wyjściowych na poziomie 60-70 mln euro jeśli nie zwiększy się moim graczom wartość rynkowa.

azakarsan - Nie wiem czy na tym etapie dało się zrobić więcej. Dwa razy finał Ligi Mistrzów (w tym jedno zwycięstwo), regularna gra w półfinałach i od 10 lat zostajemy mistrzami Holandii. Jeśli nie zwiększy się reputacja ligi to i nie uda mi się sprzedawać najlepszych graczy za fortunę. Wartość mojego klubu to 335 mln euro. PSV 171 mln, Ajax 119 mln.
_____________________________

LUTY 2026
Eredivisie [21-26]
[1.] RKC Waalwijk 3:2 (1:0) ADO Den Haag [5.] (van den Driessche x2, de Leeuw)
[12.] Sparta Rotterdam 2:4 (1:2) RKC Waalwijk [1.] (Qasmi x3, Luna)
[1.] RKC Waalwijk 2:1 (1:1) Vitesse Arnhem [14.] (Plekhanov, Ohlsson)
[6.] FC Emmen 0:1 (0:1) RKC Waalwijk [1.] (de Leeuw)
[18.] SC Cambuur 0:2 (0:1) RKC Waalwijk [1.] (Luna, de Leeuw)
[1.] RKC Waalwijk 3:0 (3:0) NEC Nijmegen [15.] (van der Most, Luna, Icardo)
Champions League [1/8 finału]
RKC Waalwijk 2:0 (1:0) FC Barcelona (van den Driessche, van de Weerd)
Stan klubowego konta: 76 519 324 euro
Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 386 000 000 euro
Podsumowanie:
Nie liczyłem na cokolwiek w starciu z Blaugraną po tym, jak na cztery tygodnie wypadł mi van der Most. Grać bez swojego podstawowego snajpera? W dodatku zdążyłem dwa razy wystawić w lidze jego zmiennika, van den Driessche i ani razu nie pokazał się z dobrej strony. Dawałem nam 10% szans na uzyskanie dobrego rezultatu. Jak widać powinienem dać ich więcej. Zniszczyliśmy ich w każdej formacji. Obronna pokazała się z kapitalnej strony! Będziemy mega frajerami jeżeli w rewanżu nie uda nam się obronić dwubramkowej zaliczki. W przypadku Eredivisie to po prostu wielka forma, która prawdopodobnie przyczyniła się do wygranej w LM. Wszyscy zawodnicy mieli maksymalnie wysokie morale. Każda kolejna wygrana nam je zwiększała. I nie ważne czy dawałem pograć rezerwom, czy wystawiałem pierwszy garnitur. Póki co zapewniliśmy sobie grę w Champions League w przyszłym sezonie, ale mistrzostwo to już tylko kwestia czasu.
Odnośnik do komentarza

Qu. - Wiadomo czym kończy się sprowadzanie piłkarzy, którzy zaakceptują niższe kontrakty - spadkiem jakości drużyny. I tak niczego nie zdziałam dopóki liga holenderska nie podskoczy o dwie pozycje z reputacją, więc będę kontynuował obecną strategię, tzn. sprzedawał latem dwóch, trzech graczy pierwszego składu za grubą kasę. Szkółka wciąż dostarcza nam mega talenty, więc wydaje się to być rozsądne. Muszę cały czas bić Francuzów i Niemców, byśmy mogli myśleć o podskoczeniu w rankingu.
_______________________________

MARZEC 2026
Eredivisie [27-30]
[1.] RKC Waalwijk 3:0 (1:0) Willem II Tilburg [16.] (Ursic, Luna, Ramirez)
[1.] RKC Waalwijk 5:0 (2:0) Twente Enschede [12.] (Isimat-Mirin, samobójcza, Qasmi, van de Weerd x2)
[1.] RKC Waalwijk 2:1 (2:1) NAC Breda [18.] (Luna x2)
[15.] Heracles 1:3 (1:3) RKC Waalwijk [1.] (Bizu, van de Weerd, Plekhanov)
Champions League [1/8 finału]
FC Barcelona 2:2 (0:1) RKC Waalwijk (Qasmi x2)
Pierwszy mecz: 0:2, awans: RKC Waalwijk
RKC Waalwijk 1:0 (0:0) AS Saint-Etienne (van de Weerd)
Stan klubowego konta: 74 445 700 euro
Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 386 000 000 euro
Podsumowanie:
Wielka, być może najlepsza forma zespołu za mojej kadencji. Ostatnie sezony uwypukliły ogromny problem w spotkaniach wyjazdowych pucharowej fazy LM. U nas wygrywaliśmy minimalnie, żeby w rewanżu dostać przynajmniej cztery bramki. Szczególnie przypomina się Atletico Madryt, które dwa razy zdążyło odrobić straty. Tym razem byłem dziwnie spokojny. Pech nie opuszcza van der Mosta, który po raz kolejny tuż przed starciem z Hiszpanami doznał urazu. Dlatego pierwsze skrzypce postanowił zagrać Qasmi, prawdopodobnie najlepszy piłkarz RKC Waalwijk i murowany kandydat do miana MVP całej ligi holenderskiej. Oczywiście nie prowadziliśmy gry na Camp Nou. Gospodarze oddali ponad 30 strzałów, kilka bardzo groźnych. Ale skuteczność była po naszej stronie. Żeby tego było mało, to w kolejnej rundzie mierzymy się z AS Saint-Etienne. Musimy mieć w pamięci porażkę 0:6 z Francuzami w obecnej edycji. Ale też forma i zgranie zespołu było na zupełnie innym poziomie. Jesteśmy faworytami.
Tradycyjnie odbył się też nabór do szkółki młodzieżowej. Po kilku latach posuchy w końcu trafił nam się super rocznik. Podpisaliśmy kontrakty z dziewięcioma trampkarzami: Jervine Loran, Joop Thomassen, Niels Busby (kozak), Paul Vos, Rick van de Kamp, Roché Anautan, Ronald Smid, Taha Bayrakçi (kozak), Zhirvano Poeketie. Trzech z nich ma szansę na wielką karierę. Świetna wiadomość numer trzy to obrona tytułu w ostatnim meczu ligowym tego miesiąca. Jeszcze nigdy nasza przewaga nie była tak duża. Prawdopodobnie pobijemy rekord ilości zdobytych punktów w jednym sezonie. Mało dobrych wiadomości? No to kolejna czyli skromna, ale do zera wygrana z Saint-Etienne. Jeśli nie przycieniujemy z formą to półfinał jest nasz.
Odnośnik do komentarza
KWIECIEŃ I MAJ 2026
Eredivisie [31-34]
[3.] Feyenoord Rotterdam 3:1 (3:1) RKC Waalwijk [1.] (van den Driessche)
[1.] RKC Waalwijk 1:3 (1:1) FC Utrecht [5.] (de Leeuw)
[1.] RKC Waalwijk 2:1 (2:0) Ajax Amsterdam [5.] (Qasmi, van der Most)
[12.] sc Heerenveen 1:4 (0:4) RKC Waalwijk [1.] (Qasmi x2, Bizu, van der Most)
Champions League [1/4 i 1/2 finału]
AS Saint-Etienne 1:2 (1:2) RKC Waalwijk (van der Most, Ohlsson)

Pierwszy mecz: 0:1, awans: RKC Waalwijk
RKC Waalwijk 1:2 (1:1) Juventus Turyn (van de Weerd)
Juventus Turyn 5:0 (3:0) RKC Waalwijk
Stan klubowego konta: 71 350 223 euro
Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 386 000 000 euro
Podsumowanie:
Po raz pierwszy widzę autentyczny wpływ morale na wyniki. Nam niestety tuż przed dwumeczem z Juventusem przydarzyły sie dwie ligowe porażki, morale spadło do poziomu przeciętnego i wydatnie przyczyniło się do odpadnięcia z Włochami. Nie poznawałem chłopaków. Raził przede wszystkim brak pomysłu na konstruowanie akcji, do tego fatalnie zaprezentowała się defensywa. Rewanż w Turynie okazał się upokorzeniem, jakie dawno już się nam nie przydarzyło. Ale wolę odpaść tak niż po zaciętej dogrywce, przynajmniej wiadomo że byliśmy znacznie gorsi. Wygrywamy pewnie mistrzostwo Holandii, ale trzeba zaznaczyć, że PSV zaliczyło fantastyczny sezon. Ich 80 punktów jeszcze parę lat temu dawałoby tytuł mistrzowski. Wszystko jednak wskazuje na dalszą hegemonię mojego zespołu. Jak co roku, odbyły się baraże o Ligę Europejską oraz utrzymanie. Do zaprezentowania swoich umiejętności w Europie po barażach będzię miał okazję zespół FC Groningen. Do drugiej ligi spadł SC Cambuur (ostatnie miejsce) oraz Willem II Tilburg (baraże). Z Jupiter League bezpośredni awans wywalczył klub Almere City, natomiast po barażach udało się to ekipiw Roda JC Kerkrade.
Odnośnik do komentarza
Oceny poszczególnych zawodników:

M - Liczba meczów
G - Gole
A - Asysty
ŚrO - Średnia Ocena

 

 

Bramkarze:
Ricardo Sandoval (M: 15 G: 0 A: 0 ŚrO: 6.77)
German Lavrentjev (M: 34 G: 0 A: 0 ŚrO: 6.93)
Postanowiłem zmienić formę podsumowań każdego z graczy. Zauważyłem, że analizując każdego z osobna zaczynam się powtarzać przy wielu nazwiskach. Piszę dokładnie to samo co rok wcześniej. Dlatego teraz będzie ono bardziej ogólne. W przypadku golkiperów rzuca się w oczy zjazd z formą Sandovala. Sprawiał wrażenie, jakby myślami był zupełnie gdzie indziej. W maju się to potwierdziło. Przyszedł do mnie i poprosił o możliwość zmiany klubu, gdyż chciałby spróbować nowych wyzwań. Udało mi się zgasić pożar gadką o przydatności Argentyńczyka z holenderskim paszportem. Rynek bramkarzy w mojej wersji FM wygląda przeokropnie. Kiedyś miałem juniora na tej pozycji, którego skauci oceniali na cztery gwiazdki. Jego wartość sięgnęła 3,5 mln euro. Ale potem stanął w miejscu i nawet za milion nikt go nie chce. Dlatego wolę mieć Ricardo, nawet w słabszej formie, niż szukać następcy na słabym rynku.

Prawa obrona:
Casian Bogoi (M: 22 G: 0 A: 1 ŚrO: 6.84)
Ransford Alhassan (M: 37 G: 0 A: 1 ŚrO: 7.08)
Średniawka. Tylko dwie asysty prawych obrońców przez cały sezon? Zdecydowanie za mało! Szczególnie Ransford zawiódł oczekiwania (lekki zastój w rozwoju jest widoczny). Zaczynam tęsknić za Mullerem. Natomiast po Rumunie zbyt wiele się nie spodziewałem. Dopiero co skończył 18 lat, początek miał fatalny i budujący jest fakt podniesienia formy sukcesywnie wraz z kolejnymi miesiącami.
Lewa obrona:
Mark Gómez (M: 20 G: 0 A: 0 ŚrO: 6.91)
Mark Murphy (M: 40 G: 0 A: 3 ŚrO: 7.16)
Niewiele lepiej niż koledzy po drugiej stronie. Chociaż nie mogę narzekać na Murphy'ego. Okazał się świetnym transferem i w defensywie spisuje się bez zarzutu. Brakuje tylko częstszego podłączania się w akcjach z przodu. Gomez godnie pożegnał się z klubem. Po sezonie nie będzie już naszym zawodnikiem, ale więcej w okienku transferowym.
Środek obrony:
Frenkie Biekman (M: 18 G: 0 A: 1 ŚrO: 6.90)
Orlando Icardo (M: 29 G: 2 A: 0 ŚrO: 7.15)
Alexey Plekhanov (M: 37 G: 4 A: 0 ŚrO: 7.13)
Pablo Ramirez (M: 32 G: 3 A: 0 ŚrO: 7.05)
Tutaj bez fajerwerków, ale solidnie. Odstawał nieco Biekman, lecz i tak uważam, iż mój wychowanek gra ponad swoje możliwości, coś jak Wawrzyniak w kadrze :P . Jeden ze starszych wychowanków, wchodzący do kadry gdy jeszcze nie mieliśmy obiektów treningowych na najwyższym poziomie. Widać, że już się nie rozwinie i kiedyś go sprzedam (tym bardziej, że ogłosił chęć opuszczenia Waalwijk i spróbowania gdzie indziej). Jednak jeszcze przez rok będę go potrzebował zanim rozwinie się któryś następca. Icardo miałby zdecydowanie więcej występów gdyby nie poważny uraz w środku sezonu. Jestem przekonany, że kolejny rok będzie miał zdecydowanie lepszy.

Środek Pomocy:
Jani Ohlsson (M: 37 G: 6 A: 10 ŚrO: 7.06)
Sjoerd Plat (M: 37 G: 0 A: 4 ŚrO: 6.70)
Luka Ursic (M: 19 G: 1 A: 2 ŚrO: 6.78)
Roberto Giusti (M: 35 G: 3 A: 1 ŚrO: 7.15)
Tutaj wszyscy zaliczyli zjazd. Najbardziej martwiła mnie forma Ohlssona, przeplatana z ciągłymi kontuzjami. Zastanawiałem się nawet czy warto przedłużać z nim kończący się kontrakt. Warto. Szwed poprawił się w sposób typowy dla siebie. W liczbie asyst zostawił w tyle całą konkurencję. Związałem się z nim na kolejne cztery lata i wszystko wskazuje na to, że zakończy u nas karierę jako legenda RKC, ze wpisaniem do księgi legend na czele. Z drugiej strony bieguna Plat. Co to miało być??!!! Całkowicie niewidoczny z przodu i nieskuteczny w defensywie. Ewidentnie mu nie leży nowa taktyka. W dodatku gra obok jednak przeciętnego Ursica. Być może będę zmuszony pożegnać się z jednym z nich. Za słabo.
Lewe skrzydło:
Víctor Luna (M: 38 G: 16 A: 6 ŚrO: 7.17)
Bizu (M: 34 G: 7 A: 8 ŚrO: 6.98)
Victor wygrał rywalizację dość zdecydowanie, czego efektem jest mój zamiar przesunięcia go do pierwszej jedenastki. Problem w tym, że nie był wybitny. Nie ma już szans nawiązać do poprzedniego, niewiarygodnego sezonu. Troszkę mnie martwi ta strefa boiska. Oczekiwania miałem zdecydowanie większe. Znam już dobrze potencjał obu zawodników i musi nastąpić wyraźna poprawa.

Prawe skrzydło:
Hicham Qasmi (M: 40 G: 16 A: 19 ŚrO: 7.52)
Matias Lemme (M: 25 G: 10 5: 8 ŚrO: 7.00)
Absolutnie najlepszy gracz RKC być może w całej jej historii. Diament wykopany i oszlifowany w naszej szkółce. Szybki jak wiatr, znakomity technicznie. Mowa oczywiście o Qasmim. Jestem przekonany, że kibice wybiorą go w głosowaniu na najlepszego zawodnika 2025/2026. Ma też całkiem spore szanse zwyciężyć w całej Holandii. Podoba mi się szczególnie jego charakter. Mam wrażenie, że on wszystko ma w dupie, nie spina się niepotrzebnie. W kluczowym momencie przejmuje na siebie ciężar. Przykład? Dość długo interesowała się nim Barcelona. Więc co zrobił na Camp Nou w spotkaniu LM? Sieknął na luzaku dwie brameczki, dając nam awans. Tu już nie ma zmiłuj. Jak ktoś będzie chciał go kupić, to na stole ma się pojawić kwota 60 mln euro. Ani centa mniej. Natomiast konkurent wypadł przeciętnie i szykuje się sprzedaż.

Ofensywny środek pomocy:
Cees de Leeuw (M: 22 G: 5 A: 5 ŚrO: 6.91)
Nico van de Weerd (M: 34 G: 15 A: 12 ŚrO: 7.27)
Super! Jest dużo lepiej niż się spodziewałem. Zastanawiało mnie szczególnie, czy wychowanek de Leeuw to odpowiedni rozmiar kapelusza. Ale chyba tak. Ładnie się rozwija, liczby ma nie najgorsze, z pewnością kiedyś powalczy o podstawową jedenastkę. Nico natomiast pozamiatał system. Przypominam: pozycja ofensywnego pomocnika jest nowa, wcześniej niestosowana. Drużyna mogła mieć problem z przyzwyczajeniem się do nowego stylu gry, ale nie miała. van de Weerd zaliczył kapitalny sezon. Uważam, iż średnia ocena powinna latać coś w okolicach 7.40. Nawet piłkarski laik dostrzeże, że na swojej nominalnej pozycji narodził się na nowo. Zaczął nawet dostawać regularne powołania do dorosłej reprezentacji Holandii. Tak trzymać!
Napastnicy:
Bert van der Most (M: 31 G: 17 A: 11 ŚrO: 7.29)
Martijn van den Driessche (M: 29 G: 10 A: 6 ŚrO: 6.95)
van der Most zaliczył najlepszy rok odkąd przeniosłem go z drużyny młodzieżowej. Chciałem mieć rasowego napastnika strzelającego na zawołanie i go miałem. Ktoś powie, że goli powinno być więcej. Przypominam jednak: Holender dwa razy wypadł mi na cztery tygodnie, dochodzenie do formy musiało mieć lekki wpływ na dalszą skuteczność. Ja jednak jestem mega zadowolony. Zmiennik ma zdecydowanie papiery na granie. Jest silny psychicznie (gol z Barceloną) i ze wszystkich poczynił największy postęp. Co miesiąc moi trenerzy donosili o poprawie atrybutów. Za dwa lata to będzie mój podstawowy snajper.
KONIEC SEZONU 2025/2026
Odnośnik do komentarza
Sezon 2026/2027

Cel gry: zgromadzić na koncie klubowym miliard euro (dla tych, którzy lubią cyferki: 1 000 000 000). Jednocześnie klub musi pochwalić się sprzedaniem zawodników o łącznej wartości 500 000 000 euro (pół miliarda euro).
Budżet płacowy: 1 112 943 euro (użyte 987 216 euro)
Budżet transferowy: 89 592 004 euro

Stan klubowego konta: 77 200 443 euro
Całkowita wartość sprzedanych zawodników: 386 000 000 euro

Transfery do klubu:
Brian Dick-Nielsen (18 lat, Duńczyk) przesunięcie z drużyny U-19 - Rzecz jasna ma wiele do nauki ten zdolny lewy obrońca, ale musiałem znaleźć kogoś w miejsce Gomeza, a nie chciałem sprowadzać kogoś za gruby hajs i wysoki kontrakt. Nie liczę na rewelacyjne występy tylko na naukę, polepszanie umiejętności i powolne wchodzenie do składu.
Gideon Smits (20 lat, Holender) przesunięcie z drużyny RKC II Waalwijk - Początkowo nie wiedziałem co widzą w nim skauci i pół Europy, chcącej go u siebie na wypożyczeniu. Ale ostatecznie dałem się przekonać. Gideon jest skrojony na wielkie granie. Poprzednie dwa lata spędził na wypożyczeniach i to nie byle gdzie. Najpierw poszedł do Arsenalu Londyn (12 występów ligowych), a ostatni sezon to już podstawowy skład Villarreal. Nie zrobił jakieś wielkiej furory, ale jestem przekonany, że u nas będzie doskonałym zmiennikiem dla Qasmiego. Kolejna perła ze szkółki RKC.
Malik Benali (24 lata, Francuz) wypożyczony za 2 100 000 z Manchesteru United - Aż trudno uwierzyć, że w ostatnich trzech sezonach nie zagrał ani minuty w dorosłej piłce! Czerwone Diabły nie chciały go wypożyczać, ale też i nie widzieli w nim potencjału na pierwszy skład. Ja mam nieco inne zdanie, stąd wypożyczenie jako uzupełnienie luki po Bizu. Francuz grał już w Eredivisie w barwach Feyenoordu i radził sobie dobrze (7.16). Jak widać nie można mówić o nadzwyczajnych zakupach tego lata, ale postanowiłem nieco zacisnąć pasa i pooszczędzać. Priorytety i tak się nie zmieniają. Chcę wygrać ligę holenderską i dojść przynajmniej do ćwierćfinału Champions League.
Transfery z klubu:
Christian Lorentzen (21 lat, Duńczyk) za 6 000 000 euro do Bordeaux - Chcemy, by RKC Waalwijk w kwestii juniorów był przedsiębiorstwem dostarczającym nie tylko zdolnych trampkarzy z myślą o przyszłości u nas, ale także o wysokich transferach tych, którzy nie będą mieli okazji zagrać przed naszą publicznością. Możecie zobaczyć profil Duńczyka. Wygląda całkiem nieźle. Lecz mam w klubie czterech snajperów, których oceniam wyżej. Christian natomiast niedługo i tak zacząłby marudzić odnośnie gry w dorosłej kadrze, dlatego zamiast trzeciego wypożyczenia, zdecydowałem się na sprzedaż. Zarobiłem na nim na czysto 6 mln euro i jak dla mnie to świetny wynik.
Sřren Hansen (18 lat, Duńczyk) za 12 000 000 euro do Realu Sociedad - To się nazywa interes. Kupiliśmy go za 850 000 euro, by sprzedać za 12 mln. Fakt, że się rozwinął i zapowiadał na ciekawego gracza, ale nominalne pozycje to środkowy pomocnik i napastnik? Nie, jakoś mi to nie pasuje. W dodatku zaskoczył mnie dość szybkim stwierdzeniem (w grudniu bodajże), że pobyt w Waalwijk już mu się znudził i chce poszukać lepszej opcji. Uznałem, że jeśli dostanę za niego kilkanaście milionów euro to puszczam bez żalu. Bardzo dobry deal z naszej strony.
Mark Gomez (28 lat, Amerykanin) za darmo do Schalke 04 Gelsenkirchen - Zapowiadałem odejście prawdopodobnie najlepszego zmiennika w naszej historii. Nigdy nie musiałem na niego narzekać. Wywiązywał się ze swoich zadań perfekcyjnie. Dwa razy przedłużałem kontrakt, lecz w tym wypadku powiedzenie do trzech razy sztuka nie ma zastosowania. Po prostu chciałem sprowadzić kogoś ze szkółki w jego miejsce.
Bocao (19 lat, Brazylijczyk) za 9 000 000 euro do Anderlechtu Bruksela. Nie ma co za wiele o nim pisać. Przyszedł rok temu za milion euro, teraz sprzedajemy go za 9 mln. Świetna przebitka.
Bizu (27 lat, Brazylijczyk) za 25 000 000 euro do Bayernu Monachium - Reperowanie budżetu klubu ciąg dalszy. Nie miałem w planach jego sprzedaży, ale Niemcy zaoferowali dobre pieniądze za gościa, który jakby nie było zjechał z formą, stracił miejsce w podstawowym składzie i niewiele wskazywało na jego odzyskanie. Nie jest też pierwszej młodości, a do tego kończy mu się (wysoki) kontrakt i raczej nie udałoby mi się go przedłużyć.
Odnośnik do komentarza
Kadra na sezon 2026/2027
Bramkarze:
Ricardo Sandoval (29 lat, Argentyńczyk)
German Lavrentjev (26 lat, Ukrainiec)
Obrońcy:
Mark Murphy (24 lata, Belg)
Orlando Icardo (21 lat, Urugwajczyk)
Brian Dick-Nielsen (18 lat, Duńczyk)
Pablo Ramirez (28 lat, Argentyńczyk)
Casian Bogoi (18 lat, Rumun)
Alexey Plekhanov (21 lat, Rosjanin)
Frenkie Biekman (26 lat, Holender)
Ransford Alhassan (21 lat, Holender)
Pomocnicy:
Jani Ohlsson (29 lat, Szwed)
Matías Lemme (23 lata, Argentyńczyk)
Hicham Qasmi (22 lata, Holender)
Nico van de Weerd (24 lata, Holender)
Sjoerd Plat (25 lat, Holender)
Víctor Luna (26 lat, Argentyńczyk)
Gideon Smits (20 lat, Holender)
Cees de Leeuw (19 lat, Holender)
Roberto Giusti (24 lata, Kanadyjczyk)
Luka Ursic (26 lat, Słoweniec)
Malik Benali (24 lata, Francuz)
Napastnicy:
Bert van der Most (23 lata, Holender)
Martijn van den Driessche (19 lat, Holender)
Mecze towarzyskie:
Aalen - RKC Waalwijk 1:5 (van der Most x3, Smits, Icardo)
AS Nancy - RKC Waalwijk 0:2 (Qasmi x2)
RKC Waalwijk - RKC II Waalwijk 5:0 (samobójcza, Luna, van de Weerd, Qasmi, van der Most)
RKC Waalwijk - Sandhausen 6:0 (Lemme x3, van den Driessche, Biekman, Luna)
Odnośnik do komentarza

I to jest świetne okno transferowe! :jupi:

Zyski znacznie przewyższające wydatki i to zrobione z głową :D tego oczekują kibice! ^^

 

A cofając się wstecz, do felernego kwietnia, nie próbowałeś zrobić zebrania drużyny? Ja interweniuję widząc spadki z znakomitego/b.dobrego na dobre i sporadyczne przeciętne. Czasami działa to co prawda odwrotnie, czasami idealnie, ale no kto nie ryzykuje... :D

Odnośnik do komentarza

azakarsan - Liczyłem, że zwycięstwo po drodze z Ajaxem wystarczy, żeby morale się dźwignęło. Tym bardziej, że tych dwóch porażek z rzędu doznaliśmy grając rezerwami. No ale niestety było inaczej. Nauka do wyciągnięcia na przyszłość.

bacao - Generalnie średniak. Trzy razy w mojej karierze zajmowali 5. miejsce. A tak to coś w okolicach 12-15. Trzy sezony temu spadli z ligi, ale po roku do niej wrócili. Jeśli się nie mylę to grał u nich Jakub Kosecki. Jedyna przygoda w Europie to dwumecz (przegrany) z Evertonem.

________________________________

LIPIEC I SIERPIEŃ 2026
Transfery do klubu:
Emilio Liotta (16 lat, Szwajcar) za 1 100 000 euro z FC Basel
Boris Niehüser (15 lat, Niemiec) za 1 500 000 euro z Fortuny Dusseldorf
Désiré Dié (17 lat, Wybrzeże Kości Słoniowej) za 875 000 euro z Padovy
Massimo Novellino (16 lat, Włoch) za 725 000 euro z Atalanty Bergamo
Hélder (18 lat, Brazylijczyk) za 1 000 000 euro z Vasco da Gamma
Transfery z klubu:
Matias Lemme (23 lata, Argentyńczyk) za 9 000 000 euro do Villarreal. Kłopot bogactwa na prawej pomocy zmusił mnie do sprzedania jednego z piłkarzy. Mam ogromną sympatię do Matiasa. W Waalwijk rozegrał 81 ligowych spotkań, do siatki trafił 22 razy, natomiast asystował przy 21 golach. Uważam, iż jego potencjał pozwala na znacznie więcej. Dziwne jak łatwo oddał miejsce w składzie Qasmiemu. A lubię go bo pamiętam, iż kilka razy ratował nas w ważnych meczach w Lidze Mistrzów. Czemu sprzedaję kogoś o wartości rynkowej 11 mln za dwa melony mniej? Bo za rok kończy mu się kontrakt. Pewnie gdybym siadł z nim do stołu negocjować umowę to usłyszałbym kwotę 50 tys. euro tygodniowo. Nie stać nas, musimy oszczędzać. Życzę mu szczęścia w Primera Division.
Eredivisie [1-6]
[-.] RKC Waalwijk 2:0 (0:0) Twente Enschede [-.] (Giusti, de Leeuw)
[11.] Ajax Amsterdam 0:0 RKC Waalwijk [3.]
[1.] FC Utrecht 0:3 (0:2) RKC Waalwijk [5.] (van der Most, van de Weerd, Giusti)
[3.] RKC Waalwijk 3:1 (1:1) sc Heerenveen [4.] (Ramirez, de Leeuw, van den Driessche)
[11.] PEC Zwolle 0:2 (0:1) RKC Waalwijk [2.] (van der Most, de Leeuw)
[2.] RKC Waalwijk 5:0 (2:0) NAC Breda [16.] (de Leeuw, Benali x3, van den Driessche)
Superpuchar Holandii
FC Volendam 2:4 (0:2) RKC Waalwijk (van der Most x2, Plekhanov, samobójcza)
Stan klubowego konta: 118 993 337 euro
Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 444 000 000 euro
Podsumowanie:
Sześć ligowych kolejek i tylko jedna stracona bramka!! Tak perfekcyjnie w obronie jeszcze nie graliśmy. Największym wygranym póki co de Leeuw. Cztery gole, nawet w meczach, w których wchodził z ławki. Gołym okiem widać, że się rozwija i zamierzam mu dawać coraz więcej szans. Wrażenie też zrobił na mnie hat-trick Benaliego, który zdążył już dwa razy wypaść z powodu kontuzji. Niech gra tak dalej i zastanowię się nad zaoferowaniem mu stałego kontraktu (obecny wygasa po sezonie i nie sądzę by Manchester United chciał zaoferować mu nowy). Ponadto zdobyliśmy po raz jedenasty z rzędu Superpuchar Holandii. Co ciekawe rozegraliśmy go z drugoligowcem, który zdobył puchar kraju, po drodze eliminując także nas. Odbyło się też losowanie fazy grupowej Champions League. Naszymi rywalami będą: Napoli, Benfica Lizbona oraz Maccabi Hajfa.

 

Odnośnik do komentarza

bacao - Widzę, że nie masz łatwego zadania, ale przynajmniej w Holandii mecze wyglądają bardzo efektownie i pada dużo bramek, szczególnie na zapleczu.
________________________________

WRZESIEŃ 2026
Eredivisie [7-9]
[2.] RKC Waalwijk 4:0 (3:0) PSV Eindhoven [1.] (van der Most, Plekhanov, Qasmi, Ohlsson)
[9.] Feyenoord Rotterdam 3:4 (2:3) RKC Waalwijk [1.] (van den Driessche x3, Luna)
[7.] Roda JC Kerkrade 0:3 (0:1) RKC Waalwijk [1.] (Luna, van der Most, Qasmi)
Puchar Holandii [2. runda]
Appingedam 0:6 (0:2) RKC Waalwijk (van den Driessche x2, de Leeuw x2, Smits x2)
Champions League [Faza grupowa]
[-.] Napoli 4:4 (4:3) RKC Waalwijk [-.] (van de Weerd, Plekhanov, Icardo, van der Most)
[2.] RKC Waalwijk 3:2 (2:2) Benfica Lizbona [1.] (van der Most, Plekhanov, Qasmi)
Stan klubowego konta: 109 632 621 euro
Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 444 000 000 euro
Podsumowanie:
We wrześniu zaprezentowaliśmy radosny futbol. Mocno rozluźniliśmy szyki obronne, nie zapominając jak strzela się bramki. Bilans: 6 meczów, 9 straconych bramek i uwaga... 24 zdobyte. Nieprawdopodobny bilans! Najbardziej system niszczy van den Driessche, który ma średnią 8.64!! W dodatku kolejny raz został wymieniony w comiesięcznym raporcie jako gość, który poczynił największe postępy. Ma kontrakt na 5 kolejnych lat więc zabawie się w zgadywankę. Za kilka lat, gdy liga holenderska zacznie być czołową ligą w Europie, jego wartość rynkowa będzie wynosiła 40-50 mln euro. Przypominam też co mówiłem jakiś czas temu: młody snajper może zostać w przyszłości laureatem Złotej Piłki. A za rok najprawdopodobniej zdetronizuje van der Mosta w roli najważniejszego napastnika klubu. Zadziwiająco dużo goli strzela stoper Plekhanov (3), a Qasmi po słabym sierpniu w końcu zaczyna grać pierwsze skrzypce.
Odnośnik do komentarza
PAŹDZIERNIK 2026



Eredivisie [10-13]



[1.] RKC Waalwijk 4:0 (4:0) FC Emmen [12.] (Benali, de Leeuw, Smits, van den Driessche)



[1.] RKC Waalwijk 4:1 (3:0) NEC Nijmegen [4.] (van de Weerd x2, Luna, Qasmi)



[1.] RKC Waalwijk 5:1 (3:0) Almere City [18.] (van de Weerd x2, van der Most x2, Qasmi)



[6.] Vitesse Arnhem 2:2 (1:1) RKC Waalwijk [1.] (Icardo, van den Driessche)



Puchar Holandii [3. runda]



RKC Waalwijk 8:2 (6:1) Helmond Sport (samobójcza, Benali x4, Smits, van den Driessche, Biekman)



Champions League [Faza grupowa]



[4.] Maccabi Hajfa 1:4 (1:2) RKC Waalwijk [1.] (van den Driessche x3, Smits)





Stan klubowego konta: 104 993 758 euro

Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 444 000 000 euro


Podsumowanie:

Nie zwalniamy tempa. Sześć meczów w październiku, 27 goli. Powoli zaczyna brakować mi komplementów w stronę graczy ofensywnych. Muszę się pochylić nad parą Plat-Ursic. Zjechałem ich mocno za poprzedni rok, Chorwat był nawet oferowany innym klubom. Może to był powód wzięcia się w garść. Troszkę męczą nas kontuzje. Był moment, w którym nie mogłem skorzystać z usług trzech piłkarzy. Obecnie dłuższy uraz leczy Sandoval. Nie ma się co dłużej rozpisywać. Róbmy dalej swoje, cieszmy oczy kibiców swoją grą.

Odnośnik do komentarza
LISTOPAD 2026
Eredivisie [14-16]
[12.] Heracles 0:1 (0:1) RKC Waalwijk [1.] (Luna)
[1.] RKC Waalwijk 1:4 (0:3) ADO Den Haag [10.] (Ramirez)
[13.] FC Groningen 2:4 (2:3) RKC Waalwijk [1.] (Smits, Ramirez, van den Driessche, Plat)
Champions League [Faza grupowa]
[1.] RKC Waalwijk 5:0 (4:0) Maccabi Hajfa [4.] (Smits x2, Benali x2, Biekman)
[1.] RKC Waalwijk 4:1 (2:0) Napoli [2.] (van der Most x2, Qasmi x2)
Stan klubowego konta: 100 326 528 euro
Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 444 000 000 euro
Podsumowanie:

Nie, nie pomyliłem się wpisując wynik meczu z ADO. Daliśmy statystykom nie lada wyzwanie. A może bardziej historykom. Żeby znaleźć poprzednie ligowe spotkanie u siebie, w którym straciliśmy cztery gole musielibyśmy się cofnąć prawdopodobnie do pierwszych sezonów. Żebym jeszcze mógł usprawiedliwić się wystawieniem rezerwowego składu, ale nie. Nie zdarzają się nam aż takie wpadki dlatego czuję się trochę jakbym dostał łopatą po plecach. Na szczęście nie miało to wpływu na inne wyniki. W Lidze Mistrzów gnieciemy wszystkich. Już zapewniliśmy sobie awans z pierwszego miejsca, dzieki czemu w ostatnim meczu w Lizbonie będę mógł dać pokazać się drugiemu garniturowi. Jestem zadowolony, tylko tak dalej.

Odnośnik do komentarza
GRUDZIEŃ 2026
Eredivisie [17-19]
[14.] Twente Enschede 0:3 (0:1) RKC Waalwijk [1.] (Icardo x2, Ohlsson)

12.12.2026

[5.] Sparta Rotterdam 2:3 (1:1) RKC Waalwijk [1.] (Qasmi x3)
[1.] RKC Waalwijk 3:1 (3:0) Ajax Amsterdam [5.] (Icardo, van der Most, Ohlsson)
Puchar Holandii [4. runda]
RKC Waalwijk 2:0 (2:0) Ajax Amsterdam (van den Driessche, Biekman)
Champions League [Faza grupowa]
[2.] Benfica Lizbona 0:3 (0:2) RKC Waalwijk [1.] (Bogoi, Smits, van den Driessche)
Stan klubowego konta: 91 882 393 euro
Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 444 000 000 euro
Podsumowanie:
I znowu wyraźna poprawa gry defensywnej. Tylko dwa gole stracone w pięciu spotkaniach. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na drugi skład. Nigdy w historii RKC nie był on tak silny jak obecnie. Jednym z wielu dowodów było starcie z Benfiką na wyjeździe. Przed ostatnią kolejką fazy grupowej LM zajmowali drugie miejsce. Ja tradycyjnie w sytuacji, gdy mamy pewny awans zdecydowałem się dać odpocząć najważniejszym graczom mojego klubu. I co zrobili rezerwowi? Wgnietli gospodarzy w ziemię, spychając ich osatecznie na trzecią lokatę. Jeszcze za wcześnie by mówić o dwóch jednakowo silnych jedenastkach, lecz różnica poziomów powolutku się zaciera. W 1/8 finału wylosowaliśmy Manchester United. Mogło być lepiej. Zwracam też uwagę na dwukrotne pokonanie Ajaxu w odstępie kilku dni, bez spocenia koszulek. Tak, my tą ligę przeskoczyliśmy poziomem. Nie ma ekipy zdolnej nawiązać z nami walkę. Żeby jednak nie było tak kolorowo to szykuje się u nas zmiana właściciela. Zostało nałożone embargo na transfery i to tuż przed rozpoczęciem zimowego okna transferowego. Zawsze lubię szukać niezłych zawodników, którym kończy się kontrakt, lecz tym razem przyjdą do mnie tylko ci zakontraktowani wcześniej.
Odnośnik do komentarza
STYCZEŃ 2027
Transfery z klubu:
Hicham Qasmi (23 lata, Holender) za 53 000 000 euro do Realu Madryt - Cóż, są takie oferty, których się nie odrzuca. Przejrzałem sobie dobrze historię transferów w Europie i okazuje się, że w tej wersji Football Managera nie da się jeszcze przeprowadzać transakcji za więcej niż 45-55 mln euro. Jak sobie pomyślę, że w wersji 16 sprowadziłem Lewandowskiego do Realu Madryt za 120 mln, a kwoty 70-80 mln były na porządku dziennym to trochę smutno mi się robi. Lubię szał związany z takimi pieniędzmi. Mimo, że pozbywamy się najlepszego zawodnika to uważam, iż suma jest jak najbardziej zadowalająca. Hicham oczywiście był wiodącą postacią w zespole, ale zdziwiło mnie że w lidze nie zanotował ani jednej asysty w 12. kolejkach. Oczywiście nie przeszkodziło mu to w zdobyciu siedmiu goli i średniej 7.39. Będziemy z pewnością tęsknić. Królewscy zrobili świetny deal dla siebie.
Transfery do klubu:
Jesús Hernández (19 lat, Meksykanin) za 13 000 000 euro z FC Basel - Zdecydowanie najlepszy na rynku prawy skrzydłowy. Wychowanek Chivas, a ostatnie dwa sezony spędzone w Szwajcarii. Nie ma jeszcze wybitnych cyfr (choć z tego co widzę to w Bazylei byli z niego zadowoleni), ale to dopiero 19-latek. Ma sporo czasu na naukę. Ja nawet się zastanawiam czy nie dać mu od razu pierwszego składu. Lecz byłoby to chyba nie fair wobec Smitsa, który zalicza świetny sezon. Zobaczymy jak będzie się układać rywalizacja. Być może po sezonie zapomnimy już o stracie Qasmiego.
Victor Dvornikov (18 lat, Ukrainiec) za 1 200 000 euro z Szachtara Donieck
Badé (18 lat, Brazylijczyk) za 675 000 euro z Sport C Recife
Felipe Antônio (18 lat, Brazylijczyk) za 650 000 euro z Sao Paulo
Michael Herings (15 lat, Niemiec) za 1 900 000 euro z Borussi Monchengladbach
Eredivisie [20-21]
[1.] RKC Waalwijk 2:2 (1:1) FC Utrecht [10.] (Hernandez, Bogoi)
[3.] sc Heerenveen 0:0 RKC Waalwijk [1.]
Puchar Holandii [ćwierćfinał]
NEC Nijmegen 0:1 (0:0) RKC Waalwijk (van den Driessche)
Mecze towarzyskie:
RKC Waalwijk - Anderlecht Bruksela 6:0 (Qasmi x3, van der Most, Luna, Antonio)
RKC Waalwijk - DESK 7:0 (de Leeuw, van den Driessche x2, Kokolo x2, Biekman, Plat)
RKC Waalwijk - Newcastle United 5:1 (van de Weerd, Hernandez x2, van der Most, Benali)
Stan klubowego konta: 116 540 050 euro
Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 497 000 000 euro
Podsumowanie:

Jak widać troszkę siadła nam forma po ponad miesięcznej przerwie. Nie były to mecze w stylu "ciśniemy rywala, ale nie potrafimy wbić gola". Nie, przeciwnicy mogli tak samo wygrać jak i my. Mimo wszystko dziwię się takiemu stanu rzeczy. Sparingi wyglądały obiecująco, a przecież nie mierzyliśmy się z ogórami (poza DESK). PSV nie zwalnia tempa, wobec czego złapali z nami lekki kontakt. Być może odejście Qasmiego tak wpłynęło na resztę drużyny? Sam nie wiem. Liczę, że w lutym wszystko powróci do normy.

Odnośnik do komentarza
LUTY 2027



Eredivisie [22-26]



[17.] NAC Breda 0:1 (0:0) RKC Waalwijk [1.] (van der Most)



[1.] RKC Waalwijk 3:1 (1:0) PEC Zwolle [10.] (Dick-Nielsen, van den Driessche x2)



[2.] PSV Eindhoven 1:3 (0:0) RKC Waalwijk [1.] (Luna, van der Most, Hernandez)



[1.] RKC Waalwijk 5:0 (2:0) Feyenoord Rotterdam [6.] (de Leeuw x2, Benali x2, van den Driessche)



[16.] FC Emmen 2:7 (1:6) RKC Waalwijk [1.] (Plekhanov x2, van de Weerd x2, Luna x2, Smits)



Champions League [1/8 finału]



Manchester United 2:2 (2:1) RKC Waalwijk (Ohlsson, van der Most)





Stan klubowego konta: 107 401 279 euro

Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 497 000 000 euro


Podsumowanie:

Kurde, tyle lat grania w FM i nawet nie zdawałem sobie sprawy jak wielkie znaczenie ma morale zespołu. Oczywiście wiedziałem, że jest istotne i drużyna lepiej wygląda na boisku gdy jest ta pewność siebie i dobry klimat napędzany wynikami. Lecz w RKC odczuwam to namacalnie. Po styczniu było kiepsko. Jeszcze na początku lutego pierwszy mecz wyglądał bardzo źle. Lecz później wygraliśmy już różnicą dwóch goli ze Zwolle, mimo wszystko niespodziewanie rozbiliśmy na wyjeździe PSV i apogeum przyszło w czasie spotkania na Old Trafford. Nawet przebieg starcia pokazał wiarę i pewność swoich umiejętności. W 30. minucie było 0:2, ale odrobiliśmy straty, głównie dzięki świetnej grze Ohlssona. Szwed zapisuje piękną kartę w historii RKC. Przez wszystkich rywali jest niemal wyśmiewany na konferencjach, wskazują go jako zdecydowanie najsłabsze ogniwo. On jednak ma to w dupie i zalicza kolejny dobry sezon. Zaoferowanie mu nowego kontraktu był właściwą decyzją. Fajnie też wygląda rekordowe zwycięstwo w Emmen. W takiej formie Czerwone Diabły mogą mieć problem z nami w rewanżowym meczu LM.

Odnośnik do komentarza
MARZEC 2027



Eredivisie [27-30]



[1.] RKC Waalwijk 3:0 (2:0) Roda JC Kerkrade [13.] (de Leeuw, samobójcza x2)



[1.] RKC Waalwijk 3:0 (2:0) Vitesse Arnhem [7.] (Icardo, Smits, van der Most)



[5.] NEC Nijmegen 4:0 (3:0) RKC Waalwijk [1.]



[17.] Almere City 1:5 (1:2) RKC Waalwijk [1.] (van de Weerd x3, Busby, van der Most)



Puchar Holandii [półfinał]



sc Heerenveen 1:3 (0:3) RKC Waalwijk (van den Driessche x2, van der Most)



Champions League [1/8 finału-rewanż]



RKC Waalwijk 2:1 (0:1) Manchester United (Luna, Giusti)


Pierwszy mecz: 2:2, awans: RKC Waalwijk





Stan klubowego konta: 103 719 326 euro

Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 497 000 000 euro


Podsumowanie:

Tradycyjnie w marcu dwa najważniejsze cele to przejść do ćwierćfinału Champions League i pozyskać utalentowanych trampkarzy z corocznego naboru. Oba cele zostały zrealizowane. Ponownie pokazaliśmy charakter. Niewiele mieliśmy do powiedzenia w pierwszych 45. minutach pojedynku z United. Lecz po zmianie stron nastąpiła zmiana jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Bardzo mnie cieszy wygrana z tak dobrym przeciwnikiem. Losowanie kolejnej fazy nie ułożyło się zbyt dobrze, bo będziemy musieli pokonać FC Barcelonę. Rok temu się udało, ale czy uda się drugi raz z rzędu? Ciężko powiedzieć. Nowi juniorzy nie wyglądają może nadzwyczajnie ale mam jednego, który ma szansę stać się prawdziwym kozakiem. Oto oni: Abdellah Yilmaz, Casper Tip, Jeroen Thoma (kozak), Martijn van Wijk, Sander Kremers, Savas Caliskan, Sven van Dijk. Udany miesiąc z jedną wpadką i awansem do finału pucharu Holandii. Przed nami ostatnia prosta.

Odnośnik do komentarza
KWIECIEŃ 2027
Eredivisie [31-33]
[1.] RKC Waalwijk 1:0 (1:0) Heracles [13.] (Hernandez)
[11.] ADO Den Haag 0:4 (0:3) RKC Waalwijk [1.] (Hernandez, van den Driessche, Plat, Biekman)
[1.] RKC Waalwijk 2:0 (1:0) Sparta Rotterdam [4.] (Hernandez, de Leeuw)
Puchar Holandii [finał]
RKC Waalwijk 2:1 (2:1) FC Groningen (van der Most x2)
Champions League [1/4 finału i 1/2 finału]
FC Barcelona 2:1 (0:0) RKC Waalwijk (Icardo)
RKC Waalwijk 3:0 (2:0) FC Barcelona (Smits, van der Most, Benali)

28.04.2027

RKC Waalwijk 3:0 (2:0) Borussia Dortmund (van der Most, Smits x2)
Stan klubowego konta: 106 920 485 euro
Łączna wartość sprzedanych piłkarzy: 497 000 000 euro
Podsumowanie:
Jeśli po tym sezonie nie awansujemy jako liga w rankingu to już chyba nigdy się to nie uda. Mamy dwie holenderskie drużyny w półfinale Ligi Mistrzów (i po naszym wyniku przeciwko Niemcom można powiedzieć, że jedną w finale). PSV również zalicza świetny rok w Europie. I chcę wyraźnie zaznaczyć, że w tej fazie rozgrywek nie znaleźli się fuksem. Najpierw pokonali dość pewnie AC Milan (2:0 i 1:1), a później zaimponowali w dwumeczu z Bayernem Monachium (4:1 i 1:1). Prawdopodobnie zatrzymają się na 1/2 finału gdyż w pierwszym spotkaniu przeciwko AS Monaco przegrali 1:5. Ale i tak brawa za postawę. Natomiast my wymiatamy. Kluczem do sukcesu jest niezła postawa w spotkaniach wyjazdowych. I fakt, że rozgrywamy je najpierw. Wystarczy nie przegrać różnicą większą niż jedna bramka i w rewanżu, przed wspaniałą publicznością nie dajemy absolutnie pograć największym markom na świecie. Zaryzykuję tezę, że jeśli wygramy LM to staniemy się najlepszym klubem sportowym na świecie. Nie pod względem finansowym czy marketingowym, ale czysto sportowym. Nie mówiłem wam, ale nasi juniorzy w poprzednim sezonie wygrali młodzieżową Champions League, a w obecnej doszli już do finału, który przed nami. Tak jak my wygrali ligę i puchar Holandii. Miano najlepszego klubu na świecie może się komuś wydać zbyt pochopne, lecz ja nie znajduję innego określenia skoro drużyna wygrywa wszystko co możliwe, na kilku szczeblach wiekowych. No ale ten ostatni krok trzeba postawić w maju.
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...