Skocz do zawartości

Takie tam o pisowni ;]


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Jest cos niepokojacego w tym, Vami, ze z jednej strony oczekujesz konsekwencji, logiki w stosowaniu zasad transkrypcji, a z drugiej strony - co kontrastuje z wizerunkiem specjalisty, jaki (swiadomie badz nie) kreujesz - nie potrafisz zapisac kilkuzdaniowej wypowiedzi bez popelniania dziecinnych bledow. Ot, pierwsze przyklady z brzegu: "90-tych", "ex-radzieckie". Nie wspominam o tym jednak dlatego, zeby Ci dopiec, tylko dlatego, by uzmyslowic roznice miedzy polszczyzna oficjalna (literacka, urzedowa) a potoczna. Pamietaj: naczelna zasada dla tej drugiej jest zrozumialosc wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza

Ale zrozum, że tu NIE MA żadnej transkrypcji :roll: Ile można...

 

Poza tym - nie jestem żadnym ekspertem, ale jak coś jest dla mnie nielogiczne, to o tym mówię :) A jeśli w moich wypowiedziach zauważasz takie błędy, to po prostu zwracaj uwagę. Będę wdzięczny. Nie jestem alfą i omegą :)

Odnośnik do komentarza

Ale zrozum, że tu NIE MA żadnej transkrypcji :roll: Ile można...

 

Poza tym - nie jestem żadnym ekspertem, ale jak coś jest dla mnie nielogiczne, to o tym mówię :) A jeśli w moich wypowiedziach zauważasz takie błędy, to po prostu zwracaj uwagę. Będę wdzięczny. Nie jestem alfą i omegą :)

Chcialbym w to wierzyc, ale Twoja krucjata przeciw juz nie tylko (pozornej, ale przekonac Cie nie mozna) niekonswekwencji w pisowni, ale tez chec calkowitej eliminacji zapozyczen (vide grill), jest dla mnie calkowicie odrzucajaca.

Odnośnik do komentarza
Do zapisywania wielu języków używa się alfabetów innych niż łaciński. Co więcej, liczne kraje stosujące łacinkę używają specyficznych znaków ortograficznych, niestosowanych poza tymi krajami. Wynika stąd konieczność dokonywania transkrypcji bądź transliteracji tekstów obcych zapisywanych np. za pomocą grażdanki* czy też innych sposobów notacji na alfabet łaciński.
Transliteracja polega więc na przekształceniu graficznej formy tekstu; jest zrozumiałe, że ten zabieg może zostać odwrócony i na podstawie tekstu po transliteracji możemy odtworzyć oryginalny.

za so.pwn.pl

Dziękuje, do widzenia, Twój mit Vami został obalony przez maturzystę. :P

Odnośnik do komentarza

@Counter

 

Chyba nie doczytałeś tego posta:

No i odpiszą Ci, że powszechność użycia powoduje, że jest poprawna. Tylko co z tego? Dla mnie to żaden wyznacznik. Dla mnie wyznacznikiem jest logika.

Daleko tu komukolwiek do "pokonania" Vamiego w tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Do zapisywania wielu języków używa się alfabetów innych niż łaciński. Co więcej, liczne kraje stosujące łacinkę używają specyficznych znaków ortograficznych, niestosowanych poza tymi krajami. Wynika stąd konieczność dokonywania transkrypcji bądź transliteracji tekstów obcych zapisywanych np. za pomocą grażdanki* czy też innych sposobów notacji na alfabet łaciński.
Transliteracja polega więc na przekształceniu graficznej formy tekstu; jest zrozumiałe, że ten zabieg może zostać odwrócony i na podstawie tekstu po transliteracji możemy odtworzyć oryginalny.

za so.pwn.pl

Dziękuje, do widzenia, Twój mit Vami został obalony przez maturzystę. :P

 

Chyba jedynie w jego nielogicznej wyobraźni... Bo tu nie ma ani słowa o tym, o czym piszę.

Odnośnik do komentarza
Do zapisywania wielu języków używa się alfabetów innych niż łaciński. Co więcej, liczne kraje stosujące łacinkę używają specyficznych znaków ortograficznych, niestosowanych poza tymi krajami. Wynika stąd konieczność dokonywania transkrypcji bądź transliteracji tekstów obcych zapisywanych np. za pomocą grażdanki* czy też innych sposobów notacji na alfabet łaciński.
Transliteracja polega więc na przekształceniu graficznej formy tekstu; jest zrozumiałe, że ten zabieg może zostać odwrócony i na podstawie tekstu po transliteracji możemy odtworzyć oryginalny.

za so.pwn.pl

Dziękuje, do widzenia, Twój mit Vami został obalony przez maturzystę. :P

Przecież tu jest mowa o transliteracji z grażdanki (cyrylicy) na alfabet łaciński. Jak to się ma do tego o czym pisał Vami?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...