Jump to content

Estetyka forumowa


Recommended Posts

Estetyka forumowa

 

 

Wielu chce pisać dobre opowiadania, ale niestety nie wszyscy poprawnie rozumieją, na czym wysoka jakość powinna polegać. Niektórzy próbują braki jakości tekstu nadrabiać jego wyglądem, co bardzo często prowadzi do przerostu formy nad treścią. W tym poradniku postaram się w kilku punktach przedstawić najważniejsze paradygmaty i zasady estetyki tekstów, publikowanych w dziale Karier.

 

 

Obrazki

 

Jedną z podstawowych zasad publikowania tekstów nie tylko w dziale Karier, ale i na całym Forum jest unikanie umieszczania obrazków. Jak niegdyś zauważył człowiek-legenda tego miejsca (również interesującego nas działu Karier) – Profesor, opowiadanie to nie komiks. W tym zdaniu zawarta jest cała istota takiego, a nie innego podejścia. Dobry tekst obroni się bowiem nawet bez obrazków.

 

Dla tych, którzy jednak chcieliby wzbogacić swoją pracę obrazkami, udostępnione są dwie metody ich umieszczania:

 

1) „Obudowywanie” obrazków w tagi [ spoiler] [ /spoiler], które sprawiają, że obrazek jest niewidoczny do momentu wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Taka forma pozwala na zachowanie względnej ciągłości i wynikającej z tego estetyki tekstu, a jednocześnie umożliwia łatwy dostęp do zawartości. Stosowanie tego rozwiązania wymusza jednak skalowanie obrazów tak, aby były dopasowane do wielkości okna przeglądarki i nie powodowały „rozjeżdżania” Forum (głównie w wymiarze horyzontalnym, czy jak kto woli – „poziomym”).

 

Poniżej przykład użycia tagu [ spoiler]

 

 

example.jpg

 

 

2) Hosting obrazków na serwerach do tego celu przeznaczonych i umieszczanie w pracy wyłącznie adresu obrazka w postaci tagów [ url] [ /url]. Serwerów hostujących obrazki jest całe mnóstwo i tak naprawdę w gestii użytkownika zależy, który serwis ewentualnie wybierze. Warto przeanalizować dostępne oferty, ponieważ niektóre serwisy pełne są reklam, których nachalność zniechęca do korzystania z nich. Przykładowe serwisy to imageshack.us, tinypic.com czy imagevenue.com.

 

Poniżej przykład użycia tagu [ url]:

 

Obrazek

 

 

Formatowanie tekstu

 

Stosowanie zróżnicowanego formatowania tekstu, wbrew zamierzeniom osób je stosujących, nie prowadzi do jego uatrakcyjnienia. A często sprawia nawet, że tekst staje się bardziej nieczytelny. Aby tego uniknąć, warto zachować standardowy sposób formatowania tekstu udostępniany przez Forum. Elementy formatowania, których zmiana jest bezwzględnie zabroniona, to:

 

1) Wielkość czcionki

2) Wyrównywanie tekstu

 

 

W pewnych wyjątkowych przypadkach dopuszczalne są drobne odstępstwa od tradycyjnego sposobu formatowania, pod warunkiem, że nie wprowadzają one zbytniego „bałaganu”:

 

Kolorowanie tekstu – może okazać się przydatne do zaznaczania kartek (żółtych, czerwonych) w sprawozdaniach meczowych, kontuzji i tym podobnych elementów. We fragmentach stricte opisowych, czy fabularnych, stosowanie kolorowania tekstu mija się z celem (czy ktoś widział, żeby powieści były pisane różnokolorową czcionką?).

 

 

Dodatkowe znaczniki

 

Warto korzystać z dobrodziejstw dodatkowych elementów formatujących, udostępnianych przez skrypt obsługujący nasze Forum.

 

1) [ code] [ /code] – znacznik powodujący, że wyświetlany w jego obrębie tekst ma charakter pisma maszynowego, z jednakową szerokością znaków (dotyczy to również odstępu – spacji).

Przykład tagu code.

2) [ quote] [ /quote] – znacznik sprawiający, że wyświetlany w jego obrębie tekst jest nieco inaczej sformatowany – szczegóły tego formatowania zależą od zastosowanego stylu („skórki”) dla skryptu, ale zazwyczaj tekst wewnątrz tego znacznika ma nieco inny kolor, nieco inny (mniejszy) rozmiar i nieznacznie zmieniony kolor tła bloku tekstu zawartego w tym znaczniku.

 

 

Przykład tagu quote

 

Znaczniki te są przydatne do zaznaczania raportów pomeczowych, czy formatowania dialogów lub innych fragmentów tekstu, które treściowo wymagają oddzielenia od reszty (np. cytatów, artykułów prasowych, itp.).

 

 

Środki, które zazwyczaj wystarczają do wyrazistego i jednocześnie estetycznego formatowania:

Pogrubienie

Kursywa

Podkreślenie

 

W wątpliwych przypadkach dotyczących zastosowania sposobu formatowania nieujętego w tym tekście, zaleca się wcześniejszy kontakt z moderatorem.

 

Stawiającym swoje pierwsze kroki w opisywaniu swoich menedżerskich przygód zaleca się przejrzeć sposób formatowania stosowany u innych pisarzy.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...