Skocz do zawartości

FM 2011 - Taktyki


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś był by chętny, może przetestować u siebie moją taktykę - http://www.sendspace.com/file/1yk2qr - Mnie puki co nie zawodzi, na 15 kolejek Ekstraklasy grając Lechią, przegrałem tylko raz i to w okresie gdy ją jeszcze dopieszczałem, z resztą nadal poprawiam w niej to i owo. Mimo wszystko, w Lechii nie robiłem zmian kadrowych, mimo to, zespół spokojnie ogrywa kolejnych rywali. Taktyka przede wszystkim opiera się na grze skrzydłami, wysunięty jest tylko jeden napastnik, jednak nie zmniejsza to zupełnie siły ofensywnej, środkowi pomocnicy są świetnym uzupełnieniem ataku a dodatkowo dobrze sprawdzają się w destrukcji. Boczni pomocnicy nie tylko prowadzą akcje skrzydłami, ale także robią za fałszywych napastników... Teoretycznie taktyka przedstawia, że w pierwszym składzie jest tylko jeden napastnik, jednakże tak naprawdę jest ich 3 plus dwóch ofensywnych środkowych pomocników jacy czają się przed polem karnym, wszystko jest na tyle wyważone, że gra w obronie i ataku jest dobrze zbalansowana, w taktyce mało bramek tracimy, ale też nie ma co się spodziewać jakiś ogromnych zwycięst. Wszystko to kwestia składu, u mnie w Lechii brakuje dobrego napastnika, jednak skrzydłowi zebrali po 15 meczach po 8 asyst z tego Buzała grający na prawej flance, zaliczył ich 9 i do tego 6 bramek.

Minus w taktyce dotyczy postawy obrońców, nad tym nadal dumam, tu wychodzą też braki kadrowe, bo co tu dużo gadać, jedyny w miarę porządny obrońca jakiego mam w Lechii to Wołąkiewicz ...

 

Taktyką, mimo iż nadal w fazie tworzenia, to spokojnie zajmuję 1 miejsce na półmetku rozgrywek i przegrałem o dziwo z Bełchatowem a moją wyższość musiały uznać zespoły Legii, Wisły, Lecha czy Polonii z którymi bez problemu wygrywałem, czy to u siebie czy na wyjeździe.

 

Jak by ktoś sprawdził u siebie, to był bym rad jak by się podzielił swoimi uwagami i może zasugerował co jest źle i należy poprawić :)

 

edit : zaznaczę, że mistrzem stałych fragmentów nie jestem, nie specjalnie przy nich grzebałem, w taktyce nie widać efektywności ustawień ... No ale jak wspomniałem, do tego za bardzo głowy nie mam. / gram na podstawowym FM 11 bez patchów /

Odnośnik do komentarza

No ja tez przetestowałem twoją taktyke. 2 razy. Pierwszy raz grałem grając pół sezonu same zwycięstwa oprocz jednego remisu i jednej porażki. Grałem czystym składem nie kupując nikogo. Drugi raz testowałem równierz połowa sezonu ale dokonując już transferów wolnych piłkarzy min Mendy, Akram, Tristan, Cruz itd....chyba 9 piłkarzy nowych. I było o wiele gorzej. Półmetek skonczyłem na 9 miejscu , nie wszedłem do grupy LE. Testowałem Wisłą Kraków.

Jakie dałeś przygotowanie do meczu? Ja od 22 meczy nie przegrałem w lidze

Odnośnik do komentarza

No ja tez przetestowałem twoją taktyke. 2 razy. Pierwszy raz grałem grając pół sezonu same zwycięstwa oprocz jednego remisu i jednej porażki. Grałem czystym składem nie kupując nikogo. Drugi raz testowałem równierz połowa sezonu ale dokonując już transferów wolnych piłkarzy min Mendy, Akram, Tristan, Cruz itd....chyba 9 piłkarzy nowych. I było o wiele gorzej. Półmetek skonczyłem na 9 miejscu , nie wszedłem do grupy LE. Testowałem Wisłą Kraków.

Jakie dałeś przygotowanie do meczu? Ja od 22 meczy nie przegrałem w lidze

 

Przygotowanie ? czyli ?? treningi, sparingi .... nie bardzo wiem o co ci chodzi.

Odnośnik do komentarza

No ja tez przetestowałem twoją taktyke. 2 razy. Pierwszy raz grałem grając pół sezonu same zwycięstwa oprocz jednego remisu i jednej porażki. Grałem czystym składem nie kupując nikogo. Drugi raz testowałem równierz połowa sezonu ale dokonując już transferów wolnych piłkarzy min Mendy, Akram, Tristan, Cruz itd....chyba 9 piłkarzy nowych. I było o wiele gorzej. Półmetek skonczyłem na 9 miejscu , nie wszedłem do grupy LE. Testowałem Wisłą Kraków.

Jakie dałeś przygotowanie do meczu? Ja od 22 meczy nie przegrałem w lidze

 

Przygotowanie ? czyli ?? treningi, sparingi .... nie bardzo wiem o co ci chodzi.

Sprowadziłeś pół nowego składu zagrałeś sparingi na urlopie nie zmieniając przygotowanie do meczu na zgranie zespołu to się nie dziw

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie dotyczące ataków z głębi pola. nie wiem jak mam rozumieć to ustawienie w kontekście napastników bo wiadoma że co do pomocników to będą oni podłączali się w akcje ofensywne a jak to wygląda jeśli chodzi o napastnika????

I coś wymyśliłeś na temat tego polecenia ? Jak się sprawdza ? Jak działa ?

Odnośnik do komentarza

To może ja przedstawię swoją taktykę.

 

Nazwa: 1-4-1-3-2 Legia 2010 v.1

Taktyka bazowa: Jest to zmodyfikowane 1-4-1-3-2 Vidarx'a.

Drużyna: Legia Warszawa

Sezon: Okres przygotowawczy do sezonu 2010/2011

Wymiary boiska: Maksymalna szerokość i długość

Download: http://www.wrzucaj.com/492095

 

Co zostało zmienione względem taktyki Vidarx'a:

- cofnięty rozgrywający to teraz defensywny pomocnik z poleceniem "wsparcie";

- lewy napastnik(klasyczna dziesiątka), to u mnie kompletny napastnik;

- usunąłem grę na spalone;

- zdecydowanie poszerzyłem grę;

- zwiększyłem tempo gry;

- schodzący napastnicy to teraz skrzydłowi;

- skrzydłowi i rozgrywający mają w indywidualnych ustawione częstsze strzelanie na bramkę rywala;

- zmodyfikowałem również sposób rozgrywania stałych fragmentów gry.

 

Inne informacje:

Mając w drużynie skrzydłowych pokroju Rybus, Manu, Radovic i Szałachowski, a więc posiadających szybkość, wolna gra jest niczym strzał w stopę dla tych piłkarzy, dlatego też zdecydowałem się podnieść tempo gry.

Standardowe ustawienie zespołu, również nie wpływało pozytywnie na grę skrzydłowych, stąd decyzja o niemal maksymalnym rozszerzeniu pola gry. No i również wymiary boiska pozwalają na szerszą grę.

Zrezygnowałem ze spalonych, gdyż po pierwsze nie dysponowałem na początku podstawową czwórką obrońców, po drugie mam maksymalne wymiary boiska i po trzecie nawet po sprowadzeniu czterech bardzo dobrych obrońców(Sebastian Toro, Romario Leiria de Moura, Matej Rapnik oraz Cedrik Ake) pułapki ofsajdowe zwykle nie działały, tzn. nie udawało się łapać przeciwników na spalonych przez co przeciwnicy tworzyli sobie sporo sytuacji sam na sam z bramkarzem. Po rezygnacji ze spalonych gra w defensywie wygląda zdecydowanie lepiej.

Grając 5 ofensywnymi piłkarzami, nadanie piłkarzowi ustawionemu tuż przed obrońcami charakteru cofniętego rozgrywającego było dla mnie bez sensu, dlatego też zmieniłem go na defensywnego pomocnika. Opcja wsparcie gwarantuje mi łącznika między defensywą a ofensywą.

Również nie rozumiem co klasyczna dziesiątka, robiła w ataku. Zrobiłem więc z niego kompletnego napastnika - u mnie jest to Bruno Mezenga. W sparingach bramek wielu nie zdobył, ale wiele wypracował Kucharczykowi, dużo walczy, zastawia się z piłką, potrafi kapitalnie rozegrać piłkę, również z pierwszej piłki.

 

Zapewne powiecie, że to tylko sparingi i wyniki nie są miarodajne. Owszem, ale gra Legii w takim ustawieniu mi się podoba. Nie dość, że grają efektownie to przede wszystkim efektywnie. Niedługo pierwsze mecze w Ekstraklasie. Wtedy moja taktyka przejdzie najważniejszy test. Jest to dopiero wersja nr. 1 wiec najprawdopodobniej będzie ulegać zmianom. Umieściłem ją jednak już teraz byście mogli ją wypróbować również u siebie. Być może będziecie mieli jakieś uwagi, spostrzeżenia, co w niej poprawić.

Odnośnik do komentarza

Mój sztab szkoleniowy często podpowiada mi, że:

- Mamy problemy z zespołami grającymi wysoko ustawioną linią defensywną.

- Mamy problemy z drużynami preferującymi wolne rozgrywanie piłki.

- Mamy problemy z drużynami preferującymi wąskie pole gry.

 

Jak temu zaradzić?

Odnośnik do komentarza

Co do wysoko ustawionej defensywy, to na logikę rzecz biorąc, najlepszym rozwiązaniem wydaje się wrzucać im piłkę za plecy.

Tak więc granie prostopadłymi podaniami na szybkiego napastnika i skrzydłowych powinno rozwiązać problem.

 

Jeśli grają wąsko to zagęszczają środek pola. Jeśli Ty również preferujesz grę środkiem, to robi się kocioł. Spróbuj zagrać skrzydłami.

 

Co do wolnego rozgrywania piłki. Może wysoki i intensywny pressing?Jeśli Twoi piłkarze będą szybko doskakiwać do piłkarzy, to Ci nie będą wstanie podać piłki i ta stanie się Twoim łupem.

Odnośnik do komentarza

Mój sztab szkoleniowy często podpowiada mi, że:

- Mamy problemy z zespołami grającymi wysoko ustawioną linią defensywną.

- Mamy problemy z drużynami preferującymi wolne rozgrywanie piłki.

- Mamy problemy z drużynami preferującymi wąskie pole gry.

 

Jak temu zaradzić?

* Często uderzasz z dystansu .

* Fakt pressing na wolne rozegranie to strzał w kolano drużynie przeciwnej

* Czy nie odnosisz wrażenia że twoi piłkarze się nie asekurują ? jeśli grasz 4-4-2 to jednego środkowego pomocnia bym dał bardzziej defensywnego z dobrym odbiorem i rozegraniem taki ŚP cofniętny rozgrywający

Odnośnik do komentarza

Jak ktoś był by chętny, może przetestować u siebie moją taktykę - http://www.sendspace.com/file/1yk2qr - Mnie puki co nie zawodzi, na 15 kolejek Ekstraklasy grając Lechią, przegrałem tylko raz i to w okresie gdy ją jeszcze dopieszczałem, z resztą nadal poprawiam w niej to i owo. Mimo wszystko, w Lechii nie robiłem zmian kadrowych, mimo to, zespół spokojnie ogrywa kolejnych rywali. Taktyka przede wszystkim opiera się na grze skrzydłami, wysunięty jest tylko jeden napastnik, jednak nie zmniejsza to zupełnie siły ofensywnej, środkowi pomocnicy są świetnym uzupełnieniem ataku a dodatkowo dobrze sprawdzają się w destrukcji. Boczni pomocnicy nie tylko prowadzą akcje skrzydłami, ale także robią za fałszywych napastników... Teoretycznie taktyka przedstawia, że w pierwszym składzie jest tylko jeden napastnik, jednakże tak naprawdę jest ich 3 plus dwóch ofensywnych środkowych pomocników jacy czają się przed polem karnym, wszystko jest na tyle wyważone, że gra w obronie i ataku jest dobrze zbalansowana, w taktyce mało bramek tracimy, ale też nie ma co się spodziewać jakiś ogromnych zwycięst. Wszystko to kwestia składu, u mnie w Lechii brakuje dobrego napastnika, jednak skrzydłowi zebrali po 15 meczach po 8 asyst z tego Buzała grający na prawej flance, zaliczył ich 9 i do tego 6 bramek.

Minus w taktyce dotyczy postawy obrońców, nad tym nadal dumam, tu wychodzą też braki kadrowe, bo co tu dużo gadać, jedyny w miarę porządny obrońca jakiego mam w Lechii to Wołąkiewicz ...

 

Taktyką, mimo iż nadal w fazie tworzenia, to spokojnie zajmuję 1 miejsce na półmetku rozgrywek i przegrałem o dziwo z Bełchatowem a moją wyższość musiały uznać zespoły Legii, Wisły, Lecha czy Polonii z którymi bez problemu wygrywałem, czy to u siebie czy na wyjeździe.

 

 

 

 

Jak by ktoś sprawdził u siebie, to był bym rad jak by się podzielił swoimi uwagami i może zasugerował co jest źle i należy poprawić :)

 

edit : zaznaczę, że mistrzem stałych fragmentów nie jestem, nie specjalnie przy nich grzebałem, w taktyce nie widać efektywności ustawień ... No ale jak wspomniałem, do tego za bardzo głowy nie mam. / gram na podstawowym FM 11 bez patchów /

 

 

Przetestowalem twoja taktyka pol sezonu w 5 czy 6 lidze angielskiej zespolem Barrow bez przygotowania do sezonu, dlatego ze mialem inna taktyke ktora nie sprawdzila sie po pierwszym meczu. Wnioski sa takie ze po pierwszych czterech meczach byly 4 zwyciestwa pozniej byla porazka dwa remisy i znow zawodnicy zaskoczyli i graja jak z nut. Obecnie walcze o 3 miejsce dajace gre w barazach. Zawodnicy maja duzo wieksze posiadanie pilki od przeciwnikow, oczywiscie duzo z tego jest nie wykorzystywane przez slabych napastnikow. Ale i tak jestem bardzo z niej zadowolony. Barrow jest moim tymczasowym klubem bo czekam na 3 lige polska i tam chce rozpoczac rozgrywke Bytovia Bytow, ciekawi mnie jak w tym zespole mi pojdzie. Na zywo maja oni 1 miejsce w swojej lidze wiec na poczatku zapewne duzych transferow nie bede musial robic ale druga liga to juz pewnie bedzie wyzwanie.

Odnośnik do komentarza

Witam

Mam pytanie

Jak ustawić aby moi defensywni pomocnicy uzupełniali bocznych obrońców grających w danym momencie w ofensywie?

Tylko po co ?

 

Żeby w razie kontry udało się jakoś wybronić

Tylko jak chcesz prowadzić atak jak środkowi pomocnicy będę stać na skrzydłach obrony ? I jak chcesz chcesz się bronić jak Skrzydłowi pomocnicy , środkowi pomocnicy i boczni obrońcy będą grać na skrzydłach ? Większość kontr zaczyna się od środka boiska , to wogóle nie ma sensu

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...