Skocz do zawartości

O klubach, których nikt nie kochał


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Miasto posmutniało. To był straszny sezon. Jedni twierdzili, że to już definitywny koniec, inni że to tylko koniec pewnego rozdziału. Perspektywy nie były wesołe, klub spadł z Ekstraklasy, stracił sponsorów, a jego sytuacja finansowa wyglądała nie najlepiej. Nie było widoków na solidnego sponsora. Zarząd mógł wybrać drogę powolnej odbudowy klubu albo pójść na całość i z marszu powrócić do elity. Druga opcja wiązała się z inwestycjami, które przekraczały możliwości klubu. Gdyby się nie udało klub mógł upaść na zawsze. Zwołano walne zebranie zarządu. Tęgie umysły miały debatować, planować, knuć i spiskować. A wszystko to w imię dobra klubu. Te same twarze. Te same zakazane mordy, które przyczyniły się do degradacji. Te same głowy, które powinny być ścięte na rynku. Siedzą sobie na miękkich stołkach. Powinni wisieć na cienkiej linie, która wżerałaby się im w grube karki. Harnasi ponoć wieszali za ziobro. Za zabójstwo jest 25 lat lub dożywocie. Dla nich kara śmierci to i tak byłoby za mało. Najgorsze jest to, że dla nich to po prostu spadek, prześpią się z tym, a za kilka dni będą okradali inny klub. Część z nich znajdzie ciepłe posadki w Warszawce u kolegów w PZPNie, inni będą mieszać nadal tutaj i robić ludziom nadzieję na lepsze jutro.

 

Ludzie bez honoru i zasad. Dali by się wyruchać za kilka złotówek, dwulicowe świnie, które poklepują się po ramieniu, a kiedy się odwrócisz sprzedali by cię za 30 srebrników. Nielojalni dranie, którzy pchają się tam, gdzie choć trochę śmierdzi pieniądzem. Nie robią nic dla idei. Finansowi zboczeńcy dla których nic nie znaczy miłość do klubu, oddanie barwom klubowym czy patriotyzm. Choroba toczy to miasto i ten klub. Co będzie jutro? Tego nie wie nikt. Grzechem byłoby mówić, że są tam tylko ci zepsuci do szpiku kości. Nie! Jest jeden, może dwóch, którzy kochają ten klub. Ale nie znaczą zbyt wiele, nie mają siły przebicia.

 

Ludzie niezwiązani z miastem i klubem nie będą płakać. Bo niby po czym? Zwolniło się miejsce dla kogoś innego. W miejsce klubu wskoczy inny, za rok spadną kolejni. I tak w kółko karuzela się kręci. Po co komuś coś, z czym identyfikuje się tylko kilka tysięcy osób? Spalić, zakopać, wyznawców wyplenić. W ich miejsce wstawić jedynych słusznych. Co z tego, że w połowie meczów wyruchali cie sędziowie? Taki klubik mogą, nikt się za nim nie wstawi. Jakby to była potęga ze stolicy, byłej stolicy czy stolicy wielkiego regionu to gazety rozpisywałyby się o tym tygodniami. Za słabego nikt nie chce ginąć. Teraz nawet jest okazja sobie kopnąć leżącego, więc wszyscy jednym chórem skorzystajmy z okazji. Dajmy upust swoim frustracjom i kompleksom. Taka okazja nie zdarza się co dzień.

 

Boże, daj mi siłę przetrwać to wszystko. Kolejny raz wystawiasz mnie na ciężką próbę. Ile jeszcze razy? Czemu właśnie mnie tak doświadczasz? Mnie, który broni wiary w Ciebie, głosi Twoje nauki, pomaga Ci nieść krzyż. A może dziś dałeś mi znak? Może chcesz mi przez to powiedzieć, że przez swoją bierną postawę zło będzie nadal zwyciężać? Ale co ja mogę zrobić? Iść na trybunę i głośniej krzyknąć? A może zawiesić na siebie 4 szaliki i założyć 5 koszulek? Zaśpiewać "ten klub to my, a nie k***a wy!"? Co to da? Większego wpływu mieć nie mogę. Jestem nikim w tym układzie. W ogóle niewiele znaczę, więc jaka miałaby być moja rola? Może mnie oświecisz? Może ześlesz anioła, który mi to wszystko wyłoży? Sam nie jestem w stanie tego ogarnąć. Mimo wszystko błagam Cię o pomoc. Ten klub nie może upaść. Spraw żeby pojawili się dobrzy ludzie, którzy sprawią, że znowu wrócą tu wielkie drużyny, którym będziemy urywali punkty. Tylko cud może sprawić, że nie upadniemy na wieki... Niejeden pewnie by sprzedał duszę diabłu. Obiecuję Ci Panie, że kiedy klub powróci do elity i będzie tam grał 2 razy tyle ile do tej pory, to oddam swoje wszystkie oszczędności na działalność Twojego kościoła. Spraw tylko żebyśmy powrócili i zostali tam na zawsze.

 

Na tę chwilę zawisnęliśmy w nicości. Jesteśmy w próżni. Z jednej strony dobrze, bo zwłoki nie będą się rozkładać. Z drugiej ci co jeszcze żyją nie mają czym oddychać. Oby to trwało krótko. Pijak pod oknem krzyczy coś o złodziejach. Ludzie na rynku plotkują, że teraz to miasto odetchnie, bo pieniądze nie pójdą już na klub, tylko na chodniki i kolejne supermarkety. Oszołomi, którzy nadal myślą, że miasto dawało coś na klub! Pijani chłopcy w szalikach mocno przeżywają degradację. Zdają sobie sprawę, że stało się coś wielkiego, coś okropnego i że nic nie mogą zrobić by uratować klub. Jak długo będzie trwał ten stan? Chyba pora skończyć tę drugą flaszkę i się trochę przespać, może jutro przyniesie coś lepszego. A może nie przyniesie? Boje się zasnąć. Otwieram trzecią butelkę. Literki przewijają się przed oczami w sposób inny niż zawsze. Nagle pozmieniały się miejscami na klawiaturze i są tak daleko. Każde uderzenie w klawisz przychodzi z większym trudem. Powoli staczam się pod biurko. Upadam podobnie jak mój kochany klub. Ale jeszcze jeden łyk, może się uratuję. Zostały sekundy! Nie... Nie dam rady, sędzia gwiżdże po raz ostatni. Zamykam oczy. Odlatuję w helikopterze smutków i marzeń. Może mi się przyśni mój klub w Lidze Mistrzów, grający na nowoczesnym stadionie, wypełnionym po brzegi fanatycznymi kibicami. Wiem jedno - jutro obudzę się z wielkim kacem i będzie jeszcze gorzej niż teraz. Obudzę się w innej rzeczywistości. Ze łzami w oczach żegnam dziś ten świat. Nie mam pomysłu na jutro. Całe życie zawaliło mi się pod nogami...

 

 

CM 01/02 v3.9.68

Ligi: Polska, Angielska, Hiszpańska, Holenderska, Włoska

Odnośnik do komentarza

Lata mijały, a Odra powoli odzyskiwała utracony blask. Już bez Serwotki i Surmy. Z nowymi ludźmi, którzy postawili ten klub na nogi. Ja nadal biernie przyglądałem się temu co dzieje się w klubie. Nowi ludzie może dali klubowi lepsze oblicze, ale niekoniecznie byli skłonni dopuścić do władzy kogoś z zewnątrz. W moim życiu różnie się układało, czasem mocniej zaświeciło słońcem, innym razem ulewy nie było końca. Po degradacji z Ekstraklasy w 2004 roku Odra od razu wróciła do elity. W 2010 roku została wicemistrzem Polski, a rok później odniosła największy sukces w historii - sięgnęła po mistrzostwo. W tym samym roku wygrała również mecz o Superpuchar Polski. W 2012 ekipa znad granicy sięgnęła po Puchar Ligi. Później znowu przyszły lata chude, ale Odra do dziś nie spadła z Ekstraklasy zdobywając w 2030 roku jeszcze jedno mistrzostwo i Superpuchar. Serce moje miało więc powody do radości. Jednak zawsze moim marzeniem było zasiąść w radzie nadzorczej klubu, zostać jego prezesem, albo mieć tyle pieniędzy żeby móc sobie wykupić Odrę i zbudować w Wodzisławiu wielką drużynę.

 

Jest luty. Jedna z najostrzejszych zim ostatnich lat. Na dworze temperatura nie przekracza -25 stopni. Niedawno obchodziłem Abrahama czyli 50. urodziny. Od wielu lat pracuję w Katowickim Holdingu Węglowym. Nie chwaląc się mam wielu wpływowych znajomych. Niedawno zostały powołane nowe władze spółki. Prezesem został Zbyszek Maciejowski - wielki sympatyk wszystkich śląskich drużyn. Kiedyś fanatyk katowickiej GieKSy, dziś 54. letni biznesmen, którego syn jest szefem kibiców w Katowicach. Od razu wiedziałem, że najbliższe dni będą przebiegać pod kierunkiem negocjacji sponsorskich z katowickim klubem.

 

Sytuacja GKSu była beznadziejna, katastrofalna i bez wyjścia. Klub zbankrutował w 2007 roku i od tego czasu rosły zobowiązania wobec wierzycieli. Dziś Katowice zajmowały ostatnie miejsce w II lidze z gigantycznym długiem wynoszącym bagatela - 6,5 BILIONA złotych. Miesięcznie niespłacone odsetki podwyższały kwotę o kolejne 150 milionów. Kiedy Zbyszek dowiedział się o tych kwotach wpadł w szał. Sam nie potrafiłem zrozumieć jak można doprowadzić klub do takiego stanu. Wiedząc, że atmosfera w firmie będzie napięta postanowiłem wziąć dwutygodniowy urlop.

 

Była sobota, 24 lutego 2035 roku. Wczesny poranek, na dworze siarczysty mróz. Świat pokryty białym puchem. Na ulicach spokój. Spałem sobie w najlepsze, gdy obudził mnie dzwonek. Na wpół przytomny wstałem i poszedłem otworzyć. Każde, nawet najmniejsze uchylenie drzwi oznaczało dostanie się do środka mrozu. Wprawdzie miałem darmowy węgiel ze spółki i o opał nie musiałem się obawiać, ale przy takich mrozach nawet palenie w piecu przez 24h nie gwarantowało przyzwoitej temperatury w domu. W okienku od drzwi ujrzałem Zbyszka. Szybko wpuściłem go do środka.

 

- Chopie, kaj ty tu żeś przijechoł?

- To je sprawa wyższyj rangi.

- Ja? Godej.

- KHW nie bydzie jednak sponsorym GieKSy. Zdecydowoł żech, że zostanymy ich właścicielami.

- Pierona, Zbucho, Ty wiysz co robisz?

- Ja. Jo to przemyśloł. Mom plan naprawy klubu na nastympne 25 lot. Do 2060 roku klub wyndzie na zero.

- Chopie, nam już wtedy na świecie może nie być!

- Wiym, ale bydom nasze dziecka.

- No dobre, a czamu mie o tym godosz? Jo je yno rzecznikiym prasowym...

- Już żeś nim ni ma.

- Zwolnioł żeś mie?

- Ni! Stary, Ciebie? Mom tu ze sobom coś, co możno bydzie spełniyniym Twoich marzyń.

- Co takigo?

- Pamiyntom jak my byli młodsi, jak żeś godoł, że byś chcioł zostać trynerym.

- No trynerym, abo prezesym Odry.

- Na tych tu papiorach je napisane, że jo, nowy prezes GieKSy mianuja Cie trynerym GKSu!

- Ciebie chyba Zbyszek pojebało?

- Nie stracisz na tym

- Tee, a wiysz, że Katowice nie mają żodnych szans sie utrzimać?

- Wiym. Spadnymy do III ligi i potym nas wkludzisz nazot do II.

- Aleś mi gwoździa przibioł. Dobre, ni ma sie nad czym zastanawiać. Biera to!

- Razym przywrócymy GieKSie blask. A i obiecuja Ci - jak postawisz fustabolowo Katowice na nogi, to zrobia wszystko żeby pomóc też jakoś tej Twoij Odrze.

- Tyś je jednak wielki człowiek Zbyszku.

 

Wsiadłem z Maciejowskim do samochodu i od razu udaliśmy się na Bukową. To co tam zobaczyłem wprawiło mnie w traumę. Sytuacja klubu była jeszcze gorsza niż to sobie wyobrażałem. O 13:00 zostałem przedstawiony mediom jako nowy trener GKSu. Dziennikarze nie mieli żadnych pytań. I tak pewne było, że GKS spadnie z II ligi, a moja osoba została potraktowana jako przydupas nowego prezesa.

 

Katowice po rundzie jesiennej zajmowały ostatnie miejsce. W 17. kolejkach klub zdobył zaledwie 2 punkty. W tym momencie do bezpiecznego miejsca brakowało aż 20 oczek! Mission Impossible. Mało tego w klubie było tylko 5 zawodników z kontraktami i 2 wypożyczonych z innych klubów. Nawet nie patrzyłem na to jaki poziom prezentują, ważne było żeby kimś dograć sezon...

 

************************************************************************************************
Polish Second Division - Saturday 24th February 2035
************************************************************************************************


================================================================================================
2034/5 Table
================================================================================================

Pos     Team                            Pld  Won  Drn  Lst  For  Ag   Won  Drn  Lst  For  Ag   Pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------
1st     Arka                            17   4    3    1    11   5    6    1    2    15   9    34   
2nd     LKS                             18   6    2    1    14   6    3    2    4    8    8    31   
--------------------------------------------------------------------------------------------------
3rd     Polkowice                       17   5    2    2    11   9    4    1    3    14   12   30   
4th     Polonia B.                      17   4    5    0    13   5    3    3    2    8    9    29   
--------------------------------------------------------------------------------------------------
5th     Miedz                           17   4    2    2    10   8    4    3    2    10   7    29   
6th     Radomsko                        17   7    1    1    15   7    2    1    5    10   12   29   
7th     Korona                          17   4    2    3    11   13   4    2    2    12   10   28   
8th     Odra Opole                      17   4    0    4    16   12   4    4    1    18   12   28   
9th     Warta Poznan                    17   6    1    2    19   11   2    2    4    11   13   27   
10th    Gwardia W.                      17   5    2    2    13   8    3    1    4    17   14   27   
11th    Ceramika                        17   4    1    3    13   15   4    2    3    9    6    27   
12th    Widzew                          17   5    1    3    10   8    2    2    4    12   13   24   
13th    Hetman                          18   4    2    2    14   8    2    3    5    17   20   23   
14th    Dolcan                          17   3    2    4    13   13   3    2    3    10   10   22   
--------------------------------------------------------------------------------------------------
15th    Flota                           17   2    4    2    17   16   2    3    4    14   16   19   
16th    Tloki                           17   2    4    3    12   12   1    1    6    10   17   14   
17th    Swit                            17   0    2    6    7    28   0    1    8    5    20   3    
18th    GKS Katowice                    17   0    0    8    4    19   0    2    7    3    15   2    

Odnośnik do komentarza

Zatrudniliśmy księgową w klubie, która szczegółowo przeanalizowała naszą sytuację finansową. Okazało się, że na całe szczęście dług nie jest tak masakryczny. Zamiast ponad 6 bilionów zadłużenie GKSu wynosi 6,5 miliarda złotych. Nie zmienia to oczywiście naszej beznadziejnej sytuacji, ale na pewno taką kwotę jesteśmy w ciągu kilkunastu lat spłacić. Pierwsza była niemożliwa do uregulowania.

 

Jak już wspominałem sytuacja kadrowa była równie zła co stan konta. Mieliśmy w składzie zaledwie 7 graczy, z czego aż 2 bramkarzy. Wśród nich żywa legenda GKSu Paweł Radler, 34. letni wychowanek holenderskiego Willem II, który spędził w Tilburgu 3 sezony i przyszedł za darmo do Katowic. Od sezonu 2021/22 jest niekwestionowanym numerem jeden między słupkami klubu z Bukowej. Do tej pory w Katowicach rozegrał 582 mecze ligowe! Drugim bramkarzem był kończący po sezonie karierę Tomasz Olszewski - były gracz Polonii Bytom, Coventry, Korny Kielce i wychowanek Elany Toruń. W obronie kolejna ikona GieKSy - Marcin Wiśniewski (32 lata, DR), który jest wychowankiem klubu i od 2019 roku kapitanem klubu. 646 rozegrane mecze i 66 bramek dla klubu. Drugim obrońcą był Rob McDermott (29 lat, DL, Anglia), wychowanek Luton w barwach którego zagrał 18 spotkań przez 9 sezonów. Był jeszcze 18. latek wypożyczony z Wisły Kraków Krzysztof Fornalik. Wszyscy prezentowali zbliżone umiejętności.

W pomocy młody wychowanek Tomasz Michalski (AMC, 20 lat, Polska U21), który jest liderem zespołu i ma papiery na granie. Pod moim okiem stanie się wielkim graczem. W ataku grał Unai Puente (SC, 24 lata, Hiszpan) wypożyczony z Resovii.

 

Wiedziałem, że nie mogę sobie pozwolić na wzmocnienia, bo okno transferowe jest zamknięte. Znalazłem kilku utalentowanych zawodników, z którymi podpisaliśmy kontrakty, ale zobaczymy ich na Bukowej dopiero po 1 lipca. Aby dograć sezon i się utrzymać będę musiał posiłkować się wypożyczeniami. Nie mogłem sobie pozwolić na szaleństwa, sprowadziłem więc tylko takich graczy, których kluby zgodziły się oddać płacąc im w tym czasie wynagrodzenie.

 

I tak w klubie znaleźli się Sergio Abad (31 lat, FRLC, Hiszpania, wypozyczony z Warty Poznań), Jon Saavedra (23 lata, D/DM RC, Hiszpan, wypożyczony z Resovii), Krzysztof Najewski (23 lata, AML, Polska, wypożyczony z Polkowic), Jose Morales (22 lata, D/M R/C, Hiszpan, wypożyczony z Widzewa). Wszyscy prezentowali solidny poziom, który pozwoli nam powalczyć o awans. Nie byli może wirtuozami futbolu, ale oglądając mecze I ligi stwierdziłem, że poziom jest tak wyrównany, że starczy trochę więcej szczęścia i straty odrobimy w mgnieniu oka.

 

Do końca rozgrywek było 17. kolejek, to dawało nam 51 punktów do zdobycia. Analizując poprzednie lata do utrzymania potrzebne było 33-35 punktów. Czyli musimy wygrać 10 z tych 17 spotkań i coś zremisować, a II liga powinna zostać na Bukowej. Na początek pojechaliśmy do Poznania na mecz z Wartą. Rywale pewni swego nie popisali się tego dnia i już na początku cieszyliśmy się z prowadzenia. Kiedy w 72. minucie rywale wyrównali obawiałem się, że skończy się to naszą porażką. Ale Pyry rzuciły się do ataku i ich bezlitośnie skontrowaliśmy dwa razy. Już w pierwszym meczu zdobyłem więcej punktów niż poprzedni szkoleniowiec przez 17. kolejek. Mało tego ta wygrana była pierwszym triumfem Katowic w II lidze od 24 maja 2014 kiedy to GieKSiarze pokonali w ostatniej kolejce Stalową Wolę 2:1 spadając mimo to do III ligi.

 

Warta Poznań [8] - GKS Katowice [18] 1:3 (0:1)

72' Kowalik - 3' Augustyniak, 79' Iwan, 90' Michalski

 

Mecz u siebie powinniśmy wygrać. Niestety rywale zrobili z nami to, co my zrobiliśmy w poprzedniej kolejce w Poznaniu. Mimo porażki nasza gra nie wyglądała źle. Zabrakło koncentracji i doświadczenia.

 

GKS Katowice [17] - Gwardia Warszawa [8] 1:3 (0:0)

84' Michalski - 74' 89' Pisarski, 90' Łobodziński

 

Derby Śląska w Bytomiu były bardzo ważne dla obydwu drużyn. Polonia patrzyła w stronę awansu - my w stronę bezpiecznego miejsca, do którego było potwornie daleko. Już na początku objęliśmy prowadzenie. Rywale wyrównali przed przerwą. Po zmianie stron nasi stranieri rozbili Bytomian i pierwszy raz od dawna gazety rozpisywały się o wielkiej sensacji w wykonaniu GieKSy.

 

Polonia Bytom [3] - GKS Katowice 1:3 (1:1)

43' Owczarek - 4' 55' Puente, 71' Abad

 

Poprzedni mecz dodał nam pewności siebie. Z Polkowicami mimo szybkiej straty gola kontrolowaliśmy grę i zasłużenie wygraliśmy na swoim stadionie.

 

GKS Katowice [17] - Polkowice [10] 2:1 (1:1)

10' Saavedra, 78' Abad - 5' Lewandowski

 

 

Wielkie święto w Katowicach. Zwycięstwo z Polkowicami było pierwszym triumfem na Bukowej w II lidze od 5 marca 2014 roku! Wtedy to w meczu z Górnikiem Wałbrzych miejscowi zwyciężyli 3:2. Zresztą był to ostatni sezon Katowic w II lidze. Od 2014 roku do 2034, przez 20 lat GieKSa tułała się po niższych klasach rozgrywkowych. Była to wielka tragedia dla miejscowych kibiców. Większość ludzi w Katowicach nie wierzyło, że GKS kiedykolwiek jeszcze wróci do II ligi.

 

13. Widzew 28

14. Hetman 26

--------------

15. Flota 26

16. Tłoki 20

17. Katowice 11

18. Świt 4

Odnośnik do komentarza

W Katowicach zaczęto wierzyć w awans. Na stadionie znowu zaczął pojawiać się komplet widzów, dziennikarze w coraz większej liczbie każdego dnia odwiedzali nasze treningi, o GieKSie coraz więcej pisano. Wprawdzie nasza sytuacja nadal była zła, ale forma jaką złapali moi gracze napawała optymizmem. Nikt już nie bał się grać przeciwko drugiej drużynie w tabeli. Do Łodzi pojechaliśmy po 3. punkty. Zaskoczeni gracze ŁKSu długimi momentami nie potrafili wymienić większej ilości podań. Graliśmy z kontry, ale kiedy nadarzała się okazja zamykaliśmy rywali na ich połowie. Kolejny skalp stał się naszym udziałem.

 

ŁKS [2] - Katowice [17] 1:2 (0:1)

54' Kamiński - 20' Abad, 79' Saavedra

 

Fanatyczni kibice z Bukowej zgotowali nam piękne powitanie. Chcieliśmy się im odwdzięczyć równie pięknym zwycięstwem nad Radomskiem. Niestety tego dnia nie mogliśmy zapisać do udanych. Szybko zdobyta bramka uśpiła moich graczy. Rywale wyrównali po przerwie i do końca z boiska wiało nudą. Mimo wszystko ten punkcik to i tak sukces. Radomsko jest w końcu drużyną, która walczy o awans.

 

Katowice [17] - Radomsko [4] 1:1 (1:0)

3' Michalski - 48' Kucharski

 

Z Polkowic wypożyczony został Marcin Gruszka (29 lat, DMR, Polska). Bardzo pożyteczny i grający zespołowo zawodnik, który zajmie miejsce na prawej pomocy, gdzie do tej pory grał zawsze junior. Dzięki temu wypożyczeniu miałem pełną 11.

 

Gorzyce zostały zalane przez Pierońskich Hanysów. Nikomu nie trzeba mówić jak ważny był to dla nas mecz. Spotkanie z sąsiadem w tabeli to okazja żeby zbliżyć się do nich. Wójt Gorzyc w obawie o swoją miejscowość prosił o przeniesienie meczu do Katowic. Nasi fani zagwarantowali mu jednak, że nie ma się czego obawiać i zagraliśmy na boisku Tłoków. Po ciężkim boju wygraliśmy minimalnie. Ale wygraliśmy i to było najważniejsze. Szaleńczy pościg za Dolcanem i Widzewem trwał w najlepsze. Strata się zmniejszała, ale nadal była wielka.

 

Tłoki [16] - Katowice [17] 0:1 (0:1)

32' Michalski

 

Opole mimo wysokiej pozycji w lidze nie postawiło nam wygórowanych warunków. Łatwo pyknęliśmy rywali z sąsiedniego województwa. Podobnie zresztą była z Legnicką Miedzią. To były nasze dwa najlepsze mecze od momentu kiedy zostałem trenerem Katowic.

 

Katowice [17] - Odra Opole [4] 4:1 (2:1)

3' Najewski, 33' Michalski, 47' Abad, 59' Puente - 27' Wichniarek

 

Miedź [9] - Katowice [17] 0:3 (0:1)

30' Saavedra, 89' Abad, 90' Michalski

 

Ten mecz mógł być przełomowy. W przypadku zwycięstwa dopadaliśmy Flotę na 3 punkty. Nikt się nie spodziewał jednak takiej wymiany ciosów. To co działo się do przerwy kibice zapamiętają na długo. 7 bramek, szybkie tempo, piękne bramki i emocje do końca. Po zmianie stron nie było wcale mniej emocji, ale bramki padły tylko dwie. Po jednej dla każdej strony. A co to oznaczało chyba nie muszę mówić.

 

Katowice [17] - Flota [15] 5:4 (4:3)

1' 27' Puente, 34' 39' Michalski, 78' McDermott - 11' Sobczak, 14' Kubicki, 36' Maciejowski, 53' Rogowski

 

 

11. Hetman 35

12. Miedź 35

13. Warta 35

14. Widzew 33

--------------

15. Flota 30

16. Katowice 27

17. Tłoki 25

18. Świt 13

 

 

Nasza sytuacja polepszała się z meczu na mecz. Teraz nie goniliśmy tylko Widzewa - mogliśmy nawet przegonić 11. Hetmana. Strata 8 punktów na 7 kolejek to nie tak wiele. W Katowicach wszyscy byli tak nakręceni tym co się ostatnio działo w GKSie, że nikt nie dopuszczał do siebie myśli, że mogło by się nie udać. KHW wprawdzie nie przelał jeszcze żadnych większych pieniędzy na klub, ale regulował na bieżąco wypłaty tych zawodników, którzy byli w klubie. Zbychu Maciejowski obiecał, że ewentualny większy dopływ gotówki będzie uzależniony od utrzymania. Zima w tym roku trwała długo, Holding Węglowy zarobił krocie. Ludzie byli zmuszeni kupować węgiel po wysokich cenach. Nie mieli innego wyjścia, bo co prawda zbliża się maj, ale nadal trzeba palić w piecu, bo temperatury są tragicznie niskie i nic nie zapowiada poprawy. Wysokość dotacji dla GKS będzie pewnie uzależniona od sytuacji finansowej spółki, ale o nią bym się nie obawiał zważając na czynniki, które wcześniej wspomniałem.

 

Ból głowy przysparzał mi dług. Nawet w przypadku wielkich wzmocnień z wolnego transferu i ewentualnego awansu przez wiele lat nie będziemy mogli nikogo kupować za pieniądze. Ponad 1,6 miliarda € lub jak kto woli już 6,86 miliarda złotych to nie przelewki. Gdzie ja się dostałem?

Odnośnik do komentarza

@ Czarls - niescentralizowaną taktyką w CM 01/02 nie miałbym żadnych szans wydostać klubu z takiego dna, w jakim były Katowice.

 

 

 

Wspominany wcześniej Hetman był naszym kolejnym rywalem. W Zamościu drżeli, w Katowicach niczym wygłodzone hieny czekali na kolejną ofiarę do pożarcia. Sprawę pozamiatali Puente i Abad w dwie minuty. Rywale sprawiali wrażenie ludzi, którzy przyjechali na ścięcie i brali każdy wymiar kary w ciemno, byle mieli już ten mecz za sobą.

 

Katowice [16] - Hetman [11] 3:0 (2:0)

26' 72' Puente, 27' Abad

 

Świt w poprzedniej kolejce definitywnie pożegnał się z I ligą. Drużyna z Nowego Dworu Mazowieckiego była zdecydowanie najsłabsza i nie mieliśmy z nią większych problemów. Flota zremisowała z Widzewem, a to oznaczało jedno - na 5 kolejek przed końcem traciliśmy do łodzian tylko jedno oczko!

 

W międzyczasie doszły do nas straszne wieści z Poznania - Lech zbankrutował. Sytuacja Kolejorza była wprawdzie o wiele lepsza, bo długi nie przekraczały 200 milionów złotych, ale mimo wszystko nie wróżyło to najlepiej piłce w Poznaniu. Fatalnie ponoć było też w Legii i Stomilu Olsztyn. Ale tam sytuacja była jeszcze do uratowania.

 

Katowice [15] - Świt [18] 4:1 (2:0)

4' Abad, 34' Gruszka, 64' Puente, 69' McDermott - 59' Leszczyński

 

Lider z Gdyni był drugą drużyną w tej rundzie, która odebrała nam 3 punkty pod moją wodzą. Mieliśmy już tego dnia okazję wyprzedzić Hetmana, ale Arka okazała się za silna. Oby nasz wielki trud i pościg nie został zmarnowany w ostatnich kolejkach. Zrobiliśmy tak wiele żeby dogonić drużyny będące na bezpiecznych pozycjach. Gdyby się teraz nie udało byłaby to kolejna wielka katastrofa tego klubu...

 

Arka [1] - Katowice [15] 2:1 (1:1)

11' Rogala, 48' Wilk - 45' Gruszka

 

 

11. Miedź 38

12. Widzew 37

13. Warta 36

14. Hetman 35

--------------

15. Flota 34

16. Katowice 33

17. Tłoki 28

18. Świt 14

 

Do końca zostały 4 kolejki, w których zmierzymy się z Ceramiką, Widzewem, Dolcanem i Koroną.

 

W ostatnich latach różnie układało się w Ekstraklasie. Dominacja Wisły na początku XXI wieku, później dobre lata Legii, sensacyjne mistrzostwo Odry. Od 2015 w lidze rządziła głównie Polonia Warszawa. Mieliśmy również kolejnego sensacyjnego mistrza z Olsztyna. W ostatnich latach przebudził się Chorzowski Ruch.

 

Polska Ekstraklasa:

2001 Wisła / Pogoń

2002 Wisła / Legia

2003 Wisła / Polonia W

2004 Legia / Wisła

2005 Wisła / Legia

2006 Wisła / Legia

2007 Wisła / Stomil

2008 Legia / Wisła

2009 Legia / Wisła

2010 Wisła / Odra Wodzisław

2011 Odra Wodzisław / Ruch Chorzów

2012 Legia / Polonia W

2013 Wisła / Ruch Chorzów

2014 Wisła / Polonia W

2015 Polonia W / Ruch Chorzów

2016 Polonia W / Ruch Chorzów

2017 Polonia W / Pogoń

2018 Polonia W / Wisła

2019 Wisła / Polonia W

2020 Polonia W / Wisła

2021 Polonia W / Ruch Chorzów

2022 Stomil / Polonia W

2023 Wisła / Radzionków

2024 Wisła / Stomil

2025 Wisła / Ruch Chorzów

2026 Wisła / Polonia W

2027 Polonia W / Bełchatów

2028 Polonia W / Jagiellonia

2029 Polonia W / Wisła

2030 Odra Wodzisław / Polonia W

2031 Ruch Chorzów / Odra Wodzisław

2032 Polonia W / Śląsk

2033 Jagiellonia / Ruch Chorzów

2034 Ruch Chorzów / Pogoń

 

Sprawa Pucharu Polski najwczęśniej rozstrzygała się między Wisłą a Polonią Warszawa. Dwa razy trofeum w górę wznosili gracze Zagłębia Lubin, Ruchu Chorzów, Jagiellonii. Byli też sensacyjni triumfatorzy - Radzionków i Świt.

 

Zdobywcy Pucharu Polski:

2001 Polonia W

2002 Wisła

2003 Legia

2004 Polonia W

2005 Lubin

2006 Lubin

2007 Wisła

2008 Wisła

2009 Wisła

2010 Wisła

2011 Wisła

2012 Wisła

2013 Ruch Chorzów

2014 Wisła

2015 Polonia W

2016 Pogoń

2017 Pogoń

2018 Legia

2019 Polonia

2020 Wisła

2021 Wisła

2022 Wisła

2023 Wisła

2024 Świt

2025 Wisła

2026 Polonia

2027 Polonia

2028 Ruch Chorzów

2029 Lech

2030 Polonia W

2031 Polonia W

2032 Jagiellonia

2033 Jagiellonia

2034 Radzionków

Odnośnik do komentarza

Wprawdzie spadliśmy na 16. miejsce ale było to w tym momencie bez znaczenia, bo kolejny mecz rozgrywaliśmy z Ceramiką, która była jak najbardziej w naszym zasięgu. Z początku mocno się męczyliśmy, ale kiedy już pęknął worek z bramkami wszystko szło z górki. Pierwszy raz w tym sezonie wydostaliśmy się wreszcie ze strefy spadkowej. Teraz powinno być łatwiej.

 

Ceramika [9] - Katowice [16] 0:4 (0:2)

31' Puente, 43' Michalski, 76' Abad, 90' Najewski

 

Aby umocnić się na bezpiecznym miejscu musieliśmy wygrać z Widzewem, który goniliśmy całą rundę, a który w końcówce zaczął wygrywać i nam uciekać. Na szczęście inni tracili punkty i łódzka ekipa nie była już naszym głównym celem do wyprzedzenia. Mimo to ograliśmy rywali zbliżając się do nich na jeden punkt.

 

Katowice [14] - Widzew [11] 3:0 (1:0)

40' Michalski, 87' Puente, 90' Abad

 

13. Katowice 39

14. Flota 38

-------------

15. Hetman 37

16. Warta 37

 

 

Spotkanie w Ząbkach miało nam dać już pewne utrzymanie. Wszystkie mecze były rozgrywane o jednakowej porze, więc nie można było kalkulować. Gospodarze powiesili nam wysoko poprzeczkę. Do przerwy zaledwie remisowaliśmy. Po zmianie stron wymęczliśmy zwycięstwo i zapewniliśmy sobie utrzymanie, ale nie było łatwo. Tym samym wielka pogoń zakończyła się sukcesem. Jeżeli w przyszłym sezonie pójdzie nam równie świetnie to witaj Ekstraklaso! Ale należy pamiętać, że diametralnie zmieni się skład. Z aktualnej kadry zostanie tylko 4 zawodników.

 

Dolcan [7] - Katowice [13] 2:3 (2:2)

7' Sidorczuk, 34' Milewski - 18' Najewski, 24' Abad, 68' Michalski

 

 

9. Ceramika 43

10. Widzew 43

11. Katowice 42

12. Polkowice 41

13. Miedź 40

14. Hetman 38

----------------

15. Flota 38

 

 

Mecz o prestiż z Koroną zagraliśmy już na pełnym luzie i zasłużenie wygraliśmy. Jednak najważniejszym momentem tego dnia była feta po końcowym gwizdku. Prezydent Katowic zapewnił nam warunki do świętowania. Lager lał się strumieniami. Mogliśmy wszyscy pozwolić sobie na chwilę rozluźnienia.

 

Katowice [11] - Korona [7] 3:1 (1:0)

18' Abad, 61' 90' Michalski - 83' Kaczmarek

 

 

Kolejny dzień przyniósł jednak mało ciekawe wieści - żaden z wypożyczonych graczy nie wyraził chęci pozostania w klubie na dłużej. Do tego nadal nie mieliśmy jasnego planu wyjścia z długów. Te kwoty były tak kosmiczne, że nikt ich nie ogarniał. Według obliczeń jakie poczyniliśmy wraz z księgową i prezesem klub musiałby generować dochód minimum 170 milionów złotych miesięcznie żeby było nas stać na spłacanie... odsetek! Nie wspominając o reszcie długu... Każdy lepszy zawodnik mógł odejść z klubu bez necocjacji dotyczących ceny, bo zmuszał nas do tego komornik. Sytuacja była tak beznadziejna, że nic tylko siąść i płakać. Z drugiej strony żal było zostawić ten klub na pastwę losu. Jeżeli my go nie naprawimy to już nikt.

 

 

************************************************************************************************
Polish Second Division - Saturday 9th June 2035
************************************************************************************************


================================================================================================
2034/5 Table
================================================================================================

Pos     Team                            Pld  Won  Drn  Lst  For  Ag   Won  Drn  Lst  For  Ag   Pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------
1st  C  Arka                            34   10   5    2    27   15   11   2    4    31   15   70   
2nd  P  LKS                             34   10   5    2    27   15   9    4    4    24   14   66   
--------------------------------------------------------------------------------------------------
3rd     Polonia B.                      34   8    8    1    23   11   9    5    3    24   13   64   
4th  P  Odra Opole                      34   8    4    5    29   19   8    7    2    28   20   59   
--------------------------------------------------------------------------------------------------
5th     Radomsko                        34   11   3    3    29   15   5    4    8    21   22   55   
6th     Gwardia W.                      34   10   3    4    25   17   6    3    8    31   29   54   
7th     Dolcan                          34   5    5    7    20   23   8    5    4    27   19   49   
8th     Korona                          34   6    6    5    19   19   7    4    6    22   20   49   
9th     Widzew                          34   9    2    6    22   18   4    5    8    19   24   46   
10th    GKS Katowice                    34   7    1    9    30   31   7    2    8    23   22   45   
11th    Ceramika                        34   5    4    8    24   34   7    3    7    17   15   43   
12th    Polkowice                       34   6    4    7    16   20   6    2    9    22   26   42   
13th    Miedz                           34   6    4    7    14   20   5    4    8    21   23   41   
14th    Warta Poznan                    34   7    3    7    26   27   4    4    9    21   28   40   
--------------------------------------------------------------------------------------------------
15th R  Hetman                          34   7    4    6    24   19   3    4    10   20   28   38   
16th R  Flota                           34   6    4    7    26   29   3    7    7    26   30   38   
17th R  Tloki                           34   5    4    8    23   26   2    5    10   19   34   30   
18th R  Swit                            34   3    3    11   16   51   1    2    14   13   38   17   


================================================================================================
2034/5 Goals
================================================================================================

Pos   Player                     Club                       Apps     Gls
-------------------------------------------------------------------------
1st   Dariusz Majewski           Ceramika                   33       20     
2nd   Marcin Blasiak             Odra Opole                 34       19     
3rd   Marcin Kubicki             Flota                      34       15     
4th   Janusz Pisarski            Gwardia W.                 26 (5)   15     
5th   Krzysztof Owczarek         Polonia B.                 33 (1)   15     
6th   Tomasz Michalski           GKS Katowice               34       14     
7th   Arkadiusz Jezierski        Arka                       31       12     
8th   Adam Wilk                  Arka                       34       12     
9th   Jacek Kaminski             LKS                        33       12     
10th  Sergio Abad                Warta Poznan               15 (11)  11     
11th  Rafal Wozniak              Widzew                     33       11     
12th  Andrzej Rogala             Flota                      21       11     
13th  Tomasz Jozwiak             Radomsko                   34       11     
14th  Jacek Kaczmarek            Korona                     33       11     
15th  Krzysztof Bortnik          Radomsko                   33       11     
16th  Wojciech Fornalik          LKS                        33       10     
17th  Marcin Kolodziejczyk       Polkowice                  25 (3)   10     
18th  Marcin Lewandowski         Dolcan                     29       10     
19th  Lukasz Kubik               Odra Opole                 36       10     
20th  Tomasz Marzec              Hetman                     34       10     
21st  Rafal Madej                Dolcan                     29 (1)   10     
22nd  Krzysztof Kowalik          Warta Poznan               33       10     
23rd  Marcin Mazurkiewicz        Radomsko                   33       10     
24th  Krzysztof Bialek           Widzew                     32       10     
25th  Krzysztof Rogala           Arka                       34       10     
26th  Unai Puente                GKS Katowice               28 (1)   10     
27th  Marcin Leszczynski         Swit                       32       9      
28th  Andrzej Milewski           Dolcan                     33       9      
29th  Andrzej Radomski           LKS                        32       9      
30th  Pawel Blasiak              Warta Poznan               33       8      



================================================================================================
2034/5 Assists
================================================================================================

Pos   Player                     Club                       Apps     Asts
-------------------------------------------------------------------------
1st   Rafal Jarosz               Arka                       25       17     
2nd   Marcin Mazurkiewicz        Radomsko                   33       12     
3rd   Marcin Wroblewski          LKS                        31       10     
4th   Jacek Pisz                 Polonia B.                 34       10     
5th   Lukasz Michalski           Odra Opole                 31 (1)   10     
6th   Arkadiusz Bak              Polkowice                  32       9      
7th   Rafal Kulawik              Hetman                     33       8      
8th   Marcin Blasiak             Odra Opole                 34       8      
9th   Tomasz Maciejowski         Flota                      32 (1)   8      
10th  Robert Kucharski           Widzew                     34       8      
11th  Piotr Siedlecki            Flota                      34       8      
12th  Tomasz Jozwiak             Radomsko                   34       8      
13th  Xiaowu Tan                 Dolcan                     28       7      
14th  José Morales               Widzew                     29       7      
15th  Marcin Jozwiak             Hetman                     24       7      
16th  Lukasz Kubik               Odra Opole                 36       7      
17th  Krzysztof Wujek            Warta Poznan               33 (1)   7      
18th  Marek Kaczorowski          Warta Poznan               29 (1)   7      
19th  Robert Ziolkowski          Gwardia W.                 31       7      
20th  Marcin Sobczak             Tloki                      15       6      
21st  Piotr Michalski            Tloki                      14       6      
22nd  Marcin Kubicki             Flota                      34       6      
23rd  Marcin Pisarski            Widzew                     23 (2)   6      
24th  Tomasz Szymanski           Gwardia W.                 23 (4)   6      
25th  Rafal Madej                Dolcan                     29 (1)   6      
26th  Stanislaw Kucharski        Radomsko                   30       6      
27th  Krzysztof Owczarek         Polonia B.                 33 (1)   6      
28th  Pawel Stasiak              Miedz                      33 (1)   6      
29th  Marek Wichniarek           Odra Opole                 34       6      
30th  Piotr Lach                 Gwardia W.                 28 (1)   6      



================================================================================================
2034/5 Average Rating
================================================================================================

Pos   Player                     Club                       Apps     Av R
-------------------------------------------------------------------------
1st   Andrzej Kowalik            Radzionkow                 1        9.00   
2nd   Andrzej Rogala             Flota                      21       8.00   
3rd   Zbigniew Wozniak           Radzionkow                 1        8.00   
4th   Tomasz Postrozny           Resovia                    1        8.00   
5th   Andrzej Sztandera          Resovia                    1        8.00   
6th   Carlos Martín              Resovia                    2        8.00   
7th   Marcin Mazurkiewicz        Radomsko                   33       7.70   
8th   Rafal Jarosz               Arka                       25       7.68   
9th   Stanislaw Kucharski        Radomsko                   30       7.67   
10th  Dariusz Majewski           Ceramika                   33       7.67   
11th  Andrzej Kowalik            Arka                       32       7.63   
12th  Arkadiusz Jezierski        Arka                       31       7.61   
13th  Tomasz Augustyniak         Polkowice                  31       7.61   
14th  Krzysztof Szarpak          Ceramika                   33       7.61   
15th  Marcin Wolny               Arka                       32       7.59   
16th  Tomasz Leszczynski         Warta Poznan               29       7.59   
17th  Krzysztof Owczarek         Polonia B.                 33 (1)   7.56   
18th  Gert Cools                 Radomsko                   34       7.53   
19th  Marcin Blasiak             Odra Opole                 34       7.53   
20th  Tomasz Szymanski           Hetman                     34       7.53   
21st  Krzysztof Bortnik          Radomsko                   33       7.52   
22nd  Sergio Abad                Warta Poznan               15 (11)  7.50   
23rd  Marcin Krotki              Resovia                    2        7.50   
24th  Tomasz Zewlakow            Resovia                    2        7.50   
25th  Andrzej Ziolkowski         Radzionkow                 2        7.50   
26th  Tomasz Jozwiak             Radomsko                   34       7.50   
27th  Adam Kozlowski             Radzionkow                 2        7.50   
28th  Tomasz Olisadebe           Radzionkow                 2        7.50   
29th  Michal Leszczynski         Radzionkow                 2        7.50   
30th  Arkadiusz Bak              Polkowice                  32       7.50   



================================================================================================
2034/5 Man of Match
================================================================================================

Pos   Player                     Club                       Apps     MoM
-------------------------------------------------------------------------
1st   Krzysztof Owczarek         Polonia B.                 33 (1)   10     
2nd   Marcin Blasiak             Odra Opole                 34       8      
3rd   Dariusz Majewski           Ceramika                   33       7      
4th   Andrzej Rogala             Flota                      21       7      
5th   Arkadiusz Jezierski        Arka                       31       6      
6th   Rafal Jarosz               Arka                       25       6      
7th   Marcin Mazurkiewicz        Radomsko                   33       6      
8th   Tomasz Bankowski           Polkowice                  29       5      
9th   Rafal Madej                Dolcan                     29 (1)   5      
10th  Tomasz Leszczynski         Warta Poznan               29       5      
11th  Wojciech Siedlecki         Miedz                      32       5      
12th  Unai Puente                GKS Katowice               28 (1)   5      
13th  Marek Szewczyk             Tloki                      17       4      
14th  Krzysztof Nowak            Korona                     28       4      
15th  Rafal Wozniak              Widzew                     33       4      
16th  Jacek Wrobel               LKS                        28 (3)   4      
17th  Pawel Frankowski           Korona                     33       4      
18th  Tomasz Lewandowski         LKS                        28 (3)   4      
19th  Janusz Pisarski            Gwardia W.                 26 (5)   4      
20th  Jacek Kaczmarek            Korona                     33       4      
21st  Sergio Abad                Warta Poznan               15 (11)  3      
22nd  Marcin Wolny               Arka                       32       3      
23rd  Krzysztof Nowacki          Polonia B.                 35       3      
24th  Marcin Wroblewski          LKS                        31       3      
25th  Stanislaw Kucharski        Radomsko                   30       3      
26th  Marcin Lewandowski         Polkowice                  32       3      
27th  Tomasz Jozwiak             Radomsko                   34       3      
28th  Slawomir Marzec            Hetman                     25 (4)   3      
29th  Tomasz Rogala              Arka                       23 (4)   3      
30th  Andrzej Radomski           LKS                        32       3   

 

************************************************************************************************
Polish First Division - Saturday 9th June 2035
************************************************************************************************


================================================================================================
2034/5 Tables
================================================================================================

Pos     Team                            Pld  Won  Drn  Lst  For  Ag   Won  Drn  Lst  For  Ag   Pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------
1st  C  Slask                           14   8    3    3    19   10   5    3    6    12   11   34   
--------------------------------------------------------------------------------------------------
2nd     Jagiellonia                     14   8    5    1    19   9    3    6    5    15   17   33   
3rd     Wisla                           14   6    5    3    15   11   5    4    5    10   12   31   
4th     Odra Wodzislaw                  14   5    6    3    17   15   5    5    4    13   13   30   
5th     KSZO                            14   8    2    4    17   13   3    5    6    11   17   30   
6th     Pogon                           14   7    4    3    19   14   4    4    6    18   19   30   
7th     Siarka                          14   6    3    5    12   12   5    3    6    11   15   28   
8th     Polonia                         14   7    4    3    14   7    3    4    7    15   17   27   

9th     Ruch Chorzow                    14   6    4    4    23   19   6    5    3    19   13   37   
10th    Cracovia                        14   5    5    4    21   15   4    7    3    17   14   32   
11th    Belchatow                       14   6    6    2    19   13   3    4    7    7    14   31   
12th    Lech                            14   7    4    3    26   22   4    3    7    15   20   30   
--------------------------------------------------------------------------------------------------
13th    Radzionkow                      14   7    6    1    22   16   3    3    8    17   24   30   
14th R  Resovia                         14   6    3    5    17   13   3    2    9    17   27   22   
--------------------------------------------------------------------------------------------------
15th R  Legia                           14   6    3    5    16   13   0    5    9    17   33   21   
16th R  Stomil                          14   1    6    7    5    16   0    6    8    4    15   13   

Odnośnik do komentarza

Katowickie długi były zmorą zarządu i sztabu szkoleniowego. Kolejne tygodnie obliczeń i rozmyślań nie przynosiły żadnych pomysłów wyjścia z długów. Angażowanie kolejnych specjalistów od rachunkowości mijało się z celem. Każdy miesiąc przynosił nam większy dług, wyższe odsetki i jeszcze większą depresję wśród ludzi, którzy podjęli się ratowania zasłużonego klubu. Nie jest możliwe wypracowania miesięcznych dochodów w lidze polskiej na poziomie 130 milionów złotych. Zbychu pewnie spróbuje przekonać zarząd i akcjonariuszy Holdingu Węglowego aby zrzekł się dywidend i ewentualne oszczędności przeznaczy na redukcję długu, ale nie wierzę, że ktoś się zrzeknie pieniędzy, które mu przysługują... Kredytu nam żaden bank nie chciał udzielić. Najgorsze w tej całej sytuacji było to, że nie mogliśmy negocjować cen transferów naszych graczy. I tak zamiast zarobić w przyszłości na znakomitym graczu 20 baniek, zarobimy tylko 5 bo tyle będzie wynosić jego minimalna cena rynkowa.

 

Ja podjąłem kroki sportowe aby ratować finanse klubu. Jedynym wyjściem z trudnej sytuacji było jak najszybsze zakwalifikowanie się do europejskich pucharów i awans do Ekstraklasy. Akurat cele sportowe nie były aż tak trudne do osiągnięcia, co pokazał ostatni sezon. Polska liga była słabiutka. Zawodnicy nadal byli fatalnie szkoleni i różnica sportowa między drużynami broniącymi się przed spadkiem z II ligi, a walczącymi o puchary była naprawdę niewielka.

 

Jeszcze zanim zagraliśmy pierwszy mecz pod moją wodzą zaklepałem kilka transferów zawodników młodych i ambitnych, którzy marnowali swój talent w niższych klasach rozgrywkowych. Po sezonie w kadrze zostało 4 graczy, z czego obrońca Marcin Wiśniewski już wcześniej podpisał kontakt z Pogonią Szczecin (dostaliśmy za niego 750k złotych), więc generalnie nie było na kim budować zespołu. Znowu musiałem zrobić wszystko od nowa. Na całe szczęście teraz nie musiałem wypożyczać zawodników, tylko mogłem podpisać kontakty by w przyszłości móc na nich zarobić jakiś grosz. O nowych zawodnikach później.

 

Zanim jeszcze nasz narybek zjawił się na Bukowej odwiedzili nas inspektorzy budowlani wraz z policją, którzy stwierdzili, że obiekt klubowy nie spełnia norm bezpieczeństwa i część trybun musi zostać zamknięta... Nie muszę chyba tłumaczyć, że wiąże się to z mniejszymi dochodami z biletów. Aktualnie nasz obiekt liczył zaledwie 7290 miejsc siedzących. Cała reszta trybun została zamknięta i pewnie nieszybko zostanie otwarta. Niestety bezlitośni urzędnicy i inspektorzy nie potrafili docenić tego, że pod naszą wodzą klub ma stanąć na nogi i robimy co możemy żeby nie generować większych strat. Dla nich liczyły się liczby i kolejno wbijali następne włócznie w ledwo bijące serce GKSu Katowice...

 

Sytuacja była katastrofalna, ale ani przez moment nie przeszło mi przez myśl aby zrezygnować. Jeżeli kiedyś uda nam się spłacić ten dług zostaniemy chyba wpisani do księgi rekordów Guinnessa. Póki co przyszło nam klepać biedę i czekać aż do klubowych drzwi zapuka kolejny urzędnik...

Odnośnik do komentarza

Wszyscy pozyskani gracze przyszli do klubu za darmo. Nie wydaliśmy na nich ani złotówki. Średnia zarobków w GieKSie to zaledwie 1500 złotych. Na więcej nie możemy sobie pozwolić.

 

 

Grzegorz Majchrzak [18, AML, POL] - wychowanek Gwarka Zabrze. Dogadaliśmy się z jego klubem tak, że dostajemy go za darmo i godzimy się w przyszłości przelać na konto klubu 5% kwoty z jego ewentualnego transferu do innego klubu. Szybki i nieźle wyszkolony technicznie pomocnik, który będzie miał pewne miejsce na lewej flance.

 

Tomasz Wlodarczyk [27, SC, POL] - człowiek, który mimo swojego wieku nie grał do tej pory nigdzie w klubie. Wypatrzyłem go na jednym z katowickich osiedli. Miał niesamowitą zdolność zdobywania bramek w sytuacjach wydawałoby się beznadziejnych. Będzie rezerwowym, ale jak na bezrobotnego to i tak wielki awans społeczny móc zakładać koszulkę GieKSy.

 

Andrzej Fornalik [29, DMLC, POL] - kolega Włodarczyka z podwórkowych rozgrywek. Kolejny gracz, który nigdy nie grał w żadnym klubie. Mimo wieku nie obawiałem się, że mnie zawiedzie. Chłopcy z katowickich slumsów odznaczali się wyjątkowym charakterem. Andrzej miał kiedyś poważne problemy z prawem. Odsiadywał nawet 3 lata za ciężkie pobicie i rozbój. W chuligańskim światku znany z wielu ustawek w ekipie GieKSy. Na pewno odda całe serce klubowi i będzie gryzł trawę do ostatnich sekund.

 

Marcin Fornalik [18, DMRC, POL] - brat Andrzeja. Jak już wspominałem razem z bratem nie mieli łatwo. Ojciec pijak, matka zamknięta w zakładzie psychiatrycznym po tym jak chciała podpalić siebie i swojego męża. Chłopak był mocno zamknięty w sobie, trudno się z nim rozmawiało. Na początku nie potrafiłem do niego dotrzeć. Przygarnąłem go do klubu na prośbę jego starszego brata. Obaj mieli coś do udowodnienia.

 

Grzegorz Michalski [21, FRC, POL] - ostatni z grona chłopaków z podwórka. Tyle, że ten nie ma przeszłości gangsterskiej, ani nie pochodzi z trudnego domu. Grzesiu został wywalony ze studiów po tym jak przez akademickie balangi alkoholowe zapomniał, że trzeba chodzić na egzaminy... Ojciec załatwił mu pracę na kopalni, ale to nie było spełnienie jego marzeń. Kiedy zaproponowałem mu grę w GieKSie nie zastanawiał się ani chwilę. W przeciwieństwie do braci ma szanse odgrywać kluczową rolę w klubie.

 

Marcin Witkowski [18, GK, POL] - przeznaczony na ogrywanie się w rezerwach. Ściągnięty z Rozwoju Katowice gdzie w 30 meczach wpuścił zaledwie 32 bramki. Silny i dobrze zbudowany fizycznie.

 

Robert Kowalczyk [25, FR, POL] - wychowanek Widzewa, były gracz Radomska i Rakowa, gdzie był ostatnio wypożyczony i rozegrał44 mecze zdobywając 6 bramek i zaliczając 11 asyst. Nie miał wygórowanych wymagań finansowych więc będzie naszym prawym skrzydłowym. Może nie jest jakimś wybitnym graczem, ale bardzo ponoć potrafi utrzymać przez cały sezon równą formę i gra bardzo zespołowo.

 

Lukasz Matusiak [30, SW/DMC, POL] - weteran ligowych boisk. W barwach Legii rozegrał 228 spotkań i zdobył 22 bramki. Przez 12 sezonów był zawodnikiem, który miał miejsce w kadrze, a czasem nawet był ostoją drugiej linii. Ostatnio popadł w niełaskę i postanowił zmienić otoczenie. Rodowity Warszawiak, który zdecydował się podjąć ambitne zadanie walki o awans razem z Hanysami. Jak się sprawdzi pewnie będzie ulubieńcem katowickiej publiczności. Zdecydowanie najlepszy nasz transfer. Ten gracz z powodzeniem mógłby grać w najlepszych polskich klubach.

 

Robert Romanowski [16, SW/DC, POL] - chyba najbardziej utalentowany z wszystkich młodych Polaków. Wychowanek klubu, wypatrzyłem go w zespole juniorów i od razu byłem pewien, że on będzie ostoją naszej defensywy. Niesamowicie szybki i zwinny jak na stopera, a do tego wysoki i znakomicie grający głową. Może być objawieniem rundy.

 

Tomasz Madej [22, GK, POL] - kolejny bramkarz, który ma zbierać doświadczenie w rezerwach. Sprowadzony z A-klasowej Fortecy Świerklany.

 

Paweł Jankowski [17, GK, POL] - wychowanek. Z miejsca wskoczy do kadry pierwszego zespołu. Na razie na ławkę, ale widzę w nim wielki potencjał. A pod moim okiem raczej go nie zmarnuje.

 

Willem Devaud [22, SC, MAU] - Mauretańczyk, którego polecił mi znajomy z katowickiego AWFu. Chłopak przyjechał do nas studiować i był wybijającym się pod każdym względem wśród swoich kolegów z uczelni. Nie tylko niesamowita sprawność fizyczna była jego atutem, ale także inteligencja i spryt. Mało tego był jednym z najlepszych studentów i mógł się pochwalić stypendium naukowym. Brałem go w ciemno wierzyłem, że znajomy nie zrobi mnie w balona.

 

José Carlos Alonso [18, D/DM RLC, SPA] - gracz, który miał za sobą występy w szkółce słynne Barcelony. Istny nieoszlifowany talent. Byłem w szoku kiedy go zobaczyłem na youtube. Od razu skontaktowałem się z jego managerem. Kiedy młody Hiszpan bez stawiana wielkich wymagań zgodził się podpisać kontrakt byłem chyba jeszcze bardziej zdziwiony. Człowiek, który razem z Matusiakiem powinien zawładnąć drugą linią. Taki nasz katowicki Xavi, o ile ktoś jeszcze pamięta takiego gracza, który przez dwudziestoma laty był liderem Barcy.

 

John O'Neill [24, DLC, IRL] - od dwóch lat pozostawał bezrobotny po tym jak skończył się mu kontrakt w Luton. Bez dłuższego zastanawiania się sięgnąłem po niego, ponieważ wydawał mi się idealnym wzmocnieniem formacji defensywnej. Twardy wyspiarz, który nie odstawia nogi - takich gracz bezwzględnie potrzebowałem.

 

Benoit Baills [25, AMC/FC, BUR] - ofensywny gracz, którego podrzucił mi na trening znajomy manager. Spodobał mi się, miał szanse gry w pierwszym składzie, więc już następnego dnia został graczem Katowic.

 

Było jeszcze wielu innych graczy, których testowałem, jednak ich umiejętności były zbyt niskie i nie wróżyłem im wielkiej przyszłości w futbolu. Nam nie był potrzebny złom. Zdawałem sobie sprawę z tego, że nie możemy sobie pozwolić na szeroką kadrę. Potrzebujemy małej ilości graczy, którzy w minimalny sposób będą obciążali budżet.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...