Skocz do zawartości

Pomóżmy sobie w szkole


Magic

Rekomendowane odpowiedzi

Prosiłbym o 10 jakiś bardzo znanych złotych myśli, aforyzmów greków. Znalazłem na razie tylko 3 :(

 

*Myślę więc jestem (Kartezjusz)

*Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki (Heraklit z Efezu)

* Wiem, że nic nie wiem (Sokrates)

 

Proszę w podobny sposób pomóc mi w odnalezieniu jeszcze tych 7 aforyzmów

Odnośnik do komentarza
Prosiłbym o 10 jakiś bardzo znanych złotych myśli, aforyzmów greków. Znalazłem na razie tylko 3 :(

 

*Myślę więc jestem (Kartezjusz)

*Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki (Heraklit z Efezu)

* Wiem, że nic nie wiem (Sokrates)

 

Proszę w podobny sposób pomóc mi w odnalezieniu jeszcze tych 7 aforyzmów

 

Nie siedem, a osiem. Chociaż możesz pójść jutro z tym do szkoły, to nauczycielka Cię wyśmieje. =)

Odnośnik do komentarza
Prosiłbym o 10 jakiś bardzo znanych złotych myśli, aforyzmów greków. Znalazłem na razie tylko 3 :(

 

*Myślę więc jestem (Kartezjusz)

*Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki (Heraklit z Efezu)

* Wiem, że nic nie wiem (Sokrates)

 

Proszę w podobny sposób pomóc mi w odnalezieniu jeszcze tych 7 aforyzmów

Kartezjusz to Francuz!

 

Poszukaj TUTAJ.

Odnośnik do komentarza

Siema.

Ma moze ktos jakies sprawozdanie z zakresu rezonansu akustycznego??

Potrzebuje komus sprawozdanie z tego zrobic, a ja laborki z fizyki mialem dobre pare lat temu i srednio pamietam. Mam jakies tam materialy, ale jak ktos by mial, to pomoglo by mi to jak bym mogl zobaczyc co i jak tam zrobione bylo.

Odnośnik do komentarza

No dobra, widze ze nikt sie nie odezwal:

Ale spoko na necie cos znalazlem i poprzypominalem sobie, ale teraz inny problem, ale tez z tego zakresu.

Mam taki punkt do zrobienia "oblicz metodą najmniejszych kwadratów niepewności pomiarowe prędkości dzwieku"

No i nie wiem co za bardzo liczyc.

Juz pisze co mam.

na cwiczeniach byla miezona dlugosc fali przy jakiejsc czestotliwosci. Wiadomo ze predkosc dzwieku do dl. fali razy czestotliwosc. Predkosc dzwieku obliczana byla tak ze dla kazdej czastotliwosci wyszla jakas dlugosc fali. zaleznosc ta jest liniowa. metoda najmniejszych kwadratow zostal znaleziony wzor na prosta ktora oddaje ta zaleznosc no i wspolczynnik tej prostej daje wartosc predkosci dzwieku. Dokladnie to na wykresie jest zaleznosc od odwrotnosci czestotliwosci (czyli 1/f) qrka zamieszalem troche, ale nie wiem juz jak to policzyc i o co to w ogole chodzi, na podstawie jakich danych mam to liczyc.

Odnośnik do komentarza

Hmmm

to powiedzcie mi jak byscie to zrobili jak jest tak:

V [m/s] = d [m] *f [1/s]

gdzie:

d = 0,488 +/- 0,005 [m]

f = 700 +/- 5 [1/s] ([Hz])

??

ps. Chociaz to nie jest jedyna rzecz jakiej tam nie rozumie. tzn to przynajmniej rozumie skad sie bierze, troche gorzej z wyliczeniem tego. Sam sposob liczenia predkosci dzwieku dosc dziwny, no ale ujdzie, tylko potem jakis dziwny sposob na policzenie niepewnosci obliczen tej predkosci.

Juz to wczesniej pisalem, ale moze ktos to jeszcze raz obczai i powie o co to chodzi.

Jest tak mam funkcje d = a + (1/f), gdzie mam dane d i f (czyli (1/f)), z tego wzoru widac ze do 'a' jest rowne 'V' bo wzor (ten na samej gorze) po przeksztalceniu bedzie tak: d= V * (1/f). 'a' licze metoda najmniejszych kwadratow na podstawie danych 'd' i 'f' (1/f). Ale teraz to czego nie rozumie do konca. Nalezy "Obliczyć metodą najmniejszych kwadratów niepewności pomiarowe prędkości dźwięku" Jedyne co mi do glowy przyszlo to policzenie niepewnosci wyznaczania wspolczynnika 'a' (czyli pozniejszego 'V').

Co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza

Z różniczki zupełnej

 

delta V = 0,488*5+700*0,005= 5,94m /s z takim błędem maksymalnym wyznaczysz prędkość dźwięku tą metodą

 

Nie masz funkcji 1/f masz normalną f( której miarą jest 1/s)

 

O ile się orientuje i tu mogę się mylić niestety, tego zadania metodą najmniejszych kwadratów nie da się zrobić.

 

Musiał byś mieć wiele różnych pomiarów par f i v aby zastosować tę metodę. Masz te pomiary więc trzeba je zestawić w tabelkę, a potem to ja jestem poza granicą swoich wiadomości. Nie bardzo wiem jak zestawić funkcję liniową i co od czego zależy. Ja nie pomogę więcej bo nie wiem

Odnośnik do komentarza
metodą najmniejszych kwadratów to się regresje liniową oblicza, czyli rozumiem że masz pomiary jakieś, tak?

 

to możesz użyć http://higgs.phys.put.poznan.pl/~szuba/edu.../StatS-pack.exe, bo ręcznie to sie beznadziejnie liczy :P

No pomiary są. tyle ze za duzo ich nie ma, ale to nic, Z pomiarow sa 3 pary danych 'd' i 'f'. Z metody najmniejszych kwadratow sobie lizce regresje liniowa i dopasowuje prosta do tych danych na wykresie. To jest spoko. Tylko ze to wychodzi tak ze 'V' wartosc ktora jest szukana to jest rowna parametrowi 'a' z tej funkcji ktorej szukam. Tak trzebabylo to rozwiazac i to zrobilem. Problem jest z okresleniem niedolkadnosci pomiaru tego 'a' (czyli 'V')

 

Z różniczki zupełnej

 

delta V = 0,488*5+700*0,005= 5,94m /s z takim błędem maksymalnym wyznaczysz prędkość dźwięku tą metodą

 

Nie masz funkcji 1/f masz normalną f( której miarą jest 1/s)

 

O ile się orientuje i tu mogę się mylić niestety, tego zadania metodą najmniejszych kwadratów nie da się zrobić.

 

Musiał byś mieć wiele różnych pomiarów par f i v aby zastosować tę metodę. Masz te pomiary więc trzeba je zestawić w tabelkę, a potem to ja jestem poza granicą swoich wiadomości. Nie bardzo wiem jak zestawić funkcję liniową i co od czego zależy. Ja nie pomogę więcej bo nie wiem

No tak, ja podalem tylko 1 przyklad danych. W sumie wiele jak wczesniej wspomnialem jest ich nie za duzo, no ale juz pare, czyli 3 zestawy danych. Jak opisalem na ich podstawie wyliczylem to 'V' ('a') z regresji liniowej.

Ja nie rozumie jak mam policzyc niepewnosc pomiarowa 'a' ('V') na podstawie metody najmniejszych kwadratow. Metoda ta jak zauwazono jest do liczenia regresji liniowej. Nie rozumie jak mam ja zastosowac do liczenia niepwenosci.

W ogole jakis tam mi wynik tego 'a' ('V') wyszedl. Ale teraz tak, jak licze 'a' metoda najmniejszych kwadratow, to moge tez policzyc niepewnosc pomiaru 'a', czy to o to chodzi? Tylko jak predkosc ktora licze wychodzi ok 332, to niepewnosc pomiaru 'a' (czyli wlasnie ta predkosc) jest ok 10, czyli liczenie bledu z tego wzory co podalem, nic wg nie daje, bo tutaj i tak juz jest dosc duza jednak niepewnosc. moze sie nie znam, ale ja bym taki wynik juz zostawil, bo w zasadzie nie jest to jakas duza niepewnosc zwazywszy na niedoskonalosc warunkow w jakich sie odbywalo doswiadczenie.

 

Zamieszalem to juz niezle. No nic sprawozdanie bedzie jutro oddawane to sie dowiem czy sie spodobalo czy nie. Lepiej zeby sie spodobalo.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...