Skocz do zawartości

Pod pazurem orła


peżet

Rekomendowane odpowiedzi

Już trzy dni po meczu z San Marino grała Ekstraklasa. Arka zdemolowała 3-0 Górnika Zabrze a jednym z najgorszych na boisku był Pazdan, Michał jeśli myśli o kadrze musi ustabilizować formę. Na tle kolegów dobry mecz rozegrał Strąk. Bełchatów przegrał 0-1 z Lechem, w którym najlepiej zagrali moi kadrowicze Wojtkowiak i Lewandowski, wśród gospodarzy całkiem nieźle zaprezentował się Garguła, katastrofalny mecz zagrał Dawid Nowak. Cracovia przegrała kolejny mecz, tym, razem u siebie z Polonią Bytom. Tomek Moskała chyba już nie będzie dostawał powołań, martwi mnie że przez fatalną postawę swojego zespołu cierpi Piotr Polczak. Odra przegrała w Gdańsku a Cichy i Korzym jeszcze bardziej oddalili się od kadry. W wygranym przez Wisłę meczu z Ruchem świetnie zagrali Łobodziński i Niedzielan, przypomniał mi się także Zieńczuk. Sokołowski przesiedział mecz na ławce i chyba zmartwił go solidny występ na prawej obronie Marcina Baszczyńskiego.

 

Odbyła się pierwsza kolejka Ligi Mistrzów. Wisła przegrała w Bremie 1-0, bardzo dobre mecze zagrali Tomasz Sokołowski i …Marcin Baszczyński, który zagrał na stoperze. Arek Głowacki wszedł z ławki i zagrał bardzo słabo podobnie jak Łobodziński i Niedzielan. Artur Boruc zawalił mecz z Man Utd, Celtic przegrał 1-0 a gol padł po błędzie Polaka. Paweł Golański zagrał przeciętny mecz a jego Steaua przegrała 0-2 z Schalke, problemem dla mnie jest to, iż Paweł gra w swoim zespole na środku defensywy a mnie interesuje jako prawy obrońca. Łukasz Fabiański i Adam Stachowiak (Lewski) przesiedzieli mecze swoich drużyn na ławce a Kuba Wawrzyniak w ogóle nie został powołany na mecz Panathinaikosu. W pierwszej rundzie Lech przegrał 1-3 z Rennes a najlepszym w polskim zespole był Maciej Rogalski, zawiedli obrońcy z Wojtkowiakiem i Bosackim na czele. Mariusz Jop zagrał słabo w przegranym przez FK meczu z Dinamo Buk., Łukasz Piszczek dał solidna zmianę w wygranym przez Herthę meczu z Ventspils. Budziński i Mariusz Lewandowski zagrali katastrofalne mecze w barwach Sparty i Szachtara zaś Pawełhajduczek znów zagrał dobry mecz a jego Tawria wygrała 3-1 z Heerenveen gdzie beznadziejnie zagrał Wojciechowski. Błaszczykowski grzał ławę w meczu Borusii z Vit. Setubal a Michał Janota nie został powołany na mecz Feyenoordu.

 

Ósmą kolejkę zaingerował mecz Śląska z Arką wygrany 2-0 przez gospodarzy, znów bohaterem swojego zespołu został Przemek Łudziński, który właśnie trafił na moją listę krajową. Podobała mi się jeszcze gra Celebana, Łukasiewicza i Dudka. Nie grał Sebastian Mila, który złamał nogę i przez dłuższy czas nie będzie dostępny ani w klubie ani w reprezentacji. Trwa kryzys GKS-u Bełchatów, przegrali w Zabrzu 2-1, fatalnie zaprezentowali się wszyscy potencjalni kadrowicze : Popek, Drzymont, Garguła i Nowak. Polonia Warszawa wygrała 1-0 z Ruchem a najlepszym na boisku był Przyrowski, dalej zawodzą mnie Jodłowiec, Brzyski i Nowacki. Wisła wygrała 3-0 z Lechią a najlepszy na boisku był Łobodziński, świetny występ okraszony dwoma golami zanotował także Boguski, znów zawiódł Głowacki. Wśród gości jako jedyny starał się Wołąkiewicz. Lech wygrał 2-1 z ŁKS-em a znów świetne występy zaliczyli Rogalski i Lewandowski, nie grał Bosacki który leczy kontuzję uda. Legia wygrała w Bytomiu a mi po raz kolejny wpadł w oko Bartek Grzelak, Szałachowski i Iwański tym razem spędzili mecz na ławce rezerwowych.

 

W ostatniej wrześniowej serii meczów oglądaliśmy pojedynek Lechii z Bełchatowem, w zakończonym remisem spotkaniu podobał mi się Andrzej Rybski, znów zawiedli kadrowicze GKS-u. Paweł Strąk zagrał słabo w przegranym przez Górnik meczu w Bytomiu w dodatku doznał kontuzji stawu kolanowego przez co na pewno nie zagra w październikowych meczach reprezentacji. Legia zremisowała 1-1 z Wisłą, w meczu tym na boisku niestety nie pojawili się Szałachowski i Sokołowski, zwłaszcza dwa z rzędu mecze na ławce Sebastiana mnie nieco martwią. W Wiśle w końcu dobry mecz zagrał Głowacki, podobała mi się również postawa Marcina Baszczyńskiego.

 

Na przełomie września i października grały europejskie puchary, druga kolejka Ligi Mistrzów i rewanżowe mecze pierwszej rundy Pucharu UEFA. W meczu Lewskiego z Arsenalem (0-3) Adam Stachowiak i Łukasz Fabiański pozdrawiali się z ławek rezerwowych, Wawrzyniak mecz PAO z Lyonem oglądał z trybun. Steaua przegrała w Moskwie 1-0 a do 71. minuty grał Golański zanim otrzymał czerwoną kartkę. Wisła przegrała 0-2 z Barceloną a pozytywne wrażenie pozostawili po sobie Sokołowski, Głowacki i zwłaszcza Zieńczuk. Artur Boruc był jednym z najlepszych w swoim zespole w zremisowanym meczu z Galatasaray.

 

FK Moskwa i Anorthosi wygrały swoje mecze ale mimo to odpadły, Jop i Sosin grali przeciętnie. Gancarczyk zagrał solidnie w meczu Metalista z HSV, w którym drugi raz tryumfowali Niemcy. Wojciechowski strzelił zwycięskiego gola dla Heerenveen ale awansowała Tawria z Hajduczkiem w wyjściowej jedenastce. Lewandowski zagrał przeciętny mecz w barwach Szachtara, Budziński odstawił kolejną już ‘kaszankę’ w barwach Sparty a Kuba Błaszczykowski dał fatalną zmianę w wygranym meczu z Vit. Setubal. Janota i Piszczek grzali ławę.

 

Wrześniowe „+” :

Maciej Rogalski (Lech), Marcin Baszczyński (Wisła), Robert Lewandowski (Lech), Bartek Grzelak (Legia), Wojciech Łobodziński (Wisła), Johnny Szlykowicz (Vaslui), Łukasz Szukała (Alemannia), Marcin Wasilewski (Guingamp), Arkadiusz Malarz (OFI), Sławomir Szary (Odra)

 

Wrześniowe „-” :

Arek Głowacki (Wisła), Dawid Nowak (Bełchatów), Łukasz Garguła (Bełchatów), Tomasz Moskała (Cracovia), Mariusz Lewandowski (Szachtar), Paweł Wojciechowski (Heerenveen), Ebi Smolarek (Bolton)

Odnośnik do komentarza

Tuż przed bardzo ważnymi meczami z Czechami i Słowacją rozgrywana była dziesiąta kolejka Ekstraklasy. Czerwona latarnia Cracovia przegrała 0-1 z Odrą a Moskała, Polczak nie mówiąc już o Kuligu na razie muszą zapomnieć o reprezentacji, w Odrze znów świetny mecz rozegrał Sławomir Szary a jak zwykle słabo zaprezentowali się Cichy i Korzym. Legia wygrała 2-1 z Jagiellonią a najlepszy na boisku był Iwański, nie wiedzieć czemu Szałachowski znów przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych, bardzo martwi mnie jego sytuacja. Wisła wygrała w Gliwicach a świetny mecz po powrocie po kontuzji rozegrał Paweł Brożek.

 

Powołani na eliminacyjne mecze z Czechami i Słowacją :

 

Artur Boruc (Celtic, 28, 40/0A), Arkadiusz Malarz (OFI, 28, DEB), Łukasz Załuska (Dundee, 26, DEB)

 

Bartosz Bosacki (Lech, 32, 16/2A), Seweryn Gancarczyk (Metalist, 26, 5/1A), Arkadiusz Głowacki (Wisła, 29, 20/0A), Laurent Kościelny (Tours, 23, DEB), Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa, 23, DEB), Krzysztof Łągiewka (Kubań, 25, 2/0A), Michał Pazdan (Górnik Zabrze, 21, 5/0A), Tomasz Sokołowski (Wisła, 31, 3/0A), Marcin Wasilewski (Guingamp, 28, 30/1A), Hubert Wołąkiewicz (Lechia Gdańsk, 22, 3/0A)

 

Maciej Iwański (Legia, 27, 6/2A), Przemysław Kaźmierczak (Derby, 26, 11/1A), Rafał Murawski (Young Boys, 26, 14/1A), Sebastian Szałachowski (Legia, 24, 3/1A), Johnny Szlykowicz (Vaslui, 27, DEB)

 

Paweł Brożek (Wisła, 25, 13/2A), Ireneusz Jeleń (Auxerre, 27, 21/2A), Robert Lewandowski (Lech, 20, 2/2A), Wojciech Łobodziński (Wisła, 25, 20/3A), Marcin Mięciel (Bochum, 32, 5/1A), Maciej Rogalski (Lech, 28, 2/0A), Łukasz Sosin (Anorthosi, 31, 4/2A), Artur Wichniarek (Bielefeld, 31, 17/4A)

 

Ze składu wyleciał Błaszczykowski, który nie gra w swoim klubie, do reprezentacji powracają Wasilewski, który odzyskał formę po transferze do Francji oraz Wichniarek, który jest jedną z wiodących postaci Bundesligi w tym sezonie.

Odnośnik do komentarza

Lucas : dzięki, faktycznie przeoczyłem :)

 

Mecze rozegrane we wrześniu wygraliśmy lecz w naszej grze czegoś mi jednak brakowało, jedenastego października graliśmy z dziesiątym zespołem rankingu FIFA i głównym faworytem naszej grupy eliminacyjnej Czechami i już zawczasu musiałem pomyśleć o usprawnieniu naszej gry. Po długich przemyśleniach trochę przemeblowałem nasze ustawienie, które teraz wyglądało mniej więcej jak ofensywne 5-2-3. Niestety już w dwunastej minucie gry nasza taktyka musiała ulec korektom, w beznadziejnie głupi sposób za faul na Zdenku Grygerze czerwoną kartkę otrzymał Artur Wichniarek, musiałem więc zrezygnować z gry na odgrywającego i liczyć na szybkość Brożka i Jelenia. Po stracie zawodnika byliśmy jednak zupełnie zdezorientowani przez co zdecydowanie oddaliśmy pole rywalom, którzy na szczęście nie zdołali udokumentować swojej przewagi. W przerwie udało mi się ogarnąć zespół, dzięki czemu w drugiej odsłonie gry graliśmy z Czechami wyrównaną partię a momentami nawet zdecydowanie ich przyciskaliśmy. U obu zespołów jednak najlepszą formę pokazywali obrońcy, zarówno nasi defensorzy z czyszczącym wszystko jak leci Łągiewką na czele jak i ich vis a vis z liderem w osobie Grygery byli praktycznie bezbłędni a mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

 

11.10.2008, Eliminacje MŚ, Stadion Śląski w Chorzowie, widzów :

(3/10)Polska [2] – Czechy [4] 0-0 (Wichniarek cz/k 12’)

MoM : Krzysztof Łągiewka (Polska) – 7.5

 

Boruc – Łągiewka, Wołąkiewicz – Sokołowski, Kaźmierczak, Gancarczyk – Garguła (67’ Szlykowicz), Iwański – Jeleń (76’ Mięciel), Wichniarek (12’ cz/k), Brożek (67’ Lewandowski)

 

San Marino – Słowacja 0-4

Słowenia – Irlandia Północna 1-1

 

ciekawsze wyniki :

Szwecja – Portugalia 3-3

Niemcy – Rosja 2-2

Walia – Liechtenstein 5-3

Serbia – Litwa 5-3

Odnośnik do komentarza

Oprócz Artura Wichniarka ze składu na mecz ze Słowacją wypadł także Łukasz Sosin, który doznał kontuzji ścięgna Achillesa, były napastnik Wisły może pauzować nawet cały miesiąc. Dzień przed meczem FIFA ogłosiła nowy ranking światowy, spadliśmy na 26. pozycję. W meczowym składzie dokonałem jednej zmiany, na środek ataku przesunięty został Brożek a jego miejsce na skrzydle zajął Łobodziński. Po analizie ostatnich meczów rywali doszedłem do wniosku, że trzeba wrócić do bardziej zachowawczej taktyki z czwórką obrońców w linii. Mecz zaczęliśmy jednak katastrofalnie, już w drugiej minucie po świetnym prostopadłym podaniu od któregoś z kolegów w sytuacji sam na sam znalazł się najgroźniejszy zawodnik gospodarzy Filip Holosko, utalentowany snajper nie dał szans Borucowi. Po strzeleniu gola rywale nabrali powietrza w żagle i ruszyli na nas zdecydowanym atakiem, jednak z łatwością sobie z tym poradziliśmy i z czasem sami przejęliśmy inicjatywę. Końcówka pierwszej połowy to już okres naszej lepszej postawy i przewagi, okres uwieczniony golem. W ostatniej z trzech doliczonych do pierwszej połowy minut Paweł Brożek doprowadził do remisu wykorzystując perfekcyjne dośrodkowanie Gancarczyka. Druga połowa stała na jeszcze niższym poziomie niż mizerna pierwsza. Obie drużyny grały tak jakby chciały ale nie mogły. Niestety mecz, który powinien zakończyć się remisiem tym remisem się nie zakończył. W 80. minucie jedyną wartą odnotowania akcje swojego zespołu przeprowadził Kisel, niestety doświadczony pomocnik dał się sfaulować w polu karnym Gancarczykowi, jedenastkę na gola zamienił sam poszkodowany. Chwilę później mogliśmy wyrównać, ale Contofalsky kapitalnie wybronił strzał Szałachowskiego. Reprezentacja przegrała pierwszy mecz pod moją wodzą.

 

15.10.2008, Eliminacje MŚ, Stadion Tehelne Pole w Bratysławie, widzów : 29691

(4/10)Słowacja [1] – Polska [2] 2-1 (Holosko 2’, Kisel kar 82’ / Brożek 45+3’)

MoM : Filip Holosko (Słowacja) – 7.6

 

Boruc – Sokołowski, Łągiewka, Wołąkiewicz, Gancarczyk – Garguła (45’ Kościelny), Kaźmierczak, Iwański – Łobodziński (70’ Szałachowski), Brożek, Jeleń (70’ Lewandowski)

 

Czechy – Słowenia 3-1

Irlandia Północna – San Marino 3-0

 

ciekawsze wyniki :

Białoruś – Anglia 1-0

Odnośnik do komentarza

Hubert Wołąkiewicz (Lechia Gdańsk, 22 lata) – najrówniej grający stoper Ekstraklasy (z Polaków) i reprezentacji, jak na razie jeden z mocniejszych punktów moich biało-czerwonych

 

By długo nie rozpamiętywać nie udanych meczów reprezentacji już trzy dni po porażce ze Słowacją grała Ekstraklasa. Bełchatów rozgromił 3-0 Ruch Chorzów a fantastyczny mecz okraszony wspaniałym hat-trick’em rozegrał Dawid Nowak. Podobała mi się jeszcze postawa Marcina Drzymonta i Jacka Popka. Spotkanie to kosztowało utratę posady Bogusława Pietrzaka zaś Łukasza Gargułę dłuższą przerwę spowodowaną połamaniem kostki. Śląsk wygrał w Bytomiu 4-2 a kolejnego gola strzelił Przemek Łudziński, napastnik wrocławian przy okazji obejrzał też czerwoną kartkę, oprócz niego bardzo fajne zawody rozegrali Patryk Klofik i Antek Łukasiewicz. W derby Krakowa pierwsza w tabeli Wisła zremisowała 1-1 z ostatnią Cracovią. Gola dla gości zdobył dawno nie oglądany w dobrej formie Moskała, fatalnie zagrali zaś Kulig i Wasiluk. W Wiśle kompletnie zawiedli Niedzielan i Łobodziński. Lech przegrał 0-1 z Lechią ale to paradoksalnie Lechitów można chwalić, z dobrej strony pokazali się Wojtkowiak, Rogalski i Lewandowski zaś właśnie Lechiści Starosta i Wołąkiewicz zarobili w moim notesiku po minusie.

 

Następnie grały europejskie puchary. wtorkowych meczów LM nie mogłem być zadowolony, Fabiański i Wawrzyniak ponownie grzali ławę a Stachowiak zagrał bardzo słabo w meczu Lewskiego z Rangersami, stracony gol na 1-1 obciąża jego konto. W środę sensacje sprawiła Wisła Kraków, która wygrała 0-1 w Marsylii a najlepszy na boisku był Arek Głowacki, dobry mecz rozegrał też Baszczyński. Celtic przegrał w Lizbonie ze Sportingiem 3-1, a Artur Boruc był jednym ze słabszych aktorów tego spotkania. Paweł Golański mecz Steauy z Interem oglądał z trybun. W Pucharze UEFA Błaszczykowski i Piszczek grzali ławę, a Ariel Borysiuk zagrał porządne 75 minut w wygranym przez Slavię meczu z Club Brugge.

 

Dwunastą kolejkę Ekstraklasy zaingerował mecz Górnika z Ruchem, wygrali Zabrzanie a mi w oko po raz kolejny wpadła gra Michała Pazdana. Bełchatów wygrał 2-1 z Piastem i znów zapunktowali Nowak i w szczególności Drzymont. Lech zremisował 1-1 z Cracovią, formą nadal imponuje Wojtkowiak, a Rogalski i Lewandowski znów zagrali solidnie choć mogli pokazać o wiele lepszą piłkę. Lechia skompromitowała się w Łodzi przegrywając 3-0 z ŁKS, niepokoi mnie drugi słabszy mecz z rzędu w wykonaniu Huberta Wołąkiewicza. Śląsk wygrał w Wodzisławiu, ja znów z przyjemnością oglądałem grę Łukasiewicza i Klofika, baczniej obserwować będę musiał także Kamila Bilińskiego. W derby Warszawy Legia wygrała na Konwiktorskiej 0-1, a bohaterem spotkania był Maciek Iwański, dobrze grał również Bartek Grzelak. Kolejkę kończył mecz na szczycie, w którym Wisła po dwóch golach Łobodzińskiego wygrała 2-1 z Arką, wydaje się że go formy wrócił także Głowacki.

 

Październikowe „+” :

Grzegorz Wojtkowiak (Lech), Marcin Drzymont (Bełchatów), Antek Łukasiewicz (Śląsk), Arek Głowacki (Wisła), Tomasz Kuszczak (Newcastle), Arkadiusz Malarz (OFI), Laurent Kościelny (Tours), Marcin Wasilewski (Guingamp), Darek Dudka (Auxerre), Łukasz Szukała (Alemannia), Rafał Grzelak (Ksanthi), Johnny Szlykowicz (Vaslui), Dawid Janczyk (Lokeren)

Październikowe „-” :

Hubert Wołąkiewicz (Lechia), Paweł Golański (Steaua), Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa), Mariusz Kukiełka (Cottbus), Mariusz Lewandowski (Szachtar), Kuba Wawrzyniak (PAO), Kuba Błaszczykowski (Borussia), Ebi Smolarek (Bolton)

Odnośnik do komentarza

W pierwszo-listopadowej kolejce Ekstraklasy Cracovia wygrała 3-1 z Bełchatowem, trzeciego gola w trzecim meczu strzelił powracający chyba do reprezentacyjnej formy Moskała, gola strzelił też Nowak. W meczu Jagiellonii z Górnikiem (1-1) znów bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie Łukasz Tumicz. Wisła wygrała we Wrocławiu 0-2 a bardzo dobre mecze rozegrali Sokołowski, Głowacki i Łobodziński, fajnie po kontuzji zaprezentował się też Paweł Brożek. Legia wygrała 3-2 z Lechem m.in. dzięki bardzo dobrej grze Iwańskiego i Grzelaka, w Lechu trwa kryzys Bandrowskiego. Ta porażka kosztowała posadę Franciszka Smudę.

 

Wisła nie dała rady po raz drugi wygrać z Marsylią, na Reymonta zwyciężyli goście 0-2 lecz do Wiślaków nie można mieć pretensji, i tak zagrali dobry mecz, a w szczególności Głowacki. Golański i Boruc rozegrali po solidnych 90. minutach w meczach Inter - Steaua (2-0) i Celtic - Sporting (2-0). Stachowiak po raz kolejny zawalił mecz a Lewski przegrał w Glasgow 3-1, Fabiański i Wawrzyniak solidarnie grzali ławę. Błaszczykowski i Tyrała oglądali z ławki rezerwowych zwycięstwo swojego zespołu nad Club Brugge, zaś Lewandowski i Piszczek zagrali bardzo słabe mecze w barwach Szachatara (1-4 z Milanem) i Herthy (1-1 z Timisoarą).

 

Czternasta kolejka ligowa zaczęła się od wysokiej wygranej Górnika nad Lechią 4-1, najlepszy na boisku był strzelec dwóch goli Zahorski. Razem ze swoim zespołem zdecydowany regres formy przeżywa Wołąkiewicz, jako jedyny w zespole gości starali się przeciwstawić rywalowi Trałka i Rybski. Lech wygrał 3-0 z Arką a do gry i dobrej dyspozycji powracają Bosacki i Bandrowski. Cracovia wygrała 1-3 w Łodzi z ŁKS i wydostała się ze strefy spadkowej, znów gola strzelił Moskała a dobre mecze rozegrali też Kulig i Wasiluk, niestety bardzo słabo wypadł Polczak. Polonia Warszawa rozbiła 4-0 Śląsk Wrocław, a reprezentacyjną formę w końcu pokazał Jodłowiec, wśród gości jako jedyny pozytywne wrażenie pozostawił po sobie Łukasiewicz. W takim samym stosunku Wisła wygrała z Polonią Bytom, formą imponowali Sokołowski, Głowacki a także Andrzej Niedzielan, który niestety jest w tym sezonie bardzo chimeryczny. W bezbramkowym remisie GKS Bełchatów z Legią bardzo dobrą postawę znów pokazał Drzymont, niestety słabiej zagrał Szałachowski, który nie imponuje już tak jak na początku sezonu.

 

W tygodniu poprzedzającym piętnastą kolejkę Ekstraklasy otrzymałem dwie informację. Pierwsza dotyczyła transferu Laurenta Kościelnego z Tours do Bordeaux, mam nadzieje że obiecujący stoper nie zagubi się w nowym zdecydowanie większym od poprzedniego klubie i dalej będzie grał, inaczej musi liczyć się ze stratą miejsca w kadrze. Druga informacja dotyczyła nowego rankingu światowego, w którym Polska spadła na 30. miejsce.

 

Wspomniana seria gier polskiej ligi zaczęła się od porażki Górnika Zabrze z Odrą Wodzisław 1-3 i fatalnego meczu Pawła Strąka, bohaterem meczu został Maciej Korzym. W zremisowanym meczu Arki z Bełchatowem znów w oko wpadli mi Drzymont i Nowak. Cracovia wygrała kolejny mecz (1-0 z Ruchem Chorzów) a kolejnego gola strzelił Moskała, fajnie grali też znów boczni defensorzy gospodarzy Kulig i Wasiliuk. Polonia Warszawa wygrała w Bytomiu, m.in. dzięki świetnej grze Przyrowskiego i Jodłowca. Wisła tylko zremisowała w Białymstoku, a najlepszy na boisku był odchodzący w styczniu do Monaco Paweł Brożek. Prowadzony przez Stefana Majewskiego Lech przegrał we Wrocławiu 3-1, a jedynym dobrze grającym Lechita był przyszły klubowy kolega Pawła Brożka Robert Lewandowski, do fatalnej dyspozycji powrócił Bandrowski, równie słabo zagrał Bosacki. W Śląsku jak zwykle w ostatnich meczach bardzo dobrze zagrali Łukasiewicz i Łudziński.

 

Łukasz Fabiaski w 18. minucie meczu Rangers – Arsenal (0-1) zmienił kontuzjowanego Almunię i rozegrał bardzo dobry mecz. Kuba Wawrzyniak nieoczekiwanie zagrał od pierwszej minuty meczu PAO z Basel i co ciekawe był najlepszy na boisku! Adam Stachowiak przesiedział mecz Lewski – Bayern na ławce. Następnego dnia Wisła zdołała zremisować 1-1 z Werderm Brema, gola strzelił Łobodziński ale jeszcze lepiej od niego grał Paweł Brożek. Steaua zdołała zremisować na wyjeździe z Schalke ale Golański był jednym ze słabszych na boisku, Artur Boruc zaś uchronił Celtic przed pogromem w i tak przegranym 2-3 meczu z Man Utd. Borussia Dortmund przegrała w Pradze ze Slavią, w której przeciętny mecz rozegrał Borysiuk, Błaszczykowski i Tyrała oczywiście nie zagrali choćby minuty. Szachtar wygrał 2-0 z Salzburgiem, a jednym z lepszych na boisku był Mariusz Lewandowski.

 

W ostatniej listopadowej kolejce Ekstraklasy Cracovia po dwóch golach Sachy wygrała kolejny mecz, tym razem z Lechią, w której najlepszym zawodnikiem był Hubert Wołąkiewicz. W przegranym przez Polonię W. meczu z Jagiellonią po kontuzji do gry wrócił Majewski, ale nie zaprezentował jeszcze dobrej dyspozycji. Legia wygrała 2-0 z Ruchem Chorzów i w końcu jednocześnie formą błyszczeli Szałachowski i Iwański. W Wygranym przez Lecha meczu w Bytomiu bardzo dobrze zagrali Lewandowski i Wojtkowiak, fatalną zmianę dał za to Bosacki. Śląsk wygrał 5-2 z Bełchatowem a fantastyczne zawody rozegrali Łukasiewicz i Sztylka. Górnik Zabrze wygrał 2-0 z Piastem a moi potencjalni kadrowicze Strąk i Pazdan pokazali się z dobrej strony.

 

Listopadowe „+” :

Tomasz Moskała (Cracovia), Marek Wasiluk (Cracovia), Antek Łukasiewicz (Śląsk), Robert Lewandowski (Lech), Błażej Augustyn (Rimini), Marcin Wasilewski (Guingamp), Łukasz Szukała (Alemannia), Ireneusz Jeleń (Auxerre), Adrian Sikora (Murcia)

 

Lipcowe „-” :

Bartosz Bosacki (Lech), Hubert Wołąkiewicz (Lechia), Paweł Golański (Steaua), Darek Dudka (Auxerre), Marcin Mięciel (Bochum), Ebi Smolarek (Bolton)

Odnośnik do komentarza

Powołani na towarzyski mecz z Serbią :

Artur Boruc (Celtic, 28, 42/0A), Arkadiusz Malarz (OFI, 28, DEB), Łukasz Załuska (Dundee Utd, 26, DEB)

 

Marcin Drzymont (Bełchatów, 27, DEB), Seweryn Gancarczyk (Metalist, 27, 7/1A), Arkadiusz Głowacki (Wisła, 29, 20/0A), Laurent Kościelny (Bordeaux, 23, 1/0A), Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa, 23, DEB), Krzysztof Łągiewka (Kubań, 25, 4/0A), Michał Pazdan (Górnik Zabrze, 21, 5/0A), Tomasz Sokołowski (Wisła, 31, 5/0A), Łukasz Szukała (Alemannia, 24, 5/0u21), Hubert Wołąkiewicz (Lechia, 22, 5/0A)

 

Rafał Grzelak (Ksanthi, 26, 2/0A), Maciej Iwański (Legia, 27, 8/2A), Przemysław Kaźmierczak (Derby, 26, 13/1A), Rafał Murawski (Young Boys, 27, 14/1A), Sebastian Szałachowski (Legia, 24, 4/1A), Johnny Szlykowicz (Vaslui, 28, 1/0A)

 

Paweł Brożek (Wisła, 25, 15/3A), Dawid Janczyk (Lokeren, 21, 4/3u21), Ireneusz Jeleń (Auxerre, 27, 23/2A), Robert Lewandowski (Lech, 20, 4/2A), Wojciech Łobodziński (Wisła, 26, 21/3A), Maciej Rogalski (Lech, 28, 2/0A), Łukasz Sosin (Anorthosi, 31, 4/2A)

Odnośnik do komentarza

Będzie w następnym odcinku

 

Czternastego grudnia w tureckiej miejscowości o wdzięcznej nazwie Bilecik graliśmy towarzysko z reprezentacją Serbii. W meczu tym ostatecznie nie mogłem skorzystać z Dawida Janczyka, który jeszcze w Belgii złamał kostkę, w jego miejsce powołałem Adriana Sikorę (Murcia, 28, 2/1A). W Wyjściowej jedenastce trzech debiutantów, Malarz, Szukała i Kowalczyk. Mecz zdecydowanie lepiej zaczęliśmy, zwłaszcza w pierwszym kwadransie udało nam się osiągnąć znaczną przewagę, a groźnie było po uderzeniach Brożka i Łobodzińskiego. Niestety druga część pierwszej połowy należała do rywali, wśród których bardzo dobrze grali zwłaszcza Sulejmani i Kuzmanović, na szczęście Arek Malarz ani razu nie dał się zaskoczyć. W drugiej połowie gra nadal toczyła się głównie w środku boiska, niestety to rywale częściej dochodzili do sytuacji i oddawali strzały. W 74. i 76. minucie Daniel Ljuboja dwukrotnie został świetnie obsłużony przez Vukicia i dwa razy pokonał Łukasza Załuskę. Zaledwie minutę po stracie drugiego gol udało nam się złapać z Serbami kontakt, Robert Lewandowski kapitalnie poradził sobie z kilkoma rywalami w polu karnym przeciwnika i spokojnie pokonał Avramova. W 90. minucie udało nam się uratować remis, Lewandowski wyprzedził bramkarza po długim podaniu Grzelaka i spokojnie posłał piłkę do pustej bramki.

 

14.12.2008, Mecz towarzyski, Stadion Edebali w Bileciku, widzów : 2871

Polska [30] – Sebia [28] 2-2 (Lewandowski 77’ 90’ / Ljuboja 74’ 76’)

MoM : Daniel Ljuboja (Serbia) – 8.2

 

Malarz (45’ Załuska) – Łągiewka, Szukała (45’ Drzymont) – Sokołowki, Kaźmierczak, Kowalczyk – Murawski, Iwański (62’ Kościelny) – Łobodziński (45’ Sikora), Sosin (45’ Grzelak), Brożek (62’ Lewandowski)

Odnośnik do komentarza

Johnny Szlykowicz

 

Drugiego września Wisła przegrała pierwszy mecz w lidze w tym sezonie, pokonała ich na własnym boisku Odra Wodzisław, jedynego gola w meczu strzelił Korzym. Bardzo dobrze zagrał też Witek Cichy, wciąż czekam na eksplozję jego talentu. W tym samym tygodniu grał Puchar UEFA. Ariel Borysiuk był jednym z najlepszych w swoim zespole w przegranym przez Slavię meczu z Valencią. Mariusz Lewandowski przesiedział wygrany mecz z Rennes na ławce. W wygranym przez Herthę meczu z CSKA Łukasz Piszczek wszedł na ostatnie sześć minut.

 

W ostatniej serii meczów Ekstraklasy w 2008 roku Legia wygrała w Gdańsku z Lechią 0-1, a najlepsze wrażenie po sobie zostawili Grzelak i Rzeźniczak. Polonia Warszawa wygrała 2-1 z Odrą a bardzo fajnie grali Jodłowiec z Majewskim, Lech w tym samym stosunku wygrał z Jagiellonią, niezłym występem i golem z kibicami Lecha pożegnał się Lewandowski. Po 17. kolejkach liderem jest Wisła, druga Legia ma pięć punktów straty a trzecia Polonia Warszawa sześć. W strefie spadkowej są Polonia Bytom i ŁKS Łódź, w strefie barażowej Ruch Chorzów. W 1.Lidze jak na razie lideruje Znicz Pruszków przed Podbeskidziem, na trzecim miejscu znajduje się Widzew.

 

W ostatniej kolejce fazy grupowej LM Wisła gładko przegrała na Camp Nou 3-0 i zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie. Los Wisły podzielił Celtic, który w ostatnim meczu gładko przegrał 3-0 z Galatasaray, nie najlepiej w tym meczu zagrał Boruc. Golański zagrał słabo w zremisowanym 2-2 meczu ze Spartakiem Moskwa. W meczu Arsenalu z Lewskim słabo zaprezentowali się obaj polscy bramkarze, Fabiański i Stachowiak. Wawrzyniak z ławki oglądał porażkę PAO w Lyonie. Zakończyła się też faza grupowa Pucharu UEFA, Mariusz Lewandowski i Ariel Borysiuk zagrali przeciętne spotkania w wygranych meczach swoich zespołów, Błaszczykowski oglądał wygraną Borussii nad Valencią z ławki, a Tyrała z trybun.

 

Grudniowe „+” :

Łukasz Piszczek (Hertha), Bartosz Salamon (Brescia), Rafał Murawski (Young Boys), Tomasz Wisio (LASK), Kuba Wawrzyniak (Panathinaikos)

Grudniowe „-” :

Artur Boruc (Celtic), Darek Dudka (Auxerre), Kuba Błaszczykowski (Dortmund), Ebi Smolarek (Bolton)

Odnośnik do komentarza

Podsumowanie okienka transferowego styczeń 2009 :

1. Sebastian Przyrowski za 875k przeszedł z Polonii Warszawa do Nancy.

2. Adam Stachowiak za 90k zamienił Lewskiego Sofia na Palermo.

3. Przemysław Tytoń został wypożyczony z Roda JC do Newcastle, gdzie docelowo ma być zmiennikiem Kuszczaka.

4. Marcin Wasilewski za 975k przeszedł z Guingamp do Bordeaux.

5. Krzysztof Łągiewka za 1,5M opuścił Kubań, jego nowym klubem jest Stade Rennais.

6. Pawel Strąk za 350k przeszedł z Górnika Zabrze do Legii.

7. Marcin Wachowicz za 275k przeszedł a Arki do Ajaccio.

8. Johnny Szlykowicz za 750k zamienił Vaslui na Lorient.

9. Robert Lewandowski za 1,2M przeszedł z Lecha do Monaco.

10. Paweł Brożek za 2,6M odszedł z Wisły do Monaco.

11. Maciej Żurawski za 775k przeszedł z Larisy do AEK.

 

Styczniowe „+” :

Laurent Kościelny (Bordeaux), Adam Kokoszka (Empoli), Paweł Brożek (Monaco), Łukasz Sosin (Anorthosi)

Styczniowe „-” :

Paweł Golański (Steaua), Mariusz Lewandowski (Szachtar), Kuba Błaszczykowski (Dortmund), Johnny Szlykowicz (Lorient), Ebi Smolarek (Bolton)

Odnośnik do komentarza

Szlykowicz był w formie i grał regularnie, Majewski knt, Mila grał piach, Roger nie jest Polakiem, Burkhardt grał ale słabo, Ława grał fatalnie w Austrii i okazało się, że nie miałem już kogo powołać , teraz fatalnie zaczął przygodę z nowym klubem i postanowiłem dać szansę młodemu Salamonowi, który zbiera świetne noty w Serie B

 

Powołani na towarzyski mecz z Walią :

 

Artur Boruc (Celtic, 28, 42/0A), Arkadiusz Malarz (OFI, 28, 1/0A), Łukasz Załuska (Dundee Utd, 26, 1/0A)

 

Marcin Drzymont (Bełchatów, 27, 1/0A), Seweryn Gancarczyk (Metalist, 27, 7/1A), Arkadiusz Głowacki (Wisła, 29, 20/0A), Adam Kokoszka (Empoli, 22, 8/2A), Laurent Kościelny (Bordeaux, 23, 2/0A), Krzysztof Łągiewka (Rennes, 26, 5/0A), Michał Pazdan (Górnik Zabrze, 21, 5/0A), Tomasz Sokołowski (Wisła, 31, 6/0A), Marcin Wasilewski (Bordeaux, 28, 30/1A), Tomasz Wisio (LASK, 24, 4/0u21)

 

Rafał Grzelak (Ksanthi, 26, 3/0A), Maciej Iwański (Legia, 27, 9/2A), Przemysław Kaźmierczak (Derby, 26, 14/1A), Rafał Murawski (Young Boys, 27, 15/1A), Bartosz Salamon (Brescia, 17, 2/0u21), Sebastian Szałachowski (Legia, 25, 4/1A)

 

Paweł Brożek (Monaco, 25, 16/3A), Ireneusz Jeleń (Auxerre, 27, 23/2A), Robert Lewandowski (Monaco, 20, 5/4A), Wojciech Łobodziński (Wisła, 26, 22/3A), Adrian Sikora (Murcia, 28, 3/1A), Łukasz Sosin (Anorthosi, 31, 5/2A)

Odnośnik do komentarza

mówisz masz ;)

 

W meczu z Walią ostatecznie nie mogłem sprawdzić Tomka Wisio, który doznał wstrząśnienia mózgu. Zastąpił go Jakub Wawrzyniak (Panathinaikos, 25, 12/1A). W pierwszej połowie grało nam się bardzo ciężko, defensywnie ustawieni goście na niewiele nam pozwalali. Walenie głową w mur skończyło się w 38. minucie gdy Irek Jeleń posłał piłkę do siatki wykorzystując bardzo sprytne podanie Sosina. W doliczonym czasie gry podwyższył Murawski, który skutecznie dobił obroniony strzał Iwańskiego. W drugiej połowie zagraliśmy z jeszcze większym rozmachem, graliśmy naprawdę ładną i ofensywną piłkę. Dzięki takiej postawie strzeliliśmy kolejne dwa gole. W 51. minucie po świetnym zagraniu Lewandowskiego z gola cieszył się Paweł Brożek, pięć minut później Robert sam wpisał się na listę strzelców, nowy snajper Monaco otrzymał piłkę od Wasilewskiego, minął dwóch rywali i pewnie posłał piłkę w długi róg bramki. Wysokie prowadzenie nas rozprężyło i w końcówce rywale zdołali parokrotnie nam zagrozić, lecz na posterunku stał Boruc.

 

11.2.2009, Mecz towarzyski, Estadio Municipal Monte de Forca w Vila Real, widzów : 7292

Polska [30] – Walia [72] 4-0 (Jeleń 38’, Murawski 45+1’, Brożek 51’, Lewandowski 56’)

MoM : Rafał Murawski (Polska) – 8.1

 

Boruc – Głowacki, Drzymont (45’ Kokoszka) – Sokołowski (45’ Wasilewski), Pazdan, Gancarczyk – Murawski, Iwański (62’ Salamon) – Jeleń (62’ Szałachowski), Sosin (45’ Lewandowski), Grzelak (45’ Brożek)

Odnośnik do komentarza

19. lutego granie wznowił Puchar UEFA. Borussia Dortmund wygrała 1-0 z Ajaxem, niestety Błaszczykowski i Tyrała przesiedzieli mecz na ławce, co ciekawe na boisko posłany został z niej 18. letni Martin Zakrzewski. Piszczek zagrał mocno przeciętne zawody, a jego Hertha przegrała 0-2 z Sevillą. Ariel Borysiuk zagrał niezły mecz w wygranym przez Slavię spotkaniu z Basel, Mariusz Lewandowski grał bardzo słabo w meczu z Rangersami i został zmieniony jeszcze w pierwszej połowie. AEK poległo u siebie 1-4 z CSKA, honorowego gola strzelił najlepszy w swoim zespole Maciek Żurawski. Tydzień później grane były mecze rewanżowe. Borussia przegrała 1-0 w Amsterdamie i odpadła w karnych, Błaszczykowski i Tyrała tym razem otrzymali szanse gry od 78. minuty ale zaprezentowali się fatalnie. Odpadła również Slavia Praga, w której słaby mecz rozegrał Borysiuk. Z klasą odpadło AEK, które w Moskwie zanotowało remis 2-2, znów gola i dobry mecz zanotował Żurawski. Szachtar poległ w Glasgow 4-1 a Lewandowski zaliczył katastrofalny występ. Łukasz Piszczek wszedł na ostatnie minuty przegranego meczu z Sevillą.

 

Pierwsza wiosenna kolejka przyniosła nam m.in. mecz Jagiellonii z GKS-em Bełchatów, w meczu tym bardzo dobre wrażenie pozostawił po sobie Drzymont, słabo zaprezentował się zaś zdrowy już Garguła. Lech wygrał 0-2 w Wodzisławiu, głównym autorem tej wygranej był Rogalski, który pokazał kawał niezłej piłki. Zdecydowanie słabiej zaprezentował się Wojtkowiak. Śląsk wygrał 2-0 z Ruchem, a najlepszy na boisku był Łukasiewicz, ciekawie grał też Mila. Wisła zremisowała 1-1 z Polonią Warszawa, w meczu tym najlepiej grali stoperzy Głowacki i Jodłowiec.

 

Podsumowanie okienka transferowego luty 2009 :

1. Jacek Popek za 90k przeszedł z Bełchatowa do Polonii Warszawa.

 

Lutowe „+” :

Tomasz Wisio (LASK), Paweł Brożek (Monaco), Marcin Wachowicz (Ajaccio), Sebastian Przyrowski (Nancy)

Lutowe „-” :

Arkadiusz Malarz (OFI), Mariusz Lewandowski (Szachtar), Bartosz Ława (Austria W.), Ebi Smolarek (Bolton), Robert Lewandowski (Monaco)

Odnośnik do komentarza

Przyrowski jak na razie świetnie gra w Nancy, Boruc w swoim zespole nie jest rezerwowym ale zbiera przeciętne noty, Artur jest jednak kapitanem reprezentacji i jak na razie w każdym jej meczu gra bardzo dobrze

 

Powołani na eliminacyjne mecze z Irlandią Północną i San Marino :

 

Artur Boruc (Celtic, 29, 43/0A), Sebastian Przyrowski (Nancy, 27, 4/0A), Łukasz Załuska (Dundee Utd, 26, 1/0A)

 

Seweryn Gancarczyk (Metalist, 27, 8/1A), Arkadiusz Głowacki (Wisła, 29, 21/0A), Adam Kokoszka (Empoli, 22, 8/2A), Laurent Kościelny (Bordeaux, 23, 2/0A), Krzysztof Łągiewska (Rennes, 26, 5/0A), Antoni Łukasiewicz (Śląsk, 25, DEB), Tomasz Sokołowski (Wisła, 31, 7/0A), Łukasz Szukała (Aachen, 24, 1/0A), Marcin Wasilewski (Bordeaux, 28, 31/1A), Tomasz Wisio (LASK, 27, 4/0u21)

 

Rafał Grzelak (Ksanthi, 26, 4/0A), Maciej Iwański (Legia, 27, 10/2A), Przemysław Kaźmierczak (Derby, 26, 14/1A), Radosław Majewski (Polonia W., 22, 4/0A), Rafał Murawski (Young Boys, 27, 16/2A)

 

Paweł Brożek (Monaco, 25, 17/4A), Ireneusz Jeleń (Auxerre, 27, 24/3A), Wojciech Łobodziński (Wisła, 26, 22/3A), Przemysław Łudziński (Śląsk, 26, DEB), Adrian Sikora (Murcia, 29, 3/1A), Łukasz Sosin (Anorthosi, 31, 6/2A), Marcin Wachowicz (Ajaccio, 28, DEB), Maciej Żurawski (AEK, 32, 61/16A)

 

Brakuje Roberta Lewandowskiego, który po transferze do Francji nie rozegrał jeszcze choćby jednego oficjalnego meczu, w przeciwieństwie do Brożka, który od samego początku zaczął spłacać się bramkami. Miejsca w swoich zespołach nie odzyskali wciąż Błaszczykowski i Smolarek, szkoda bo gdyby grali i byli w formie byliby znaczącym wzmocnieniem reprezentacji.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...