Skocz do zawartości

Pod pazurem orła


peżet

Rekomendowane odpowiedzi

Załuska jest podstawowym bramkarzem Dudnee Utd i gra tam rewelacyjnie :P w Celtiku będzie bronił od lipca

 

Mecz z Irlandią Północną w Belfaście to bardzo ważny sprawdzian, a jego wynik może być kluczowy w walce o zwycięstwo w grupie. Irlandczycy na własnym boisku są strasznie niewygodnym rywalem dla każdego, w tych eliminacjach dwa punkty stracili tu już Czesi. Wyszliśmy nastawieni na walkę i takowa otrzymaliśmy, początek meczu jednak układał nam się, zmusiliśmy rywali do biegania za piłką przez co nie mieli czasu ani możliwości na swoją agresywną a nawet brutalną grę. W 19. minucie wyszliśmy na prowadzenie, Murawski zagrał świetną piłkę ‘w uliczkę’ do Jelenia, który popisał się genialnym startem do piłki i w sytuacji sam na sam spokojnie pokonał Carroll’a. Niestety dość łatwo zdobyte prowadzenie nieco nas rozprężyło przez co wdaliśmy się z gospodarzami w kopaninę w środku boiska a mecz zdecydowanie stracił na jakości. Taka gra oczywiście musiała się na nas zemścić, w 32. minucie kapitalnym uderzeniem z 30. metrów Kyle Lafferty doprowadził do remisu. Po stracie gola szybko ruszyliśmy do ataków, ale dwie świetne okazje zmarnowali Brożek i Murawski przez co musieliśmy pogodzić się z zremisowaną pierwszą połową. W drugiej połowie dość szybko opanowaliśmy plac gry i zaczęliśmy konsekwentnie dążyć do wygrania meczu. Zadanie wykonaliśmy, choć udało się strzelić tylko jednego już gola. W 65. minucie Łukasz Sosin świetnie zastawił się z piłką w polu karnym i zagrał ją do wychodzącego na pozycję Jelenia, Irek mimo dość ostrego kąta zdołał po raz drugi pokonać bramkarza rywali!

 

28.3.2009, Eliminacje MŚ, Windsor Park w Belfaście, widzów : 20189

(5/10)Irlandia Północna [4] – Polska [3] 1-2 (Lafferty 32’ / Jeleń 19’ 65’)

MoM : Ireneusz Jeleń (Polska) – 8.7

 

Boruc – Sokołowski, Łągiewka, Kościelny, Gancarczyk – Murawski, Kaźmierczak (84’ Wasilewski), Iwański (45’ Majewski) – Jeleń, Sosin, Brożek (74’ Żurawski)

 

Słowenia – Czechy 0-2

 

Ciekawsze wyniki :

Mołdawia – Szwajcaria 1-1

Rosja – Azerbejdżan 0-0

Rumunia – Serbia 4-1

Odnośnik do komentarza

Marzec rozpoczął się od 19. kolejki Ekstraklasy, w której Cracovia pokonała 1-0 Legię, wśród gospodarzy najlepiej grali Kulig i Polczak, niezły mecz rozegrał Iwański zaś nieco zawiódł Szałachowski. Kolejny mecz zremisowała Wisła, tym razem 2-2 w Poznaniu. Najlepiej prezentowali się Rogalski, Wojtkowiak, Sokołowski i Łobodziński. Słabo zagrał Baszczyński, który swój występ podsumował czerwoną kartką. Lechia wygrała 2-0 ze Śląskiem, ale Trałka i Wołąkiewicz mogli zagrać lepiej, najlepszy wśród przegranych był Łukasiewicz. Polonia Warszawa wygrała 3-1 z Górnikiem Zabrze a po plusiku otrzymali ode mnie Majewski i Jodłowiec, w zespole gości słaby mecz zanotował Pazdan.

 

Kolejne mecze grane były trzy dni później, Cracovia przegrała w Gdyni 2-1 (fatalny mecz Kuliga) i z pracy zwolniony został Artur Płatek, jest to dla mnie dziwna decyzja, bo trener Krakowian zażegnał kryzys z początku sezonu i jego zespół był na dobrej drodze do utrzymania. Odra wygrała 3-0 z ŁKS, kolejny raz zaimponowali mi ich napastnicy Korzym i Wodecki, trochę słabiej zagrał Cichy. Znów zdecydowanie za słabo zagrali Wołąkiewicz i Trałka, a Lechia tylko zremisowała w Bytomiu. Lech wygrał w Warszawie z Polonią 1-3, a kolejny kapitalny występ zanotował Rogalski, dzięki niemu kibice już chyba nie pamiętają Lewandowskiego. Dobrze zaprezentował się także Wojtkowiak oraz w zespole gospodarzy Majewski. Jodłowiec naciągnął mięsień uda i wypadł z gry na 3 tygodnie. Śląsk wygrał 3-0 z Piastem dzięki fantastycznej grze i trzem bramkom Łudzińskiego, bardzo pewnie na środku obrony znów zaprezentował się Łukasiewicz. W takim samym stosunku Wisła wygrała z Bełchatowem, a bohaterem meczu został odchodzący w lipcu do Aalesund strzelec dwóch goli Małecki, pewnie w defensywie spisywali się Sokołowski i Głowacki. Górnik pokonał 2-1 Legię, a najlepsi w swoich zespołach byli defensywni pomocnicy Danch i Strąk.

 

Prowadzona przez Waldemara Fornalika Cracovia pokonała 2-1 Śląsk Wrocław, w którym kolejnego gola strzelił coraz mocniej pukający do drwi reprezentacji Łudziński. Legia wymęczyła zwycięstwo 1-0 z Arką, a formę razem z resztą zespołu widocznie gubią Iwański i Szałachowski. Wisła wygrała w łodzi 0-1, a najlepszy na boisku był Tomasz Sokołowski, fatalną zmianę dał Baszczyński. Lech wygrał 1-0 z Górnikiem Zabrze po golu będącego w fantastycznej dyspozycji Rogalskiego.

 

W 22. kolejce znów było ciekawie. Górnik Zabrze pewnie wygrał z Arką 3-1, ale słabo zagrali zarówno Danch jak i jego zmiennik w tym meczu Pazdan. Lech wygrał 3-2 z Belchatowem, kolejny kapitalny występ zanotował Rogalski. Podobała mi się też gra Bandrowskiego, Peszki i Dawida Nowaka. Najsłabszy na boisku był Drzymont. Lechia wygrała 0-2 w Wodzisławiu a mi znów zaimponowali Trałka i Rybski, w zupełną przeciętność popadł Wołąkiewicz. Śląsk zdemolował Legię 3-0, najlepsi na boisku byli Łukasiewicz i Łudziński, w zespole Legii jako jedyny dobre wrażenie pozostawił po sobie Iwański. Zmierzająca po mistrzostwo Wisła pokonała 3-1 Ruch, a najlepiej zagrali Głowacki i Łobodziński.

 

Marcowe „+” :

Maciej Rogalski (Lech), Antoni Łukasiewicz (Śląsk), Przemysław Łudziński (Śląsk), Tomasz Sokołowski (Wisła), Błażej Augustyn (Rimini), Adam Kokoszka (Empoli), Grzegorz Bronowicki (Crvena Zvezda), Sebastian Przyrowski (Nancy), Bartosz Salamon (Brescia)

Marcowe „-” :

Sebastian Szałachowski (Legia), Hubert Wołąkiewicz (Lechia), Johnny Szlykowicz (Lorient), Artur Wichniarek (Arminia)

Odnośnik do komentarza

W Prima Aprilis podejmowaliśmy outsidera naszej grupy San Marino, w meczu tym nie mogłem skorzystać z kontuzjowanych Wasilewskiego oraz Iwańskiego a także zawieszonego Gancarczyka. Goście wyszli na boisko z zamiarem rozpaczliwej defensywy od samego meczu, trzeba przyznać, że w przeszkadzaniu są całkiem nieźli. W dodatku mój zespół był w fatalnej dyspozycji strzeleckiej przez co z wielu stworzonych sytuacji skutecznie zakończyliśmy zaledwie dwie. Dwie bramki dające nam zwycięstwo po ładnych kombinacyjnych akcjach strzelił Radek Majewski. Powinniśmy wygrać zdecydowanie wyżej.

 

1/4/2009, Stadion przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu, widzów : 16072

(6/10)Polska [1] – San Marino [6] 2-0 (Majewski 38’ 45’)

MoM : Radosław Majewski (Polska) – 8.7

 

Boruc – Sokołowski, Kościelny, Szukała (63’ Łukasiewicz), Wisio – Murawski, Łągiewka, Majewski – Jeleń (63’ Łudziński), Sosin, Żurawski (63’ Wachowicz)

 

Czechy – Słowacja 0-0

Irlandia Północna – Słowenia 2-0

 

Ciekawsze wyniki :

Anglia – Ukraina 6-0

Holandia – Macedonia 1-1

Odnośnik do komentarza

W pierwszej kwietniowej kolejce Ekstraklasy Górnik Zabrze wygrał 3-1 ze Śląskiem, a bohaterem meczu był strzelec dwóch goli Zahorski, zapulsowali jeszcze Danch i Łudziński. Wisła wygrała 3-0 z Piastem po bardzo dobrej grze m.in. Sokołowskiego i Łobodzińskiego.

 

W 25. kolejce drugiej porażki w sezonie doznała Wisła, w której jedynym jasnym punktem był Tomasz Sokołowski. Wisłę pokonała Arka. Lech zremisował z Cracovią 2-2, a z dobrej strony pokazał się Bandrowski, na którego mocno liczę w przyszłości. Śląsk wygrał 3-0 z Odrą, najlepszy na boisku znów był Łudziński, coraz lepiej wygląda też Sebastian Mila. W derby Warszawy Polonia wygrała na Łazienkowskiej 3-4 m.in. dzięki dobrej postawie Radka Majewskiego, w Legii w końcu niezły mecz zagrał Szałachowski.

 

Górnik Zabrze mocno skomplikował sobie walkę o puchary przegrywając w Łodzi z ŁKS, który ma nikłe szanse na utrzymanie. Słabiutko zagrali Danch i Zahorski, źle wypadł także rezerwowy Pazdan. W derby Krakowa Wisła wygrała przy Kałuży 0-2 dzięki dwóm golom świetnie ostatnio spisującego się Łobodzińskiego. Legia wygrała 2-1 z Odrą i podtrzymała nadzieje na czołowa trójkę, najlepszy na boisku był Maciek Iwański. Dla gości gola strzelił będący ostatnio wysoko w moim rankingu Maciej Korzym, mam nadzieje że po powrocie do Legii nie zagubi się. Lech wygrał 0-3 w Gdański, a bardzo dobre mecze rozegrali Wojtkowiak, Bandorowski i Rogalski. Po kontuzji kolana na boisko powrócił Wołąkiewicz, ale dał fatalną zmianę w 55. minucie.

 

W kolejnej serii gier o mistrzostwo Polski Bełchatów pokonał 2-0 Lechię, a dobry mecz okraszony golem rozegrał Garguła, może w Wiśle będzie prezentował lepszą i przede wszystkim równiejszą formę. Małą niespodzianką była postawa Wołąkiewicza, który był najlepszym piłkarzem swojej drużyny. Jagiellonia wygrała 2-1 ze Śląskiem, mi podobała się gra Króla ale baczniejsza uwagę poświęcałem na obserwowanie ciekawych zagrań Łukasiewicza, Łudzińskiego i młodego Bilińskiego. Znacznie ciekawiej było w niedzielę, kiedy Polonia Warszawa gromiła 5-0 Cracovię, najlepszy na boisku był Gołebiewski ale mnie znacznie bardziej zajmowała gra Majewskiego. Wisła z dobrze grającymi kadrowiczami (Sokołowski, Głowacki, Łobodziński) w składzie zremisowała 2-2 z Legią, w której dobre mecze rozegrali Iwański i Strąk.

 

Kwietniowe „+” :

Przemysław Łudziński (Śląsk), Wojciech Łobodziński (Wisła), Tomasz Sokołowski (Wisła), Tomasz Bandrowski (Lech), Grzegorz Szamotulski (Hibernian), Łukasz Załuska (Dundee Utd), Adam Kokoszka (Empoli), Rafał Murawski (Young Boys), Marcin Wachowicz (Ajaccio), Maciej Żurawski (AEK)

Kwietniowe „-” :

Michał Pazdan (Górnik Zabrze), Marcin Drzymont (Bełchatów), Kuba Wawrzyniak (Panathinaikos), Ireneusz Jeleń (Auxerre), Artur Wichniarek (Bielefeld)

Odnośnik do komentarza

Bardzo mi sie podoba, ze skupiasz sie nie na nazwiskach, ale na formie pilkarzy i w pewien sposob caly czas kontrolujesz "polski" rynek. Niektóre wyniki bardzo ciekawe, no ale z San Marino to jednak mogles sie bardziej postarac :P Co nawalilo, ze tam nisko?

Odnośnik do komentarza

Skuteczność przede wszystkim. W 09 bardzo ciężko zresztą gra mi się w meczach, w których mój zespół jest zdecydowanym faworytem

 

Majowe granie w Ekstraklasie zaczęło się od rozgromienia Śląska przez Wisłę 4-0, kolejny cudowny mecz zagrał Łobodziński zaś troszkę słabiej zaprezentował się Sokołowski. Bełchatów wygrał 1-0 z Cracovią, ale pochwalić mogę tylko Drzymonta, bardzo słabo wypadli Garguła i Nowak. Odra przegrała z Polonią Bytom, honor gospodarzy strzelając po golu podratowali Korzym i Wodecki. Legia wygrała 1-2 w Poznaniu, a głównym autorem tej wygranej był Maciej Iwański. W ostatnim meczu tej kolejki dobrze pokazali się Wołąkiewicz z Trałką, ale nie uchronili Lechii przed porażką z walczącym o utrzymanie Ruchem.

 

W 29. kolejce w Bytomiu Wisła wygrała 0-2 i zapewniła sobie kolejne mistrzostwo Polski, bardzo dobry mecz rozegrał Zieńczuk, a trochę słabszy Sokołowski. Lech zaprezentował się w Gdyni fatalnie całym zespołem i zasłużenie przegrał 2-0. Lechia wygrała 3-1 z Górnikiem Zabrze, w meczu tym bardzo imponował grą Wołąkiewicz, który na koniec sezonu odzyskał formę, bardzo dobrze zagrał też strzelec dwóch goli Trałka. Polonia Warszawa przegrała we Wrocławiu 2-1, bardzo źle zagrali Jodłowiec i Majewski, w Śląsku podobali mi się Łukasiewicz, Sztylka, a także Mila.

 

W ostatniej kolejce Bełchatów z dobrze grającymi Drzymontem i Gargułą wygrał 1-0 z Arką. Legia z będącymi w dobrej formie Rzeźniczakiem i Iwańskim wygrała w Łodzi ze spadającym z Ekstraklasy ŁKS-em. Nowy wicemistrz Polski Polonia Warszawa wygrała ze swoją imienniczką z Bytomia 3-2, a najlepszy na boisku był strzelec dwóch goli Kaźmierowski, w defensywie nieźle spisywali się Popek i Jodłowiec.

 

W tak zwanym międzyczasie rozgrywane były też mecze zaległe, m.in. Ruch zremisował z Polonią Warszawa, w której świetne mecze rozgrywali Jodłowiec i Majewski. Legia wygrała 3-1 z Polonią Bytom, ważnymi dla niej piłkarzami w tym meczu byli Strąk, Szałachowski i Rybus.

 

Mistrzem Polski została Wisła, drugie miejsce zajęła Polonia Warszawa a trzecie Legia. W barażu o utrzymanie zagra Odra, a z ligą pożegnały się Ruch i ŁKS. Bezpośredni awans do Ekstraklasy wywalczyły Widzew i Podbeskidzie.

 

W majowym rankingu FIFA Polska znów zanotowała awans, tym razem na 23. miejsce.

 

Podsumowanie okienka transferowego maj 2009 :

1. Grzegorz Szamotulski rozwiązał kontrakt z Hibernian.

2. Przemysław Kaźmierczak powrócił do Porto z wypożyczenia do Derby.

3. Grzegorz Rasiak powrócił do Southampton z wypożyczenia do Watford.

 

Majowe „+” :

Hubert Wołąkiewicz (Lechia), Łukasz Trałka (Lechia), Tomasz Jodłowiec (Polonia W.), Adam Kokoszka (Empoli), Paweł Brożek (Monaco)

Majowe „-” :

Mariusz Lewandowski (Szachtar), Kuba Błaszczykowski (Dortmund), Robert Lewandowski (Monaco)

Odnośnik do komentarza

Powołani na towarzyski mecz z Bośnią :

 

Artur Boruc (Celtic, 29, 45/0A), Sebastian Przyrowski (Nancy, 27, 4/0A), Łukasz Załuska (Dundee Utd, 16, 1/0A)

 

Seweryn Gancarczyk (Metalist, 27, 9/1A), Arkadiusz Głowacki (Wisła, 30, 21/0A), Tomasz Jodłowiec (Polonia Warszawa, 24, DEB), Adam Kokoszka (Empoli, 22, 9/2A), Krzysztof Łągiewka (Rennes, 26, 7/0A), Antoni Łukasiewicz (Śląsk, 25, 1/0A), Tomasz Sokołowski (Wisła, 32, 9/0A), Łukasz Szukała (Aachen, 25, 2/0A), Tomasz Wisio (LASK, 27, 1/0A), Grzegorz Wojtkowiak (Lech, 25, 3/0u21)

 

Rafał Grzelak (Ksanthi, 26, 4/0A), Przemysław Kaźmierczak (Porto, 27, 15/1A), Radosław Majewski (Polonia Warszawa, 22, 6/2A), Rafał Murawski (Young Boys, 27, 18/2A), Łukasz Trałka (Lechia, 25, 3/0u21)

 

Paweł Brożek (Monaco, 26, 18/4A), Ireneusz Jeleń (Auxerre, 28, 26/5A), Wojciech Łobodziński (Wisła, 26, 22/3A), Przemysław Łudziński (Śląsk, 26, 1/0A), Adrian Sikora (Murcia, 29, 3/1A), Łukasz Sosin (Anorthosi, 32, 8/2A), Marcin Wachowicz (Ajaccio, 28, 1/0A), Maciej Żurawski (AEK, 32, 63/16A)

Odnośnik do komentarza

na życzenie

 

W meczu z Bośnią od początku dałem szansę gry Grzegorzowi Wojtkowiakowi, dla którego był to debiut w dorosłej reprezentacji. Z zawodników wciąż walczących o moje uznanie w wyjściowej jedenastce znalazło się jeszcze miejsce dla Załuski i Wachowicza. Wiedziałem, że przyjdzie nam zmierzyć się z reprezentacja silną i perspektywiczną jednak gra Bośniaków zdecydowanie zaskoczyła nas wszystkich. W pierwszej połowie oglądaliśmy bardzo dobry mecz, w którym nie brakowało bardzo ciekawych zagrań z obu stron, niestety oba zespoły gubiły się gdy trzeba było akcję zakończyć. W pierwszych dziesięciu minutach stworzyliśmy swoje dwie najlepsze okazje, których niestety nie wykorzystali Wachowicz i Brożek, w dalszych minutach pierwszej połowy Bośniacy również dwukrotnie nam zagrozili, lecz Załuska świetnie poradził sobie ze strzałem Radoncicia a Semir Stilic uderzył minimalnie za wysoko. W drugiej połowie wyszliśmy jeszcze bardziej zmotywowani, efektem tego było osiągnięcie znacznej przewagi. Niestety w zespole wyraźnie brakowało nam snajpera, zarówno Brożek jak i Jeleń nie byli w najlepszej dyspozycji strzeleckiej. W 62. minucie na boisku pojawił się Łukasz Sosin, który w przeciwieństwie do młodszych kolegów potrafił pokonać Jasmina Buricia, i to dwukrotnie! Łukasz dwa razy z wielkim spokojem wykorzystał bardzo celne zagrania z prawej strony Wojtka Łobodzińskiego, który również wiele wniósł wchodząc w przerwie meczu. Gola na otarcie łez po solowej akcji zdobył doświadczony Bartolovic.

 

10.6.2009, Mecz towarzyski, Stadion Śląski w Chorzowie, widzów : 39907

Polska [23] – Bośnia [53] 2-1 (Sosin 65’ 81’ / Bartolovic 84’)

MoM : Łukasz Sosin (Polska) – 8.2

 

Załuska (45’ Przyrowski) – Wojtkowiak, Kokoszka (45’ Jodłowiec), Szukała, Gancarczyk – Murawski, Kaźmierczak, Majewski (62’ Trałka) – Jeleń (76’ Łudziński), Brożek (62’ Sosin), Wachowicz (45’ Łobodziński)

Odnośnik do komentarza

W czerwcu rozegrano baraż o utrzymanie się bądź awans do Ekstraklasy, w którym Odra Wodzisław grała z Wisłą Płock. W obu meczach gospodarze zwyciężali 2-0 i decydowały karne, które lepiej wykonywali piłkarze z Wodzisławia.

 

W połowie miesiąca rozpoczęła się pierwsza historyczna edycja Ligi Europejskiej. W Pierwszej rundzie kwalifikacyjnej grały dwa polskie zespoły, Arka i Lech. Arka z łatwością wyeliminowała andorski Saint Julia (4-0, 4-1) zaś Lech pokazał dwa oblicza w meczu z ormiańską Miką, na wyjeździe fuksem zwyciężył 0-1 a u siebie rozgromił rywala 8-0. Najlepszymi w swoich drużynach w obu meczach byli Damian Nawrocik i Maciej Rogalski.

 

Podsumowanie okienka transferowego czerwiec 2009 :

1. Marcin Budziński za 1,3M€ odszedł ze Sparty Praga do PSV Eindhoven.

2. Maciej Iwański za 1,5M€ przeszedł z Legii do Heerenveen.

3. Dawid Janczyk powrócił do CSKA Moskwa z wypożyczenia do Lokeren.

4. Maciej Korzym powrócił do Legii z wypożyczenia do Odry Wodzisław.

 

Czerwcowe „+” :

Damian Nawrocik (Arka), Maciej Rogalski (Lech)

Czerwcowe „-” :

brak

Odnośnik do komentarza

W drugiej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej do Arki i Lecha dołączyła Legia Warszawa i jako jedyna wygrała pierwszy mecz, spokojnie strzelając na Ł3 trzy gole Sliemie Wanderers, najlepszy na boisku był Szałachowski, nieźle spisał się też Rybus zaś kompletnie rozczarował Strąk. Arka i Lech zremisowały swoje mecze na Bałkanach w stosunku 1-1, Arka z bośniackim Czelik a Lech z macedońskim Rabotniczki. Znów na plus zagrali Nawrocik i Rogalski, ten drugi dobry występ przypłacił złamanym nosem. Wśród innych zespołów grających w tej rundzie znajduje się jeszcze jeden Polak, Łukasz Sosin. Niestety bohater meczu z Bośnią zagrał bardzo słabo a jego Anorthosi zasłużenie przegrał 3-1 z Dynamo Tirana.

 

W meczach rewanżowych Arka i Lech znów zanotowały takie same wyniki wygrywając swoje spotkania 3-1. W Arce po raz kolejny świetny mecz okraszony dwoma golami rozegrał Nawrocik, tak jak w poprzednim sezonie Tomek Moskała tak w tym Damian przypomina sobie stare dobre czasy. W Lechu bohaterami byli zawodnicy zza granicy. Legia zagrała bardzo słaby mecz i wymęczyła skromne jednobramkowe zwycięstwo, najlepszy na boisku był Egon Wiśniowski, który niestety ma za sobą debiut w reprezentacji Belgii. Z graczy mogących grać z orzełkiem na piersi podobali mi się Szałachowski i Strąk. Łukasz Sosin został zaś bohaterem kibiców Anorthosi, Polak rozegrał kapitalny mecz i ustrzelił hat-trick’a, dzięki czemu jego zespół odrobił straty z pierwszego meczu i awansował dalej.

 

W następnym tygodniu zmagania w kwalifikacjach LM rozpoczęła Wisła Kraków, mistrzowie Polski pojechali na męczący wyjazd do Erywania i spisali się dobrze wygrywając z Piunikiem 0-2. Z dobrej strony pokazali się Baszczyński i Łobodziński, słabiutko wypadł zaś Głowacki. W meczu u siebie Wisła wygrała 4-0, choć zdecydowanie lepiej grały zagraniczne gwiazdy ekipy Macieja Skorży to z pewnością na wyróżnienie zasłużyli Łobodziński, Sokołowski oraz młody Borysiuk.

 

W trzeciej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej było już bardzo ciekawie. Arka Gdynia znów rozegrała bardzo dobry mecz i wygrała 0-1 w Atenach z AEK, najlepszy na boisku ponownie był Nawrocik, od którego zdecydowanie gorzej wypadł Żurawski. Lech z świetnie grającymi Wojtkowiakiem i Rogalskim pewnie pokonał 3-0 FC Kopenhaga, a Polonia Warszawa ze swoją nową gwiazdą Kamilem Witkowskim i pewnym w obronie Jodłowcem wygrała 0-2 z Lierse. Niestety kapitalnych wyczynów innych klubów nie powtórzyła Legia, która przegrała na wyjeździe z Middlesborough 1-0 ale nie straciła jeszcze szans na awans. Polacy grali również w zagranicznych zespołach. Celtic pewnie wygrał 2-0 z Varterksem, a Boruc był pewnym punktem swojego zespołu. Anorthosi bezbramkowo zremisowało w Belgradzie z Crveną Zvezdą, Łukasz Sosin spisał się solidnie. Tomasz Wisio zagrał przeciętnie w wygranym przez Rapid Wiedeń meczu z FC Haka. Grzegorz Bronowicki zaliczył fatalny debiut w nowym zespole (Aris Saloniki), który jednak zdołał wygrać 0-1 z MTK Budapeszt. Rafał Kosznik był najlepszy na boisku w wygranym 1-0 meczu Omonii z Boavistą.

 

W optymistycznym nastroju po meczach klubów w pucharach zaingerował nowy sezon Ekstraklasy. W pierwszym meczu Polonia Bytom zremisowała 1-1 z Widzewem, dla którego gola strzelił Marcin Robak, któremu chyba powinienem się uważniej przyglądać. Drugi z beniaminków Podbeskidzie także zremisował, u siebie z Górnikiem Zabrze, w którym na plus zagrali napastnicy Zahorski i zwłaszcza strzelec obu goli Kostrubała. Śląsk rozbił 3-0 Lechię Gdańsk, głównie dzięki bardzo dobrej grze Kamila Bilińskiego, zupełnie obok meczu przeszedł Sebastian Mila. W zespole gości jako jedyny pozytywne wrażenie pozostawił po sobie nowy Lechista Patryk Rachwał. W niedzielę grali pucharowicze , Lech zremisował 1-1 z Odrą Wodzisław, w której bardzo dobry mecz zagrał Wodecki, w zespole Stefana Majewskiego bardzo słabo zaprezentował się Bandrowski, mam nadzieje że Tomek w końcu zacznie grać na miarę swoich możliwości, wówczas będzie wzmocnieniem mojej kadry. W meczu mistrza z wicemistrzem Wisła pewnie wygrała z Polonia 3-1, w zwycięskim zespole najlepsi byli Łobodziński i Garguła, zawiódł zaś Sokołowski podobnie jak stoper gości Jodłowiec.

 

Lipiec zakończył się meczami europejskich pucharów. W drugiej fazie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów Wisła wygrała z Żyliną 2-0, komplementy znów dostawał Łobodziński ale dobry mecz zagrał także Borysiuk. W zremisowanym meczu Charleoi ze Slavią Praga bardzo słabo zagrał stoper gości Celeban. W wygranym przez Szachtar meczu z Aberdeen Mariusz Lewandowski wszedł w 24. minucie i zaprezentował się fatalnie.

 

Po rewanżowych meczach drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej miny polskich kibiców zrzedły. Tylko Polonia Warszawa awansowała dalej po świetnym meczu i zwycięstwie 3-0 z Lierse, bardzo dobry mecz rozegrał Jodłowiec. Legia przegrała 1-2 z Middlesbrough, a mi nie podobała się gra m.in. Rzeźniczaka czy Rybusa. Arka przegrała 0-2 z AEK, a jednym z jej katów był najlepszy na boisku Żurawski. Lech zupełnie nie podjął walki i wręcz poległ w stolicy Danii 4-0. Na tym etapie grę zakończył również Łukasz Sosin, który zagrał solidnie w zremisowanym meczu z Crveną Zvezdą, która awansowała dzięki strzeleniu gola na wyjeździe. Znów słabo zaprezentował się Bronowicki, a jego Aris niespodziewanie uległ u siebie MTk 0-2 i również odpadł. Omonia z dobrze grającym Kosznikiem wygrała w Porto 1-3 i pewnie awansowała. W dobrych humorach ostatni przedostatni dzień lipca kończyli także Wisio i Boruc, ich zespoły bez problemów awansowały, a oni zagrali niezłe spotkania.

 

W lipcowym rankingu FIFA spadliśmy na 28. miejsce.

 

Podsumowanie okienka transferowego lipiec 2009 :

1. Grzegorz Szamotulski podpisał kontrakt z Blackburn.

2. Arkadiusz Malarz za 95k przeszedł z Panathinaikosu do Auxerre.

3. Łukasz Załuska na prawie Bosmana przeszedł z Dundee Utd do Celtiku.

4. Przemysław Tytoń za 40k przeszedł z Rody JC do Newcastle.

5. Piotr Celeban za 500k zamienił Śląsk na Slavię Praga.

6. Błażej Augustyn powrócił do Legii z wypożyczenia do Rimini.

7. Matthias Ostrzolek nie przedłużył kontraktu z Bochum.

8. Tomasz Wełnicki za darmo zamienił Bochum na Nurnberg.

9. Piotr Polczak skorzystał z prawa Bosmana i przeniósł się z Cracovii do MyPa.

10. Adrian Mrowiec za 70k powrócił do Polski i podpisał kontrakt z Lechem.

11. Antoni Łukasiewicz nie przedłużył kontraktu ze Śląskiem, po czym został zatrudniony przez Legię.

12. Przemysław Kulig nie przedłużył kontraktu z Cracovią.

13. Tomasz Wisio dzięki prawu Bosmana zamienił LASK na Rapid Wiedeń.

14. Lukas Olbrich rozstał się z Kaiserslautern.

15. Patryk Rachwał za darmo przeszedł z Bełchatowa do Lechii Gdańsk.

16. Ariel Borysiuk został kupiony przez Slavię Praga za 40k po czym został wypożyczony do Wisły Kraków.

17. Adam Danch za 600k przeszedł z Górnika Zabrze do Lecha.

18. Janusz Gol nie przedłużył kontraktu z GKS Bełchatów.

19. Łukasz Trałka na prawie Bosmana przeszedł z Lechii do Polonii Warszawa.

20. Patryk Klofik rozstał się ze Śląskiem.

21. Zbigniew Zakrzewski powrócił z Arki do Sion.

22. Patryk Małecki na prawie Bosmana odszedł z Wisły do Aalesund.

23. Maciej Małkowski za 275k przeszedł z Odry Wodzisław do Lecha.

24. Marcin Kardela rozwiązał kontrakt ze Śląskiem i zatrudnił się w Wiśle Płock.

25. Maciej Korzym za 1M przeniósł się z Legii do Zaragozy.

26. Łukasz Garguła dzięki prawu Bosmana zamienił Bełchatów na Wisłę.

27. Mariusz Zganiacz za 14k wydostał się z Korony, jego nowym klubem jest Columbus.

28. Robert Lewandowski po nieudanym pół sezonu w Monaco za 2,6M odszedł do Fulham.

29. Ebi Smolarek powrócił do Racing po wypożyczeniu do Boltonu.

30. Kamil Witkowski za darmo przeszedł z Cracovii do Polonii Warszawa.

31. Adrian Paluchowski za 100k przeszedł z Legii do Odry Wodzisław.

 

Lipcowe „+” :

Łukasz Sosin (Anorthosi), Wojciech Łobodziński (Wisła), Rafał Kosznik (Omonia), Sebastian Szałachowski (Legia)

Lipcowe „-” :

Jakub Rzeźniczak (Legia), Sebastian Mila (Śląsk), Grzegorz Bronowicki (Aris)

Odnośnik do komentarza

Drugą kolejkę Ekstraklasy rozpoczęło okazałe zwycięstwo 3-0 Górnika Zabrze nad Polonią Bytom, w meczu tym najwięcej uwagi poświęcałem nad wyraz dobrej grze Zahorskiego. W sobotę Lechia wygrała 3-0 z Piastem, kapitalne zawody rozegrali Rachwał i Rybski. Odra Wodzisław rozgromiła 4-0 Podbeskidzie, świetnie zagrali wypożyczeni napastnicy Wodecki i Paluchowski, a także środkowy defensor Cichy. Wisła zaledwie zremisowała 0-0 w Białymstoku, w meczu tym z dobrej strony pokazali się obrońcy Głowacki, Sokołowski oraz Król. Lech wygrał w Gdyni 0-3, kolejny świetny występ Rogalskiego nie był niespodzianką, bardzo podobała mi się też gra Mariusza Szyszki, który coraz śmielej wchodzi do pierwszego składu Lecha. Legia tylko zremisowała z Cracovią, ale Łukasiewicz, Szałachowski i Rybus zanotowali dobre występy. Grająca bez wciąż leczącego uraz Majewskiego Polonia Warszawa wygrała 2-1 z Bełchatowem, najlepszy na placu gry był Wiktowski, słabiej zagrał bardzo chimeryczny od początku sezonu Jodłowiec. Wśród gości dobrze zagrał Nowak, fatalnie zaś Drzymont. Widzew rozgromił 4-1 Śląska Wrocław, znów bardzo dobrze zaprezentował się Robak, wśród gości po raz kolejny zawiodłem się Sławkiem Milą.

 

Wisła zremisowała na Słowacji 1-1 i awansowała do kolejnej rundy, bardzo dobry mecz rozegrał Wojtek Łobodziński, zaś zupełnie koło niego przeszedł Łukasz Garguła. Wawrzyniak i Mariusz Lewandowski zagrali w wygranych meczach swoich drużyn ale zaprezentowali się bardzo słabo.

 

W trzeciej kolejce Legia wygrała 1-0 z Lechią Gdańsk, z dobrej strony pokazali się Łukasiewicz i Skaba, zaś zdecydowanie zawiedli mnie Augustyn i Strąk. W Lechii najlepszy byłWołąkiewicz, który jednak będzie musiał ciężko popracować by odzyskać miejsce w reprezentacji. Dalej bardzo dobrze gra Widzew, tym razem zespół z wciąż strzelającym gole Robakiem wygrał z Piastem, w którym nieźle zagrał Wysocki. Górnik Zabrze wygrał 1-2 we Wrocławiu, a gole strzelali młodzi i obiecujący Biliński i Kostrubała, dobrze zagrali też mający już przeszłość w reprezentacji Pazdan i Zahorski, tradycyjnie beznadziejnie zaprezentował się Mila. W ostatnim meczu kolejki Lech ze świetnie grającymi Rogalskim i Danchem wygrał 3-1 z Polonią Warszawa, której nie pomogła dobra postawa Jodłowca.

 

Pierwszy mecz o awans do Ligi Mistrzów nie wyszedł Wiśle, przegrała bowiem w Belgradzie z Partizanem 0-1. Nieźle zagrali Baszczyński i Łobodziński, zdecydowanie za słabi byli Głowacki i Sokołowski. Szachtar zremisował 1-1 z Olympiakosem, a Mariusz Lewandowski niestety znów był jednym ze słabszych na boisku. Dalej bardzo dobrze w Lidze Europejskiej radzi sobie Polonia Warszawa, Czarne Koszule wygrały 3-2 z FC Twente, a mi najbardziej do gustu przypadła gra Jodłowca. Po kontuzji wrócił Majewski ale jeszcze nie zachwycał. Celtic rozgromił AaB 5-0, jednym z najlepszych na boisku był Artur Boruc, któremu z ławki przyglądał się Załuska. Metalist przegrał 2-1 z Club Bruge, a najlepszym jego zawodnikiem był Gancarczyk. Bordeaux tylko zremisowało 1-1 ze Sturmem Graz, niezły mecz rozegrał Wasilewski, niestety Kościelny był tylko rezerwowym. Rafał Kosznik był najlepszym zawodnikiem swojego zespołu w przegranym meczu z Grasshoper. PSV zremisowało u siebie 2-2 z Crveną Zvezdą, a jednym z lepszych graczy tego meczu był Marcin Budziński. Maciej Żurawski słabo zaprezentował się w przegranym przez AEK meczu z Helsingobrg a Wisio niewiele lepiej w zremisowanym przez Rapid z Fiorentiną. Mateusz Siebert zagrał dobry mecz, ale jego Metz uległo 3-1 West Ham.

 

Czwartą kolejkę Ekstraklasy zaingerował remis Górnika Zabrze z Piastem, niezłą formę utrzymali Pazdan i Kostrubała. W zremisowanym meczu Odry ze Śląskiem a przyjemnością obserwowałem poczynania młodych snajperów Paluchowskiego i Bilińskiego. Dalej zachwyca Widzew, który tym razem wygrał 2-0 z Legią, w której zawiedli wszyscy potencjalni kadrowicze. Bardzo dobrze na starce gra też Lech, który tym razem wygrał w Krakowie z Wisłą 0-1. W zwycięskim zespole wrażenie robił zwłaszcza Wojtkowiak, ale też niespodziewanie Bandrowski, w Wiśle nieźle pokazał się Baszczyński. polonia Warszawa tylko zremisowała 1-1 z Podbeskidziem, ale nieźle zagrali Jodłowiec i Majewski. Lechia wygrała 3-1 z Cracovią, mi podobali się najbardziej Wołąkiewicz, Rachwał i Rybski.

 

Ekstraklasa nie zwalnia tempa, piątą kolejkę rozpoczęło zwycięstwo Śląska nad Arką 3-0, tym razem do niezłego Bilińskiego dołączył tym razem Sebek Mila. W świetnej dyspozycji utrzymuje się cały czas Vuk Sotirović, polecają go mi moi asystenci ale niestety nie jestem selekcjonerem reprezentacji Serbii. Cały czas wygrywa Lech Poznań, tym razem 3-1 z Bełchatowem a mi zaimponowali Rogalski, Danch i Bandrowski. Przełamała się Wisła, który wygrała 0-2 w Bielsku-Białej. Dobrze zaprezentowali się Baszczyński, Zieńczuk i Łobodziński. Polonia Warszawa przegrała ze swą imienniczką w Bytomiu, najlepszy w swoim zespole okazał się Jodłowiec. Dalej fatalnie gra Legia, która przegrała u siebie 1-2 z Górnikiem Zabrze, w którym znów formą i skutecznością zachwycił Kostrubała, w Legii jako jedyny dobry mecz rozegrał Strąk. Na koniec kolejki Lechia wygrała 1-0 z Jagiellonią po golu Rybskiego, nieźle zagrał też Wołąkiewicz, ale przypłacił to drobnym urazem głowy.

 

Wisła nie awansowała do Ligi Mistrzów, Krakowianie wygrali 2-1 z Partizanem (na plus : Baszczyński, Garguła i Łobodziński, na minus : Głowacki) i przegrali przez strzeloną przez Serbów bramkę na wyjeździe. Nie awansował również Szachtar, w którym kolejny słaby mecz rozegrał Lewandowski. Zdecydowanie lepsze nastoje mają w Warszawie, Polonia wygrała 0-2 w rewanżu z Twente i awansowała do fazy grupowej. Świetny mecz rozegrał Radek Majewski. Celtic wygrał na wyjeździe 0-2 z AaB, a Boruc jak zwykle był pewnym punktem swojego zespołu. Metz poległo u siebie 1-5 z West Ham, znów najlepszy w swoim zespole był Siebert. Rapid Wiedeń przegrał 2-1 z Fiorentiną, a Tomasz Wisio był jednym z najsłabszych na boisku, Polak mecz zakończył czerwoną kartką. Odpadł również Metalist, który tylko zremisował u siebie z Club Brugge, Gancarczyk rozegrał przeciętny mecz. Omonia wygrała 2-1 z Grasshoper ale mimo to odpadła, Kosznik zaprezentował się solidnie. Bordeaux wygrała 0-3 w Grazie, nieźle zagrał Wasilewski, Kościelny wszedł na ostatnie minuty, na szczęście Laurent gra w meczach ligowych.

 

W ostatniej sierpniowej kolejce Górnik Zabrze rozbił 3-0 Cracovię, najlepsi byli oczywiście Zahorski, Kostrubała i Pazdan. Legia tylko zremisowała w Wodzisławiu, niestety dalej zawodzą jej piłkarze, których widziałbym w reprezentacji. Wisła wygrała 2-0 z Polonią Bytom a na największe pochwały zasłużyli Łobodziński i Borysiuk. Lech wygrał 0-3 z Jagiellonią, najbardziej podobała mi się postawa Rogalskiego i Bonina, nie grał kontuzjowany Wojtkowiak, niestety ominą go wrześniowe mecze reprezentacji. Polonia Warszawa z będącymi w dobrej dyspozycji Jodłowcem i Witkowskim wygrała 3-1 ze Śląskiem.

 

Podsumowanie okienka transferowego sierpień 2009 :

1. Paweł Golański za 1,3M przeszedł ze Steauy do Auxerre.

2. Janusz Gol podpisał kontrakt z Wisłą Kraków.

3. Patryk Klofik podpisał kontrakt z Bełchatowem.

4. Damian Nawrocik za 600k przeniósł się z Arki do Lecha.

 

 

Sierpniowe „+” :

Wojciech Łobodziński (Wisła), Maciej Rogalski (Lech), Hubert Wołąkiewicz (Lechia), Patryk Rachwał (Lechia), Marcin Baszczyński (Wisła), Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa), Tomasz Kuszczak (Newcastle), Marcin Budziński (PSV), Ireneusz Jeleń (Auxerre), Robert Lewandowski (Fulham), Paweł Brożek (Monaco)

Sierpniowe „-” :

Sebastian Szałachowski (Legia), Tomasz Sokołowski (Wisła), Przemysław Łudziński (Śląsk), Mariusz Lewandowski (Szachtar), Grzegorz Bronowicki (Aris), Tomasz Wisio (Rapid Wiedeń), Johnny Szlykowicz (Lorient), Przemysław Kaźmierczak (Porto)

Odnośnik do komentarza

Powołani na eliminacyjne spotkania z Irlandią Północną i Słowenią :

 

Artur Boruc (Celtic, 29, 45/0A), Tomasz Kuszczak (Newcastle, 27, 6/0A), Sebastian Przyrowski (Nancy, 27, 5/0A)

 

Seweryn Gancarczyk (Metalist, 27, 10/1A), Tomasz Jodłowiec (Polonia Warszawa, 24, 1/0A), Adam Kokoszka (Empoli, 22, 10/2A), Laurent Kościelny (Bordeaux, 23, 4/0A), Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa, 24, 1/0A), Krzysztof Łągiewka (Rennes, 26, 7/0A), Michał Pazdan (Górnik Zabrze, 21, 6/0A), Łukasz Szukała (Aachen, 25, 3/0A), Marcin Wasilewski (Bordeaux, 29, 32/1A), Hubert Wołąkiewicz (Lechia, 23, 5/0A)

 

Marcin Burkhardt (Norrkoping, 25, 9/1A), Rafał Grzelak (Ksanthi, 27, 4/0A), Radosław Majewski (Polonia Warszawa, 22, 7/2A), Rafał Murawski (Young Boys, 27, 19/2A), Patryk Rachwał (Lechia, 28, 3/0A), Łukasz Trałka (Polonia Warszawa, 25, 1/0A)

 

Paweł Brożek (Monaco, 26, 19/4A), Ireneusz Jeleń (Auxerre, 28, 27/5A), Robert Lewandowski (Fulham, 21, 6/5A), Wojciech Łobodziński (Wisła, 26, 23/3A), Maciej Rogalski (Lech, 29, 2/0A), Łukasz Sosin (Anorthosi, 32, 9/4A), Marcin Wachowicz (Ajaccio, 28, 2/0A)

Odnośnik do komentarza

Piątego września mierzyliśmy się na Stadionie Śląskim z Irlandią Północną, nikomu nie trzeba było mówić jak ważny jest to mecz. Niestety nie mogłem skorzystać z Artura Boruca, który już podczas zgrupowanie zachorował, w bramce zastąpił go Kuszczak. W wyjściowej jedenastce znalazło się też miejsce dla dawno nie grającego z orłem na piersi Wasilewskiego, Marcin od razu zastąpił w roli kapitana nieobecnego Boruca.

 

W pierwszej połowie nie bardzo radziliśmy sobie z defensywnie nastawionym rywalem, któremu zależało tylko na przeszkadzaniu. Tak grający goście zdecydowanie zaniżyli poziom spotkania, a my nie mogliśmy rozwinąć skrzydeł. Na szczęście w doliczonym czasie gry do pierwszej połowy Łukasz Sosin przytomnie zachował się w polu karnym i bezlitośnie wykorzystał błędy obrońców po rzucie rożnym. W drugiej połowie uspokojeni prowadzeniem graliśmy zdecydowanie lepiej i ładniej dla oka. Niestety z wielu ładnych akcji wykorzystaliśmy tylko jedną, w 77. minucie Paweł Brożek posłał piłkę do siatki po dośrodkowaniu Jelenia. Naszą zdecydowana przewagę ilustruje też liczba rzutów rożnych, mieliśmy ich sześć a rywal żadnego!

 

5.9.2009, Eliminacje MŚ, Stadion Śląski w Chorzowie, widzów : 45668

(7/10)Polska [1] – Irlandia Północna [4] 2-0 (Sosin 45+2’, Brożek 77’) Rr : 6-0

MoM : Paweł Brożek (Polska) – 7.7

 

Kuszczak – Wasilewski, Szukała, Kościelny, Gancarczyk – Murawski (72’ Rachwał), Łągiewka, Majewski (72’ Burkhardt) – Jeleń (90’ knt), Sosin (77’ Lewandowski), Brożek

 

Słowacja – Czechy 0-1

 

Ciekawsze wyniki :

Dania - Portugalia 2-1

Węgry - Szwecja 1-0

Azerbejdżan - Finlandia 2-1

 

Ireneusz Jeleń doznał urazu pięty i musiał opuścić zgrupowanie, w jego miejsce powołałem Zbigniewa Zakrzewskiego (Sion, 28, DEB).

Odnośnik do komentarza

W składzie na mecz ze Słoweńcami musiałem dokonać jednej zmiany, kontuzjowanego Jelenia na prawym skrzydle zastąpił Wojtek Łobodziński, zamiast piłkarza Wisły na ławce usiadł Maciej Rogalski. Ten mecz musieliśmy wygrać obojętnie w jakim stylu, ponieważ w październiku czekają nas już mecze na szczycie grupy, mecze które będą decydować o awansie, dobrze by było podejść do nich z pozycji lidera grupy. Pierwsze minuty to bardzo agresywna gra mojego zespołu, dzięki wysokiej i zdeterminowanej defensywie nie tylko zniwelowaliśmy przewagę rywali w środku pola (5 pomocników gospodarzy na naszych 3) ale też nie pozwoliliśmy im zbyt długo utrzymywać się przy piłce. Taka gra ograniczyła do zera szanse rywali na strzelenie gola, niestety my też nie byliśmy w stanie zaprezentować ciekawych zagrań w ofensywie. Sprawę zdobywania goli wziął więc na siebie Radosław Majewski, który powoli wyrasta na kluczowego zawodnika kadry, pomocnik Polonii w 32. minucie zdobył pięknego gola z rzutu wolnego z ponad 25. metrów! Do przerwy udało nam się utrzymać sytuacje na boisku. W drugiej połowie gospodarze byli jeszcze bardziej zmotywowani, a my jeszcze solidniejsi w defensywie. Ataki rywali odbijały się od naszych obrońców jak od ściany, w dodatku przeprowadzaliśmy groźne kontry, najlepsze sytuacje zmarnowali Brożek i wprowadzony w przerwie Lewandowski. Słoweńcy najlepszą okazję na strzelenie gola zmarnowali w 80. minucie, gdy Pecnik z kilku metrów uderzył obok bramki. To bardzo ważne zwycięstwo stawia nas w dobrej sytuacji przed decydującymi konfrontacjami.

 

9.9.2009, Eliminacje MŚ, Ljudski Vrt w Mariborze, widzów: 12347

(8/10)Słowenia [5] – Polska [1] 0-1 (Majewski 32’)

MoM : Radosław Majewski (Polska) – 7.5

 

Kuszczak – Wasilewski, Szukała, Kościelny, Gancarczyk – Murawski, Łągiewka (45’ Rachwał), Majewski (81’ Burkhardt) – Łobodziński, Sosin (45’ Lewandowski), Brożek

 

Czechy – San Marino 4-0

Irlandia Północna – Słowacja 0-1

 

Ciekawsze wyniki :

Walia – Rosja 0-5

Armenia – Belgia 1-0

Wyspy Owcze – Litwa 1-0

Włochy – Bułgaria 0-0

Odnośnik do komentarza

W bardzo dobrym nastroju po udanych meczach reprezentacji powróciłem do przeglądania zmagań Ekstraklasy. W siódmej kolejce Lechia zremisowała 2-2 z Górnikiem Zabrze, z dobrej strony pokazała się cała trójka kadrowiczów : Wołąkiewicz, Rachwał i Pazdan. Polonia Warszawa wygrała w Gliwicach 1-4, a najlepszym piłkarzem meczu został Majewski. Lech wymęczył zwycięstwo 1-2 Podbeskidziem, nieźle zagrali Danch i Bandrowski. Wisła wygrała 0-3 we Wrocławiu, mi najbardziej podobali się gracze, którzy z kadry wypadli czyli Sokołowski i Głowacki oraz dopiero aspirujący do niej Borysiuk.

 

W tegorocznej edycji Ligi Mistrzów szansę na regularne występy ma tylko dwóch polaków, Michał Gardawski i Adam Matuszczyk z 1. FC Koln. W pierwszym meczu ich zespół przegrał 3-1 z Valencią, Gardawski strzelił gola i obok Lukasa Podolskiego był najlepszy w swoim zespole zaś Matuszczyk spisał się bardzo słabo. Trochę lepiej jest w Lidze Europejskiej. Polonia Warszawa fazę grupową rozpoczęła od bezbramkowego remisu z Saint-Etienne, najlepszy na boisku był Tomasz Jodłowiec. Wisła zaś na starcie przegrała 3-0 z West Ham, jedynym zawodnikiem, którego można za ten mecz oszczędzić jest Łobodziński. W drugim meczu tej grupy AEK przegrało 0-2 z PSV, wśród gospodarzy zabrakło kontuzjowanego Żurawskiego, pomocnik gości Budziński delikatnie mówiąc nie zachwycił. Bordeaux wygrało 3-0 z Saturnem, świetny występ zaliczył Wasilewski, Kościelny cały mecz spędził na ławce. Szachtar z Mariuszem Lewandowskim na ławce wygrał 2-0 z Man City. Celtic z bardzo pewnym w bramce Borucem wygrał 4-0 z Lyn Oslo.

 

Ósmą kolejkę Ekstraklasy z przytupem zaczął Górnik Zabrze, który wygrał 3-0 z Widzewem, głównymi aktorami byli napastnicy Kostrubała i Zahorski. Jagiellonia wygrała 2-1 z Podbeskidziem, a największe wrażenie zrobili na mnie Król i Tumicz. Lech wygrał 3-0 z Polonią Bytom, bardzo dobre zawody rozegrali Danch i Rogalski. W derby Warszawy padł remis 2-2, jednak lepsze wrażenie robiła Polonia, w której najlepiej grali Jodłowiec, Piątek i Majewski, wśród gości starali się Strąk i Szałachowski jednak widać było, że wciąż są bez formy. Straty odrabia Wisła, wygrała ona 3-0 z Piastem, a na największe słowa uznania zasługują Borysiuk, Garguła i świetnie grający od początku przygody z Wisłą Ujek. Lechia niespodziewanie przegrała 2-1 z Odrą, której trzy punkty zapewnili napastnicy, Paluchowski i Wodecki.

 

Tempa nie zwalnia Górnik Zabrze, tym razem pokonali 2-0 Jagiellonie, m.in. dzięki świetnej grze Banasia i Kostrubały. W derby Trójmiasta Lechia nie dała szans Arce i wygrała pewnie 3-0, rewelacyjnie spisali się Wołąkiewicz, Rachwał i strzelec dwóch goli Rybski. Pierwszy mecz w lidze przegrał Lech Poznań, pokonał ich 1-0 Śląsk, w który dobre wrażenie robili Fojut i dawno nie oglądany w takiej formie Mila. Odra wygrała 0-2 z Widzewem, a kolejnego gola strzelił Wodecki. Kontakt z Lechem złapała Wisła, która wygrała na Ł3 z Legią 1-3, kapitalny mecz okraszony dwoma golami rozegrał Ujek, w świetnej dyspozycji byli jeszcze Łobodziński i Zieńczuk.

 

Na przełomie września i października rozgrywano kolejne mecze europejskich pucharów. Koln przegrało u siebie 0-3 z AC Milan, Gardawski i Matuszczyk solidarnie zagrali fatalnie. W meczu Arsenalu z Juventusem (2-0) w podstawowym składzie wyszedł Fabiański ale już pierwszej minucie skręcił kostkę i musiał opuścić boisko. W Lidze Europejskiej Polonia Warszawa przegrała 4-1 z Benfiką, honoru swojego zespołu jako jedyni bronili Piątek i Majewski. Wisła wygrała 2-1 z AEK, dla którego gola strzelił Maciek Żurawski, wśród gospodarzy dobrze zaprezentował się Garguła. Bordeaux z przeciętnie grającym Wasilewskim zremisowało w Bukareszcie z Rapidem. Artur Boruc nie potrafił uchronić swojego zespołu przed porażką z HSV (2-0).

 

Wrześniowe „+” :

Adam Danch (Lech), Mariusz Ujek (Wisła), Łukasz Garguła (Wisła), Karol Kostrubała (Górnik), Patryk Rachwał (Lechia), Hubert Wołąkiewicz (Lechia), Radek Majewski (Polonia W.), Łukasz Piątek (Polonia W.), Sebastian Przyrowski (Nancy), Ben Starosta (Sheff Utd), Grzegorz Bronowicki (Aris), Patryk Małecki (Aalesund)

Wrześniowe „-” :

Grzegorz Wojtkowiak (Lech), Sebastian Szałachowski (Legia), Antoni Łukasiewicz (Legia), Arkadiusz Głowacki (Wisła), Arkadiusz Malarz (Auxerre), Paweł Golański (Auxerre), Przemysław Kaźmierczak (Porto), Kuba Błaszczykowski (Dortmund), Maciej Korzym (Zaragoza), Bartosz Ława (Austria W.), Dawid Janczyk (CSKA M.)

Odnośnik do komentarza

Powołani na eliminacyjne mecze z Czechami i Słowacją :

 

Artur Boruc (Celtic, 29, 45/0A), Tomasz Kuszczak (Newcastle, 27, 8/0A), Sebastian Przyrowski (Nancy, 27, 5/0A)

 

Seweryn Gancarczyk (Metalist, 27, 12/1A), Tomasz Jodłowiec (Polonia W., 24, 1/0A), Adam Kokoszka (Empoli, 22, 10/2A), Laurent Kościelny (Bordeaux, 24, 6/0A), Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa, 24, 1/0A), Krzysztof Łągiewka (Rennes, 26, 9/0A), Michał Pazdan (Górnik, 22, 6/0A), Łukasz Szukała (Aachen, 25, 5/0A), Marcin Wasilewski (Bordeaux, 29, 34/1A), Hubert Wołąkiewicz (Lechia, 22, 5/0A)

 

Rafał Grzelak (Ksanthi, 27, 4/0A), Maciej Iwański (Herenveen, 28, 11/2A), Radosław Majewski (Polonia W., 22, 9/3A), Rafał Murawski (Young Boys, 27, 21/2A), Patryk Rachwał (Lechia, 28, 5/0A), Łukasz Trałka (Polonia W., 25, 1/0A)

 

Paweł Brożek (Monaco, 26, 21/5A), Ireneusz Jeleń (Auxerre, 28, 28/5A), Robert Lewandowski (Fulham, 21, 8/5A), Wojciech Łobodziński (Wisła, 26, 24/3A), Maciej Rogalski (Lech, 29, 2/0A), Łukasz Sosin (Anorthosi, 32, 11/5A), Marcin Wachowicz (Ajaccio, 28, 2/0A)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mecz z Czechami był kluczowy w walce o pierwsze miejsce w grupie, porażka w tym meczu praktycznie pozbawiała nas na nie szans, gdyż ciężko wierzyć by Czesi w ostatniej kolejce nie poradzili sobie z Irlandią Północną. Przed najważniejszymi meczami w mojej reprezentacyjnej karierze długo myślałem, konsultowałem się z paroma uznanymi osobistościami, a także uważnie przeglądałem media. Widziałem, że z gry reprezentacji nie tylko ja jestem niezadowolony, gramy bardzo minimalistycznie, a ja zdecydowanie czułem, że wciąż nie wykorzystuje w pełni potencjału zespołu. Ostatecznie zdecydowałem się spróbować zmienić ustawienie, z mojego ulubionego 4-3-3 przestawiłem zespół na naturalne polskie 4-4-2, z wysuniętymi skrzydłowymi. Mocno liczyłem, że dzięki temu w końcu w kadrze poważniej zaistnieje Rafał Grzelak, który kolejny już sezon za granica prezentuje wyborną dyspozycję.

 

Mecz zaczął się dla nas idealnie, Brożek wygrał pojedynek główkowy z Ujfalusim, do piłki doszedł Robert Lewandowski i precyzyjnym lobem zaskoczył wysuniętego Petra Cecha! Z prowadzenia cieszyliśmy się tylko pięć minut, do remisu po świetnym prostopadłym podaniu Polaka doprowadził Baros, w 16. minucie świetnie grający od początku meczu Jan Polak potężnym strzałem z 25. metrów dał gospodarzom prowadzenie. Po strzeleniu drugiego gola gospodarze delikatnie zepchnęli nas do defensywy ale nie zyskali nic oprócz groźnych kontrataków, dwukrotnie bardzo gorąco w polu karnym rywali zrobiło się za sprawą Irka Jelenia, którego raz powstrzymał Cech a drugi raz Grygera. W końcówce pierwszej połowy Czesi przycisnęli trochę mocniej, ale na nasze szczęście Tomas Necid nie wykorzystał dwóch kapitalnych okazji. Drugą połowę rozpoczęliśmy całkiem obiecująco, już w 47. minucie po dwójkowej akcji z Grzelakiem oko w oko z Cechem stanął Lewandowski, ale piłka po jego strzale minimalnie chybiła bramkę. Niestety po tej dobrej akcji nie ruszyliśmy za ciosem, co więcej daliśmy się zepchnąć rywalowi do obrony. W 66. minucie nasza defensywa nie wytrzymała, Milan Baros otrzymał krótkie podanie od Necida i nie dał szans Borucowi. Strata trzeciego gola wstrząsnęła moim zespołem, już dziewięć minut później odzyskaliśmy kontakt z gospodarzami. Maciej Iwański dograł do niepilnowanego przed polem karnym Lewandowskiego, gwiazdor Fulham zdecydował się na strzał, uderzenie było mocne i precyzyjne, Petr Cech nie miał szans! Czesi uszczelnili swoją obronę i zaczęli Bronic korzystnego wyniku. Gra przeciwko skomasowanej defensywie rywala była bardzo trudna, ale w końcu udało nam się znaleźć dziurę w ich murze! pierwszej z czterech doliczonych minut Jeleń fantastycznie zagrał po ziemi w pole karne do Rafała Grzelaka, nasz skrzydłowy momentalnie uciekł obrońcom i strzałem w długi słupek doprowadził do bezcennego remisu!

 

10.10.2009, Eliminacje MŚ 2010, A.Arena w Pradze, widzów : 20520

(9/10)Czechy [3] – Polska [2] 3-3 (Baros 8’ 66’, Polak 16’ / Lewandowski 3’ 75’, Grzelak 90+1’)

MoM : Robert Lewandowski (Polska) – 8.4

 

Boruc – Wasilewski, Kościelny, Szukała (64’ Łągiewka), Gancarczyk – Murawski, Majewski (64’ Iwański), Jeleń, Grzelak – Brożek (76’ Sosin), Lewandowski

 

Słowacja – Słowenia 2-1

 

ciekawsze wyniki :

Dania – Szwecja 2-4

Rosja – Niemcy 2-2

Ukraina – Anglia 1-1

Serbia – Rumunia 3-0

 

Słowacja zrównała się z nami punktami i w ostatnim meczu zagramy z nimi o bezpośredni awans, na remis za pewne liczą Czesi, którzy wciąż mają szansę na pierwsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...