Skocz do zawartości

Portugalos Climatos


Adrian10

Rekomendowane odpowiedzi

Część XXXXXXI - Fatamorgana

 

Siedmiu moich piłkarzy wyjedzie na początku lutego na zgrupowania reprezentacji. Są to: Francisco Oliveira (Portugalia U20), Hosain Kaebi (Iran), Bruce Djite (Australia), Ivan Ivanov (Bułgaria), Rene Mihelić, Miral Samardzić oraz Igor Nenezić (Słowenia). Profesjonalne kontrakty podpisałem z Joaquimem Diogo i Jose Peixoto.

 

Naszym kolejnym ligowym rywalem będzie Vitoria Setubal. Również jest drużyną z niższej półki, liczymy więc tutaj na zwycięstwo, podobnie jak w przypadku spotkania z Estrelą Amadorą, tym bardziej, że kontuzjowanych jest aż czterech zawodników gości, w tym kluczowi, 25-letni Izraelczycy - Shlomi Arbeitman oraz Ori Shitrit. Zwycięstwo znacznie zwiększyłoby nasze szanse na zajęcie bezpiecznego miejsca w środku tabeli, jak oczekiwał przed sezonem zarząd. Boavista (2.0), X (3.25), Setubal (3.25).

 

19. kolejka, 6.02.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [14] - Vit. Setubal [11] 3:3 (Samardzic '23 '74 Djite '36 - Pitbull '33 '76 Moises '90).

Widzów: 4286

MoM: Samardzic (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev ('74 5. Ivanov) - 6. Fabio Santos - 11. Packer, 30. Oliveira ('45 13. Mateus), 8. Tasevski ('71 19. Todorov), 17. Mihelic [k] - 32. Djite.

 

Jestem cholernie zdenerwowany - Vitoria Setubal zremisowała bowiem zupełnie niezasłużenie, każdego gola strzelając CO NAJMNIEJ w kontrowersyjnych okolicznościach, a przy dwóch trafieniach NA PEWNO był spalony; co do tego nie ulega żadnych wątpliwości. Jak więc można się cieszyć z tak uzyskanego punktu? Boavista pokazała się w tym meczu ze znacznie lepszej strony niż dzisiejsi rywale. Wielka szkoda. Pochwalę za grę Samardzicia, strzelca dwóch goli i Packera - dwukrotnego asystenta przy trafieniach Słoweńca.

 

Do jedenastki tygodnia dostało się za to aż czterech zawodników Boavisty. Są to: Hosain Kaebi, Miral Samardzic, Ricardo Douglas Packer oraz Fabio Santos.

 

Przed niezwykle ważnym pojedynkiem w ramach szóstej rundy Taca de Portugal panuje atmosfera wielkiego święta. Zarówno kibice Boavisty, jak i FC Porto z utęsknieniem czekają na derby rozgrywane na Estadio de Dragao, chociaż to gospodarze są zdecydowanymi faworytami tego meczu. Kibice gości nawet nie ukrywają pesymizmu. Chociaż również nie przewiduję awansu, to jednak mam nadzieję, że pożegnamy się z tymi rozgrywkami z honorem - tym bardziej w tak ważnym meczu. Porto (1.50), X (3.60), Boavista (5.50).

 

6. runda PLP, 13.02.2011, Estadio do Dragao

Porto - Boavista 2:1 (Lopez '8 Renteria '18 - Mihelic '51).

Widzów: 39242

MoM: Velimirovic (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos (ktz, '62 14. Andre Leao), 11. Packer, 30. Oliveira ('73 13. Mateus), 19. Todorov ('45 8. Tasevski), 17. Mihelic [k] - 32. Djite.

 

Zasłużone zwycięstwo Porto; szkoda tylko, że w drugiej połowie nie zamieniliśmy przewagi na gola, mieliśmy bowiem kilka bramkowych akcji poza trafieniem Mihelicia. Na uwagę zasługuje również znakomita postawa Velimirovicia w bramce - jak widać trafiłem z transferem Serba do klubu. Po raz kolejny słabo zaprezentował się Djite. Natomiast kontuzja Fabio Santosa nie jest tak poważna - to tylko wybity palec u nogi, a jego przerwa potrwa maksimum tydzień.

 

Zbliża się natomiast kolejny mecz ligowy, który możemy wygrać. Zmierzymy się na wyjeździe z drużyną Belenenses, która to chyba nie jest w najlepszej dyspozycji - w ostatnim spotkaniu uległa na własnym boisku Sportingowi 1:6. Nadal kontuzjowany jest Weldon, natomiast kilka ważnych ogniw gospodarzy zawieszono za nadmiar żółtych kartek - Fabiana Vargasa, Juninho i Jaime Castrillona. Mamy szanse na wygraną: Belenenses (3.25), X (3.25), Boavista (2.00).

 

20. kolejka, 20.02.2011, Estadio do Restelo

Belenenses [10] - Boavista [14] 1:3 (Accioly '64 - Djite '14 '76 Mateus '60).

Widzów: 6534

MoM: Djite (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 7. Nyandoro ('71 14. Andre Leao) - 11. Packer, 30. Oliveira ('45 13. Mateus), 8. Tasevski ('76 19. Todorov), 17. Mihelic [k] - 32. Djite.

 

Bardzo podobny mecz do spotkania z Estrelą Amadorą. Zwycięstwo na wyjeździe tym bardziej cieszy, raduje mnie również dobra postawa Bruce'a Djite, który wykorzystał dwie sytuacje strzeleckie (szkoda tylko, że miał ich sześć), dzięki czemu mogliśmy w dzisiejszym spotkaniu wygrać. Po raz kolejny świetnie spisali się skrzydłowi - Mihelic oraz Packer, na uwagę zasługuje również gra Kaebiego i Samardzicia, a także gol rezerwowego - Mateusa.

 

Na pierwszym pomeczowym treningu groźnego urazu doznał Mitja Zatkovic, lekarze podejrzewali nawet kontuzję więzadeł kolanowych; na szczęście to 'tylko' nadwyrężenie, a Słoweńca czeka dwumiesięczny rozbrat z piłką.

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXXII - Pięciozłotówka

 

Naszym następnym rywalem w ramach 21. kolejki bwinLIGI będzie Maritimo. To dobra drużyna, która do tej pory radzi sobie całkiem nieźle - zajmuje siódme miejsce w tabeli. Najbardziej znanym zawodnikiem (i jednocześnie największym zagrożeniem) Maritimo jest Nicky Adler, 25-latek, który zdobył już ponad 30 goli w trakcie dwóch sezonów gry w tej portugalskiej drużynie. W ekipie gości pauzuje Arvid Smit, u nas wciąż do zdrowia powracają Rafał Murawski i Mitja Zatković. Boavista (2.00), X (3.25), Maritimo (3.25).

 

21. kolejka, 27.02.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [13] - Maritimo [7] 3:2 (Djite '31 Samardzic '83 '89 - Adler '68 Cortes '76).

Widzów: 4259

MoM: Samardzic (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos ('66 14. Andre Leao) - 11. Packer, 8. Tasevski, 30. Oliveira ('77 19. Todorov), 17. Mihelic [k] - 32. Djite ('77 18. Mateus Costa).

 

Tym razem sytuację uratował Miral Samardzić, zdobywając dwa gole głową w końcówce meczu, co zapewniło nam zwycięstwo. Przez naszą nieroztropność (błędy Velimirovicia i Kaebiego) mogliśmy nawet przegrać, tym bardziej cieszy mnie więc dobra postawa słoweńskiego defensora. Świetnie spisał się również Tasevski oraz Andre Leao, który zrobił dobrą zmianę Fabio Santosowi.

 

Rozpoczął się kolejny miesiąc - marzec. Tym razem Vitor Novoa w swoim sprawozdaniu nie pochwalił żadnego gracza pierwszego zespołu, natomiast nie zaimponował mu Fabio Santos - zapewne przez uraz, z jakim się zmagał przez kilka dni. Miłym zaskoczeniem był dla mnie fakt, iż Miral Samardzić został wybrany zawodnikiem lutego - gratulacje! Natomiast członków zarządu satysfakcjonuje styl, w jakim prowadzę Boavistę.

 

W kolejnym meczu ligowym zmierzymy się z Academicą, obecnie ósmą drużyną tabeli. Pod nieobecność kilku kluczowych graczy (między innymi Aislana, Sebastiana Pardo czy Andersona) mamy dość spore szanse na zwycięstwo, tym bardziej, że jesteśmy podbudowani coraz lepszą postawą naszej drużyny w lidze - po ostatniej wygranej awansowaliśmy na jedenaste miejsce w bwinLIDZE. Liczę na to, że i tym razem panowie staną na wysokości zadania. Academica (4.50), X (3.25), Boavista (1.67).

 

22. kolejka, 6.03.2011, Estadio Cidade de Coimbra

Academica [8] - Boavista [11] 3:1 (Alex '4 '32 Sapunaru '26 - Djite '53).

Widzów: 7811

MoM: Alex (Academica)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos ('72 14. Andre Leao) - 11. Packer, 8. Tasevski ('68 18. Mateus Costa), 30. Oliveira ('45 13. Mateus), 17. Mihelic [k] - 32. Djite.

 

To była nasza pierwsza porażka od ośmiu spotkań, a więc odkąd objąłem Boavistę. Niestety, gospodarze dzisiaj pokazali klasę, wykorzystując każdy błąd naszych obrońców - szczególnie dobrze zaprezentował się Francisco Alex, strzelec dwóch goli dla Academiki. W drugiej połowie próbowaliśmy wrócić do gry, jednak stać nas było tylko na trafienie niezawodnego Djite. Poza nim chyba nikt nie zasługuje na pochwałę.

 

Kapryśny Igor Nenezic, obecnie trzeci bramkarz (od bohatera do zera) mojego zespołu wyznał prasie (a komu by innemu...), że jest gotów do przeprowadzki. Odpowiedziałem jasno - wyrażam zgodę, ale dopiero po zakończeniu sezonu, gdy uspokoi się klubowa sytuacja.

 

Szybko wracamy do ligowej rzeczywistości - 23. kolejka to spotkanie z Vitorią Guimaraes. Przed meczem otrzymałem bardzo pozytywną wiadomość, gdyż do treningów wreszcie powrócił Rafał Murawski - reprezentant Polski prawdopodobnie usiądzie jeszcze na ławce rezerwowych, ale w drugiej połowie być może dostanie swoją szansę. Na dodatek w drużynie gospodarzy nie zagra trójka kluczowych graczy - Nuno Assis, Ariza Makukula oraz Rafał Boguski, którzy pauzują z powodu urazów. W naszej drużynie niestety nie wystąpi zawieszony za nadmiar żółtych kartek Miral Samardzić. Znów jesteśmy faworytami: Vit. Guimaraes (3.25), X (3.25), Boavista (2.00) - oby nie skończyło się tak, jak w przypadku pojedynku z Academicą.

 

23. kolejka, 13.03.2011, Estadio D. Afonso Henriques

Vit. Guimaraes [8] - Boavista [12] 2:3 (Jean Carlos '15 Moreno '48 - Djite '32 '68 Tasevski '90 [k]).

Widzów: 28769

MoM: Djite (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 5. Ivanov ('56 20. Paulao), 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos - 11. Packer ('68 19. Todorov), 8. Tasevski, 30. Oliveira ('77 23. Murawski), 17. Mihelic [k] - 32. Djite.

 

Tym razem zwyciężyliśmy dzięki stalowym nerwom Tasevskiego, a także dzięki mojemu byłemu podopiecznemu - Leonardo Ribeiro, który przez pół roku grał w barwach Sportingu Covilha pod moją wodzą. W doliczonym czasie gry tak nieszczęśliwie odbił piłkę, że trafiła ona w jego rękę, co musiało skończyć się jedenastką, mimo protestów gospodarzy. Poza tym po raz kolejny świetną dyspozycję pokazał Bruce Djite, którego pochwaliłem po spotkaniu w prasie. Pod nieobecność Samardzicia nieco gorzej zagrała za to obrona; dopiero wejście na boisko Paulao uspokoiło sytuację. Dzięki temu zwycięstwu wróciliśmy na 11. miejsce i nawiązaliśmy kontakt z czołówką - do 5. miejsca tracimy już tylko sześć 'oczek'!

Odnośnik do komentarza

Część 63 - Początek pomyłek

 

Spotkanie ligowe z Leirią to kolejny, bardzo ważny dla nas pojedynek. Nasz dzisiejszy rywal jest bowiem tylko o pozycję wyżej w ligowej tabeli, dzięki zwycięstwu możemy więc awansować - nawet o kilka pozycji. Szanse na zwycięstwo są jeszcze większe, gdyż gramy na własnym boisku. Największym zagrożeniem Leirii jest Hassan Yebda - bardzo dobry 26-letni francuski rozgrywający. Kontuzji natomiast doznały trzy ważne ogniwa gości: Ricardo Esteves, Joao Pereira oraz Prince Tagoe. W mojej ekipie mam do dyspozycji wszystkich piłkarzy, z wyjątkiem Zatkovicia, który wciąż leczy uraz. Boavista (1.80), X (3.00), Leiria (4.00).

 

24. kolejka, 20.03.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [11] - Leiria [10] 2:0 (Mateus Costa '70 Oliveira '86).

Widzów: 4477

MoM: Oliveira (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev ('79 5. Ivanov) - 6. Fabio Santos - 11. Packer, 8. Tasevski, 23. Murawski ('45 30. Oliveira), 17. Mihelic [k] - 32. Djite ('68 18. Mateus Costa).

 

Tym razem miałem trenerskiego nosa - świetnie trafiłem ze zmianami, a dwaj rezerwowi wpisali się na listę strzelców po ładnych strzałach z dystansu. W zakłopotanie sprawił mnie David Oliveira, który po raz kolejny spisał się bardzo dobrze i może powalczyć o miejsce w składzie z Murawskim, którego pozycja po powrocie nie wydaje się taka pewna...Tym razem nie zawiódł mnie blok defensywny, raz po raz rozbijający kolejne nieporadne ataki tworzone przez graczy Leirii. Słowem - świetnie, oby tak dalej.

 

Na marcowe zgrupowania reprezentacji wyjadą: Francisco Oliveira (Portugalia U21), Ivan Ivanov (Bułgaria), Darko Tasevski (Macedonia), Rene Mihelic, Miral Samardzić i Igor Nenezić (Słowenia), Pavle Velimirovic (Czarnogóra), Mateus Costa (Angola), Esrom Nyandoro (Zimbabwe), Rafał Murawski (Polska), Hosain Kaebi (Iran), Bruce Djite (Australia) i Jose Rivas (Peru). Cieszę się, że wśród moich zawodników jest aż tylu reprezentantów swoich drużyn narodowych. Niestety, jak się okazało kilka dni później, Oliveira i Nenezic...pochorowali się, wskutek czego na zgrupowania nie przybędą.

 

Irańczyk w mediach ogłosił już swoje odejście z klubu - jeśli myśli on, że znaleźć mocniejszy zespół jest łatwo, to się chyba myli, bo o zainteresowanych Kaebim drużynach ani widu, ani słychu. Zareagowałem więc ze spokojem - w Porto zaspokoi on swoje ambicje, a już następnego dnia obrońca wycofał się z żądania transferu.

 

Uspokoiłem również 30-letniego Malijczyka, Mourtalę Diakite, który zażądał gwarancji występów w pierwszym składzie. Nie zrobiłem tego ze złości, ale po prostu - Diakite jest za słaby, by zastąpić w pierwszym składzie Fabio Santosa, który gra na jego pozycji. Jeśli zechce - może odejść z Boavisty, tym bardziej, że w czerwcu kończy mu się kontrakt.

 

Malijczyk złożył szybko publiczne przeprosiny, natomiast Mateus poprosił o zdjęcie go z listy transferowej - by skorzystało na tym morale zespołu, przyjąłem jego propozycję.

 

Rozpoczął się kwiecień. Vitor Novoa złożył na moje ręce sprawozdanie z marcowych treningów, a wszystkie uwagi dotyczyły piłkarzy zespołu U19. Zarząd natomiast jest usatysfakcjonowany moją pracą na stanowisku trenera Boavisty Porto. W Prima Aprilis podpisałem również nowy kontrakt z Mourtalą Diakite, który byłby dobrym zmiennikiem dla Fabio Santosa - doświadczony, ze świetną wizją gry.

 

Zostałem poproszony również o wybranie trzech graczy wśród trzydziestu nominowanych do trzech nagród: Obrońca Roku, Stoper Roku oraz Napastnik Roku. Wszystko dotyczyło oczywiście bieżącego sezonu bwinLIGI. Cieszy mnie bardzo, że nominacje otrzymali Miral Samardzic i Bruce Djite, niestety nie mogłem na nich głosować. Sam oddałem swoje głosy na Guilherme (Porto), Luisao (Benfica SL) i Rodrigo Palacio (Benfica SL).

 

Po długiej przerwie powracamy do zmagań ligowych. Naszym rywalem będzie Benfica Lizbona, obecny lider tabeli. Mimo że zagramy na własnym boisku, o zwycięstwo będzie baaardzo ciężko, tym bardziej, że goście przystąpią do meczu praktycznie bez żadnych osłabień. W naszej ekipie za to nadal nie może zagrać Zatkovic. Liczę na dobrą grę Mihelicia i Djite, którzy ostatnio złapali wiatr w żagle i mam nadzieję, że spotkanie zakończy się co najmniej remisem. Boavista (4.00), X (3.00), Benfica (1.80).

 

25. kolejka, 10.04.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [9] - Benfica [1] 3:2 (Mihelic '7 Samardzic '56 Djite '60 - Palacio '53 Cardozo '73).

Widzów: 11371

MoM: Mihelic (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev ('71 5. Ivanov) - 6. Fabio Santos ('84 14. Andre Leao) - 11. Packer, 8. Tasevski, 23. Murawski ('60 30. Oliveira), 17. Mihelic [k] - 32. Djite.

 

Fantastyczne widowisko! Zaprezentowaliśmy wspaniałą grę, a wygrana jest w pełni zasłużona - po prostu byliśmy lepsi. Wynik już w pierwszych minutach otworzył Mihelic wspaniałym strzałem z rzutu wolnego; niestety w drugiej połowie po błędzie Mineva wyrównał Palacio. Szybko jednak odpowiedzieliśmy dwoma trafieniami niezawodnych strzelców - Samardzicia i Djite. W 73. minucie Benfica zdołała zmniejszyć rozmiary porażki po kolejnym błędzie - tym razem właśnie Samardzicia - a do siatki trafił Cardozo, na szczęście w końcówce nie daliśmy wbić sobie jeszcze jednego, wyrównującego gola, dzięki czemu zdobyliśmy tak ważne trzy punkty!

Odnośnik do komentarza

Część 64 - Zmiana numeracji nastąpiła w poprzednim odcinku

 

Spotkaniem z Benficą rozpoczęliśmy maraton meczów, które zadecydują o miejscu, na jakim zakończymy rozgrywki. Moim osobistym marzeniem jest miejsce gwarantujące nam udział w europejskich pucharach, a remis z naszym kolejnym rywalem byłby naprawdę zadowalający. Gramy bowiem ze Sportingiem Lizbona, drużyną zawsze groźną, mimo że obecnie nie są w dobrej dyspozycji - zajmują dopiero czwarte miejsce w lidze, a zważając na ich potencjał to pozycja przeciętna. Na dodatek w spotkaniu z Boavistą nie zagrają kontuzjowany Marat Izmailov oraz zawieszony Joao Moutinho, przez co siła ofensywna gospodarzy znacznie osłabła - może to jednak wystarczyć na naszą drużynę. Jesteśmy jednak w gazie, co potwierdza Sky Bet dość wyrównanymi notowaniami: Sporting (2.25), X (3.20), Boavista (2.75).

 

26. kolejka, 16.04.2011, Estadio Jose Alvalade Seculo XXI

Sporting CP [4] - Boavista [9] 0:4 (Djite '6 Fabio Santos '10 Mateus Costa '79 '88).

Widzów: 34437

MoM: Mateus Costa (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos - 11. Packer, 8. Tasevski ('77 19. Todorov), 23. Murawski ('65 30. Oliveira), 17. Mihelic [k] - 32. Djite ('77 18. Mateus Costa).

 

99% badanych nie uwierzyłoby, patrząc na wynik dzisiejszego meczu - pozostałe 1% uznano by za psychicznie chorych. Sam nie spodziewałem się nawet wygranej. Sporting jest jednak w fatalnej formie, a my rozmontowaliśmy ich na czynniki pierwsze. W pewien sposób pomogła nam czerwona kartka Celsinho, ale gospodarze grali w osłabieniu dopiero od 60. minuty, a wtedy przegrywali już dwoma bramkami. Fenomenalne wejście zaliczył Mateus Costa, który zdobył dwie bramki w ciągu zaledwie trzynastu minut, w trakcie których przebywał na boisku. Coś fantastycznego!

 

Wygląda na to, że następne spotkanie będzie spacerkiem - zawsze jednak przestrzegam moich piłkarzy przed takim podejściem do meczów, bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy rywal będący w słabej formie może się obudzić. Nacional da Madeira gra w tym sezonie dramatycznie; przeminęły już czasy, kiedy zajmowała czołowe miejsca w tabeli bwinLIGI. Teraz nie mają wielkich szans, by obronić się przed spadkiem, a w przypadku porażki byłyby one tylko prowizoryczne. W naszej ekipie nie zagra zawieszony za kartki Fabio Santos. Cóż, zdobycie trzech punktów jest wręcz zalecane i tego moim piłkarzom życzę. Boavista (1.57), X (3.50), Nacional da Madeira (5.00).

 

27. kolejka, 23.04.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [7] - Nacional da Madeira [16] 2:1 (Djite '57 Mihelic '69 - Bunderla '47).

Widzów: 7954

MoM: Mihelic (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 14. Andre Leao ('69 15. Diakite) - 11. Packer, 23. Murawski ('45 30. Oliveira), 8. Tasevski ('81 19. Todorov), 17. Mihelic [k] - 32. Djite.

 

Nie było tak łatwo, jak mogło się przed meczem wydawać - goście już od początku meczu postawili twarde warunki, a nasza gra pozostawiała wiele do życzenia. Na szczęście po straconej bramce szybko się otrząsnęliśmy, a kolejne ligowe trafienia zaliczyli Djite i Mihelic, dzięki czemu drużyna z Madery mogła co najwyżej pomarzyć o wygranej. Przez tą porażkę niestety spadają oni do Liga Vitalis.

 

Gorzej, że kontuzji doznał Mateus Costa i nie zagra już do końca obecnego sezonu. Szkoda, bo udowodnił w spotkaniu ze Sportingiem, że byłby wartościowym zmiennikiem dla Djite, który miewa czasem wahania formy. W następnym spotkaniu będzie pauzował również Kaebi, który wyczerpał limit żółtych kartek. W głosowaniu na Najlepszego Piłkarza Ligi zdecydowałem się na wybór Adriena z Bragi.

 

Rozpoczął się wreszcie ostatni miesiąc ligowych zmagań - maj. Vitor Novoa tradycyjnie już złożył sprawozdanie z treningów odbytych w ubiegłych tygodniach. Dobrze prezentowali się zwłaszcza Zatkovic, nadrabiający zaległości po urazie oraz Jose Matos. Zarząd natomiast jest usatysfakcjonowany moją pracą.

 

W kolejnym meczu ligowym mierzyliśmy się na wyjeździe z Leixoes. Musieliśmy wygrać, jeśli chcieliśmy nadal trzymać się blisko czwartego w lidze Sportingu, który dzień wcześniej pokonał Belenenses. Jak raportował mój rumuński scout zajmujący się obserwacją przeciwników, Ion Timofte, w meczu tym nie zagra Moses Sichone, doświadczony zambijski defensor, mający za sobą grę w FC Koln. Będzie jednak trudno, gdyż Leixoes w tym sezonie pozytywnie zaskakuje - zajmują piąte miejsce w tabeli. Sky Bet daje nam jednak więcej szans: Leixoes (2.75), X (3.20), Boavista (2.25).

 

28. kolejka, 1.05.2011, Estadio do Mar

Leixoes [5] - Boavista [6] 3:1 (Miguet '29 Radovic '45 '55 - Araujo '19).

Widzów: 7872

MoM: Radovic (Leixoes)

Skład: 31. Velimirovic - 19. Todorov, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos - 11. Packer, 8. Tasevski ('56 14. Andre Leao), 23. Murawski ('45 30. Oliveira), 17. Mihelic [k] - 32. Djite.

 

Niestety, słaba postawa w meczu z Nacional da Madeirą nie była jednorazowym wyskokiem. Za bardzo się rozluźniliśmy; jestem pewien, że wygralibyśmy, grając w standardowej dyspozycji. Niestety, popełniliśmy dzisiaj o trzy błędy w obronie za dużo, miernie spisał się Todorov, Velimirovic znów bardzo przeciętny. Utrzymaliśmy wprawdzie szóstą lokatę, ale awansować wyżej będzie już bardzo trudno.

Odnośnik do komentarza

Część 65 - Bo one i oni, i ja oraz one

 

Drużyna Porto, mój rywal w ostatnim spotkaniu ligowym w tym sezonie rozgrywanym na naszym stadionie, charakteryzuje się fantastyczną pomocą - w barwach świeżo upieczonego wicemistrza bwinLIGI występują między innymi Blaise Matuidi, Leandro Lima czy Dmitry Torbinskiy, natomiast Willian czy Freddy Guarin nie mają nawet miejsca w składzie! Wydaje się, że będzie bardzo ciężko ich powstrzymać, tym bardziej, że ostatnio przeżywamy mały kryzys, jednak mam nadzieję, że chłopaki zmobilizują się wyjątkowo, tym bardziej, że przecież to są wielkie derby. Boavista (4.00), X (3.00), Porto (1.80).

 

29. kolejka, 8.05.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [6] - Porto [2] 5:3 (Djite '5 '22 Murawski '8 Tasevski '58 Zatkovic '87 - Farias '64 '75 [k] '90).

Widzów: 29974

MoM: Farias (Porto)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev ('72 5. Ivanov) - 6. Fabio Santos - 11. Packer, 8. Tasevski, 23. Murawski ('66 30. Oliveira), 17. Mihelic [k] - 32. Djite ('84 9. Zatkovic).

 

Stworzyliśmy naprawdę niezapomniane widowisko na zakończenie rozgrywek na naszym stadionie. Znów wykazaliśmy się fantastyczną skutecznością; widać na spotkania z najlepszymi mobilizujemy się podwójnie. Niestety, troszeczkę zawiodła obrona, która drugi raz z rzędu daje sobie wbić trzy gole - tym razem egzekutorem był Ernesto Farias. Dzięki tej wygranej zbliżyliśmy się na punkt do piątego Leixoes. Oj, ostatnia kolejka będzie bardzo ciekawa!

 

Po spotkaniu dowiedziałem się, że derby Porto są nowym rekordem w klubowej historii pod względem ilości strzelonych bramek w jednym meczu przez obie drużyny. Do jedenastki tygodnia tym razem wybrano Ricardo Douglasa Packera, Fabio Santosa oraz Bruce'a Djite.

 

Niestety, na koniec sezonu Hosain Kaebi nabawił się bolesnej kontuzji. Z powodu zerwanego mięśnia pachwiny 25-latek będzie musiał leczyć się przez dwa miesiące; nie będzie miał więc udanego urlopu.

 

W ostatnim meczu w tym sezonie zmierzymy się na wyjeździe z drużyną Estreli Amadory. Ekipa ta popadła w znaczny dołek od ostatniego spotkania (w którym to zresztą Boavista zaliczyła pierwszą wygraną pod moją wodzą) między naszymi zespołami; spadła na czternaste miejsce w bwinLIDZE. W pojedynku nie wystąpi na pewno Fabio Coentrao, który jest kontuzjowany; w naszej drużynie nie zagrają Mateus Costa oraz Hosain Kaebi. Jak wyliczył 'Tygodnik Kibica', będzie to mój setny mecz w karierze w roli menedżera, jednak nie przejmuję się zbytnio tym jubileuszem. E. Amadora (4.50), X (3.25), Boavista (1.67).

 

30. kolejka, 15.05.2011, Estadio Jose Gomes

E. Amadora [14] - Boavista [6] 0:2 (Tasevski '25 [k] Samardzic '69).

Widzów: 8695

MoM: Samardzic (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 19. Todorov ('78 20. Paulao), 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos ('84 7. Nyandoro) - 11. Packer, 23. Murawski, 8. Tasevski, 17. Mihelic [k] - 32. Djite ('66 9. Zatkovic).

 

Bezbarwne widowisko, dość wyrównane, jednak to my wykazaliśmy się lepszą skutecznością pod bramką rywala. Tym razem zawiódł atak (chyba po raz pierwszy za mojej kadencji), a lepiej spisała się obrona. Niestety, Leixoes również wygrało swój mecz, jednak (szczęście w nieszczęściu), w finale Pucharu Portugalii zmierzą się drużyny Benfiki i Porto, które zagrają w Lidze Mistrzów, wobec czego miejsce w Pucharze UEFA przechodzi na nasz team!

Odnośnik do komentarza

Część 66 - Prawie jak omen.

 

Królem strzelców bwinLIGI został Rodrigo Palacio z 21 bramkami na koncie; tyle samo goli strzelił nasz napastnik, Bruce Djite, ale zagrał w pięciu spotkaniach więcej. Debiutantem roku uznano Angela Di Marię z Benfiki, natomiast na drugim miejscu znalazł się Rene Mihelic z naszej drużyny. Gol Mitji Zatkovicia zdobyty jeszcze za kadencji poprzedniego menedżera zajął drugie miejsce w plebiscycie na gola sezonu. Napastnikiem roku został wspomniany już Palacio, Luisao (Benfica) został stoperem roku, natomiast Guilherme wygrał nagrodę obrońcy roku.

 

Rozpoczął się czas urlopów. Wszyscy zawodnicy pierwszego składu wyjechali na wakacje, które potrwają do 11 lipca bieżącego roku. Dla niektórych graczy jednak sezon się jeszcze nie skończył, gdyż zostali powołani na czerwcowe mecze swoich drużyn narodowych. Są to Rene Mihelic, Miral Samardzic i Igor Nenezic (Słowenia), a także Darko Tasevski (Macedonia) oraz Pavle Velimirovic (Czarnogóra). Nenezić opuści również w lipcu klub na prawie Bosmana, a jego przyszłym pracodawcą będzie Braga. Powołania otrzymali również Mateus Costa (Angola) i Ivan Ivanov (Bułgaria).

 

Kilka dni później ogłoszono wyniki w kolejnych plebiscytach - Krajowym Piłkarzem Roku został Joao Moutinho, Boavista zajęła natomiast trzecie miejsce w nagrodzie 'Postęp Roku'.

 

Nadszedł nowy miesiąc: czerwiec, tym razem już bez sprawozdania z treningów, ale za to z opinią zarządu, którego zadowala styl, w jakim prowadzę zespół. Na miesiąc przed końcem dotychczasowej umowy nowe kontrakty podpisali również Todorov, Monteiro oraz Mateus Costa.

 

Mirel Samardzić niedawno poinformował media, że szykuje się do przeprowadzki - wystarczyła jednak krótka notka, w której zdementowałem jakiekolwiek transferowe doniesienia, a Słoweniec natychmiast wycofał się z żądania transferu. Mam siłę przekonywania...

 

W okresie przygotowawczym zagramy kilka spotkań z silnymi ekipami. Olympique Lyon oraz Galatasaray zaproponowały mi sparing, kolejno 26 i 19 lipca - oczywiście zgodziłem się na ich propozycję.

 

W rocznym rankingu IFFHS awansowaliśmy na 167. miejsce wśród wszystkich klubów europejskich. Aktualnym liderem jest Manchester United, zdobywca Ligi Mistrzów (o tym za chwilę). Na uwagę zasługuje 73. pozycja Wisły Kraków. Wśród drużyn portugalskich najwyżej uplasowała się Benfica (12.).

 

Bruce Djite został uznany przez kibiców Boavisty piłkarzem roku. Jedenastka marzeń nie różni się od mojej i wygląda następująco:

Velimirovic - Kaebi, Samardzic, Araujo, Minev - Fabio Santos - Packer, Murawski, Tasevski, Mihelic - Djite.

Ławka: Nenezic, Zatkovic, Oliveira, Monteiro, Mateus Costa.

 

Czas na podsumowanie wszystkich najważniejszych rozgrywek europejskich oraz portugalskich:

 

Liga Mistrzów - Szczęście w nieszczęściu: Manchester United zwyciężył w najważniejszych europejskich rozgrywkach pucharowych, pokonując Inter Mediolan 1:0. Bramkę na wagę wygranej zdobył Darren Fletcher, który kilkanaście minut później musiał opuścić boisko z powodu kontuzji. Tomasz Kuszczak przesiedział cały mecz na ławce rezerwowych.

 

Puchar UEFA - Nowy włoski idol: Fabio Quagliarella został najlepszym strzelcem tegorocznych rozgrywek Pucharu UEFA, a jego dwa gole dały zwycięstwo Bayernowi Monachium w finale tego pucharu. Valencia zdołała odpowiedzieć tylko trafieniem Nikoli Żigicia.

 

bwinLIGA - Powrót do tradycji: Benfica znów najlepszą drużyną Portugalii. Po dwóch latach dominacji innej lizbońskiej ekipy - Sportingu - tytuł mistrza kraju znów wędruje w ręce podopiecznych Quique Floresa. Tym razem lizbończycy wygrali z aż dwunastopunktową przewagą nad drugim Porto. Pozytywnie zaskoczyła Braga, zajmując trzecie miejsce, dopiero za nią znalazł się Sporting. Z ligi spadły Santa Clara oraz Nacional da Madeira.

 

Taca de Portugal - Odwet za ligę: Nie mieli szans w lidze - powiodło im się w pucharze. FC Porto pokonało Benficę Lizbona 3:1 w finale Pucharu Portugalii. Choć po pierwszej połowie mistrzowie prowadzili po trafieniu Palacio, to jednak świetna gra Sobisa i dwa zdobyte przez niego gole doprowadziły do odwrotu sytuacji. Decydującym trafieniem popisał się Willian.

 

Portugalski Puchar Ligi - Porto dominuje: FC Porto zdominowało tegoroczne portugalskie puchary. Tym razem rozbiło Sporting, który może ten sezon zaliczyć do całkowicie nieudanych. Gole dla Dragoes zdobywali Lisandro Lopez, Rafael Sobis oraz Marek Hamsik. Ostatni mógł jeszcze dobić rywali czwartą bramką, jednak nie wykorzystał rzutu karnego na kilka minut przed końcem spotkania.

 

Tabela ligowa:

 

| Poz | Inf | Zespół | | M | Z | R | P | ZdG | StG | R.B. | Pkt |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 1. | M | Benfica | | 30 | 25 | 1 | 4 | 66 | 24 | +42 | 76 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 2. | | Porto | | 30 | 19 | 7 | 4 | 65 | 35 | +30 | 64 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 3. | | Braga | | 30 | 18 | 5 | 7 | 58 | 40 | +18 | 59 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 4. | | Sporting CP | | 30 | 15 | 6 | 9 | 43 | 30 | +13 | 51 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 5. | | Leixões | | 30 | 14 | 5 | 11 | 41 | 40 | +1 | 47 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 6. | | Boavista | | 30 | 12 | 10 | 8 | 55 | 46 | +9 | 46 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 7. | | Vit. Guimarães | | 30 | 10 | 11 | 9 | 39 | 41 | -2 | 41 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 8. | | P. Ferreira | | 30 | 11 | 6 | 13 | 47 | 49 | -2 | 39 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 9. | | Marítimo | | 30 | 9 | 9 | 12 | 48 | 40 | +8 | 36 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 10. | | Belenenses | | 30 | 10 | 6 | 14 | 36 | 49 | -13 | 36 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 11. | | Académica | | 30 | 9 | 9 | 12 | 41 | 40 | +1 | 36 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 12. | | Leiria | | 30 | 9 | 6 | 15 | 34 | 55 | -21 | 33 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 13. | | Vit. Setúbal | | 30 | 8 | 8 | 14 | 39 | 48 | -9 | 32 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 14. | | E. Amadora | | 30 | 7 | 6 | 17 | 26 | 48 | -22 | 27 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 15. | S | Santa Clara | | 30 | 7 | 5 | 18 | 32 | 56 | -24 | 26 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| 16. | S | Nacional da Madeira | | 30 | 4 | 6 | 20 | 30 | 59 | -29 | 18 |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| | | | | | | | | | | | |

| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

 

Statystyki drużynowe:

 

| Wyb | Inf | Nazwisko | M. | Br. | As. | GrM | Pod | Wśl | Dry | SCel | Śr. Oc. |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Bruce Djite | 33 (1)| 22 | 4 | 6 | 73% | 0.03 | 0.74 | 48% | 7.35 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Rene Mihelic | 35 | 6 | 7 | 3 | 68% | 0.54 | 1.74 | 41% | 7.31 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Darko Tasevski | 16 (1)| 3 | 7 | - | 80% | 1.50 | 0.48 | 33% | 7.24 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Miral Samardzic | 33 (1)| 6 | 1 | 3 | 77% | 2.92 | - | 50% | 7.03 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Mateus Costa | 1 (8) | 4 | - | 1 | 61% | 0.44 | 6.62 | 83% | 7.00 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Mateus | 1 (4) | 1 | 1 | - | 75% | - | 0.37 | 16% | 7.00 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Ricardo Douglas Packer | 20 (5)| 1 | 5 | - | 66% | 0.37 | 2.42 | 28% | 6.96 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | David Oliveira | 6 (9) | 1 | 6 | 1 | 82% | 1.22 | 1.08 | 50% | 6.93 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Ktz | Hosain Kaebi | 33 | - | 5 | - | 73% | 2.36 | 1.42 | - | 6.91 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Pavle Velimirovic | 16 | - | - | 1 | 43% | - | - | - | 6.88 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Rafal Murawski | 26 (1)| 3 | 3 | 1 | 78% | 0.99 | 0.69 | 52% | 6.85 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Hugo Monteiro | 13 (1)| 4 | - | - | 58% | 0.24 | 1.74 | 36% | 6.79 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Fábio Santos | 28 | 2 | 3 | - | 80% | 1.54 | 0.20 | 44% | 6.79 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Mitja Zatkovic | 18 (4)| 8 | 2 | - | 58% | 0.06 | 1.33 | 62% | 6.68 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Araújo | 32 (1)| 1 | 1 | - | 78% | 3.77 | 0.12 | - | 6.67 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Esrom Nyandoro | 2 (1) | - | - | - | 87% | 2.16 | - | - | 6.67 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Ktz | Veselin Minev | 31 | - | 3 | - | 78% | 2.12 | 0.74 | - | 6.65 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Igor Nenezic | 17 | - | - | - | 28% | 0.06 | - | - | 6.59 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Yordan Todorov | 6 (10)| - | - | - | 74% | 1.82 | 1.54 | - | 6.50 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Paulão | 2 (2) | - | - | - | 77% | 3.98 | - | - | 6.50 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Diogo | 5 (3) | - | - | - | 61% | 3.41 | 1.62 | - | 6.38 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | André Leão | 4 (8) | - | 2 | - | 72% | 1.36 | - | - | 6.33 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Ricardo Neves | 2 (1) | - | - | 1 | 26% | 0.47 | - | - | 6.00 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Mourtala Diakité | 0 (1) | - | - | - | - | - | - | - | 6.00 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Ivan Ivanov | 3 (5) | - | - | - | 75% | 2.77 | - | - | 6.00 |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Paulo Pinto | - | - | - | - | - | - | - | - | - |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | José Matos | - | - | - | - | - | - | - | - | - |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | | David Chaves | - | - | - | - | - | - | - | - | - |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | | Nuno Pinto | - | - | - | - | - | - | - | - | - |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | | Danilo Sousa Campos | - | - | - | - | - | - | - | - | - |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| - | Url | Zenon | - | - | - | - | - | - | - | - | - |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

| | | | | | | | | | | | |

| -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

 

Statystyki ligowe: klik

 

Podsumowanie sezonu:

 

bwinLIGA:

 

Zwycięzca: Benfica

Spadek: Santa Clara, Nacional da Madeira

Najlepszy strzelec: Rodrigo Palacio (Benfica) - 21

Najwięcej asyst: Jeremy Renaud (Academica) - 10

Najwyższa średnia ocen: Rodrigo Palacio (Benfica) - 7,87/24 m.

Największa niespodzianka: Leixoes

Największe rozczarowanie: Nacional da Madeira

Transfer sezonu: 1. Ivanildo (do Leixoes, za darmo), 2. Ruben Gomez (do Santy Clary, 300 tysięcy funtów).

 

Liga Vitalis:

 

Zwycięzca: Sporting Covilha

Awans: Sporting Covilha, Rio Ave

Spadek: Gondomar SC, Caldas SC

Najlepszy strzelec: Marcelinho (Naval) - 17

Najwięcej asyst: Marco Claudio (Varzim) - 11

Najwyższa średnia ocen: Adriano (Sp. Covilha) - 7,62/16 m.

Największa niespodzianka: Portimonense

Największe rozczarowanie: Beira-Mar

Transfer sezonu: Cassio (do Sp. Covilha, za darmo)

Najgorszy transfer sezonu: 1. Danilo (do Chaves, 60 tysięcy funtów), 2. Gleison Silva (do Oliveirense, 6 tysięcy funtów)

 

Nagrody:

 

Piłkarz roku: Lisandro Lopez (Porto)

Piłkarz meczu: Rodrigo Palacio (Benfica)

Debiutant roku: Angel Di Maria (Benfica)

Napastnik roku: Rodrigo Palacio (Benfica)

Bramkarz roku: Moreira (Benfica)

Menedżer roku: Quique Flores (Benfica)

Stoper roku: Luisao (Benfica)

Obrońca roku: Guilherme (Porto)

Zagraniczny piłkarz roku: Ricardo Quaresma (Inter)

Krajowy piłkarz roku: Joao Moutinho (Sporting CP)

Sędzia roku: Carlos Xistra

 

Tym samym sezon 2010/11 uznaję za zakończony!

Odnośnik do komentarza

Część 67 - Pakujemy

 

Bruce Djite otrzymuje coraz więcej ofert. Ostatnią odrzuciłem bez wahania - a otrzymałem ją od AZ Alkmaar. Jak się później okazało, Australijczyk nie był do końca zadowolony z takiego obrotu sprawy.

 

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Hondurasu, Reynaldo Rueda, został zwolniony. Zdecydowałem się zgłosić do konkursu na nowego trenera - wszak byłem ciekawy, jak moje kwalifikacje są oceniane na świecie. Zdziwiło mnie pismo, które otrzymałem 19 czerwca 2011 roku, w którym to prezes Honduraskiego ZPN-u zaprosił mnie na spotkanie w ramach...podpisania umowy między mną, a związkiem! Mimo wszystko zdecydowałem się przyjąć ofertę - to może być ciekawe doświadczenie.

 

Związek oczekiwał, iż w najbliższych spotkaniach nie przyniosę narodowi wstydu. Jak się okazało, jedynym umówionym sparingiem był...wyjazd do Saint Kitts i Nevis, a cztery terminy tkwiły wolne. Od razu zdecydowałem się umówić jeszcze cztery spotkania towarzyskie: 10 września zmierzymy się na własnym boisku z Brazylią, 14 września wyjedziemy do Polski, 15 października zagramy z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a 19 listopada czeka nas mecz z Demokratyczną Republiką Konga. W następnym roku mamy natomiast wyjazd do Czech (28 marca), ale wcześniej jeszcze mecz z Gwineą-Bissau (8 luty).

 

Wracając do Porto - ogłoszono terminarz na nowy sezon. W pierwszych spotkaniach zmierzymy się 20 sierpnia z Maritimo, tydzień później zagramy na wyjeździe z Rio Ave, a 4 września podejmiemy na własnym boisku Pacos Ferreirę. Zdecydowałem się również na postawienie celu, który będziemy realizować w tym roku; jest to awans do europucharów przez rozgrywki ligowe. Zarząd postanowił przekazać mi pół miliona funtów na transfery oraz budżet płacowy w wysokości 62 tysięcy funtów tygodniowo, przy obecnie wydawanych 51 tysiącach funtów tygodniowo.

 

Zwolniłem również z kontraktu kilku zawodników przeniesionych z drużyny U19, którzy całkowicie nie nadawali się do gry w pierwszym zespole; mowa o Camposie, Vianie, Silvie, Nevesie oraz Rui Miguelu. Przedstawiono mi również kilkunastu nowych juniorów, których przeniesiono bezpośrednio do młodzieżówki - zdecydowanie najciekawiej wygląda boczny obrońca Carlos Ivo.

 

Liverpool i Varzim złożyło mi również propozycje kolejnych sparingów, w dniach 31 lipca oraz 5 sierpnia - oczywiście je zaakceptowałem. Na prawie Bosmana klub opuści Nuno Pinto, który ostatni sezon spędził na wypożyczeniu - podpisał właśnie kontrakt z Estoril. Joaquim Silva przeszedł natomiast do Camachy. Z oboma piłkarzami nie wiązałem wielkich nadziei.

 

Rozpoczął się lipiec, inaugurujemy więc okienko transferowe. Do Porto przylecieli już Matias Rodriguez oraz Mossoro, którzy dołączyli do Boavisty za darmo. Argentyńczyk otrzymał numer 7, a Brazylijczyk - 10. Z klubu odeszli natomiast inni zawodnicy - Joaquim Silva (Camacha), Nuno Pinto (Estoril) oraz Igor Nenezic (Braga).

Wznowiłem obserwację zawodników, którzy mogliby dołączyć do mojego klubu. Na lewą obronę, gdzie obecnie występuje przeciętny Minev, zamierzałem dokupić Vladimira Volkova (Rio Ave) bądź Robina Melo (Universidad de Chile). Jak się okazało, na transfer zdecydował się 24-letni Chilijczyk, ale...dopiero 1 stycznia. Do tego czasu zdecydowałem się na wystawianie w pierwszym składzie Mineva.

 

Zrobiłem również małe porządki w klubowym składzie. Na listę transferową trafił Yordan Todorov, któremu zabrakło miejsca w zespole po zakupie Rodrigueza. Klub opuści również Hugo Monteiro, 26-letni skrzydłowy. Mateus Costa otrzymał ofertę wypożyczenia do klubu partnerskiego (jednak się na nią nie zgodził), Varzim, natomiast Mitję Zatkovicia poinformowałem, iż również nie widzę go w drużynie na nadchodzący sezon. Boavistę opuści również Jose Rivas, za którego Sochaux oferuje 200 tysięcy funtów, Peruwiańczyk zgodził się na tą propozycję i został graczem tego francuskiego klubu. Zaoferowałem również potencjalnym kupcom Diogo, 21-letniego brazylijskiego lewego defensora/napastnika. Zgłosiło się po niego kilka klubów portugalskich oraz Atletico Paranense. Młodzian wybrał Sporting Covilhę, ale zespół ten nie posiadał odpowiednich środków finansowych, by sfinalizować ten transfer...Ponowiłem ogłoszenie, tym razem 21-latek zdecydował się na ofertę Academiki, która nęciła go od dłuższego czasu, a 400 tysięcy funtów bezproblemowo wpłynęło na nasze konto.

 

Dwóch piłkarzy Boavisty zostało tymczasem powołanych na Puchar Narodów Azji, a więc w sparingach przedsezonowych prawdopodobnie nie wystąpią. Są to Bruce Djite (Australia) oraz Hosain Kaebi (Iran). Uzupełniłem również plan okresu przygotowawczego o kolejne dwa sparingi - 8 sierpnia zmierzymy się z Espanyolem Barcelona, a trzy dni później z mało znanym Valecambrense.

 

W pierwszym meczu towarzyskim w tym sezonie zagramy na własnym stadionie ze słynnym Galatasaray. Turecką ekipę napotykałem już w swojej karierze, również w sparingu, ale trenując Sporting Covilhę. Jak wypadnie moja drużyna po powrocie z urlopów? Boavistę w okresie przygotowawczym poprowadzi Vitor Novoa, mój asystent.

 

19.07.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista - Galatasaray 2:3 (Mateus Costa '37 Murawski '73 - Bellaid '29 Serkan '47 '52).

Widzów: 1943

MoM: Serkan (Galatasaray)

Skład: Neves ('82 Velimirovic) - Paulao ('65 Araujo), Samardzic ('89 Paulo Pinto), Ivanov ('82 Agatao), Minev ('65 Fabio Santos) - Todorov, Murawski ('73 Andre Leao), Mihelic [k] ('89 Mateus), Packer ('73 F. Oliveira) - Mossoro ('65 Zatkovic), Mateus Costa ('73 Diogo).

 

Szkoda porażki, Novoa znów nie poznał się na Ricardo Nevesie, który zalicza kolejny słaby występ w bramce Boavisty - dziwne, mimo niezłych umiejętności, nie potrafi tego przełożyć na formę. Prócz Mateusa Costy i Murawskiego wyróżnił się także Rene Mihelic, który asystował przy trafieniu kolegi z drużyny. Jak informowały jednak media, Boavista pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie, co mnie tym bardziej cieszy.

Odnośnik do komentarza

Część 68 - Pokerujemy

 

Diogo odszedł z klubu, zdecydowałem się więc na wypożyczenie lewego defensora na pół roku, póki Robin Melo nie dołączy do Boavisty. Wybór padł na 22-letniego Polaka, Przemysława Wysockiego, grającego obecnie w Leixoes. Chłopak posiada niezłe umiejętności, a zapewne i tak nie będzie grał za dużo przez te sześć miesięcy spędzonych w Porto. Jak się okazało, Leixoes nie chciało wypożyczyć Wysockiego do tej samej ligi. Planem B było sprowadzenie na pół roku 23-letniego francuskiego defensora, Aly'ego Cissokho z Vitorii Setubal, jednak reakcja była podobna. Wreszcie zdecydowałem się na Aleksandara Tomicia, 22-letniego Serba z Partizanu Belgrad; tym razem nie powinno być podobnych problemów, ale Serbowie nie przyjęli mojej propozycji. Zaczekam więc do końca okienka z kolejnymi ruchami.

 

Wracając do sparingów - piątego sierpnia nie zmierzymy się na własnym boisku z Varzim, gdyż rozegrają oni wtedy spotkanie Pucharu Ligi Portugalskiej. Będąc już przy tym temacie - czy po porażce z Galatasaray mój asystent Novoa wyciągnie jakieś wnioski przed spotkaniem z Olympique'em Lyon? Francuska drużyna ostatnio odniosła międzynarodowy sukces (wygrała Puchar UEFA w sezonie 2008/09), może więc okazać się cennym sparingpartnerem przed sezonem ligowym i rozgrywkami europejskimi.

 

26.07.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista - Olympique Lyon 0:4 (Benzema '29 '31 '41 '43).

Widzów: 4226

MoM: Benzema (Lyon)

Skład: Velimirovic ('83 Neves) - Ivanov ('61 Paulao), Araujo ('72 Jose Matos), Samardzic ('83 Agatao), Minev ('83 Paulo Pinto) - Todorov, Murawski ('61 Packer), Andre Leao ('45 Fabio Santos), Mihelic [k] ('72 Tasevski) - Mossoro ('45 Oliveira), Mateus Costa ('45 Zatkovic).

 

Niestety, dostaliśmy solidne manto. Największy udział w tym zwycięstwie przypadł Karimowi Benzemie; aż dziw, że ten genialny napastnik nie znalazł sobie do tej pory jeszcze lepszego klubu niż Lyon. O wszystkim zadecydowała słabo zagrana pierwsza połowa, w drugiej spisaliśmy się już znacznie lepiej, nadal jednak daleko od ideału. To była dla nas prawdziwa lekcja światowego futbolu - mam nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej.

 

Na ostatnim treningu urazu doznał Mitja Zatkovic - słoweński napastnik, wystawiony ostatnio na listę transferową, nie zagra 2-3 tygodnie, co komplikuje sprawy związane z jego ewentualnym przejściem do innego klubu.

 

Przed spotkaniem sparingowym z FC Liverpool, kierownik stadionu spytał mnie o wymiary boiska w nadchodzącym sezonie. Zdecydowałem się zwiększyć wymiary o pięć metrów w długości oraz szerokości (aktualnie wynoszą one 105m x 68m). Wracając już do meczu z angielską drużyną - będzie ciężko, mam nadzieję jednak, że moi zawodnicy spiszą się znacznie lepiej niż w spotkaniu z Lyonem; muszą odpowiednio zaopiekować się hiszpańskim odpowiednikiem Benzemy, Fernando Torresem.

 

31.07.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista - Liverpool 1:1 (Tasevski '56 [k] - Babel '90).

Widzów: 4950

MoM: Neves - Todorov, Araujo ('90 Paulo Pinto), Samardzic, Minev ('90 Ivanov) - Packer ('79 Rodriguez), Tasevski ('69 Fabio Santos), Andre Leao ('79 Mateus), Mihelic [k] ('90 Murawski) - Mossoro ('69 Zenon), Mateus Costa ('79 F. Oliveira).

 

Tym razem spisaliśmy się bez zarzutu - remis z tak renomowanym zespołem jak Liverpool możemy przyjąć naprawdę pozytywnie, tym bardziej, że wyrównującego gola straciliśmy dopiero w ostatnich minutach meczu. Tym razem zarówno Torres, jak i partnerujący mu Kuyt wykazywali się nieskutecznością; dopiero wprowadzony w 79. minucie Babel zdołał zdobyć upragnioną bramkę.

 

Rozpoczął się tymczasem kolejny już miesiąc - sierpień. Vitor Novoa złożył pierwsze w tym sezonie sprawozdanie z treningów. Na medal spisał się zwłaszcza Zenon, natomiast pozostałe informacje dotyczyły zawodników młodzieżówki. Zarząd uważa moją pracę za satysfakcjonującą.

 

Kilka dni potem Sky Bet przedstawił swoje notowania bukmacherskie dotyczące mistrzostwa bwinLIGI w sezonie 2011/12. Za faworytów uznał Benficę (2.75), na dalszych miejscach znalazło się Porto (3.00) i Sporting (6.00, zaskakująco wysoki kurs), a także Braga (17.00), Boavista (34.00) oraz Leixoes (41.00). Cieszy mnie to, że uznaje się nas za piątą siłę w Portugalii - mam nadzieję, że w tym sezonie pokażemy coś więcej.

 

Ósmego sierpnia mieliśmy się zmierzyć na własnym boisku z Espanyolem Barcelona w ramach kolejnego meczu towarzyskiego. Przydałoby się zwycięstwo, choć Hiszpanie są trudnym rywalem.

 

8.08.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista - Espanyol Barcelona 2:2 (Mateus Costa '63 Mossoro '90 - Luis Garcia '49 '54).

Widzów: 2123

MoM: Luis Garcia (Espanyol)

Skład: Velimirovic ('73 Neves) - Kaebi ('80 Araujo), Samardzic, Paulao ('80 Mateus), Ivanov ('54 Minev) - Rodriguez ('54 Todorov), Murawski ('87 Ivo), Tasevski ('73 D. Oliveira), Mihelic [k] ('90 Andre Leao) - Djite ('80 Mossoro), Mateus Costa ('80 F. Oliveira).

 

Pierwsza połowa nie zachwyciła kibiców szybkim tempem gry, dopiero w drugiej widowisko się ożywiło, niestety głównie dzięki grze Espanyolu, który w krótkim czasie zdobył dwa gole, co postawiło nas w dość trudnej sytuacji. Na szczęście na wysokości zadania stanął Mateus Costa oraz Mossoro, który coraz lepiej wkomponowuje się w grę naszego zespołu - oby tak dalej.

 

Już trzy dni później mieliśmy rozegrać ostatni sparing przed ligą - tak krótka przerwa miała przyzwyczaić zawodników do rozgrywania spotkań w środku tygodnia, a tak będzie w przypadku Pucharu UEFA, w którym to wystąpimy. Valecambrense, nasz dzisiejszy rywal, to regionalna ekipa, złożona z miejscowych kucharzy oraz kelnerów, nie powinno być zatem problemów z pokonaniem tejże drużyny.

 

11.08.2011, Campo das Dairas

Valecambrense - Boavista 0:6 (Paulao '2 Mihelic '27 Mossoro '40 '52 '58 Tasevski '45).

Widzów: 2019

MoM: Mossoro (Boavista)

Skład: Neves ('90 Velimirovic) - Kaebi ('78 Minev), Samardzic, Paulao ('85 Araujo), Ivanov ('85 Mateus) - Packer ('78 Todorov), Tasevski ('71 D. Oliveira), Andre Leao ('58 Monteiro), Mihelic [k] ('78 Murawski) - Mossoro ('71 Zenon), Djite ('71 Fernando).

 

Wygląda na to, że przed pierwszym spotkaniem w tym sezonie będę miał spory ból głowy - Djite nie zagrał bowiem porywająco w Pucharze Narodów Azji, zdobywając dwa gole, a słabymi występami przeplatał dobre. Mossoro natomiast odzyskuje wigor po straconym okresie gry w Estreli Amadora - w dzisiejszym meczu popisał się fantastycznym hat-trickiem. Cała drużyna zasłużyła zresztą na słowa pochwały - gratulacje!

Odnośnik do komentarza

Część 69 - Świntuch ;>

 

Podpisałem kilka nowych kontraktów - umowy przedłużyli między innymi David Oliveira, Veselin Minev, Mateus, David Chaves i Esrom Nyandoro, a także kilkunastu graczy młodzieżówki. Niestety, propozycje odrzucili Tasevski, Murawski, Mihelic oraz Fabio Santos, a więc w styczniu będę miał spory problem - będzie trudno zatrzymać ich w klubie. Mam nadzieję, że do tego czasu się udobruchają.

 

Sześciu zawodników zostało powołanych na sierpniowe mecze kontrolne swoich reprezentacji. Francisco Oliveira wyjechał na zgrupowanie Portugalii U21, Rene Mihelic i Miral Samardzic będą reprezentowali Słowenię, Darko Tasevski - Macedonię, Ivan Ivanov - Bułgarię, a Pavle Velimirović - Czarnogórę. Mój pierwszy sparing z reprezentacją Hondurasu czeka mnie 10 września.

 

A więc inaugurujemy zmagania ligowe! Naszym pierwszym rywalem jest Maritimo Funchal, dość średnia drużyna, na dodatek poszczególni zawodnicy są ze sobą skłóceni, co nie wpływa dobrze na morale zespołu. Cała obrona jest w rozsypce (kontuzje Marqueza, Valnei oraz Rojasa), mamy więc szanse, by wbić tej drużynie kilka bramek, tym bardziej, że spotkanie rozgrywamy na własnym stadionie. Liczę na wygraną! Boavista (2.25), X (3.20), Maritimo (2.75).

 

1. kolejka, 20.08.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista - Maritimo 2:0 (Mossoro '67 Samardzic '71).

Widzów: 9251

MoM: Samardzic (Boavista)

Skład: 1. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos ('63 33. Nyandoro) - 7. Rodriguez ('72 11. Packer), 23. Murawski ('63 30. Oliveira), 8. Tasevski, 17. Mihelic [k] - 10. Mossoro.

 

Świetny debiut zalicza Mossoro, który udowodnił, że bramki strzelane w okresie przygotowawczym nie były dziełem przypadku. Miral Samardzić wykorzystał swoją czwartą bramkową okazję w tym meczu, ale i tak zasłużył na pochwałę - trafił? Trafił, więc nie można mieć do niego żadnych pretensji. Cała drużyna zagrała nieźle i mam nadzieję, że dobrą formę utrzymamy jeszcze przez długi czas.

 

W ostatnich dniach nie działo się nic, co mogłoby zasłużyć na wyróżnienie - no, może transfer Zahorskiego do Melbourne Victory? :) Wracamy zatem do bwinLIGI - w kolejnym spotkaniu zmierzymy się na wyjeździe z Rio Ave, beniaminkiem pierwszej ligi portugalskiej. W ostatnim pojedynku nie spisali się najlepiej, przegrywając 0:1 z Leixoes, teraz jednak chcą wziąć odwet za tamtą porażkę. Moja ekipa udowodniła za to w meczu z Maritimo, że nadal utrzymujemy dobrą formę. Mam nadzieję, że ponownie zwyciężymy: Rio Ave (2.63), X (3.00), Boavista (2.50).

 

2. kolejka, 28.08.2011, Estadio do Rio Ave

Rio Ave [10] - Boavista [2] 2:1 (Ferrari '7 Almeida '90 - Rodriguez '45).

Widzów: 9161

MoM: Rodriguez (Boavista)

Skład: 1. Velimirovic - 2. Kaebi ('90 ktz), 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos ('32 33. Nyandoro) - 7. Rodriguez ('70 11. Packer), 8. Tasevski ('45 30. Oliveira), 23. Murawski, 17. Mihelic [k] - 10. Mossoro.

 

Tym razem ulegliśmy po miernej grze naszego zespołu w obronie. Beniaminek w doskonały sposób wypunktował nas, obnażył wszystkie nasze słabości; rzucał się w oczy brak formy Mineva czy Nyandoro, który musiał wejść na boisko za poturbowanego w jednej z akcji Fabio Santosa (nomen omen nie będzie mógł występować przez jakieś dwa tygodnie). Drugi gol został stracony głównie przez to, że musieliśmy zagrać trójką w obronie, gdyż kontuzji doznał Kaebi (2-3 tygodniowa przerwa) - Rio Ave wykorzystało tą sytuację. Bohaterem meczu został natomiast Matias Rodriguez, który coraz lepiej wprowadza się do realiów piłki portugalskiej.

 

W ostatnim dniu okienka transferowego wysłałem na wypożyczenia do klubów partnerskich tych zawodników, którzy przekroczyli już limit wieku do gry w zespole U19, a nie mieścili się w pierwszym zespole. Tak oto do drużyny Gondomar SC dołączyli Sergio Rodrigues (20 lat, OŚ) oraz Tiago Conceicao (19 lat, NŚ), w Aves zagrają Eduardo Oliveira (19 lat, PŚ) i Jose Carlos (20 lat, NŚ), do Arrifanense wyjechali Fernando Fernando (19 lat, NŚ), a także Mario Ramalho (20 lat, OPL), natomiast w Varzim wystąpią Telmo Silva (20 lat, OPŚ/NŚ) i Wagner Viana (19 lat, OPP). Izrael, a konkretnie Maccabi Herzliyę wybrał natomiast Francisco Oliveira (19 lat, OPŚ/NŚ).

 

Zdecydowałem się również w ciągu kilku godzin sfinalizować ostatecznie transfery prawego i lewego obrońcy, którzy byliby rezerwowymi dla Mineva i Kaebiego [bądź, w przypadku słabej formy, zastąpiliby ich w pierwszym składzie]. Tak oto do Porto trafili 22-letni Bułgar z Lewskiego Sofia, Stefan Stanchev (22 l., OP) za 90 tysięcy funtów, a także Calin Cristea, 23-letni Rumun z Unirei Urziceni (110 tysięcy funtów).

Odnośnik do komentarza

Część 70 - Brak już pomysłu

 

Nadszedł pierwszy dzień września, kolejnego miesiąca w roku. Vitor Novoa nadesłał sprawozdanie z treningów, jakie odbyły się w ostatnich czterech tygodniach, na których to błysnęli Zenon oraz Bruce Djite. Gorzej spisali się natomiast David Chaves, Mitja Zatkovic i Hugo Monteiro, którym nie znalazłem nowych pracodawców przed końcem okienka transferowego, który to niechybnie nadszedł. Generalnie dokonaliśmy udanych zakupów, wszystkie pozycje, które miały jakieś braki zostały wzmocnione:

 

Przybyli: Matias Rodriguez (Boca Juniors, za darmo), Mossoro (E. Amadora, za darmo), Stefan Stanchev (Levski Sofia, 90 tysięcy funtów), Calin Cristea (Unirea, 110 tysięcy funtów).

Odeszli: Armando Barradas, Gomes, Joao Campos, Pedro Viana, Bruno Silva, Neves, Rui Miguel, Jose Ribeiro, Joao Reis, Jose Ferreira, Antonio Sousa (wolny transfer), Igor Nenezic (Braga, za darmo), Joaquim Silva (Camacha, za darmo), Nuno Pinto (Estoril, za darmo), Jose Rivas (Sochaux, 200 tysięcy funtów), Diogo (Academica, 400 tysięcy funtów), Sergio Rodrigues, Tiago Conceicao (Gondomar SC, wypożyczenie), Wagner Viana, Telmo Silva (Varzim, wypożyczenie), Eduardo Oliveira, Jose Carlos (Aves, wypożyczenie), Mario Ramalho, Fernando Fernando (Arrifanense, wypożyczenie).

Future transfers: Robin Melo (z Universidad da Chile, za darmo) - 1.1.2012, Pedro (z Atletico Mineiro, 60 tysięcy funtów) - 1.7.2013

 

Najciekawsze transfery (Portugalia):

 

Bernando (Sochaux -> Porto) - 9 mln funtów

Dorian Dervite (Benfica -> Everton) - 4,9 mln funtów

Nebojsa Marinkovic (Nacional da Madeira -> Levante) - 2 mln funtów

Kirill Pavlyuchek (Nacional da Madeira -> Real Murcia) - 1,4 mln funtów

Roland Linz (Braga -> VfL Bochum) - 725 tys. funtów

Cristian Pecci (Santa Clara -> Leiria) - 500 tys. funtów

Fabio Leite (Palmeiras -> Academica) - 475 tys. funtów

Diogo (Boavista -> Academica) - 400 tys. funtów

Arash Borhani (Esteghlal -> Leixoes) - 375 tys. funtów

Thiago Schmidt (Gil Vicente -> Santa Clara) - 300 tys. funtów

 

Najciekawsze transfery (Świat):

 

Shaun Wright-Phillips (Manchester City -> AC Milan) - 22,5 mln funtów

Hatem Ben Arfa (Olympique Marseille -> Sevilla FC) - 22,5 mln funtów

Gareth Bale (Tottenham -> FC Barcelona) - 20 mln funtów

Valon Behrami (Palermo -> Inter) - 17 mln funtów

Naldo (Werder Brema -> AC Milan) - 14,25 mln funtów

Stevan Jovetic (Villarreal -> Chelsea) - 13,5 mln funtów

Mark Gonzalez (Betis Sevilla -> Manchester City) - 12,25 mln funtów

Andrea Coda (Udinese -> Juventus) - 10,25 mln funtów

Simon Kjaer (Palermo -> Olympique Lyon) - 10 mln funtów

Scott Brown (Celtic -> Manchester City) - 9,25 mln funtów

 

Miałem spory ból głowy ze zgłoszeniem 25 zawodników do rozgrywek Pucharu UEFA. Przez głupie przepisy musiałem zrezygnować z Danilo Sousy Camposa, Calina Cristei, Ivana Ivanova oraz Zenona. Zostali wobec tego zarejestrowani następujący piłkarze:

 

David Chaves (GK), Ricardo Neves (GK), Pavle Velimirovic (GK), Miral Samardzić (OŚ), Stefan Stanchev (OP), Araujo (OŚ), Jose Matos (OŚ), Paulao (OŚ), Paulo Pinto (OŚ), Hosain Kaebi (OP), Veselin Minev (OL), Fabio Santos (DP), Andre Leao (PŚ), Rafał Murawski (PŚ), Ricardo Douglas Packer (OP PL), Matias Rodriguez (OPP), Esrom Nyandoro (DP), David Oliveira (OPŚ), Darko Tasevski (OPŚ), Hugo Monteiro (OPP), Jose Manuel Santos (PŚ), Mateus Costa (NŚ), Rene Mihelic (OP LŚ), Mossoro (NŚ), Bruce Djite (NŚ).

 

Kilka dni później odbyło się losowanie pierwszej rundy tych rozgrywek. Boavista została nierozstawiona, więc modliliśmy się, by nie trafić na rywala z wyższej półki - typu Arsenal czy Fiorentina. Na szczęście naszym rywalem będzie 'tylko' PAOK Saloniki.

 

Wracając do Hondurasu, którym nie zajmowałem się już dość długo - nadszedł czas, by powołać kadrę na najbliższe mecze towarzyskie - z Brazylią oraz Polską. Po dłuższym przeglądzie zdecydowałem się na taki wybór:

 

Bramkarze: Donis Escober (30 l., BR, 0A/0G, Olimpia), Donaldo Morales (28 l., BR, 11A/0G, Motagua), Rony Garcia (28 l., BR, 0A/0G, Motagua).

 

Obrońcy: Victor Bernandez (29 l., OŚ, 43A/1G, Motagua), Sergio Mendoza (30 l., OŚ/DP, 45A/0G, Olimpia), Oscar Bernandez (26 l., OŚ, 7A/0G, Motagua), Aaron Bardales (25 l., O LŚ, 22A/0G, Comunicaciones), Maynor Figueroa (28 l., O LŚ, 73A/2G, Olimpia), Emilio Izaguirre (24 l., O/WO/OP L, 25A/2G, Motagua), Wilfredo Barahona (28 l., O/WO P, 21A/0G, Olimpia), Nahun Avila (27 l., O/WO P, P PŚ, 14A/1G, Olimpia), Roy Posas (27 l., O/WO L, 0A/0G, Motagua).

 

Pomocnicy: Fernando Castillo (26 l., OP PLŚ, 8A/1G, Motagua), Emil Martinez (28 l., OP LŚ, 22A/0G, Shenhua), Julio Cesar Leon (31 l., OP PLŚ, 31A/5G, Young Boys Berno), Luis Ramos (26 l., OP PŚ, 0A/0G, MSK Żylina), Jorge Claros (25 l., DP, 2A/0G, DC United), Hendry Thomas (26 l., DP, 3A/0G, Olimpia), Irvin Reyna (24 l., DP, 0A/0G, Olimpia), Mauricio Castro (30 l., DP/OP LŚ, 0A/0G, Olimpia), Oscar Boniek Garcia (27 l., OPŚ, 51A/0G, Olimpia).

 

Napastnicy: David Suazo (31 l., OP PLŚ/NŚ, 50A/35G, Inter), Christian Martinez (20 l., NŚ, 5A/1G, Penarol), Horacio Parham (24 l., NŚ, 1A/1G, Alajuelense), Nestor Silva (29 l., NŚ, 0A/0G, Olimpia), Mario Rene Flores (19 l., NŚ, 0A/0G, Alajuelense).

 

Podsumowanie: W większości są to zawodnicy dwóch najlepszych honduraskich klubów - Olimpii oraz Motagui. Wybrałem głównie zawodników doświadczonych, mających obycie z kadrą - mały wyjątek postawiłem jedynie wśród napastników, u których tylko Suazo ma dłuższy staż w reprezentacji. Kadra wygląda naprawdę nieźle, są tutaj prawdziwe perełki typu Suazo czy Leon (szkoda tylko, że mają po 31 lat), a niektórzy (Rene Flores, Christian Martinez) mogą wyrosnąć na następców wielkich gwiazdorów futbolu w Hondurasie. Zdecydowałem się również naturalizować Urugwajczyka, Nestora Silvę, który już przez kilka lat strzelał bramki dla Olimpii - mam nadzieję, że dobrze wprowadzi się do mojej drużyny narodowej.

Odnośnik do komentarza

Część 71 - Na nazwy odcinków

 

W ostatnim przed przerwą na rozgrywki reprezentacyjne spotkaniu bwinLIGI zmierzymy się na własnym boisku z drużyną Pacos Ferreiry. Dzisiejsi przeciwnicy Boavisty zawsze są groźni - mają bowiem w składzie świetnych zawodników, których potrafią odpowiednio dopasować do taktyki. Cała nadzieja w słabszej ostatnio dyspozycji głównej gwiazdy Pacos Ferreiry, Ermina Zeca. Boavista (2.25), X (3.20), P. Ferreira (2.75).

 

3. kolejka, 4.09.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [10] - P. Ferreira [8] 2:0 (Samardzic '9 Djite '43).

Widzów: 7316

MoM: Samardzic (Boavista)

Skład: 1. Velimirovic - 21. Stanchev ('66 5. Ivanov), 12. Samardzic, 22. Araujo, 3. Minev - 15. Diakite ('66 19. Nyandoro) - 7. Rodriguez, 23. Murawski, 8. Tasevski ('45 30. Oliveira), 17. Mihelic [k] - 9. Djite.

 

Jak się okazuje spotkanie z Rio Ave było tylko wypadkiem przy pracy. Znów zagraliśmy świetne spotkanie, znów nie daliśmy Pacos Ferreirze rozegrać żadnej akcji pod naszą bramką, znów wygrywamy pewnie i zasłużenie. Nastąpiła zmiana wynikająca z dwumeczowej rotacji - Djite zastąpił Mossoro w ataku i spisał się bardzo dobrze. Tasevski po raz kolejny jednak zawodzi, wobec czego w następnym pojedynku prawdopodobnie zastąpi go David Oliveira. Póki co jadę jednak na zgrupowanie reprezentacji Hondurasu zadowolony, tym bardziej, że udało mi się podpisać 4-letni kontrakt z Miralem Samardziciem.

 

Szybciutko upłynął czas do arcytrudnego spotkania towarzyskiego przeciwko reprezentacji Brazylii - sparing to jednak sparing i tu przede wszystkim skupimy się na dopracowaniu elementów taktycznych oraz zgraniu całego zespołu, by do eliminacji Mistrzostw Świata przystąpić w dobrej formie. Ciekaw jestem, jak zaprezentujemy się na tle jednej z najlepszych ekip piłkarskich na świecie.

 

10.09.2011, Norte e Sur

Honduras [77] - Brazylia [1] 2:5 (Suazo '17 Castro '62 - Pato '8 '23 '44 Robinho '12 '74).

Widzów: 49937

MoM: Pato (Brazylia)

Skład: Escober ('45 Garcia) - Avila, V. Bernandez ('63 Mendoza), O. Bernandez ('45 Figueroa), Izaguirre - Leon ('63 E. Martinez), Claros ('45 Castro), Thomas, Castillo - Suazo [k], C. Martinez ('45 Silva).

 

Nie zagraliśmy źle - można powiedzieć, że na tle tak dobrego rywala wypadliśmy naprawdę dobrze. Cieszy szczególnie dobra dyspozycja Suazo, wciąż najlepszego strzelca w historii honduraskiej piłki. Nie udało się niestety powstrzymać Pato, ale spodziewałem się, że to będzie karkołomne zadanie - prawdziwy sprawdzian umiejętności naszej defensywy będzie więc w spotkaniu z Polską już za cztery dni.

 

W niedzielę Mauricio Castro odwdzięczył mi się za szansę debiutu, w którym to strzelił pięknego gola, chwaląc mnie w publicznej telewizji.

 

Niestety, moja reprezentacja ma coraz poważniejszy problem z urazami. Jeszcze przed pojedynkiem z Polską muszę wymienić dwóch zawodników - Fernando Castillo, którego zastąpi Jairo Martinez (32 l., OP LŚ/NŚ, 0A/0G, Motagua), a także Hendry Thomas, za którego na zgrupowanie przyjechał Jose Carlos Rivera (23 l., DP, 0A/0G, Motagua). Niegroźnego urazu w Porto doznał również Araujo, ale stłuczone żebro eliminuje go z gry tylko na kilka dni.

 

Jeszcze przed meczem okazało się, że kolejny zawodnik - tym razem obrońca Aaron Bardales, który rozchorował się - zapewne nie wystąpi w spotkaniu z Polakami. Trudno, musimy sobie poradzić bez niego, tym bardziej, że mamy zdecydowanie większe szanse na zwycięstwo niż w ostatniej rozgrywce z Brazylijczykami. Moi zawodnicy są zmotywowani, wyraźnie pod moją wodzą wiedzie im się znacznie lepiej. Tym razem zmienię nieco skład, trzon jednak pozostanie taki sam jak w ostatnim meczu. Kluczową rolę rozegra zapewne golkiper naszych rywali, Artur Boruc, obecnie zawodnik Arsenalu Londyn.

 

14.09.2011, Stadion Główny

Polska [81] - Honduras [77] 2:0 (Smolarek '22 '52).

Widzów: 5280

MoM: Smolarek (Polska)

Skład: Morales - Avila [k] ('45 Barahona), Figueroa, O. Bernandez, Posas - Leon ('63 Ramos), Claros ('45 Reyna), Boniek Garcia ('63 Castro), E. Martinez ('63 J. Martinez) - Rene Flores, C. Martines ('45 Parham).

 

Mimo dobrej postawy zespołu w grze obronnej, zawiedliśmy w ataku - młodzi Rene Flores oraz Christian Martinez nie podołali zadaniu, jakim było rozpracowanie polskiej defensywy. Generalnie z reprezentacji Hondurasu da się wykrzesać całkiem niezłe pokłady talentu oraz umiejętności piłkarskich, potrzeba jednak czasu, by wszyscy przyzwyczaili się do mojego stylu taktycznego. Bardzo dobrze w drużynie gospodarzy spisał się Rafał Murawski, zawodnik mojej Boavisty, który wszedł na plac boju w drugiej połowie spotkania. Wyjeżdżam z Polski z mieszanymi uczuciami.

 

Wróciłem do Porto; na miejscu okazało się, że Mourtala Diakite doznał w między czasie urazu biodra, przez co wypadł z gry na dwa miesiące (!), a Rene Mihelic został ogólnie poobijany (szczególnie na twarzy), jego przerwa potrwa około dwa tygodnie.

 

Bezpośrednio po przerwie rozegramy derby Porto - w ostatnim naszym spotkaniu zwyciężyliśmy 5:3, dzięki czemu zapewniliśmy sobie dominację w mieście przez kilka miesięcy. Nadszedł jednak czas zemsty, o czym mówi Lisandro Lopez, największa gwiazda FC Porto, które zajmuje drugą lokatę w ligowej tabeli w tym sezonie. Ostatnimi czasy pokonali Lech Poznań w rzutach karnych, przez co wyeliminowali polską drużynę z Ligi Mistrzów. Sky Bet uważa, że na wyjeździe nie mamy większych szans: Porto (1.80), X (3.00), Boavista (4.00).

 

4. kolejka, 17.09.2011, Estadio do Dragao

Porto [2] - Boavista [6] 5:3 (Lopez '10 Willian '16 Sobis '41 '85 Esquivel '61 - Esquivel (sam.) '25 Ivanov '52 Djite '74).

Widzów: 50927

MoM: Sobis (Porto)

Skład: 1. Velimirovic - 21. Stanchev, 12. Samardzic, 5. Ivanov, 3. Minev - 6. Fabio Santos ('79 19. Nyandoro) - 7. Rodriguez, 30. Oliveira ('69 8. Tasevski), 23. Murawski [k], 11. Packer ('45 24. Sousa Campos) - 9. Djite.

 

Niestety, derby przegrane w takim samym stosunku jak ostatnie wygrane na naszą korzyść. Muszę szczerze przyznać - bramki dla naszej drużyny padały raczej z niczego, ot tak - natomiast trafienia gospodarzy były wypracowane po świetnych akcjach, ale również po naszych błędach. Słabo spisali się Velimirovic i Minev (Bułgara zastąpię zapewne niedługo Cristeą). Wielka szkoda.

Odnośnik do komentarza

Część 72 - Święta, panie, święta!

 

Zarząd klubu postanowił, że spotkanie z Estrelą Amadorą, które odbędzie się za niecały tydzień, będzie wykorzystane do rozpropagowania klubu i przyciągnięcia nowych widzów w dniu kibica, a każdy dorosły fan może wprowadzić na stadion dziecko za pół ceny biletu.

 

Przy okazji odbyło się też losowanie trzeciej rundy Pucharu Ligi Portugalskiej. Trafiliśmy na drugoligową Santę Clarę, spadkowicza z bwinLIGI, która jednak w tym sezonie miażdży każdego rywala, jakiego napotka - z Boavistą jednak będzie znacznie trudniej.

 

Dzisiaj wreszcie zainaugurujemy Puchar UEFA. Kilka tygodni temu wylosowaliśmy PAOK Saloniki i to właśnie z tą grecką drużyną zmierzymy się dzisiaj w pierwszej rundzie tych rozgrywek. Nasi rywale posiadają w swoich szeregach całkiem niezłych zawodników, jak zaledwie 21-letni Maximiliano Oliva, doświadczony Jean-Joel Perrier-Doumbe czy portugalski napastnik Lourenco. Kontuzjowany jest jednak Martin Dimov, filar defensywy gospodarzy, a Marian Kelemen, golkiper PAOK-u, pauzuje za czerwony kartonik. Liczymy więc na zwycięstwo.

 

1. runda Pucharu UEFA, 22.09.2011, Toumba

PAOK Saloniki - Boavista 1:2 (Lourenco '59 - Samardzic '47 Sousa Campos '88).

Widzów: 9092

MoM: Sousa Campos (Boavista)

Skład: 1. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 20. Paulao ('69 22. Araujo) - 19. Nyandoro ('82 6. Fabio Santos) - 7. Rodriguez, 8. Tasevski, 23. Murawski [k], 11. Packer ('59 24. Sousa Campos) - 10. Mossoro.

 

Zdecydowałem się na parę zmian w składzie za zmęczonych kolegów po ligowym meczu. I choć niektóre rotacje nie wpłynęły znacząco na lepszą grę całego teamu, to jednak spotkanie uznajemy za udane. Zwycięstwo jest tym bardziej cenne, że odniesione na wyjeździe. Świetnie wprowadził się Danilo Sousa Campos, strzelec zwycięskiego gola pod koniec meczu. Mossoro nie zachwycił, ale zagrał całkiem przyzwoicie. Kolejnym trafieniem popisał się Samardzić.

 

Już trzy dni później mieliśmy zagrać z Estrelą Amadorą w ramach piątej kolejki bwinLIGI. Jak już wcześniej zapowiedziano będzie to dzień kibica, na stadion przyjdzie zapewne więcej fanów, nie możemy więc ich zawieść nawet remisując w tym meczu, tym bardziej, że goście są niżej notowani. Należy jednak na nich bardzo uważać - mają znakomitą defensywę (jedną z najlepszych w Portugalii), a ich kontrataki są zawsze bardzo groźne, o czym przekonało się ostatnio Leixoes, które przegrało 0:2. Mam jednak powody do optymizmu, tym bardziej, że nie zagrają dwie gwiazdy z Amadory - Vinicius Colombiano oraz Ricardo Rocha. Boavista (1.80), X (3.00), E. Amadora (4.00).

 

5. kolejka, 25.09.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [6] - E. Amadora [10] 2:0 (Kaebi '17 Djite '90).

Widzów: 5407

MoM: Kaebi (Boavista)

Skład: 1. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 22. Araujo, 4. Cristea - 6. Fabio Santos ('72 19. Nyandoro) - 7. Rodriguez, 30. Oliveira ('63 17. Mihelic), 23. Murawski [k], 11. Packer - 10. Mossoro ('72 9. Djite).

 

Świetne spotkanie, trzecie w tym sezonie wygrane stosunkiem bramek 2:0. Do formy wraca wreszcie Pavle Velimirovic, broniący znakomicie - szczególnie w drugiej połowie. Dobre wejście zalicza po raz kolejny Bruce Djite, który spisuje się znacznie lepiej niż Mossoro i chyba wywalczy sobie miejsce w pierwszym składzie na stałe. Udanie zadebiutował Calin Cristea, zastępując Mineva na lewej obronie. Oby tak dalej.

 

W trzeciej rundzie Pucharu Ligi dam nieco odpocząć tym najbardziej eksploatowanym graczom, a rezerwowi wniosą może coś nowego do naszej drużyny. W lidze gramy w kratkę, udanie jednak rozpoczęliśmy rozgrywki Pucharu UEFA i mam nadzieję, że podobnie będzie z Pucharem Ligi. Santa Clara obecnie lideruje w Liga Vitalis, wygrywając do tej pory wszystkie rozegrane ligowe mecze, będzie więc ciężko, ale mamy spore szanse na awans. Santa Clara (2.75), X (3.20), Boavista (2.25).

 

3. runda PLP, 28.09.2011, Estadio de Sao Miguel

Santa Clara - Boavista 0:2 (Djite '12 '24).

Widzów: 6691

MoM: Djite (Boavista)

Skład: Velimirovic - Kaebi, Samardzic, Araujo, Minev - Andre Leao ('76 Fabio Santos) - Rodriguez ('62 Packer), Murawski ('62 Oliveira), Tasevski, Mihelic [k] - Djite.

 

Trudno napisać coś oryginalnego, gdyż każdy mecz wygląda podobnie - przewaga naszej ekipy przez większą część spotkania i dwie strzelone bramki przy czystym koncie Velimirovicia. Tym razem dobrą formę pokazał Bruce Djite, który wygrywa jak dotąd pojedynek o miejsce w ataku z Mossoro.

 

Rozpoczął się kolejny miesiąc - październik. Vitor Novoa w swoim raporcie z wrześniowych treningów pochwalił za zaangażowanie Calina Cristeę, który w najbliższym meczu wybiegnie na plac gry w pierwszym składzie. Oberwało się jednak zawodnikom wystawionym na listę transferową - Zatkoviciowi, Monteiro oraz Todorovowi. Zarząd uważa moją pracą za satysfakcjonującą.

Odnośnik do komentarza

Część 73 - Lizbońskie tango

 

Teraz nasze słynne '2:0' będzie strasznie trudno osiągnąć. Mierzymy się bowiem z aktualnym mistrzem kraju - Benficą Lizbona. Wprawdzie z ostatniego spotkania między naszymi ekipami wyszliśmy zwycięsko, to teraz wygrana będzie wręcz niemożliwym do wykonania zadaniem, tym bardziej, że gospodarze dzisiejszego meczu mogą skorzystać praktycznie z każdego zawodnika pierwszego zespołu. Liczę na to, że błysną Mihelic i Djite. Benfica (1.57), X (3.50), Boavista (5.00).

 

6. kolejka, 1.10.2011, Estadio do Sport Lisboa e Benfica

Benfica [3] - Boavista [6] 2:0 (Topuz '31 Palacio '54).

Widzów: 62607

MoM: Palacio (Benfica)

Skład: 1. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 22. Araujo, 4. Cristea - 6. Fabio Santos - 7. Rodriguez ('73 11. Packer), 23. Murawski ('64 30. Oliveira), 8. Tasevski, 17. Mihelic [k] - 9. Djite ('73 10. Mossoro).

 

Niestety, tym razem to Benfica pokonała nas w takim samym stosunku bramkowym, z jakim my odprawialiśmy rywali w kilku ostatnich spotkaniach. Szczerze mówiąc mecz ten nam wybitnie nie wyszedł - poza błędami w defensywie przytrafiła się jeszcze fatalna nieskuteczność w ofensywie, co przełożyło się na końcowy wynik. Serdeczne gratulacje dla Quique Floresa, który stworzył fantastyczną ekipę; nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek inny sięgnął po tytuł mistrzowski. My musimy na to poczekać jeszcze kilka lat.

 

Niekorzystnie wypadło natomiast losowanie ćwierćfinału Pucharu Ligi Portugalskiej, gdyż trafiliśmy na inny lizboński zespół - Sporting, na dodatek w meczu rozgrywanym na wyjeździe. Zmierzymy się z nimi już 22 października.

 

Musimy się teraz skupić na mniej odległych wydarzeniach, na przykład na rewanżu pierwszej rundy piłkarskiego Pucharu UEFA. Po wyjazdowym zwycięstwie nad PAOKiem Saloniki 2:1 kibice oczekują awansu do fazy grupowej, mam nadzieję, że zaprezentujemy tak dobry poziom, by bezproblemowo wejść do dalszego etapu rozgrywek. Goście przystąpią do meczu bez żadnych osłabień; w naszej ekipie nie zagrają natomiast niezarejestrowani Ivanov oraz Cristea.

 

1. runda Pucharu UEFA - rewanż, 6.10.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista - PAOK Saloniki 1:0 (Samardzic '2).

Widzów: 4306

MoM: Kelemen (PAOK)

Skład: 1. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 22. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos ('66 19. Nyandoro) - 7. Rodriguez, 23. Murawski, 8. Tasevski ('80 30. Oliveira), 17. Mihelic [k] - 9. Djite ('45 10. Mossoro).

 

Po niezłym meczu pewnie awansowaliśmy do fazy grupowej, żałować możemy jedynie mnóstwa niewykorzystanych sytuacji strzeleckich. Nie popisali się napastnicy - Djite oraz jego zmiennik Mossoro, przeciętnie spisał się - i tu niespodzianka - Mihelic. W każdym razie nie ma jednak powodów do niepokoju, a najważniejszy jest awans, który daje nam ponad pół miliona funtów do klubowej kasy.

 

W ostatnim tygodniu również Braga, nasz dzisiejszy rywal, mierzyła się ze swoim przeciwnikiem w ramach pierwszej rundy Pucharu UEFA, sensacyjnie przegrywając zasadą goli na wyjeździe z ukraińskim Iliczywcem. Są nadal jednak osłabieni brakiem kilku kluczowych zawodników, jak kameruński snajper Meyong Ze czy peruwiański kreator gry Jair Baylon, który napsuł nam sporo krwi w ubiegłym sezonie. Na krajowym podwórku Braga jednak prezentuje fantastyczną klasę, obecnie będąc wiceliderem w stawce. Boavista (5.00), X (3.50), Braga (1.57).

 

7. kolejka, 9.10.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [6] - Braga [2] 2:3 (Tasevski '44 Djite '66 - Mota '28 Mossoro '40 Stanchev (sam.) '82).

Widzów: 8527

MoM: Mota (Braga)

Skład: 1. Velimirovic - 21. Stanchev, 12. Samardzic, 22. Araujo ('71 20. Paulao) - 6. Fabio Santos ('66 19. Nyandoro) - 7. Rodriguez, 23. Murawski, 8. Tasevski, 17. Mihelic [k] ('45 11. Packer) - 9. Djite.

 

Niestety, znów słabo w bramce spisał się Velimirovic i to głównie przez jego postawę traciliśmy bramki. Pechowcem dnia okazał się jednak Stanchev, który wszedł do pierwszego składu w miejsce Kaebiego, który to udał się na zgrupowanie swojej reprezentacji. Młody Bułgar w ostatnich minutach meczu strzelił samobója, przez co skutecznie pogrzebał szanse Boavisty na korzystny wynik; nie winię go jednak, gdyż to dopiero jego pierwsze mecze w silnej europejskiej lidze, a i tak nie miał szans, by wybić piłkę w inny sposób.

Odnośnik do komentarza

Część 74 - W rytmie ska

 

W między czasie powołałem kadrę reprezentacji Hondurasu na październikowy sparing z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Prezentowała się ona dokładnie tak, jak na poprzednie mecze towarzyskie, a dla przypomnienia podaję dwadzieścia sześć powołanych nazwisk:

 

Bramkarze: Donis Escober (30 l., BR, 0A/0G, Olimpia), Donaldo Morales (28 l., BR, 11A/0G, Motagua), Rony Garcia (28 l., BR, 0A/0G, Motagua).

 

Obrońcy: Victor Bernandez (29 l., OŚ, 43A/1G, Motagua), Sergio Mendoza (30 l., OŚ/DP, 45A/0G, Olimpia), Oscar Bernandez (26 l., OŚ, 7A/0G, Motagua), Aaron Bardales (25 l., O LŚ, 22A/0G, Comunicaciones), Maynor Figueroa (28 l., O LŚ, 73A/2G, Olimpia), Emilio Izaguirre (24 l., O/WO/OP L, 25A/2G, Motagua), Wilfredo Barahona (28 l., O/WO P, 21A/0G, Olimpia), Nahun Avila (27 l., O/WO P, P PŚ, 14A/1G, Olimpia), Roy Posas (27 l., O/WO L, 0A/0G, Motagua).

 

Pomocnicy: Jairo Martinez (32 l., OP LŚ/NŚ, 1A/0G, Motagua), Emil Martinez (28 l., OP LŚ, 22A/0G, Shenhua), Julio Cesar Leon (31 l., OP PLŚ, 31A/5G, Young Boys Berno), Luis Ramos (26 l., OP PŚ, 0A/0G, MSK Żylina), Jorge Claros (25 l., DP, 2A/0G, DC United), Jose Carlos Rivera (23 l., DP, 0A/0G, Motagua), Irvin Reyna (24 l., DP, 0A/0G, Olimpia), Mauricio Castro (30 l., DP/OP LŚ, 0A/0G, Olimpia), Oscar Boniek Garcia (27 l., OPŚ, 51A/0G, Olimpia).

 

Napastnicy: David Suazo (31 l., OP PLŚ/NŚ, 50A/35G, Inter), Christian Martinez (20 l., NŚ, 5A/1G, Penarol), Horacio Parham (24 l., NŚ, 1A/1G, Alajuelense), Nestor Silva (29 l., NŚ, 0A/0G, Olimpia), Mario Rene Flores (19 l., NŚ, 0A/0G, Alajuelense).

 

Kilka godzin później otrzymałem jednak spóźniony telegram z Tegucigalpy, dzięki któremu dowiedziałem się o urazie Rony'ego Garcii, przez co musiałem powołać innego golkipera. Zdecydowałem się na 18-letniego Samira Smitha, który wprawdzie nie posiada wielkich umiejętności, to jednak na trzeciego bramkarza zupełnie ich wystarczy. Młodzian jest zawodnikiem salwadorskiej Alianzy, do której został wypożyczony z Motagui. Do tej pory nie zaliczył żadnego występu w barwach reprezentacji.

 

Jako przedstawiciel Boavisty zdecydowałem się przyjechać do Nyonu na losowanie fazy grupowej Pucharu UEFA, na nasze nieszczęście przydzieleni zostaliśmy do ostatniego, piątego koszyka, więc w naszej ewentualnej grupie mogliśmy trafić na Chelsea, Lazio, Fiorentinę i Monaco jednocześnie. Ostatecznie nie było tak źle - choć wylosowaliśmy inną londyńską drużynę, Arsenal, to do niej dodano jeszcze rosyjski Spartak Moskwa, izraelskie Maccabi Hajfę oraz serbski Partizan, dzięki czemu mamy całkiem duże szanse na wyjście z grupy B do fazy pucharowej.

 

Wróciłem jednak szybko do Tegucigalpy, na głowie miałem bowiem całkiem ważny sparing z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Po dwóch porażkach z niezwykle silną Brazylią i solidną Polską przyszedł czas na zwycięstwo - chciałoby się rzec, jednak WKS, mimo odejścia Drogby oraz Barry'ego, nadal jest bardzo groźny, a o bramki dbają tu fantastyczni Salomon Kalou oraz Arouna Kone. Mimo to moi piłkarze są bardzo skoncentrowani, mimo niskiej stawki spotkania - to się jednak chwali!

 

15.10.2011, Norte e Sur

Honduras [87] - Wybrzeże Kości Słoniowej [32] 2:3 (Silva '25 Rene Flores '84 - Gervinho '5 Kone '12 Keita '62).

Widzów: 34987

MoM: Keita (WKS)

Skład: Escober ('65 Morales) - Avila, Mendoza, O. Bernandez ('65 Figueroa), Posas ('45 Bardales) - Leon ('65 Ramos), Claros, Castro ('45 Reyna), E. Martinez - Suazo [k] ('65 Rene Flores), Silva.

 

Bramki zdobywali ci, po których raczej się tego nie spodziewałem. Nie spodziewałem się również tego, że zawiedzie ten, który nie zawodzi nigdy - mowa oczywiście o Suazo, który spisał się w tym meczu słabo, a kto wie jakim wynikiem zakończyłaby się ta potyczka, gdyby nasz najlepszy strzelec zaprezentował się tak jak przystoi na zawodnika Interu. Bardzo cieszy mnie natomiast pierwszy gol w reprezentacji naturalizowanego Urugwajczyka - Nestora Silvy oraz młodziutkiego Mario Rene Floresa, wielkiej nadziei kadry. Nie jest najlepiej, ale zrobiliśmy postęp.

 

Po powrocie do Porto czekał mnie trudny mecz - wyjazd do Lizbony w ramach ćwierćfinału Pucharu Ligi Portugalskiej, gdzie podejmie nas miejscowy Sporting. Naszym atutem jest możliwość rozegrania rewanżu na własnym boisku. Gospodarze nie są już tak silni jak kilka lat temu, ich największe gwiazdy powoli odchodzą do innych klubów (vide Celsinho w Getafe), nadal w zespole tym pozostał jednak trzon i fantastyczni Helder Postiga czy Joao Moutinho. Będzie ciężko, ale pół roku temu potrafiliśmy ich rozbić na wyjeździe 4:0 - może i tym razem się uda...

 

1/4 PLP, 22.10.2011, Estadio Jose Alvalade Seculo XXI

Sporting CP - Boavista 4:3 (Tonel '23 Djalo '33 Veloso '39 Moutinho '74 - Djite '10 '65 Tasevski '79).

Widzów: 18536

MoM: Djite (Boavista)

Skład: Velimirovic - Kaebi, Samardzic, Araujo ('65 Paulao), Cristea - Fabio Santos - Rodriguez ('45 Packer), Murawski, Tasevski, Mihelic [k] ('65 Ivanov) - Djite.

 

Znów zawiodła mnie defensywa, znów zawiódł mnie Velimirovic, znów zawiódł mnie Mihelic. Czy słoweński pomocnik nie chce, bym prowadził z nim negocjacje w sprawie nowego kontraktu? Jego gra wyraźnie na to wskazuje. Reprezentanta Czarnogóry w najbliższym meczu zastąpię natomiast Ricardo Neves - ciekaw jestem jak zaprezentuje się przeciwko Arsenalowi. Pochwalam natomiast świetną grę Tasevskiego i Djite, Australijczyk pcha cały ten wózek do przodu, dzięki czemu utrzymujemy jako-taką pozycję w tabeli i całkiem nieźle gramy w pucharach. Dzięki aż trzem trafieniom zdobytym na wyjeździe mamy szanse w rewanżu na własnym boisku - szkoda tylko, że straciliśmy aż cztery gole.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...